Engelse troepen binnen 20 maanden uit Suez-kanaal-zone Augustus Politieke deining na het Mandement bedroevend Bij een overzicht van 't jaar N.V.V. zegt de samenwerking| met K.A.B. en C.N.V. op Accoord opheffing Unie ondertekend GENÈVE: bekrachtiging van meedogenloze feiten Sfeer van onzekerheid in de I Westerse wereld Uitbundige vreugde in Suez |K.L.M. DC-6B „Willem Bontekoe" 117 mijl van IJmuiden in zee gestort Consequentie van Mandement 1 Mendès-France voor Assemblée Alle inzittenden gedood VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 PAGiNA 9 In diezélfde stad en maand Werd het priesterdom vermaand, Dat de werkman troost ging gevet Door een armlijk werkmansleven Naast en met de kameraad In fabriek en op de straat. 't Was een leven vol gevaren En zo was het te verklaren, Dat een lang en rijp beraad Gaande werd, aleer de staat Van die dappren werd geregeld En met liefde werd bezegeld. Maar intussen snelt de tijd. Spoedig werden wij verblijd Door de komst met veel geklater In het bioscoop-theater Van de kromme cinemascoop. Zij begon haar levensloop Toen ze al vijf en twintig jaar was, Maar de handel nog niet klaar was Met de andere producten, Die zo meesterlijk gelukten. Vier en vijftig is voorbij, Weest niet droevig, weest maar blij. Hoop maar weer op beter tijden. En zo niet: we moeten 't lijden. Dbg. j~\ ij een overzicht van 't jaar h\ Vier en vijftig blijkt zowaar. Dat voor 't eerst in lange tijden Vrede 't mensdom kwam verblijden. Ach, verblijden is een woord, Dat men euphemistisch hoort, Want het dreigt aan alle kanten, Lees ik dagelijks in de kranten Na de slag om Dien Bien Phoe Was er rust, ik geef het toe, Maar met Russen en Chinezen Mag er nog geen vrede wezen, Of het moest een koude zijn, Voor de grap of voor de schijn. Zelfs in 't dierbaar vaderland Roept men schuchter moord en brand Als het gaat om Nieuw-Guinea En de strijdvraag „culpa mea". En de kansen van de bom Gaan gezéllig om en om. Uit het westen, uit het oosten Komt men ons om beurten troosten Met een nieuwe bommenproef, Maar 't is nooit de laatste troef. Of we slapen, of we waken, Altijd moeten bommen kraken, Want de H-bom doet zijn best Tot het lest. God doet de rest. O, er zijn nog andere zaken, Die de mens onrustig maken: In het land van Oostenrijk, Aan natuurschoon overrijk Is de bergsneeuw neergekomen In de rust der kinderdromen. Daar bedreigt de sneeuw het land Als bij ons de waterkant. In die Januari-dagen Is een hemels licht gaan dagen Voor de zwervers van Parijs, Toen een monnik, jong en wijs, Tot 't Parijs publiek ging praten In de helverlichte straten, Waar het leven vrolijk bruist Voor de mens, die, wélbéhuisd, Weet, waar hij het hoofd zal vlijen Als de onafzienbre rijen Zwervers door de nachtkou gaan Met wat dunne kleren aan En met rammelende magen. Abbé Pierre kwam luidop vragen, Of dat niet verandren mocht. Hij kreeg heel veel geld en kocht. Wat de zwerver moest ontberen Eten, drinken, schoenen, kleren. En zij kregen op de koop Met een 'huisje ook wat hoop Op de goedheid van het leven, Zoals Liefde alleen kan geven Meimaand blijft voortaan békend Als de maand van 't mandement, 't Heeft gedaverd in de kranten Voor en tegen t'allenkante. En wat is het resultaat? Het gesprek, dat verder gaat, Doch wellicht wat meer bezonnen, En dat is dan weer gewonnen. Juni bracht de grote man, Die de Fransen redden kan, Zo met koemelk als met pacten, Als de melk hen niet verzwakte. Want de ware medicijn Is en blijft de goede wijn. Als de melk is in de man, Is de wijsheid in de kan. Nooit zal ik de dag vergeten, Dat het fietsvolk zat te zweten Met of zonder gele trui. Ik zat thuis en was te lui Om het schouwspel te gaan smaken Op een van de véle daken In de buurt van 't stadion, Waar de Toerdefrans begon, Maar ik maak mij graag tot tolk Van het jubelende volk. Ik beloof: ook 't volgend jaar Staan wij voor de hulde klaar. Bonefatius werd herdacht, Die 't geloof in Holland bracht, (Om het simpel uit te drukken), Maar het mocht hem niet gelukken Het publiek zo te verrukken Als Bill Graham dat vermocht In het stadion: uitverkocht. In Augustus ging Van Gelder Bijna brandend naar de kelder. Voor de krant is dat heel zuur. Is daarom 't papier zo duur? Slecht nieuws heeft die maand gébracht