Ronde van Nederland 1955 in grote lijnen gereed Tocht van 2000 kilometer tussen Rotterdam en Amsterdam €M><U9ipo*ffta/b "DE SCHEEPSBOUWER- opvoeding afwijkende Aangepaste psychisch voor het kind De zweer van Don Lucas r N JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGU1 Wim van der Voort getrouwd Studentensport- tournooi Professor Carp over de ervaringen der moderne paedagogie Belang der eerste drie levensjaren Bevrijdt U (sCBEEPVAAKTBERICHTtn) OPENING VAN HET WIELERSEIZOEN Conflict met Belgen Jacobson verliest te Salzburg J Op 3, 4 en 5 Januari te Amsterdam Nederlandse studenten winnen van Z.-Afrika Ook ik vlieg nu door de was lteen door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers Sportflitsen \VOENSDAG 29 DECEMBER 1954 PAGINA 4 De route Europees kampioenschap bandstoten U vliegt nu door de was heen! Om de Davis Cup Australië loopt in tot 23 MARKTBERICHTEN (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Dinsdagmiddag, Evenals het vorig jaar zal het wielerseizoen in Nederland weer geopend worden met de Ronde van Nederland. Van 23 tot en met 30 April zal een bonte karavaan, waarin men in elk geval alle Nederlandse corypheeën in de wielersport kan terugvinden, een tocht van 2000 kilometer over Nederlandse en naar men vurig hoopt bij de organisatoren ook over Belgische wegen afleggen. Een tocht, die begint voor het stadhuis in Rotterdam en eindigt in het Olympisch stadion in Amsterdam. Acht ploegen van zeven man kan men erin aantreffen; vier Nederlandse en vier buitenlandse teams. Welke dat zuilen zijn is nu, vier maanden ruim voor het startschot wordt gelost, uiteraard nog niet bekend. Wel hebben de organisatoren meegedeeld, dat zij „hardnekkig streven het peil van de Ronde, ook dus wat de deelnemers be treft, op te voeren". Er zijn voldoende redenen om aan te nemen, dat het de organisatie, de N.V. Efor te Amsterdam, ernst is met deze plannen. Want feitelijk wil men overal niets liever dan dat de Ronde van Nederland ook in de internationale wielerwereld een zekere naam en faam zal krijgen. Iets, waaraan het nu toch eigenlijk nog wel enigszins mankeert. Wij hebben hierboven al even iets gezegd over een kwestie, een conflict als men wil, die de Ronde van Neder land 1955 weliswaar niet in gevaar brengt, maar toch wel enige schade berokkent. Met de Belgen en met name met de Belgische wielerbond botert de samenwerking op dit ogenblik niet al te best. Het vorig jaar waren er al enige strubbelingen. Geen ernstige, maar wel van die aard, dat men ze voor de komende Ronde toch liever wilde voorkomen. Daarom zijn de orga nisatoren tijdig in contact getreden met de Belgische wielerbond. Dat alles ver liep nogal stroef, maar toch ook weer niet zo, dat overleg onmogelijk bleek. Tijdens een onderhoud bleek toen, dat men elkaar eigenlijk een beetje in de wielen reed. Iets, dat letterlijk en fi guurlijk gesproken, niet zo prettig is m de wielersport. Op één van de dagen van de Ronde van Nederland stond n.l. de „klassieker" Parijs-Brussel ook op het programma. Er werd in zekere zin afgesproken, dat hiervoor wel een op lossing gevonden kon worden. Plotseling echter nam de zaak een andere wending. Op het kalender congres van de internationale wiel- ren-unie vroegen en verkregen de Bel gen namelijk een wijziging in de aan vankelijk opgestelde kalender. Hier door vielen twee grote wedstrijden in België, De Waalse Pijl en Luik- Bastenaken-Luik, met de Ronde van Nederland samen. De Belgen eisten vervolgens, dat de Ronde van Neder land verschoven zou worden. Deed men dat niet, dan zou er geen Bel gische ploeg aan de Nederlandse ronde deelnemen en dan zou men niet over Belgisch grondgebied mogen rij den. Efor zal blijven voortgaan om tot een accoord te geraken, want het wil graag Belgen in en door België met de Ronde van Nederland. Men zal echter blijven vasthouden aan de reeds geruime tijd geleden vastge stelde data. Daar heeft men een aan tal gegronde redenen voor. Vier kopmannen Na deze wat negatieve zijde van de zaak, de meer positieve kanten. Want die