NEHROEgezien door de ogen van zijn zuster Franse vloot naar Haiphong Gemeenten willen meespreken bij uitwerking Deltaplan Belgische regering doet concessie in schoolstrijd Cheforine 4 TL Aantal Oost-Duitse vluchtelingen met bijna de helft afgenomen Weer zeven jaar geëist in oude moordzaak SLACHTOFFERS VAN BIKINI HERSTELD Radio- Vaticana over kardinaal Mindszenty Critiek stadium van evacuatie Adres aan minister keert zich tegen gecentraliseerde planning Jf/0 9oe/e Resultaat van overleg met drie afgevaardigden der C.V.P. 160.000 in het afgelopen jaar Katholieke leraren ontslagen KRUISWOORDRAADSEL Dader bleef lang onbekend „CAESARISME STAAT VOOR DE DEUR" WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 PAGINA 5 ANISETTE SUPER FINE f 9.20 PER FLES Accoorden met de Indo-Chinese staten Frankrijk voltooit onder tekening Obstructie in de delta verwacht /e<*eree„ S"J' en Palet/ Met zeldzaam fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers Gaat protestmars naar Brussel niet door? Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Nieuwj aarsreceptie ministerie van Buitenlandse Zaken RUSSISCH SCHRIJVER CRITISEERT COLLEGA'S In Argentijnse provincie BEDEVAARTEN IN HET KOMENDE JAAR 9 u Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Hammarskjöld morgen naar Peking Amerikaanse wapenhulp aan Aziatische landen Nederland onontwikkeld gebied Vergadering van de N.O.V. Koreavrijwilliger op thuisreis overleden Jawaharlal Nehroe, de Indische pre mier bezit een reeks eigenschappen, die hem gemakkelijk tot een dicta tor zouden kunnen maken. Tenminste, zo denkt zijn jongste zuster, de 48-jarige mevrouw Krishna Hutheesing, erover. Het jongste nummer van het Ameri kaanse tijdschrift Ladies' Home Jour nal bevat een artikel van haar, waarin zjj haar mening ten beste geeft over haar broer en over haar oudste zuster, mevrouw Vijaya Lakhsmi Pandit, voor malig presidente van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties en thans Indisch Hoge Commissaris in Londen. ,,In de ogen van de wereld", zo schrijft zij over de Indische premier, „is hij zonder twijfel de enige man in Indië, die dat land in deze moeilijke tijden kan leiden en beheersen". Zij schrijft, dat zijn macht als leider van de Indi sche millioenen wellicht een verruwende invloed op hem heeft gehad. „Hij noemt zich een democraat en een socialist en dat doet hij zonder twijfel in alle oprechtheid". Desondanks dreigt er gevaar voor hem en voor Indië, als hij wordt bedorven door teveel krui perige vleierij. In zijn eigen woorden: „Er moet een eind aan komen. Wij wensen geen Caesars". Mensen als Ja waharlal, met al hun capaciteiten voor groot en goed werk zijn niet veilig in een democratie. Door het minste of ge ringste kan hij een dictator worden en de attributen van een traag werkend democratisch bestel terzijde schuiven". Als de eigenschappen, die hem daartoe bij uitstek geschikt maken, noemt me vrouw Krishna Hutheesing: „een gewel dige populariteit, een sterke wil, be kwaamheid, hardheid, onverdraagzaam heid jegens anderen, en een zekere min achting voor de zwakken en inefficiën- ten". Mevrouw Hutheesing schrijft dan: „In dit revolutionnaire tijdsgewricht staat het Caesarisme altijd voor de deur". Volgens haar verdraagt haar broer tegenwoordig „geen critiek en nauwelijks enig advies". Zij herinnert eraan, dat zelfs Gandhi van mening was, dat Nehroe meer En gels dan Indisch is in zijn verschijning. Gandhi had eens