Uit de Gordel van Smaragd, Want na véle narigheden is de Unie overleden. Maar daartegmover staat Een beslissing van formaat. Tot mijn vreugd en die van Welling Kregen wij een nieuwe spelling. In de States geeft vriend McCarthy Nu en dan een cocktail-party En hij scheldt voor communist Soms een knaap, die t zelf niet wist. Maar de president der Staten Houdt die makker in de gaten. Dat doet Holland met de zee, Want het Delta-comité Adviseert zonder erbarmen: Hak de zee haar lange armen; Stuit de springvloed aan de kust. Goed, en gun ons ook wat rust Bij d'invasie der toeristen, Die ons onze grond betwisten Aan de oostgrens van ons land, Al of niet in groepsverband. Komen zij met milde harten En niet om weer eens te tarten, Laat ze komen, laat ze gaan, Niemand zal de trommel slaan. Want vergeven en vergeten, Dat is twee, dat moet men weten. Ook de maand November kan Bogen op zijn narigheden. Is Visjinski overleden; Nu de dood hem overviel, Bidt men: God hebbe zijn ziel. Algemene loonsverhoging Was September's "eerste poging Tot een aangenaam humeur. Maar toen kwam het groot malheur Van des Triton's nederlaag. In Algiers de grote plaag, Die de aarde daar deed beven. Duizenden verloren 't leven Bij de stormen in Japan. Uit het zuiden en het noorden Méldt de krant de trieste moorden. Maar een fris en blij geluid Stijgt de voetbalwereld uit: K.V.B. en B.V.B. Leven weer in pais en vree. En een filmster kwam naar hier En temidden van 't getier Dronk zij dapper een glas bier. Verder valt er nog te mélden, Dat Hemingway zó goed vertélde, dat hij de Nobelprijs won, 'k Wou dat ik dat zeggen kon Van de demper, onzer grachten, Maar die zal lang moeten smachten Voor hem deze eer gebeurt, Want hij heeft zijn stad besmeurd Met zijn al te woeste plannen, Die wij naar de hél verbannen. Geef mij Hólland op zijn best: Het Concertgebouworkest! En reeds komt het Nieuwjaar nader Dat de Paus, ons aller Vader, Moog behoeden alle dag, Zo het in Gods plannen lag. Rest nog Churchill's naam te noemen En de grote reus te roemen, Die met borrel en sigaar En een kroon van tachtig jaar Noch in New York noch in Londen Zijn gelijke heeft gevonden. Woensdag 28 Juli J- J II .1 9 De Franse Nationale Vergadering verwerpt met 319 stemmen voor en 264 tegen het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap en de daaraan verbonden jË overeenkomst van Bonn tot herstel der souvereiniteit van Duitsland. Na de be- kendmaking van de stemming ontstond in de Kamer een tumult. De communisten waren de eersten om de Marseillaise aan te heffen. Sommigen schreeuwden „Wehrmacht", anderen „Moskou". Woensdag 7 Juli Prof. Romme tijdens K.V.P.-vergadering in Amstelveen: In Amsterdam, dat de hele nacht heeft gefeest, begint de Tour de France te rijden. Dinsdag 10 Augustus Zaterdag 17 Juli Woensdag 21 Juli j| Vandaag na het middaguur is het allerlaatste beletsel voor een j| wapenstilstand in Indo-China uit de weg geruimd. Na 7S dagen I moeizaam onderhandelen, is de Conferentie van Genève tot 1 een accoord gekomen, waarbij aan het communistische regiem van Ho Tsji Minh 165.000 vierkante kilometer Vietnamees grond- j gebied is toegekend. Er zullen geen Franse dienstplichtigen meer naar Indo-China worden gestuurd. De oorlog heeft bijna acht jaar geduurd. President Coty en Madame Coty brengen een officieel bezoek aan ons land. i Donderdag 12 Augustus, Koning Haakon brengt een statiebezoek aan Nederland. Dinsdag 27 Juli De West-Duitse regering heeft bij monde van de minister van Binnenlandse Zaken, Gerhard Schroeder, verklaard, dat alle tot nu toe beschikbare inlichtingen leiden tot de „voorlopige conclusie" dat de voormalige leider van de West-Duitse spionnagedienst, dr. Otto John, door de communisten met een list naar Oost- Berlijn is gelokt. Donderdag 19 Augustus I Alcide de Gasperi overleden. 1 In Brussel beginnen de besprekingen der E.D.G.-landen. Maandag 23 Augustus Louison Bobet wint de Tour de France. Eerste Nederlander is Jan Nolten, die op de 14e plaats eindigt. In het ploegen- klassement is Nederland vierde. Vrijdag 6 Augustus In Kerkrade begint onder enorme be- langstelling een groot internationaal muziekconcours. Maandag 30 Augustus Maandag 2 Augustus

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9