Klachten over de kwaliteit van de huisbrand Schuld ligt niet bij de kolenhandel BUITENLANDSE KOLEN DUUR EN VAAK SLECHT i TRAFFIC luidt een nieuw tijdperk in f Leekenspel-congres besloten met acht belangrijke conclusies Jongleur Tussen neus en Anthraciet die geen anthraciet is Anton Sweers hartelijk gehuldigd Programma voor de komende jaren DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 PAGINA 5 (Van onze redacteur) a Is een bankbediende er met twintig mille /l uit de safe van door gaatvormt deze ge- beurtenis weinig meer dan een gemengd bericht. Men schrikt er behalve in zijn naaste kennissenkring niet van op en de cliënten van de bank zullen zeker hun vertrouwen niet opzeggen. Als van enkele employe's van een steen kolenhandel blijkt, dat zij geruime tijd achtereen de steenkool, die zij moesten afleveren, opzette lijk vochtig, dus zwaarder, hebben gemaakt en daardoor hun klanten in totaal voor een aanzien lijk bedrag hébben opgelicht, zal niemand de gehele kolenhandel plotseling minder gaan ver trouwen. Wel wordt door een dergelijk voorval twijfel gezaaid en gaat men zich afvragen of er eigenlijk wél enige controle op de faits et gestes van de kolenhandel bestaat. Voegt men daarbij de klachten die men allerwegen over de kwaliteit van de huisbrand kan opvangen, dan is het be grijpelijk dat het verzoek van de Nederlandse Huishoudraad, gericht tot de regering, om de huisbrandstoffen onder de Warenwet te doen vallen, teneinde in de toekomst op deze brand stoffen controle door de keuringsdiensten moge lijk te maken, in goede aarde is gevallen. Men vergisse zich echter niet. Het is de vraag of de kolenhandel debet is aan de niet steeds even goede kwaliteit van de huisbrand. Zijn er moge lijk omstandigheden buiten de kolenhandel om, die de oorzaak zijn van de véle klachten? Tot een bevestiging van de laatste veronderstelling zijn wij na een uitgebreid onderzoek gekomen. De bonafide kolenhandel, zo is ons gebleken, doet zo veel mogelijk om een goed product aan zijn klanten te leveren, maar er zijn bepaalde facto ren die hij niet in de hand heeft, waardoor klach ten maar al te vaak gerechtvaardigd zijn. Zo poel ik me nu met Studioklank: V hoort het fijnste het best! DRAADOMROEP A.R.K.A. verhoogt contributie Zendtijd voor omroep* Oost? 20.000ste schip op de nieuwe Waterweg DODELIJKE VAL Eindelijk heeft de critische Virginia-roker zijn zin. TRAFFIC is er, de echte, de pure. Rook TRAFFIC; en jaar uit, jaar in zegt U: Film, pers en G.A.'s OUDE GENEVER EXTRA I. 7.75 OPDRACHTEN AAN TONEEL* SCHRIJVERS Prijs voor Ed. Hoornik Nationaal Rampenfonds Opgave van omvang der schade gevraagd Sterke stijging index landbouwprijzen in November Het brengen van de huisbrandstof fen onder de Warenwet is, zo is ons van verschillen'de zijden verzekerd, prac- tisch onmogelijk. Voor een effectieve controle is het allereerst nodig, dat er een analyse gemaakt wordt, 'n grondig onderzoek van de natuurkundige eigen schappen. Het uiterlijk van de brand stof zegt zo goed als niets. Deze ana lyse is niet alleen vrij kostbaar, maar ook tijdrovend. Een steekproef in een bepaalde partij kolen zegt heel weinig t.a.v. de samenstelling van de gehele partij. En dan nog. Er moet een bruik bare definitie gevonden worden voor de vele tientallen soorten brandstoffen. En deze is, gezien de in elk land verschillende kwaliteitseisen, niet te geven. Moeten in Nederland, dat zo arm is aan huisbrand, deze normen vastgesteld worden? Of moet men de