Productiviteitsraad voor de Grafische industrie Vredesboodschap via pamfletten aan achtergebleven Japanners? Vijf Aziatische premiers doen beroep op Nederland Van boycot in Djakarta nauwelijks iets merkbaar Nieuwe stichting Hulp aan ome mensen in Indonesië Georgette Hagedoorn terug van tournee door Indonesië OUDE GENEVER Primaat van Polen ernstig ziek? Minister De Bruijn prijst het vele goede werk Honderden vroegere soldaten nog in de oerwouden van Nieuw-Guinea Kwestie Nieuw-Guinea besproken Nieuwe spoordijk en station te Schiedam Zeer moeilijk sentimenten onder controle te houden Particuliere steun is naast zorg van overheid dringend nodig „Ik zou direct weer terug willen" DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 PAGINA 3 Radio Vrij Europa: KALENDERS MELK OP DE SCHOOL Op de drempel van Oud en Nieuw beleeft U de première van een nieuwe Amerikaanse sigaret... zó goed, dat U er al het andere door vergeet. Ze is koninklijk van formaat; lang, slank, fascinerend. Ze is in alle opzichten subliem! Schenk deze nieuwe Amerikaanse ster Uw volle aandacht! Ze f423 verdient ook Uw applaus! Cl G A RETTED 20 stuks Plan voor een Duits- Franse Kamer van Koophandel Suriname toont zijn dankbaarheid Bloemenhulde voor prinses Wilhelmina Maximumconsumenten prijs voor suiker vervalt Wel vaste prijs voor kristalsuiker 113e Dies der T.H. Volgens Radio Vrjj Enropa te Mün- chen is Stefan kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, die sedert 1953 in gevangenschap verkeert, zo ernstig ziek, dat wellicht alleen een moeilijke ope ratie nog zjjn leven zal kunnen redden. Enige tjjd geleden, aldus Radio Vrü Europa, zijn enige Poolse geneesheren plotseling aan het ziekbed van kardi naal Wyszynski ontboden. Radio Vrij Europa is een anti-com munistische zender die ujt particuliere bronnen gefinancierd wordt. Het radiostation berichtte vernomen te hebben dat de kardinaal van Lidzbark (in het voormalige Oost-Pruisen) waar hij tot dusverre gevangen werd gehou den, is overgebracht naar Warschau.' De Poolse autoriteiten zouden dat heb ben laten doen opdat de kardinaal niet in een gevangenis zou sterven, aldus Radio Vrij Europa. (U. P.). Goede reclame is veel meer het kweken van goodwill dan rechtstreekse propagan da. Vandaar dat er tegen de jaarwisseling zoveel fraaie kalenders worden rondgezon den, waarvan het de bedoeling ls de nuttige bruikbaarheid te combineren met een wand- versierend element. Men kan daarbij zijn toevlucht zoeken bij reproducties van wat de wereld aan kunstschatten heeft opgele verd. De Italiaanse fabriek van kantoormachines Olivetti heeft haar kalender voor 1955 bij voorbeeld versierd met gave kleurenrepro ducties van fresco's uit de grafheuvels van Tarquinia en Chiusi; men krijgt er een mooie indruk uit van de oude Etruskische kunst. De drukinktfabriek Arnhemia heeft een aan tal schilderijen van Pieter de Hoogh mooi, op behoorlijk formaat, laten reproduceren en daar een voorname kalender mee sa mengesteld. Vlessing's Touw- en Garenhan- del in Alkmaar heeft eveneens onder de Nederlandse meesters gekozen. De Ned. Spoorwegen hebben moderne meesters, die zich door het railverkeer hebben laten in spireren, gereproduceerd. Andere bedrijven gaven levende kunstenaars opdracht tot het samenstellen van hun kalenders. Ge rard Hordijk heeft voor Werkspoor een aan tal boeiende aquarellen gemaakt van Eu ropese steden; Jan Korthals heeft voor de levensverzekering-maatschappijen Nillmij en Arnhem sfeerrijke stads- en havengezichten getekend; M. Braat heeft voor de Boeren leenbanken landschappen geaquarelleerd Wim Beymoer maakte voor de Benzine- en Petroleumhandelmij kleurige, modern-roman tische fantasietekeningen, die het op hun dónker fond zeer goed doen; J. M. Luttge en A. G. Luttge-Deetman hebben voor de Ned. Lloyd een reeks Nederlandse poorten in potlood vereeuwigd; Jö Spier heeft voor de Ford een reeks plaatjes gemaakt, die de korte geschiedenis van een Amerikaanse Ford vertellen; de Air France geeft weder om een aantal