Amsterdammers maakten 80.000 sigaretten en twee radio s buit Oruismjs [nSat- I I MtTHRAClET] Schoolschaaktournooi met spannende finale TEKENEN IS EEN WERELDTAAL Frans-Engels blijspel bij de Haagse Comedie Brand in rieten dak van vdla te Heemstede t 18 verdachten staan v olgende week terecht Garage Brinkmann verhuist naar overzijde in Smedestraat Bij diefstal in loods van Van Gend en Loos te Zaandam Hippo danst99 Koopavond in Haarlem Visserijgolf HAARLEMSE RECHTBANK en N. VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 VUURWERK Kinderkunst in dienst van de wereldvrede geëxposeerd bij Gerzon Twee knapen speelden met vuurwerk Kerstboomverbranding op vijf plaatsen FANTASTISCH LAGE PRIJZEN Bakkerij Smit wordt per 15 Januari DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 PAGINA 2 UITSLAGEN 3e EN 4e KLASSERS BIJ ONS BUREAU DODELIJK ONGEVAL IN GASFABRIEK AUBERGE BONVERRE FRANS RESTAURANT JANSYVEG 20 TELEFOON 17630 Bij het heengaan van brigadier Smits Volleybal SUCCES VOOR VELOX Cycle-cross Kraantje Lek VLEESSALADES In verband met Schiphol- affaire Uitspraken rechtbank Onvoorzichtig overgestoken HAARLEM'S MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 T.Y.B.B.Zandvoort- meeuwen Beurs van Amsterdam Beurs van [Ni'ew York Twee Amsterdammers, de 33-jarige dokwerker H. G. en de 38-jarige tim merman-houtbewerker J. P., moesten vanmorgen terecht staan voor de Haar lemse rechtbank, omdat zij in de nacht van 7 op 8 November j.l. ingebroken hadden in een goederenloods van Van Gend en Loos te Zaandam, waar zij maar liefst tachtigduizend sigaretten en twee radiotoestellen buit maakten. De mannen waren die nacht om streeks één uur in een auto van G. naar Zaandam getrokken, nadat zij reeds enkele dagen tevoren een plan tot dief stal op touw hadden gezet. De goederenloods was weliswaar af gesloten, maar de Amsterdammers zagen kans via een spoorwagon op het dak te klimmen en toen door een gebro ken raam de loods binnen te komen. Er stonden daar vele dozen sigaretten opgeslagen en met bekwame spoed werden deze met een totaal van tach tigduizend sigaretten in de auto ee- laden. Ook voor de twee radiotoestellen was er nog wel een plaatsje en toen ging het snel in de richting Amsterdam, waar de mannen later hun goederen van de hand zouden doen. Zij hadden echter buiten de waard gegrekend, in casu agent Zijlstra uit Zaandam. Deze reed op zijn fiets even buiten Zaandam, toen de auto hem pas seerde. Als door een ingeving begreep hij, dat er iets niet in orde was en hij reed meteen door naar de pont bij de Hembrug, waar hij vermoedde de auto wel te zullen aantreffen. Dat was ook inderdaad het geval en hij informeerde eens bij de chauffeur, die later G. bleek te zijn, naar diens papieren. Een en an der bleek niet helemaal te kloppen en zo terloops vroeg de agent, wat er in de auto vervoerd werd. Toen het woord „sigaretten" viel, wil de Zijlstra de wagen wel eens nader onderzoeken en de bestuurder kwam daarop uit zijn wagen. Hij zag nog kans weg te lopen, waarop het befaamde „Sta of ik schiet" klonk. Dat deerde de Am sterdammer kennelijk niet en ook door twee waarschuwingsschoten in de lucht liet hij zich niet afschrikken. De agent schoot daarop in de richting van de vluchteling, die echter in het donker kon wegkomen. De achtervolging per fiets leverde tenslotte het resultaat op, dat de agent de Amsterdammer onge veer vierhonderd meter verder kon grij- Het ligt in de bedoeling met in gang van Zondag a.s. verschillende voetbaluitslagen te publiceren aan ons bureau Smedestraat 5. Dikwijls is n.l. gebleken, dat vele mensen bijzonder nieuwsgierig zijn naar de resultaten van de wedstrijden der 3e en ie klassers. Als u om ongeveer 5 minuten voor half vijp benieuwd bent naat de uit slag van een eerste of tweede klas- ser, kunt u even naar de Smede straat lopen om te zien, of uw fa-' voriete club in Groningen, Friesland of Maastricht succes heeft gehad. Vit de aard der zaak zullen de 3e en 4e klassers minder snel op het wedstrijdbord verschijnen. Maar vóór zessen kunt u óók die verwach ten. Gepubliceerd zullen worden: de 4 afdelingen der le klasse: 2A en 2B, 3A, 3A (II) en 3B, 4A, 4D en 4e. Alle K.N.V.B.