Era. pastoor P. J. M. J. v. d. Pavoordt te Eindhoven overleden Aan Dompvloedslaan worden weldra flatwoningen gebouwd Verbetering straatverlichting in sneller tempo Lid van de raad W. Mensink richt zich tot B. en W. Vier jaar pastoor van de St. Liduina- parochie te Haarlem HOEVEEL KOST HEEMSTEDE PER INWONER? Kinderfeesten Kath. Ver. Voor het Gezin H. A. MEEUWENOORD WEES ZUINIG MET LEIDINGWATER GEMEENTEBEGROTING BLOEMENDAAL St MAANDAG 3 JANUARI 1955 PAGINA 2 ELECTRO-TECHNISCH en LICHT-TECHNISCH BUREAU PATER LOOP MOET RUST NEMEN Man kon zijn huis niet binnenkomen Brandweer wist raad Nutsspaarbank Haarlem Autoralley van Alliance Succes voor de jongens Bevolking wordt in voorjaar doorgelicht De riolering in de Tulpenstraat Burgerlijke Stand Ongeval op station Haarlem Zweeds zeeman tussen trein en perron Badmintonkampioen schappen te Haarlem INTERGEMEENTE LIJKE regeling Geestelijke volksgezondheid „Caecilia" geeft concert Politie neemt afscheid van hoofdagent Beekman Koninklijke onderscheiding uitgereikt WASSERIJ DUYN Él Haarlemse geschenken voor Sao Paulo Waterstanden 100-jarige boom in Grote Houtstraat verdwijnt Lager onderwijs Bevorderingen bij Bloemen daalse politie HEEMSTEDE De rode haan kraait weer Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Beurs van New York In de leeftijd van 72 jaar is op Nieuw jaarsdag pastoor P. J. M. J. van de Pa voordt overleden in het R.K. Binnen- ziekenhuis te Eindhoven, waar hij de laatste jaren rustend was. Pastoor v. d. Pavoordt werd op 3 Maart 1882 te Gouda geboren en priester gewijd op 15 Augustus 1907. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot kapelaan te Oudorp en daarna werd hij verbonden aan de St. Hubertuskapel te Amsterdam, waar hij zijn leidende en organisatori sche capaciteiten kon doen gelden als praeses van de St. Josephgezellen. Geen wonder (jerhalve, dat de bisschop hem op 20 September 1913 tot subregent benoemde van het Klein Seminarie Ha- geveld, dat toen nog in\ Voorhout was gevestigd. Als subregent stimuleerde hij velerlei activiteiten onder de studenten en dank zij zijn levendige en grote be langstelling voor ieder persoonlijk kon hij een stevig onderling contact leggen buiten het gebruikelijke studieprogram ma om. In zijn tijd vond ook de verhuizing plaats van Hageveld, dat het nieuwe seminarie betrok in Heemstede. Dat vergde van de subregent de nodige ta lenten om de oude tradities in een jonge en meer moderne omgeving aan de nieuwe sfeer aan te passen. Zijn eerste pastoraat gold het vroe gere Schoten, waar hij pastoor Brouwer, de stichter van de St. Liduinaparochie, moest opvolgen. De St. Liduinakerk, sinds de annexatie van 1927 officieel een Haarlemse kerk, was toen nog een halve voltooid en met zijn bekende vitaliteit, die vele parochianen van St. Liduina zich nog zullen herinneren, ging pastoor v. d. Pavoordt aan het werk om de kerk te laten afbouwen. Hij trok er steeds weer op uit om te preken en te bedelen, weldoeners wist hij te vinden, en hij schakelde bij alles ook Hageveld in een gedenksteen fn het portaal van de kerk herinnert daar nog aan zodat hij binnen enkele jaren de voldoening mocht smaken, dat de kerk vrijwel ge heel afgebouwd kon worden, de twee torens aan de Zaanenstraat incluis. De stichting van een parochieel kruimel tjesfonds verzekerde hem bovendien van een extra steun van zijn parochianen. Door zijn spontaneïteit en hartelijke omgang was hij bij zijn parochianen zeer bemind en zijn pastoraat beloofde voorzover het dat reeds niet was zeer vruchtbaar te worden. Zijn gezondheids toestand liet helaas te wensen over en reeds na vier jaar bleek het noodzake lijk. dat nastoor v. d. Pavoordt een rus tiger werkkring kreeg. On 4 November 19'9 werd bij benoemd tot rector van het R.K. Weeshuis te 's-Gravenhage. Zijn plaats in Haarlem werd ingenomen Advertentie WIEKEXPLEIN 7 - HEEMSTEDE Z.N. TEL. 38195 Wjj vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, waarin de aangeslotenen tot uiterste