zijn er, hoewel het nog lang geen 23 April is, al vele. Zo staat reeds vast, dat de vier Nederlandse ploegen LANDSMEER/Afflll-r F INI VALKENSWAARDi MAASTRICHT STAPT 2Z April f» Potttr&cm I FINISH 30 April tt Amsterdam t/m6 Nummtrt d*r ftapptê Parcours Plot ff en tijdrit Individuele tijdrit Geneutraliseerd Etappe plaatsen De bekende Nederlandse schaatsenrij der Wim van der Voort trad Dinsdag morgen te 's-Gravenhage in het hu welijk met Riek de Jong. Men ziet hier het bruidspaar op de stoep van het stadhuis. In de R.K. kerk te Mon ster werd daarna het kerkelijk huwe lijk ingezegend. zullen worden aangevoerd door respec tievelijk Wim van Est, de winnaar van het vorig jaar, Gerrit Schulte, Wagt- mans en Gerrit Voorting. Van de rest van de ploegen is nog niets bekend. Ook niet wat de buitenlandse betreft. Want voor de vier resterijide teams zal een keuze worden gedaan uit een Franse, Belgische, Zwitserse, Duitse, Luxemburgse, Engelse en Italiaanse ploeg. Er is, om misverstanden te voor komen, geen sprake van gecombineer de ploegen. Het worden dus vier natio nale teams, maar van welke landen is nog niet bekend. De route staat ook goeddeels vast. In elk geval zijn alle etappeplaatsen al bekend. Men start dus, als gezegd, op 23 April in Rotterdam. De finish van de eerste etappe is in Zand- voort. De volgende dag gaat het van Landsmeer naar Den Helder, op 25 April van Den Helder naar Nunspeet. Op 26 April worden de zaken ge splitst. Eerst is er een halve etappe van Nunspeet naar Valkenswaard en vervolgens wordt enige uren later ge start voor een ploegentijdrit van 100 kilometer van Valkenswaard naar Heerlen. Van Heerlen gaat men op 27 April via Maastricht, Tongeren, Leuven en Brussel naar Antwerpen. De volgende dag van Antwerpen via Gent en Brugge naar Oostburg in Zeeuws-Vlaanderen. Op 29 April ver trekt de volgende etappe in Middel burg, waar gestart wordt voor een tijdrit van 70 km. naar Roosendaal. Op de laatste dag dan, Koninginne dag, gaat de route van Roosendaal naar Amsterdam. Dit is wel ongeveer het voornaamste nieuws over de Ronde van Nederland 1955. Er is nog een bijzonderheid, die doorgang zal vinden als minister Staf het ermee een* is. Het ligt namelijk in de bedoeling om de karavaan zoveel mogelijk door militaire kampen te voe ren. Daar zullen dan ook steeds pre miesprints worden gehouden. De minis ter heeft nog geen beslissing genomen, maar in principe schijnt hij er niet af wijzend tegenover te staan. Een ander nieuwtje is de instelling van het „mili taire shirt". De drager hiervan is de gene, die in de premiesprints de meeste "punten heeft veroverd. Er wordt dus naast het algemeen klassement dage lijks ook een puntenklassement opge maakt. De eerstgeplaatsten zullen dan respectievelijk de oranje en militaire trui mogen dragen. De Nederlandse schaker Jacobson is te Salzburg door de Oostenrijker Lam bert in de vierde ronde van het West- Europese cup-tournooi verslagen. De Weense schaakclub Hietzing leidt met 7,5 punten vóór Partizan uit Belgrado. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 3.20 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 gram. NCRV: 10.00 muz., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 piano, 12.00 Angelus, 12.33 Wij van het land, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 viool en piano, 13.50 gram. NCRV: 14.00 Frome- nade-ork., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.30 sopr. en orgel. 16.00 prot. pr„ 16.30 cla- vecimbel en viool, 17.00 jeugd, 17.30 gram., 17.45 sopr. en piano, 18.10 Trio sonates, 18.30 Fries progr., 18.45 gram 19.00 nieuws. 19.10 gram., 19.20 sociaal gesprek, 19.35 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 gevar. progr., 22.00 periodiekenpa rade. 22.10 gram., 22.20 orgel, 22.45 prot. pr„ 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym.. 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram.. 9.30 huisvr., 9.35 gram., 9.40 prot. pr., 10.00 gram., 10.50 kleuters, 11.00 de antwoordman, 1.15 amus.muz., 11.55 gram., 12.00 orgel. 