F.W.J. Straakenbroek officier in Orde van Oranje Nassau De modernste Coiffures mm Watertoren van Heemstede dient gereviseerd te worden HEEMSTEDE FANNY, nieuw blijspel bij Rotterdams Toneel Eerste Bloemlust-tentoons te Lisse geopend maat. 1 Economisch adjunct-directeur hartelijk gehuldigd v> Foor Nutsspaar- bank was 1954 topjaar Adriaan Brouwer Kosten worden geraamd op f 80.000 Gaat U verhuizen? F. DAMIAANS Zn Th. Koot gaat praktijk van dokter Tjebbo Franken overnemen Een BRIL? „Lente in wintertijd" sprookje met verrassende inzendingen Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. VEERTIG JAAR BIJ HET P.E.N. MOLENDIJK'S KAPSALON DINSDAG 4 JANUARI 195» PAGINA 2 w.v.vXv.vjjSiirAv i.M'tVtjASaMMHL'tVi •V -» ••"mIOXv.w A Al Tim -V Spaarders verdienden f 768.000 rente Jaarverslagen 1954 commissies K. v. K. Burgerlijke Stand Herdenkingstentoonstelling in Haarlem? CONTROLEUSE STAL HONDERDJES Drie maanden voorwaardelijk fpl i llliil W. F. v. d. Hulst nam afscheid van Reiniging Verhoging salarissen gemeentepersoneel Heemsteedse Kunstkring KERSTBOMEN VERBRAND GEMEENTEZAKEN Nieuw kleedlokaal op speel weide bij Wagnerkade Verhuisen emballeer bedrijf ZANDVOORT Tentoonstelling culturele kring ,,'t Helm" HALFWEG F. Hokwerda 30 jaar gemeente-secretaris Vrijdag 14 Januari hul diging door de raad INVALIDEN GAAN ZWEMMEN Maandag eerste lessen in Sportfondsenbad Verlenen van subsidie Opticien STIENS GIERSTR. 27 Lev. alle Ziekenfondsen Expositie in museum Het Huis van Looy Voor scholieren maar ook voor niet-scholieren NOG GEEN OPHELDERING Inzake diefstal te Aerdenhout 10 PCT OPBRENGST „FROM HERE TO ETERNITY" Voor sociale doelen De winkelsluiting Betrouwbare Adviescommissie inzake sport Cabaret-avond K.A.B. Van Haarlems burgemeester Brief aan ambtgenoot van Sao Paulo Bij gelegenheid openings- vlucht K.L.M. op Brazilië Kamer van Koophandel Haarlem e.o. BASKETBALL Haarlem speelt tegen Black Pirates Beurs van Amsterdam Beurs van New Vork Maandag is de heer F. W. J. Straa- xenbroek, economisch adjunct-direc teur van het P.E.N., gehuldigd ter ge legenheid van het feit, dat hij veertig jaar in dienst was van de overheid. De heer A. B. Prakken, voorzitter van de Raad van Toezicht op de Prov. Bedrij ven, deelde hem Maandag mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de jubilaris te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De huldiging geschiedde op het be drijf, waar de heer Straakenbroek met zijn echtgenote en familie een hartelijke intocht te beurt viel. De heer Prakken sprak hem het eerst toe en speldde hem de versierselen op, terwijl ir. J. den Advertentie "i tl r #1 ■Vé fl •%%V«V»V«ViV«ViI Het inlegoverschot bij de Nutsspaar- bank bedroeg over de maand December 265.000,Dit resultaat is wel zeer gunstig, aangezien de laatste maand van het jaar vrijwel steeds een terugbeta lingsoverschot te zien heeft gegeven. Het jaar 1954 betekende voor de Nuts- spaarbank in alle opzichten een topjaar. De bijzonder gunstige economische ont wikkeling van ons land in het afgelo pen jaar wordt in de spaarcijfers wel duidelijk weerspiegeld. De inleggingen bedroegen 18 millioen gulden en de terugbetalingen 12 mil lioen, zodat het overschot ruim 5 y2 mil lioen bedroeg (v. j. 3 min.). Bovendien werd aan spaarders een bedrag van 768.000 aan rente vergoed, zodat het spaartegoed steeg met 6.280.000 tot een totaal van 34.900.000. De omzet bereikte de respectabele hoogte van 30% min tegenover 24 min. in 1953. Het aantal spaarders steeg met 4898 (v. j. 2676) en béreikte een totaal van 72.507. Het aantal uitgegeven spaarbusjes steeg met 1023, zodat op het eind van het jaar 9212 busjes in omloop waren. Het aantal aangesloten spaarders bij de ophaaldienst steeg met 580 tot 4206. Ook in andere opzichten ontwikkelde de Nutsspaarbank zich voorspoedig. In Heemstede werd een nieuw bijkantoor geopend, terwijl het bijkantoor aan het Houtplein geheel werd vernieuwd en gemoderniseerd. Gezien de gunstige economische situ atie worden ook voor 1955 door de direc tie van de spaarbank gunstige verwach tingen gekoesterd. Uit het verslag over 1954 van de com missie makelaardij van de K. v. K. te Haarlem blijkt, dat over het afgelopen jaar zeven verzoeken tot het verstrek ken van advies omtrent aanvrage tot het verkrijgen van een vestigingsver gunning als tussenpersoon, benevens een aanvrage voor een vestigingsvergunning als veilinghouder werden ingediend. Ten behoeve van de K. v. K. in Am sterdam werden drie zogenaamde boni- teitsonderzoeken ingesteld, ten behoeve van de K. v. K. van Rotterdam een. Er werden in 1954 17 vergunningen voor opruiming en 18 vergunningen voor uit verkoop verleend. De commissie voor de middenstand bracht adviezen uit over de gewenste wijzigingen in de Winkelsluitingswet 1951, over de vacan- tieregelingen, het instellen van een jaarmarkt te Aalsmeer, over de halve dag sluiting tijdens de eerste week van de wettelijke opruimingsperioden in Haarlem en over de openstelling van de winkels in Haarlem in het tijdvak van 27 November tot en met 4 Decem ber. De commissie vestigingswet kwam 13 maal bijeen. Op het moment van het samenstellen van het jaarverslag waren er 732 aanvragen (in 1953 916) inge diend, waarvan 731 (in 1953 846) wer den verleend en 1 (in 1953 4) werd ge weigerd. Van de 731 verleende vergun ningen waren er 332 personen (1953 306) in het bezit van de vereiste diplo ma's, 131 personen (1953 153), van di ploma's en gedeeltelijke vrijstelling van diploma's, terwijl 279 (1953 287) perso nen de volledige vrijstelling van de di ploma's hadden. GEBOREN: G. Visscher-Asma z., N. C. M. Kaagman—Igesz z„ Th. E. Tuijn— Buijs z., M. J. KoolDingerdis z., J. F. A. van der SluisPot z„ P. G. Kuiper Heuser z., C. H. P. van den Dopde Heij z., G. A. van den Heuvelvan de Griendt z., H. van DurenHoukes z., C. C. StijnmanOverbeek d„ P. Chr. J. Th. BeumerJanssen d., C. Chr. van der PeetSwart d., T. EversPiso d., A. H. de BoerHuijer d., C. M. van der Laanvan den Broek d., A. A. van de Klashorst—de Wolf d„ H. H. G. M. SpekKamphuis d.. W. Gausvan der Pal d., B. A. van RoonHofmaas d. ONDERTROUWD: J. H. Springer en E. L. Th. Roggeveen. GETROUWD: J. Janse en T. Bouw huis. OVERLEDEN; J. Wesselius, 62 j., Ha- zepaterslaan: P. J. H. Verhoeven Dreijer, 50 j., Brouwersvaart; M. Boe- ser, 61 j., Paul Krugerstraat; M. J. van Vuuren—Laurier, 92 j.. Lange Raam straat; L. van Donselaar, 62 j., Prinsen Bolwerk; J. Schaap, 8 m., Zomervaart; M. van der PloegSnijder, 38 j., Zijlweg. Boestert, directeur van het bedrijf, de jubilaris in het bezit stelde van de gou den draagmedaille. De directeur schetste in het kort de loopbaan van de heer Straakenbroek. In 1940 volgde de heer Straakenbroek de heer B. J. Krul, die met pensioen ging, op als hoofdadministrateur. Een promo tie, die voor allen, die de heer Straaken broek van nabij kenden en van zijn grote bekwaamheid op de hoogte waren, geen verrassing vormde. In 1952 volgde de aanstelling tot economisch adjunct directeur, de bekroning op de carrière van de jubilaris. Ir. Den Boestert bood mevr. Straakenbroek bloemen aan. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer G. E. Noordhof, overhandigde de jubilaris een radiotoestel, terwijl de rij sprekers werd gesloten door de heer F. C. Hage, secretaris van de directie, die een radiotafel aanbood. Tot slot werd een receptie gehouden, waarop het per soneel gelegenheid kreeg de jubilerende adjunct-directeur geluk te wensen. Dit jaar zal het vermoedt men 350 jaar geleden zijn dat Adriaan Brou wer geboren werd. Men dateert zijn geboorte op 1605 of 1606. Hij is de ge niale erfgenaam van Pieter Breughel en toch weer de oorspronkelijke en veel nagevolgde schepper van hogelijk pic turale verfijning ondanks de boertigheid van zijn onderwerpen; uit zijn oeuvre is het genre der „boerengezelschappen" ontwikkeld. Hij heeft enige tijd in Haar lem gewoond en bij Frans Hals ge werkt. Het zou daarom zeker zin heb ben dat een