Heep het Rijk plannen om tol te heffen in Velsertunnel Haarlem krijgt 250 huizen extra De heer R Kooy benoemd tot Ridder Oranje Nassau Bloemendaal heeft tekort van 97.000 gld. HEEMSTEDE heeft voor 1955 een sluitende begroting Reserves behoeven niet te worden aangesproken De heerser van Ceylon" een kolossale plantage-film Televisie-service J.G.Martin Zonen CENTRALE VERWARMING Treinenloop in Kennemerland zal worden verbeterd Margï janne een cent duurder <.koi:\ t». Deze week in Cinema Palace Causerie over Kathleen Ferrier MODERNE COIFFURES KAMER VAN KOOPHANDEL TE HAARLEM Slavenburg doet afstand van alle rechten Afscheid bij Twentsche Bank MAAT- ANTHRACIET Y erhoging electriciteits- tarief gewenst NIEUWE FILMS IN HAARLEM H. J. Maertens N. V. Leert goed typen J. MUEJS Stefan Askenase speelt vierde Beethoven-concert SIEUTEL WEG? „DE SLEUTELSPECIALIST" TEEUWEN'S KOLENHANDEL N.V. MOLENDIJK'S KAPSALCdS Dans-academie Wilhelmina Rijwielfabriek j. A. MEEUtVbNüORD De Haarlemse Uurwerkhandel VRIJDAG 31 DECEMBER 1954' PAGINA 2 „TRESLONG" - HILLEGOM DINER-DANSANT GROOT NIEUWJAARSBAL Burgerlijke Stand 110.000 gld. minder dan vorig jaar BLOEMENDAAL - TEL. 22143 LOMPENPAKHUIS AFGEBRAND JAN VAN DER PIGGE SIGARENHANDEL Verhoging subsidies bijzondere kleuterscholen Subsidies Leo Riemens te Heemstede: PAPIERGROOTHANDEL KANTOORBOEKHANDEL Ged. Oude Gracht 103 wens! U 'n voorspoedig 1955 Rembrandt Luxor Studio Lido M inerva Frans Hals Roxy 13H K FR MIS IN SANTPOORT Zondagsdienst Heemstede STATIONSKAPPER „DE STATIONSHAL" Sihagchelstraat 31 Telef. 10806 - Haa"-,'»m P.F. LEO MEYERS METAALHANDEl n.v. Gelukkig Nieuw iaar ELECTRO-TECHNISCH en LICHT-TECHN1SCH BUREAU Jansweg 25 A Haarlem gelukkig en voorspoedig 1955 Het enige lid, dat gisteravond tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem •n Omstreken gebruik maakte van de rondvraag was de heer W. Stoutenbeek alt Beverwijk. Het probleem, dat hij omriep was overigens belangwekkend ge noeg. Hij meende uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat het Rijk van plan is tol te gaan heffen voor het gebruik van de Velsertunnel en hü zag gaarne, dat het bestuur van de Kamer daartegen ernstig protest aantekende. De heren Chr. Visser, voor- xitter der Kamer en ir. H. A. Ingen Housz bestreden de mening van de heer Stoutenbeek, maar niettemin zou de ■aak onderzocht worden. De voorzitter deelde de vergadering mee, dat het bestuur zich georiënteerd had omtrent de situatie bij de ponten te Velsen. Er wordt getracht steeds te varen met vier ponten en geen pont uit de vaart te nemen, wanneer nog een lange rij wagens staat te wach ten. De personeelsbezetting blijft een puzzle. Men acht de toestand op het ogenblik echter niet onbevredigend en al de hoop is gericht op de overgang voor personenauto's en bestelwagens over de sluizen. De voorzitter las vervolgens 'n schrij ven voor, dat de Kamer op 18 Decem ber had ontvangen van de Nederland se Spoorwegen omtrent wijzigingen in de tnginenloop tussen Zandvoort-Haar- lem en Amsterdam. De aansluitings tijden te Amsterdam van Haarlem naar Utrecht en Hilversum, zo wordt ge schreven, bleken in de praktijk niet te voldoen. Om in de ondervonden bezwaren te voorzien, zal met ingang van 10 Janu ari het aantal- treinen tussen Haarlem en Amsterdam worden uitgebreid en wel in dien zin, dat de treinen van en naar Kennemerland, welke thans in Haarlem eindigen resp. beginnen, naar of van Amsterdam zullen worden door gevoerd, nagenoeg in de dienstregeling, welke thans voor de Zandvoortse trei nen geldt. De laatstgenoemde zullen op hun beurt in de richting Zandvoort-Amster- dam 12 minuten later en in tegenge stelde richting 16 minuten later gaan rijden, waardoor deze treinen in Am sterdam de beoogde goede aansluitin gen voor de richtingen Utrecht en Hil versum verwezenlijken. Tegenover ook dit voor Zandvoort ontegenzeglijke grote voordeel staat het inconvenient, dat de aansluitingen te Haarlem van