12.25 In 't spionnetje, 12.33 lichte muz., 12.50 bedrijfsleven, 13.00 nieuws, 13.13 gram., 13.25 dansmuz., 13.55 koersen, 14.00 hoorspel, 14.45 zie ken, 15.30 piano, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 Jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.25 jeugd, 18.40 piano. 19.00 kleuters, 19.05 brief uit Lon den. 19.10 rep., 19.15 jazzmuz., 19.30 Su rinaamse muz., 20.00 nieuws, 20.05 omr.- ork.„ i. d. pauze caus., 21.10 herinnerin gen aan Kathleen Ferrier, 21.30 gram 22.00 discocaus.. 22.45 buitenl. overz., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 12.00 gevar. muz., 13.25 lichte muz., 14.20 gevar. muz., 15.00 ork.conc., 20.00 Der Freischütz, opera, 21.05 Der Frei- schütz, opera, 22.15 Der Freischütz, ope ra, 23.35 ork.conc. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 lichte muz., 13.15 dansmuz., 13.45 ork.conc., 16.00 lichte muz., 16.45 lichte muz., 17.45 ork.conc., 19.00 fanfareork., 21.00 gevar. muz., 23.20 dansmuz., 0.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 ork.conc., 13.10 omr.koor en -ork. en sol., 14.15 amus.muz., 16.00 filmmuz., 16.25 strijkkwintet, 21.10 klas sieke muz., 0.25 symph.ork. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m. 14.05 klarinet en piano, 1654. kamermuz 18.00 ork.conc., 20.00 Nationaal ork., 22.50 kamermuz. BRUSSEL. 324 m.: 14.30 Franse les. 14.45 ork.conc., 12.45 ork.conc., 19.40 zang en piano. 484 m.14.30 klass. conc., 18.05 lichte muz. ENGELAND, BBC. European Service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. Feiten v. d. dag en Engelse literatuur geschiedenis. (Op 224 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NTS: 21.28-22.15 Duitse volksgebruiken tussen Kerstmis en Nieuwjaar (relais v. Duitsland). 3, 4 en 5 Januari a.s. zal in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam voor de derde maal het jaarlijkse internationale studenten sporttournooi onder auspiciën van de Foreign Student Service gehow den worden. Aan dit tournooi zullen 250 in Nederland studerenden uit Suri name, de Nederlandse Antillen, Indone sië en de Verenigde Staten en voorts Nederlandse studenten deelnemen. De takken van sport, die op het pro gramma staan zijn: basketbal, zwem men, tafeltennis, biljarten, bridge, scha ken en dammen. Over het voetbaltour- nooi, dat het vorig jaar door de weers omstandigheden uitgesteld moest worden en dat toen het later gehouden werd geen groot succes bleek te zijn, wordt nog gesproken. Diverse bekende cracks zullen aan het tournooi deelnemen, o.m. voor Surina- name de basketbalspeler Sibille, voor de Verenigde Staten de basketbalspeler Goldstein, voor Indonesië de tennisser Karamoy, die ook bij het tafeltennis zijn mannetje staat en voor de Nederlandse Antillen en Nederland voor de zwem mers. Ook staat weer de traditionele waterpolowedstrijd tussen de Neder landse Antillen en Nederland op het programma. Het doel van het tournooi is de bui tenlandse studerenden in Nederland in contact te brengen met de Nederlandse studenten; daarom wordt mede een sportforum gehouden en zullen de prij zen worden uitgereikt op een feestelijke slotavond. Op het terrein van Klein-Zwitser- land te Den Haag zijn hockey-wedstrij- den gespeeld tussen Nederlandse stu denten-elftallen (dames en heren) en Zuid-Afrikaanse studenten, die een tournée door West-Europa maken. Zo wel de heren- als de dameswedstrijd werd door onze landgenoten gewonnen. De heren versloegen de Zuid-Afrika nen met 30 en de Nederlandse dames studenten wonnen de ontmoeting met 2—0. Aan de wedstrijden om het Europees kampioenschap bandstoten, die van 1316 Januari te Idar-Oberstein (Duits land) zullen worden gehouden, nemen definitief de volgende spelers deel: Lüthgehetmann (Did.), Tiedtke (Did.), Waff lard (Belg.), Chassereau (Frankr.), Domingo (Spanje), Alinho (Port.), Schefz (Oostenrijk) en Van Oosterhout (Nederland). 