Zestig jaar geleden strandde de Lahneck ZWITSAL s c Hastingsschaaktournooi sterker beset dan ooit DE WAAL OP DE NIJMEEGSE KADEN Statuut in de drie Rijksdelen afgekondigd K ru is woord t 'aadse l Si LX s w m SR P3 83 5é K H m Rs De zweer van Don Lucas O A R Schiermonnikoogs kapitein vertelt over hachelijke reddingstocht Luiken op schip niet afgedekt Gezonde Babfes Smyslov en Keres moeten „de schande van Bronstein" uitwissen Feestelijkheden in de West Militair voetbal- tournooi Geslaagde JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI Broekman tegen het horloge 1 DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 PA(»!N A 7 Prof. Westendorp 75 iaar POEDER ZALF ZEEP OLIE LOTION Verbondssecretaris K.O.V. legt functie neer T T a ïi oplossing van Woensdag door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J Geers Franse voetballers Schaaktournooi te Sahburg D.D., Den Haag, na vier ronden op zesde plaats Schaatsploeg in Noorwegen: T ennisranglijsten Van Dalsum en mevr. Roos bovenaan Nationale wieler kampioenschappen „Gele Tulpen" verliezen te Warschau met 82 I Redders langs de Friese kust: ze varen uit wanneer anderen hun hulp nodig hebben, of het overdag is of 's nachts, doordeweeks of op Zondag, op Oude jaarsavond of op Kerstmis, ze varen. Dat deden ze tientallen jaren geleden ook al, maar toen was alles anders. De reddingboten waren niet zelfrichtend, zoals nu die van Oostmahorn. Er moest geroeid worden en, net als de Jhr. Ortt van Ameland vandaag de dag nog, werden de boten door paarden naar zee getrok ken. De plaatsen van de redders uit die dagen zijn door anderen ingenomen. De meesten van hen zijn nigt meer. Op Schiermonnikoog echter, dat thans verstild op de winter ligt te wachten en dat, nu het seizoen voorbij is, weer helemaal van de Eilanders is, herleeft nog een reddingstocht uit de donkere dagen voor Kerstmis van 1894, zestig jaar geleden, bijna een mensenleeftijd. Die tocht krijgt gestalte voor wie het laatste lid van de toenmalige bemanning van ae reddingboot, de 80-jarige heer L. Faber, hoort vertellen over de stran ding van de „Lahneck". Het Schiermonnikoog van vandaag de dag verschilt nogal wat van de „Lytje Pole" van zestig jaar geleden. Wie toen van de lagere school kwam, diende het oog te richten op de zee vaart, zo ook Leendert Faber, die als jongen van een jaar of vijftien-zestien aan boord stapté van de driemast schoener „Amstelstroom" Hij voer van het veilige eiland de wereld- in, naar Engeland en Frankrijk, naar Amerika en Scandinavië en die schoener was geen „Willem Ruys". Doch, het groot ste avontuur van Faber kwam nadat hij vijf jaar gevaren had. Het eiland maakte zich op voor de viering van het Kerstfeest en Faber was thuis, om aan de zeevaartschool, die was er toen nog, te leren voor zijn rang. De ene winterdag was vrijwel gelijk aan de andere, tot dat op Zaterdag 22 De cember 1893 een zware Noordwester losbarstte. En die Zondagochtend, terwijl de storm nog voortraasde, klonk de roep door het dorp: „Schip op het strand, schip op het strand". En, onmiddel lijk schoot een aantal mannen over eind uit hun stoel, en ze spoedden zich naar het reddingboothuis, dat nu de garage Van der Werff is. Een vaste bemanning was er niet, maar er kwa men liefhebbers genoeg, de mannen van de „Lytje Pole" waren mannen van de zee, mannen, die wat durfden en mannen met een hart. Het hele dorp was in rep en roer. Lambertus Draaijer, de schipper van de reddingboot, die ook in het dage lijks leven praktijkleraar was aan de zeevaartschool, en die het vak moest kennen, was er al, evenals