PRESIDENT van Panama overvallen en gedood Kolonel Remon had reeds vermoeden van bestaan van een complot Scheepvaart door het Suez-kanaal drie dagen geblokkeerd geweest Liberiaanse tanker vernielt een spoorbrug HAMMARSKJÖLD OP WEG NAAR ROOD CHINA Zeven doden door het verkeer tijdens Nieuwjaars-weekend Sovjet-Unie laat twee Amerikanen vrij Versoek om terugzending van elf Russische kinderen Krans op het graf van Albert Plesman Besprekingen over het Verre Oosten Felle bosbrand in Australië geblust IS Nehroe acht deze reis ongelukkig Auto door trein gegrepen Geen maatregelen tegen K.P.M. Jongeman in modder gestikt liet weer Maienkov bepleit: Melbourne in een hittegolf Benzine 0.2 cent per liter duurder MEER DAN 150 SCHEPEN MOETEN WACHTEN Brandgevaar bij bergingspogingen Chauffeur gedood Militair vervoer naar de Zuid-Molukken «ww MAANDAG 3 JANUARI 1955 78ste JAARGANG No. 26184 17—21 Juli Eucharistisch Congres in Rio de "Janeiro Het Koninklijk gezin in Sankt Anton VADER NEEMT ZIJN VOOGDIJKIND MEE f. y J- - vf% - t&s l! Em.-pastoor P.v. d.Pavoordt overleden BARTëUORÏSSJR. HAARLEM TEL. 13439 Handschoenen met lamsvacht RASSENDISCRIMI NATIE? Proces tegen Amerikaanse luchtvaartmaatschappij GROTE DIEFSTAL IN SURINAME BURfcAU SMEDESTRAAI s HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraai 121, tel 4790 Bijkantoor en Red Umulden leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr W. A M. van der Kallen Hoofdredactie: Ur* H. v. Run en W Severlr». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlfcNiltlARIEP 28 cent» per miinmeier- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich hei recht voor advertentiën eventueel ronde' opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, t 2.13 per maand f 6 40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel 21544 De president van de Panamese republiek, de 46-jarige kolonel José Anto nio Remon, is gistermiddag het slachtoffer geworden van een moordaanslag De president had de cocktailparty bijgewoond, die elke Zondagmiddag na afloop van de paardenrennen op de renbaan Juan Franco in Panama Stad wordt gegeven. De president en zijn zeven begeleiders hadden de renbaan juist verlaten, toen een groep onbekende personen met lichte machine geweren het vuur opende. Een lid van de presidentiële lijfwacht werd op slag gedood. Kolonel Remon werd eveneens ernstig getroffen, maar overleed pas in het ziekenhuis. De daders wisten te ontkomen. Vice-president Jose Ramon Guizado heeft de functies van de president overgenomen. De Russische premier Maienkov. heeft Jn ee« interview voor het Amerikaanse „Bureau of Telenews" verklaard, dat hU diplomatieke onderhandelingen over kwesties betreffende het Verre Oosten zou toejuichen. Hij noemde een spoedig te houden viermogendheden-conferentie echter een „illusie", indien de Westelij ke mogendheden voortgaan op eigen ge legenheid een oplossing te forceren voor internationale vraagstukken, die in feite door een dergelijke viermogendheden- conferentir zouden moeten worden oe- handeld. Maienkov achtte een oasis aanwezig voor het ontwikkelen en ve - sterken van de vriendschapsbanden rus sen Rusland en de VS en deed het - rikaanse volk dan ook zijn beste v\ voor het nieuwe jaar toekomen. In Londen achtte men de tijd nog met rijp voor een conferentie inzake het VerreOosten. Men wijst er op, dat Ma- Wmv niet zoals andere Russische woordvoerders - gezegd heeft, dat viermogendhedenbesprekingen na de ra tificatie der Parijse accoorden zinloos zijn. In de VS zijn de woorden van Ma ienkov koel ontvangen. Een conferentie inzake het Verre Oosten zou