74. Met een jikse bries in het bollende zeil glijdt Eric's Saksenboot traag deinend Noordwaarts. De verwarde geluiden, welke de wind meedraagt vanuit de richting, waar de vloten van Edzar en de noordelijke Saksers slaags geraakt zijn, worden zwakker en sterven weg. Hoewel de kans, dat ze nu nog door één der partijen achtervolgd zullen worden, zo goed als uitgesloten is, houdt Eric staande aan het roer voortdurend de zee achter hem in het oog. Voor zover zijn blik reikt, is er echter geen spoor van een zeil te bekennen en het besef, dat zij tenminste van deze zijde geen gevaar meer te duchten hebben, doet allen herademen. Kort en bon dig stelt Eric de twaalf bevrijde slaven nu voor de keus: ergens cd een veilige plek aan land gezet te worden, of de nog komende gevaren met hem en zijn getrouwen te blijven delen. Hoewel de slaven maar al te goed weten wat het betekent in de macht van een Saksische despoot te zijn en zij terdege beseffen, dat hun niets meer of minder yjacht dan de brandstapel, ais Edzar hen ooit nog eens in handen zou krijgen, besluiten zij éénparig Eric loyaal te blijven. De tocht wordt uur na uur voortgezet zonder dat er iets voorvalt. Maar tegen de morgen slaakt Biar, die on de uitkijk staat, een waarschuwende kreet. Bezorgd richten Eric's ogen zich op de twee zeilen, welke flauwtjes aan de kim zichtbaar geworden zijn. „Als zij een achtervolging inzetten, zijn we verloren", mompelt Eric, „want hun snelheid overtreft verre die van ons schip". In gespannen stilte slaan allen de twee zeilen gade. Het is uitgesloten, dat de bemanning daar hen niet opgemerkt heeft; toch veranderen de twee geheimzinnige schepen niet van koers en niet lang daarna zijn zij weer in de schemering opgeslokt. Hoewel allen blij zijn met de goede afloop van deze ontmoeting, heeft het toch bij Eric een onbehaaglijk gevoel te weeg gebracht. Keer op keer vraagt hij zich af wat de herkomst van de twee snelle schepen geweest kan zijn. Maar ten laatste haalt hij de schouders op en poogt het hele incident uit zijn gedachten te bannen. Volgens Branwen beuinden zij zich nu niet ver meer van het doel. In spanning turen de mannen over zee. Dan slaakt één van hen een zachte kreet en in het vale licht van de vroege ochtend zien zij een donkere plompe vorm uit zee opdoemen: Cendrach's eiland, het eiland van de Scheepsbouwer. (Van onze speciale verslaggever) Gisteren heeft de Bond ter Bevordering van het R.K. Buitengewoon Onder wijs in het Casino te Den Bosch een druk bezochte algemene ledenvergadering gehouden. Het pièce de resistance op deze bijeenkomst, die 's voormiddags gewijd was aan de behandeling van administratieve aangelegenheden, vormde ongetwijfeld de magistrale inleiding van prof. dr. E. A. D. E. Carp over de opvoeding van het psychisch afwijkende kind. Uit de woorden van de hoog leraar, evenals trouwens uit de hele sfeer van de vergadering, sprak duidelijk en treffend-bemoedigend de liefdevolle zorg voor het geestelijk zwak bedeelde kxnd, dat immers ook het beeld Gods in zich draagt en als zodanig het volle recht heeft op de hulp van zijn medemensen. Zo ergens, dan komt vooral op dtt gebied het eerste en laatste woord toe aan de christelijke charitas, het lief devol en steunende benaderen van de geestelijk misdeelden door „het grote publiek", dat vooralsnog het juiste begrip voor deze problemen ten enenmale mist, en" door zijn gereserveerde en zelfs afwijzende houding veel ouder- en kinderleed bestendigt en vergroot. Het is niet overdreven in het algemeen het begrijpende optreden der omgeving tegenover het psychisch afwijkende kind en het gezin, waaruit het voortkomt, tot op zekere hoogte belangrijker te achten dan een medische therapie, al is hiermede niets ten nadele van deze laatste gezegd. Integendeel: de jongste verworvenheden van psychologie en psychiatrie kunnen op uitermate verheugende resultaten bogen. Zonder de volledige medewerking van de omgeving echter is het aldus bereikte meestal niet duurzaam. De tijd ligt nog niet ver achter ons, dat men de opvoeding van het psy chisch afwijkende kind practisch onmo gelijk achtte. Het patiëntje werd veelal min of meer geïsoleerd en zodoende tot een leven van complete vereenzaming gedoemd. Dat het kind daarvan