Tekort van 568 millioen Familie P. van Uzzel October Londense conferentie komt tot principieel accoord Socialisten en liberalen maken\ caricatuur van Mandement j November September Triton stort neer bij Shannon I E.D.O. moet thuis Heracles de I baas kunnen blijven Wie schaakt moet mat verwachten r 500 a 550 millioen belastingverlichting ingaande 1 Januari 1956 Binnen enkele maanden nieuwe Europese defensie-organisatie met deelneming van souverein West-Duitsland Internationaal voetbalprogram 28 inzittenden omgekomen 1 Velsen—-A.D.O. van veel belang VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 PAGINA 11 J. H. DONNER Winst en verlies voor Donner Schaaktournooi te Salzburg Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag i Sportagenda Dinsdag 21 September Prinsjesdag in Den Haag. H. M. de Koningin zegt in de Troonrede: Het op economische expansie gerichte beleid mag niet worden verslapt. Binnenlandse migratie en scholing in belang van doelmatige arbeidsvoorziening. En de Millioenennota zegt als steeds: Maar zij spreekt nochtans deze bemoedigende gedachte uit: Door alle eeuwen heen, dat er nu al schaak wordt gespeeld, heeft men de bekroning van een partij door een spectaculair dame-offer gezien als een hoogtepunt dat magische aantrek kingskracht bezit voor toeschouwer en naspeler. Verwonderlijk is dit niet, immers, de dame is het kostbaarste materiële bezit en het is dus het meest sprekende voor beeld van de overwinning van de geest over de materie in het schaakspel als dit sterkste stuk zich opoffert om daar mee de nederlaag van de tegenpartij te bewerkstelligen. Bij de beoordeling van partijen met dame-offers moet men natuurlijk vaak andere normen aanleggen dan men ge woonlijk doet. Het aesthetisch element van de brilliante combinatie bepaalt voor een dergelijke partij namelijk de grotere waarde en overschaduwt de keerzijde van de gemaakte, vaak grove, fouten. In de moderne tournooipraktijk treft men op gezette tijden partijen aan met dame-offers, men denke bijvoor beeld aan Kotof's grandioze prestatie tegen Averbach in het j.l. candidaten- tournooi te Zürich 1953, een partij, die ongetwijfeld de tand des tijds zal weten te weerstaan, in tegenstelling tot vele partijen, die in feite technisch misschien sterker zijn gespeeld. Dat er van vroe ger meer dame-offers voor het nage- slacht bewaard konden worden dan tegenwoordig, komt voornamelijk om dat het algemeen krachtniveau veel hoger is komen te liggen en hiermee houdt weer het feit verband, dat aller lei combinatietypes, die tegenwoordig gemeengoed zijn van de meeste wed strijdspelers, in vroeger tijd nog uit zondering waren en moeizaam moesten worden ontdekt. Als voorbeeld van dergelijke histori sche dame-offers volgt er hier zonder veel commentaar een drietal uit een meer of minder grijs verleden. Wit: Blake Zwart: Hooke Londen 1891 1. e2e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, d7—d6; 3. Rflc4, f7—f5; 4. d2—d4, Pg8—f6; S 5. Pblc3, e5xd4; 6. Ddlxd4, Rc8d7; 7 Pf3—g5, Pb8c6; 8. Rc4—f7t, Ke8—e7; 9. Dd4xf6t, Ke7xf6; 10. Pc3—d5t, Kf6—e5; j| 11. Pg5f3t, Ke5xe4; 12. Pd5—c3 mat. Wit: Mlotkowski Zwart: Deacon Cambden 1916 Wit speelt zonder paard op bl. 1. f2—f4, c7c5; 2. e2—e3, Pb8—c6; 3. Pgl—f3, d7d5; 4. b2—b3, Pg8—f6; 5. Rel—b2, e7—e6; 6. a2—a3, Rf8—e7; 7. Rfl—d3. 