-verenigingen uit Haarlem en omstreken worden, in dien zij spelen, vermeld. In de gasfabriek van het G.E.B. te Haarlem is Woensdag een ongeval ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de 63-jarige machinist H. J. Fiege uit de Gouwestraat 44 aldaar. Een tragi sche bijzonderheid vormt het feit, dat hij per 1 Januari wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het bedrijf zou verlaten. Hij was met een machinedrijver be zig met het verwerken van Amerikaan se gaskolen in een trechtervormige bun ker. In deze bunker bevindt zich een uitlaatopening van 40 bij 40 cm, welke aan de onderzijde bereikbaar is via een tunnel. Door deze tunnel loopt een transportband, waarop de kolen neer storten en vervoerd worden. Toen er op een gegeven ogenblik een opstopping in de kolentoevoer ontstond, prikte Fiege er met een ijzeren staaf een gat in. Hij kon er op de grond staande echter al spoedig niet meer bij en daarom klom hij bovenop de ko len, die begonnen weg te glijden. De man gleed mee en werd geheel onder de kolen bedolven, zozeer, dat andere werklieden enige uren moesten graven eer zij het lichaam hadden kunnen be vrijden. Een bedrijfsarts kon slechts de dood constateren, veroorzaakt doordat de halswervels waren gebroken. Advertentie SPECIALE NIEUWJAARSDINERS Met de heer E. Th. Smits, brigadier van politie, die op 1 Januari a.s. ge- pensionneerd wordt, gaat wederom een oud-gediende het Zandvoortse politie korps verlaten. Toen de heer Smits in 1922 in Zandvoort kwam, heersten daar nog ongewenste toestanden. De balda digheid van de opgeschoten jeugd was een plaag. Zowel voor inwoners als badgasten. Openbare dronkenschap en vechtpartijen waren bijna aan de orde van de dag. Het Zandvoortse politie corps is er in geslaagd deze misstan den te doen verdwijnen, maar dit ging Riet zonder slag of stoot. De heer Smits heeft zijn partij flink meegeblazen en meer dan eens staaltjes gegeven van persoonlijke moed. Hij was er zich ech ter ook van bewust, dat niet de sterke arm alleen, doch ook tactvol optreden tot een goed resultaat kan leiden. Bij de bezetter stond de heer Smits on gunstig bekend, dit heeft hem een straf- detachering naar Bussum gekost; in de moeilijkste periode van de bezetting werd hjj toen van zijn gezin gescheiden. De heer Smits, die altijd een propa gandist en trouw lid van „St. Michaël" is geweest, zij nog menig jaar van welverdiende rust toegewenst. pen, waar hij zich in het talud van de weg verborgen wilde houden. Spoedig bleek, dat er nog een tweede man in het spel was en ook hij kon vrij spoedig gegrepen worden. Bij de behandeling van deze zaak vanmorgen bleek, dat beide Amster dammers reeds vier veroordelingen achter de rug hadden. In zijn requisitoir bracht de officier van justitie, mr. R. W. H. Pitlo, hulde aan agent Zijlstra voor diens kordaat ingrijpen. Hij stelde verder, dat van de twee verdachten G. ongetwijfeld de slechtste was en de auctor intellectualis van de diefstal. Zijn vrouw was van het plan op de hoogte, terwijl de vrouw van P. nergens van wist en ook niets van G. moest hebben. Daarom wilde de officier een zwaar dere straf voor G. dan voor P., die trouwens zich destijds met twee anderen schuldig had gemaakt aan een diefstal in het stationsgebouw te Leiden. Zijn kornuiten moeten nog terecht staan in Den Haag, maar zijn straf moest in deze affiare verdisconteerd worden. Hij eiste derhalve een gevangenisstraf van twee en een half jaar. Tegen P. eiste hij an derhalf jaar. De rechtbank zal Donderdag 13 Janu ari uitspraak doen. Zaterdag 1 en Zondag 2 Januari brengt het Rotterdams Toneel in de Stadsschouwburg „Wel te rusten", een genoeglijk en vermakelijk uitgaansstuk voor de gehele familie, en een gezellige handleiding voor allen, die meer gas ten dan ruimte in hun huis hebben. Wim v.d. Brink speelt er een onver stoorbare huisvader in, en Ton Len- sink een bijna vertederend soort stoet haspel. Maandag 3 Januari eveneens het Rotterdams Toneel met „Fanny", een Frans blijspel waarvan op Nieuw jaarsdag de première in Rotterdam gaat. Woensdag 5 Januari in de Stads schouwburg