de com munisten een propagandaforum voor de kwestie-Formosa verschaffen, meent men. Men herinnert eraan, dat Moskou in de Oostenrijkse kwestie gelegenheid heeft zün goede wil te ton(e^AFp_Up) De echtgenote van de president ver nam het bericht /an zijn dood in Mia mi in de Amerikaanse staat Florida, waar zij de installatie van gouverneur Leroy Collins bijwoonde. Kolonel Remon is op 11 Mei 1952 met grote meerderheid tot president van Panama gekozen. De oppositie sprak toen de beschuldiging uit, dat het grootste deel va» de uitgebrachte stemmen vervalst was. Op 1 October 1952 werd Remon geïnstalleerd als Panama's 28ste president. Tevoren was hij chet van de politie en als zodanig oefende hij grote invloed uit bij vroegere presidentswijzigingen. Van Dit jaar zal in Rio de Janeiro het 35e Internationale Eucharistisch Congres worden gehouden. Het vindt plaats van 17 tot en met 24 Juli. Op de laatste dag van het oude jaar is het riieuw-aange- legde Congresplein gereedgekomen, dat samen met de aangrenzende stadsplei nen aan 2 millioen congresgangers plaats zal bieden. Het plein is een op gehoogd stuk van de gedeeltelijk ge dempte stad. Er worden 2 millioen bezoekers ver wacht. Op 19 Juli wordt de Pauselijk Legaat op bet Congresplein ontvangen en van de 20e tot de 24e Juli worden pontificale H.H. Missen opgedragen in de Roemeense, de Maromstische, de Byzantijnse en de Romeinse ritus. Op 19 Juli wordt een grote scheepsproees- sie gehouden op de Atlantische Oceaan. (KNP) Prins Bernhard heeft bij de jaar wisseling enkele dagen temidden van zijn gezin in Sankt Anton doorgebracht. Op Oudejaarsavond werd prinses Ma rijke, die zoals bekend in Zwitserland verblijf houdt, opgebeld. Prins Bernhard is Zondag uit Sankt Anton naar Nederland vertrokken. De Koningin zal met de drie Prinsessen Beatrix, Irene er^Margriet nog enkele dagen in het Oostenrijkse wintersport plaatsje verblijven. De hevige bosbranden die de laatste dagen in Adelaide in Zuid-Austraiië hebben gewoed, zijn thans, met de komst van regen, geblust. Volgens schattingen is er een schade aangericht van meer dan een millioen Australische ponden. De vrijwilligers, die het vuur bestreden hebben, hadden de dammen reeds bijna onder controle toen de regen het werk voltooide. In Victoria brandt het hier en daar nog, doch vol gens de laatste berichten heeft men het vuur daar in bedwang. Een man is in zijn huis door het vuur verrast. Een ander huis wordt door het vuur omringd. Een auto waarin zich 2 vrouwen en 2 kinderen bevonden, wordt vermist, evenals een tweetal politiebo- •'du gouverneur van Zuid-Australië, sir Robert George, heeft zich met zijn vrouw en schoonzoon ternauwernood in veiligheid kunnen stellen. Zij moesten Tnet hun auto dwars door de vlammen rijden. De leden van het personeel van de gouverneur van Zuid-Australië, ont snapten de dood door zich in natte dekens en lakens te hullen en dekking te zoeken achter een dijk. Het zomer huis van de gouverneur ligt buiten Adelaide en de bewoners werden door de vlammen verrast. De hoofdstad van Victoria, Melbourne, had in de nacht van 2 op 3 Januari de warmste nacht sinds mensenheuge nis na een dag waarop de temperatuur tot 105 graden Fahrenteit opliep. Te velde staande gewassen en boom gaarden zijn getroffen. Ook veel vee is omgekomen. (Reuter). Als gevolg van het in werking treden van de wet op de omzetbelasting 1954 zijn de prijzen van verschillende aard olieproducten met ingang van vandaag gewijzigd. De volgende producten worden o.a. in prijs verhoogd: autobenzine (met 0.2 cent per liter), gasolie (met 10 cent per 100 liter) en tractorpetroleum (met 10 cent per 100 liter). De prijs van lichtpetroleum wordt daarentegen verlaagd (met een vierde cent per liter). 