Belgische, Franse of Duitse nemen? Als men zich in het kolenprobleem verdiept ziet men hier zoveel voetangels en klemmen liggen, dat men de insiders, die niet graag de kwaliteitseisen zou den vaststellen, kan begrijpen. De handel is echter niet afkerig van enigerlei controle. Hij zou deze, ter versteviging van het vertrouwen van het publiek, wel graag ingevoerd zien. Maar dan wijst men op het resultaat van een verzoek van de brandstoffen- handel in 1931 gedaan om te komen tot een wettelijk voorschrift van een huis- brandbesluit ais aanvulling van de Warenwet. Op de dag dat dit adres verzonden werd was er door een com missie van deskundigen reeds vijf jaar gedokterd om te komen tot een redelijk voorstel. Niemand, zelfs de Limburgse mijnen niet, zag kans met een bevredi gend plan voor de dag te komen. Ter wijl er toen t.a.v. de soorten en kwali teiten van de huisbrand lang niet zo veel moeilijkheden waren als thans. Het is begrijpelijk dat ook de toenmalige minister er geen heil in zag. Het plan vond wegens de practische onmogelijk heid geen doorgang. Thans veel moeilijker De zaken liggen nu veel moeilijker. Zoals bekend zijn de prijzen van de binnenlandse kolen opzettelijk laag gehouden. Voor de buitenlandse kolen moet de verbruiker aan zienlijk meer betalen, terwijl hem in geen geval de garantie ge geven kan worden dat deze kolen beter zijn. Er is in het algemeen een grote kwaliteitsvervaging te consta teren. Bestelt een handelaar Duitse magere kolen vierde groep, dan ont vangt hij meestal Ess-kolen, een pro duct met een hoger vluchtigheidsge halte, derhalve van minder kwaliteit. De duurbetaalde anthraciet uit Bel gië is kwalitatief veelal slechter dan De kolenhandel in het algemeen treft geen blaam. Advertentie A oh een Russische Grootvorst (van vóór de Revolutie). Ik hé mijn eigen so listen en mijn eigen orkesten. Groot- vorstelijk ga ik bij mijn Draadom roep zittenen het is alsof ze om me heen staan, en voor MIJ spelen - x* echt! Ia de Draadomroep-apparatuur ▼an PTT werken de nieuwste snufjes 'mee om U het ongestoor de genot van Uw uitverkoren programma's te garanderen*. Draadomroep is zuinig op Uw geld en Uw stroom, maar royaal met de geluidskwaliteit. Geen vervelend zoeken en bijstellen. Eén draai aan de knop en *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storlngvrije studioklank Op het Woensdag in Utrecht onder voorzitterschap van mr. G. A. A. M. Boot gehouden buitengewoon congres van de Algemene R. K. Ambtenarenver- eniging, dat een besloten karakter droeg, is op voorstel van het hoofdbe stuur de contributie van 0.75 op 0.9 pro cent van het salaris gebracht met een maximum van 4.per maand. In de vacature A. J. a. v.d. Donck werd de heer L. F. Veugelers uit Bre da tot lid van het hoofdbestuur geko zen. De vergadering, die tot tien uur 's avonds voortgezet werd, is niet ge reed gekomen met de behandeling van het structuurrapport van het hoofdbe stuur, dat o.m. wijziging van statuten en huishoudelijk reglement inhield. Er wer den dan ook geen besluiten genomen. Op het volgend congres zal de behande ling voortgezet worden. De regionale omroep Oost, een stich ting die nog geen zendtijd heeft, ziet zich na het bezoek van de radioraad aan Oost-Nederland voor de vraag ge steld, wat er moet gebeuren, als over enige maanden de minister er in zou toestemmen dat Oost-Nederland zijn ei gen regionale omroep krijgt. Men zal dan ten spoedigste moeten beginnen met het brengen van presentabele program ma's. Aanvankelijk