kleurige en speelse land schappen in heldere' kleuren te zien. Een van de gedurfdste kalenders in dit genre is die van de S.A.S., waarvoor Otto Nielsen dierentekeningen heeft gemaakt die opval len door hun felle kleuren en dynamische compositie. Dicht daarbij staan een aanta^ getekende en gekleurde kalenders door reclame-ex perts ontworpen, waarbij soms nadrukke lijker naar eenheid tussen de gewone typo grafische middelen en de tekening is ge streefd. Zoals bij de forse kalender van Waterborg, bij. die van de Verenigde Touw- fabrieken in Rotterdam, die de rol van het touw in de loop der gescjiiedenis laat zien; en bij die van de Coca-Cola. De K.L.M. beeft nu Joop Geesink aan het werk ge- 2et: hij heeft getekende popjes op en rond foto's gemonteerd en de service van de H.L.M. uitgebeeld. De fotografische verluchting is ook weer goed vertegenwoordigdde Esso-Nederland, de KNSM, en de Pan. American-Airways geven uitstekende kleurenfoto's op kalen ders van royaal formaat. De Zwitserse Bondsspoorwegen wisselen op hun kalen der van klein formaat de gewone foto's voor hun bedrijf af met kleurenfoto's. De vereniging ',,De Amsterdamse haven" geeft in haar handige bureaukalender een mooie fotografische reportage van de scheep vaart in en bij Amsterdam; de Nederlandse mijnen geven grote, fraaie foto's uit het mijnbedrijf. Philips-Roxane heeft zich laten inspireren op de natuur: de gewone en kleurenfoto's van dieren het cystenaaltje o.a. Tenslotte zijn er nog een aantal kalen ders, die met zuiver typografische midde len indrukwekkende effecten hebben weten te bereiken: de Lettergieterij Amsterdam, Radio Holland, De Nederlander, de Nillmij in Arnhem; fraaie voorbeelden van mo derne kloeke drukkunst. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de aandacht van de besturen van de kleuterscholen en. van de lagere scholen gevestigd op het nut van de schoolmelkvoorziening. Blijkens de rapporten van voedsel deskundigen en schoolartsen heeft de regelmatige verstrekking van melk op school een niet te onderschatten gun stige invloed op de gezondheidstoestand van het kind. Hierdoor wordt gecom penseerd de minder gunstige invloed van het schoolbezoek op de lichame lijke ontwikkeling van de kinderen. De bemoeiingen met de distributie en de administratie, alsmede de zorg voor de inning der bijdragen van de ouders acht de minister volkomen ver entwoord. Advertentie Deze Amerikaanse HUNTER wordt alléén gemaakt in het type HUNTERa"««can (het lange, voorname koningsformaat!) In ccllophaan verpakt. AMERICAN Vergelijk HUNTER King Size met een gewone sigiret. Ze.steekt er vet boven uit! (Van onze verslaggever). „Moge de productiviteitscentra der bedrijven steeds voor ogen houden dat de verhoging van de productie groten deels afhangt van de mentaliteit en de geestelijke geaardheid van de arbei ders". Met deze woorden installeerde de minister voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A.C. de Bruijn, Woensdagmiddag in het Vondel- park-paviljoen te Amsterdam de Pro ductiviteitsraad voor de grafische be drijven. „De- grafische industrie", zo drukte minister A. C. de Bruijn zich uit, „is een bedrijfstak die in ons land baan brekend werk heeft verricht en aan an dere bedrijfstakken 'tot voorbeeld ge steld kan worden. De werkgevers- en werknemersorganisaties werken reeds sedert tientallen jaren samen op voet van gelijkheid. Het is daarom zo be langrijk dat hun werkzaamheden ge coördineerd gaan worden in een cen trum voor productiviteitsbevordering". Minister de Bruijn zei dat een instel ling als de productiviteitsraad uniek is en dat we tevreden kunnen zijn over een zo gelukkige vormgeving. Hij acht te het van grote waarde dat de produc tiviteitscentra voor alle bedrijfstakken afzonderlijk zijn, en dus voor hun eigen bedrijfstak verantwoordelijk. De verschillende centra, waarin zo wel ondernemers als werknemers zit ting hebben, zullen ook de kleine on- nernemers van advies dienen. Tot dusverre zijn er in de baksteen-, schoenen-, confectie-, meubel-, glas- en