Balans van een goed jaar Naguib moet wijken voor Nasser Maart ZEER GROTE BRAND BIJ B.P.M. TE PERNÏS De spanning gebroken Alom vreugde en opluchting over slotresultaat van Parijs Smokkelaar betaalt kapitaal voor zeven kilo lindenthee I KVP weer grootste partij EVEREST Nieuwe rechtsorde Nederland, Suriname en de Antillen Dronkeman wil tram tegenhouden NAGUIB na revolte van officieren weer hersteld als president Amusante wraakneming van Antwerps hotelier Met 25 nieuwe Statenzetels Pv.d.A. de grote overwinnaar Alleen Moskou in mineur DE REST IS KIPPENVOER Christelijke partijen en CPN lijden verliezen ever best Kroon blijft opgedragen aan Koningin Juliana Zeldzaam zacht VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 PAGINA 5 Neem N EUROTONIC Sociaal commentaar AVIFAUNA Dinsdag 2 Februari En ziehier de kop van de maand: Advertentie Amsterdam wordt beziggehouden door een „tramkwestie". Ir. Hofman, direc- 5 teur van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf, wordt voor onbepaalde tijd met verlof gezonden. Dr. ir. J. G. C. J. Nieuwenhuys, voorzitter van de Ned. Vereniging van EE Transportondernemingen, wordt opgedragen een onderzoek naar de toestand bij de Amsterdamse Tram in te stellen. In Noord-Holland. Utrecht en Groningen worden drie nieuwe Commissarissen van de Koningin benoemd; respectievelijk dr. M. J. Prinsen, mr. C. Graaf van Lynden van Sandenburg en mr. W. A. Offerhaus. H«t doeltreffend xenuwkalmerend praeparaax voor dere tijd. H (Van een bijzondere medewerker) Tn vele opzichten zal 1954 een gedenk- I waardig jaar blijven heten. Wanneer S we het, van de sociale kant bekeken, H alleen maar goed noemden, zouden we s= ons aan eenzijdigheid schuldig maken. S De gebeurtenissen rond het Mandement en dê daarop gevolgde verschuiving EE in sommige verhoudingen tussen bepaal- de volksdelen hebben immers ook een betreurenswaardige kant. Een van de S merkwaardige dingen rond het verschij- nen van het Mandement is de breuk in EE de Raad van Vakcentralen. Merkwaar- dig, omdat het Mandement zelve, na EE achteraf duidelijk is gebleken, niet de aanleiding was tot de breuk, noch zelfs de solidariteitsverklaring met het Epis- copaat uit de mond van de voorzitter der Katholieke Arbeiders Beweging, EE maar veeleer het optreden van de voor- zitter van het Christelijk Nationaal Vak- verbond. Velen hebben gedacht dat de Raad van Vakcentralen nu wel zou wor- EE den gecontinueerd in een samenwerking, g al of niet gereglementeerd tussen de protestantse en Abbé Pierre begint een kruistocht voor Parijse daklozen. Hij ontketent een actie, die groot enthousiasme in Frankrijk oproept en ook buiten de grenzen wor- den overal inzamelingen gehouden. dinsdag 9 Februari De Staatscommissie tot herziening van de Grondwet, ingesteld 17 April 1950, onder voorzitterschap van de minister van Staat mr. J. R. H. van Schaik, brengt 5 haar eindverslag uit. Zij stelt een wijziging in de regeling van de troonopvolging voor, in dier voege o.m., niet het vorstenhuis, maar het Koninklijk Gezin als uitgangspunt voor de troonopvolging te nemen. Donderdag 18 Februari De conferentie van de Grote Vier in Berlijn wordt gesloten. Er is in principe overeenstemming bereikt over het houden van een conferentie met continentaal China over Korea en Indo-China. Over Oostenrijk werd geen overeenstemming E bereikt, ondanks een laatste, hartstochtelijk beroep van dr. Figl op Molotov. Charles Vos, dè Maastrichtse beeldhouwer, overlijdt in de ouderdom van 65 jaar. Zondag 21 Februari Da Franse Bisschoppen zetten in Vastenbrieven hun standpunt uiteen t.a.v. dè kwestie van de priester-arbeiders. De tekst van de brief, die 31 prêtres-ouvriers EE aan Kardinaal Feltin hebben gericht, wordt gepubliceerd. Woensdag 24 Februari De schrijver Frangois Mauriac, die zich in de kwestie van de priester-arbeiders heeft gemengd, bepleit in de „Figaro" uitstel van enig besluit in het conflict tot