een fu neste weerslag ondervond, behoeft geen nader betoog. Nu het inzicht in de pae- Adverte ntie Dij deze kom ik U mijn grote tevre- denheid betuigen, sinds het ge bruik van Castella Parels. Ik wil U eerlijk vertellen, dat ik als stijfkop pige Friezin nog maar kort tevoren nooit een goed wasmiddel kon vinden. Als ik dan las „U vliegt nu door de was heen", was ik dan ook altijd enigszins ontstemd. Totdat ik het ook eens ging proberen met Castella Parels. En het resultaat is verbluffend. Ook ik vlieg nu door de was heen Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re- sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuil ste vlekken. Eén maal spoelen is ge noeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee; hier is nu eindelijk eens een 100% vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! dagogische fixatie der drie eerste levens jaren algemeen bezit is geworden, ligt het voor de hand, dat ook om deze re den het accent bij de opvoedingsproble men tegenwoordig meer op het gezin dan op het kind zelf wordt gelegd. De invloed van het milieu is immers van essentieel 'belang. Daarnaast heeft de moderne paedagogie overtuigend bewe zen, dat ook het psychisch afwijkende kind in zeer veel gevallen door een aan gepaste opvoeding tot een menswaardig en nuttig bestaan kan worden gebracht. Een psychische afwijking, aldus prof. Carp, vertegenwoordigt een zienswij ze, die een ortho-paedagogische be moeienis eist. Het doel der opvoeding: het bevorderen der individualisatie of persoonlijkheidsontwikkeling, het aan kweken van verantwoordelijkheidsbesef geldt evenzeer voor het psychisch afwij kende kind. Het grote probleem is hier echter het vinden van de juiste aanpak, de meest geschikte methode, die door de practische opvoeders al tastend en liefdevol experimenterend moeten ge vonden worden. Theoretici mogen slecht schuchtere aanwijzingen geven, die door de practici op hun waarde dienen getoetst. Elke geestelijke defectuositeit duidt op een belemmering van de innerlijke drang tot zelfverwerkelijking. Daarom behoeft vooral het psychisch afwij kende kind een vóór-opvoeding, als basis voor de eigenlijke opvoeding. Op de noodzaak van deze voor-opvoeding legde prof. Carp een extra accent. Zij schept en bevordert immers het i J K B Hij wilde een leenbibliotheek K B openen gecombineerd met een J K W tweedehands-boekhandel. Hij had B in Buenos Aires een Franse dame gekend, de weduwe van een kok, die rijk geleefd had van een leen bibliotheek. Het procédé was als volgt: men vraagt van de lezer, zolang hij het boek te leen heeft, de waarde in peseta's ervan als depositie, en als hij het terugbrengt, krijgt hij zijn deposito te rug met een korting van 10 pCt voor slijtage en ge bruik. Zo vergemakkelijkt men het lezen voor de mensen, die voor een gering bedrag (10 pCt van de waarde van het boek) hun cultuurbezit kunnen vergroten zonder dat ze de boeken behoeven te ko pen die bij de dag duurder worden en meer bui ten het bereik raken van de werkelijke cultuurhon- ger, die verpersoonlijkt is in de mens van de mid delklasse, die steeds slecht in zijn geld zit. Hij zette de boekhandel op en voorzag hem van de belangrijkste werken van de binnen- en buiten landse litteratuur. Daar hij iemand was die zich be kommerde om de cultuur, nam hij boeken met een wetenschappelijk, politiek en religieus karakter en kocht resten van oplagen bij Madrileense en Ca talaanse uitgevers om die tegen lage prijs of op af betaling onder de arbeiders te verkopen. Aan die lagere standen verleende hij allerlei faciliteiten bij het lenen of kopen van boeken. Bij vele mensen deed hij de liefde tot lezen ontbranden. Om zijn debiet uit te breiden, en steeds bezorgd voor de cultuur, gaf hij tenslotte aan bonafide personen de boeken enkel tegen een deposito van 10 pCt. Alle avonden, voor de sluiting, kwamen de intel lectuelen van het stadje achter in de boekhandel bij elkaar. Het waren de ontevreden elementen, die gewoonlijk het zout en de peper zijn. „De Amerikaan" had de leiding van de