de voor man Dubblinga. Tien roeiers werden er uitgekozen, potige kerels, die hun mannetje stonden. Faber was er bij, Faber trok mee uit, toen de boot om de West in zee moest worden gebracht. De golven kookten tot aan de voet van de duinen. Het zou een zware strijd worden, dat bleek al gauw. Het schip in nood zat tegen de buitenbank, ongeveer Noord-West van de vuurtoren. De paarden zwoegden wat ze konden om de boot te water te krijgen. Soms waren ze bijna niet te zien door het schuim: er stond een geweldige bran ding, die later de boot tot driemaal toe terugwierp. Langzaam, heel lang zaam kwam de boot tenslotte door de eerste branding heen en langzaam draaide de boot om de Noord. Doch men zou nog meer werk krij gen dan met had gedacht, want het achip bleek niet vast te zitten, maar het zwabberde nog om naar het Oos ten. Schipper Draaijer beval, en dat kon moeilijk anders, om Oost te ha len, dwars tegen de hoge zeeën in. Toen "kwam het spannendste ogen blik van deze tocht. „Er kwam plotseling een zware zee", zegt Faber, „die de boot opnam en het met een helling van vijfenveer tig graden voortstuwde. Alle bijne men braken af of schoten de roeiers uit de handen en we dachten, dat onze laatste ogenblikken gekomen wa ren. Maar, de golf ging niet over de boot heen, maar er onder door. Als we in de kruller gekomen waren, zouden we omgeslagen zijn. Er werden wat riemen overgemand, zo snel als maar mogelijk was. Wind en stroom dreven de boot naar Oost en het was een toer de kop van de boot op zee te houden" Zo verliepen nu zestig jaar geleden, vlak voor Kerstmis, spannende uren voor de bemanning van de redding boot en voor de Schiermonnikogers, die trachtten dit schouwspel te volgen. Bij paal V liep het schip aan de grond en zware brekers deden het trillen. „Toen we er bij kwamen", vertel de Faber ons, „stonden de beman ningsleden in lij van de koelkast. Na herhaalde mislukkingen konden we eindelijk een lijnverbinding ma ken en we moesten oppassen niet tegen het schip te pletter te slaan. Soms waren we er enkele tientallen meters van verwijderd, dan weer schoven we langszij. Iedere keer wanneer dat gebeurde, moesten de bemanningsleden overspringen. Wie mis stapte of sprong, was verloren, maar alles ging goed en met twaalf man, de helft van de bemanning, voeren we terug naar het strand. De boot was stampvol, maar toen hielpen de wind en de zee ons een handje. De Schiermonnikogers op het strand begroetten de redders en de geredden geestdriftig en trokken met hen naar het dorp. De reddingboot voer opnieuw uit, nu met enkele nieuwe roeiers. Die tweede tocht verliep veel voor spoediger, omdat de zee binnen de bank wat tot bedaren was gqjcomen, maar een lolletje was hét toch nog niet. Die winter beleefde Schiermon nikoog een paar levendige maanden, want de lading van de Lahneck, een Duits schip, dat onderweg was naar Portugal, moest geborgen worden >n in die dagen beleefde Schiermonnikoog ongeveer hetzelfde schouwspel als twee jaar geleden, toen de Turkse „Bakir" er op het strand geslagen werd. Maar twee jaar geleden is Faber er niet met' de reddingboot op uitgetrok ken. Hij geniet na vele zwerftochten over de wereldzeeën, eerst als stuur man en tenslotte als kapitein, nu reeds bijna twintig jaar van een welverdien de rust. In die tijd is hij trouwens tot z'n vijfenzeventigste jaar lid van de reddingscommissie geweest. Maar, juist in deze dagen voor Kerstmis zullen zijn gedachten nog wel eens terug gaan naar de drieëntwintigste Decem ber .1894, zestig jaar geleden, toen vierentwintig mannen uit de kokende