If HET JAAR IN STAD EN STREEK VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 PAGINA 3 Heemstede vierde met veel en- Wie wil op de laatste dag van het jaar niet even stilstaan bij de twaalf maanden ge schiedenis, die nu zijn volgeschre ven. Het is een goede traditie op de 31ste December het algemeen commando ,,Op de plaats rust" te volgen en het voorbije jaar te be peinzen in de geest van de dichter, die zegt: Alleen bij 't vuur, de mond nog aan de wijn, de ogen moe van 't lezen in gedichten; wat had het leven anders kun nen zijn dan wat het was: een jacht cp droomgezichten. In de Oudejaarspreek van van avond zal die jacht op droomgezich ten weer eens nadrukkelijk geïllus treerd worden met de memorie aan de doden, en een geestelijke in jectie zal niet achterwege blijven. In die geestelijke sfeer wil ik mij niet wagen, maar als wij die do denlijst voor ogen krijgen, schrik ken wij allen toch even van de vele namen, die destijds in de stad een begrip waren en die ons jarenlang vertrouwd in de oren hebben ge klonken. Was mr. N. J. G. Sikkel, officier van justitie bij de Haarlem se rechtbank, vooral in de tijd der bezetting geen figuur van formaat, ging met oud-burgemeester C. Maarschalk geen stukje voor-oor- logs Haarlem heen? Theo van Reijn, bekwaam beeldhouwer en vol op levend in zijn kunst, overleed in het zomertij en van vele ande ren moesten wij afscheid nemen, eenvoudige mensen ook, die hun sporen ook op hun terrein verdiend hebben. Ik denk maar aan onze vriend Scholte van het Sint Bavo- gebouw en aan Jos van Seggelen, de pionier van de katholieke woning bouw in Oost. Ik heb slechts enkele namen ge noemd, doch ik zou zeker onvolle dig zijn, wanneer ik niet even her innerde aan de sympathieke ver schijning van Deken J. J. A. Kuil man, aan het fijnzinnig karakter van archivaris mgr. J. Henneman, aan de onverzettelijkheid van pas toor L. Beune en aan de vriende lijke kracht van pastoor G. Jonge- jan. Al die vrienden, bekenden of relaties hebben wij ten grave ge dragen, wij hebben er nog lang over gesproken, maar het leven gaat door, ook onze jacht op droomge zichten. Het is natuurlijk niet helemaal juist de huldiging van me vrouw Th. Vorstman-Coelen, de zilveren jubilaresse van „Geloof en Wetenschap", een droomgezicht te noemen. Want met recht werd zij als een „donna universale" ge roemd. Dat zijn van die evenemen ten, die vanwege de vorstelijkheid niet gauw vergeten worden. Denk maar eens aan Sint Deusdedit, dat zijn gouden feest vierde, aan de echte Jongensstad, die in de Zoete- straat onderdak vond, aan de Tour de France, die de Donderdag- markt in Haarlem deed leeglopen. Wanneer u vanavond bij elkaar zit met bolle wangen vanwege de oliebollen, dan denkt u vermoede lijk niet aan de vele mannen en vrouwen, die dienst hebben. De mannen van de brandweer bij voor beeld, die het afgelopen jaar, toen hun commandant, de heer H. C. Vernout zijn gouden jubileum vier de, zo braaf en dapper gevochten hebben om de brandweer-staf. En dat natuurlijk" niet alleen. Zij zijn er ook op uitgetrokken, toen de Burgwal op een koude en besneeuw- de winteravond in vuur en vlam dreigde te raken en enkele maan den later, toen er een vuurzee kolk te in de Glasblazersstraat. De man nen van de politie zijn daarbij niet ten achter gebleven, en werkelijk niet om maar zoveel mogelijk bon netjes te schrijven of om de jeugd- baldadigheid te registreren terwil- le van de statistiek. Het is per slot van zaken geen peuleschilletje, wanneer je zo pardoes te maken krijgt met vijf inbraken, die in één nacht in Haarlem-Noord gepleegd worden. Dat is echt zo'n geval om te paard te gaan zitten, en de po litie heeft ook het woord bij de daad gevoegd; zij zit te paard, en ik, publiek zijnde, wacht vol span ning op inspecteur Endlich en zijn Vele malen in 1954 moest de brandweer er op uittrekken. De meest spectaculaire brand was