na het volledig herstel van de H. Vader. EE Vrijdag 26 Februari In een uitvoerige Herderlijke Brief geeft Kardinaal Feltin een verklaring van de terugroeping van de priester-arbeiders. Zaterdag 27 Februari Maandag 1 Maart Toen de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden met een hamerslag een stemmingsuitslag bekend wilde maken, sprongen op de publieke tribune plotseling een vrouw en twee mannen overeind. Met in iedere hand een revolver hurkten zjj op hun stoelen en vuurden in het wilde weg op de leden van het Huis. De daders waren uit Portorico afkomstig en verklaarden naderhand, dat zjj hun aanslag hadden gepleegd om „de aandacht van de wereld op het koloniale vraagstuk te vestigen". de katholieke vakcentrale. Maar mocht daarop in som mige kringen al hoop hebben g bestaan, de gebeurtenissen van de laat- ste weken rond de aanwijzing van S een vertegenwoordiger uit de Neder- landse Vakbeweging in de Kolen- Hj en Staal Gemeenschap zullen deze hoop helaas wel hébben doen verdwijnen. Het moge dart waar zijn dat er nog gegn klaarheid be- EE staat over de vraag, of van katholieke H zijde aanvankelijk al of niet is inge- stemd met een redelijk rouleringssys- teem, wij kunnen ons niet voorstellen, dat van katholieke zijde minister Zjjl- S stra niet tijdig is gewaarschuwd en ge ts attendeerd op de feitelijke verhoudin- gen, vooral zoals deze mede zijn beïn- vloed door de breuk in de Raad van rs Vakcentralen. Hoe de zaak ook ligt, S als een onprettig feit zal blijvend wor- den aangemerkt, dat de vertegenwoor- diger van de protestantse groepen, iets meer dan lloo leden omvattend, een s vertegenwoordiging aanvaardt, ook voor ruim dertig duizend katholieken. S Overigens blijkt, in de gevolgen althans, de breuk nogal mee te vallen. We heb- EE ben zo het vervelende gevoel, dat het vooral van N.V.V.-zijde een prestige- 5 kwestie is geworden. Vooralsnog hoeven we kennelijk niet te rekenen op een herstelde geregle- menteerde samenwerking. En toch, in sociaal-economisch opzicht EE begonnen we 1954 zo goed. En die lijn is zich blijven voortzetten heel het jaar door. En er blijven nieuwe gunstige be st richten komen over volledige werkgele- genheid, goede bedrijfsresultaten, uit- S stekende exportpositie, gezonde beta- lingsbalans, stijgende deviezenvoorraad enz. Wel kwamen er waarschuwingen van de zijde van industriële leiders, die niet ten onrechte wezen op de zwakke plekken in de huidige welvaartsituatie. En het zal goed zijn wanneer onze so ciale en politieke leiders met deze waarschuwingen terdege rekening hou den. Men make er zich niet van af met de dooddoener dat „deze lieden" alleen maar zwart profiteren, teneinde een verdere welvaartstijging onder de loon trekkende bevolking te keren. Het is niet onbegrijpelijk en zelfs verheugend, dat juist de catego rie van de loontrekkenden ook iets heeft geprofiteerd van de toegeno men welvaart. Het begon al met de veelomstreden loonronde van 1 Januari EE 1954. Het heeft geen zin meer om de discussies, die daaraan vooraf gingen, EE te repeteren. We wensen slechts op het feit te wijzen, dat de 5 pet. stijging van het geldloon in feite, de 8 pet. ruim te boven ging, in vele gevallen zelfs de tien overschreed, waardoor het aanvan- kelijke doel, te zijn een compensatieron- de voor de gestegen kosten van levens- onderhoud, in vele gevallen meer dan bereikt werd. De welvaartronde van 1 October bracht inderdaad enig soulaas in vele gezinnen van economisch min- der draagkrachtigen. Een maatschappe- lijke win:.t .achten wij het, dat deze laat- ste loonronde vrjj algemeen gezien s= wordt als het principiële sluitstuk van de na de oorlog gevoerde geleide-loon- politiek. S Alhoewel het rapport van de Stichting van de Arbeid over de vrijere loonvor- j= ming nog in openbare behandeling moet komen bij de Sociaal Economische Raad is er practisch niemand meer, die nog gelooft in een voortbestaan van de