was het de bedoeling een financiële campagne te beginnen, doch van diverse zijden is aan de stich ting de verzekering gegeven, dat de financiën, wanneer deze nodig zijn, wel op tafel zullen komen. De regionale omroep Oost wil bij de sociaal-culturele documentatie samen werken met verscheidene instanties die hetzelfde terrein bewerken, zoals het provinciaal opbouworgaan, het Twents instituut voor opvoedingsvraagstukken en andere. Het twintigduizendste schip van dit jaar is de Nieuwe Waterweg binnenge lopen. Het was bet 5563 b.r.t. metende tankschip „Rodos". rederij „Aeromano" te Piraeus (Griekenland), dat, komende van Constantza, ligplaats zal kiezen bij de Nieuwe Matex te Vlaardingen. de goedkopere Hollandse. Eertijds be stelde een handelaar in Engeland ko len uit een bepaalde mijn. Nu in Engeland ongeveer alles genationali seerd is, ook de mijnen, moet hij maar afwachten wat hij krijgt. Ook hier vaak: een hoge prijs, betaald voor anthraciet die deze prijs niet rechtvaardigt. Er zijn soorten Engelse anthraciet die heel veel ste nen en gruis bevatten. De Nederlandse handelaar, die zijn kolen in het algemeen veel beter ver zorgt dan zijn collega's uit de omringen de landen, is bij het grote Europese tekort wel gedwongen de soorten die hij krijgt te accepteren. Ook moet hij bij de gedwongen koppelverkoop ge noegen nemen met twijfelachtige kwa liteiten, die hij op zijn beurt aan zijn klanten moet trachten kwijt te ra ken. Hij moet de stenen en het gruis zo veel mogelijk verwijderen. Dat levert voor hem een ge- wichts- en volumeverlies, dus een schadepost op. Zeer veel arbeidsuren gaan hiermede verder gemoeid. En toch kan hij niet steeds voorkomen dat zijn klant kolen met een betrekkelijk hoog gruispercentage krijgt. Gevolg: Klachten. Een ander gevolg ock: grote voorkeur voor de binnen landse anthraciet, die op de eerste plaats goedkoper, vervolgens veelal beter is. Hieruit vloeit voort de zeer moeilijke positie van de niet-zo-grote handelaren, die gedwongen waren naast de Hollandse ook buitenlandse kolen te kopen en die, als de winter niet fel in zet, blijven zitten met onverkoopbare voorraden. Vele kleine handelaren zijn vorig jaar geruisloos verdwenen. Ande re zitten nu met grote liquiditeitsmoei- ljjkheden. Zolang de buitenlandse mijnen kolen van mindere kwaliteit dan gefactureerd kunnen leveren, zolang zal de klacht blijven gehoord, dat men anthraciet ge leverd krijgt, die eigenlijk geen anthra ciet is. Zolang ook zal de wens tot meer controle bij de kolenhandel gehoord wor den. Wij hebben echter aangetoond, dat deze, gezien de dwangpositie waarin de handelaren verkeren, weinig effectief kan zijn. Wil men de Keuringsdienst voor Waren practisch doen werken, dan zal er eerst internationaal overeenstem ming ten aanzien van de normen moeten bestaan. Men is daar nog lang niet aan toe. Maar mogelijk zal het aanstonds, als de K.S.G. op volle toeren draait, daartoe komen. Amerikaanse kolen Intussen al is het te vroeg om: hei te roepen voor men over de brug is is onze kolenpositie dit seizoen niet zo slecht als gevreesd werd. Er is een dikke 130.000 ton Amerikaanse ko len ingevoerd. Deze anthraciet heeft een laag vluchtigheidsgehalte, de calorische waarde is groot, maar het aspercen- tage is twee maal zo hoog als dat van de continentale soorten. Dit laatste is niet zo prettig. Toch is deze partij door de handel hartelijk verwelkomd, al ligt ook hier de prijs hoger dan die van de binnenlandse soorten. De handel