bouwindustrie reeds productiviteitsra- den opgericht. Het grafische bedrijf wordt in onge veer 3000 ondernemingen uitgeoefend en daarbij zijn meer dan 50.000 werkne mers betrokken. De omzet van de gra fische industrie, verdeeld over velerlei objecten en opdrachtgevers, wordt ge schat op meer dan 500 millioen gulden per jaar. Verder werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de productivi teitsraad der grafische bedrijven, de heer C. Hoogewerf, namens de werkge vers de heer J. W. Rommerts en de Advertentie WENNEKER „OUDE PROEVER" f 7.70 „OUDE WENNEKER" 7.25 In Tokio zijn plannen in voorberei ding om pamfletten uit te werpen bo ven de ontoegankelijke gebieden van Nieuw-Guinea om honderden Japanse militairen, die naar men aanneemt zich daar nog steeds verbergen, mede te delen, dat de oorlog tien jaar gele den is geëindigd en een beroep op hen te doen zich over te geven. Een aantal Japanse ambtenaren en vrijwilligers zal naar wordt verwacht op 12 Januari hiertoe uit Tokio vertrekken. Een van hen, Koichi Obata, heeft medegedeeld, dat naar schatting tussen een en twee duizend „achterblijvers" zich nog in de binnenlanden van Nieuw- Guinea bevinden. Van de 14.00Q Japan ners, die destijds in het gebied tussen Hollandia en Aitape (in Australisch Nieuw-Guinea) waren gelegerd, zijn er slechts 2.000 teruggekeerd, aldus Obata. De rest is spoorloos. Een aantal heeft zich nu waarschijn lijk volkomen geassimileerd met ue be volking en neemt wellicht een leiden de positie in doordat de militairen veel aan de bevolking, die nog nooit mensen van buiten haar gebied had ontmoet, konden leren. Obata verklaarde, dat het plan om pamfletten uit te werpen nog op finan ciële moeilijkheden stuitte. De regering van Japan financiert de expeditie, maar zegt niet de ongeveer ƒ3000 te kunnen geven, die nodig zijn voor het huren van een vliegtuig. Hij zeide te hopen het benodigde geld in Australië te kun nen krijgen. heer A. M. van den Bogaart namens de werkgevers. De laatste spreker merkte op dat bij het streven naar een hogere productie, aan een rechtmatige beloning voor de arbeiders gedacht moet worder^ aangezien een goede pro ductie behalve van de leiding en het in zicht van de patroons, afhankelijk is van de kwaliteit der arbeiders. Duitse en Franse economische krin gen bereiden, naar te Bonn verluidde, de oprichting voor van een paritaire Duits-Franse Kamer van Koophandel. De voorgenomen oprichting beant woordt aan de wensen van de Franse en Duitse regelingen. Zij moet de plan nen realiseren, welKe in, het gemeen schappelijke communiqué van 23 Octo ber j.l. ter gelegenheid van de Parijse conferentie van ministers van Buitenl. Zaken tot uitdrukking gebracht waren. Pe particuliere TrSr>s-Duitse Kamer van Koophandel te Parijs, welke se dert de afgelopen zomer bestaat, wordt niet als een uitgangspunt beschouwd voor de op te richten Kamer van Koop handel. De vijf Aziatische premiers die Dinsdag en Woensdag te Bogor bijeen zijn geweest hebbèn besloten 25 lan den uit te nodigen voor het bijwonen van de Afrikaans-Aziatische conferen tie, die zoals gemeld volgend jaar in April in Bandung zal worden gehouden. Tot die landen behoren o.m. commu nistisch China en Japan. In een gisteravond gepubliceerd com muniqué wordt gezegd, dat aan de landen, die uitgenodigd worden, ver zocht zal worden de minister-presi dent, of de minister van buitenlandse zaken te zenden. Het communiqué dat de vijf Aziati- tische premiers hebben uitgegeven, be vat ook een paragraaf, gewijd aan Nieuw-Guinea. Deze paragraaf luidt als volgt: De eerste werkzaamheden voor de aanleg van het nieuwe spoorwegempla cement te Schiedam zijn dezer dagep aanbesteed, zodat de uitvoering der werkzaamheden, naar wordt verwacht, niet lang meer op zich zal laten wach ten. Een groot deel van de werkzaam heden zal bestaan uit de aanleg van een spoorwegdjjk, die ongeveer vijf en een halve meter hoog wordt en op de kruin twintig meter breed. Voor de aanleg van de dijk zal