zuinigheid met het gebruik van leidingwater en tot vermijding van verspilling worden aangespoord. Bij het invallen van de vorst pleegt het waterverbruik aanzienlijk op te lo pen, hetgeen veelal tot ongerief voor vele aangeslotenen aanleiding geeft. Dit behoeft niet het geval te zijn, in dien alle aangeslotenen de jaarlijks door het P.W.N. aanbevolen maatregelen ter voorkoming van bevriezing der waterlei ding nemen. Naar wij vernemen zal het P.W.N. in het algemeen belang er op toezien, dat geen water verspild wordt. De om standigheden dwingen er toe, dat bij het constateren van waterverspilling tot afsluiting van het betrokken perceel moet worden overgegaan. Wij raden onze lezers daarom aan, de aanwijzingen, welke zijn vermeld in de advertentie, nauwkeurig op te vol gen. U dient daarbij het algemeen be lang en kunt Uzelf daardoor onnodige kosten en veel ongerief besparen. door pastoor L. Schalke, die nog steeds de St. Liduinaparochie bestuurt. 1 Die zogenaamde rustiger tijd duurde echter maar kort en het tekent liet ka rakter van pastoor v. d. Pavoordt, dat hij weer spoedig wilde werken in de di recte zielzorg. Op 13 Juni 1931 werd hij tot pastoor benoemd van de parochie van O. L. Vrouw van Goede Raad te Be verwijk. Tenslotte zag hij zich toch ge noodzaakt zijn emeritaat aan te vragen, hetwelk hem eervol verleend werd op 19 October 1940. Vorige week werd hij van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien en op Nieuwjaarsdag is hij overleden. De Metten worden in zijn laatste pa rochiekerk te Beverwijk gezongen op Dinsdagavond 4 Januari; Woensdagoch tend om half tien volgen de Lauden en de plechtige Uitvaartmis. De lijkrede zal worden uitgesproken door pastoor A. M. v. Nobelen uit Brielle. Ook de begrafenis geschiedt te Beverwijk. Op doktersadvies zal pater W. Loop van de Bond zonder Naam tot half Maart rust dienen te nemen. Tot zolang zal pater Loop zich niet met het werk van de bond bemoeien. Zijn plaats wordt ingenomen door pater Godfried Tesser. De Haarlemse brandweer weet over al raad op. Dat bleek bijvoorbeeld in de nacht van Zaterdag op Zondag, toen zij werd te hulp geroepen door een 60-jarige man, die de voordeur van zijn huis in de Tulpenstraat gegren deld vond en dus zijn woning niet bin nen kon. iDe brandweer arriveerde op zijn alarmering met een ladderwagen, zodat het slachtoffer via een raam op de bovenverdieping weer voet in huis kon zetten. Zijn dochters waren die avond omstreeks 11 uur naar bed ge gaan en hadden bij ongeluk de gren dels voor de deur geschoven. Bij de Nutsspaarbank te Haarlem is gedurende December ingelegd f 1.476.647 en terugbetaald f 1.215.481, zodat het spaaroverschot f 265.055 (Dec. v. j. f 53.965) bedroeg. In geheel 1954 werd ingelegd f 17.991.166 (vorig jaar f 13.517.123) en terugbetaald f 12.497.786 (f 10.489.743). Aan rente werd bij schreven f 768.089 (f 642.662), zodat het tegoed thans bedraagt f 34.896.842 (31 Dec. 1953 f 28.615.402). De hockeyvereniging Alliance heeft Zondag de traditie voortgezet van een jaarlijkse autoralley voor de jeugdle den omstreeks de jaarwisseling. De start en finish waren bij hotel Boeken rode in Aerdenhout. Een vijftigtal meis jes en jongens werden in ongeveer twintig auto's van ouderen ingedeeld, om vervolgens van kwart over twaalf af allerlei opdrachten te gaan uitvoe ren. De laatste auto kwam om vier uur terug en eerst toen kon men constate ren, wat de jeugd van deze opdrachten had terecht gebracht: kaartopdrachten, het verzamelen van bollen en allerlei werkjes, die veel fantasie van de deel nemers vroegen. De laatste drie jaren was steeds een meisjespaar winnaar van de ralley. Het nieuwe jaar liet dit keer de eer aan de jongens. De eerste prijs was voor Rudi Lambeck en Daan van Dijkman, en de tweede prijs voor Koos Borghout met Hans van den Brink. Als prijzen werden fraaie medailles uitgereikt. In de ridderzaal van het stadhuis hield Haarlems burgèmeester mr. P. O. F. M. Cremers, in indrukwekkend ambtscostuum, met zijn echtgenote, mevrouw Cre- raers de Bruyn, Zaterdagmiddag de traditionele nieuwjaarsreceptie voor de burgerij. Er bleek voor de receptie een overgrote belangstelling te bestaan en talrijk waren de goede wensen, die over en weer werden gewisseld. De namen der receptiegangers werden door een bode afgelezen. Op de foto: de heer 11. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, wenst de burgemeester een voorspoedig 1955 toe, terwijl mr. Cremers de heer Baard dank zegt voor de speciale verlichting, die de heer Baard heeft laten aanbrengen boven de schil derijen in de ridderzaal. Zoals wij Vrijdag in het kort reeds konden mededelen heeft de Bloemen- daalse begroting voor 1955 een tekort van f 97.000. B. en W. hadden natuur lijk liever een reëel sluitende begroting aangeboden, maar zij verheugden zich er toch over, dat het tekort f 110.000 minder bedraagt dan het vorig jaar. Aan inkomsten en uitgaven vermeldt de gewone dienst een bedrag van f 5.402.642. B. en W. schrijven aan de raad, dat het aanmerkelijk gunstiger resultaat niet alleen te danken is aan een hogere algemene uitkering uit het gemeente fonds, maar ook aan een scherpere raming van diverse uitgaafposten van de gewone dienst en aan het feit, dat ten laste van de kapitaaldienst slechts credieten aangevraagd worden voor die werken, waarvan verwacht kan worden, dat deze in de loop van 1955 ook inderdaad geheel of gedeeltelijk tot stand kunnen komen. Verder wordt opgemerkt, dat omtrent het financieel aspect der gemeente en de daarmee nauw samenhangende ontplooiingsmogelijkheden weinig valt te zeggen, zolang de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeente niet definitief is geregeld. Ten aanzien van de doorlichting der bevolking herinneren B. en W. er aan, dat daarvoor in 1954 reeds een crediet is verleend, maar dat aan het plan tot doorlichting van de gehele bevolking van Bloemendaal tot heden geen uitvoe ring kon worden gegeven. Het wachten is op de mechanisering van het bevol kingsregister. Die mechanisering na dert thans haar voltooiing en in het aan staande voorjaar zal met de doorlich ting kunnen worden begonnen. Voor het onderzoek naar de exploita tiemogelijkheden van de kop Zeeweg is een commissie ingesteld, die inmiddels met haar werkzaamheden is begonnen. Betreffende de woningbouw delen B. en W. de raad mede, dat van 1 Januari tot en met 1 December 1954 bouwvergun ningen zjjn verleend voor 93 woningen, waarvan 80 met toekenning van premie, 2 met herbouwfinanciërin en 11 in de vrije sector. 1. Met moeite torst Frans Gropperhaus Bronsteeweg 17 te Heemstede, deze enorme snoek. Begrijpelijk, want het beest weegt maar liefst 28 pond en werd door Frans (17 jaar) opgeihst uit het Noord-Hollands Kanaal nabij Aker sloot. Op Oudejaarsavond kwam hij er triomfantelijk mee thuis en natuurlijk werd er de gehele avond over weinig anders gesproken dan over deze won derbaarlijke visvangst, die alle records, welke in de familie Gropperhaus ge boekt werden, met stukken heeft gesla gen. Er heerst namelijk een strijd tussen de familie aan de Bronsteeweg en ^en oom in Bussum. Deze oom ving onlangs een snoek van 21 pond. Een gewicht van enige betekenis inderdaad, maar de oom doet er goed aan thans naar records op ander gebied te gaan streven! De 28- ponder is het weekeind tentoongesteld in de etalage van vishandel Osendorp aan de Binnenweg te Heemstede. Van daag is de snoek naar Artis vervoerd, waar de buik van het dier zal onder zocht worden. Als bijzonderheid voor hengelaars moge dienen, dat de vis gevangen is aan een 20/100 mm. nylon- snoer zonder stalen onderlijn. Het ge vecht, om de snoek op de kant te krij gen, heeft een uur geduurd. De fami lie Gropperhaus zit het vissen in het bloed en Frans beoefent deze bezigheid reeds sinds zijn vijfde jaar. FILMS: REMBRANDT: „Der Zigeunerbaron", Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „De neerser van Ceylon", 14 jr. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Weekend in Parijs". 14 jaar; in de avondvoorstellingen. In de matinée's „De avonturen van Robinson Crusoë, a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. LIDO: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: "It's in the air", a. 1. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Brood, liefde en fantasie", a. 1. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Tarzan en de wonderbron", 14 jaar, 2.30 uur. MINERVA: tot en met Wo.: „Douane boem" a.l. Tijden 2.30 en 8 u. Do. 7.15 uur: „The 39 steps" 14 jaar.. Maandag 3 Januari Stadsschouwburg: „Het Rotterdams To neel" met .Fanny" (Ab. A), 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. Peters van 15.30—16.30 uur. Dinsdag 4 Januari Concertgebouw: Noordh. Ph. Ork. 5e Con cert, serie D, Sol. Bela Siki, piano, 8 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 10—15 uur. Zo. van 13—15 uur. TinholthuisVrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen- diik Gotzius. Geopend van 113 uur. Zo. van 13 uur. Huis van Looy: groepstentoonstelling van „Kunst zij ons doel". Geopend van 1017 uur, Za.: 1—5 uur. Zo.: 13—17 uur. Gerzon, Grote Houtstraat: Tentoonstel ling „Tekenen Is een wereldtaal" (tot en met 4 Jan.). Kunsthandel Leffelaar: Aquarellen van Frans Funke, Josje Smit: appliqué's, weef werk, ceramiek. Geopend van 1017 uur. Het lid van de raad de heer W. Men sink heeft tot B. en W. de navolgende vragen gericht: 1. Is het uw college bekend, dat in de woningen aan de Tulpenstraat 45 tot en met 51 mensonterende toestanden heer sen, vooral doordat tot zelfs in enkele huizen het drek uit afvoerbuizen ed. op de vloeren terecht komt en niet met succes kan worden tegengehouden of af gevoerd, terwijl het elders zo dicht bij de woonruimte en de keuken van de bovenbewoners ligt, dat ook van daaruit de stank en het uitzicht walglijk zijn? 2. Is het juist dat één en ander niet alleen het gevolg is van schandelijke te kortkomingen van de huiseigenaren, doch tevens van het feit dat de gemeen telijke riolering ter plaatse niet deugt? 3. Is het juist dat dit laatste en andere tekortkomingen aan deze huizen, zoals kapotte vloeren, lekkages in daken en aan schoorstenen, scheuren in muren, rottend fruit en veel ander afval in een niet meer bewoond benedenhuis onder een bewoond bovenhuis, de gemeente lijke dienst van Bouw- en Woningtoe zicht bekend zijn, doch dat een of meer ambtenaren van deze dienst aan de be woners gezegd hebben dat B.- en W.- toezicht hier niets kan doen, omdat deze woningen toch voor de afbraak bestemd zijn? 4. Is het juist, dat één of meer ambte naren van deze dienst aan de bewoners Ondertrouwd: P. J. Jacobs en C. van Norde, C. Bouman en H. J. van den Berg, N. G. Koedooder en H. W. A. Hagen. Gehuwd: A. J. H. Schouten en A. J. Post. Geboren: L. RingroseStumpf z., J. Levering—Bruning z., C. A. Lange- meijer—Karskens z., G. C. Sijmonsma— Frehe z., C. Th. NederpeltAupers z., G. WinkelKoek z., H. F. van Drim- melen—van Blanken d., E. C. Butot— Nieste d., P. A. G. Nieuwenhuizen Rolvers d., P. Groenevelt—Schellink hout d. Overleden: J. H. Hensels, 70 j., Maer- ten van Heemskerkstraat; E. J. Lubbers 71 j., Kleverparkweg; W. Erdtsieck, 92 j., Jansstraat; C. Claus—Vegting, 81 j„ Ooslerstraatj E. Dijkstra—Huykman, 79 j„ Jansstraat; M. E. van der Vossen, S9 j., Kamperlaan; J. Koster—Hommels, 7. j„ de Ruijterweg; C. Ph. Heiliegers, 68 j., Timorstraat. tot advies hebben gegeven zelf op de openbare weg de straat op te breken en eventuele breuken in afvoerbuizen en riolering op te sporen en te repareren, in plaats dat bevorderd wordt dat, zoals elders, de publieke plicht van de ge meente en de particuliere plicht van de huiseigenaren wordt nagekomen? 5. Zijn B. en W. niet van mening, dat hier terstond moet worden ingegrepen, opdat de bewuste gezinnen, waarin zich nog zeer jonge kinderen bevinden, niet langer in deze mensonterende omstan digheden blijven leven? 