heeft meer armslag gekregen. De synthraciet, gemaakt van fijn kool (evenals eierkolen, die men niet zo graag stookt) wordt vlot afge nomen. De productie is evenwel nog gering. Deze soort kan goed door gaan als plaatsvervangster van de anthraciet. Zij kan niet slakken, be vat geen steen, is iets moeilijker aan het branden te krijgen dan anthra ciet, maar brandt dan perfect. De syntraciet is wat duurder dan de Hollandse drietjes (f 9.65 tegen f 8.85), maar stookt beter en goedkoper dan menige duurdere buitenlandse soort. Meer vraag naar anthraciet De vraag naar anthraciet wordt al lengs groter. Langzamerhand worden de ouderwetse kachels op het platteland vervangen door haarden, waarvoor fijnere kolen gewenst zijn in plaats van de mindere soorten, die vroeger op de boerderijen verstookt werden. Ook in de steden ziet men in eenvoudige ge zinnen meer haarden. Ook hierdoor dus meer vraag naar anthraciet. Een extra behoefte aan anthraciet (ook briketten en eierkolen) is dit sei zoen ontstaan in de Noordelijke provin cies. Veelal werd hier turf gestookt, maar door de natte zomer staan grote turfvoorraden op het veld, onverkoop baar. Bij onze oriëntering over de kwaliteit van de kolen zijn wij intussen wel tot de conclusie gekomen, dat de kolen handel in het algemeen geen blaam treft. Treft men grote hoeveelheden gruis in zijn kolenhok aan, dan geve men zjjn handelaar hiervan niet de schuld. Hij heeft op zijn opslagplaats zoveel mogelijk gedaan om de slechte buitenlandse kolen zo verkoopbaar mogelijk te maken. Men zal er, als de winter doorzet, echter niet aan kun nen ontkomen, want de voorraad Hol landse anthraciet is beperkt. Dat er de kolenhandel veel aan gelegen is het ver trouwen van het publiek te 'behouden blijkt wel uit het voornemen een eigen contröle-dienst in het leven te roepen voor rekening van de Nederlandse fe deratie. De 74-jarige G. Mulder is Dinsdag avond van de trap van zijn woning te Rotterdam gevallen, met de dood als gevolg. Zijn 70-jarige vrouw, die ach ter hem stond, sleepte hij in zijn val mee. Zij moest in overspannen toestand in het ziekenhuis Coolsingel worden op genomen. China Mevrouw Soeng Tsjing Ling, weduwe van Soen Jat Sen, is tot voor zitster gekozen van de vereniging voor vriendschap tussen de Sovjet-Unie en communistisch China. Mevrouw Soeng is een zuster van mevrouw Tsjiang Kai Sjek. Soen Jat Sen maakte in 1911 Chi na tot een republiek. (Reuter) Advertentie m ^TRAFFIC (Van onze speciale verslaggever) Wat „Ons Leekenspel in de 20 jaar van zijn bestaan heeft gepresteerd, uer(\ °P e' werkcongres te Bussum naar ons gevoelen het best gekarakteri seerd door pastoor H. v. d. Berg uit Bussum, die namens de Aartsbisschop coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink, op de feestelijke bijeenkomst tijdens de laatste congresdag zijn hartelijke gelukwensen aanbood, daarin wijzend op de Oostelijke vreugde en innerlijke ontroering, die „Ons Leekenspel" aan hon derdduizenden jonge mensen heeft gebracht: „Anton Sweers heeft de idealen van jonge mensen levend gemaakt en levend gehouden; hij en „Ons Leeken spel verdienen hiervoor de dank van een groot deel van de Nederlandse jeugd". Er werden meer goede, hartelijke en behartigenswaardige woorden gesproken. Gabriël Smit, die als feestredenaar was aangekondigd, maar geen .plechtsta tige herkauwer van het verleden" wilde zijn, had er geen behoefte aan „Toon" in het zonnetje te zetten. Hij richtte het oog op de toekomst en omschreef het