ge- heel onder regeringscontröle staande loonpolitiek. TT et jaar 1954 zouden we voorts nog =j I I een andere benaming kunnen ge- A- -*• ven, nl. het jaar van de nieuw geformuleerde of ook wel van de onver- vulde wensen. EE Mogen we eens met het laatste begin- nen. Wanneer de economische toestand van een land goed is, wanneer gespro- ken wordt van gestegen welvaart, dan eist de maatschappelijke rechtvaardig- SSE heid dat in sneller tempo dan in andere perioden gezocht wordt naar mogelijk- beden, om die grotere welvaart ook en vooral het deel te laten worden van de economisch zwaksten. Welnu, in dat op- zicht was 1954 niet geheel en al bevre- EE digend. Een afdoende verbetering van de Invaliditeitswet laat nog steeds op zich wachten; de definitieve regeling EE van de Oudedagsverzekering zou dit jaar in het Staatsblad hebben moe- Ei ten verschijnen; tal van gepensionneer- den ervaren dag in dag^.uit dat zij EE tot de „vergeten groepen" behoren. Maar ook overigens hebben de begro- tingsdebatten ons tot nog toe wel wat te- leurgesteld. Geen woord is er gespro- ken over de Ziekenfondswet; en de Duitse dwangmaatregel, waardoor de katholieke ziekenfondsen zich niet kun- EE nen ontplooien, duurt maar voort. Een afdoende regeling van de Beroepskeuze- voorlichting wacht nu al jaren op een oplossing. Vorig jaar heeft de heer De EE Kort reeds dreigend de vinger geheven naar de Minister van Sociale Zaken, E= maar dit jaar is er geen woord ovèr gesproken. Toch menen we te weten dat reeds sinds Augustus van dit jaar de laatste sub-rapporten van de commis- sie-Langeveld gereed liggen. Zijn we EE goed geïnformeerd dan is deze commis- sie in de vier jaar van haar bestaan EE nog slechts éénmaal, nl. bij haar instal- latie, in pleno-zitting bijeen geweest. S En de Overheid gaat maar rustig voort het particulier initiatief welhaast dode- lijk te beconcurreren. Ten aanzien van de nieuw geformu- leerde wensen mogen we wel op de ear- IE ste plaats wijzen op het K.V.P.-initia- tief ter zake van de weduwenzorg. Voorts is op het program gekomen de verkorting van de arbeidsweek. Als we daar nog aan toevoegen de zo moeilijke kwestie van de komende huurverhoging, EE de studie en bevordering van de eigen- EE domsvorming en de verdere inkrimping van de gemeenteclassificatie, dan kun- EE nen we dit overzicht besluiten met te constateren, dat onze sociale en poli- EE tieke leiders het nieuwe jaar ingaan met een vol misschien wel overladen program. Wjj wensen hun bij de uitwer- king hiervan alle kracht en zegen. Woensdag 3 Maart In vrij scherpe bewoordingen heeft Eisenhower tijdens zijn wekelijkse perf- conferentie critiek uitgeoefend op' senator McCarthy. Vrijdag 5 Maart De ietwat geëxalteerde toon, die in de eerste reacties van de regeringen der NATO-bondgenoten onmiddellijk na het bekend worden van de Uitslag der beslissende stemming in de Parijse as- semblée doorklonk, deed duidelijk voe len, met welk een spanning de staats lieden aan weerszijden van de Atlan tische Oceaan het slotbedrijf in het on berekenbare Franse parlement gevolgd hebben. Allerwegen heerste er een ge voel van opluchting, waaraan in vele toonaarden uiting werd gegeven. Het meest opgetogen geluid kwam merk waardigerwijze ditmaal uit London, waar men het toch uitermate moeizaam verkregen resultaat niet minder dan als „bezielend" kwalificeerde voor het ge hele Atlantische bondgenootschap. Ook Eisenhower en Dulles uitten hun ingenomenheid zowel als hun optimis me als gevolg van de Parijse stem ming. „Waar beslissende samenwerking in de plaats is gekomen van eeuwen oud antagonisme zullen de vooruitzich ten voor een algemene en blijvende vrede definitief verbeterd worden", zo meende Eisenhower. Dulles bleek niet geschokt door de omstandigheid, dat de meerderheid waarmee het eindre sultaat verkregen was, nog niet de helft uitmaakte van het totaal aantal kamerleden. Onder de Westerse staatslieden was