l?ij wijze van grapje gezegd, dat Nehroe,'als hij in zijn slaap praatte, Engels sprak. Sinds de onaf hankelijkheid van Indië had hij gepoogd Hindoestani te spreken. Thuis werd echter meer Engels dan Hindoestani ge sproken. Mevrouw Hutheesing vervolgt dan: „Hij voelt zich dikwijls meer op zijn gemak met vreemdelingen dan met zijn landgenoten". Dat Sir Winston Churchill eens Nehroe's bitterste vij and voor cn na de kroning van konin gin Elisabeth allerlei vriendelijke woor den richtte tot de Indische premier en dat deze, op zijn beurt, ae complimenten retourneerde, noemt zij niet van wezen lijk belang. Zijn beste persoonlijke vrien den zijn en blijven Lord en Lady Mount- batten. Lord Mountbatten was de laat ste Britse onderkoning in Indië. „Zo wel in Indië als in Engeland", zo zegt zij, „is over deze vriendschap veel ge sproken en is er veel critiek op gele verd". Over haar oudste zuster, mevrouw Pandit, schrijft mevrouw Hutheesing: „Van tijd tot tijd kan ze de Amerikaan se politiek wel eens krachtig afkeuren, maar zij voelt zich meer thuis in de Verenigde Staten dan' in Indië". Mevrouw Hutheesing zelf staat haar broer persoonlijk zeer na, maar wijkt in politieke overtuiging van hem af. Zij is het niet eens met zijn Congrespar- en heeft bij de verkiezingen van 1952 deelgenomen aan de campagne voor haar man, die socialistisch candidaat *vas. Jawaharlal Nehroe beschouwt de Indische Socialistische Partij als een groep onverantwoordelijke lieden. MEVROUW PANDIT Y .In iiiW JAWAHARLAL NEHROE Advertentie Voor de handel: N.V. Levert Co. Amsterdam-C Radio-Vaticana heeft voor het eerst gereageerd op de geruchten, als zou de primaat van Hongarije, kardinaal Mindszenty, door de communistische autoriteiten zijn vrijgelaten. Volgens het Franse persbureau AFP werd in een uitzending van de Vaticaanse radio Maandag gezegd: „Wij zullen niet eer der geloven aan de vrijlating van de kar dinaal dan op de dag, waarop de stem van de primaat van Hongarije opnieuw zal klinken in de kathedrale basiliek van Esztergom; niet eerder dan op de dag, waarop hij zich vrijelijk zal kun nen begeven naar de H. Stoel; niet eer der dan de dag, waarop de herderlijke brieven aan de gelovigen van zijn land zijn handtekening zullen dragen; niet eerder dan de dag, waarop hij onge hinderd de strijd ter verdediging van God, de Kerk en zijn vaderland zal kunnen hervatten". Radio-Vaticana uitte de veronderstel ling, dat de tegenwoordige Hongaarse autoriteiten de geruchten over de vrij lating van de kardinaal zelf in omloop hebben gebracht, opdat de herinnering aan het schandelijke proces tegen de kardinaal zal vervagen. „Mindszenty in de gevangenis is een held", aldus de radio, „buiten de gevangenis is hij niet meer dan een schaduw, die zich op lest". En verder: „De wereld verheer lijkt het lijden van een martelaar, zolang het lijden bloedig is. Het is de stem van het bloed, dat de autoriteiten in Boedapest tot zwijgen willen bren gen. Er moet recht worden gedaan, geen gratie worden verleend". (AFP). Een officiële woordvoerder in Parijs heeft gisteren meegedeeld, dat Frank rijk vandaag de ondertekening zou vol tooien van een serie overeenkomsten met de drie verbonden staten van Indo- China. Door deze verdragen zal een ein de komen aan de langdurige Franse deelname aan het zakelijke bestuur van de staten Vietnam, Laos en Cam bodja, maar zij zullen deel blijven uit maken van de Franse Unie. De ver dragen, die handels-, economische- en