programma van ,,Ons Leekenspel" voor de komende jaren met: ,,De mens zichzelf te leren vinden in zijn diepste mogelijkheden en op zijn plaats in de orde van de schepping". Hij tekende een tijdsbeeld van de huidige samen leving, waarin de mens zijn eigen beeld verliest en steeds meer opge slokt wordt door het collectivisme van radio, industrie en moderne woning bouw. Te strijden tegen deze tendenz en er positieve persoonlijke waarden tegenover te stellen, is de toekomstige taak van „Ons Leekenspel". Bernard Verhoeven, die de feeste lijke bijeenkomst voorzat, zag in Anton Sweers de „eeuwige Don Qui- chotte de grote idealist met beide benen op de grond overigens die de grote middenmoot van zijn leven nog lang rekbaar! besteed heeft en besteden zal aan het leken spel; de echte vrijgezel, altijd op zoek naar z'n Dulcinea, die hij nooit zal vinden, maar ook niet zal ver liezen". De aldus gehuldigde leider kon al die lof maar nauwelijks verwerken. Een groot deel wentelde hjj af op de mede oprichter, pastoor Smit uit Brunssum, en op z'n zuster Annie Sweers, „die voor „Ons Leekenspel" en mjj meer gedaan heeft dan ooit een man zou kun nen doen". Acht conclusies Een dergelijk congres noodt tot con clusies. Anton Sweers in gedachten met bisschoppelijk purper omhangen door Ben Evers, die „de stem uit de sterfkamer" vertolkte van de Kruis vaart, „in 1945 door een noodlottig mis verstand om het leven gebracht" trok er maar liefst acht, hiertoe mede- geïnspireerd door de rede van Gabriël Smit. Er blijkt een belangrijk program ma uit: le Uitgave van een populair-weten- schappelijk werkje over de opvoed kundige waarde in de verstilling en beheersing van de vocale expressie, vooral bij het zeggen van verzen (met of zonder medewerking van pater dr. Nic. Perquin S.J.!) 2e Middelen zoeken om leiding van le kenspel en amateurtoneel beter inzicht in het religieus toneel te geven, week ends, subsidies, opdracht aan Gabr. Smit. 3e Opdracht aan moderne schrijvers voor serie beeldende verhalen als voor- drachtsstof voor jonge mensen. 4e Beschikbaarstelling van décors en costumes voor de opvoering van goede, maar financieel bezwaarlijke spelen. 5e Oprichting van losse groepen in het hele land voor de opvoering van open luchtspelen, overkoepeld door een stich ting. 6e Uitbreiding van repertoire in de geest die Gabriël Smit in zijn feestrede be doelde, aangepast aan de realiteit van de moderne tijd, door prijskampen en opdrachten. 7e Verandering van het blad „Seel"; inhoud moet meer instructief worden. 8e Heroprichting van „Vrienden van ons Leekenspel" om steun te geven aan bovenstaande plannen. Voordat de feestelijke middagbijeen komst begon, werden de congressisten geconfronteerd met de mogelijkheden, die filmonderricht aan kinderen biedt; zij zagen enige door Engelse kinderen vervaardigde filmpjes, waarbij Piet van der Ham een toelichting gaf. Tot welke resultaten de experimentele film komen kan, werd duidelijk gemaakt met twee abstracte films van Norman MacLaren. Wegens ziekte van Albert Welling kon de inleiding over Toneel en Pers niet doorgaan. In de plaats hiervan kwam een door vijf verslaggevers gevormd forum, dat vragen beantwoordde over de filmcritieken. Ten slotte hield prof. G. v.d. Poel uit Heemstede een inleiding over de taak van de geestelijke adviseur. De gerechtvaardigde klachten niet tegen sprekend vele G.A.'s zijn meer rem dan motor kon spr. toch consta teren, dat steeds meer adviseurs hun functie positief opvatten. Hij