wel die in de Glasblazersstraat, waar een ontploffing voor een enorme ravage zorgde. Het vuur deed de rest. mannen. Men fluistert trouwens, dat Haarlem met het paardenvolk nóg veiliger zal worden, met uit zondering dan van de Rijksstraat weg en de Schoterweg. Ondanks de verkeersagenten op Kehnemer- en Soendaplein is het daar in Noord nog niet veel gedaan met dat ver keer, en met veelal persoonlijke be langstelling wachten duizenden op het resultaat van de petitie, welke dominee Van der Loos, pastoor Van Rijn, dokter De Jongh en en kele andere kloeke mannen op touw hebben gezet. Natuurlijk denkt u bij al die ver- keer-de toestanden in Noord ook aan het grote verkeers plan, dat van gemeentewege is ver schenen. Wethouder Happé is let terlijk nog steeds in de running om voor alle mogelijke verenigingen en organisaties dat plan toe te lichten in de hoop enkele waardevolle sug gesties te ontvangen. Maar laten wij toch vooral de heer D. L. M. Smit niet vergeten, de man, die niet alleen penningmeester-in- veelvoud is, maar ook een onder nemende geest, die rigoureus en ge durfd zijn stad uit de verkeersna- righeid wil helpen. Het is in ieder geval gelukkig, dat er allerwegen zo'n grote belangstelling voor onze goede oude stad en haar inventa ris bestaat. Het interieur van het stadhuis krijgt weer z'n oude glo rie, de Pandpoort heeft weer een functie gekregen in het leven van alledag en de Grote Markt nog altijd zonder sierplaveisel wordt langzaam aan ontstoft. Alleen de Hoofdwacht staat wat weggedoken, gesloten als een alkoof, die slechts tot bergplaats dient. Gelukkig, dat de vreemdeling op zoek naar het schone in Neder land steeds meer het oog richt op de stad aan het Spaarne. Met duizenden tegelijk zijn zij tijdens het bollen-seizoen de stad binnengetrok ken en ook later in het zomertij heeft de cosmopolietische allure van Haarlem een zekere glans ge kregen. De stad zag er verjongd uit, mede omdat Haarlems Bloei, waar de heer W. van Willige onze vriend Th. van Gink opvolgde als directeur, andere wegen was inge slagen. De Bloemenfee en haar twee nimfen deden ons weer in een sprookje geloven, de Maastrichtse Keemeleers moeten leuker ge- Tijdens het kortstondig pastoraat van pastoor K. Lautenschütz heeft de parochie van Haarlemmerliede tenminste de vreugde kunnen smaken van een nieuwe toren spits op haar kerk. weest zijn dan het ons voorkwam, en deze maand nog hebben wij het eindelijk kunnen beleven, dat Sint Nicolaas als een en dezelfde' en ondeelbare persoon een triomfale intocht werd bereid. In vele stra ten fonkelde een feestelijke verlich ting en de koopavonden brachten duizenden mensen op de been. Even hebben wij dit jaar ge droomd van een blijvende heliport in Haarlem, toen in het voorjaar de helicopters hun wieken in de lucht sloegen. Het is met recht een droomgezicht geworden, niet echter de luxueuze wijze van vervoer, waarmede de gemeente haar pa tiënten naar de ziekenhuizen ver voert. Haarlem is echter een gezonde stad. „Rijnland" zegt wel, dat onze grachten vuil en ongezond zijn, maar de G.G.D. heeft heftig zijn medisch hoofd geschud en met een zekere trots kan deze Dienst wijzen op het gunstig resultaat van het massale onderzoek op t.b.c. Trou wens heeft ook de Haarlemse Ver eniging tot bestrijding van de t.b.c. zich niet met trots op de borst kunnen kloppen bij haar gouden ju bileum? Het wachten is alleen maar op het pieuwe gebouw, dat aan de Steenbokstraat langer op zich laat wachten dan de polikliniek, die in het nieuwe christelijk lyceum aan de Planetenlaan is ingericht. U ziet wel, alles bij elkaar is het Haar lem nog niet zo slecht vergaan. En dat heeft Oude Tonge mede tot heil gestrekt, dit jaar kon de adoptie van dit geteisterde dorp met dank baarheid beëindigd worden. Met veel weemoed heeft Haarlem afscheid genomen van de zusters van Sancta Maria. De zusters hielden niet van officieel