financiële aangelegenheden betreffen, zullen voor de verbonden staten de weg vrijmaken hun eigen monetaire stelsels in te richten, zelf geld in omloop te brengen en hun eigen buitenlandse han del te voeren. (UP) De Franse vloot voor het Verre Oos ten, het vliegdekschip Bois Belleau, de kruisers Gloire en Montcalm en ver scheidene torpedobootjagers en mij nenvegers, zullen in de eerste week van Januari van Saigon naar het Noor den varen om Franse burgers en mili tairen in Haiphong te beschermen in een critieke fase van de evacuatie uit de delta van de Bode Bivier. Op Franse firma's, die fabrieken in de delta bezitten, heeft het aan bod van de Vietminh hun bezigheden voort te zetten na de machtsoverna me. weinig indruk gemaakt. Zij zijn tegen de wens van de Vietminh be zig hun eigendom weg te voeren. Franse functionarissen vrezen, dat de Vietminh staking en relletjes zal organiseren om te verhinderen dat waardevolle uitrusting, o.a. afkomstig van het Amerikaans hulpprogramma, uit Haiphong wordt weggevoerd. Er is reeds gestaakt door de arbei ders, die uitrusting naar de dokken vervoeren. Men verwacht, dat Franse troepen het grootste deel van het werk in de havens zullen moeten doen in de periode van eind Januari tot 19 Mei, wanneer volgens de bestandsovereen komst de Vietminh het bestuur van Haiphong overneemt. Onlangs hebben Amerikaanse marine schepen, die Vietnamese vluchtelingen De vereniging van Nederlandse ge meenten heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat een uitvoerig adres gericht, waarin er met klem op wordt aangedrongen, dat in de wettelijke re geling met betrekking tot 't Deltaplan rekening gehouden wordt met de taak die volgens onze staatsinrichting aan de gemeentebesturen toekomt met betrek king tot behartiging van algemene be langen van plaatselijke en regionale be tekenis. Bij contact dat gemeentebestuurders hadden met ambtenaren van de rijks waterstaat is reeds gebleken aldus het adres dat soms projecten worden geschetst, die zeer ingrijpende gevolgen zouden hebben voor die belangen welke de gemeentebesturen dagelijks beharti gen. Woningbouw, stads- en dorpsuit breiding, riolering, plannen voor re creatie e.d. zullen de gemeentebesturen niet doelmatig kunnen ontwerpen zon der rekening tei houden met wat de rijkswaterstaat t.a.v. de beveiliging te gen de zee projecteert. Dikwijls - en wij begrijpen dat dit onvermijdelijk is - worden na korte tijd andere schetsen gemaakt, die de eerst getroffen belan gen ontzien maar weer andere aantas ten. Wij zouden het nu in overeenstem ming achten met de te onzent geldende taakverdeling tussen rijk, provincie en gemeente, indien de gemeentebesturen een wettelijk geregelde gelegenheid werd geboden om de betekenis der in het geding zijnde of komende plaatse lijke of streekbelangen naar voren te brengen. Zou dit geschieden in een vroegtijdig stadium, dan behoeft daar van geen vertraging te worden geducht. Wel kan door zulke inschakeling van lagere overheden voorkomen worden dat bepaalde belangen over het hoofd wor den gezien of te licht worden geteld. Het moet ook van uitnemend belang worden geacht, dat de gemeentebestu ren zo spoedig mogelijk, en wel op of- uit het gebied bij Haiphong evacueren, kikkermannen laten onderzoeken, of de communisten niet pogen mijnen te leg gen. Uit gezaghebbende bron te Saigon ver neemt Reuter, dat Frankrijk spoedig zijn commissaris-generaal in Indo-China, generaal Paul