de Nederlandse Comedie met een herhaling van „Hart tegen Hart" van Scribe en Legouvé, een on derhoudend voorbeeld van het handig geconstrueerde intrige-blijspel, waarin vooral Scribe (1791-1861) uitmuntte. Met o.a. Fons Rademaker, Mary Dres- selhuys, Winnifred Bosboom, Joan Rem- melts en Allard v.d. Scheer. De leden van Geloof en Wetenschap krijgen op Vrijdag 7 Januari in de Stadsschouwburg „Mignon" door de Nederlandse Opera. Advertentie FILMS: REMBRANDT: „Der Zigeunerbaron", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Levensroman van Richard Tau- ber" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Avonturen van Robinson Cru soe, a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. LIDO: „Bengaalse brigade" 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Ten westen van Zanzi bar" 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Brood, liefde en fantasie" a. 1. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. ROXY: „Hondo" 14 j. Tijd: 8 uur. MINERVA: „Roman Holiday a. i. Tijden 2.30 en 8.15 u. Donderdag 30 December Stadsschouwburg: „De Haagsche Come die": „Hippo danst". Ab. D en E, a uur. Concetrgebouw: Noordholl. Ph. Ork geeft extra concert. Sol. Stefan Askenase, piano. Beethovenprogramma, 8 uur. Vrijdag 31 December Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters 11.3012.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 10—15 uur. Zo. van 13—15 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Cruqulusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Gotzius. Geopend van 113 uur. Zo van 13 uur. Huls van Looy: groepstentoonstelling van „Kunst zij ons doel". Geopend van 10—17 uur, Za.: 1—5 uur, Zo.: 13—17 uur. Gerzon, Grote Houtstraat: Tentoonstel ling „Tekenen is een wereldtaal" (tot en niet 4 Jan.). rv^fs-?ai?del TLef,elaar: Aquarellen van Frans Funke, Josie Smit: applique's, weef werk, ceramiek. Geopend van 1017 uur Advertentie voor oud en nieuw Grote Houtstraat 7, bij de Gr. Markt (IJssalon Tremonti) I Het moment, waarop H. Happel (rechts) in het schoolschaaktournooi geen mogelijkheid meer ziet de partij tegen P. H. Kastelein te winnen en remise aanbiedt. In 4 gongpartijtjes behaalde H. Happel tenslotte de beker. Het schoolschaaktournooi heeft een enerverende finale gehad. Nadat H. Happel 2 wedstrijden gewonnen had, evenals P. H. Kastelein moest de par tij tussen deze twee sterke (school)- spelers de beslissing brengen. Na een meer dan 3 uur lange kamp, waarin Happel aanvankelijk een zware druk op de verdediging van zwart uitoefen de, werd het remise. De moeilijkheid was nu, dat de afspraak voor gelijk eindigen niet positief was gesteld. Kas telein wilde in de loop van de vol gende week een tweekamp spelen Het ongeschreven reglement luidt echter, dat bij gelijk spel een paar gongpar- De Internationale Vrouwenliga voor vrede en vrijheid ziet in de kunst middel tot vriendschap in de wereld. Waar zü zich richt tot de jeugd, en de internationale verbroedering wil bevorderen, benut zij het tekenen door kinderen als een wereldtaal, als een jeugd-esperanto iri beeld. Niet alleen uit begrijpelijke sympathie met dit streven, maar ook om de kin dertekeningen als zodanig, bevelen wij ouders en opvoeders, maar vooral de jeugd zelve, gaarne een bezoek aan een tentoonstelling van internationale kin dertekeningen aan, die nog tot en met 4 Januari te bezichtigen is in 't gebouw van Gerzon aan de Grote Houtstraat. De kinderlijke expressie komt wel on der de aandacht in de laatste tijd, en er is een groeiende belangstelling op dit terrein waar te nemen, maar het feit, dat exposities van dit materiaal in zulk eep bijzonder licht geplaatst worden, is een teken dat de expressieve kinder- tekening nog niét als een vanzelfspre kendheid leeft, nog als een bijzonder heid gekoesterd moet worden. Wat men hier te zien krijgt is slechts voor een gering deel, pure kinderteke ning: de argeloze en naïeve, geheel spontaan uit de kindergeest ontspro ten vertelling. De organiserende ver eniging heeft diverse bekende collecties samengevoegd tot het geheel dat hier getoond wordt. Merendeels, met name de inzendingen uit Boston, Frankrijk en Utrecht, is het werk van geselec teerde kinderen met aanleg werkend on-kunstenaars met paedagogische kwaliteiten: het is diis werk van een soort jonge vak-studenten zou men kun nen zeggen en dat levert speciale as pecten op, bijvoorbeeld de bewuste aan sluiting bij eigentijdse kunstrichtingen. 