6. Kunnen B. en W. meedelen, of, en zo ja, welke maatregelen zij daartoe heb ben genomen en nog zullen nemen? Vrijdagmiddag omstreeks vier uur raakte een 47-jarige Zweedse zeeman G. H. Lundgens, thuishorend aan boord van het s.s. Vindo", dat nu te Amsterdam ligt, tussen de trein en het perron van het station Haarlem, toen hij trachtte van een rijdende trein te springen. Vermoedelijk liep hij een bek kenfractuur op. Hij is opgenomen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo. De liefhebbers van badminton zullen de ze week kunnen genieten van een groots evenement. De nationale kampioenschappen zullen namelijk Zaterdag en Zondag in het Haarlemse Krelagehuis aan de Leidsevaart worden gespeeld. Van de zijde van de deel nemers (sters) bestaat voor deze kampioen schappen grote belangstelling; het was zelfs noodzakelijk van de 401) inschrijvingen er niet minder dan honderd te weigeren aan gezien de speelmogelijkheden te gering bleken. Vanzelfsprekend hebben alle prominenten voor deze wedstrijden ingeschreven, o. a. de kampioenen mevrouw Koch en den Hoedt; liet behoeft dus geen verwondering te wek ken dat ook d'e topspeler(sters) van de Haarlemse vereniging Duinwijck, namelijk mevrouw E. Robbé en de heren L. Verhoef en B. Loo een kansje zullen wagen, waarbij thans vaststaat, dat vooral mevrouw Robbé nu een goede kans heeft op het kampioen schap. De wedstrijden beginnen Zaterdag reeds om twee uur (einde 23.00 uur) en worden Zondag voortgezet (einde zeven uur). Het is misschien wel interessant hoeveel volgens de begroting het verzorgingspeil der gemeente Heemstede per inwoner kost. Gerekend naar het aantal inwoners van 25.100 is dat bedrag f 153,19. Bijgaand staatje geeft dat bedrag in onderdelen weer, evenals het percentage van het totaal. Algemeen beheer Politie, brandweer en bescherming bevolking Openbaar uitgebreid lager onderwijs Overige onderwijskosten Middelbaar onderwijs Voorbereidend hoger onderwijs Nijverheidsonderwijs Subsidies aan culturele verenigingen, kosten bi bliotheek enz. Maatschappelijke steun en voorzorg Uitgaven, niet begrepen in de vorige posten Totaal f 153,19 100,procent 12,99 8,48 procent 15,99 10,44 5,05 3,29 15,95 10,41 31,35 20,46 7,70 5,02 5,09 3,32 7,41 4,83 4,52 2,95 1.82 1,19 4,20 2,74 0,70 0,45 6,04 3,94 0,45 0,29 0,88 0,57 3,55 2,31 20,22 13,26 9,28 6,05 Wij hebben in de afgelopen weken herhaalde malen de aandacht geves tigd op de voorstellen van de gemeen ten Haarlem en Bloemendaal om een gemeenschappelijke regeling te tref fen voor de organisatie van de gees telijke volksgezondheid. De psychia trische voor- en nazorg, zoals die door de gemeente Haarlem wordt verricht, zal ook door enkele omliggende ge meenten kunnen worden benut. B. en W. van Heemstede hebben de raad thans voorgesteld tot deze gemeenschap pelijke regeling toe treden. De raad wordt daarvoor een crediet van f 5.500 gevraagd. Donderdag 13 Januari hoopt het Kon. Mannenkoor „Caecilia" op te treden in een koor- en solistenconcert. De solisten zijn: Annie Woud, alt; Nico Hoogerwerf Jr., trompet en Anton de Beer, piano. Het koor zal een eerste uitvoering geven van „Ik hoor trompetten klinken" van Jac. Bonset. Het concert wordt gegeven in het Concertgebouw en begint om 8 uur. Op de laatste dag van het jaar 1954 heeft de hoofdagent van de Bloemen- daalse politie, de heer A. Beekman, des middags afscheid genomen van het po litiekorps in de gemeente Bloemendaal. Tijdens een intieme bijeenkomst in het gymnastieklokaal van het politiebureau, in aanwezigheid van het bijna voltallige korps en gepensionneerde politiemen sen, die met de heer Beekman nog had den samengewerkt, is de scheidende politieman toegesproken door Bloemen- daals burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller, de hoofdinspecteur-korpschef van politie, de heer J. Voerman en door de heer H. L. A. van de Pavert, als voorzitter van de Politie Sportclub Bloemendaal. Burgemeester Peereboom Voller sprak in waarderende woorden over het werk van hoofdagent