zee werden gered en onverwacht Kerstmis vierden op de kleine, gast vrije „Lytje Pole". De Inspecteur voor de Scheepvaart heeft een maand intrekking van be voegdheid geëist tegen de schipper van de motqriogger „Borneo" KW 127, een vissersvaartuig van 180 ton, dat op 16 October j.l. water onder de niet afge dekte luiken binnenkreeg en daardoor gevaar liep te zinken. Een stad- en naamgenoot van de schipper is wegens eenzelfde nalatig heid het vorig jaar tot veertien dagen schorsing veroordeeld. De Raad voor de Scheepvaart heeft dergelijke gevallen al vaker te behandelen gehad. De „Borneo" was die 16de October bijna vol geladen met 828 kantjes ha ring. Naar schatting moet bijna tien ton zgn. buiswater in het ruim zijn geko men onder de luiken door, die niet met de daarvoor bestemde en aanwezige zeil doeken waren afgedekt Zodra de schip per bemerkte, dat het schip „zwaar moedig" ging liggen en hef zeewater tot de randboorden kwam, heeft hij, al dus de Inspecteur, gehandeld als een goed zeeman, in overeenstemming met zijn gewaardeerde, 44-jarige Joopbaan. Alle hens werden aan dek geroepen, zo wel de electrische als de motorpomp kwam of bleef in actie en per radio werd sleepboothulp aangevraagd, die toen zij arriveerde al overbodig bleek te zijn. Roekeloosheid wilde de Inspec teur de schipper niet verwijten, maar hij heeft het gevaar van de combinatie zware lading, zwaar buiswater en onge dekte. luiken niet onderkend. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Prof. ir. F. Westendorp, die van 1929 1930 rector-magnificus was der T.H. en gedurende zijn hoogleraarschap werk tuigbouw doceerde, hoopt op Woens dag 5 Januari a.s. zijn 75ste verjaardag te vieren. Advertentie Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Het schaaktournooi te Hastings is weer begonnen. De bezetting is ster ker dan ooit. De Engelsen schijnen een bijzondere flair te hebben om derge lijke kleinere tournooien te organise ren. Hoewel men ook elders geprobeerd heeft het tournooi te Hastings te evena ren, blijft toch dit evenement het be langrijkste van alles. Vlak na de oor log, toen de Hastings Chess Ciub finan cieel in grote moeilijkheden zat, zag het er even naar uit, dat het Hoogoven Schaaktournooi te Beverwijk de rol zou overnemen, maar nu trekken de beste spelers van Europa weer om streeks Nieuwjaar naar de aloude schaakstad Hastings. Hadden de organisatoren in Bever wijk de zaak wat krachtiger moeten aanpakken? Was het misschien anders gelopen, wanneer ze met wat meer za kelijk inzicht gehandeld hadden? Wij menen van wel, maar men heeft in Nederland altijd hinder van alle moge lijke amateuristische en idealistische opvattingen. Hoe het ook zij, het tournooi te Has tings is thans buitengewoon sterk be zet. Vijf grootmeesters en drie inter nationale meesters zullen elkaar negen ronden lang bestrijden. Het is zeker niet overdreven te beweren, dat dit dertigste Kersttournooi het sterkste is sinds het eerste in 1896. De Engelsen In vele jaren is de Waal te Nij megen niet zo hoog geweest als thans.