Adenauer de enige, die zich door zijn bevrediging een iets realistischer en voorzichtiger kijk op de achtergron den van het Parijse toneel en hun betekenis voor de toekomst niet liet ontnemen. Hij verklaarde dat de har de strijd in het Franse parlement be wezen heeft welke buitengewone moeilijkheden van psychologische en politieke aard. op de weg naar een eensgezind handelend Europa nog bestaan. In deze zinsnede van de verklaring van de bondskanselier ligt naar de mening van politieke waarnemers de ernstige bezorgdheid opgesloten, die in Bonn nog is blij ven bestaan nu Mendès-France niet in staat geweest is de door hem ver langde grote meerderheid voor de verdragen te verwerven. Adenauer sprak de hoop uit, dat „het tragische verleden", waaruit deze Franse moeilijkheden voortspruiten, door de verwezenlijking van de Parijse verdragen definitief zal worden afge sloten. Hij gaf bovendien de Fransen nog eens de verzekering van de goede wil, die de bondsregering daarbij zal tonen en van de matiging, die' zij zich denkt op te leggen bij het gebruik ma ken van haar nieuw-verwor.ven rechten. Adenauer's tegenspeler Ollenhauer liet zich, zoals te verwachten was, in veel negatiever zin uit over de geringe meerderheid waarmee de Franse be-> slissing tot stand was gekomen. De eerste reactie van het Kremlin was even weinig verrassend; in een commentaar van radio-Moskou werd gezegd, dat het besluit slechts één be tekenis heeft: de toeneming van het gevaar voor een nieuwe oorlog. De violist Louis Zimmermann. oud-eerste concertmeester van het Concert- gebouworkest, overlijdt in de leeftijd van 80 jaar. j| Zondag 7 Maart E Het Nederlandse Voetbalelftal verslaat in Rotterdam de Engelse amateurs met 10- Dinsdag 9 Maart S De Koninklijke Nederlandsche Luchtvaartmaatschappij heeft luitenant-generaal vlieger b.d. 1. A. Aler, de vroegere chef van de Luchtmachtstaf, verzocht de func tie te willen aanvaarden van president-directeur van de Kl.M., als opvolger van Albert Plesman. Advertentie Donderdag 1 April De Franse regering heeft bekend ge- maakt, dat maarschalk Alphonse Juin EE is ontheven van al zijn nationale func- ties, omdat hij de verplichtingen der EE militaire discipline „op ernstige wijze EE heeft overtreden" Het gaat hier om de weigering van de maarschalk gevolg te geven aan een oproep van premier Laniel en de minister van Oorlog. Bené Pleven, die hem wilden berispen over EE de redevoering, die Juin in Auxerre heeft gehouden en waarin hij de E.D.G openlijk aanviel. Maandag 26 April Koning Frederik en Koningin Ingrid brengen een statie-bezoek aan ons land. EE Zondag 4 April Nederland verliest in Deurne met 40 van België, s Woensdag 7 April Dulles stelt een gezamenlijke waarschuwing aan China voor. Donderdag 8 April Weinig animo voor een gezammjijke actie tegen Rood-China. Vrijdag 16 April De Gasperi wint smaadproces. Guareschi veroordeeld tot een jaar gevangenis- straf. Maandag 19 April Voor de eerste maal sinds vele jaren is dr. M Euwe geen schaakkampioen van Nederland ineer H. Donner neemt de titel van hem over; in het desbetreffende tournooi eindigt bij op de eerste plaats met één punt voorsprong op Euwe en Cortlever. Woensdag 21 April In ons land worden 'verkiezingen voor de Provinciale Staten gehouden. De Antwerpse recherche meende dezer dagen een handel in verdovende mid delen op het spoor te zijn, maar wat zij ontdekte was een niet geheel onverma kelijk geval van wraakneming door een smokkelaar op zijn vroegere compag non. En deze compagnon, die zichzelf schuldig meende te weten aan de ver koop van duizend gram marijuana, ver nam tot zijn grote opluchting, dat hij slechts een onschuldige hoeveelheid lin denthee van de hand had gedaan en dat hij deswege niet verder vervolgd zou worden. De ontknoping begon, toen de politie een vrouw verhoorde, die zij er ten onrechte van verdacht bet rokken te zijn bij het smokkelen van cocaïne. Zij liet zich