Douwe Egberts Een bewogen Gijsbrecht in Amsterdam Internationale spanning in 1954 verminderd De zweer van Don Lucas Gewichtige beslissingen in 1954 voor Oost en West tabak Johan Schmitz in de titelrol Gouverneur Van Baal: Overal nieuw leven op N-Guinea Reden tot dankbaarheid voor hetgeen bereikt is West-Duitse diplomatenvrouw verwekt incident in Londen Wij gaan ook voor Nieuw-Guinea het nieuwe jaar vol vertrouwen in Inbraak zonder diefstal te Oss Guus Hermus als Vosmeer Sterke ruggesteun voor de toekomst Dr. Drees spreekt tot landgenoten waar ook ter wereld Communisten achten oorlogsdreiging vermeerderd door Parijse verdragen Voormalige miss Duitsland praat haar mond voorbij JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen MAANDAG 3 JANUARI 1955 PAGINA 3 Nieuwjaarsrede prof. Kernkamp Daders waarschijnlijk in werk gestoord Oosterhuis: Herstel samenwerking moeilijk Na botsing overleden ate empe WESTERSE STAATSLIEDEN: Duitsland vraagt om hereniging Zeepost naar Oost en West door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers Opneemplaatsen voor met verlof gaande militairen Medewerking van de minister gevraagd Liftverbodaccoord. maar dan vrij vervoer Onrustig Oudejaar Diefstal en steekpartij in Volkel (N.B.) waarschuwen tegen Opsporing versocht V erbruikscoöperatiea zullen prijzen niet verhogen Nieuwjaarsrede voorzitter K. v. K. Tilburg Zorgwekkende toestand in sigarenindustrie De echtgenoot van Mat a Hari Uitgever vrijgesproken De minister van Overzeese Rijks delen, prof. W. J. A. Kernkamp, heeft op Oudejaarsavond voor de radio een rede uitgesproken, waarin hij van 1954 gewaagde als van een jaar van ge wichtige beslissingen. Hij wees aller eerst op de totstandkoming van het (Van onze correspondent) Hedenmorgen is ontdekt dat tijdens het weekeinde- ingebroken is in het kantoor van de Nederlandse Crediet- bank te Oss. De daders zijn door het W.C.-raampje binnengekomen, hebben toen de voordeur geopend en twee zuurstofflessen binnengedragen, waar na zij tevergeefs getracht hebben de safe open te branden. Waarschijnlijk zijn zij in hun werk gestoord, want de zuurstofflessen, bijbehorende appara tuur en een kniptang hebben zij m het kantoor achtergelaten. Er wordt niets vermist. Het bankgebouw staat in de hoofdstraat van Oss. De voorzitter van het NVV, de heer H. Oosterhuis, heeft in een nieuwjaars toespraak voor de microfoon van de VARA aangaande een herstel van de samenwerking der vakverenigingen voorshands weinig hoop gelaten. Hij zei- de o.m. dat de aant'jging dat het NVV schuldig zou zijn aan de toenemende onkerkelijkheid en godsdienstloosheid, met als gevolg daarvan verzwakking en verval van zedelijke normen, alsmede de betuigingen van instemming van de KAB en het CNV daarmee, de oorzaak waren van het verbreken van de sa menwerking in de Raad van Vakcentra- len. „Op zuiver principiële en ideele gronden hebben wij deze samenwerking moeten beëindigen en wij vrezen dat, zolang inzake de zo grievende aantij ging jegens het NVV en de daarmede gepleegde instemming niet een bevredi gende opheldering en rehabilitatie is te bereiken, de zozeer geprezen samenwer king zeer moeilijk is te herstellen," al dus de heer Oosterhuis. Te Baarn is de 35-jarige K. uit Soest met zijn bromfiets tegen een boom gebotst. Hij bekwam onder meer een schedelbasisfractuur en is later in het ziekenhuis overleden. Statuut voor het Koninkrijk, waar mede een volkomen nieuwe rechtsorde voor Suriname en de Nederlandse An tillen verkregen is. T.a.v. Nieuw-Guinea zei de minister o.m. dat bij de behandeling van de begroting 1954 van Nieuw-Guinea in de Tweede Kamer, voor de eerste maal sedert N.