- De kaden staan geheel blank. Op de achtergrond de spoorbrug. De secretaris van het Katholieke On derwij zersverbond in Nederland, de heer H. Wijnen, heeft, in verband met zijn leeftijd, ontslag gevraagd uit zijn functie. In de Verbondsbestuursvergadering van 3 Januari a.s. zal een nieuwe secretaris benoemd, worden. Woensdag is in de drie rijksdelen het atatuut voor het Koninkrijk, dat 15 December door Koningin Juliana werd bevestigd, afgekondigd. In Nederland heeft de afkondiging van het statuut zich bepaald tot een proclamatie in een buitengewoon num mer van de Nederlahdse Staatscourant, „houdende plechtige afkondiging van de nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk, zoals deze is_ vervat in het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden en van de acte van bevestiging van het sta tuut vopr het Koninkrijk der Nederlan den". Op de Ned. Antillen geschiedde dit In Willemstad tijdens een bijzondere vergadering der Staten, wadtin de vol tallige raad van advies en de voltalli ge regeringsraad aanwezig waren. De gouverneur las de acte van bevestiging voor. In Paramaribo heeft gouverneur Klaasesz een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat nimmer te voren in de geschiedenis van het Koninkrijk een staatsstuk van deze betekenis tot stand is gekomen. Het statuut is meer een stuk menselijke geschiedenis dan een staatsstuk. Terecht heeft, aldus de gouverneur, de Koningin het statuut gezien als een levend organisme. Na hem spraken de waarn. voor- gitter van de Staten en minister Jugall. Op Curagao is deze dag geprocla- ment. meerd tot een officiële feestdag. Hij werd als Zondag beschouwd. Voor het gebouw der Staten stond tijdens de plechtigheid een erewacht van mari niers opgesteld. Alle openbare diensten en gebouwen waren gesloten. Er werd druk gevlagd. Na afloop van de plech tige vergadering der Staten was er op het gouvernementshuis ëfen bijeenkomst, waarop een heildronk op het Konink rijk werd uitgebracht. 's Avonds werd er in Willemstad een militaire taptoe gehouden. De regeringsraad neeft aan gevan genen een gedeeltelijke gratie verleend, die neerkomt op een vijfde deel van de straftijd tot een .maximum van zes maanden. Na de plechtige bijeenkomst in Pa ramaribo werd er een militaire parade gehouden. Er was voorts een receptie bij dg[ gouverneur, terwijl een defilé- van versierde voertuigen vele kijkers trok. In de middag hebben schoolkinderen een cantate gezongen, 's Avonds werd er een gondelvaart gehouden. De re geringsraad stelde voor het feest ƒ28.000 beschikbaar. Tien samenwer kende organisaties gaven een verkla ring uit, waarin zij zeiden, zich afzijdig te houden van het feest naar aanlei ding van de door de Staten aanvaar de amendementen op het kiesregle- zijn namelijk afgestapt van hun /oor de oorlog gehuldigd principe het veld voor vijftig procent met Engelse spe lers te bezetten. Dit had natuurlijk tot gevolg, dat in dé tijd, waarin Aljechin, Euwe, Rubinstein en Flohr hun triom fen te Hastings vierden, die tournooien altijd enige outsiders bevatten. Ditmaal zijn er slechts drie Engelsen, onder wip Alexander, die vorig jaar de eerste plaats deelde met Bronstein. Rusland heeft Smyslov en Keres gestuurd. Hebben de Russische schaakautoriteiten Bronstein willen straffen, dat zij hem dit jaar niet af gevaardigd hebben? Een Rus moet eerste prijzen winnen. Dat Bronstein een uitstekend ambassadeur van zijn land is en het Vorig jaar in Engeland zeer populair was door zijn sportief optreden, telt men niet. Hij heeft ge faald door de eerste prijs met een ander te moeten delen en deze schan de moet uitgewist worden! Dat zal Keres wel doen. Smyslov lijkt ons niet de man om in zo'n kort tournooi de eerste plaats te behalen. Daarvoor speelt hij te gelijkmatig. Zijn kracht blijkt pas op de lange duur. Uit Europa spelen verder Szabo, de enige, die misschien voor een verras sing zou kunnen zorgen, Pachman, Un- zicker, Fuderer en schrijver dezes, die met de zevende plaats al heel tevreden zou zijn, mee. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat in het kader Van de sportuitwisseling Has tingsDordrecht dit jaar de kampioen van Dordt is uitgenodigd om deel te ne men in de eerste der Premier Reserve- g-oepen. In de eerste ronde van het „premier tournament" werd de partij tussen Donncr en de Hongaar Szabo afgebro ken. De Duitser Unzicker won, met wit spelend, in 38 zetten van de Engelsman A. PhilliDS. De Joegoslaaf Fuderer en de Engelsman Fairhurst kwamen na 22 zetten remise overeen. De partij tus sen de Tsjech Pachman en de Engels man Alexander werd afgebroken. De partij tussen de Russen Smyslov en Keres werd uitgesteld wegens griep van Keres. J. H. DONNER In Januari wordt de eerste ronde van het internationaal militair voetbaltour- nooi gespeeld. De volgende wedstrijden staan voor dit tournooi (eerste ronde) op het programma: LuxemburgFrank rijk (9 Januari te Luxemburg), Grieken land—Verenigde Staten Turkije—Syrië, IrakEgypte en NederlandPortugal (onder nadere goedkeuring van de mi nister op 2 Februari a.s. waarschijnlijk te Rotterdam). België, winnaar van het tournooi van 1954. is van de eerste ronde vrijgesteld. Vóór 31 Januari moeten alle ontmoetingen van de eerste ronde zijn gespeeld, die voor de tweede ronde vóór 28 Februari. De drie winnaars uit de tweede ronde komen met het organi serend land, Italië, in het eindtournooi. 22 Maart wordt de eerste halve eind strijd te Napels gespeeld, de tweede 23 Maart te Florence; 26 Maart zal de vei^- liezerswedstrijd te Rome plaats vinden en 27 Maart, eveneens te Rome, de fi nale. Horizontaal: 1. scheepvaart- onderneming (afk.) 5. emmertje 8. rivierroofvis 9. paard 11. individu 13. klein paard 14. bruto (afk.) 16. hoofddeksel 17. volksgroep 19. herfstbloem 20. Noordholl. eiland 21. groot logemen 23. klein vertrek 25. gevangenis 26. zwak 28. wartaal sprek 30. vertelling 31. hoogachting 32. van tijd tot t 33. tantes-zoon Verticaal: 1. flessluiting 2. metaalbewerk 3. onbep. vnw. 4. slaapbank 5. vochtmaat 6. deksel 7. overschot 10. verdaging 12. deemoedig 14. adellijke titel 15. monsterachtig roofdier 17. Chinees (Ind.) 18. biersoort 22. waskuip' 23. belasting 24. aardsoort 26. larve 27. bladader 1 2 3 4 5 6 7 9 10 11 12 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 2 5 26 27 28 [29 30 31 32 33 Horizontaal: 1. w 3. ka 5. eb 7. om 8. ol 9. Ie 11. laks 13. asem 15. pro 29. buitendijks land 16. eem 30. Japanse munt 18. tas 21. ate 22. tel 23. eik 26. term 28. tree 29. on 31. ta 33. oa, 34. rg 35 st 36. pp. Verticaal: 1. vos 2. vm 3. ko 4. ala 5. elp 6. barsten 9. lea 10. ems 12. koper 14. stier 16. ent 17. mol 21. ato 24. ier 25. keg 27. mts 28. tap 32. at 33. op. 5? In de eerste Engelse divisie is Dins dag de wedstrijd Aston Villa—Man chester United gespeeld. De Villa won met 21. Een medewerker van het Parijse blad France Soir heeft zich bezig gehouden met de vraag of de Franse beroepsvoetballers, na de beëindiging van hun sportieve loopbaan, kans hebben zich een vooraanstaande positie in de bur germaatschappij te verwerven. Zijn enquête wees uit, dat som mige ex-profs het ver kunnen brengen. Zo werd één hunner bur gemeester en een ander lid van de nationale vergadering. De vroegere prof Delfino klom van gemeen soldaat op tot luit.