Ely, zal terugroepen. Zijn huidige plaatsvervanger, generaal Pier re Jacquet, zal het militaire opperbevel op zich nemen, terwijl zijn politieke functies verdeeld zullen worden tussen de Franse ambassadeurs van elk van de drie verbonden staten van Indo- China, Laos, Cambodja en Vietnam. Advertentie CIGARETTES (Van onze Belgische correspondent) De Belgische regering is op een be langrijk punt terug gekomen van haar tot dusverre gevoerde anti-katholieke beleid. De regering heeft gisteren een communiqué uitgegeven dat melding van een compromis tussen de beide par tijen gaf. Een en ander is het gevolg van besprekingen die de premier en zijn minister van Onderwijs de socialist Collard hebben gevoerd met de C.V.P. afgevaardigden Lefèvre, Struye en Eijs- kens. De regering heeft toegezegd, dat zij vanaf 1 Januari 1955 de toeslagen op de salarissen in de bijzondere scholen voor Advertentie Aan verbetering der middelen tot be strijding van pijnen en griep, is door geleerden in de gehele wereld onop houdelijk gewerkt en er zijn belangrijke resultaten bereikt! In de eerste plaats heeft men ontdekt, hoe de oorzaak van pijn nauwkeuriger kan worden bestudeerd. Hierdoor is het mogelijk geworden om betere middelen te vinden. Het bleek, dat de werking van een der meest gebruikte geneesmiddelen belangrijk kon worden verbeterd, door toevoeging van nieuwe middelen. Deze combinatie werkt bijzonder weldadig en krachtig, ook dan, wanneer andere mid delen talen. Zij heeft millioenen mensen in de gehele wereld al baat gebracht en doet werkelijk wonderen! n BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP-20 TABLETTEN *85 et In het afgelopen jaar zijn ongeveer 160.000 personen uit Oöst-Duitsland naar het Westen gevlucht, aldus heeft de West-Duitse regering meegedeeld. Hiermee is het totaal aantal vluchte lingen sinds 1945 tot bijna 2.200.000 gestegen. Vergeleken met het voorgaan de jaar is in 1954 het aantal vluchte lingen echter haast met de helft afge nomen. In 1953 zochten namelijk meer dan 300.000 Oost-Duitsers een toevlucht in West-Berlijn en West-Duitsland. Dit hoge getal in 1953 is waarschijn lijk te wijten geweest aan de Juni-revol- te, welke het vorige jaar in tal van Oost-Duitse steden politieke spanningen met zich meebracht. Ook heeft men van officiële West-Duitse zijde een be roep op de Oost-Duitsers gedaan slechts in hoognodige gevallen naar het Wes ten te vluchten, daar men door de ge stage stroom van vluchtelingen met een ernstig woningprobleem te kampen kreeg. In 1954 heeft de federale regering niet minder dan 45.700 huizen en apar- tementen voor vluchtelingen laten bou wen. Desondanks zijn nog niet alle vluchtelingen van achter het IJzeren Gordjjn gehuisvest. Toch wonen nu nog maar 135.000 Oost-Duitse vluchtelingen in kampen tegen 220.000 een jaar ge leden. Van de West-Duitse bevolking van 50 millioen mensen zijn er ongeveer 10 millioen vluchtelingen. De meesten van deze vluchtelingen werden na het einde van de tweede wereldoorlog uit Polen, de Sovjet-Unie, Sudetenland in Tsjecho- slovakije, Roemenië en het noordelijk deel van Joego-Slavië verdreven. (U.P.) De minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Beyen en de minister zon der portefeuille en mevrouw Luns zul len op Dinsdag 11 Januari de gebrui kelijke nieuwjaarsreceptie houden in de ambtswoning aan het Plein 1813 no 2 te 17.30 uur. de leken leerkrachten voor 100 procent en voor geestelijke leerkrachten voor 50 procent zal uitkeren, op voorwaarde dat zij deze toeslagen direct aan het personeel mag uitbetalen en dit op ba sis van de gelijkwaardigheid van de in het officiële onderwijs vereiste diplo ma's. De C.V.P.