Zandvoort naar de richting Leiden en omgekeerd 18 minuten ruimer zullen worden dan thans. Het verkeer transiet Amsterdam is voor Zandvoort blijkens de cijfers echter van groter belang dan dat met Leiden en verder. Ook de ver bindingen van Zandvoort met de rich ting Bloemendaal worden door deze wij ziging verbeterd. Voor de ochtend- en middagspitsuren zal van bovengenoemd schema evenwel worden afgeweken, teneinde de huidige treinenloop tussen Amsterdam en Zand voort welke een bevredigende voorzie ning biedt te kunnen handhaven. Het aantal rechtstreekse verbindingen Am- sterdam-Zandvoort zal met één trein worden uitgebreid. Aan de orde was vervolgens de leden verkiezing. Allen werden herkozen. De voorzitter kondigde aan, dat de heren D. Verbaan en Silvis, beiden vertegen woordigers van de organisaties van werknemers, als lid wensten te be danken. De heer Visser wilde het feit, dat vertegenwoordigers van deze orga nisaties tot lid van de Kamer waren benoe .d. geen experiment noemen, doch eerder een natuurlijke gang van zaken. De heren Verbaan en Silvis spra ken daarop elk een kort dankwoord voor de prettige samenwerking, welke zij in de Kamer hadden ondervonden. De goedkeuring van de Kamerleden werd gevraagd voor twee brieven, die het bestuur onlangs had verzonden. Eén brief was gericht aan B. en W. van Aalsmeer en daarin wordt de instelling van een weekmarkt In Aalsmeer aanbe- volgen. De tweede brief is bestemd voor B. en W. van Haarlem. Bij het geschikt maken van de Spaarndamseweg voor doorgaand ver keer doet zich het probleem voor, dat enkele industrieën van de thans be staande weg gebruik maken voor het laden en lossen van vaartuigen in Advertentie ZATERDAG 1 JAN. in het Café-Restaurant: In de toneelzaal: Plaatsreserv. K 2520 - 5347 De verhoging van de omzetbelasting op vetgrondstoffen brengt mee, dat met ingang van 1 Januari de margari- neprjjs verhoogd zal worden met 1 ct. per pakje van 250 gram. Hoewel over het algemeen de nieuwe regeling inzake de omzetbelasting geen prijsverhogende werking voor de con sument tengevolge heeft in het alge meen kan gesteld worden, dat de nieu we regeling het heffer van de omzet belasting vterplaatst van de detaillist naar de fabrikant maken margarine en vet hierop een uitzondering. De wijzigingen in de omzetbelasting betekenen voor de margarine-industrie een tariefverhoging ten aanzien van voor deze industrie noodzakelijke grondstoffen, welke doorwerkt op de kostprijs van margarine. GEBOREN: H. J. Riebeek—De Jong, z; M. J. C. SchefferGoedhart, z; M. C SarisDe Lange, z; J. C. de GraafLuk- kien, z; M. A. WallekersWiering, d; Chr. G. KoenSchönthaier, d; J. Plug— Kenniphaas. d; M. F. B. GeheniauHac- kenitz, d; H. J. S. de Graaff—Hoek, d; J. B. van BuggenumVan den Berg. d; M. K. KustersPeters, d; L. NootBuij- ze. d; E. M. WeversDekker, d; E. Bee- renhoutMesman, d; H. M. Koek Droog, d. GETROUWD: W. M. Platte en R. H. van Leeuwen: H. M. Fabriek en J. M. de Gauw: P. C. de Wilde en A. Mentjox. OVERLEDEN: H. J. Fiege, 65 j., Gouw straat; C. Sangster. 68 j., Julianalaan; J. van SteenbergenDe Beurs, 76 j„ Stuy- vesantstraat; C. Spruit, 67 j., Schoterweg. het Spaarne, een verkeer dus. dat plaats vindt in een richting loodrecht op de as van de weg. Bij de opvoe ring van de verkeersintensiteit zullen uit dien hoofde speciale voorzieningen nodig zijn, aldus het schrijven aan B. en W. van Haarlem. Bij de rondvraag kwam de kwestie, die in de aanhef van dit artikel al genoemd werd," aan de orde. Hoewel de voorzitter meende, dat de heer Stou tenbeek de plannen, die bestaan voor de IJtunnel in Amsterdam verwarde, en ir. Ingen Housz zich dacht te herinne ren, da het Rijk bij de aanleg van het Noordzeekanaal de verplichting op zich had genomen zorg te dragen voor een gratis vervoer van het verkeer, zegde de voorzitter toe zich nader over deze kwestie te zullen oriënteren. Op verzoek van B. en W. hebben Ge deputeerde Staten van Noord-Holland