-kolonel, en zijn bevordering tot generaal wordt binnenkort verwacht. Verder be hoort Touffait thans tot de hoofd ambtenaren. Hij is al kabinets chef van een minister van defen sie geweest. Op het lijstje van geslaagde vroegere profs staan voorts een hoofdambtenaar van de douane, een geleerée en een hele reeks voor- len. bankier, een tandarts, een hoge aanstaande kooplieden en industrië- De hangpartijen uit de tweede, derde en vierde ronde van het schaaktournooi te Salzburg zijn Woensdag uitgespeeld. De uitslagen luiden: Tweede ronde: Hietzing (Wenen)Lu xemburg 40, ZürichD.D. (Haag) 1%2Vz, Fick won zijn afgebroken par tij tegen Herzig, SalzburgTerrasa (Spanje) 2hi1%. Derde ronde: Partizan (Belgrado) Hietzing (Wenen) 22 D.D. (Haag)— Antwerpen 1%2%. De partijen van DonkBorodin en JacobsonVan den Broek werden remise, TerrasaZürich 3%—%. -Vierde ronde; SalzburgZüricht 13, Hietzing (Wenen)D.D. (Haag) 2Vz LuxemburgPartizan 04, Antwerpen Terrasa 13. - Na de vierde ronde luidt de stand: 1-2 Hietzing en Partizan 13 pnt., 3 Terrasa 10 pnt., 4 Salzburg 7% pnt., 5 Antwerpen 7 pnt., 6 D D Den Haag 6% pnt., 7 Zürich 6 pnt., 8 Luxemburg 1 pnt. Maar wanneer het om doodge wone kwesties ging, dan kon hij soms normaal redeneren. En nu gaan we spreken over het glanspunt van de club: Ra- monchu Salcedo. Hij was een lange, gedistingeerde en magere vijftiger. Van moeders kant behoorde hij tot een voorname familie van de streek. Toen de familie geruïneerd was, was Ra- monchu's moeder, die heel mooi was, gehuwd met een mijningenieur. Ze kregen twee kinderen, een gift waard was die bij zulke kleine doses werd gevraagd Aangezien zijn relaties, zijn vrienden en sympathieën vele waren, stelden deze talrijke, hoe wel kleine bijdragen hem in staat, zij het niet luxu eus, dan toch in bescheiden welstand te leven. Er werden komische voorvallen over zijn manier van zich erdoor te slaan verteld. Toen hij op een keer de president van de belangrijkste Bank ter door de havenmond konden komen opduiken als gasten die wat laat komen. Maar de obsessie van steeds maar de zee af te speuren om hen te zien komen maakte hem krankzinnig Hij verkocht de meubels van het huis; inde-een kleine levensverzekering van zijn vader en verliet het stadje. Later vernam men dat hij in het bui tenland zwierf. Na drie en een half jaar keerde hij met zgn laatste peseta's terug. Hij betrok een plaatse na afloop van de commissarissenvergadering bovenste zolderachtige verdieping die uitzag op de begroette en de "hand druktewilde het geval oude kade. Hij stond aan een arme vrouw de keu- dat deze, hetzij omdat de Raadsvergadering van ecu wucui w, ken en één kamer af, op die ene voorwaarde dat een leien dakje was gegaan of omdat die ochtend een meisje'en'êen'Tongen." Ramonchuwerd*'na'zHn ze voor hem de slaapkamer zou schoonhouden en het adertje van de verkwisting bij hem was ge- eindexamen met prachtige cijfers toegelaten tot de een geïmproviseerde badkamer, waar hij een enor&e sprongen,onder de shake hands een briefje van School van Ingenieurs voor Wegen, Kanalen en teil plaatste die hem tot badkuip diende en die 25 peseta s in zon hand deponeerde. Havens Het volgende jaar deed hij al zijn eerste door haar elke dag met water gevuld werd. Ramonchu werd ongemakkelijk toen hij de zacht- examen en kwam thuis zijn vacantie doorbrengen. Enige dagen nadat hij in de stad was terugge- Hij was een fijne, elegante, schrandere en aardige keerd en zich zo bescheiden had geïnstalleerd, nam jongen. De mensen waren vol lof over zijn optreden hij de telefoongids van de provincie ter hand en en zijn vriendelijkheid. Ramon's vader was een noteerde de adressen van de vermogendste lieden heid van het papier voelde en zei met zijn vrien delijkste glimlach: ,,Een duro, één duro is genoeg, mijnheer de president." grote" liefhebber" van 'vissen en bezat een sloep: die omgang en relaties hadden gehad met zfln fa- *s or(*eUt V0'Sende daarmee voer hij 's zomers vaak uit om inktvissen milie. Hij ging hen opzoeken, l*egde hun de morele vierA/r™?