0—0; 8. h2—h4, Pf6—h5?; 9 Pf3g5, g7g6; 10. Ddlxh5! (op gh5x volgt Rh7x mat). Re7xg5; 11. Dh5xh7t!, Kg8xh7; 12. h4xg5t, Kh7—g8; 13. Thl—h8 mat. Wit: Miller Zwart: Chernev New Vork 1935 1. e2e4, e7e5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. d2d4, e5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8—f6; 5. Rel—g5, Rf8—e7; 6. Pd4—f5, d7—d5; 7.e4xd5, Pc6—e5; 8. Pf5xe7, Dd8xe7; Vrijdag 22 October 9 Rg5xf6, Pe5f3, mat! Woensdag 22 September Mr E. van Kleffens is gekozen tot voorzitter van de UN.O.-Assemblée. Zaterdag 25 September Het F. 1. D. E.-landenschaaktournooi is geëindigd met een forse overwin- ning van de Russen, die 34 pnt. behaalden. Argentinië eindigde ov de tweede i plaats met 27 pnt. Nederland werd achtste met 21 pnt. Vrijdag 1 October Het Concertgebouworkest vertrekt naar Amerika. In Rotterdam worden de i musici uitgeleide gedaan door elkeen, die in de hoofdstedelijke muziekwereld enige naam van betekenis heeft. H. M. de Koningin zendt een boodschap, waarin i Haar goede wensen zijn vervat. Zaterdag 2 October Vrienden, hier zijn we dan op Oude jaarsdag en Pa van Uzzel wenst U een ■oed puzzlejaar toe. Een jaar waarin j nu ook eens een prijsje zult bemach tigen. Ja, ook U mevrouw, die geregeld inzendt, ook U heeft dit jaar een goede kans. U weet het echter, een beetje ge luk moet U erbij hebben. Steeds weer zijn er een groot aantal goede inzendin- gen. Met de oogjes toe en met trillende handjes trekt Pa van Uzzel uit deze stapel de prijswinnaar. En geloof hem maar, mevrouw, dit jaar zal hij vast en zeker Uw briefkaartje tussen zpn vingertjes klemmen. Dan zal Uw naam ook eens in dat kleine kolommetje staan, waarnaar U iedere Zaterdag zo naarstig zoekt. Horizontaal. 1 3. korf; 5. meelkost; 7. werkelijk; 9. viervoeter; 11. baas; 13. deel van een ingang; 15. vulkaanproduct; 16. Euro- peaan; 18 voedsel; 19 geestdrift; 20. na komeling; 22. dicht; 23. oppervlakte- maat; 24. vlek; 25. delfstof; 27. voor zetsel; 28. Heilige; 29. voorzetsel; 30. naar beneden 32. schildersgerei; 36. palm; 37. vers; 39. keurig; 40. groep I voorname personen; 41. bedorven; 44. wortel; 45. steensoort; 46. hij die een- zaam is; 48. losgerafelde naad; 51 bij woord; 52. melkklier; 56. kleur; 57 Spaans rijpaard; 59. spreekorgaan; 61 voorzetsel; 62. per expresse; 63. gods- I dienst; 65. oevergewas; 67. bijwoord; 68 i schrijfgerei; 69. vaartuig; 71. korenhal- men; 73. teer; 74. kledingstuk; 75. Turk- i se munt; 77. koninkrijk in Achter-Indië; 78. kunstenaar; 80. onbeschaafd mens; 82. gewicht zonder de verpakking; 83. houten staak of stok; 84 ontkenning; 85 doctor in de heilige godgeleerdheid; i Verticaal i 1. overzet; 2. deel van een bijenkorf; 3. voldoen; 4. soort verlichting; 5. deel; Dinsdag 5 October en Joegoslavië hebben vanmiddag te Londen een overeenkomst gep feerd, die een eind maakt aan het negen jaar oude Italiaans-Joegoslavische Triëst. schil over gepara- ge- In de Tweede Kamer beginnen de „Algemene Beschouwingen". Het Mandement staat in het middelpunt van de discussies. Prof. Romme zegt: =j Woensdag 6 October In Bonn en Parijs beginnen de debatten over het accoord In Londen. De Bonds- dag is het eens met het regeringsbeleid, maar Mendès-France vindt in de Assem- blée een mat gehoor. Maar de Franse premier verwerft toch een meerderheid van stemmen. 