ongeveer 400.000 kubieke meter zand en grint worden gestort, zodat de aanleg enkele jaren zal duren. Eerst daarna zal men kun nen beginnen met de bouw van nieuwe perrons bjj het station, alsmede met de aanleg van tunnels bij de overwegen Overschieseweg, Hogebanweg en 's Gravenlandsekade. Doordat er vier sporen op de dijk worden gelegd, krijgen de treinen Rot terdam-Hoek van Holland en Rotter dam-Den Haag elk een eigen dubbel- sporige baan, zodat het wachten van de treinen buiten het station Schiedam tot het verleden zal gaan behoren. Dit komt thans vaak voor, doordat de trei nen uit Hoek van Holland en Den Haag in de richting Rotterdam van dezelfde rails gebruik moeten maken. Hoe de perrons zullen worden aan gelegd is nog niet bekend. Het stations gebouw komt los van het eigenlijke emplacement te staan, zodat de moge lijkheid bestaat een nieuw, stationsge bouw ih de onmiddellijke omgeving van het emplacement te bouwen. Hiervoor zijn evenwel nog geen plannen gereed, doch dat het stationsplein een nieuw aanzien zal krijgen, is zeker. Italië De Stromboli en de Etna, twee Italiaanse vulkanen, werken weer, Uit drie kratermonden van de Strom boli, die op de Liparische eilanden te genover de Noord-Oostkust van Sicilië ligt, daalt een enorme lavastroom langs de berghellingen naar beneden. Uit de Etna, ten Noorden van Catania op Si cilië gelegen, stijgt een dikke rookwolk vermengd met as op. Er bestaat geen ongerustheid onder de bevolking. In verband met hun genoegzaam bekende houding jegens het kolonia lisme hebben de eerste ministers aandacht gewijd aan de kwestie-West Irian. De eerste ministers van Birma, Ceylon, Indië en Pakistan hebben zich gesteld op het standpunt, door Indonesië in deze, aangelegenheid in genomen. Zij hebben de ernstige hoop uitgesproken, dat de Nederlandse re gering bereid zal zijn, de onderhande lingen terzake te heropenen, ter uit voering van de verplichtingen die op haar rusten uit hoofde van de plech tige overeenkomst, die tussen haar en Indonesië is gesloten. Advertentie SPECIALISTEN in UURWERKEN Gouden Damespolshorloges v.a. 130.— Gouden Herenpolshorloges v.a. 175.— 2 jaar garantie. Kalverstraat 206, Leidsestraat 33, AMSTERDAM Van een boycotactie tegen Nederlan ders, die door middel van resoluties en pamfletten door de partij Pantja Sila was aangekondigd, was Woensdag te Djakarta nauwelijks iets merkbaar. Het Indonesische personeel bij Nederlandse bedrijven kwam normaal binnen. Het kwam zeldzaam voor, dat een betjak voerder weigerde blanke personen te vervoeren. Het Indonesische blad „Indonesia Raya" (oppositie onafhankelijk-socialis- tisch) is tot heden het enige blad, dat een hoofdartikel aan de boycotactie heeft gewijd. O lder de titel: „Doe de sentimenten niet oplaaien" schrijft het blad o.a.,' dat Nederland ervan beséhul- digd wordt de hand te hebben in het weer uitbarsten van R.M.S.-oniusten. Wij herinneren ons, aldus het blad, dat deze beschuldigingen in eerste instantie gelanceerd zijn door functionarissen van het leger, maar tot dusver heeft noch het ministerie van Buitenlandse Zaken, noch hét kabinet een officiële verkla ring uitgegeven, dat er bewijzen zijn dat Nederland bij deze gebeurtenissen betrokken is. Het zwijgen van de rege ring in deze, zo belangrijke kwestie, heeft allerlei gissingen doen ontstaan. „Als Nederland inderdaad mede-verant woordelijk is voor deze onlusten, is het dan niet de plicht van de regering zich officieel in verbinding te stellen met de Nederlandse regering omtrent deze kwestie, of meer nog Nederland in de Veiligheidsraad in staat van beschuldi ging te stellen", zo vraagt „Indonesia Raya". Het blad vervolgt, dat dus be schuldigingen aan het adres van Neder land worden geuit, waarvoor officieel nog niet eens bewijzen bestaan en ver volgt: „Het is gewoonlijk niet moeilijk volkssentimenten te doen oplaaien, maar wij willen er op wijzen, dat een maal opgelaaide sentimenten niet ge makkelijk onder controle gehouden kunnen worden, waardoor allerlei on gelukken kunnen