-Guinea een afzonderlijk rijks deel is geworden, bleek ^at alle in de Tweede Kamer vertegenwoordigde frac ties, met uitzondering slechts van de communisten, eenstemmig van oordeel zijn, dat de souvereiniteit over Weste lijk Nieuw-Guinea bij Nederland berust en behoort te blijven berusten, totdat de inwoners van dat land t.z.t. in staat zullen zijn het zelfbeschikkingsrecht uit te oefenen; dat overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië niet kan worden overwogen en dat derhalve hierover ook niet langer met Indonesië onderhandeld zal worden. Tenslotte, dat ook geen enkele vorm van internatio nale deelneming aan het bestuur over Nieuw-Guinea aanvaardbaar wordt ge acht. Het is voor de Nederlandse regering verheugend te weten, dat zij in deze de steun van bijna het gehele Neder landse volk achter zich weet. Na een aanvankelijk succes voor In donesië in de politieke commissie van de V.N. om Nederland onder druk te zetten teneinde onderhandelingen om trent de status van Nieuw-Guinea te hervatten, kunnen wij er dankbaar gewag van maken, dat deze pogingen van Indonesische zijde in de algemene vergadering van de V.N. uiteindelijk schipbreuk hebben geleden. Bij deze terugblik over het jaar 1954 kunnen wij derhalve met voldoening een be langrijke politieke vooruitgang t.o.v. Ned. Nieuw-Guinea bij de jaarwisse ling constateren, zowel nationaal als internationaal. Wij gaan, aldus besloot minister Kernkamp, ook voor Nieuw-Guinea het nieuwe jaar vol vertrouwen tegemoet. Het past ons daarbij hulde te brengen aan al diegenen in Nieuw-Guinea, die onder de moeilijkst denkbare omstan digheden voortgaan hun beste krachten te wijden aan de ontwikkeling van land en volk, ambtenaren en particu lieren, zendelingen en missionarissen, Advertentie NSNOl7Sl Het Nieuwjaarsfeest in de Amster damse Stadsschouwburg is weer achter de rug. Kloris en Roosje hebben hun bruiloft gevierd voor de zoveelste maal en d'onderang van Amsterdam heeft zich in een bewogen voorstelling van de Nederlandse Comedie voltrokken. Wegens ziekte was Han Bentz van den Berg verhinderd de Gijsbreght te spe len. Hij werd vervangen door Johan Schmitz, die bijzonder goed op dreef was en naar VondeI's aard godvruch tig en dapper zijn volk in de stad en „op 't huis" verdedigde, hartstochte lijk en teder en met een goed gevoel voor het vers, dat sommigen wel ge- leger en marine, mannen zowel als makkelijk verwaarlozen, vrouwen. Dat was dan een van de verschillen De gouverneur van Nieuw Guinea, dr. J. van Baal heeft voor radio Nieuw- Guinea op Oude jaar een toespraak gehouden. Hij herinnerde hierbij o.m. aan de grote vooruitgang van de scheep en luchtvaartverbindingen. Het gouver nement van Nieuw-Guinea zal binnen- „Waarde luisteraars, waar ook ter we reld", aldus begon de minister-president, dr. W. Drees, zijn toespraak voor de Wereldomroep op Nieuwjaarsdag. Hij richtte zich tot de vele landgenoten, die over de gehele wereld verspreid zijn, tot de rijksgenoten in Suriname, de Antil len, N.-Guinea, tot hen die in Indone sië ook onder moeilijke omstandighe den een taak blijven vinden, tot tien duizenden emigranten. De minister-president herinnerde er aan onder welke omstandigheden 1 Ja nuari 1945 de Nederlanders vond. Nu, tien jaar later: na een uiterst grote' krachtsinspanning zijn wij getuige van een verheugende economische en sociale ontwikkeling, die ock de mogelijkheid tot culturele ontplooiing vergroot. Wij 2ijn niet meer afhankelijk van buiten landse economische hulp. Er is volop werkgelegenheid. Met welke moeilijk heden wij ook nog hebben te worste len, er is reden tot dankbaarheid voor hetgeen bereikt is. Wij zouden het echter niet hebben kunnen bereiken, indien de inspan ning in ons land niet gepaard was gegaan met de bereidheid van velen om er op uit te trekken en daardoor èn de bevolkingsdruk in ons land te verminderen èn een bijdrage te le veren tot de steeds in betekenis toene mende internationale verbindingen van Nederland. Uw werk is ons, aldus dr. Drees, een steun Omgekeerd zal het u moreel sterken, dat Nederland