9) Het is niet zo gemakkelijk recht toe recht-aan het verschil in nuancering aan te wijzen tussen 'bijvoorbeeld „De merkwaardige me neer Pennypacker", dat toch maar over bigamie handelt, en „Hippo danst", dat, laten we zeggen: op z'n Frans coquetteert met luchthartige stap pen buiten het huwelijkspad. Het laatste stuk, een Engelse bewerking van een Frans blijspel van André Roussin, en gisteravond door de Haagse Comedie gespeeld in de Stadsschouwburg, is net niet dwaas genoeg om het te accep teren zonder bijgedachten over de kwes ties, waar het eigenlijk over gaat. Bovendien had meneer Pennypacker duidelijk ongelijk, en in „Hippo danst" is de enige figuur die goed beschouwd normaal over huwelijk en zo denkt, een vrfl dom, altijd maar razend en da- zeitd, bekrompen mannetje, dat ten overvloede voor wat kapitaal zijn op vattingen wel ontrouw wordt. Hij heeft van die rare hebbelijkheidjes, zijn idee- en over huwelijksfatsoen zullen dus ook wel aan de gekke kant zijn. Of het nu gaat over een ontijdig komende baby, ofwel over een alles betalend vriendin netje van de zoon, papa staat alleen in zijn mening, dat dergelijke dingen niet zó gewoon zijn als mama, de zoon zelf en zelfs oma denken. Het is duidelijk, dat deze bezwaren sterker geaccentueerd zouden worden, indien men zich zou werpen op de klucht, welke ongetwijfeld uit het vlot- tS geval gehaald kan worden; het spreekt echter ook bijna wel vanzelf, dat de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur, deze gemakkelijke weg niet opging en de voorstelling op een beschaafder niveau bracht. Zo kan ook van de dansende Hippo, Papa Hip- polyte Osborne, gemakkelijk een stuk parvenu, een vulgair mannetje ge maakt worden; maar Laseur bezweert dit gevaar met zo luchtig gemak, dat men het gevaar zelfs bijna niet meer ziet. Door de genoeglijke, onderhouden de gang van de voorstelling zou men eveneens bijna niet zien, dat het stuk niet zonder meer succes garandeert. Het zou integendeel licht vervelend worden zonder het stijlvolle gemak, waarmede vooral Ida Wasserman, Cees Laseur en Theo Frenkel met hun tekst spelen, kleurig geschakeerd, zonder na drukkelijkheid; een kwestie van vlot toegepaste techniek, gevoel voor de mogelijkheden in de tekst, houding en goede ^rnaak. Laseur, die de zwakke plekken in zijn rolkennis vlot wegspeel de,. werd warempel niet ruw en ge woontjes, ondanks zijn ongeschaafde en schreeuwerig gebruikte vocabulai re, en Theo Frenkel bleef onderhou dend, ondanks zjjn meestal onderge schikte functie in het stuk. In houding, mentaliteit, woordkeus en accent was Ida Wasserman als Thérèse Osborne elk ogenblik haar Franse afkomst af te lezen, waardoor het een voorbeeld van gedistingeerde typering en een zeer plezierige rol werd. Marie Meunier was de charmante, stellig niet zoge zegd ouderwetse oma; Annet Nieuwen- huyzen deed leuk typeringswerk als de armoeiige huishoudster en van de jonge Roger Osborne, van Pieter Lutz, nam men zonder voorbehoud aan, dat hij inderdaad niets ongewoons zag in zijn toch wel enigszins ongewone opvat tingen. Een goed bezette voorstelling dus voor hen, die wel weten dat kaf kaf blijft, ook al zweeft het speels boven het koren. Hk. A. De laatste wedstrijdavond van het jaar 1954 heeft de vereniging VELOX grote successen gebracht. Zowel het eerste als tweede team wisten de pun ten te veroveren, hetgeen ook door de herenteams werd gepresteerd. In de dames éérste klasse wist VELOX de altijd moeilijke wedstrijd te gen het Heemsteedse H.B.C. in een 31 zege te beëindigen. Ook het re- serve-team van VELOX kwam in het veld tegen HBC 2 en wist eveneens een 31 overwinning te behalen. Hoewel verwacht werd dat de Velox herenploeg het tegen Rapiditas nog vrij moeilijk zou krijgen werd het de ploeg van Verheem niet bijzonder lastig ge maakt en het einde kwam dan ook met