ontstaan. Als deze pamfletten worden getole reerd en de tegen de Nederlandse in gezetenen gerichte boycotaetie op haar beloop wordt gelaten, zal onder de Ne derlandse ingezetenen een gevoel van onbehagen en vrees rijzen en dat terwijl de regering de plicht heeft alle ingeze- Er is een nationale stichting tot hulp aan „onze mensen" voor zover zij in Indonesië in nood verkeren, in oprich ting. Op korte termijn zal deze stichting voor het voetlicht treden, en samen stelling en doelstelling bekend worden gemaakt. Zij zal staan onder leiding van dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. In het bestuur zullen zitting nemen vertegenwoordigers van kerkelijke en andere levensbeschouwelijke organen, benevens maatschappelijke organisaties en groeperingen en organisaties van werkgevers en werknemers, terwijl pers en radio eveneens vertegenwoor digd zullen zijn. Enige deskundigen zullen het bestuur completeren. De volgende overwegingen liggen aan de totstandkoming ten grondslag:. De groeiende bezorgdheid over de omstandigheden, waaronder tal van „onze mensen" in Indonesië zijn komen te verkeren, leeft niet alleen bij de regering en de leden der volksverte genwoordiging. Ook uit het Neder landse volk zelf gaan steeds meer stemmen op, die bij de toenemende sociale nood blijk geven van medeleven met de onzen over zee. De stichting zal geestelijke en psy chische steun moeten verlenen. „Onze mensen" zullen ondervinden, dat het Nederlandse volk zich een met hen voelt. Zij moeten weten, dat zij niet alleen staan, dat ze bij voortgezet ver blijf in Indonesië op hulp kunnen re kenen en dat diègenen, die naar Neder land komen, hier als volkomen gelijken in ons midden zullen worden opgeno men. Maar ook materieel is veel hulp nodig. Vooral na alles wat men sinds 1942 al heeft meegemaakt, vraagt de oprechte naastenliefde, de barmhartigheid, de charitas daarnaast een daad van het Nederlandse volk, het Nederlandse volk in zijn geheel, dat zich altijd weer groot toont, wanneer het gaat om leni ging van nood van de medemens in het algemeen. Hoeveel te meer wan neer het gaat om de nood van kinderen van ons eigen volk. tenen te beschermen, ongeacht nationa liteit, geloof of politieke overtuiging" aldus het blad. De voorzitter van de partij „Pantja Sila". Hartono, die de boycotactie pro pageert, heeft gezegd, dat de actie is gericht tegen Nederlandse personen en niet tegen Nederlandse bedrijven, die van vitaal belang zijn voor de Indone sische maatschappij. Vaticaanstad Het Vaticaanse dag blad Osservatore Romano heeft gister avond voor de tweede maal geprotes teerd tegen de houding van de Argen tijnse regering tegenover de katholieke kerk in Argentinië. (Reuter) (Van onze correspondent) Gisteren is op paleis Het Loo te Apeldoorn aan H.K.H. Prinses Wilhel mina een fraaie bloemenmand aange boden, welke door hét Surinaamse „Wilhelmina-comité" namens de bevol king per vliegtuig naar Nederland werd gezonden. Hiermede wil de Surinaamse bevolking haar dankbaarheid tonen voor de bekende rede van 7 December 1942, waarin de toenmalige koningin Wilhelmina autonomie voor de rijksde len. in het vooruitzicht stelde. De dag van de aanbieding was de dag, waar op het Statuut voor het Koninkrijk in Suriname en de Ned. Antillen werd af gekondigd. De enorme rieten mand was speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd en gevuld mei inheemse bloemen, t.w. de vuurrode ilxora's, die in Suriname be kend zijn als „vurige liefde" en de zacht-rose Phacomeria's. Een tak bla deren Van de veelkleurige Crotton sier de het geheel, terwijl linten met op schrift, in de nationale driekleur en voorzien van een gulden rand het ge heel completeerden. ,(Van onze verslaggever) Nou, het was heerlijk geweest hoor, enig. Ze had nog nooit zo'n tournee gemaakt en tevoren was ze wel een beetje bang geweest. Je hoort zulke enge dingen, maar het is allemaal over rozen gegaan. En als het aan haar lag, vloog ze direct weer terug, want ze was gek op dat land geworden. Georgette Ha gedoorn, de bekende chansonniere en voordrachtskunstenares is er oog helemaal opgewonden van. Drie en een halve maand is zij in Indonesië geweest en gisteravond keerde zij op Schiphol met het K.L.M.