weer vaste grond onder de voeten heeft en, hoe klein het ook is, weer prestige heeft in de wereld. Nederland tracht op elk gebied van Internationale samenwerking naar ver mogen een bijdrage te leveren. Dat het rijk zijn vertakkingen heeft in drie we relddelen en dat bovendien zovele ener gieke landgenoten elders werkzaam «ijn, verruimt het Nederlandse begrip voor de samenhang in de wereld en de mogelijkheid om versterking van die sa menhang te bevorderen. Bijzondere waarde hechten wij daar bij aan een innig contact met onze land genoten, ik zeg nogmaals; „waar ook ter wereld". Moge 1955 verdere vooruitgang voor ons land en voor de wereld te zien ge ven en voor u allen een zegenrijk jaar zijn, aldus besloot dr. Drees. kort een eigen luchtvaartmaatschappij, de „Kroonduif" beginnen. Bovendien worden er vier nieuwe vliegvelden aan gelegd. Op het gebied van het bestuur me moreerde de gouverneur de instellingen van de afdeling Fak Fak plus twee nieu we onderafdelingen. Het bestuur van de Wisselmeren is uitgebreid, terwijl de opening van de Baliemvallei dank zij pionierswerk en zending in het verschiet ligt. Missie en zending boekten vooruit gang op sociaal terrein. Onderwijs en medische verzorging zijn een goede stap in de richting gekomen. De gouverneur zei voorts: „Voor wie hier rondziet, ritselt overal nieuw leven, overal nieuw initiatief. En hoewel het niet eenvoudig is dit initiatief te lei den in banen, die voeren naar nieuwe welvaart: het begin is er. Het strekt tot bijzondere voldoening, dat het ver trouwen voor de toekomst een sterke ruggesteun ontvangt door de vaste wil van Nederland de in Nieuw-Guinea aan gevangen taak waarlijk te volbrengen. Daarmee wordt de grond van ons wer ken vaster, terwijl die grond een nieu we hechtheid heeft gekregen door de weigering van de Verenigde Naties ten aanzien van de eis van Indonesië op Nieuw Guinea. U kunt ook verzekerd zijn van de onverminderde waakzaam heid van de regering tegen hen, die ge wapenderhand pogen binnen te drin gen, teneinde de orde te verstoren." met de voorstelling van het vorige jaar. Een tweede bestond uit de rol van Vos meer* die door Guus Hermus scherp en met een tikje ironie, werd gespeeld, iets minder gecompliceerd dan zijn va der het in vroeger jaren placht te doen, iets minder slim ook, maar sterk en zeker van zijn zaak. De Egmont van André van den Heu vel kon men waarderen, maar een vruchtbare vergelijking met vroegere spelers lokt hij niet uit. Dat doet ook Bob Goedhart niet, die de Reyen van de edelingen en de burghzaten van Schmitz had overgenomen. Ko van Dijk heeft ditmaal de heer Van Vooren met klem vertegenwoordigd; men had hem wel in een grotere rol willen zien. En evenals het vorig jaar hebben we Ank van der Moer kunnen be wonderen als een geïnspireerde Ba- deloch, zuiver van dictie en konink- lijk van houding. Philippe la Cha- pelle als een ontwapenende Wille- brord, met macht over het vers, Henk Rigters als een geestdriftige Arend, Ellen Vogel, voortreffelijk als Ra- phaël en ontroerend in de rey van Amsterdamse maegden, Paul Huf als een langzamerhand volmaakt ge speelde Gozewtjn, Ton Lutz als een dramatisch zeer sterke bode, Lous Hensen in de rey van Klaerissen en Van Gasteren als een kordate Die- derick van Haerlem, ziedaar de voor naamste fenomenen van de vorige voorstelling, die onder regie van Jo han de Meester en in de mooie dé cors en costumes van Nicolaas Wijn berg VondeI's treurspel hebben ge peeld met uiterst korte onderbrekin gen, waardoor de handeling niet werd gestoord en die niet meer wa ren dan het inhouden van de adem. Wat helemaal niet veranderd is, is de aloude gewoonte om de ontkenning ,,en" uit te spreken alsof dat woord het tegendeel van een ontkenning ware. Men zou willen weten, of de toneel school hier een verwijt verdient, of dat men de regisseur moet misprijzen. Zonder