Beekman, sinds deze in 1940 bij de gemeente in dienst trad. Ook daarvóór was de heer Beek man in Bloemendaal geen onbekende, want ingedeeld bij de Rijkspolitie in Haarlem verzorgde hij van omstreeks 1929 af tot het begin van de tweede wereldoorlog des Zondags de politie dienst aan het Bloemendaalse strand bij de kop Zeeweg. De burgemeester kon de heer Beekman verder mededelen, dat hem de eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, was verleend, waarmede de heer Beek man zich blij verrast toonde. Nadat burgemeester Peereboom Voller de me daille had opgespeld, werd namens het politiekorps door de heer Voerman de draagmedaille aangeboden. Om te bewijzen, hoezeer het werk van de heer Beekman gedurende de negen zomerseizoenen na de bevrijding aan het Bloemendaalse strand, door aldaar ver toevende mensen werd gewaardeerd, kwamen nog afgevaardigden van twee verenigingen, die woorden van waar dering vergezeld lieten gaan van een stoffelijke herinnering. Het waren de heren J. G. de Vries namens de Bloe mendaalse Reddingsbrigade en Van Haaren namens de kampeervereniging „De Zeemeeuwen". Advertentie P AMSTKRO,\MSEV,\AKt20 TtI„U05J MANGELWAS KANT EN KLAAR, binnen 4 dagen retour Het eerste Nederlandse vliegtuig dat ooit Sao Paulo aangedaan heeft, is daar Zondag geland. Het heeft geschenken uit Haarlem aangevoerd voor het stads bestuur van Sao Paulo, welke stad haar 400-jarig bestaan viert. Vandaag zou uit Buenos Aires de te rugreis naar Europa worden begonnen. Dinsdag 4 Januari Hoog water: 11.20 u. Laag water: 6.38 u. en 19.13 u. Dezer dagen is men bezig de on geveer 30 meter lange kastanjeboom in de Grote Houtstraat te rooien. De geweldige boom, die bijna 100 jaar geleden werd geplant, leed aan ouderdomsziekte, waardoor de wor tels in vermolmde toestand verkeer den. De belangrijke winkelstraat van Haarlem zal nu één van haar niet- economische objecten moeten missen. Voor de 80 eerstgenoemde woningen is bouwvolume beschikbaar gesteld en wel voor 41 uit het contingent 1951 tot en met 1953 en voor 39 uit het contin gent van 1954 tot en met 1956. Aange zien de gemeente voor laatstgenoemde periode slechts bouwvolume voor 41 wo ningen is toegewezen, is dit nu prac- tisch uitgeput. Uit het laatste contingent werden o. a. bouwvergunningen verleend voor drie flatgebouwen (36 woningen) nabij de Dompvloedslaan. Met de bouw zal spoedig worden begonnen. Daarnaast bestaan er nog plannen om twee flat gebouwen (ieder 30 woningen) op te richten aan de Dompvloedslaan. Er is wel geen bouwvolume meer be schikbaar, maar op het verkrijgen daar van zal met klem worden aangedrongen zodra de plannen concreet zijn inge diend. Wat de wegen betreft kan worden me degedeeld, dat ook in de eerstkomende jaren voor onderhoud nog vrij grote be dragen nodig zullen zijn. Tevens zullen in de eerstvolgende jaren meer rij banen geheel moeten worden vernieuwd waarbij in sommige gevallen ook de fun deringen moeten verzwaard worden. De vernieuwing van voet- en rijwielpaden zal na 1955 vrijwel geheel zijn voltooid. De straatverlichting in Bloemendaal is wat de lichtsterkte betreft nog be langrijk ten achter bij voor de oorlog en ze is derhalve matig te noemen. Door gebruik van sterkere lampen is verbe tering mogelijk, doch bij het overgrote deel van de bestaande ornamenten is ook hierdoor, mede tengevolge van de grote afstanden tussen de lichtmasten, geen behoorlijke lichtspreiding te be reiken. De verbeteringen, die reeds zijn aan gebracht, zijn echter maar gering ten opzichte van de gehele straatverlich ting. In dit tempo voortgaande zou het nog wel verscheidene jaren duren alvo rens de verlichting op behoorlijk peil zal zijn gebracht. In verband met de toene mende dichtheid van de bebouwing en het toenemende verkeer wordt het zeer wenselijk geacht de verbetering van de straatverlichting sneller te doen uitvoe ren. B. en W. menen, dat een en ander in vijf opeenvolgende jaren bereikt kan worden. In de begroting is dan ook