gedoe, weshalve wij haar hier in herin nering brengen met dit vlotte sportplaatje. Het befaamde rijke roomse le ven, dat dag in dag uit zich geplaatst zag „in het kader van het Maria-jaar" beleefde zijn traditionele hoogtepunten in tal van priesterfeesten, waaronder dat van mgr. J. P. Huibers 55 jaar pries ter wel het belangrijkste was. Maar vergeet ook niet de niet-rus- tende emeritus-pastoor F. van der Meer, die ridderlijk zijn 60-jarig priesterschap vierde. Wij hebben al len gouden, zilveren en Koperen ju bilarissen gefêteerd en pastoor A. Olierook kon zijn werk in de Bloe- mendaalse dreven beginnen in een nieuwe majesteitelijke kerk. De tiende Haarlemse parochie (onge veer in Alkmaar-Zuid) kreeg haar beslag, Deken Zijlstra beklom reso luut de dekenale zetel in de Jans straat, de parochie van Sint Jan glom van het goud en begroette nog maar kort geleden haar nieuwe herder, pastoor H. W. van Schie, en het kapittel van Gent kwam pon tificaal in onze Bavo-stad op be zoek. De oude binnenstad kreeg een kostelijk Stoofke, een antiek begrip met een moderne inslag, de Sint Bavo-kerk in Heemstede kreeg weer een jonge glans door het nieu we hoogaltaar en de Katholieke Ge zinszorg heeft een goed dak boven zich georganiseerd. Ja, ja, er was weer veel te doen in onze geel-witte gemeenschap. De bejaarden lieten zich niet in een hoekje drukken, zij vonden een so ciëteit in het vernieuwde parochie huis aan het Teylerplein en in het bekende gebouwtje aan de Linge- straat, omgekeerd evenredig dus aan het spreekwoord: zo de ouden zongen, zo piepen de jongen. Scholen hebben gejubileerd, het Mendelcollege verrees voorlopig nog eenzaam aan de Delftlaan en tenslotte zal Haarlem z'n katho lieke ambachtsschool toch krijgen. Vicit vim virtus, nietwaar? De deugd van het historische Gortje aan de Ged. Oude Gracht heeft het echter niet van het ge weld kunnen winnen. Het is ge sneuveld onder zware mokerslagen, maar het volgend jaar zal het nieuw en jong uit de puinhopen her rijzen. Zo gaat dat nu eenmaal. Het (de) een verdwijnt, het (de) ander komt terug. Pastoor Keijer b.v. bezette met vlijt de pastorie, die door pas toor Lautenschütz in Haarlemmer liede was leeggelaten, de voorzit- tersstoel van Sint Adelbert kreeg een wat academisch cachet en mej. dr. Maria Nolte heeft het er op gewaagd de vertrouwde sfeer van „Sancta Maria" te gaan be vestigen, na het door velen als een zwaar gevoeld vertrek der zusters met Zuster Madeleine aan het hoofd. Afscheid nemen is nu eenmaal een steeds terugkerend evenement. Dit maal hebben wij b.v. hoofdstations chef Wijmans de hand moeten drukken, en dr. J. J. v. d. Belt. Dat ging allemaal tijdens een plei- zierig onder-onsje evenals bij drs. W. Hazevoet, die de huisvestings problemen verwisselde voor meer algemeen-maatschappelijke puzzles, en bij dr. G. de Vries, die als di recteur van het slachthuis met pen sioen ging. Officiëler ging dat bij dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, com missaris der Koningin, en bij Bloe- mendaals burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Maar al dat af scheid nemen geeft weer de sen satie van andere gezichten in een bepaalde functie: dr. M. Prinsen, commissaris der Koningin, dr. D. Peereboom Voller, burgemeester van Bloemendaal, mr. B. v.d. Burg officier van jüstitie, mr. G. Boot. voorzitter van de Haarlemse Raad .van Arbeid, de heer J. Limborgh, directeur van de Bedrijven in Heemstede, de heer Fr. van Rey- sen, voorzitter van de R.K. Mid denstandsvereniging en de heer Th. van Beek, directeur van het Huis vestingsbureau. Cultuur en sport gaan hand in hand, althans in portefeuilles van ministers en wethouders; ook in deze rubriek. De cultuur heeft mij vaak gedreven naar de schouwburg, waar „De Drie Zus ters" een van de indrukwekkendste voorstellingen is geweest. Ons thousiasme het gouden priester feest van pastoor Chr. van