aarzeling morsen de spelers met dat ,,en" en het gemors culmineert nog altijd in de verzuchting van Arend: ,,'k en kan niet meer", zodat wij blij ven aannemen dat spelers en regisseur in de mening verkeren, dat zij hier te doen hebben met het onverwoestbare werkwoord „enkunnen". Het,is hinder lijk. Voor sommige toehoorders althans. Niettemin: de indruk blijft van een bewogen voorstelling, vol kleur en klank, levendig en met toewijding ver zorgd. Na de pauze was het toneel vol ru moer op de Bruiloft. Met Bob Goed hart, Bep Dekker, Walter Kous, Ina van Faassen, Dick Scheffer en vele anderen en met Paul Huf en Mimi Boesnach als Thomasvaer en Pieternel in de Nieuwjaarswens van Evert Werk man, die bijwijlen rake geestigheden formuleerde op allerlei gebeurtenissen, waarvan de grachtendemperij, hoe fic tief ook, zo wezenlijk werd voorgesteld, dat Thomasvaer en zijn gezellin met een autoboot of als men wil een boot auto op een gedempte gracht hun en tree maakten. En dat was allemaal erg gezellig voor de feestgangers, die voor een uitverkochte zaal hadden ge zorgd. Dbg. Ter gelegenheid van de jaarwisseling hebben verschillende vooraanstaande personen toespraken gehouden, waarin over het algemeen het verlangen naar werkelijke vrede werd uitgesproken. Politieke leiders uit het Westen waren van mening, dat 1954 de internationale spanning heeft zien vermin deren. In de communistische landen daarentegen verklaarde men, dat de dreiging van een derde wereldoorlog was toegenomen door het signeren van de Parijse accoorden, waardoor West-Duitsland opnieuw zal worden bewapend. De Osservatore Romano, het blad van het Vaticaan, spreekt de wens uit, dat de huidige wapenstilstand moge verkeren in een christelijke vrede. Het blad herinnert aan de vredesarbeid van Paus Pius XII en wijst er op, dat de nieuwjaarsboodschap van de H. Vader binnenkort gepubliceerd zal worden. In deze boodschap zal elke oorlog „vernietigend" worden ge noemd en elke geweldpleging, elke aanval en elke vergeldingsmaatregel worden afgekeurd. Premier Churchill verklaarde tegen over zijn partijgenoten, dat de eenheid van West-Europa de kracht van het bondgenootschap der vrije volken heeft verstevigd. Zijn Franse ambtgenoot Pierre Mendès-France, wees op het feit, dat Frankrijk in 1954 eindelijk tot daden was gekomen, dat het zware hindernis sen uit de weg had geruimd en op weg is gegaan naar economische onafhanke lijkheid, het doel voor het nieuwe jaar. Het alternatief voor het goedkeuren van Duitslands herbewapening noemde hij het risico geïsoleerd te worden. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld. Indonesië: m.s „Oranje" (4 Jan.), m.s. „Tabinta" (6 Jan.). Ned. N.-Guinea: m.s. „Oranje" (4 Jan.), s.s. „Peleus" (11 Jan.). Ned. Antillen: m.s. „Norin- da" (11 Jan.). Suriname: m.s. „Schie" (3 Jan.), m.s. „Bonaire" (12 Jan.). Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Jagersfontein" (11 Jan.). Cana da: m.s. „Westerdam" (6 Jan.), s.s. „Rijndam" (12 Jan.). Argentinië: m.s. „Paraguay" (3 Jan.), s.s. „Presidente Peron" (8 Jan.). Brazilië: m.s. „Para guay Star" (3 Jan.). s.s. „Presidente Peron" (8 Jan.). m.s. „Aldabi" (12 Jan Australië: via Engeland (8 Jan.). Nieuw- Zeeland: via Engeland (8 Jan.). De West-Duitse diplomaat Oskar Schlitter, waarnemend ambassadeur in Londen, is vanmorgen, in gezelschap van zijn echtgenote, via Hoek van Hol land naar Bonn gereisd. Volgens United Press zal hij aan bondskanselier Aden auer verantwoording moeten afleggen over een toespraak, die zijn vrouw tij dens de Kerstviering van het West- Duitse ambassade-personeel heeft ge houden, en waarin zij er bij haar toe hoorders op aan zou hebben gedrongen zich nauwer aaneen te sluiten, aange zien zij zich „op vijandelijk grondge bied" bevonden. In sommige berichten wordt gezegd, dat mevrouw Schlitter, die geheel on voorbereid namens haar man