aan de gemeente Haarlem voorlopig een migratiecontingent van 250 woningen toegewezen ten behoeve van de huis vesting van geschoold personeel, dat door Haarlemse bedrijven van elders is of nog zal moeten worden aangetrok ken. Het gerechtshof in Amsterdam heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak Slavenburg contra Funckler en het vonnis van de Haar lemse rechtbank, waarbij de N.V. Funckler in het gelijk werd gesteld, vernietigd en bepaald dat er opnieuw een getuigenverhoor zal moeten plaats vinden. Inmiddels vernemen wij dat dit getuigenverhoor zeker niet zal door gaan omdat Slavenburg en Funckler ongeveer een week geleden tot een ver gelijk gekomen zijn, waarbij Slavenburg afstand doet van alle rechten en Funck ler dus weer in het volle en vrije be zit gesteld wordt van het hotel. Advertentie In de effectenhal van de Twentsche Bank aan de Zijlstraat waren gisteren middag vele employé's en andere rela ties bijeen om getuige te zijn van de koninklijke onderscheiding, die de heer P. Kooy ten deel viel De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cre- mers, deelde namelijk mede, dat H.M. de Koningin de heer Kooy bij diens heengaan van de Twentsche Bank had benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Kooy is per 31 December eer vol ontslag verleend in verband met zijn pensioengerechtigde leeftijd. Hij was thans procuratiehouder van de kan toren in het rayon Haarlem van de Twentsche Bank, chef van de afdeling Buitenland, en hij droeg de titel van onderdirecteur van het kantoor Haar lem. De korte plechtigheid werd giste renmiddag geopend door de heer H. Ledeboer, voorzitter van het bestuur van het westelijk rayon van de Twentsche Bank, en deze sprak allereerst woorden van hulde en dank aan het adres van mevrouw Kooy, 'die een bouquet anjers kreeg aangeboden. Zich richtend tot de heer Kooy her innerde spreker er aan, hoe ongeveer twee jaar geleden de thans scheidende functionnaris gehuldigd werd, omdat hij toen vijftig jaar bij de bank werkzaam was, eerst bij de Haarlemsche Bankver- eniging, later vele jaren bij de Twent sche Bank. In tegenwoordigheid van zijn echtgenote werd de heer P. Kooy gistermiddag in de effectenhal van de Twentsche Bank ge huldigd. Burgemeester Cremers speldde hem het onderscheidingsteken op van ridder in de orde van Oranje Nassau. S Bij die gelegenheid zijn de heer Kooy vele huidewoorden toegezwaaid en spre ker kon daar moeilijk nog iets aan toe voegen. Hij dankte de heer Kooy, van wie vandaag in intieme kring is afscheid genomen, voor al het belangrijke werk, dat hij verzet had en voor het overige liet hij de onthulling van de reden dezer bijeenkomst gaarne over aan de burge meester. Burgemeester Cremers teken de in korte bestek de verdiensten van de heer Kooy en gewaagde er daarbij ook van, hoe hij zoveel heeft gedaan voor het christelijk onderwijs, zich in allerlei bestuursfuncties verdienstelijk heeft gemaakt voor de Gereformeerde Kerk en hoe hij ook vele jaren voor zitter is geweest van de Anti-Revolu- tionnaire Kiesvereniging. Op grond van dat alles, zo zeide de burgemeester, heeft het H.M. de Ko ningin behaagd u te benoemen tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. De heer Kooy dankte daarna voor deze voor hem verrassende onderschei ding en tot slot feliciteerden alle aan wezigen hem persoonlijk. Vanmorgen is de begroting van de gemeente Bloemendaal voor 1955 ver schenen. Daaruit blijkt, dat het texort 97.000 gld. bedraagt. Hoewel B. en W. van Bloemendaal het betreuren, dat zij de gemeenteraad geen reëel sluitende begroting kunnen aanbieden, verheugt het hen toch, dat het tekort 110.000 gld. minder bedraagt dan het vorig jaar, ondanks zelfs het feit, dat voor het komende jaar voor „onvoorziene uitga ven" een bedrag van rond 20.000 gld. neer is geraamd dan voor 1954. Advert~*.Ue Vannacht omstreeks half twee is een houten schuur aan de Vergierdeweg totaal afgebrand. De schuur was