Moeizame strijd van Mendès-France met krappe overwinning bekroond Christelijk perspectief I! FLITSEN UIT Franse Kamer aanvaardt W.-Europese Unie en Duitse herbewapening Welsprekendheid verdwenen Rijk heeft dijkaanleg niet onredelijk vertraagd Westelijken willen Oostenrijk aan conferentietafel noden GEMENGD NIEUWS UIT 1954 Molotov bepleit gesprek met Rood-China ORR Beslissende stemming in de Assemblée: 287 vóór 260 tegen Satellietlanden van Rusland dreigen Uitstel door gemeente ontstaan Maatregelen tegen Franse socialisten Vorst zet in Dr. Peter van Anrooy overleden Het weer VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 o 78ste JAARCANC No. 26183 Communisten luchten verontwaardiging Djilas en Dedijer te Belgrado verhoord Gemeenschappelijke defensie De overstroming te Ridderkerk Suikerprijs omlaag? Woensdag 20 Januari A HAPPY NEW YEAR BURfcAU SMEDÊSTRAAl HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 171. tel 4790 Bijkantoor en Red Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W Bóerrigte' en Mr W. A M. van der Kallen Hoofdredactie: Or» H. v Run en W Severliv. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AD VER IfcNiitiAKItr it cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt dch het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. f 2.13 per maand f 6.40 per Kwartaal Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 'i avonds iel 21544 Elke jaarwisseling stemt de mens, bjjna ondanks zichzelf, tot bezin ning. De tijd, die achter ons ligt, is voor goed voorbij. Nieuwjaarsdag doet ons iets. Wij zien om, maar ook vooruit. Een gevoel van verantwoorde lijkheid klopt op ons bewustzijn: Wat hebben wjj van het afgelopen jaar ge maakt, wat zullen wij van het komende maken? Die vraag dringt zich op, vaag of scherp geformuleerd. Maar hoe dan ook, zij is er. En zij komt voort uit een besef van verantwoordelijkheid. Wij voelen, dat wij niet maar geleefd worden; wij hebben ook zelf zeg gingsmacht over ons leven en de sa menleving met anderen. Deze overtuiging leeft diep in het hart van iedere mens; hoe weinig daarvan bij tijd en wijle ook moge blijken in uit wendige gedragingen. Intussen valt het niet te ontkennen, dat de afzonderlijke mens in de wereld van vandaag zijn ge voel van verantwoordelijkheid als een aanfluiting ervaart. Hoe kan de indivi duele persoon de ontwikkeling van de godsdienstige, de politieke of de econo mische situatie nog beïnvloeden? Wor den wij niet toch veeleer geleefd, dan dat wjj zelf ons leven en de ordening der maatschappij bepalen? Heeft het nog zin goed te zijn, mee te werken aan de opbouw van een gezonde en vreedzame samenleving, nu zoveel oncontroleerba re krachten ons schijnen te dringen in een richting, die geen zinnig mens ooit zou kiezen? Het uitzicht op het nieuwe jaar is on miskenbaar somber. Men heeft er op gewezen, dat de wereld voor het eerst sinds 1931, toen de spoorwegaanslag bij Moekden een reeks van gewapende conflicten opende, die besloten werd met de Indo-Chinese wapenstilstand van verleden zomer, weer Kerstmis en Nieuwjaar viert zonder oorlog. Maar strooit men zich zelf met deze opmer king geen zand in de ogen. daar hier in de bloedige strijd in Malakka, Kenya, Frans-Noord-Afrika, Palestina, de Oost kust van- Azië, en verschillende Latijns Amerikaanse Staten als te verwaar lozen kleinigheden eenvoudig niet ver disconteerd zijn? Het is waar: sinds meer dan 20 jaar vieren wjj nu voor het eerSt Nieuwjaar zonder (grote) oorlog. Vieren wjj het ook in vrede? Niemand durft dat te beamen. Men waagt het niet meer van .vrede" te spreken. „Koude oorlog" is de algemene aanduiding geworden van de toestand, waarin de wereld leeft, met in aller bewustzijn de dagelijkse drei ging, dat deze omslaat in een „hete