1948 tot 1952 zijn in Panama niet minder dan vijf presidenten gekomen en ge gaan. Remon volgde Alicibiades Aro- sempo op, die het presidentschap weer bekleedde sinds de arrestatie van presi dent Arnulfo Arias. Panama werd onder Remon geregeerd door een coalitie van vijf partijen. Roberto Heurtemattc, thesaurier-gene raal van Panama, beeft te Washington verklaard, dat president Remon sinds een week of zes het bestaan van een complot tegen zijn leven vermoedde. Iets meer dan een jaar geleden is president Remon nog in Washington ge weest om besprekingen te voeren over bepaalde punten van het verdrag tus sen Amerika en Panama over het Pa nama-kanaal. Nader wordt gemeld, dat lijfwachten van de president, die het vuurt beant woordden, de Olympische zwemmer Danila Sousa hebben gedood. Deze zou een aanhanger van de vroegere presi dent Arias zijn geweest. Een Panamese functionaris te New York heeft verklaard, dat in Panama een vrouw is gearresteerd die bij de aanslag zou zijn betrokken. Zij be hoorde tot de partij van de vroegere president Arnulfo Arias. Arias zelf zou zich in Europa bevinden. (AFP- Reuter-UP). In de middag van Nieuwjaarsdag werd de politie te Uden gealarmeerd voor ontvoering van een negenjarig meisje, dat als voogdijkind was opgenomen in het St. Jansziekenhuis te Uden. Het kind had die middag bezoek van haar vader gehad, die na lang praten het zover had weten te krijgen, dat hij toestemming kreeg het kind het dorp mee in te ne men om wat snoep te kopen. De vader is een Rijnschipper, die met zijn boot in Nijmegen lag. Het bleek, dat hij met het kind per bus naar Nijmegen was terug gegaan. Hij werd daar in een café aan getroffen. De man verzette zich bij zijn aanhouding en werd naar Uden overge bracht en ingesloten. De vader was uit de ouderlijke macht ontzet. Een overzicht van de ravage, die de Liberiaanse tanker „World Peace" aanrichtte, botsing kwam, met een spoorbrug. (Telefoto ANP) toen zij in het Suez-kanaal in De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, is gisteren in New Delhi aangekomen, waar hij vandaag besprekingen heeft ge voerd met premier Nehroe van Indië. Hammarskjöld bevindt zich op weg naar communistisch China, waar hij in op dracht van de VN-Assemblée besprekin gen zal voeren met premier Tsjou en Lai over de mogelijkheid van het vrij laten van elf Amerikaanse vliegers, die twee maanden geleden als spionnen zijn veroordeeld. Hammarskjöld heeft de reis gemaakt via Londen, Parijs en Ka- ratsji, waar hij respectievelijk gespro ken heeft met de ministers Eden en Nutting, premier Mendès-France en pre mier Mohammed Ali. Hammarskjöld toonde zich tijdens de tussenlandingen erg zwijgzaam over de besprekingen in Peking. Hij verklaarde niet te weten of het overleg tot resul taat zou leiden. In New Delhi verklaar de de secretaris-generaal, dat zijn reis niet beschouwd kon worden als een de facto-erkenning van communistisch China door de VN. De regering in Pe king heeft inmiddels bekend gemaakt, dat opnieuw een aantal Amerikaanse en nationalistisch-Chinese spionnage- agenten voor de rechter zijn versche nen. Zjj zijn tot zeer lange gevangenis straffen veroordeeld. Radio-Peking heeft ook een bekentenis gepubliceerd van een Amerikaans burger, die twee maan den geleden tegelijk met de dertien mi litaire vliegers veroordeeld is. De Amerikaanse burger, Downey, ver klaart in de bekentenis, dat hij op 29 November 1952 vanuit Seoel naar com munistisch China moest