®;f™ „„J1 oor, Rond te vangen. Het gebeurde dan de dag voor St. Jaco- en economische omstandigheden waarin hij zich be- iLr ok floor, s öJfoLf bus. De morgen was heerlijk over het water opge- vond uit. Intieme vrienden en bloedverwanten wil- gaan. De oude Ramon animeerde vrouw en dochter den hem met een belangrijk bedrag helpen, maar om met hem mee te gaan vissen; ze zouden een het maximum dat hij hun edelmoedigheid toestond lekkere pic-nic klaar maken en de middag op zee was 5 peseta's. Er waren er die zich boos maakten, doorbrengen. In die periode was er veel inktvis omdat hi) van hen slechts drie, twee of een peseta buiten de pieren en aangezien het water zo glad wilde aannemen. Zo bracht hij gradaties aan in was als een spiegel, waagden ze zich buiten de de vriendschap en de belangrijkheid van dfc gevers, golfbrekers. Ze waren een tijdje aan het vissen. En er ontstond zelfs afgunst onder bepaalde lieden, Eensklaps, zo plotseling als een cycloon, stak een omdat hij hun minder toestond te geven dan ande- buitengewoon hevige noordwester op. Don Ramön ren. lichtte bezorgd de ankersteen en gaf de jongen last Hij tekende met keurig schrift de namen van zich aar. de riemen te zetten. Zijn zenuwachtigheid zijn begunstigers in een opschrijfboekje aan met- of de hevige weerstand van het water was oorzaak, het bedrag dat hij zich verwaardigde aan te ne- dat een riem bij de schacht afbrak. De sloep was men, benevens, dag, maand en uur, en elke maand ineens stuurloos, een speelbal van de golven. De wist hij een ontmoeting tot stand te brengen, waar vrouwen werden angstig en begonnen om hulp te bij hij het gunstigste ogenblik voor de aalmoes roepen. De andere sloepen letten, blind en doof, uitzocht, en als het juiste ogenblik was gekomen alleen op hun eigen spel. En juist toen ze zich rook hij dat met geniale intuïtie. Hij stak dan zijn rekenschap ervan gingen géven, smakte een reus- hand uit als een gentleman en terwijl men die achtige bergketen van golven hen tegen de kust. drukte, liet men heel discreet het muntstuk in zijn De jongeman en zijn zuster werden in ernstige handpalm achter. toestand uit de boot gehaald. Het meisje stierf even Het werd onder zijn begunstigers een stilzwijgen- later. De lijken van de ouders werden nooit ge- de afspraak: deze korte, maar punctuele liefdadig- vonden. Ramonchu was vernietigd. Hij bracht de heid, die men ongemerkt en met genoegen uitvoerde, dagen door met naar de zee te kijken; het leek omdat de gratieuze handdruk van een knappe, intel- hem of elk ogenblik zijn vader en zijn moeder ligentp, leuke, frisse en welverzorgde kerel best mag met vergeten, dat 25 peseta's tegen 5 procent een peseta vijfentwintig geveneen peseta vijf entwintig. „Inderdaad, jongeman". En hij nam het biljet terug en dokte alleen een duro. Er werden reguliere tournooien onder de lui ge houden om van de één peseta-categorie in die van twee peseta's te komen, van die van twee in die van drie en van de drie in de vijf. Hij stond zulke bevorderingen toe, nu eens op grond van economische vooruitgang van de bevoordeelden, waartoe hun leven was gestegen, dan weer wegens een beter aspect van de vrieiyïschap tussen hen beiden. Meedoen aan het onderhoud van Ramonchu met een minimum-bijdrage was een categorie waar toe niet iedereen werd toegelatenzoals niet iedereen het Maltezer ridderkruis kan ontvapgen noch iedereen de hoed mag ophouden in tegenwoor digheid Van de koning en de koningin. Aan een nieuwe rijke die dank zij zijn ellebogen er dacht