een stevig bedrag daarvoor uitgetrokken. Ook de riolering vraagt de aandacht van het college. Om zoveel mogelijk op de Haarlemse riolering te lozen is het in Bloemendaal nodig in de komende ja ren de rioleringen in verschillende we gen te vernieuwen, te verruimen en te verdiepen. Voor de vuilnisophaaldienst zal in de loop van 1955 een derde roltrommelau- to in bedrijf komen. Haar verwacht wordt, zal het inzamelen van het huis vuil dan geen problemen meer opleve ren. B. en W. menen verder, dat er voorts moet worden blijven gestreefd naar het verkrijgen van een stortplaats voor het vuil ten Zuiden van de Zeeweg op cir ca 500 meter van het strand. (Gedepu teerde Staten hebben aan het plan in middels hun goedkeuring verleend). Ten aanzien van de met de gemeen te Haarlem opnieuw te sluiten overeen komst inzake de levering van gas aan Bloemendaal zijn de onderhandelingen nog steeds gaande. Verder kan worden medegedeeld, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid om voor de gehele ge meente te komen tot een gelijke gas- en een gelijke waterprijs, dus voor de inwo ners van alle gemeentekernern. Zoals bekend betrekken de inwoners van Vo gelenzang gas van de gemeente Heem stede en water van het P.W.N., waar door de mensen in Vogelenzang voor gas minder en voor water meer betalen dan de overige inwoners van Boemen- daal. B. en W. wijzen er ten aanzien van het lager onderwijs op, dat de hoge kosten mede worden beïnvloed door de niet wettelijk verplichte uitgave zoals de kosten voor de boventallige onderwijzers 71519.-) en van het vakonderwijs 105.128.-) van welke kosten voor de buitenleerlingen onge veer de helft wordt terugontvangen. Ten laste van de gemeente blijft daar door dus een bedrag van 84.000.-. Indien nu het instituut „Boventallige leerkrachten" in Bloemendaal niet weer was ingesteld en de gemeente met De Kath. Vereniging voor het Gezin kan tevreden zijn over de 4 kinderfeesten in het Concertgebouw, die in de laatste weken van het oude jaar werden ge houden. Ongeveer 3500 kinderen hebben plezier gehad o.a. van het optreden van het gezelschap „Habraken", dat deze middagen zijn medewerking verleende. De foto laat zien, hoe de voorzitter van de Kath. Vereniging voor het Gezin, de heer W. van Liemt, bloemen overhandigt aan Katrijn, waarbij Jan Klaassen, de kok en de andere medewerkers op de achtergrond toezien. het aanstellen van leerkrachten voor het vakonderwijs minder ver was ge gaan, zou dit de begrotingspositie van Bloemendaal belangrijk ten goede zijn gekomen. B. en W. zijn er zich ten zeerste van bewust, dat het onderwijs in Bloemen daal op een hoog peil moet staan, doch indien dat zo ver wordt doorgevoerd, dat daardoor in alle opzichten het ge meentebelang wordt geschaad, is voor zichtigheid geboden. Daarbij komt nog het volgende. Van de 4500 leerlingen, die de lagere scholen in Bloemendaal bezoeken, zijn ongeveer 2400 leerlingen afkomstig uit andere gemeenten. Meer dan de helft dezer buitenleerlingen ko men uit Haarlem. Dat betekent dus, dat van de 19 lagere scholen in Bloemen daal ruim 50 pet., dus ongev. 10 scho len, nodig zijn voor de buitenleerlingen. Nu moge deze uitzonderlijke toestand, zo zeggen B. en W., voor een deel zijn toe te schrijven aan de ligging van Bloemendaal te opzichte van Haarlem, de grote aantrekkelijkheid tengevolge van het instituüt „Boventallige leer krachten" zal van invloed zijn op de aanwezigheid van dit abnormaal grote aantal buitenleerlingen. Weliswaar moe ten de voor de buitenleerlingen te ma ken kosten in het algemeen door de be trokken gemeente worden vergoed, doch indirect blijven terzake toch nog kosten ten laste van Bloemendaal. B. en W. wijzen de raad op deze kwestie met de verwachting overigens dat na aanneming van het thans aan hangige ontwerp „Schoolgeldwet" deze kosten waarschijnlijk voor een groot gedeelte zullen "erminderen, doorat, behalve voor de twee hoogste klassen van het M.U.L.O.