wenste hun meer vertrouwen in het toneel toe, evenals in zijn apostolische betekenis, en pleitte voor meer eenheid in de cen suur, b.v. per dekenaat. Na de middagzitting, opgeluisterd door de muziekkring Obrecht met mu ziek van harp, vedel en luit, vond het congres een bekroning in de gave op- Advertentie Wynand Fockink voering van „Moord in het Klooster" een spel in twaalf tafrelen naar het boek van Eric Shepherd door de Rot terdamse amateurvereniging „Magna Pete", onder regie van Albert Welling. Zoals de jury na afloop opmerkte, heeft „Magna Pete" voortreffelijk werk geleverd, minstens even goed als „Mo- zes' Bosch" Dinsdagavond had gedaan met Elckerlyc. Dat de laatste desal niettemin een eerste prijs kreeg hon derd gulden en een medaille, beschik baar gesteld door het Prins Bernhard Fonds dankte de groep van Kees Spierings aan het bovendien uitstekend brengen van enige fragmenten. „Magna Pete" ontving een medaille. De andere eerste prijs, eveneens honderd gulden en een medaille van het Prins Bernhard Fonds, was voor de Leidse Oecumeni sche Spelgroep. N. S. In het diepst van mijn ge dachten ben ik, geloof ik een jongleur. Soms voel ik de nauwelijks te bedwingen neiging op mijn handen te gaan lopen. Niet dat ik het ooit heb geprobeerd. En ik zal het ook nooit proberen. Alleen al niet om er niet zeker van hoeven te zijn, dat ik niet kan. Want die beslissende ontdekking zou mij zeer deprimeren. En de mogelijkheid dat ik het wel zou kunnen maakt mij blij. Een een voudig, maar vaag genoegen, zult u zeggen. Nou ja, per slot van rekening bén ik journalist geworden. Aan een aantal toneelschrijvers, die een fragment van een stuk hadden inge zonden voor de orijsvraag „Opdrach ten Toneelschrijfkunst" heeft de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen a.i. onlangs opdracht verleend tot het voltooien van hun stuk. De auteurs zijn Ed. Hoornik, mevrouw Bep de JongKeesing, Max Croiset, Ary den Hertog en Alphons Laudy. Op advies van de jury, bestaande uit de heren J. de Meester, voorzitter. C. A. Schilp, Paul Steenbergen, Willem Tollenaar en Bert Voeten, leden, H. J. W. M. Michael, secretaris, heeft de mi nister thans besloten aan elk dezer auteurs het hun voor het voltooien van hun stuk in uitzicht gestelde honorarium toe te kennen. Aan de auteur Ed. Hoornik kende de minister overeenkomstig het advies van de jury, bovendien een prijs van f 1500 toe voor zijn toneelstuk („Kaïn's ge slacht"). Het Nationaal Rampenfonds heeft aan de Commissarissen der Koningin ge vraagd om een opgave van de omvang der schade, welke in hun provincie door de storm van verleden week is aangericht Naar de directeur van het fonds, ge neraal P. Alons, ons mededeelt,, is het niet de bedoeling, dat hiervoor uitge breide enquêtes worden gehouden, waar lange tijd mee gemoeid zou zijn. Het Rampenfonds moet echter wel een glo baal inzicht hebben in de omvang der schade om op grond daarvan te kunnen beslissen welke uitkeringen er kunnen worden gedaan gesteld nog steeds, dat men het gebeurde kan aanmerken als een nationale ramp, zodat het fonds op grond van zijn statuten hulp kan ver lenen. Over dit laatste punt schijnt ech ter geen grote twijfel te behoeven be staan. Men hoopt spoedig een beslissing te kunnen nemen. Het Landbouwschap heeft aan de mi nister-president een telegram gezon den, waarin het verzoekt maatregelen te treffen voor een doelmatige hulp verlening met betrekking tot de ern stige overstromingsschade in de Bies- bosch en de