vliegen in een C-47, waarvan de herkenningstekens ver wijderd waren. Hij moest een Ameri kaanse agent oppikken die een maand tevoren boven China was uitgeworpen Een gecompliceerde aanvaring heeft het scheepvaartverkeer in het Suez- kanaal gedurende de jaarwisseling volledig ontwricht. De Liberiaanse tanker „World Peace" voer Vrijdagochtend tegen de middelste pijler van de spoor brug, die tussen Port Said en Suez, nabij El Ferdan over het Suezkanaal ligt. De brug stortte in, waarbij een gedeelte van het stalen gevaarte middeks op de tanker viel. Het scheepvaartverkeer werd daardoor geblokkeerd en in de loop van de vier dagen, dat de stremming, heeft geduurd, is het aantal schepen dat aan weerszijden van de plaats van het ongeval moest wachten om te passeren/opgelopen tot meer dan 150. Gisteravond eerst slaagde men er in het ingestorte deel van de brug los te branden en de tanker met zijn merkwaardige extra-lading weg te slepen. Vanmorgen om 2 uur werd de doorvaart naar het Zuiden en om 5 uur die naar het Noorden hervat. Het ingestorte deel van de brug kwam aan één kant op de oever, aan de an dere kant op de Liberiaanse tanker te recht. De boeg van het schip boorde eveneens in de oever. Het neergestorte brugdeel had een gewicht van 150 ton. Kort voor de aanvaring had de „World Peace" een defect aan de stuurinrich ting gekregen, waardoor een botsing niet meer te voorkomen was. Onmiddel lijk haastten zich ingenieurs van de Su- ezkanaal-maatschappij en van de Egyp tische regering naar de plaats van het ongeluk. Brandweerlieden spoten voort durend de „World Peace" nat om te voorkomen, dat de lading ruwe olie vlam zou vatten door de rondvliegende vonken van de snijbranders, waarmee men de brug trachtte los te branden. Twee boten werden onder het inge storte brugdeel geplaatst en met behulp van zware drukpompen is men er in geslaagd dit brugdeel op te tillen, nadat dit was losgebrand van de delen waar mee 't op de oever en de tanker rustte. Nadat de „World Peace" op deze ma nier was vrijgemaakt, werd het schip door 'n sterke sleepboot weggetrokken naar een plaats, waar het het scheep vaartverkeer niet langer hinderde. Wan neer de wachtende schepen alle gepas seerd zijn, zal het vaartuig naar Port Saïd worden gesleept, waar het reste rende brugdeel dat nog een gewicht had van 50 ton wordt afgebrand. Premier Nehroe. die dit weekend is teruggekeerd uit Indonesië, waar hij de conferentie te Bogor heeft bijgewoond, heeft in Calcutta verklaard, dat hij de reis van Hammerskjöld „ongelukkig" vindt, aangezien dit een spionnagezaak betreft, die niets te maken heeft met de Koreaan se oorlog. De veroordeelde gevangenen zijn dan ook geen Koreaanse krijgsge vangenen, aldus de Indische premier. Hammarskjöld arriveerde Vrijdagmid dag in Londen, lunchte met minister Eden en dineerde met minister Nutting. Zaterdag reisde hij door naar Parijs, waar hij gedurende een uur sprak met premier Mendès-France. Men neemt aan, dat de Fransee premier Hammar skjöld gevraagd heeft in Peking na te gaan in hoeverre communistisch China een vreedzaam naast elkaar bestaan na streeft in Zuid-Oost-Azië. Ook de bé trekkingen tussen rood China, Frank rijk en Noord- en Zuid-Vietnam zijn ter sprake gekomen. Zondagochtend arri veerde desecretaris-gemeraal in Karats- ji en Zondagmiddag in New Delhi. Pre mier Nehroe had zich op het vliegveld laten vertegenwoordigen. Men weent te weten, dat hij nauwelijks accoord gaat met de reis van Hammarskjöld. Vandaag hebben Nehroe en Hammarskjöld samen geluncht en morgen reist de door naar Peking. en nachtclubs deden beste zaken, even