-afgevaardigden hebben er evenwel de nadruk op gelegd dat de C.V.P. volhardt in haar verzet te gen de overige discriminatoire aspecten van de schoolpolitiek der regering. De voorzitter van de C.V.P., Lefèvre, die op een persconferentie het compromis betitelde als de eerste vrucht van de actie der partij en de christelijke vak bonden, voegde er aan toe dat de strijd voor de volledige gelijkheid der ouders en voor de eerbiediging der gewetens vrijheid voortgaat. De C.V.P. eist dat aan ouders, die hun kinderen naar een katholieke school sturen, geen zwaarde re financiële lasten worden opgelegd. Het nationaal comité van de C.V.P. zal op 4 Januari bijeenkomen om de Een van de bekendste Russische schrijvers, Michael Sjolochow, heeft op het congres van Sovjet-schrijvers, dat in Moskou gehouden is, verklaard, dat de contemporaine literatuur in de Sov jet-Unie „een grijze stroom van bleke, middelmatige literaire producten" is. Sjolochow, die o.a. „de Stille Don" geschreven heeft, noemde in zijn onge zouten critiek in het bijzonder Ilja Eh- renburg en Konstantin Simonow, twee in de Sovjet-Unie zeer gevierde schrij vers en ook de hoofdredacteur van de Literaire Gazet, B. Rioerikow. Nadat Sjolochow gesproken had, kruis te de schrijver Fjodor Gladkow de de gen met hem en verklaarde, dat Sjo- lochows houding niet strookte „met de geest van de partij" en „kleinzielig ge sar", was, waarin Sjolochow „onbehoor lijke persoonlijke aanvallen deed, die zeer veel weg hadden van schandaal praat en het ophemelen van eigen ver diensten." Gladkow was van mening, dat Sjo lochow met zijn rede een goedkoop ef fect had willen bereiken. Sjolochow had o.a. gezegd: „Ik zou niet gaarne de olympische rust op dit con gres willen verstoren, maar sta mij desondanks toe te zeggen hoe ik over onze literatuur denkongetwijfeld heeft de Sovjet-literatuur in de laatste tientallen jaren werkelijk grote presta ties te zien gegeven. Vele talentvolle schrijvers zijn opgekomen. Niettemin hebben wij te kampen met een grijze stroom van bleke, middelmatige literal toestand te bespreken. Zoals bekend re producten, die in de laatste jaren hadden de christelijke vakbonden voor j 0nze tijdschriften en de boekenmark- 13 Januari een protestmars naar Brus- ten overstromen." sel aangekondigd. De concessie, die de regering thans gedaan heeft, is wellicht minder de vrucht van deze bedreiging dan van de onderhandelingen die reeds enige tijd aan de gang waren tussen de minister van Onderwijs en de geeste lijke overheid, onderhandelingen, waar van wij destijds melding hebben ge maakt. Het is dan ook zeer de vraag of de C.V.P. het vooralsnog tactisch en ge past zal achten haar actie in de aange kondigde scherpe vorm verder te voe ren. Gisteren is aan vijf bij het onderwijs werkzame katholieke priesters en 40 godsdienstonderwijzers van de openbare scholen in de Argentijnse provincie Cor doba ontslag aangezegd. Dit is gebeurd in opdracht van dr. Antonio C. de Gior- gis, die door president Peron benoemd is tot gemachtigde om het provinciale bestuur te reorganiseren. De maatregel werd genomen weinige uren nadat de senaat van de provincie Cordoba een wetsontwerp had aangeno men dat een eind maakt aan alle sub sidiëring van rooms-katholieke