in ge bruik als lompenpakhuis van een 50- jarige koopman uit Haarlem. De onge veer duizend kilogram lompen, twee bakfietsen, drie fietsen en wat oude meubelen en acht konijnen gingen ver loren. De totale waarde van de inven taris bedraagt ongeveer 2500 gld. en het ongeluk is, dat de eigenaar niet tegen brand verzekerd is. Politie en brand weer stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Hierbij wordt gedacht aan de mogelijkheid, dat het vuur ontstaan is uit een brandje, dat een andere .koopman gistermiddag op ongeveer tien meter afstand van de verbrande schuur heeft gestookt van wat oude rommel. Dit vuurtje heeft hij later met zand geblust. Advertentie HOFLEVERANCIER GR. HOUTSTRAAT 81, HAARLEM Van af Maandag 3 Januari 1955 is onze zaak geopend: van 9 uur tot 6 uur. Zaterdag: van 9 uur tot 7 uur Dinsdagmiddag: (van af 11 Jan.) van 9 uur tot 1 uur. De begroting 1955 voor de gemeente Heemstede sluit zonder dat daarvoor de reserves behoeven te worden aangesproken. Deze verheugende mede deling doen B. en W. van Heemstede aan de gemeenteraad bij de aanbieding van deze begroting. Zij merken daarbij op, dat in de jaren 1953 en 1954 het nodig was voor het sluitend maken der begroting te beschikken over een gedeelte van de saldi-reserve tot een bedrag van respectievelijk f 75.000 en f 100.000. Aan inkomsten en uitgaven geeft de nieuwe begroting een bedrag aan van f3.866.733,92, benevens f 1.765.302,62 voor het hoofdstuk „Ver rekeningen". Op de post van onvoorziene uitgaven is een bedrag geraamd van f 91.542,64, waaronder een bedrag van f 44.000 voor rente en afschrijvingen op nieuwe kapitaalswerken, voor de uitvoering waarvan de raad zo mogelijk in het begrotingsjaar voorstellen zullen worden gedaan, alsmede f15.000 voor ex ploitatiekosten van de rioolwaterzuiveringsinrichting over een gedeelte van het jaar. Voor verdere aanvulling resteert dan nog een bedrag van f 32.542,46. Deze post zal echter nog met een bedrag van ruim f6000 worden verhoogd als gevolg van een vermindering der opslagkosten van het bedrijf van Open bare Werken voor levering door derden. B. en W. van Heemstede schrijven verder de raad, dat het uitkeringsper centage uit het gemeentefonds bepaald is op 126. Helaas, zo zeggen zij, bleek deze uitkering, die in vergelijking met voorheen verhoogd is, opnieuw geen ge lijke tred te houden met de verhoging der uitgaven. Ten aanzien van de politiekosten wordt opgemerkt, dat, wanneer de bij drage van het Rijk gebaseerd wordt op de nog geldende normen, het ten laste der gemeente blijvend deel van 35.467.31 in het vorige jaar tot ruim 53.000.- in het komende jaar gestegen blijkt te zijn. In de loop van het jaar zal het com plex van 36 étagewoningen en 12 een gezinswoningen nabij Het Oude Slot ge reed komen. Tot de bouw van 21 eens gezinswoningen nabij de Bankastraat en van 16 eengezinswoningen aan de Laan van Insulinde werd inmiddels door de gemeenteraad besloten. Aan de Bouw- kas werd reeds grond verkocht voor de bouw van 5 woningen aan de Palestrina- laan en 12 woningen aan de Troelstra- straat. Voorts heeft de Bouwkas plannen om in Heemstede nog meer woningen te bouwen. B. en W. herinneren eraan, dat Heemstede voor 1954-1955 n 1956 slechts bouwvolume voor 101 wonin gen kreeg toegewezen. In verband daarmee menen zij, dat de rest van het bouwvolume voor het overgrote deel voor de bouw voor de gemeente gereserveerd zal dienen te blijven. Spoedig zal worden begonnen met de bouw van woningen in de omgeving van de Glipperwcg, hoewei de aan vulling van het bouwvolume dan een noodzakelijke voorwaarde zal zijn. Ook in het nieuwe jaar zal worden voortgegaan met .het onbewoonbaar verklaren van daarvoor in aanmer king komende woningen. Voor d aan de bewoners van deze woningen be schikbaar te stellen vervangende woonruimte kan de nodige aanvulling van het beschikbare bouwcontingent worden verkregen. Deze aanvulling zal mede worden gevraagd voor wo