sprak, de term „voormalig vijandelijk grondge bied" heeft gebruikt Hoe dan ook. de Londense bladen aanleiding voor de chef van de afde ling personeelszaken van het West- Duitse ministerie van buitenlandse zaken, dr. Joseps Löns, om zich ter stond naar de Britse hoofdstad te begeven en daar ter plaatse 'n onder zoek in te stellen. United Press kon niet te weten komen of de reis naar Bonn van het echtpaar Schlitter ge schiedt in opdracht van dr. Aden- De 41-jarige mevrouw Schlitter, ge boren baronesse Freyberg-Freyberg, maakte het eerst naam in 1931, toen zij En zo gebeurde het: want na korte tijd was hij geruïneerd. Toen dit bedelsysteem eenmaal georganiseerd was, was het maar een kwestie van inleggen en op halen. Maar er waren grote heren, die wegens hun zaken zich afbeulden ver van de stad, als het moment van de „prestatie" daar was, en in dat geval vergaten ze niet hun bijdrage bij hun secre taris of hun concierge te deponeren, die haar op de zelfde aangename manier doorgaven, omdat onze vriend op het moment van betalen geen ander pro cédé toestond. Er zijn echter altijd afgunstigen en ontevredenen die zelden de oorzaak van de dingen begrijpen en protesteren om te protesteren. Ze begonnen met te zeggen dat Ramonchu een brutaal heer was en dat het beter zou zijn dat hij zijn mouwen opstroop te en aan het werk ging. Alsof ze niet het zware werk inzagei) dat zo nauwkeurig georkestreerde rekeningen voorsteldenwant aan niemand werd ooit dezelfde nota twee keer in een maand aan geboden, iets wat toch wel eens gebeurt bjj hard werkende kleermakers en hemdenmakers. En dir kwam hem ter ore, want altijd heb je mensen die er voor geïnteresseerd zijn dat iemand de berichten ter ore komen, die dat niet moesten doen. Maar Ramonchu bleef onverstoord en wat hij zei was het volgende: ,,Als een arbeider een ongeval heeft in een fa briek en een hand verliest, kent die dorre en duis tere zaak, die men de wet noemt, hem terstond 4, 5 of 6 peseta's per dag toe; welnu ik heb, toen mijn hele familie verdween, iets verloren dat fijner is dan een hand of een voet, n.l. mijn ziel met zijn levensillusie.... En wat is dan natuurlijker dan dat die rijken wier mijnen mijn vader tot rijke productie heeft gebracht en die mensen, die mijn familie gekend hebben en met mijn moeder om gingen, een bijdrage geven met dezelfde gulheid als die dorre en duistere wet? Maar Ramonchu was geen klaploper en geen door draaier; hij was een man die krankzinnig was ge- worden door een ramp die tenslotte alle veren van schiedenis en godsdienst zonder enig uitleengeld te zijn wil en zijn gevoel in hem hadden laten at- vragen. Hij koesterde de illusie dat hij die arme knappenen wiens enige illusie nu nog een mensen die nauwelijks konden lezen dadelijk ont- contemplatief, ja bijna een plantenleven was. wikkeld en welsprekend zou maken en dat zij die Op zekere keer stelde een intieme vriend, een van de 5-peseta's categorie, hem hartelijk voor: „Waarom kom je met elke week op een dag die jij maar uitkiest bij ons eten?" Hij nam het niet aan; en hij zal nooit maaltij den aannemen, zoals hij ook nooit dat een beetje versleten pak zal aannemen dat de rijke zijn arme vrienden cadeau geeft. Hij liet één pak per jaar bij zijn kleermaker maken en liep er bij als een lord en at altijd alleen in een eenvoudige herberg. Het was een plezier hem zo netjes en stralend te zien. Maar er was iets in zijn blik dat hem verried. Hij baadde zich elke dag in zijn teil en streek zelf zijn linnen en zijn pantalons. Het strijken telt voor 15 procent mee bij een keurige verschijning en, wat betreft goede aanleg, men geeft altijd naar verhouding van de aange name verschijning van degene die vraagt. In Lon den, waar ze zoveel verstandhebben van manne lijke élégance, strijken altijd de mannen. Iedereen in de stad hield van hem, had mede lijden met hem