onder wijsinstellingen en dat salariëring op heft voor de godsdienstonderwijzers on openbare scholen. Peron heeft zoals bekend een deel van de katholieke geestelijkheid van inmenging in de politiek en het vak bondsleven beschuldigd. De provincie Cordoba heeft hij daarbij met name genoemd. Het bestuur van de vereniging tot samenstelling van Nederlandse bede vaarten heeft voor 1955 het volgende programma opgesteld: 58e bedevaart naar Lourdes: 10 Mei tot en met 17 Mei. 59e bedevaart naar Lourdes: 1 Augustus tot en met 9 Augustus. 4e be devaart naar Echternach: datum staat nog niet vast. 4e bedevaart naar Fati- ma en Lourdes: begin October. Vlieg tocht bedevaarten naar Lourdes: bij voldoende deelname, iedere maand, van April af. I Over Simonow zeide hij: „Jonge schrijvers kunnen van hem niets an ders leren dan het snel op papier zet ten van woorden en het in goede luim brengen van mensen, dingen, die geen eerste vereiste zijn voor een schrij ver...". Sjolochow zeide, dat hij geen critiek had op Ehrenburgs werk voor de vrede, maar op zijn werk als schrijver. „En daar hebben wij het recht toe", aldus de auteur. t V t 4 9 M a J /r 'f 2/ u ts /V Ar U <5 3/ 31 JJ •V jr 3i HORIZONTAAL: 1. heen en terug (lat.); 3. vogel; 5. getij; 7. voorzetsel; 8. geogr. aanduiding; 9. lidwoord (Fr.); 11. langzaam; 13. levenslucht; 15. voor; 16. water in Utrecht; 18. stapel; 19. ge- leedpotig dier; 20. schaap; 21. godin; 22. seconde: 23. boom; 26. uitdrukking; 28. schrede; 29. niet door twee deelbaar; 31. zoals de akten getuigen (lat).; 33. onder andere; 34. rijksgrens (afk.); 35. heilige; 36. muziekterm. VERTICAAL: 1. roofdier; 2. maan stand; 3. sportterm; 4. op de wijze van; 5. ivoor; 6. uit elkaar springen; 9. bijb. naam; 10. pl. in Duitsland: 12. metaal; 14. herkauwer; 16. takje17. graafdier; 21. vervoerbedrijf; 24. Europeaan; 25. wig; 27. soort onderwijs; 28. kraan; 32. voorzetsel (Eng.); 33. voorzetsel. HORIZONTAAL: 1. keep; 4. toga; 8. knie; 10. mals; 12. winnaar; 15. rot; 16. ik; 17. panorama. 19. bak; 20. keg; 21. oer; 22. les; 24. kip; 26. sis; 28. kre gelig; 31. zo; 32. air; 33. lucifer; 35. leep; 37. Elis; 38. knap; 39. asyl. VERTICAAL: 1. knik; 2. ein; 3. een parig; 5. O.M.; 6. garages; 7. alom; 8. kwik: 9. kan; 11. stam; 13. aak; 14. rok; 18. religies; 19. bekeren; 23. akal; 25. pel; 26. sic; 27. nors; 29. riek; 30. lui; 31. zeil; 34. fly; 36. pa. ficiële wijze, te weten komen in welke richting de plannen gaan en hoe zij uit eindelijk komen te luiden. Gemeente lijke maatregelen zullen immers veel vuldig van de beraamde waterstaatkun dige werken invloed ondergaan. In de kringen van de gemeentebestu ren verlangt men naar wettelijk gewaar borgd overleg op bestuurlijk niveau. Men denkt aan een horen van de ge meentebesturen met tussenschakeling van de provinciale besturen. Aldus zou den de plaatselijke belangen die in het geding worden gebracht reeds aanstonds een zekere coördinatie kunnen vinden. De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, zal morgen naar Peking vertrekken om te trachten bij premier Tsjou en Lai de invrijheid stelling te bewerkstelligen van de elf Amerikaanse vliegers, die als spionnen in communistisch China gevangen zijn gezet. Hij zal via Londen en Nieuw Delhi reizen en in deze steden bespre kingen voeren met minister Eden en premier Nehroe. Hammarskjöld zal onder meer worden vergezeld, door de Pakistaanse profes sor Bochari als politiek adviseur en de Britse professor Waldock, hoogle raar in het internationale recht te Ox ford. Hammarskjöld neemt gegevens mee over soldaten van de Verenigde Naties, die in Korea krijgsgevangen zijn ge maakt en wier lot nog steeds onbekend ls. Naar men aanneemt, vallen hieron der ruim 2.100 Zuid-Koreanen, ruim 500 Amerikanen. 