ningen, welke door de bewoners zijn ontruimd en, hoewel formeel niet on bewoonbaar verklaard, wegens de staat waarin zij zich bevinden, iiiet meer voor bewoning in aanmerking komen. B. en W. wijzen er verder op, dat het voor subsidie ten behoeve van de bijzondere kleuterscholen in de gemeen tebegroting uitgetrokken bedrag een be langrijke verhoging heeft ondergaan o.a. als gevolg van de uitbreiding van de R.K. kleuterschool aan de Molenwerfs- laan en van de stichting van de Pro- testanse kleuterschool aan de Koediefs- laan. Plannen voor de bouw van afzon derlijke openbare kleuterscholen, waarin de thans in de Dreef- en Voorwegschool ondergebrachte kleuterklassen zullen kunnen worden gehuisvest, zijn thans bij B. en W. in studie. Met betrekking tot het openbaar la ger onderwijs delen B. en W. mede, dat de kosten per leerling voor het L.O. ge raamd zijn op ƒ41.86 en voor de ULO op 72.74. De winsten van de bedrijven worden in de begroting geraamd op f 129.869 (electriciteitsbedrijf), ƒ11.056 (gas bedrijf) en 46.885. -(duinwaterbedrijf) een totaal dus van 271.810.- dat is 50.000 meer dan in 1953. In de begro tingen zijn geen tariefwijzigingen ver werkt. Het zou B. en W. aangenaam zijn, wanneer men in het algemeen zou kunnen komen tot een herziening van het electriciteitstarief, mede in verband met de mogelijkheid om te komen tot invoering van een nachtstroomtarief. In de begroting komen verschillende memorieposten voor, o.m. voor mecha nisatie van het bevolkingsregister, aan schaffing van een nieuwe politie-auto, aanleg van nieuwe zwemvijvers, aanleg van sportterreinen en bouw van enkele scholen. Verder hebben de voortdurende aan dacht van B. en W. de uitbreiding van het raadhuis, de mechanische bewerking van het huisvuil, de verbetering van de Zandvoortseiaan en de restauratie werkzaamheden aan Het Oude Slot. In het bijzonder heeft het stedes toe nemende verkeer langs de Zandvoortse iaan het dringend noodzakelijk gemaakt tot een behoorlijke verbreding van deze laan over te gaan. Het zal echter enige tijd vergen alvorens de voor deze ver breding benodigde grond in het bezit der gemeente zal zijn gekomen. In de begroting van Heemstede voor 1955 zijn o.m. de volgende subsidies ge raamd: Katholieke E.H.B.O.: ƒ100.; -Katho liek Paedagogisch Beroepskeuzebureau f 7.50 per geval; Harmonie Sint Mi chael 300.-; Noordholiands Phiiharmo- nisch Orkest ƒ4053.-; Christelijke Ora torium Vereniging 500.-; Katholiek ge mengd koor f 300.-; jeugdgroep H.B.C. (gymnastiek) ƒ200.-; Heemsteedse Kunstkring 1600.-; U.V.V. sociëteit be iaarden f 300.- en Vreemdelingenver keer Zuidkennemerland f 150.- Aanvragen om subsidie zijn o.a. bin nengekomen van het Wit Gele Kruis ifdeling Haarlem (kraamcentrum 1.50 per dag en van R.C.H. ten behoeve van het jeugdwerk ƒ300. FILMS: REMBRANDT: „Der Zigeunerbaron", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Za.avond alleen 7 uur. PALACE: „De heerser van Ceylon", 14 jr. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Za.-avond alleen 7 uur. LUXOR: „Weekend in Parijs". 14 jaar; in de avondvoorstellingen. In de matineé's ,,De avonturen van Robinson Crusoe, a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Za.-avond geen voorstelling. LIDO: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Za.- avond alleen om 7 uur. FRANS HALS: "It's in the air", a. 1. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Za.-avond alleen om 7 uur. STUDIO: „Brood, liefde en fantasie", a. 1. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Za.