Langstraat en in ieder geval de schade zo goed mogelijk te doen registreren. Volgens het C.B.S. is het indexcijfer voor de prijzen van landbouwproduc ten in November j.I. gestegen tot 115,3 (Oct. 109,7). Het prijsindexcijfer voor akkerbouw producten was in November 100,4 (101,4) en van de veehouderijproduc ten 119,4 (112). Voor de kostenfactoren is het index cijfer gestegen van 115.6 in October tot 116,7 in November. Paul Fayet, een brie venbesteller uit Bayon- ne, heeft acht maanden gevangenisstraf gekre gen, omdat hij in onge veer tien jaar tijds zeker 15.000 brieven, die hij moest bestellen, heeft achtergehouden. Hij placht elke dag vijf brieven achter te houden en te lezen en legde uit die voorraad een verzameling amu sante brieven aan. De achtergehouden brieven, die hij niet leuk vond vernietigde hij. Vuurwerk Een Deen, die dezer dagen in Kopenhagen per schip uit Oslo arri veerde, bleek tijdens de douanecontrole veel te veel sigaren bij zich te hebben. Toen de doua ne zijn bagage verder onderzocht, kwamen sta ven dynamiet te voor schijn. De politie voelde de man stevig aan de tand, maar kwam wel dra tot de ontdekking, dat hij geen sabotage- plannen had en ook geen duistere politieke bedoe lingen, maar de explo sieven alleen had willen gebruiken voor nieuw- jaarsvuurwerk. Niet aardig Lonnie Stephens uit Pasco in de Amerikaan se staat Washington reed met zijn motor over de weg, toen hij iemand langs de kant van een sloot zag staan vissen. Zijn aandacht werd zo zeer geboeid, dat hij niet meer op de weg lette en in de berm terecht kwam. Uiteraard kreeg hij een bekeuring en wel van de visser, die toevallig een ambtenaar was van de Rijkspoli tie. Terug van een reis naar Mars De politie in Milwau kee is op zoek naar een zekere William Fergu- son, die de vrouw van een politie-agent 1) sou venirs te koop zou heb ben aangeboden van de reis, die hij in 1947 ge maakt zou hebben naar Mars, 2) verteld had, dat zij over 14.000 jaar te rug zou keren naar de planeet Satumus, waar van zij feitelijk afkom stig was, en 3) verklaard had, dat men in het wa ter van Mars kon zwem men zonder nat te -wor den. Groenland civili seert Het bewijs, dat Groen land langzamerhand een geciviliseerd land gaat worden, is geleverd: Groenland zal zijn eer ste gevangenis krijgen. Er is opdracht gegeven tot de bouw van de eer ste petoet. In 1952 deed zich voor het eerst een ernstig probleem voor, toen een 38-jarige Groenlander in de stad Godthaab tot vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld na on der de invloed van drank zijn vrouw te hebben vermoord. Hij werd veroordeeld tot 4 jaar jevangenisstraf, doch het uitzitten van de straf werd enige tijd uitge steld. Intussen viel hy zijn moeder aan en zijn 6-ja- rige neef, eveneens on der invloed van sterke drank: tengevolge hier van werd hij opnieuw veroordeeld en nu tot vijf jaar gevangenisstraf plus het bevel voor de rest van zijn leven geen druppel alcohol meer te drinken. De man werd naar Denemarken over gebracht en daar in de nor gestopt. Toen Denemarken en Groenland in 1953 de koloniale status van het overzeese gebied ophie ven, konden de Groen- landers niet meer in Deense gevangenissen hun straf uitzitten. De regering van Groenland zag zich voor een pro bleem gesteld: er was nog geen gevangenis op het eiland. De man zal nu tijdelijk in een woonhuis onder politie bewaking worden ge steld, totdat de gevan genis gereed zal zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5