oorlog", die atomisch, chemisch en bacteriologisch gevoerd, in korte tijd de totale ondergangvan alle leven op aarde kan bewerken. Door deze feite lijkheid wordt het „Nieuwjaar-zonder oorlog" wel een uitermate schrale troost. Angst alleen is een slechte raad gever. Het is goed te weten, waarop de grote vrees steunt. Zjj is, helaas, ten volje gemotiveerd. Als voornaamste factor zien wjj het feit dat de mens, ook in de vrije wereld, zjjn geestelijk evenwicht verloren heeft. Politieke en militaire machten misbrui ken de in zich bewonderenswaardige en uiteraard op vreedzame en culturele doeleinden gerichte verworvenheden van de menselijke geest tot weten schappelijk georganiseerde massa vernietiging. De door de mens ontke tende natuurkrachten ontsnappen aan zijn controle Zijn geestelijk-zedelijke ontwikkeling heeft geen gelijke tred ge houden met de groei der techniek; so ciale en politieke verantwoordelijk heid speelde geen rol bij de weten schapsbeoefening, zodat onverantwoor delijke krachten buiten haar zich meester konden maken van haar resul taten. En nu het verantwoordelijk heidsbesef bij de geleerden toeneemt naarmate de dreiging van hun uitvin dingen noodlottiger en onmiddellijker wordt, mag men zich afvragen of het niet te laat is. Wat baten waarschu wingen van enkele geleerden, nu de vol keren beschikken over atoomwapens en waterstofbommen, waarvan de vernie tigende werking, ondanks de gedane proeven, niet te overzien -is? Door de steeds nieuwe ontdekkingen van de wetenschap veranderen de menselijke levensomstandigheden van jaar tot jaar terwijl de aanpassende ordening der samenleving achterblijft. Er is weinig bezinning nodig om in te zien, dat dit op een chaos moet uitlopen. Het overal ter wereld opdringend communisme vormt de tweede ver stoorder van de ware vrede. In de Westerse landen beperkt het zich op het ogenblik tot het consolideren van zijn verworven positie. Azië en Afrika met hun uitgestrekte onderontwikkelde gebieden zijn het doelwit van een di recte infiltratie. De strijd óm Azië is reeds voor een groot deel gewonnen, Afrika wordt met alle middelen voor het communisme rijp gemaakt. Gods dienst en Kerk vallen als eerste offers overal, waar deze verderfelijke ideo logie vaste voet krijgt. Het lijdt geen twijfel, dat vooral de strijd om Afrika niet alleen op politiek, maar ook op godsdienstig gebied voor het Westen be slissend is. De vraag is, of het Chris tendom erin zal slagen hier het com munisme voor te zijn. De vooruitzich ten geven, helaas, weinig hoop. Zacht gezegd zjjn deze overwegin gen, die de kern van de moderne wereldsituatie raken, niet bijzon der bemoedigend als bezinning op het nieuwe jaar. Toch kunnen zij vrucht baar zijn, wanneer zjj onze werkelijk heidszin scherpen. Over heel de we reld hangt een onloochenbare, onmid dellijke dreiging van een omvang en intensiteit, die haar weerga niet kent, een dreiging niet alleen voor ons per soonlijk lot, maar ook voor Christen dom en Kerk. In vele landen is de godsdienstreeds aan een verdelgende vervolging blootgesteld. Toch mogen wij, als Christenen, nooit wanhopen, hoe somber de toekomst ook is. Het kan, dunkt ons, niet verantwoord zijn, al onze hoop te vestigen op het herstel van de wereldvrede door een massale herkerstening. Ongetwijfeld blijft het streven daarnaar onder alle omstan digheden onze strikte plicht. En als de mensheid zich liet leiden door een overtuigd beleefd Christendom, dan zou de noodlottige toestand van het ogenblik zeker niet bestaan. In Gods onveranderlijke raadsbesluiten is ech ter de tijdelijke vrijheid van het kwaad opgenomen. En wij weten door God delijke voorspelling, dat de wereld zal ondergaan in de macht van het kwaad. Of wij nu reeds het begin van het einde