bijeenkomst, die soms be sprenkeld werd met wat Rioja-wijn die men haal de uit de herberg op de hoek. Daar kwam de drogist Celestino, de epische dich ter „Celes", de maker van een opvoerbaar helden dicht in 15 bedrijven „De Oceaan" dat hü koppig voorlas aan alle toneelgezelschappen die in de hoofd plaats optraden. Hij had maar één oog, tengevolge van een gemene streek in zjjn kinderjaren, en wan neer de anderen hem voor de gek hielden en passieve aanpassingsvermogen, mét andere woorden habituele gedragsvor. men, die door het goede voorbeeld worden overgenomen. Het voorbeeld werkt als een spiegel, waarin het zo moeten-zijn en zo-moeten-doen wordt weerkaatst. Het doet een beroep op nabootsing. De gebondenheid aan de ander bevordert het sociale gewe> ten door een zekere mate van dres- saat-vorming, waar het normale kind reeds toegankelijk is voor het begin sel van persoonlijkheidsvorming. Het psychisch afwijkende kind heeft meer dan het niet-afwijkende recht op de liefdevolle verzorging van de moeder en de respecterende kameraadschap van de vader-figuur, waardoor het de waarden van trouw, vertrouwen, ge negenheid, eerbied enz. leert kennen, De ik-zwakte van het psychisch af wijkende kind moet worden ondervan gen door een verantwoorde leiding van de innerlijke drang tot zelfontplooiing. De opvoeding behoort ingebed te wor den in een sfeer, waarin de vitale be hoeften vervulling vinden: genegenheid, liefdevolle verzorging, respecterende ka meraadschap. Vooral de drie eerste le vensjaren zijn beslissend voor de per soonlijkheidsvorming. Wat daarna ge schiedt, komt meestal te laat. De waarde der voor-opvoeding kan daarom niet worden overschat. Verwaarlozing en verwenning zijn daarbij in gelijke mate funest. Vooral voor het psychisch afwijkende kind schept de voor-opvoe ding een waardevolle positieve gebon denheid en een goede overdrachtssitua tie, waarin deze kinderen schijnen ge fixeerd te blijven. Voor het overige zal men alle ortho- paedagogische mogelijkheden tot zelf standigheidsvorming en verantwoorde lijkheidsontwikkeling dienen uit te put ten. Vervolgens beschreef prof. Carp uit voerig de socio-therapeutische methodiek die in de Jelgersma-Kliniek te Oegst- geest voor volwassenen wordt toegepast. Hiermee worden goede resultaten be reikt door sterke nadruk op de socia lisatie, arbeid in groepsverband, ver antwoordelijkheid voor prestatie-in-sa- menwerking. Ook voor het psychisch af wijkende kind bevat deze methode hoop volle perspectieven op voorwaarde dat de groepsvorming verantwoord ge schiedt. Wanneer het belang van om gang met anderen vaststaat, dan is de keuze van die anderen niet minder be langrijk. Prof. Carp opteerde voor speel- en omgangsgenoten van dezelfde gees telijke structuur, echter alleen dan wan neer daardoor bestaande afwijkingen niet verder worden versterkt. Daarom is het de taak van de op voeder nauwkeurig kennis te nemen van de psychische structuur zijner mede-opvoeders, de kameraadjes na melijk van zijn pupillen. Hij zal veel nadruk moeten leggen op zelfdiscipli ne en gehoorzaamheid aan de wetten der moraal, die voor het psychisch afwijkende kind de verpersoonlijking is van een magisch werkend prestige, van een hoger beginsel, waarvoor hot kind sterk gevoelig is. Leren sterker te zijn bereidt de weg tot verantwoor delijkheidsgevoel. Het probleem der opyoeding van het psychisch afwijkende kind is onuitput telijk uit hoofde van de verschillen in mensbeschouwing, aanpak en indi vidualiteit. Voorschriften hebben dan ook slechts een beperkte waarde. De taak van de opvoeder is essentieel dienend en leiding gevend. Daarom is het verantwoord te stellen dat de on schatbare waarde van de „eros paida- gogos" de persoon van de opvoeder tot de belangrijkste factor maakt bij de op voeding van het moeilijk opvoedbare kind. zeiden dat zijn gedicht een „baksteen" was, dan verdedigde „de Amerikaan" hem: „Zijn heldendicht is zwaar, zoals elk episch ge dicht moet zijn; ook Os Lusiadas is zwaarmaar hij en Camoens, wiens roem niemand van jullie zal durven