-avond al leen om 7 uur. ROXY: tot en met Zo.: „Tarzan en de won- derbron" 14 jaar. Ma. tot en met Do.: derbron", 14 jaar. Tijden: Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 u. (Za. alleen 7 uur); Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MINERVA: Za. en Zo.: „Rainbow" 'round my shoulder" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Wo.: „Douane boem" a. 1., 2.30 en 8 uur. Do. 8.15 uur: „The 39 steps", 14 jaar. Vrijdag 31 December Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. beiaardier Arie Peters. Van 11.3012.30 u. Zaterdag 1 Januari Stadsschouwburg: „Het Rotterdams To neel": „Welterusten", 8 uur. Concertgebouw: „Bonte Avond" m. m. v. „Die Tiroler Holzhacker Bub'n", 8 uur. Zondag 2 Januari Stadsschouwburg: „Het Rotterdams To neel" met „Welterusten", 8 uur. Maandag 3 Januari Stadsschouwburg: „Het. Rotterdams To neel" met .Fanny" (Ab. A), 8 uur. Grote Kerk: Beiaradbespeling door A. Peters van 15.30—16.30 uur. Dinsdag 4 Januari Concertgebouw: Noordh. Ph. Ork. 5e Con cert, serie D. Sol. Bela Siki, piano, 8 u. machine vijf TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Gotzius. Geopend van 113 uur. Zo. van 1—3 uur. Huis van Looy: groepstentoonstelling van „Kunst zij ons doel". Geopend van 10—17 uur, Za.: 1—5 uur, Zo.: 13—17 uur. Gerzon, Grote Houtstraat: Tentoonstel ling „Tekenen is een wereldtaal" (tot en met 4 Jan.). Kunsthandel Leffelaar: Aquarellen van Frans Funke, Josje Smit: appliqyé's, weef werk, ceramiek. Geopend van 1017 uur. APOTHEKEN: Tot 1 Januari 6 uur: Dt avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waargenomen door: Fa. Duym e'n Keür, Keizerstraat 6, tel. 10378; Apotheek Begeman en Sneltjes. Kruisweg 30, tele foon 10043; Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65 tel. 23525 en Teylerplein 79, tel. 17946. Vanaf 1 Januari 6 uur: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 6. tele foon 11596; Grijseels Van Mees, Lange Veerstraat 19, tel. 1100L, Frans Hals-Apo- tbeek, Frans Halsplein 1. telefoon 11180. ZIEKENVERVOER G.G.D., Tel. 14141: Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400, Heemstede: Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523 BLOEMENDAAL Op 1 en 2 Januari: De Zondag-, avond en nachtdienst van cïe Bloemendaalse, Overveense en Santpoortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, telef. 22181 en Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 52 Santpoort Dorp. tel K 2560,8284. OVERVEEN Op 1 en 2. Januari: De dienst voor art sen zal worden waargenomen door W. W. v. Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen, tel. 22884. HEEMSTEDE De diensten voor artsen worden als volgt waargenomen: Nieuwjaarsdag: dokter A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortseiaan 70, telef. 27913 en dokter L. Wijnberg, Beethoven- laan 36, tel. 35734. Wijkverpleging: Zuster Verduyn, Neer er. Boschlaan 23, tel. 39509. Geopende Apotheken: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortseiaan 164, tel. 26772. Zondag 2 Januari: Dokter J. L. Tom- brock. Burg. v. Lennepweg 1. tel.'38377 en dokter G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763. Wijkverpleging: Zuster G E. v. d. Hoek, Laan v. Rozenburg 33, tel. 27805. Geopende Apotheken- als op Nieuw jaarsdag. BENNEBROEK De Zondagsdiensten voor artsen worden op Nieuwjaarsdag waargenomen door dok ter G. Manschot, Rijksstraatweg 34, tel. K 2502430 en op Zondag 2 Januari 1955 door dokter P. v. Aalst, Rijksstraatweg 53, tel K 2502—300 Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 Ónder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring hield de bekende radiospre ker Leo Riemens in het Minerva thea ter te Heemstede gisteravond een cause rie over de vroeg overleden Engelse zan geres Kathleen Ferrier. Vóór de pauze besprak Leo Riemens Engelse zangers en zangeressen die men als de voorlopers van Kathleen Ferrier kan beschouwen. Een en ander werd vanzelfsprekend, omlijst met platen uit de schijnbaar onuitputtelijke verzame ling van de causeur. Dat Leo Riemens niet enkel een verzamelaar is van gra- mofoonplaten, maar tevens menig in teressant facet uit de levensloop van be roemde en zelfs minder beroemde voca listen weet te belichten, bleek uit de ve le kleine bijzonderheden; die hij zijn ge hoor voorhield. Na de pauze besprak hij dan uitsluitend de beroemde Engelse alt-zangeres, met het ten gehore brengen van Duitse liederen, opera-aria's en Engelse en Ierse volksliederen. Jammer genoeg bleken de platen geen van alle van bijzondere kwaliteit te zijn, ter wijl de slechte weergave bovendien nog geaccentueerd werd door de weinig fraaie klankweergave van de versterker. Toch heeft men deze avond veel kunnen genieten, niet het minst van de een voudige, maar boeiende woorden van Leo Riemens, over een grote zangeres, die helaas te vroegtijdig van ons is heen gegaan. J- Li. Advertentie l riT&fini Wilhelminasir. 