in te komen gaf hij het biljet van 10 duro's, waar mee deze had getracht zijn kinkelachtigheid te verbloempn, terug terwijl hij hem tegelijkertijd waarschuwde: „Bewaar het. bewaar hethet kan zijn dat u het binnen enkele jaren nog nodig hebt." (Wordt vervolgd.) Woensdagmiddag heeft Kees Broek man voor de eerste maal in dit sei-. zoen een 1500 meter tegen het uurwerk gereden. Dit om na te gaan, hoever hij met zijn ijstraining op het ogenblik is gevorderd. Hij kwam uit tegen de ook te Hamar vertoevende Pronk. Voor Broekman werd een tijd van 2 min 29.2 sec. genoteerd. Voor zijn tegen stander 2 min. 39 sec. Klaas Schenk, de coach van de kern ploeg van de KNSB, is te Hamar aan gekomen. Zijn eerste indrukken van de conditie van de hardrijders waren zeer gunstig. Van Vrijdag af zullen de leden van de kernploeg tweemaal per dag van Fjetre naar Hamar gaan om te trainen. Het ligt in de bedoeling om binnenkort te beginnen met het tijd rijden op de 500, 1500 en 5000 meter. De eerste wedstrijd zal plaats vinden op 11 en 12 Januari a.s.- Dan staat de traditionele wedstrijd HamarHolland op het programma. Na deze wedstrijd zal de ploeg worden samengesteld, wel ke ons land zal 'ertegenwoordigen in de landen wedstrijd tussen Nederland en Noorwegen, die wordt gehouden op 15 en 16 Januari. De Nederlandse ploeg zal uit 5 rijders bestaan. De Keuzecommissie van de Konink lijke Nederlandse Lawntennisbond heeft de herenranglijst vooi 1954 als volgt samengesteld: 1. J. van Dalsum; 2 A. Dehnert; 3. L. Krijt; 4. A. van Meegeren; 5. J. Ka- ramoy; 6.9. H. van Gasselt, J. Goris, G. Holst, Jos Windt; 10. H. Nolten; 11. W. Breukink: 12. C. Marré; 13.15. G. Adama van Schel tem a A. Bouwer, G. Mutsaerts; 16.17. P van Eijsden, J. Koerts; 18. Th. Klinkspoor; 19. Th. J. Kramer; 20.21. O. Timmers, H. v. d. Weg. Niet geplaatst wègens onvoldoende wedstAjdgegevens: F Hughan, L Rinkel, A. van Swol, E. Wiegers en H. Wilton. De ranglijst der dames luidt: 1. Mevr. J. Roosv d. Wal; 2. mevr. M. PetersSchmier: 3. mej. C. Grosveld; 4. mevr. F. Rouwenho.-stTekelenburg; 5. mevr. Koopmans—Knottenbelt; 6. mevr. G. BlaisseTejwindt; 7. mej. M. Rollin Couquerque; 8.9. mej. J. Mulle- meister, mevr. E. ScholtenKlein; 10. 12. mevr. C. de JageiHartog, mej. J. Tettelaar, mevr. B. ThungWaldhausen; 13. mevr. A. KochErnst; 14. mej. M. v. Grinsven; 15. mej F. Marinkelle. Niet geplaatst wegens onvoldoende ge gevens; mej. F. ten Bosch en mevr. P. v. d. StormHermsen. De sportcommissie van de K.N.W.U, heeft de'data vastgesteld voor de natio nale wielrenkampioenschappen 1955. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland op de weg voor profs en on- afhankelijken zullen 15 Mei te Valken burg worden gehouden, terwijl het kam pioenschap op de weg voor amateurs en nationale nieuwelingen wedstrijd 10 Juli te Zandvoort zullen plaats vinden. De provinciale kampioenschappen zijn be paald op 28 Mei, behalve het kampioen schap van Limburg, dat reeds op 15 Mei wordt gehouden. Tenslotte zijn de wedstrijden om het clubkampioenschap en de veteranen erebeker alsmede een nationale nieuwe lingenwedstrijd op 28 September vast gesteld. Zoals reeds bekend worden de kam pioenschappen op de baan 1, 2 en 8 Juni te Amsterdam gehouden. De Nederlandse ijshockey-combinatie ,De gele tulpen", samengesteld uit le den van de Haagse club HHIJC en de Amsterdamse club Ijsvogels, heeft de wedstrijd tegen, een team van Warschau met 2—8 verloren. De tussenstanden wa ren 22. 02, 04. De wedstrijd werd te Warschau in een stromende regen gespeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7