2 Maandag 11 October handhaven™1116 '10UC'*; een rec*e 'n Arnhem. Hij zegt: Wij moeten de brede basis 6. met een priem doorboren; 7. Com ponist; 8. ent; 9. houding; 10. in parten snijden; 11. schaakterm; 12. vrucht; 13. wijnsoort; 14. huisdier; 17. strook; 18. opbergplaats; 21 kleur; 24. amuse ment; 26. maand; 29 vreemde munt; 31. noot; 33. deel van de opvanginrich ting; 34. Bijbelse fig.; 35. uitstalkast; 36. ten bedrage van; 38. dompelen in; 40. groet; 2. ontkenning; 43, belem mering; 47. hemellichaam; 48. klank; 49. deel van het hoofd; 50. eerwaarde Heer; 53. persoonlijk voornaamwoord; 54 roem; 55. trip; 56. met roest bedek ken; 57. stad in België; 58. schop; 60. staat in Europa; 61. vis; 62. besmet telijke ziekte; 64. schaaldier; 66. lang zaam; 67. recht stuk weg; 68. vreemde munt; 70 flink (van oude mensen) 72. lichaamsdeel: 74. vijandschap; 76. geneesheer; 79. hetzelfde; 81. hap. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 10 Jan. 1955 aan De Tijd afd. Prijsraadsel. N.Z. Voorburgwal 65 Amsterdam met ver melding ouder of jonger dan 18 jaar. Oplossing 11 Deceiqber: Horizontaal. 1. etalage; 4. straten; 7. breed; 8. he ler; 9. karig; 10. eivol; 15. dagblad; 16. karbies; 17. winnaar; 19. vaartje; 22. egard; 24. kreet; 25. label; 26. trein; 27. spreken; 28 stellig; VERTICAAL. 1. eenheid; 2. later; 3. eerbied; 4. spe lonk; 5. afwas; 6. nergens; 11. agent; 12. klaar 13. graat; 14. fiets; 17. win kels; 18. regeren; 19. verlies; 20. epiloog; 21. reine; 23 parel. De prijswinnaars zijn: E. W. J. Grevelink-Schers, Prins Hen drikstraat 69, Alphen a.d. Rijn. M. Wulms Napoleonsweg Z.171, Neer (Lb.) Th. v. d. Hurk, Stationsstraat 27, Hoo- geveen. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft in 2 overleg met de technische commissie een uitgebreid programma voor het aanstaand voorjaar vastgesteld, waarop de reeds bekende landenwedstrijden staan alsmede enkele semi-interlandont- moetingen en een aantal oefenwedstrij den van het voorlopig Nederlands elf tal. Het programma ziet er als volgt uit: 19 Januari in Nederland: Bondself- tal-Hamburger S.V. 16 Februari: Bondselftal-Franse club; 22 Februari, Gent: Rode Duivels-Zwa- luwen; 2 Maart: Bondselftal-Engelse eerste di visie club; 9 Maart: Nederland B—Djurgarden; 13 Maart Amsterdam: Nederland-Dene- marken; BondselftalDjurgarden in een ander gedeelte van het land;; 16 Maart: Bondselftal-Djurgarden dicht wedstrijd); 23 Maart: Voorlopig Neder lands elftalLondon te Rotterdam; 3 April, Amsterdam: Nederland—België; 3 April, in België: België B.-Nederland B; 20 April, Essen:Rot. Weiss-Bondself- tal; 1 Mei Noord Nederland-Noord Duitsland (plaats nog niet aangewezen) 1 Mei Ierland-Nederland te Dublin; 1 Mei, LudwigshafenRheinland Pflaz- Nederland Jeugdelftal (tot 24 jaar)11 Mei, Voorlopig Nederlands elftal-Engel se eerste divisieclub. 19 Mei, Rotter dam: Nederland-Zwitserland; 19 Mei, ergens in Zwitserland: Zwitserland B- Nederland B? 19 Mei, West Duitsland- Oost Nederland. Verder zijn nog geprojecteerd wed strijden tegen Saarland en Noord-Oost- Frankrjjk (tegen Oost-Nederland), waar voor echter nog geen data zijn gevon den. Zaterdag 23 October De heer H. A. J. G. Kaas jager, hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam, heeft in een schrijven aan de Verkeersproblemencommissie van de hoofdstedelijke ge meenteraad als zijn mening te kennen gegeven, dat de verkeersmoeilijkheden in de grootste stad van ons land slechts kunnen worden op gelost, wanneer de Gelderse kade. de Kloveniersburgwal, de Amstel vanaf de Munt tot de Kloveniersburgwal, het Rokin, het Singel, de open havenfronten, de „vij vers" voor het Centraal Sta tion, de Raamgracht en Zie- seniskade worden gedempt. Dit plan heeft grote opschud ding in Amsterdam verwekt. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Engeland, Italië, België, Luxemburg en Nederland hebben op het Quai d'Orsay het herziene verdrag van Brussel ondertekend, waardoor nu officieel het uitzicht wordt geopend op de „West-Europese Unie". Tevoren hadden premier Mendès-France en bonds kanselier Adenauer overeenstemming bereikt over de toekomst van het Saar- gebied. Voor wat betreft het Saaraccoord kan men zeggen, dat de oveerenkomst hierop neerkomt, dat de Saar niet meer Duits zal zijn. Zy zal ook niet Frans zyn. Zy wordt geïnternationaliseerd als een autonome staat, met Frankryk verbonden door een tolunie en een economische unie. De H. Vader heeft, voorafgaande aan de grootse plechtigheden, die ter ere van Maria op 1 November zullen worden gehouden, in een encycliek het liturgisch feest van „Maria. Maagd en Koningin" (Beata Maria Virgo Regina) geproclameerd en bepaald, dat het feest op 31 Mei zal worden gevierd. In D'eurne verliest het Nederlands Elftal met 43 van België. Maar onze sport redacteur zegt, dat het „een nederlaag met ere" is. Woensdag 3 November Tournooi van Hastings H „Klein en uitermate frêle onder de steek met trotse leeuwenmanen, gekleed in een donker uniform vol ordetekenen en schittering van goud, betrad om tien uur Z. M. Haile Selassie de Eerste, Keizer van Ethiopië, het perron voor de Koninklijke wachtkamer van het Centraal Station te Amsterdam. De Mariniers- kapel speelde het Ethiopisch volkslied en de erewacht, bestaande uit een afdeling Mariniers met vaandel, bracht de eerbewijzen," zo begint het verslag, dat een van onze redacteuren geeft van het officiële staatsiebezoek, dat de Keizer van Ethiopië aan ons land brengt. De Hongaar Szabo heeft te Hastings van de Nederlander Donner, na 56 zet ten, gewonnen. Verdere uitslagen zyn: Pachmann (Tsjechoslowakije) wint van Alexander (Groot-Brittannië); Fairhurst (Groot-Brittannië) verliest zijn partij uit de tweede ronde tegen Donner, Ne derland, in 67 zetten; Smyslov (Sovjet- Unie) wint van Fuderer (Joegoslavië) in 37 zetten; Alexander wint van Phil lips (Groot-Brittannië) in 60 zetten. Donderdag zijn de afgebroken par tijen uit de vijfde ronde uitgespeeld. Fick (D. D.) won zijn hangpartij te gen Sadler (Luxemburg). De uitslagen luiden: Partizan (Belgrado)Salzburg 2%l'A; Terrasa (Spanje)Hietzing (Wenen) 3%—X; D. D. (Haag)—Lu xemburg 4—0. Na deze ronde was de stand: 1. Par tizan 15% pnt. 2/3 Terasa en Hietzing 1314 pnt, 4. D. D. 10pnt., 5/6 Salz burg en Antwerpen 9 pnt., 7. Zürich 8 pnt., 8. Luxemburg 1 pnt. Horizontaal: 1. K.N.S.M., 5. aker, 8. meerval, 9. ruin, 11. mens, 13. kid, 14. bto, 16. pet, 17. kaste, 19. aster, 20. Texel, 21. hotel, i 23. cel, 25. nor, 26. min, 28. ijlen, 30. sage, 31. eerbied, 32. soms, 33. neef. Verticaal: 1. kurk, 2. smid, 3. men, 4. brits, 5. aam, 6. kiep, 7. rest, 10. uitstel, 12. ne- derig, 14. baron, 15. otter, 17. Keh, 18. eel. 22. tobbe, 23. cijns, 24. leem, 26. i made, 27. nerf, 29. nes, 30. Sen. In de Verenigde Staten zijn verkiezingen gehouden. De democraten behalen zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden de meerderheid. Zaterdag 4 September In de Amsterdamse Apollo-hal begint het elfde F.I.D.E.