47, lel. 18441 Op een uitgestrekte theeplantage, diep in de binnenlanden van Ceylon, arriveert een Engels meisje, juist ge trouwd met de nog jeugdige eigenaar van de plantage. Het is in het begin van de film al duidelijk, dat het haar niet voor de wind zal gaan, want op de eerste plaats is er het steeds loe rende gevaar van de olifanten die op zoek naar water de goed beveiligde bungelow op hun weg vinden, en ver volgens drukt de persoon van de over leden vader, de man die de plantage groot maakte, een dreigend en onheil spellend stempel op de bezitting en zijn bewoners. De jonge John Riley gaat meer en meer op zijn vader, de oude Tom, lij ken, heeft diens koppigheid en soms bruut optreden geërfd en ziet de liefde van zijn jonge vrouw allengs verdwij nen. Zij besluit naar Engeland te ver trekken maar als de cholera uitbreekt verricht zij toch op kranige wijze een veelomvattende taak. Ge kunt het slot wel raden. De olifanten, op zoek naar water, lopen het huis onder de voet, veroorzaken een brand, waarbij de man zijn vrouw ternauwernood kan redden. De happy-ending laat dan niet op zich wachten. William Dieterie toont in deze film niet voor superlatieven terug te schrik ken. Hij gebruikt een zeer groot aantal olifanten, heeft een bungalow gebouwd van monsterachtige afmetingen, prot serig en smakeloos, en laat mejuffrouw Elisabeth Taylor paraderen in een on eindig aantal japonnetjes. Hij epateert de toeschouwer verder met een aantal Indische dansen. ongetwijfeld interes sant, maar te lang van duur, en voorts gebruikt hij de bekende fondantkleuren Advertentie Het traditionele extra concert van het Phüharmonisch orkest in de Kerstva- cantie trok wederom grote belangstel ling. Het speciale Beethoven-program ma en de medewerking var de Poolse pianist Stefan Askenase gaven daartoe dan ook aanleiding. Askenase had het vierde z.g. poëti sche piano-concert gekozen, een keu ze, die zich laat begrijpen. Hij blinkt namelijk uit als vertolker van roman tische muziek. Vooral Schumann's en Chopin's piano-werken vinden in hem één der meest voortreffelijke vertolkers. Het vierde piano-concert al is die nadere benaming in hoofdzaak het ge volg van het poëtische Andante ..ligt" Askenase dientengevolge het best. Hiermede willen wii echter niet be weren. dat de solist het vierde concert gëheel verrorhantiseert. Geenszins. In het Allegro en ook enige malen in het Andante klinkt zijn spel zelfs fors en markant. Askenase bereikt met dit spel grote, soms felle contrasten tegenover uiterst fijn parelend van klank weerge geven onderdelen. Askenase's visie op het pianoconcert wijkt dan ook in vrij grote mate af van die der andere mede voortretle- lijke Beethoven-vertolkers. Welk spel het meest stijlvolle is, laten wij Luiten beschouwing. Zeker is het, dat en hiermede wordt aan één van de voor naamste voorwaarden voldaan As kenase's spel sterk muzikaal en van nature aangevoeld is. Dirigent Verhey en zijn orkest sloten zich merkwaardig goed bij de zienswijze van de solist aan. Er werd doorgaans een hecht en fraai klinkend ensemble verkregen. Voortreffelijk orkestspel viel op in de Leonore-ouverture, waarin het gehe le drama kort samengevat wordt ver klankt. Het spel was tot het slot toe zeer spanningsvol en boeiend. Na de pauze voerde het orkest Beet hoven's idyllische, de Pastorale-sym phonie uit, waarin behalve .8°?