namelijk ontvallen, dat haar man onlangs marijuana had gekocht. Haar man, zijn compagnon en de leve rancier werden gearresteerd, maar een onderzoek van de koopwaar wees uit, dat het hier niet ging om het beruchte verdovende middel, maar om de ver melde lindenthee. Dat verbaasde niet alleen de beide kopers, maar ook de verkoper, een zekere Jozef V. uit Ca- pelle. Onze Jozef had zich n.l. vroeger in associatie met een hotelier uit Ant werpen, Bob B., overgegeven aan de smokkelarij. Tussen die twee was on enigheid ontstaan en Bob had Jozef nu Met 16 tegen 3 stemmen heeft de ge meenteraad van Alphen aan den Rijn Donderdagavond zijn goedkeuring ge hecht aan de begroting 1955 van het stichtingsbestuur van „Avifauna". Deze begroting sloot aanvankelijk met een tekort van ruim f 47.000, welk tekort tijdens de besprekingen word terugge bracht tot f 32.000. Tevens heeft de raad een bedrag van f 7500 beschikbaar gesteld voor een door het accountants kantoor Preyer en De Haan te 's-Gra- venhage uit te brengen rapport, onder beding, dat dit bureau tussen 15 en 30 Januari a.s. zijn rapport in onderde len en uiterlijk 28 Februari a.s. zijn advies uitbrengt omtrent de het vol gend seizoen te volgen commerciële gang van zaken, met betrekking tot het vogelpark in bedrijfseconomisch op zicht. 'tHeerlijke volle aroma van Everest geeft U steeds meer voldoening Deze lange Amerikaan is Uw sigast zonder weergavers, geurig en zeldzaam zacht. IN CEILOPHAAN VERPAKT 85 CT een even vernuftige als dure poets wH- len bakken. Daartoe was Bob in contact getreden met een zekere Maurice L. uit Antwer- pen, die onze Jozef slechts oppervlakkig EE kende. Maurice ging naar Jozef en stelde EE hem een zeer gevaarlijke, maar ook bij- zonder winstgevende affaire voor, n.l. de koop van een pond marijuana. Hij had het wel alleen willen kopen, maar het geld ontbrak hem. Jozef trapte erin. EE Om het wat echter te doen schijnen hadden Bob en Maurice een isogal mysterieuze overdracht geënsceneerd. EE Jozef moest zich samen met Maurice per auto naar Antwerpen begeven. EE Daar moest hij op de Grote Markt in zeer langzaam tempo langs het trottoir rijden, totdat uit een duistere hoek een vrouw te voorschijn kwam, die door het geopende raampje een pakje in de auto wierp. Daarop betaalde Jozef aan |E Maurice een bedrag van 5.000 francs en keerde huiswaarts. Jozef hoefde niet lang op een koper te wachten. Die daagde al na enkele da- gen op in de persoon van de Italiaan EE Thomasso C., die ook al in het complot zat. Hij kocht de marijuana voor 7.500 francs en natuurlijk was Jozef in de wolken. Hij begaf zich onmiddellijk naar Maurice en vroeg hem, of hij geen Jeans EE zag om nog meer van dat winstgevende goedje op de Grote Markt in^Antwerpen te voorschijn te toveren. Maurice hapte niet dadelijk toe en pas na een maand liet hij Jozef weten, dat hij zich op bovenvermelde wijze in het bezit kon stellen van niet minder dan zeven kilo marijuana, de hele boel EE voor 70.000 francs. Jozef aarzelde geen ogenblik, leende het geld, dat hij tekort kwam, en maakte zich op de Grote Markt weer van een stevig pakket mees- ter. 1 Ditmaal wachtte hij echter tevergeefs op de komst van Thomasso. Hij onder- zocht de inhoud van het pakket niet, EE maar ging dadelijk op zoek naar andere kopers. Die vond hij in de personen van EE Martin D. en Pieter V. Samen konden zij voldoende geld bij elkaar brengen om één kilo marijuana aef te nemen. In dat stadium kwam de politie tussenbei de, die de vrouw van Martin D. aan de tand voelde. Bob, Maurice en Thomasso zijn inmiddels gearresteerd en Jozef heeft de resterende zes kilo lindenthee mismoedig aan zijn kippen gevoerd. Donderdag 29 April „Het katholieke volk heeft vlam gevat", verklaart mr. Van Doorn, voorzitter H van ae K. V P. „Hat heeft begrepen, dat de strijd voor onze idealen niet langer mag worden vermeden".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5