en respecteerde hem. Hij bleef de corpulente zekerheid onderhouden dat zijn ouders, die de zee zo onverwacht had geroofd, door de zee onverwacht op een dag zou den worden teruggegeven. En al de vrije tijd die hem gelaten werd door zijn noodzakelijke begroe tingen, bracht hij door zittend op de borstwering van de kade en starend zonder met de ogen te knipperen naar de ingang van de haven, waarlangs op het meest onverwachte ogenblik zijn ouders, daar was hij zeker van, zouden binnen komen, wandelend over de wateren. tT.Pe boekhandel ging in de aanvang niet slecht. Hu verkocht en leende in het begin aan talrijke beambten en arbeiders. Hij was bezeten van de cultuur en van de wetenschap en stelde er een eer in de meesteiwerken van het universele denken n van de wereldlitteratuur op zijn planken te hebben. In de herbergen sprak hij met de arbeiders en de vissers over de zegeningen van de cultuur en u-J s.oms onder hen boeken over politiek, ge- tot „Miss Duitsland" werd gekozen. La ter is zij onder de naam Isy Dora in enkele Duitse films opgetreden. Schlitter zelf is een jaar geleden uit Madrid naar Londen overgeplaatst. Voor de oorlog is hij eveneens werkzaam ge weest op de Duitse ambassade in Lon den, toen Von Ribbentrop ambassadeur was. Ook in Washington is Schlitter werkzaam geweest. (UP) Het bestuur van Nationaal Katholiek lieten zich niet onbetuigd en dat was j rwi* in .ee" br'®f aan de mi~ nister van Oorlog ïr. C. Staf o.a. mee gedeeld, dat het overleg dat namens Nationaal Katholiek Thuisfront met de heer H. J. van Balen, directeur van de A.N.W.B., en mr. B. Ph. Baron van Ha- rinxma Thoe Slooten, secretaris Van de K.N.A.C. is gevoerd naar aanleiding van het welkom van de minister aan de particuliere acties in het vervoer van militairen, er toe heeft geleid de minister namens genoemde organisaties te verzoeken de militairen in de gelegen heid te stellen van de bereidwilligheid van automobilisten om de militairen bij het vervoer naar en van hun woon plaatsen behulpzaam te zijn, gebruik te maken. Hiertoe zou het gewenst zijn dat de minister aan de garnizoenscommandan ten de opdracht gaf, dat dezen in hun garnizoenen plaatsen aanwijzen, waar het de militairen geoorloofd is zich op te stellen ten einde van de bereidwillig heid van de automobilisten te kunnen profiteren en waardoor dezen de gele genheid wordt gegeven mee te werken aan een inniger verband met thuis. De plaatsen zouden bij voorkeur aan de grote weg dienen te liggen, omdat dit de gangbare routes zijn voor het au toverkeer. In sommige garnizoenen zal dit zonder gevaar voor verkeersmoeilijk heden kunnen geschieden, omdat er zich langs de weg pleinen, of ruimtes of mo derne benzine-stations bevinden, welke voldoende ruimte laten om zonder het verkeer in gevaar te brengen de ge legenheid tot meerijden te kunnen bie den. Elders zouden desnoods op enige afstand van het garnizoen geschikte plaatsen dienen te worden aangewezen. De genoemde organisaties zijn bereid hun medewerking te verlenen om, in dien de „opneemplaatsen" bekend zijn, deze aan hun leden en automobilisten bekend te maken. De stichting „De Nederlandse Sol daat" te Drachten heeft zich tot de Eerste Kamer gewend met een schrij ven over het liftverbod. In principe acht de stichting het liftverbod juist. Nu er voldoende openbare vervoermiddelen zijn, moet het liften uit den boze wor den geacht, aldus de stichting, die voorts wijst op het risico zowel voor de lifters als voor de automobilisten. Het laatste vooral met het oog op wettelijke aansprakelijkheid bij ongevallen, waar bij lifters gewond of gedood worden. De stichting is evenwel van oordeel dat minister Staf heeft nagelaten de noodzakelijke consequenties aan zijn besluit te verbinden. Deze consequentie is, dat aan de dienstplichtigen vrij vervoer naar huis en terug wordt ver strekt voor alle weekeinden en