-toestel uit Djacarta terug. In Indonesië heeft zij op uitnodi ging van de B.P.M., een aantal kunst kringen en de Sticusa 49 opvoerin gen gegeven. Haar tournee is een zegetocht geworden. Ze heeft dwars door Indonesië gereisd, tot bü de Papoea's in Nieuw Guinea toe. „Ik heb met ze geflirt, met die Papoea's", vertelt ze en vol trots laat ze een originele Dajakhoed zien, een groot rieten geval met veel kleurtjes. De opgetogen schare verwanten en vrienden, die Georgette Hagedoorn, haar pianist Pierre Verdonk en haar begeleidster mevrouw Dekker op wachtten, moest ruim drie kwartier geduld hebben. Ze mochten gluren door de deuren van de vestibule van de grote douanehal en konden daar Georgette in een hopeloos gesprek met een douanier zien, die lijsten invoer - rechtverschuldigde goederen in haar uitgebreide bagage vond. Het hielp haar niets of ze al zei dat het allemaal geschenken waren. De wet kent geen geschenken, alleen maar goederen. Als er nu inscripties in waren, was dat iets anders. Maar nuen voort schreef de douanier. Koffer na koffer ging open. Tussen de vestibule en de geplaagden in de hal werden groeten geschreeuwd en Georgette werd er steeds nerveuzer van. Eenmaal bevrijd vertelde ze dat het haar speet dat ze geen vijftig opvoe ringen had kunnen maken. Ze was maar aan 49 gekomen. In Singapore was ze begonnen. Daarna was ze door heel Sumatra gereisd, door Java, Borneo en Nieuw Guinea. Overal had ze harte lijke, enthousiaste mensen ontmoet. Overal had men zich uitgesloofd, om in dikwijls onmogelijke zaaltjes toch nog iets van een podium te maken. Ze heeft niet een „narigheid" gehad en niet een „lelijkheid" ontmoet Het is allemaal over rozen gegaan. Het was een „sprookje" geweest. De men sen waren zo dankbaar, zo ontroe rend. Georgette is wel op plaatsen geweest, die zo ver van de bewoonde wereld af lagen dat de vrouwen naar haar toe waren gekomen om te vragen of zij njisschien hun haar wilde doen. Ze was er overgelukkig van. In Djacarta heeft Georgette in totaal acht opvoeringen gegeven. Met Kerst mis heeft zij in de tuin van een van de directeuren van de B.P.M. „Noël en Montmartre" gemaakt. Er was een Eifeltorentje in de tuin gebouwd en het was erg ondeugend geweest. Nu had ze wel een paar weken willen rus ten, maar daar komt niets van in. De twintigste Januari moet zij al weer voor drie weken naar België. In het Voedselvoorzieningsblad en In de Staatscourant is een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Vo'edselvoorziening afgekondigd, krach tens welke de prijzenverordening sui ker van het bedrijfschap voor suiker wordt vernietigd. Dit betekent dat de maximumconsumentenprijs voor suiker vervalt. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft dit besluit genomen op grond van de overweging dat met ingang van 1 Januari de wijzi ging van de omzetbelasting-wetgeving tevens wijziging brengt in de heffing van omzetbelasting op suikeR Met het oog op de effectuering van de prijsgarantie aan telers van suiker bieten dient een vaste prijs voor de af levering van kristalsuiker door berei- ders van suiker te worden gehandhaafd. In de beschikking is daarom een artikel opgenomen, krachtens welke bereiders van suiker veraccijnsde kristalsuiker te gen ten hoogste 72,per 100 kg netto voor de soort Melis I resp. f 72,27 per 100 kg netto voor ae soort Melis Supe rior mogen verkopen De beschikking treedt 1 Januari 1955 in werking De Senaat der Techn. Hogeschool te Delft zal ter gelegenheid van de 113e dies in buitengewone zitting bijeenko men op Zaterdag 8 Januari, 's middags om half drie in de Westerkérk aan de Hugo de Grootstraai. De secretaris van de Senaat, prof dr. W. G. Burgers, zal de diesrede houden, waarna er receptie is in het gebouw Oude Delft 95.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3