beleven, wie zal het zeggen? Wij kunnen ons slechts buigen voor het mysterie van God. Ondanks dit sombere vooruitzicht, dat sedert het begin van het Christendom een voor allen toegankelijk openbarings- gegeven is, weten wij echter ook met goddelijke zekerheid, dat het kwaad, zelfs in zijn ergste vorm, volkomen machteloos staat tegenover Godsdienst en Kerk. „De macht der hel zal haar Nog geen twee uur nadat de Franse Nationale Vergadering gisteravond bijeen was gekomen voor de beslissende stemming over de herbewapening van West-Duitsland binnen de West-Europese Unie hamerde Le Troquer, de president van de Assemblée, na een schorsing voor het tellen van de stemmen, om stilte, teneinde de zitting te heropenen. Het wetsontwerp ter goedkeuring van de West-Europese Unie, zo deelde Le Troquer de gespannen luisterende Assemblée mede, is aangenomen met 287 tegen 260 stemmen bij 74 onthoudingen. Mendès-France had zijn ver trouwensvotum gekregen. Er heerste een dodelijke stilte in de Kamer. Er was geen applaus en er weerklonk geen geroep, geen protest. Een onmiddellijke demonstratie, zogls bij de verwerping van de E.D.G., bleef uit. Terwijl de stilte bleef voortduren kondigde Le Troquer een nieuwe schor sing aan. En toen stonden de 94 communisten als één man op. Ze slingerden beledigingen de zaal in, speciaal aan het adres van de radicaal-socialisten. De Assemblée was onmiddellijk in rep en roer. Sommige communistische afgevaardigden klommen boven op hun stoel. Er weerklonken kreten als „verraders", „moordenaars", „nazi's". Terwijl de overige afgevaardigden de zaal begonnen te verlaten bleven de socialisten zitten. Tot een handgemeen kwam het evenwel niet, want de zaalwachters vormden snel een cordon tussen de twee partijen. Tijdens dit rumoerige toneel bleef Mendès-France rustig op zijn zetel zitten. Tenslotte verliet ook hij de zaal, nagejouwd door de communisten. De Franse prefnier schonk er geen aandacht aan en toen hij weg was keerde de rust weer terug. Hoewel hun aantal sinds de eerste dag van het debat, dat elf dagen in beslag heeft genomen, aanzienlijk ge slonken was, stonden buiten het parle mentsgebouw nog enkele honderden de monstranten op de uitslag te wachten. Evenals tijdens de voorafgaande dagen stonden zq daar met communistische petities in de hand. Toen het resultaat van de stemming bekend werd zetten zij de „Marseillaise" in. Ook hier kwam het echter niet tot ernstige ordever storingen. De politie, die met dertig jeeps en overvalwagens de wacht had betrokken, was op haar qui-vive, maar behoefde niet in te grijpen. Na enige tijd verspreidde de menigte zich aan weerszijden van de Seine. Het beeld dat de Assemblée gister avond bood week volkomen af van dat van de voorgaande dagen. De welspre kendheid van de afgevaardigden was verdwenen en de op fluistertoon ge voerde „strategische conferenties" in de wandelgangen bleven achterwege. De afgevaardigden zagen er evenals Mendès-France bleek en vermoeid uit. Toen president Le Troquer de zitting gisteravond geopend had bleek dat een drietal personen nogmaals de vergade ring wenste toe te spreken. Le Troquer verklaarde echter dat herhaling van de argumenten „volkomen nutteloos" zou zijn. Mendès-France nam toen zelf het woord: „Mijnheer de president, als een van onze collega's nog iets in het midden te brengen heeft, zou ik hem de gelegenheid om het woord te nemen niet willen ontnemen. Nie mand mag kunnen zeggen dat hjj geen kans heeft gehad zijn toelich ting te geven." Le Troquer tot Mendès-France: „Ik ben er zeker van dat de vergadering onmiddellijk tot stemming wenst over te gaan." Er was enig gestommel op de com munistische banken, vermoedelijk een teken van een herlevende ob- structiepolitiek. De andere afgevaar digden