Mierlo. De feestgave bestond uit een nieuw hoogaltaar. Noordhollands Philharmonisch Or kest debuteerde op het televisie scherm, maar de beste herinne ring bewaar ik toch aan de Mastreechter Staar. In het Bloemendaalse openlucht theater presenteerden onze katholie ke amateurs „Mariken van Nieu- meghen" en enkele weken later diende zich met veel allure de „Prins van Homburg" aan van wege het Kennemer Toneelfestival. In Heemstede waren het de Val kenburg-parochianen, die Berna- dette van Soubirous weer voor ons deden leven. Natuurlijk .concurreerden weer de beste orgelisten tegen elkaar op, en wel op internationaal niveau, en de culturele memorie werd af gesloten door Marinus Adam, die Tijdens de Haarlemse feesten bleek het bloemencorso op het water een bijzonder attractief evenement. De bloemenfee, haar twee nimfen en elfjes gaven aan het bloemenfestijn een extra fleur. als zilverling eens flink in de bloe metjes werd gezet. Hoe kan het verder anders, dat in mijn bescheiden sportrevue „good old" H.F.C. vooraangaat, dat zo zwierig en amateuristisch zijn vijf en zeventigjarig bestaan vier de? „Leonidas" en „Hercules" lie ten het evenmin op zich zitten bij hun zesde lustrum, en volgend jaar zal het in Haarlem nog meer op rolletjes gaan, als de rolschaats- baan een feit geworden is. In vogelvlucht heb ik u meege nomen door het voorbije jaar. Mis schien zegt u: hé, dat is waar ook; missschien vraagt u verbaasd: waarom heeft-ie daaraan niet ge dacht? Och, u wilt het mij niet ten kwade duiden, dat mijn bril nog al eens besloeg, toen ik in mijn archie ven speurde. Anders had ik zeker gememoreerd, dat de Holland Nau- tic een roemloze dood is gestorven, dat de Schipholweg eindelijk haar Haarlems beslag heeft gekregen, dat we afscheid hebben genomen van adjudant Spee, dat de Prin- dat de dieren-speel-tuin voorlopig voor Bloemendaal behouden blijft. Ik waag me tenslotte niet aan concrete wensen voor het nieuwe jaar. Natuurlijk hopen we allemaal op een goed raadhuis in Bloemen daal en op een fantastische uitwer king van het Zandvoortse Boule vard-plan. Laten wij het verder maar houden op een stevige wo ningbouw in Oost, dat dit jaar zijn wijkcorpité heeft gekte gen, en in Noord, waar „Sinnevelt" en „Delft- wijk" met veel bravour werden vol gebouwd. U zult het na dit vogelvlucht-jaar wel met mij eens zijn, dat er wel veel te beleven is geweest. zult dus niet helemaal ontevreden mo gen zijn, tenzij u er vergeefs op gerekend hebt in de lintjesregen te zullen staan of begiftigd te zullen worden met „Pro ecclesia" of „Gregorius". Wanhoop dan niet, want de hopelozen is een slecht lot beschoren. Doe u best, misschien dat u het volgend jaar in mijn ar chief terecht komt; maar dat is ook niet alles, want soms kan het er stoffig zijn!- Niettemin een Zalig Nieuwjaar. ouiuo rvcxii jicv In 1955 hoopt Haar lem zijn rolschaat- senbaan te krij gen. Dat betekent, dat onze jeutV zich ongetwijfeld met nog meer zwier zal bewe gen. Laten wij ons dit oude jaar spie gelen aan deze kleuter, die fi guurlijk althans een droomgezicht is. Wanneer wij op rolletjes het nieu we jaar binnen trekken, zal het waarachtig wel gaan. Hoewel hij niet te paard arriveerde, werd Sint Nicolaas toch met enorm enthousiasme in Haarlem ontvangen. Het was de eerste officiële intocht van de Sint in de Bloemenstad en burgemeester Cremers greep de gelegenheid dank baar aan, om de hoge gast persoonlijk op het stadhuis te begroeten. De Haarlemse politie zit wel te paard, echter nog steeds binnen de besloten heid van een rijschool. Hopelijk zal de politie-te-paard zich het volgend jaar in het openbaar presenteren. Bloemendaal nam afscheid van zijn burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Bij die gelegenheid werd de scheidende burgervader diens portret, geschilderd door Karei van Veen, aangeboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3