als de Arabische kooplui, die zelfs uit Cairo waren gekomen om hun waar aan de man te brengen. De Egyptische auto riteiten verleenden alle medewerking door toe te staan dat de passagiers aan wal kwamen zonder geldig visum. Voor de Lloyds' verzekeringsmaatschappij in Londen betekent het ongeluk een nieu we belangrijke schadepost, na de re cente verliezen door de boete van de Griekse reder Onassis aan de regering van Peru en de verloren diamanten in het op Prestwick neergestorte Britse vliegtuig. Men spreekt nu over 'n scha de van tien millioen Engelse ponden. (UP-Rtr-AFP). Op de met knipperlichten beveiligde onbewaakte overweg in de Berkumer- straat nabij het dorpje Berkum in de gemeente Zwollerkerspel, is vanmorgen een vrachtauto, bestuurd door F. V. uit Leeuwarden, gegrepen door een sneltrein uit Zwolle. De bestuurder van de auto werd hierbij op slag gedood. De cabine van de vrachtwagen kwam op enkele meters afstand van de over weg tegen een paal terecht. De auto is vrijwel geheel vernield. De regering zal geen maatregelen ne men tegen de K.P.M., van welke maat schappij gezegd wordt, dat zfj troepen van de republiek Indonesië en oorlogs materiaal naar de Ambonese eilanden vervoert. Aldus antwoordt de minister van Algemene Zaken, dr. Drees, het Tweede-Kamerlid Gerbrandy, die over deze kwestie vragen gesteld heeft. De K.P.M. fungeert in Indonesië als openbare vervoermaatschappij van deze mogendheid. De Nederlandse regering heeft geen bemoeiing met de vraag, welke personen en goederen daarbij vervoerd worden. Zij heeft intussen re den om aan te nemen, dat in de laatste tijd geen militair vervoer van bijzondere omvang naar de Zuid-Molukken door middel van de K.P.M. heeft plaats gehad. Uit niets is voorts gebleken, dat de K.P.M. heeft deelgenomen aan tegen Ne derland gericht vervoer van goederen en wapens. Dit werd gesuggereerd door de heer Gerbrandy, die er op wees, dat de Indonesische strijdkrachten, gelegerd op Ambon, worden gebruikt voor infiltratie in West-Nieuw-Guinea. Wel wordt, aldus dr. Drees, met alle ten dienste staande en geschikt geachte middelen opgetre den tegen deze infiltraties. Van de infil tranten zijn er nog slechts twee op vrije voeten. Tot het doen instellen van een straf vervolging tegen de K.P.M. bestaat geen aanleiding, omdat aan de elementen van strafbare feiten niet is voldaan. De passagiers van de wachtende sche pen hebben van de onverwachte gelegen heid gebruik gemaakt om zich op de secretaris-generaalwal te amuseren. Er werden excursies (Rtr-AFP-UP) georganiseerd en de restaurants, bars December was het een jaar geleden, dat dr. Albert Plesman plotseling overleed. Ter herdenking van zijn dood heeft een groep van de Jeugd Luchtvaart Brigade Vrijdagmiddag een krans gelegd op het graf van de luchtvaart pionier in Den Haag. Rusland heeft verleden week Donder dag in Washington een nota overhan digd, waarin wordt aangekondigd, dat binnenkort een tweetal Amerikanen die zich in Russische gevangenschap bevin den, in Berljjn aan de Amerikaanse au toriteiten zullen worden overgedragen. Het betreft de 38-jarige militair Wil liam T. Marchuk en de 31-jarige John H. Noble. In de nota wordt Amerika tevens verzocht elf Russische kinderen, die /.ich onder Amerikaanse hoede in Duitsland en in Amerika bevinden, naar de Sovjet Unie terug te zenden. Rusland heeft evenwel de vrijlating van de beide Amerikanen niet afhankelijk gesteld van het terugzenden van de Rus sische kinderen. William T. Marchuk werd als mill tair in Februari 1949 te Dresden gear resteerd door Russische soldaten. Hij be vond zich toen in