° s'ul tend ensemble ook mooi tndivtauee. solospel (houtblazers!) was te beluiste ren. Niet alleen voor solo-, maar tevens voor orkestspe' rote aandacht en dank betuiging van de talrijke aanwezigen, waaronder zich velen bevonden, die geen abonné's zün van de seriecon- certen. Extra concerten brengen de kunstminners nader tot goede orkest uitvoeringen. O. K. van Technicolor. Daarbij geeft hij de liefde, of wat daar voor doorgaat, ook nog het volle pond, zodat men een pêle- mêle voorgeschoteld krijgt, waarvan verondersteld wordt dat dit het toch wel moet ,,doen." Het tegendeel is het geval. Een enigszins redelijke indruk van het leven van een planter krijgt men beslist niet. Veertien jaar. Zoals te verwachten was, is de film „Der Zigeunerbaron'', vervaardigd naar de gelijknamige operette van Johanfi Strauss, geprolongeerd Voor de mu ziekliefhebbers ongetwijfeld een attrac tie. Alle leeftijden. De film „Weekend in Parijs" hebben wij reeds bij een vorige gelegenheid besproken. Wij mosen nu volstaan mét deze charmante film aan te bevelen. Het verhaal gaat ovei een aantal En gelsen die de toeschouwer voor het eerst ontmoet op een Engels vliegveld en die hij dan volgt naar Parijs, waar ieder zich op zijn eigen, maar altijd En gelse manier gaat amuseren. Veertien jaar. De charmante Italiaanse film „Brood, Liefde en Fantasie" blijft nog een week in Haarlem. Aanbevolen. Veertien jaar. Niet zonder sensatie en in ieder ge val stevig in de kleuren gestoken is de film „Demetrius an de gladiatoren", een pendant van de bekende film „The Ro be". Het verhaai speelt zich af In het Oude Rome. Voor de liefhebbers. Acht tien jaar. In het Heemsteeds theater draait tot en met Zondagavond de musical „Rain bow 'round my shoulder", met Frankie Laine als favoriet. AUe leeftijden. Van af Maandag tot en met Woensdag is de befaamde Zweedse komiek Nils Poppe present in de film .Douane Boem". Iedereen kan er heen De liefhebbers van „lachen, gieren, brullen" kunnen leze week in dit thea ter terecht, waar Geoige Formby zich als test-piloot laat bewonderen in zijn bekende film ,,'t Zit in de lucht". Alle leeftijden. De toch maar nimmer falende Tar zan raakt niet uitgeput in zijn verbluf fende staaltjes Ook deze week laat hij zich weer van zijn beste zijde zien in de film .Tarzan en de wonderbron". De held van de lungle wordt natuurlijk van vele kanten ">edreigd, maar over winnaar blijft hij. Veertien iaar. Advertentie LANGP VFFRSTKA4Ï III - TKL H4H3 B. en W. van Haarlem hebben voor het centrum Koninginnedag op 30 April en voor Haarlems Bloei tiidens de feest- week in Juli Augustus als kermister rein in 1955 aangewezen de Nassaulaan, het Nassauplein en de zgn. Zijhuizen, practisch dus tot het Kenaupark. De brug over de Nieuwe Gracht zal wor den vrijgehouden. Artsen: Nieuwjaarsdag J J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 2560 851P. Zondag 2 Januari M Trooster W, Daniëlslaan 14. Santpoort, tel. K 2è60 8410. Apotheken: Beide Zondagen en nacht dienst tot en met 3 Januari Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 25608284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85 Bloemendaal, tel. K 250022181. De avond- en nachtdienst op 4 tot en met 7 Januari wordt waargeno men door de Santpoortse Apotheek. Bloe- mendaalsestraatweg 145 Santpoort, tel. K 2560—8249. Advertentie Kantoor alleen RAADHUISSTRAAT 23 Telefoon 38037 P F. Advertentie De en SIGARENMAGAZIJN Hoofdultgang Stationsplein wensen U een voorspoedig nieuwjaar CHR. SCHAVELING Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1 - TEL. 19706 P.F. Te bereiken lijn 3-4 Advertentie Advertentie RORTF VEERSTRAAT 3 Telefoon 15474—18623 wenst zijn geachte cliën- teie en kennissen een in alle opzichten Advertentie Ged. Oude Gracht 79 - Haarlem Telefoon 16524 wenst al zijn relaties een voorspoedig 1955 Advertentie WIEKENPLEIN 7 HEEMSTEDE Z.N. TEL. 38195 Advertentie wenst cliënten, vrienden en bekenden een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2