betwisten, lijken in één ding wel op elkaar". „Waarin dan?" „Dat ze beiden één oog hebben. En daarmee heeft „Celes" al heel wat voor op litterair gebied". „Als het voor een episch dichter in de eerste plaats nodig is eenogig te zijn, dan ongetwijfeld". In die dagen dat hij aan zijn episch gedicht de laatste hand legde, was juist het monster-stieren- gevecht te Santander gehouden, waarbij 18 stieren bevochten werden: zes van Benjumea voor Vi cente Pastor, „Cocherito" en „Torquito 's mor gens, en 's middags twee series, nl. in de vroege middag zes van Parladé voor „Machaquito" en ,,Jo- selito" met hun beiden, en zes van Saltillo, tegen de avond, voor Ricardo Torres „Bombita" en „Ra fael el Gallo" ook met hun tweeën. „Celes" stelde een monster-opvoering van zijn dichtwerk voor op de manier van deze stierenge vechten. De entree zou de eenheidsprijs van 100 peseta's bedragen met recht op ontbijt, diner en avondmaal. De voorstelling zou precies 8 uur s morgens beginnen. Nadat even de proloog was voor gedragen, zou het ontbijt geserveerd worden: „café con leche" en brood met boter of chocolade met beschuitjes, naar keuze. Als de mensen een beetje gesterkt waren, zouden er dadelijk 5 bedrijven wor den opgevoerd en vervolgens, zonder zijn fauteuil te verlaten, zou het diner het publiek geserveerd worden: soep, „cocido" en twee schotels respec tievelijk vis en vlees; na het dessert en de koffie weer 5 bedrijven, en dan, als de aandacht van de mensen wat begin te verzwakken, kwam het avondmaal: een consommé of een groenteschotel tje en een visje, 's Avonds is het beter de maag niet te overladen: en bovendien moet men niet vergeten dat er nog 5 bedrijven te wachten zijn... En daarna slapen, tenminste wie dat kan. Het werk kwam niet tot een opvoering, omdat er in de hoofdplaats geen enkel restaurant was dat zich durfde te verbinden om snel 1000 com plete maaltijden te serveren. Ook kwam daar wel binnenvallen een ex-scheeps kapitein, indertijd gehuisvest in het krankzinnigen gesticht Santa Agueda. Hij heette Martinez-Gil en gebruikte visitekaartjes met deze tekst: Don Martinez-Gil Hoofdportier van het firmament. Don Martinez-Gil hij vond nl. niet goed anders genoemd te worden was astronoom; hij had een bescheiden verrekijker in huis en bracht de nach ten door met de hemel te fouilleren. Volgens hem was het firmament één reusachtige huurkazerne, vol ruzies en geroddel, waarvan de Zon en zijn eega, de Maan, de eigenaars waren en hij de hoofd portier, die met de bewaking ervan was belast. De talrijke menigte sterren die dit geweldige ge bouw bewoonde was verdeeld in sterren en kometen. De kometen waren de vrouwen, vanwege hun staart. Op de sterren had hij de belangrijkste namen van de heren uit de provincie overgebracht en op de kometen die van de deftigste dames. Zo heette een ster don Aniceto Gonzales, dat was de president-commissaris van de belangrijkste Bank van de stad, en een komeet dona Rita Antolinez, een millionairs-weduwe met een geweldige derrière en zo me* de overige sterren en kometen. Hij leed zoals vele krankzinnigen aan een sexuele obsessie. Soms kwam hij bij het clubje en bekende bedroefd „Gisteravond, heb ik don Alejandro Manrique en dona Adela Sanchez (de namen van een heer en een dame die tot de gedegen personen van de stad behoorden) uit huis gezet, want die leggen het zó met elkaar aan!... Zodra haar man het huis uit gaat, vliegt ze naar de etage van de ander, en als je ever niet oplet, zit don Alejandro op de ka- mers var. dona Adela. Gisterenavond heb ik ze op heterdaad betrapt en... ik heb hen op straat ge zet." De vriendjes gingen daar op in. „Het is allemaal vuiligheid in de wereld, allemaal vuiligheid", bekende hij vol afschuw. Zodra hij een familie of een paar het huis waar van hem de betrekking van concierge was toever trouwd had uitgezet, dan verdwenen die sterren of kometen voor hem uit het firmanent en enkele dagen daarna ontdekte hij weer nieuwe waaraan hij andere namen van hoogst fatsoenlijke perso nen gaf... tot hij ze betrapte op gemene dingen. (Wordt vervolgd.) Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 De resultaten van de beide resterende enkelspelen van de Challengeround tus sen Australië en de Verenigde Staten zijn: Rosewall (Australië) verslaat Tra- bert (V.S.) met 9—7, 7—5, 6—3; Hart- wig (Australië) verslaat Seixas (V.S.) met 46, 63, 62, 63. Eindstand 32 voor de Verenigde Staten. Hartwig verving Hoad in verband met een lichte blessure van laatstge noemde. In het tournooi om de Spengler Cup te Davos won Inter uit Milaan met 15 1 van het team van de Canadese luchtmacht. In de eerste Engelse divisie is Dins dag de -wedstrijd Aston VillaMan chester United gespeeld. De Villa won met 21. Rusland heeft tien Deense spelers uit genodigd voor een uitgebreide tournée in het aanstaand seizoen. De Deense tennisbond heeft de invitatie aanvaard onder voorwaarde, dat vóór die tijd Rusland zich bij de Internationale Ten nis Federatie heeft aangesloten. A MSTELVAART 28 dw. Kp. Hatteras naar Nederl. AXELDIJK p. 28 Fortaleza n. Vitoria. ALDABI 28 te Rotterdam. ALCHIBA 28 van Bremen n. Antw. ANDIJK p. 28 Scilly n. Havre. ALDERAMIN p. 28 Djeddah n. Karachi. AARDIJK 28 te N. Orleans. AMSTELDIEP p. 28 dw. Azoren n. A'dam ANTONIA 28 te Ambon. AGAMEMNON te Fort au Prince ALETTA 28 te Penang. ALCETAS 28 te Rotterdam. AENEAS 28 te Kopenhagen. ^^a™taK?,FON 28 te Philadelphia, GATHA 28 van Placfjoe n. Soerabaja. A van Rotterdam n. Lissabon. fcSKüiDA 28 te Hamburg BARENDRECHT 28 te Suez. BENINKUST 28 v. Novoredondo n. Pto. Amboin. CALTEX DELFT p. 28 Kreta n. Sidon. CLAVELLA 29 te Pladjoe. CRADLE OF LIBERTY p. 28 Runsal Dj eb. naar Suez. CALTEX UTRECHT p. 28 Gibr. n. R'd. CLEODORA 28 te Miri. CALTEX PERNIS p. 28 Finist. n. Sidon. CASTOR p. 28 Scilly n. Londen. CERONIA p. 28 Perth n. Melb. CALTEX THE HAGUE 28 te Sidon. DRACO 28 te Palma de Majorca. LEO FAVENTE p. 28 Helgoland n. Gothenb, DIDO p. 28 Dungen. n. R'dam. DAPHNIS 28 te Curasao. ESSO DEN HAAG p. 28 Ras el Hadd naar Ras Tanura. UNA p. 28 Rio de Jan. n. Curasao. EEMDIJK 28 te Lissabon. FELIPES 28 te Port Dickson. FALCO 28 van Glasgow n. Fowey. GLEBULA 28 te Curasao. GANYMEDES 28 te Pto. Limon. HOUTMAN 28 te Prt. Said. HOOGKERK p. 28 Monrovia n. Las Palm. ILIAS 28 te Amsterdam. ITTERSUM 28 te Houston. JAPARA 28 van Bandar Shapour n. Abad, KARIMUN 28 .te Port Swettenham. KOROVINA 28 dw. Freetown n. Durban. LUTTERKERK 28 te Suez. LEMSTERKERK p. 28 Port Sudan n. Band. Shapour. LEUVEKERK 28 te Rotterdam. LOENERKERK 28 van Genua n. R'dam. LANGLEECLYDE 28 van Bremen n. Harab, MAETSUYCKER 29 te Singap. METULA 28 te Trincomalee. MARISA p. 28 Str. Mess. n. Berre. MEERKERK 28 te Zanzibar. MIDAS p. 28 Helgoland n. Gothenb. MAAS 28 te Constanza. NERO 28 te Amsterdam. PEPERKUST 28 te Havre. PHIDIAS p. 28 Malta n. Piraeus. RITA 28 te Penang. ROGGEVEEN 28 van Hongkong. RIJNLAND 28 van A'dam n. Bremen. ROELF 28 te Amsterdam. SALAWATI 28 van A'dam n. Basra. SLIEDRECHT 28 te Antwerpen. SLOTERDIJK 28 te Antw. SUMATRA 29 te Genua. STRAAT BALI 28 te Hongkong. SUNETTA 28 in Str. Ormoes n. Abadan. SIAOE 28 te Port Swettenham. STAD DORDRECHT p. 28 Finist. n. Civita Vecchia. STATUE OF LIBERTY p. 28 Azoren naa) Philad. SARPBDON 28 te Pto. C'abello. TABIAN 28 te Belawan. TJIPANAS p. 28 Nhatrang n. Hongkong. TALISSE p. 28 Kp. Guardafui n. Suez. TANKHAVEN III v. Soengei Gerong nagr Bangkok. TANKHAVEN II 28 te Tp. Oeban. TIBIA 28 te Singapore. VAN SPILBERGEN p. 28 Dungen. n. Bord. VAN LINSCHOTEN 23 van Freetown n. Dak. WILTON JONES p. 28 Kreta n. Philad. WESTLAND p. 28 Finist. n. Rio de Jan. WAAL p .28 Gibralt. n. Malta. WOENSDRECHT 28 van Holtenau n. Stockh. WONOGIRI 28 van Colombo n. Aden. WILLEM RUYS 28 van Singap. n. Djak. KAASMARKT BODEGRAVEN 28 Dec. - Aangevoerd 49 partijen, eerste soort f 2.32 —2.37, tweede soort f 2.27—2.31, extra soort f 2.38—2.45. Handel kalm. VARKENSMARKT LEIDEN 23 Dec. Aan voer 270 varkens. Notering: zware f 183— 181 lichte 182—178, slagersvarkens f 185— 182! zeugen f 170—160, enkele boven note ring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4