gezelschap van de 28-jarige William A. Verdine. Aanvan kelijk verwachtte men, ciat de Russen ook deze militair in vrijheid zouden stel len. John H. Noble kwam reeds voor de oorlog als kind uit Amerika naar Duitsland. Hij werd in 1945 gearresteerd. De Russen hebben geen datum genoemd voor het vrijlaten van de beide Ame rikanen. De elf kinderen waarover in de Rus sische nota gesproken wordt zijn kin deren van Russen die zich tijdens de tweede wereldoorlog in Duitsland be vonden. Acht hunner bevinden zich in West-Duitsland. De drie anderen, de kin deren van een Russische Armeniër, die in 1947 naar zijn Jand terugkeerde, be vinden zich in katholieke verzorgings huizen in New York. Het Hoge Ge rechtshof van de staat New York be sliste enige tijd geleden, dat de kinde ren in Amerika moesten blijven, omdat zij daar geboren waren. Onlangs heb ben Amerikaanse bezettingshoven in Duitsland opnieuw beslist, dat de acht in Duitsland verblijvende kinderen niet naar Rusland terug hoeven, ondanks het feit, dat Rusland hen op humanitaire gronden opeist. Een ander kind dat in West-Duitsland woonde is deze zomer naar Rusland teruggestuurd, nadat de Russen hadden kunnen aantonen, dat zijn moeder nog leefde en in staat was voor het kind te zorgen. De Verenigde Staten zouden bereid zijn het Russische verzoek om deze elf 1 kinderen naar Rusland te laten terug keren, in overweging te nemen, indien de Russen nieuwe argumenten zouden kunnen aanvoeren om hun verzoek te ondersteunen. (Rtr-AFP-UP) In het R. K. Binnenziekenhuis te Eindhoven, waar hij sedert 1940 ver blijf hield, is op 72-jarige leeftijd over leden emeritus-pastoor P. J. M. J. van de Pavoordt. Hij werd 3 Maart 1882 te Gouda geboren en 15 Augustus 1907 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Oudorp, vice-praeses van de St. Josephgezellen te Amsterdam, sub-regent van het seminarie Hageveld, rector van het Haagse Weeshuis en pastoor te Haarlem en Beverwijk. Zeven personen zijn in het Nieuw- jaarsweekend tengevolge van ver keersongelukken om het leven geko men. Op Nieuwjaarsdag is een jon geman te Zaandam in de modder ge stikt. In de vroege ochtend van Oude jaarsdag is op de weg Nistelrode Heesch bij Oss een vrachtwagen, waarop een tiental arbeiders naar een werkobject te Nistelrode werd ver voerd, in botsing gekomen met een veetransportauto. De vrachtwagen met arbeiders sloeg om. De chauffeur van de auto, de 31-jarige H. van Erp, uit Rosmalen, gehuwd en twee kinderen, en de 39-jarige arbeider A. Heijmans uit Geffen, gehuwd en zes kinderen, kwamen hierbij om het leven. De ove rige inzittenden liepen voor het me rendeel lichte verwondingen op. De wagen had een open laadbak, waarop een schuilkeet was geplaatst, en was het eigendom van een transportmaat schappij uit Nuland. Oudejaarsdag is voorts de 35-jarige K. uit Soest, die een bromfiets bereed, in botsing gekomen met een auto. Hij werd zwaar gewond opgenomen en is later overleden. Dezelfde dag is in Amsterdam in de De Clercqstraat het 15-jarige meisje Willy van der Veer, die fietsend een onverwachte zwenking maakte, door een autobus van lijn 14 overreden en gedood. In Tilburg is de 42-jarige mevr. Zerstegen onder een vrachtauto gedood. De bijna 57-jarige heer Van der Akker uit Amsterdam is op het sta tion te Weesp om het leven gekomen, doordat hij te vroeg uit de nog met vrij grote snelheid rijdende trein stap te. Zijn vrouw, die met hem Oude jaarsavond zou doorbrengen bij hun dochter en schoonzoon, trachtte hem nog vergeefs tegen te houden. A. viel tussen perron en trein en moet door verscheidene wagons zijn overreden. In