betuigden echter luide hun instemming en hierop hamerde Le Troquer ten teken dat de definitieve stemming zou beginnen. Het stemmen nam 18 minuten in beslag. Daarna volgde de telling, die bijna anderhalf uur duurde. Met het vertrouwensvotum dat Men dès-France thans behaald heeft is het laatste van de Parijse verdragen goed gekeurd, namelijk datgene dat de vor ming van de West-Europese Unie en de instelling van een wapenbureau be treft. De regering is nu gemachtigd alle accoorden te bekrachtigen, zodra ook de Senaat er zijn goedkeuring aan fehecht heeft. De behandeling van de arijse accoorden in de Senaat zal on geveer in de eerste helft van Februari beginnen. De stemming van gisteravond heeft een einde gemaakt aan een poli tiek van uitstel, terwijl tevens de ne derlaag die de West-Europese Unie vo rige week in de Assemblée heeft ge leden, ongedaan is gemaakt. De meerderheid van 27 stemmen, die Mendès-France het vertrouwensvotum heeft opgeleverd, was groter dan men algemeen voor mogelijk had gehouden. Maar de 287 stemmen, die ten gunste van West-Duitslands toetreden tot de West-Europese Unie zijn uitgebracht, vormen desondanks nog niet eens de helft van het totale aantal van 627 VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BW RAGEN niet overweldigen," heeft Christus be loofd. Hieruit moeten wij dan ook aflei den, dat de materiële grootheid en macht van de Kerk op aarde geen wezenlijk deel uitmaakt van Gods heils plan. De juiste houding tegenover de wanorde in deze wereld is dan ook ge fundeerd in de christelijke hoop op dé eindvoltooiing, waarbij het kwaad voor goed zijn macht verliest. In dit funda menteel christelijk perspectief moeten wij de gebeurtenissen van onze tijd zien. Het is een zaak 'van geloof. Al leen wie oprecht gelooft, zal die hou ding vinden en vertrouwen in de woor den van de eerste Apostelpreek (Han del. 2 21) „Dan zal iedereen worden gered, die de naam des Heren aan roept," want „bij niemand anders is er redding." (Handel. 3. 12). kamerleden. Deze krappe meerderheid weerspiegelt dus wel heel duidelijk de aarzelende houding, die Frankrijk aan neemt tegenover de West-Duitse her bewapening. De stemverdeling bij de stemming van gisteravond is als volgt voor tegen onth. socialisten communisten volksrep. (MRP) radicalen gaullisten dis. gaull. conserv. rad. gezinden diversen 86 18 94 16 53 15 44 27 5 37 23 11 19 5 9 56 21 26 18 2 4 11 17 4 287 260 74 Totaal Drie afgevaardigden, onder wie de president van de Nationale Vergade ring, namen niet aan de stemming deel en drie, onder wie oud-premier Joseph Laniel, waren afwezig. Tot degenen, die zich van stemming onthielden, be hoorden de MRP-afgevaardigden Geor ges Bidault en Robert Schuman en de onafhankelijke republikeinen Antoine Pinay en Paul Reynaud. Eveneens Vrijdag aangenomen met 368 tegen 145 stemmen. Duitslands toetreden tot de NATO Woensdagavond aangenomen met 287 tegen 256 stemmen. West-Europese Unie Gisteravond aangenomen met 287 tegen 260 stem men. De Franse Tweede Kamer heeft thans haar toestemming gehecht aan de herbewapening van Frankrijks oude vijand, Duitsland, dat 500.000 man sol daten, georganiseerd in 12 divisies voor de Westelijke defensie beschikbaar zal stellen in een periode van twee tot drie jaar, als alle Westelijke landen de Pa rijse accoorden geratificeerd hebben. Duitslanu zal ook een tactische lucht macht en lichte marine-eenheden be schikbaar stellen. De Oost-Duitse radio heeft gemeld, dat Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho- slovakjje gisteren overeen gekomen zijn ingeval van een West-Duitse her bewapening gemeenschappelijke defen sie-maatregelen te treffen. Volgens de radio hadden gedelegeerden van een drie-mogendheden conferentie in Praag een oproep