herdenkingstentoonstelling in onze stad plaats zal vinden. Hiertoe heeft de directeur van het Frans Hals Museum de heer H. P. Baard reeds contact opgenomen met de Pinakotheek in München, waar zich een kleine twin tig stukken (de helft van de eventuele expositie) bevinden. Het staat nog niet vast dat de toestemming verleend wordt om het bezit aan Brouwers uit te le nen. Mocht dit echter geschieden, dan kunnen wij dit jaar nog een uiterst fraaie en belangwekkende expositie in het Frans Hals Museum tegemoetzien. hoogstwaarschijnlijk in de vorm van een tournée, omvattend de plaatsen Ant werpen (waar Brouwer is overleden), München als grootste aandeelhouder in het geëxposeerde, en Haarlem. Dr. G. Knuttel, oud-directeur van het Haagse Gemeente Museum, die bezig is een biografie over Brouwer te schrijven, heeft het plan voor de herdenking ge opperd. Mogelijk en hopelijk zal hij ook de catalogus verzorgen. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Maandag de voormalige bedrijfscontro- leuse J. M. L., 23 jaar oud, veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en onder toezicht stelling, wegens het wegnemen van elf door haar werkgevers gedrukte biljetten van f 100, die bestemd waren om als geldige bankbiljetten te worden uitgegeven. Het vonnis was in overeenstemming met de eis van de procureur-generaal. De rechtbank te Haarlem, waar de drukkerij is gevestigd, had verdachte in April twee maanden gevangenisstraf opgelegd. Volgens de raadsman mr. G. A. J. Dolk was de tenlastelegging (diefstal van bankbiljetten) foutief, daar de biljetten nog niet geldig waren toen zij werden ontvreemd. Diefstal van papier der Ne- derlandsche Bank was abusievelijk niet ten laste gelegd, aldus pleiter. Volgens het psychiatrische rapport is de ver standelijke ontwikkeling van verdachte beneden normaal. De afd. Haarlem van de Ned. Kath. Grafische Bond houdt Donderdag 6 Ja nuari in het gebouw St. Bavo, 's avonds 8 uur, een ledenvergadering. O.m. wor den de begroting behandeld en de voor stellen die betrekking hebben op de nieuwe C.A.O. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Buslijn 3-4 v. Zoals bekend werd in de begroting voor het duinwaterbedrijf te Heemste de voor 1954 een bepaald bedrag ge raamd voor het verrichten van herstel werkzaamheden aan de watertoren, wel ke in 1910 werd gebouwd en dus onge veer 44 jaar in gebruik is. Bij de bouw is gewapenaoetonconstructie toege past. Rekening houdend met net jaar van bouw is het niet te verwonderen dat er wegens roestvorming en afbrok keling van beton dringende behoefte be staat aan revisie. Alvorens voor dit doel een crediet aan te vragen hebben B. en W. zich zeer ernstig beraden of inderdaad tot revisie moet worden overgegaan, dan wel of naar een andere oplossing moest worden gestreefd. Zij hebben zich over deze hele materie van meerdere zijden deskundig laten voorlichten, omdat hun gedachten aanvankelijk uitgingen naar een voorziening door middel van een laag reservoir met een daarbij behoren de pompinstallatie, waarbij wellicht de watertoren zou kunnen worden gemist. Op grond van de ontvangen adviezen zijn zij tot. de conclusie gekomen dat het niet alleen economischer maar ook be- drjjfszekerder is, wanneer de watertoren intact wordt gelaten. De watervoorzie ning met een torenreservoir geeft een grotere rust en meer vertrouwen. Zij hebben onder deze omstandigheden besloten de gemeenteraad voor te stel len over te gaan tot herstel van de wa tertoren. Op de laatste dag va nhet oude jaar nam de heer W. F. v.d. Hulst na een diensttijd van 37 jaar dij de afdeling gemeentereiniging van Openbare Wer ken afscheid van directie en collega's. Te ongeveer twee uur werd hij met zijn echtgenote en familie in de directieka mer ontvangen en op hartelijke wijze toe gesproken door de directeur Ir. E. A. Bierdrager. Deze herinnerde er aan dat het oude jaar op het punt staat afscheid te ne men en dat voor ons allen een nieuw jaar wacht. Voor de heer v.d.Hulst ech