de Nieuwjaarsnacht is de 20- jarige A. van Eenbergen uit Uden op de weg Boekei—Gemert door een personenauto aangereden en gedood. De auto is doorgereden, doch kon la ter worden opgespoord in een garage te Mierlo-Hout. De bestuurder van de auto, de 30-jarige J. G. uit Mierlo- Hout, is voortvluchtig. De officier van Justitie te 's-Herto- genbosch—heeft om zijn opsporing ver zocht. Behalve voor het veroorzaken van de dodelijke aanrijding, wordt G. gezocht in verband met enkele recen te inbraken in Oostelijk Noord-Bra bant. Vermoed wordt, dat de man ge wapend is. Advertentie »1»J Müflt'lifil IMuini 3 m* WÊl»74W (tot Dinsdagavond) Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en plaatselijk wat lichte neerslag. Matige tot krachtige Oos telijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Zon: 8.50-16.44. Maan: 12.51-4.17. Op Nieuwjaarsdag zag een bewoner van de Accaciastraat in Zaandam in een droogliggende sloot op omstreeks honderd meter van zijn woning de kruin van een mensenhoofd boven de grond uitsteken. Hij haalde snel hulp en enige omwonenden trokken met veel moeite een levenloos lichaam uit de modder. Het bleken de stoffelijke resten te zijn van een twintigjarige employé van een Zaandamse essence- fabiiek, W. Spits. Kort na de jaarwis seling was hij op de fiets gestapt voor het brengen van een Nieuwjaarsbe zoek. Door nog niet opgehelderde oor zaak is hij in een buurt terecht geko men, die :n het geheel niet op zijn weg kan hebben gelegen, en door de duisternis misleid de modderpoel in gestapt. De beroemde negerzangeres Ella Fitz gerald en drie leden van haar gezel schap hebben de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij „Pan American world airways" ervan beschuldigd „rassendis criminatie" tegen hen te hebben toe gepast. Voor de federale rechtbank in New York eisen zij van de maatschap pij een schadevergoeding van 270.000 dollar. In de aanklacht zeggen de eisers, dat zij in Juli van dit jaar plaatsen gere serveerd hadden in een toestel van de „P.A.W.A.", dat van San Francisco naar Sydney in Australië vloog, waar zij enige contracten moesten vervullen. Zij kregen eerste klas plaatsen met gere serveerde nummers. Toen het toestel in Honoloeloe weer op zou stijgen, weigerden employé's van de lucht vaartmaatschappij „eisers toegang tot het vliegtuig", dat zonder hen vertrok. In de aanklacht beschuldigen eisers de maatschappij van „kwade wil", wel ke berust zou hebben op „vooroordeel op grond van hun ras en kleur". Een woordvoerder van de maatschap pij verklaarde echter voor de recht bank, dat het hier niet anders dan een „werkelijke vergissing" betrof van de booking-afdeling en dat er geen sprake was geweest van rassendiscriminatie: men had in Honoloeloe gemerkt, dat er te veel eerste klasse-plaatsen waren verkocht voor het toestel, waarin men ook een toeristen-klasse had. Hij zeide, dat de employé in Honoloeloe, blijk baar per abuis, had gemeend, dat miss Fitzgerald en haar gezelschap van de aanwezige passagiers het laatst hun plaatsen gereserveerd hadden. Hij had hen daarom onder aan de zogenaamde voorrangslijst geplaatst en hun ver zocht om twee leden van 't gezelschap de reis in de toeristenklasse te laten -oortzetten. Toen dit geweigerd werd, werden de plaatsen aan de eerstbie- dende passagiers verkocht. De Surinaamse politie is het nieuwe jaar Degonnen met een onderzoek naar wat de grootste diefstal in de geschie denis van Suriname schijnt te zijn. Uit de kluis van de Surinaamse Bank in Nickerie wordt n.l. een bedrag van 3,5 ton vermist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1