-landenschaaktournooi, waaraan ook Rusland deelneemt. Zondag 5 September Maandag 11 October Het Concertgebouworkest speelt in het gebouw van de Verenigde Naties voor =E een auditorium van 2000 mensen. De successen van de eerste klassers uit Haarlem en omgeving bewegen zich de laatste weken in dalende lijn. Haarlem boekte de eerste nederlaag, EDO verspeelde een punt tegen het zwakke Wageningen en het gelijke spel van Stormvogels tegen Amsterdam mag ook al niet als een denderende prestatie worden aangemerkt, omdat deze laatste lang niet aan de gestelde verwachtingen voldoet en momenteel slechts een zeer middelmatig elftal genoemd mag worden. Het gaat dus enigszins bergafwaarts met onze clubs en naarmate de competitie vordert, gaan de puntjes dubbel zo zwaar tellen. We zijn er nog lang niet met onze eerste klassers, die a.s. Zondag toch wel een goede kans krijgen zich van de zwakkere beurten te herstellen. In het Katholieke kamp staat de zaak practisch stil en is alleen de wed strijd VelsenADO in Santpoort van belang. We willen nu nog wel niet beweren, dat onze Haarlemse clubs weer tot de grauwe middelmaat zullen terugvallen maar het vertoonde spel op de laatste Zondag wijst toch wel enigszins in deze richting en vooral zijn we belangstel lend of E.D.O. zich na het prachtige begin toch weer naar de middenmoot of zelfs daaronder zal laten terugwijzen. De Haarlemmers krijgen bezoek van Heracles en moeten deze ontmoeting zonder meer kunnen winnen indien zij tot het peil van de eerste wedstrijden weten terug te keren. Haarlem wacht bij Enschedese Boys een lastige taak en zal uit een heel ander vaatje moeten tappen dan tegen P.S.V. toen twee punten onnodig ver loren gingen. Haarlem maakte een al lesbehalve hoofdklasse-indruk in die ont moeting en heeft dus in Enschede wat foed te maken. Stormvogels komt bij !mma ook voor een lastige taak en meer dan een gelijkspel durven we de IJmuidenaren niet toedenken. En voor V.S.V. vrezen we tegen het wisselval lige Xerxes het ergste. Het wordt ech ter tijd, dat de Velsenaren wat betere berichten van zich laten horen. Twee tweede klas wedstrijden in Beverwijk is van het goede toch wel een tikje teveel. Had dit nu niet an- ders gekund? Beverwijk heeft een goede kans te- gen A.F.C. en ook De Kennemers kan misschien de helft van de winst thuis houden ten koste van D.W.V. We zeiden reeds dat de wedstrijd Vel- M sen - ADO in Santpoort van be- lang is. En dat is hij ook omdat de ver- liezende partij z'n illusies ten opzichte van de bovenste plaats in rook ziet op- gaan. We houden het op A.D.O. want Velsen maakte de laatste weken een allesbehalve sterke indruk. Vitesse moet bij H.S.V. minstens een puntje kunnen veroveren en Wijk aan Zee zien we bij K.V.V. ten onder gaan. HAARLEM: E.D.O.-Heracles, D.I.O.- 1 K. B. V. HALFWEG: Halfweg-Sloterdijk. VELSEN: V.S.V.-Xerxes. j| BEVERWIJK: Beverwijk-A.F.C., De Kennemers-D.W..V. |j SANTPOORT: Velsen-A.D.O. Nieuwjaarsdag: H.F.C.-Oud Internatio- nals. Woensdag 13 October 's Morgens omstreeks kwart voor negen reed te Eist de sneltrein Enschede Roermond met een grote slag op de juist tot stilstand gekomen trein uit Nijmegen naar Arnhem. Er vielen 6 doden en elf gewonden te betreuren. Vrijdag 15 October In Zaandam gaan twee kapitale pakhuizen van vijf verdiepingen hoog da „Czaar Peter" en de „Nederland" in vlammen op. De schade bedraagt 10 mil lioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11