uitgegeven, waarin derge lijke gemeenschappelijke militaire maatregelen aangekondigd worden. In de korte uitzending werd geen melding gemaakt van verdere bijzonderheden dezer overeenkomst. Vrijdag 1 Januari Heel Nederland is geschokt door de plotselinge dood van dr. A. Ples- man, president-directeur van de K.L.M.. die op Oudejaarsavond in Den Haag overleed. Prins Bernhard, die de droeve tijding in Grindelwald ver nam, zei tegenover een verslaggever: „Dr. Plesman was een heel, heel groot man." Zowel ten huize van de ontsla pene als op het hoofdkantoor van de K.L.M. komen talloze betuigingen uit binnen en buitenland binnen. Minister- _j president Drees houdt een radiorede. Vandaag gaat een nieuwe loonronde van 5 procent in. |j Dinsdag 5 Januari Dr. A. Plesman wordt onder overweldigende belangstelling ter aarde besteld op de Algemene Begraafplaats in Den Haag. Vooraf wordt in de Willemskerk een herdenkingsplechtigheid gehouden, waar minister Algera, ir. Damme en dr. Rutgers het woord voerden. H Donderdag 7 Januari Eisenhower leest voor beide Huizen van het Amerikaanse Congres zijn ..State of the Union-boodschap" voor. 1953 was het meest voorspoedige jaar in de ge- schiedenis van Amerika, zegt hij. Naar aanleiding van berichten, waar in melding wordt gemaakt van „traag heid bij de dienst der Domeinen", waar door „bij Ridderkerk een overstroming niet voorkomen kon worden", deelt de persdienst van het ministerie van Fi- neanciën o.m. het volgende mede: Terwijl bekend was, dat reeds tevo ren overleg tussen de gemeente Rid derkerk en de provincie ter zake had plaats gevonden, heeft de gemeente Ridderkerk midden Februari 1954, dus één jaar na de rampnacht van 1953, aan Domeinen verzocht de beschikking te verkrijgen over een strook opge hoogd staatsterrein langs de Noord om daarop een kade aan te leggen ter be scherming van een achtergelegen bui tenpolder tegen stormvloeden. De Staat verklaarde zich in April 1954 bereid de benodigde grond aan de gemeente te verkopen tegen een prijs door des kundigen vast te stellen. Daar de ge meente kennelijk vreesde, dat de door deskundigen te taxeren waarde haar te hoog uit zou komen, zocht zij naar een andere oplossing. De kade werd toen dichter bij de rivier geprojecteerd. Daar dit nieuwe plan ook de belangen van de Staat zou dienen, was het niet langer nodig, dat de gemeente de grond voor de kade kocht. Zij zou deze krach tens vergunning op staatsterrein mogen aanleggen. In beginsel werd eind September 1954 aan de inspecteur der Domeinen mach tiging tot deze overeenkomst verleend. Kort daarna is de gemeente telefonisch hiervan in kennis gesteld. Het aanbod tot de vergunning is daarop door de ge meente aanvaard. De gemeenteraad keurde 3 December de overeenkomst goed. Inmiddels was het werk 10 No vember aanbesteed en werd met de uit voering een begin gemaakt. Uit het bovenstaand blijkt, dat een Vladimir Dedijer De in ongenade „-cvallen Joegoslavi sche leiders Dedijer en Djilas zijn op verzoek van de openbare aanklager te Belgrado verhoord naar aanleiding van de „vijandige propaganda", die zij in het buitenland gevoerd zouden hebben. Het officiële Joegoslavische persbu reau „Tanjoeg" deelde mee, dat De dijer en Djilas tegen borgstorting zijn vrijgelaten. Djilas verklaarde gister avond na afloop van de ondervraging, dat „de rechter zeer billijk" optrad. „Wij konden als vrije mannen verdedi gen", zei hij. Reuter verneemt uit ge woonlijk betrouwbare bron, dat de bankrekening van Djilas is geblok keerd. (Reuter). Het bestuur van de Franse socialis tische party heeft vannacht besloten Max Lejeune, voorzitter van de defen siecommissie van de Franse Nationale Vergadering, uit de party te stoten om dat hij zich niet aan de partyvoorschrif ten om voor te