feest dagen, die zij niet wegens dienst in het garnizoen moeten doorbrengen. In Volkel N.B. is op Oudejaarsavond ingebroken ten huize van de pastoor. Er is een vrij groot bedrag aan geld, omstreeks 5000 gulden, ontvreemd. Even na middernacht ontstond hevige ruzie tussen cafébezoekers, die op straat in een gevecht ontaardde. Zekere B. tyik hierbij een mes, waarmede hij zijn tegenstander van der H. in de rug stak. De dader werd gearresteerd. Het slacht offer is in zeer zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in VecheV gebracht. Bij een steekpartij in Den Haag, waar de jaarwisseling op sommige plaatsen met veel rumoer en baldadigheid ge paard ging, kreeg een man een steek wond in de rug. Hij wordt in een zie kenhuis verpleegd. Drie verdachten zijn aangehouden. Advertentie Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nn een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uurvooruw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Le- verpllletjes. 2e Week elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpllletjes stellen uw Inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le verpilletjes. t 1.20 per flacon. St het konden zo maar zouden profiteren van hun hoofd dat door het lange niets doen verroest was. Een zeker verlangen en honger naar lectuur ver breidde zich echter we! onder hen. De pastoor en de heersende klasse van het stadje begonnen zich ongerust te maken. „De Amerikaan" vertelde hun op een keer over de oorsprong van de mens en liet sommigen „Het ontstaan der soorten" van Darwin lezen. Dit was voldoende om te maken dat men dadelijk in de stad begon te zeggen dat „De Amerikaan" beweer de dat we allemaal van de apen kwamen. De kwezeltjes sloegen een kruis als ze hem op straat gewaar werden en staken over naar het andere trottoir om maar niet de geringste aanra king met hem te hebben. Zjjn faam van grote ketter verspreidde zich direct. En zijn situatie in het stadje begon onmogelijk te worden. Er woonde op de eerste verdieping boven zijn boekhandel een grote kwezel van een weduwe en zodra de denkende mensen van het stadje bij elkaar zaten sloegen de zekeringen in het hele huis door. Ze moesten hun discussies bij kaarslicht voort zetten en de verkoop en de uitleningen namen af. Terwijl daarentegen met de verduisteringen het aan tal gestolen boeken toenam, die dan later verscheurd werden gevonden voor de deur van de winkel. Toen de weduwe enige dagen naar buiten was op fami liebezoek, leek „de Amerikaan" te herademen, maar toen hü er het minst op verdacht was, bemerkte hij dat de plafonds en de wanden doorweekt waren van het water. Hij moest overhaast de boeken van de planken halen uit vrees dat ze zo nat zouden worden als gesopte beschuiten. Weldra was heel de boekhandel één plas. Men ging naar de etage van de weduwe, forceerde de deur en constateerde dat ze bij haar vertrek haar meubelen had wegge haald en alle kranen opengezet. (Wordt vervolgd.) Verschillende West-Duitse leiders, onder wie President Heuss en Bonds dagvoorzitter Gerstenmaier, wezen op de dwingende noodzaak van Duits lands hereniging. Ook kardinaal Frings van Keulen sprak zich in deze geest uit. De Oost-Duitse leiders daar entegen dreigden met de vorming van een zelfstandig leger, wanneer West- Duitsland opnieuw bewapend gaat worden. De communistische leiders legden trouwens allen de nadruk op het gevaar van Duitslands herbewa pening en noemden dit een verdere toeneming van de internationale span ning. Generalissimo Tsjang Kai Tsjek van nationalistisch China wees op de dreigende communistische aanval op Formosa en zag daarin de aanleiding voor de derde wereldoorlog. Premier Ho Tsji Minh van Noord-Viet- nam sprak de hoop uit, dat er voor de communistische Vietnamezen de moge lijkheid zou zijn het culturele en econo mische contact met Frankrijk te hand haven. Hij beklaagde