een overtuigende 40 zege. De reserveploeg bleef met 31 in de meerderheid tegen Spaarnestad, hetgeen een goede prestatie betekent. Het damesteam van Leonidas kwam binnen de lijnen tegen het leidende M.H.B.S. en moest met een 31 ne derlaag genoegen nemen. De herenploeg deed het echter beter en bleef door een 40 zege tegen HVS 3 de goede plaats in de kopgroep behouden. Aangezien de diverse lagere teams e- veneens behoorlijke resultaten wisten te behalen, kunnen wij zeggen dat de ka tholieke verenigingen behoorlijke resul taten hebben behaald, waarbij het nieu we jaar zal worden ingegaan met een aantal kampioenscandidaten, namelijk: Dames le klasse: VELOX; heren 2e klasse: H.B. en LEONIDAS; Dames 2e klasse: ONZE GEZELLEN. De resultaten zijn dan ook dien over eenkomstig en de normen voor waar dering moet men ook geheel anders stellen: hoezeer wij de relatie kinder tekening -kunst zouden willen vermij den, die relatie is in deze collecties zeer duidelijk. De Deense inzending, een keuze uit werk dat op school onder de eigen onderwijzers door gewone scho lieren gemaakt is, mag men dan ook beslist niet met de hiervoor genoemde vergelijken. Men ziet hier de kinderte kening in de gebruikelijke zin van het woord, en hoe voortreffelijk! Bepaald van minder gehalte is een keuze "uit een veiligverkeer-tekenwedstrijd. Dit mag geen norm heten voor het peil van de Nederlandse kindertekening. Aan de tentoonstelling is een bijzonde re attractie verbonden. Elke groep kin deren die onder leiding de expositie be zoekt, krijgt een tekening van een bui tenlands kind ten geschenke. Bovendien kan iedere jeugdige bezoeker(ster) Van een leeftijdgenootje ergens in de wereld het adres ontvangen om er te keningen mee uit te wisselen. De tentoonstelling is aangevuld met een stand over de activiteiten van de culturele afdeling der Verenigde Naties, de Unesco, en met een boekentafel van de samenwerkende Openbare Bibliothe ken in Haarlem en Heemstede. L.T.. tijen, oftewel „vluggertjes" gespeeld worden. Happel scheen in beide mo gelijkheden niet geïnteresseerd. Na veel moeilijkheden met de Coornhertly- ceïst Kastelein werd besloten tot 2 gongpartijen, te spelen in de rustige sfeer van de kleine bridge-zaal van Brinkmann; de anderen bleven in de andere zaal. Het tournooi zou dus ge lukkig toch nog in 3 dagen afgelopen zijn, wat vooral voor de jeugdige or ganisatoren een opluchting betekende. Er waren 4-10 min. partijtjes nodig om de beslissing te krijgen. H. Happel won tenslotte. De nieuwe houder van de wisselbeker is leerling van de M.T.S. en oud-trinitariër. Met een aardig speechje reikte de heer dr. C. P. 'Koene, leraar aan het Christelijk Lyceum en adviseur van de HSSB de prijzen uit, waarbij ieder deel nemer (2-ster) een boekwerk ontving: De uitslagen zijn: Hoofdtournooi. Finale: G. Schouten E. C. Cashoek J4G. Schouten H. Happel 01; E. C. CashoekP. H. Kastelein 01; H. Happel—P. H. Kas telein 14 Beslissingswedstrijden: H. Happel P. H. Kastelein 01; 10; y,10 Uitslag: 1. H. Happel; 2. P. H. Kas telein; 3. en 4. G. Schouten enE. C. Cas hoek. Uitslag 3e verliezersronde: 1. G. v. Langelaar; 2. D. v. Vuuren; 3. R. Bal lot; 4. KI. de Kluis. Winnaar 2e verliezersronde A: C. Mostertman; winnaar 2e verliezersron de B: R. Barthel; winnaar le verlie zersronde A: P. v. d. Zwan; winnaar le verliezersronde B: H. v. d. Esch; winnaars le verliezersronde C: D. G. Vonk en H. Hietbrink. Beslissingswedstrijd D. G. VonkH. Hietbrink. Bijtournooi.' Finale: 1. A. Beets; 2. P. de Ruiter; 3. P. Rabé. Zondag 23 Januari organiseert de Haarlemse Sportvereniging „Dé Kam pioen" haar traditionele cycle-cross 'bfl Kraantje Lek. Voor deze wielerwedstrijd met hindernissen bestaat in rennerskrin gen grote belangstelling, zodat er weer een spannende en sportieve strijd ver wacht mag worden. De start is om twee uur en de af te leggen afstand be- draaft ongeveer 30 km. Gisteravond om ongeveer half zes was de 14-jarige M. wonende in de H. W. Mesdaglaan in gezelschap van een vriendje op de zolder van het ouderlijk huis aan het spelen met vuurwerk. Op een bepaald ogenblik hingen de beide knapen half uit het raam, staken