stemmen heeft ge stoord. Zeventien andere socialistische afgevaardigden, die evenals Lejeune tegende Parijse accoorden hebben ge stemd, zqn geschorst. Onder hen be- vindt zich oud-minister Naegelen, die verleden jaar December candidaat was voor het presidentschap. Het be stuur besloot voorts 5 en 6 Februari a.s. een buitengewoon nationaal con gres te houden. De Donderdag over Duitsland aanwe zige koude lucht is gisteravond het Oosten van ons land gaan binnenstro men. Vanmorgen was deze koudere lucht al tot langs de Noordzeekust ge vorderd In het Oosten van ons land werd vanmorgen bij helder weer 2 gr. vorst gemeten. Er waren vanmorgen voldoende aan wijzingen voor de eerstkomende dagen van 1955 een vorstperiode te verwach ten. Voorlopig zal niet meer dan lichte vorst voorkomen, al moet wel rekening worden gehouden dat de vorst over en kele dagen tot matig kan toenemen. Overdag zijn zonnige perioden te ver wachten maar na vandaag zal het kwik ook midden op de dag nauwelijks meer boven het vriespunt komen. jaar is heengegaan met de voorberei ding van een eerste plan, voor Domeinen hierin werd betrokken. Gezien de tijd, die de voorbereiding van het nieuwe plan vergde, kan niet worden geconclu deerd, da]het Rijk de zaak onredelijk heeft vertraagd. De vertraging, welké een gevolg is geweest van de beslissing van de gemeente om het aanvankelijke plan te laten varen, kan moeilijk aan het Rijk worden toegekend. Vanochtend om zes uur is in zqn woning te Den Haag overleden de be kende musicus en oud-dirigent van het Residentie Orkest dr. Peter v. Anrooy. Hij bereikte de leeftyd van 75 jaar. Na de huldiging ter gelegenheid van zqn verjaardag leed de heer Van Anrooy aan toenemende hartbezwaren. Sinds enkele dagen was hij bewusteloos. Op verzoek van de overledene zal de ter aardebestelling in alle stilte geschie den. Peter van Anrooy is 13 October 1879 te Zaltbommel geboren. Na zijn opleiding o.a. bij W Kes, is hij achtereenvolgens eerste violist geweest bij het symphonie- orkest te Glasgow en bij het Tonhalle- orkest te Zürich. In 1903 kwam hij als tweede dirigent van het „Lyrisch Toneel" naar Amsterdam. Deze stad verwissel de hij in 1905 voor Groningen, waar hij vijf jaar directeur is geweest van het orkest aldaar. Van 1910 tot 1917 was hij daarop directeur van de Arnhemse Or- kestvereeniging. Toen Henri Viotta zich in 1917 in het buitenland ging vestigen, werd Peter van Anrooy zijn opvolger als directeur van het Residentie Orkest, dat onder zijn zeven tienjarig directeurschap tot een ensemble van de eerste rang is uitgegroeid. Na zijn aftreden in Juni 1935 is hij zich in het muziekleven blijven bewegen. s Zondag 10 Januari Nederland oogst in het Bisletstadion in Noorwegen sportieve glorie. Onze schaatsenrijders verliezen weliswaar van de Noren, maar winnen van de Zweden. En in het persoonlijk klassement eindigt Kees Broekman als eerste; tot tweemaal toe verslaat hij de wereldkampioen Hjalmar Andersen. In Oostenrijk, vooral in Stiermarken, breekt een lawine-ramp van catastrophale omvang los, die 120 doden eist en waarbij 56 mensen zwaar worden gewond. In aansluiting op hetgeen reeds werd bericht over het vervalle nvan de maximum consumentenprijs voor suiker vernemen wij, dat een daling van de suikerprijs niet uitgesloten is. Deze daling zou 2 pCt. per kg. kunnen bedragen. Advertentie (tot Zaterdagavond) Droog weer met overdryvende wolkenvelden. Matige, nu en dan krachtige Oosteiyke wind. Over het algemeen lichte vorst. Zaterdag: Zon 8.5016.40. Maan 11.36—0.10. Zondag: Zon 8.5016.41. Maan 11.56—1.30. Maandag: Zon 8.5016.42. Maan 12.20—2.53. De Eerste Kamer heeft zich met 36 tegen 4 stemmen verenigd met de ratificatie van het E.D.G.