zich over de schen ding van de Geneefse accoorden door Amerika, dat op zich heeft genomen het Zuid-Vietnamese leger opnieuw te bewapenen en op te leiden. Zijn staf chef spoorde zijn troepen aan de be standsovereenkomsten te respecteren. (Rtr-KNP-UP-AFP). Namens de moeder verzoekt de com- missaris van politie te Velsen nogmaals dringend opsporing van het 15-jarig meisje Hannie Mattijsen uit IJmuiden. Zij is 14 December i 1 met de 30-jarige H. spoorloos verdwenen. De man is in middels teruggekeerd doch hij is gees telijk gestoord en lijdt aan geheugen verlies, zodat hij geen inlichtingen kan geven over de verblijfplaats van het meisje. Het meisje verkeert waarschijnlijk in zorglijke omstandigheden en in ver band daarmede wordt ieder, die inlich tingen kan geven, dringend verzocht zich onmiddellijk telefonisch in verbin ding te stellen met net-hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost (K 2550 6444) afd. recherche Het meisje is ongeveer 1.68 lang, heeft rood enigszins golvend haar, grijs blauwe ogen, haar tanden staan enigs zins naar voren, blozend gelaat. Zij draagt roodbruine mantel, groene jurk met geblokt bovenlijfje en groene schoe nen. De Vereniging Nederlandse Ver bruikscoöperaties heeft met de bij haar aangesloten plaatselijke coöperaties in een te Utrecht gehouden bijeenkomst de per 1 Januari a.s. te verwachten situatie in de kruideniersdetailhandel onder ogen gezien. De gunstige ervaringen van de ver- bruikscoöperatieve sector gedurende 1954, waarbij eveneens de hogere loon kosten konden worden geëlimineerd door hogere omzetten, hebben tot het besluit geleid volledige medewerking te verlenen aan het overheidsstreven de laatste loonsverhogingen niet auto matisch als kostenverhogingen te cal culeren, doch - in afwachting van de ontwikkeling van de arbeidsproducti viteit en de omzet - bij de prijsstelling met deze kostenverhogende invloed geen rekening te houden, ook wanneer deze verhoogde productiviteit nog niet onmiddellijk gerealiseerd zou worden. De heer H. Mannaerts, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Til burg en omstreken constateerde in zijn nieuwjaarsrede, dat de wollenstoffen- industrie en de schoenindustrie ondanks zware concurrentie een succesvol jaar hebben gehad. Voor alle sectoren van het bedrijfsleven is 1954 trouwens gun stig geweest. Een tekort aan voldoende geschoolde arbeiders maakt echter niet die efficiency en productiviteit moge lijk, die wenselijk zou zijn. De sigarenindustrie blijft echter zor gen wekken en de uitval van bedrijven in de middensector is ontstellend groot. De oorzaken hiervan zijn te vinden in de bestaande spanning tussen productie capaciteit en productie-omvang en an derzijds in de interne financieel-econo- mische positie. In vergelijking met de toestand voor de oorlog steeg de ver- mogensbehoefte tot 320%, terwijl het kapitaal slechts tot 135% kwam. Wat de economische positie van ons land betreft, sprak de heer Mannaerts zijn bezorgdheid uit t.a.v. de toekom stige ontwikkeling in verband met het zich steeds sterker ontwikkelende pro tectionisme en het zich verder dis- tanciëren van een gemeenschappelijke markt. De uitgever J. M. te Baarn, directeur van de uitgeverij „Hollandia", is door de Utrechtse rechtbank vrijgesproken van het hem ten laste gelegde smaad schrift. Het betrof hier de publicatie van een boek o.m. over Rudolf McLevo, vroeger echtgenoot van de danseres en spionne Mata Hari. De in Nederland geboren directeur van de Unilever Maatschappij in Bel gië en de Belgische Congo, Henry Jur- gens, is Zaterdag in Brussel overleden. Hij overleed tijdens een bioscoopbezoek. Zijn beide zoons ontdekten dat hun vader overleden was aan het einde van de voorstelling. Hij was een achter kleinzoon van Anton Jurgens, die de Unilever heeft gesticht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3