45 Britten, 43 Australiërs, 15 Zuid-Afrikanen en een aantal Turken. (UP-Reuter) Zeven Japanse vissers, overlevenden van de H-bom-proef op Bikini op 1 Maart j.1, hebben thans het hospitaal in Tokio genezen mogen verlaten voor een eerste bezoek aan hun familie sinds negen maanden. Deze foto werd even voor het vertrek van de trein gemaakt: Hisakichi Tsutsui (tweede van rechts), de kapitein van het schip „Gelukkige Draak", schudt de hand van dr. Toshipki Kuratori, om hem. nogmaals voor zijn goede zorgen te danken enzijn beste wensen voor het komende jaar aan te bieden. Een volgens psychiaters debiele man, die overigens niet van enige slimheid ontbloot is, maar die niettemin „bedui dend verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht", heeft Dinsdag in hoger beroep voor het Amsterdams gerechtshof zeven jaar met aftrek van die 10 maanden, die hij in voorarrest heeft doorgebracht, tegen zich horen ei sen wegens een bijna 16 jaar geleden door hem uitgevoerde moord. Op 11 Februari 1939 wurgde hij n.l. bij het zwembad „De Liesbos" te Jut- phaas op een eenzame plek het 24-jarige meisje Greet, dat tegen hem met mede- De V. S. zijn van plan wapenhulp ten bedrage van 1.120 millioen dollar naar verluidt tachtig procent van het gehele militaire hulpprogram voor 1955 te verstrekken aan Pakistan, Japan, de Phïlippijnen, Indo-China, Thailand en Formosa. Er wordt thans de laatste hand aan het nieuwe pro gram r:legd. i Naar verluidt wil president Eisenho wer, waarschijnlijk in Januari, aan het Congres vragen voor het gehele pro gram een bedrag van 1.400 millioen dol lar goed te keuren. De militaire hulp zal afzonderlijk van het nieuwe grote program voor eco nomische bijstand worden verstrekt. Dit laatste program is thans nog in studie bij Harold Stassen, directeur voor de hulp aan het buitenland, en minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. (Reuter) De Nederlandse Onderwijzersvereni ging heeft in Arnhem haar algemene vergadering gehouden. Haar voorzit ter, de heer Jac. Lootsma, heeft daar verklaard dat de toestand van het on derwijs nog nimmer zo slecht is ge weest als thans. Zover zou het, zeide hij, niet gekomen zijn, als het Neder landse volk maar meer belangstelling had gehad voor de onderwijsproble men. Wat het onderwijs betreft loopt Nederland het gevaar dat het straks tot de onontwikkelde gebieden gaat be horen, vreesde de heer Lootsma. Hij besprak het geval-Heer, in Zuid- Limburg, waar de overheid geen open bare school wil stichten, alhoewel 150 ouders er om hebben verzocht, en ver bond daaraan de conclusie, dat er aan de wettelijke uitwerking van de pacifi catie-gedachte nog wel het een en ander ontbreekt. Voorts bracht hij de te grote klas sen ter sprake, noemde het absurd dat men de gehuwde onderwijzeres moest ontslaan, terwijl er een tekort aan be voegde leerkrachten bestaat. Onoverko melijke bezwaren had hij tegen het in schakelen van kleuteronderwijzeres sen, niet alleen omdat zij onbevoegd zijn, maar vooral omdat er schade ontstaat voor het kleuteronderwijs. Zr. dr. Paraclita Speetjens. vorig jaar gepromoveerd in de medicijnen en thans werkzaam in de