-verdrag. Nederland is hiermee het eerste land, dat ook parlementair gesproken zqn instemming met genoemd pact betuigt. „Wy krijgen daarvoor een pluim van president Eisenhower te incasseren." Vrijdag 22 Januari Rika Hopper neemt afscheid van het toneel in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Haar laatste rol: keizerin-weduwe in „Anastasia" van Marcelle Maurette. Zalerdag 23 Januari Mr. H. W. van Doorn wordt tijdens een Partijraadsvergadering in Utrecht als voorzitter van de K.VP. geïnstal leerd. Maandag 25 Januari De Grote Vier, vertegenwoordigd door hun respectieve ministers van Buiten landse Zaken, komen in Berlijn in conferentie bijeen. En dit zqn de eerste „kop pen". die in onze krant verschenen: Al heeft in 1954 geen enkele journalist kans gezien eer vraaggesprek te houden met een lid van de beman ning van een vliegende schotel, een vliegende sigaai of een vliegende driehoek, al heeft de communistisch ge regeerde wereld nog geen vrede gesloten met de vrije toch is 1954 een bijzonder jaar geweest. Afgaande op de wonderlijke berichten, die in de afgelopen twaalf maanden uit alle delen van de wereld zijn binnengekomen en hun weg naar de krantenlezers hebben gevonden, mag men gerust zeggen dat het een fantastisch jaar is geweest. Een Portugese boer kwam met de mededeling dat hel vreemde voorwerp, dat hij boven zijn boerderij had zien vliegen, geen schotel was maar een kop. Te Thorold, in de Canadese provincie Ontario, bleek, toen arbeiders bijna gereed waren met het afbreken van en huis, dat zij het verkeerde huis onderhanden hadden genomen. De politie te Inglewood, Californië, kreeg op zekere dag het verzoek een vermiste vogelverschrikker op te sporen. In Atlantic City, New Jersey, ontvreemdde iemand 85 ankers van de kustwacht op zo handige wijze, dat de hanen er pas naar kraaiden, toen het te laat was. Tijdens een begrafenis te Zapatlan, Mexico, trachtte een der aanwezigen de wijk te nemen met de doodkist. Na een inbraak in een huis in Sweetwater, Texas, ver misten de bewoners alleen maar hun badkuip. Samuel Hochstetler vertelde de politie, nadat hij in Milan, Ohio, jiad getracht een bankroof te plegen, dat hij was gedreven door geldnood, omdat hij dansles wilde nemen en die lessen niet kon betalen. William Miller vernielde in New York met een honk balslaghout 38 parkeerautomaten in een vlaag van woede als gevolg van een echtelijke ruzie. Een eland belegerde vier dagen lang een vuurtoren te Port Arthur in de Canadese provincie Ontario. De vuurto renwachter moest al die tijd binnen blijven want de eland was kwaad. Te Baldwin in Mississippi dook een hen op die alleen maar een ei wilde leggen als het televisietoestel aan stond. In Dijon, Frankrijk, ontsnapte een stier uit een slacht huis en schaarde zich rustig onder het publiek in een con certzaal. Pietro Filippo, uit Benevento, Italië, ontdekte op zeke re dag een koe in zijn bed. Zeker, 1954 was een bijzonder jaar. Maandag 1 Februari In het hele land worden de doden herdacht van de ramp. die precies een jaar geleden het Zuid-Westelijke deel van ons land teisterde. Prins Bernhard houdt een radio-rede. „Er zijn nog andere gevaren," zegt Z.K.H., „dan die van de zee, die ons bestaan ais volk bedreigen. Ook aan die gevaren moeten wy als een ge- sloten eenheid het hoofd bieden. Misschien ik hoop het heeft de ramp oni hiervoor weer een weinig de ogen geopend. Dan is dat iets om dankbaar voor te zyn." H Dinsdag 2 Februari Het vriest in ons land. Zó hard, dat de befaamde Elfstedentocht kan worden jE gehouden. Winnaar wordt in 7 uur en 32 minuten J. v. d. Berg, een onder- wijzer uit Nijbeets. Onder de 2597 toerrijders bevinden zich minister Mansholt en mr. Linthorst Homan, Commissaris van de Koningin in Friesland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1