-onderwiis, de school geldheffing komt te vervallen. De begroting 1955 vermeldt de volgen de subsidies. Vreemdelingenverkeer Z. Kennemerland 250.-; V.V.V. Bloe mendaal 100.- (gevraagde subsidie van 500.- op voorstel van B. en W. af te wijzen)R.K.Reclassering Haarlem 100.-; St. Marthavereniging Haarlem 100.—; Kath. E.H.B.O. te Vogelenzang 175.- (vorig jaar f 200.-)Herwon nen Levenskracht 40D.- (Vorig jaar 500.-); Vereniging St. Jozef tot uitzen ding van zwakke en herstellende kinde ren 150.-; Wit Gele Kruis ten bate van Bloemendaal-Overveen 1000.-;Wit Gele Kruis Aerdenhout 600.-; Witte Kruis 3000.-; Witte Kruis ten bate van de Gezinsverzorging 2360.-; Thijsse's Hof 1500.Centraal Oranjecomité 1500.—; Nrd.holl. Philh. Orkest 1962.-; (voor het geven van twee concerten 800.—)Bijdrage Natuurbescherming Zuidkennemerland 250.67.-; Wit Gele Kruis Haarlem voor het Kraamcentrum l.~ per verzorgingsdag tot een maxi mum bedrag van f 500.- Met ingang van 1 Januari is met de. heer Beekman eveneens de heer B. van Kampen, te Aerdenhout, met pensioen gegaan. In hun plaats werden bevorderd tot hoofdagent de agenten van politie C. Th. de Jong en L. Vethaak. De heer J. Diemeer, tot deze datum adspirant agent, werd tot agent van politie be noemd. Deze bevorderingen werden be kend gemaakt tijdens de afscheidsbijeen komst van hoofdagent Beekman door de burgemeester van Bloemendaal. Na de brand in de H. W. Mesdag laan heeft het er op geleken alsof de rode haan zich blijvend te Heemstede wilde vestigen. Op Oudejaarsdag ge raakte de ventilator van een oliestook inrichting in een woning aan de Fr, Schubertlaan defect waardoor een be gin van brand ontstond. Een 16-jarig meisje sloot fluks de kranen en de electrische leiding af, waarna zij met weinig moeite de vlammen doofde. De brandweer was er weer snel bij en doofde met een koolzuurapparaat voor alle zekerheid ook de kachel zelf. Nadat op Nieuwjaarsdag op het Raadhuisplein het vlammenspook een loos alarm had geproduceerd, had het zich diezelfde dag genesteld in een schoorsteen van het perceel Prinsenlaan 15. Het bleek dat in deze schoorsteen verstopping was ontstaan, welke door de brandweer in een ommezien was verwijderd, zodat er geen water be hoefde te worden gegeven en er dus ook geen schade was. GEBOREN: J. J. Uitendaal en E. G. Tersteeg, z; T. Rabenberg en M. J. Steehouwer, d; A. IJzerman en N. de Ruiter, z; A. G. Boon en E. A. A. M. Bisschop, z. ONDERTROUWD: J. C. Kreffer en Baronesse van der Feltz, K; J. P. Kruijt en L. M. Bernhard; W. P. Jan sen en H. van Zutphen; P. Abbott en D. u. van Cleeff; D. J. de Widt en S. van der Kaay. GETROUWD: B. van Niel en A. M. A. Cobelens: F. J. P. Lommerse en A. M. T. Stark; J. P. Junge en I. C. Leu ven: T. A. Corbeth en J. J. Vros; B. H. M. Faassen en V. A. Draaisma; N. Kinkel en M. E. Hazevoet; J. Weijer en H. D. Anema; P. M. van Drooge en J. E. M. van Dijkman. OVERLEDEN: J. A. Haleber, 88 j., m; Wed. W. van den PuttenKuijten, 76 j., V; M. J. de WaardtVan Peski, 73 j., V; F. Weidijk, 66 j., m; H. L. A. M. Hollants, 54 j., m. (Niet officiële Koersen i Vorig Opening 3% Ned. 1953 Si/a Ned. 1953 3(4 Ned. 1948 3% pCt. Ned. 1950 314 Ned. 1954 3-3% Ned 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inseiir. Grtbk. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Deift cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unle H.V.A. Deli Mij. Cert. slot 10214 102% 1007/4 101 100% 10014 102% 99% 203% 32114 160 268 260% 290 388% 257 33% 269 99% 180% 191% 158% 135% 126% 3/1 100% 398 341 549 104% 195 160 136% 124 30/12 31/12 Anaconda Copper 51% 52 Bethlehem Steel 108% 109% Chrysler Corp. 70% 71% General Electric. 46 46% General Motors 96% 97% Kennecott Copper 106% 105% Montgomery Ward 77% 79% North American Co 27% 27% Radio Corp. 38% 38% Republic Steel 81% 84% Royal Dutch Shell Union Oil 71 72% 60% 61% Southern Pacific 54% 5414 Southern Railway 79% 79% Tidewater 25% 25% U.S. Steel 72% 73% Stemming: goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2