een „rotje" tussen het riet van het dak en liet dat ontploffen, zodat het stukje vuurwerk dieper tussen het riet drong. De knapen veronderstelden dat het van zelf wel zou doven en keken er ver der niet naar om Het riet ging echter smeulen en er ontstond een vlammetje. Het was dit vlammetje, dat gezien werd door de heer K., hoofd van de Dreefschool, die juist op dat ogenblik over het terrein van de ijsbaan liep en die het flikkeren van dat lichtje zo verdacht vond, dat hij onmiddellijk naar het huis rende. Om vijf voor zes werd de brandweer gealarmeerd, die binnen vijf minuten bij de plaats des onheilswas en direct met het blus- singswerk begon. Het blussen leverde aanvankelijk grote moeilijkheden op, omdat de vuurhaard zich aan de buiten zijde bevond. Daarom werd eerst het rieten dak flink nat gehouden, waarna men van binnen uit het dak voorzichtig openhakte en elk spoor van vuur even eens met water bekampte. In het ge heel werd met drie stralen water ge geven en de brandweer smaakte de voldoening, om ongeveer half acht het vuur meester te zijn en het woon huis geheel behouden te hebben. Slechts aan het dak was vanzelfspre kend nogal schade toegebracht, terwijl verder de waterschade in de woning en dus ook aan het meubilair groot is. Om kwart voor acht rukte de brand weer in. Nablussen bleek toen niet meer nodig. De bewoner van het huis is verzekerd tegen brandschade. Gisteravond omstreeks 6 uur brak een brandje uit in het rieten dak van een villa aan de Mesdaglaan te Heemstede. De brand, die veroorzaakt werd door het werpen van een „rotje", werd tijdig bedwongen door de Heemsteedse brand weer. Het klinkt wel zeer in tegenspraak met het bericht over de geslaagde brandblussing. De Heemsteedse brand weer gaat het nieuwe jaar een groot scheepse brandstichting beginnen op niet minder dan vijf plaatsen tegelijk. 3 Januari zal het publiek in de gelegen heid worden gesteld de gebruikte Kerst bomen die opgeruimd moeten worden, op één van de hieronder genoemde plaatsen te deponeren des middags om 3 uur. Deze plaatsen zijn: Glipperweg, nabij perceel no 69, Sportparklaan bij het gemeentelijke autoparkeerterrein, Jac. v. Ruysdaellaan op het open stuk land, Wagnerkade nabij de Palestrina- laan en Constantijn Huygenslaan nabij de Brederodelaan. Op al deze pUnten zijn leden van de Heemsteedse brand weer aanwezig die 5 uur de fik in de gebrachte bómen zullen steken en na tuurlijk zal de jeugd voor deze brand stichting een 'te begrijpen belangstelling aan de dag leggen, waartegen helemaal geen bezwaar is. De politie wijst er met nadruk op dat het aan ieder ver boden is, deze bomen op de openbare weg te verbranden of te doen verbran den, overeenkomstig het bepaalde in wet en verordening. Dit geldt ook voor de a.s. jaarwisseling gedurende de avond en de nacht. Ér zal tegen even tuele pogingen om het toch' te doen krachtig worden opgetreden. Advertentie Voor Grote Houtstraat 89 - Tel. 11456 Vrijdag 7 Januari zal de- beruchte Schipholaffaire, die enkele weken ge leden aan het licht kwam, voor de Haar lemse rechtbank behandeld worden. Zo als bekend greep de justitie kortgeleden in bij een grootscheepse diefstal, die door employé's van Schiphol zou zijn ge pleegd. Vele mensen werden in verband met deze zaak gearresteerd en de officier van justitie te Haarlem heeft deze zaak kennelijk snel willen afhandelen, want volgende week reeds zullen de verdach ten terecht moeten staan. De zaak wordt niet behandeld tijdens de gebruikelijke strafzitting op Donder dag, maar de officier heeft er een spe ciale dag voor uitgetrokken. In totaal zijn er achttien personen gedagvaard wegens diefstal, subs, verduistering, of wegens heling. Van deze achttien men sen bevinden er zich nog elf in voor arrest. De overigen zijn onlangs door de officier van justitie voorlopig op vrije voeten gesteld. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen de 25-jarige banketbakker A. K. die destijds zijn slag had geslagen in een goederenloods van de N.S. te Zaandam, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met ter beschikking stelling van de regering. Een 22-jarig meisje, van beroep hulp in de huishouding, werd vanwege dief stal bij haar ouders veroordeeld tot drie maanden met ter beschikkingstel ling. Een week gevangenisstraf boven dien kreeg zij voor enkele andere dief stallen. De 30-jarige bakkersknecht-broodbe zorger, die 1300 had verduisterd, werd veroordeeld tot tien maanden gevange nisstraf. Woensdagmiddag omstreeks half 2 stak de vijfjarige R. onvoorzichtig de Schipholweg nabij de Merovingerstraat over. Een personenauto naderde juist, waarvan de bestuurder er niet in slaag de, een aanrijding te "voorkomen. De jongen werd eerst door de Ongeval- lendienst behandeld en vervolgens over gebracht naar het Grote Gasthuis, waar men constateerde, dat hij .een linker- onderbeenbreuk had opgelopen en ver moedelijk een lichte hersenschudding. In deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten verant woordelijkheid van de redactie. Ano niem ingezonden brieven worden niet geplaatst. Geachte Redactie, Als reactie opde ingezonden brief door U geplaatst in de rubriek „Het hart op de tong", verzoek ik u beleefd onderstaande regelen de eerstvolgende gelegenheid in deze rubriek te willen opnemen. Koopavond in Haarlem. L.S., Ongetwijfeld zal volgens nog vele tien tallen jonge (en ook minder jonge) moe ders in een behoefte worden voorzien wanneer in Haarlem een koopavond wordt ingesteld, 't Is nog gezellig ook. Maar manlief moet dan geen winkel chef of winkelbediende zijn, want dan kan hij niet op de kindertjes passen. De honderden jonge vaders, die dit die nende beroep kozen, zien hun jongsten toch alleen maar op Zondag of hun vrije morgen, 's Avonds gezellig de maaltijd met de zijnen (waarvoor hjj werkte) te gebruiken, daarvoor is hij toch ook te moe, vooral na zo'n extra koopavond. Loont het wel de moeite tegen de koopavond te ageren? De jongelui, de honderden verkoopsters of verkopers? Och, die kunnen toch ook 's nachts uit gaan of misschien wel eens studeren! Neen, er zitten blijkbaar toch meer haken en ogen aan dit door en door so ciale probleem, dan alleen maar even rustig boodschappen doen. GEEF „ONS" MAAR GEEN KOOP AVOND!!!!! W. F. van Straaten. Voorzitter van de Nederl. Kath. Bond van Administratief, verkopend en ver- zekeringspersoneel „Sint Franciscusvan Assisië", Afdeling Haarlem. Advertentie Let op onze advertentie van morgen 31 December Naar wij hedenmorgen vernamen, zal de garage van Brinkmann aan de Smede straat t.z.t. verdwijnen en verhuizen naar de overzijde in het pand, dat nu in gebruik is bij de broodfabriek J. Smit Zn. aan de Smedestraat. Met ingang van 15 Jan. a.s. wordt de broodfabriek namelijk opgeheven en het pand is verkocht aan de heer Brink mann. Gisteren heeft de officiële over dracht plaats gevonden, nadat door B. en W. van Haarlem geen bezwaren wa- reh gemaakt tegen de inrichting van een garage daar ter plaatse. Voor de heer Brinkmann betekent de ze verhuizing zonder twijfel een grote Twee vistrawlers en één haringtraw ler, Bergen IJM 16, Van Hattum IJM 10 en Vios IJM 24, zorgden Woensdag morgen voor een totaal aanvoer van 2.470 kisten verse vis en 35 stijve ka beljauwen. Er waren 1.150 kisten verse haring, 1.080 kisten schelvis en piepers 90 kisten radio, 45 kisten gul, kabel jauw en kóolvis, 75 kisten wijting', 20 kisten stokkebit en 10 kisten diversen. Voor de eerste keer sedert weken toonden de prijzen neiging tot dalen. Schelvis zakte hard in prijs. Groot mid del deed nu 45,- tot 43,-, klein middel 49,- tot 40,-, pennen 37,- tot 31,- en braad en radio f 21,- tot 12,-. Wij ting deed nu 28,- tot ƒ17,-. Haring bleef duur: een geluk voor de Vios IJM 24, die met ruim 1170 kisten haring uit de Ierse Zee aan de markt was. Haring werd verkocht voor 16,50 tot 14,-. Koolvis deed 82,- tot 75,-. Ka beljauw noteerde gemiddeld 340,- tot 200,- en was dus stevig aan de prijs. Er werd geen tong aangevoerd. Heil bot noteerde 3,- tot 2,80 en tarbot 3,30 tot 3,10 per kilo. Schartong werd voor 37,- verkocht. De besommingen waren niet eens slecht. De Vios IJM 24 zag zijn Ierse avontuur met 21.000 beloond. De Ber gen IJM 16 besomde 16.000,- en de Van Hattum 10 nog 14.000 voor een vangst verse vis uit de