missie van In donesië, zal binnenkort voor haar werk een ambulancewagen ter beschikking krijgen. De Missie Verkeersmiddelen Actie, MIVA, schonk voor deze wa gen een gift van duizend gulden. werking van de Utrechtse voogdijraad een vaderschapsactie voor haar kind had ingesteld. Verdachte is een 43-jarige grondwer ker uit Heino, die 15 jaar de dood van dit meisje heeft verzwegen. intussen met een andere vrouw getrouwd is, maar wiens misdaad tenslotte door een toeval toch aan het licht is gekomen. In 1951 haalde men n.l. bij het zwembad een houten schutting om en begon te graven voor het plaatsen van een be tonnen muur. Daarbij stootte men op een skelet. Artsen onderzochten de beenderen en stelden vast, dat zij af komstig waren van een zeer kleine vrouw, die gestorven was op een leeftijd tussen 15 en 35 jaar. Overal werd toen nagegaan welke vermiste personen aan het signalement van dit skelet zouden kunnen voldoen. Uiteindelijk werd vast gesteld, dat het mogelijk dat van het vermiste meisje Greet kon zijn. Uit het oude dossier van de Voogdij raad bleek, dat verdachte de laatste was geweest, die met het verdwenen meisje gezien was. Wel had men hem daags na haar verdwijnen in hechtenis genomen, doch hij verklaarde toen, dat hij onderweg door iemand was aange vallen en dat het meisje met die man was meegegaan. Men liet hem toen weer vrij. Zoals ter zitting bleek, had de man daarna vervalste brieven aan de Voog dijraad en aan de advocaat van het meisje laten schrijven. Hij zelf kon dat niet, maar vond er iemand voor, die het voor hem deed. Een van de brieven liet hij met de naam van het meisje on dertekenen. Er in stond: „Ik ben er met een. ander van door en kom niet meer terug. Ik ga na Pasen naar Groningen, want die vaderschapsactie levert toch niets op. Doet u verder maar geen moei te meer". Dit leidde er toe, dat men het onder zoek in die tijd niet krachtig meer heeft voortgezet. Toen een jaar later de oor log uitbrak begon het er naar uit te zien, dat de verdachte zijn geheim tot in zijn graf zou kunnen bewaren, indien hij dat wilde. Tien maanden geleden verklaarde verdachte, na zijn arrestatie zowel voor de politie als later voor de rech- ter-commissaris, dat hij Greet met voorbedachte rade had vermoord. Gis teren ter zitting kwam hij op deze verklaringen gedeeltelijk terug. De procureur-generaal oefende in zijn requisitoir critiek op verdachte uit, omdat hij thans „de voorbedachten rade probeert te ontkennen". Hij me moreerde, hoe verdachte aanvankelijk heeft bekend maandenlang met het plan te hebben rondgelopen om haar te wurgen, omdat hij van haar en het kind afwilde. De procureur-generaal achtte tenslotte moord bewezen en eiste zeven jaar met aftrek. De verdediger mr. A. Looten zeide, dat moord niet vaststaat. Mocht het Hof een andere overtuiging hebben, dan verzocht hij het college rekening te houden met de heerszuchtige, do minerende moeder van verdachte, die hem er 16 jaar geleden met al haar invloed op haar zoon van heeft weer houden met het meisje te trouwen. Uitspraak 11 Januari. De soldaat 1ste klasse J. J. Timmer mans uit Rotterdam, die met de laatste grote groep Korea vrijwilligers onder weg was naar Nederland, is Tweede Kerstdag in een militair hospitaal te Singapore aan geelzucht overleden. Zijn stoffelijk overschot is gisteren op de militaire begraafplaats te Singapore met militaire eer ter aarde besteld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5