Noord. Voor de Donderdagmarkt is Dinsdag de Eveline IJM 116 reeds binnen gelo pen. De Eveline heeft ongeveer 600 kis ten verse vis aan boord, waarvan het merendeel schelvis. Men zou deze week ook nog kunnen rekenen op visaanvoer van de trawlers Herman IJM 2 en Polderman IJM 20. Het is evenwel niet onmogelijk, dat deze schepen hun vangst pas na de Nieuwjaar, lossen. Uit de Noord kwam heel weinig nieuws. Er werd in elk geval wel ge vist. De loggers en kotters hebben in middels de visserij weer hervat. Er vissen schepen bij boei ST 3 en bij de PITT-boei. De gemiddelde vangsten lopen van 120 tot 200 kilo tong en 6 tot 8 manden schol. Van de trawlers, die thans binnen liggen, zullen er heel weinig voor Nieuwjaar naar zee vertrekken. De schepen van de rederij VEM vertrek ken pas 3 Januari naar zee. Aan de kottervloot van de Nehim-maatschappij is een nieuw schip toegevoegd. De kot ter Amsterdam 28. Het scheepje, dat door machinefabriek H. Zwart te IJmui- den werd gebouwd, heeft Woensdag een proefvaart op het Noordzeekanaal ge maakt. Het komt binnen enige dagen in de vaart. De twee fabrikanten van „Stalinon" het medicament dat, in Frankrijk aan 102 personen het leven heeft gekost. i wegens „doodslag door onvoorzich tigheid" in staat var. beschuldiging ge steld. De beschuldigden. Georges Feul- let en Léon de Coisy zijn directeuren van een laboratorium te Parijs. (AFP) aanwinst. In dé 'huidige garage beschikt hij over een oppervlakte van 800 ih2, terwijl hem aan de overzijde 1100 m2 ter beschikking komen. De heer Brink mann heeft tevens het pakhuis nabij de bakkerij aangekocht en wanneer het ooit zou gebeuren] dat het transforma torhuis nabij de Jansstraat zou verdwij nen, zou de nieuwe garage ook aan de achterzijde over een uitstekende uit gang kunnen beschikken. Het is nog niet goed bekend, wat de heer Brinkmann met het nieuwe pand gaat doen: verbouwen of afbreken en er een nieuwe garage optrekken. De zaak zal eerst ook financieel onder ogen worden gezien en de verschillende mo gelijkheden zullen nauwkeurig worden bekeken. Vaststaat in ieder geval, dat de ga rage, dienu 50 tot 60 auto's kan stal len, aan de overzijde een capaciteit zal krijgen van 80 tot 90 auto's. Wat er met de oude garage te gele gener tijd zal gebeuren, staat niet hele maal vast. Het is aan te nemen dat het complex bij het café-restaurant wordt getrokken en dat de ruimte o.m. als zaal exploitabel wordt gemaakt. Zeker heid daaromtrent bestaat er nog niet. In dit verband, herinneren wij aan het grootse uitbreidingsplan, dat reeds en kele jaren geleden vanwege het restau rant op stapel werd gezet en dat wel licht nu tot verwezenlijking kan ko men. Voor Zondag 2 Januari is alsnog vastgesteld de competitie-wedstrijd TYBBZandvoortmeeuwen om 2.30 uur op het terrein van TYBB aan de Schalkwijkerweg. In deze belangrijke wedstrijd voor het bezetten van een der bovenste plaatsen speelt de thuisclub in de navolgende opstelling:. Doel: J. Bakker, achter: F. de Wildt en M. Winnubust, halflinie: J. v.d. Vlugt, F. Veldhuizen en J. Weyers, voor: A. Scholten, F. v.-d. Klugt, J. Smit, C. Vessies en Th. Schouten. (Niet officiële Koersen) 9 Vorig Opening slot 30/12 33,4 Ned. 1953 102% 314 Ned 1953 10214 3% Ned. 1948 100% 3% pCt, Ned 1950 101 3% Ned. 1954 100% 3-3V4 Ned 1947 100 ti 100 3 Ned. 62-64 hel fac. 102 la Inschr. Grtbk 1946 3 pCt 99% Ned. Handel Mii cert. 205 A.K.I). 315% 318Va Van Berkel's Patent 159% Calvé-Delft cert 258 Van Gelder 258 Kon. Hoogovens cert. 28514 Unilever cert 3881/2 387 V2 Ned. Kabel 255 Philips 330 331 Kon. Petroleum 53914 538% „Amsterdam' Rubber 99% 100 Holl Amerika Liln 1801/2 Kon Ned. Stoomb Mi) 191% 19Hi Ned. Scheepv. Unie 159 158 H.V.A. 135% 136 Deli Mij. Cert 125% 125 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric. General Motors Kénnecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Repuhlic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 28/12 49 108V4 70 V2 45% 94% 10314 77V4 27% 38% 751 7074 60 53% 79% 24 Vj 71 Stemming 29/12 511/a 110 70%. 45% 97 10414 7714 27H 38% 78% 7U4 59% 5414 80 24% 72% vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2