ter wordt het een heel bijzonder jaar, omdat hij met pensioen gaat. Met hem gaat iemand van de oude garde weg,, want toen hij in 1917 bij de reiniging kwam, waren er geen roltrommelauto's maar slechts de vroeger zo bekende driewielige wagens, door paarden ge trokken. Eerst lang na de eerste we- relsoorlog werden deze vervangen door open vrachtauto's, later weer door ge sloten en zo kwamen in 1945 de tegen woordige roltrommelauto's. Hij heeft dus verschillende phasen in de ontwikkeling van het ophalen van vuilnis meegemaakt en uit de aanteke ningen blijkt, dat de heer v.d. HULST, omdat auto's zich sneller verplaatsen, dan met paarden bespannen wagens, in het begin bang was dat hij het niet bij kon houden. Vandaar zijn herhaald verzoek aan de toenmalige directie om gymschoenen, want dan kon hij vlug ger lopen! Ook zonder deze schoenen heeft de heer v.d. Hulst echter bewe zen dat hij het best bij kon sloffen en nu hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, is hij nog vol vitaliteit en energie waarover allen allen die hem kennen, zich net reden verheugen. Namens het gemeentebestuur bracht ir. Bierdrager hen dank voor de wijze waarop zijn werk heeft verricht. De spreker bood hem een splinter nieuwe overall aan, voor deze gelegen heid omwikkeld met een lint in de Heemsteedse kleuren. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer J. Bloemendaal, voorzit ter van het Jubileumfonds die zijn ge- pensionneerde collega dringend aan raadde, toch vooral actief te blijven, om dat hij geen natuur had om stil te zit ten. Als bewijs van waardering bood hij hem een goed gevulde fruitmand aan, met de wens dat hij nog lang van zijn pensioen zou mogen genieten. De heer v.d.Hulst sprak enkele woorden van dank voor de geschenken en vooral voor de ondervonden samenwerking en nam daarna met een handdruk afscheid. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor de salarissen en lonen van het gemeentepersoneel met 6 pet te ver hogen. De bedoeling is het besluit in werking te doen treden op 1 Jan. 1955. Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring zal de Toneelgroep Studio Maandag 17 Januari een opvoering ge ven van „De indringster" van Edwin Bronner. Met Magda Janssens, John Gobau, Joh. Fiolet, Bob de Lange en Peter Holland kreeg „Fanny", gisteravond in de voorstelling door het Rotterdams Toneel, een lichte, gezellige, dadelijk pakkende opening, met perfect zo soepel gegeven en zo gemakke lijk in de roos mikkend vakwerk van Magda Janssens en Gobau. Daarnaast met een buitengewoon genoeglijk type van John Fiolet, deze keer als een stuk varensman met een paar stomme koei- enogenhij was overigens niet zo stom, of zijn pontje moest elk jaar opge kalefaterd worden tijdens de kegelwed strijden. Bob de Lange zat er bij als een gezeten, gewichtig Fransmannetje, en Peter Holland als een preciezerig heertje. Het beloofde een avond van ge noeglijk, knap gespeeld toneel in een goed getroffen decor van Chiel de Meij, waarbij men alleen kan opmerken, dat meneer Panisse blijkens zijn meubelen een zeer ouderwets of een zeer zuinig man was. In drie van de vier bedrijven bood het decor een leuk uitzicht op de lichte zonnige haven van Marseille. Tot dat genoeglijke, knap gespeelde toneel is het inderdaad gekomen, en onder re gie van Bob de Lange kregen wij me nig staaltje van vuurwerkachtige, Mar- seillaanse heftigheid, welke telkens weer in een sisser gedoofd wordt. Een sprekend voorbeeld daarvan bood het derde bedrijf, waar Gobau en de Lange tegenover elkaar stonden als twee heel hoog spetterende fonteinen, die onmiddellijk wegzakken, als het kraantje wordt dicht gedraaid. Maar meer dan genoeglijk en knap gegeven to neel is het niet. De schrijver, Marcel Pagnol, is lid van de Académie Frangaise; als deftig lidmaat van die eerbiedwaardige en zeer geleerde instelling in Frankrijk schijnt men een comedie te kunnen schrijven, welke eigenlijk niet veel om het lijf heeft en een hele avond gezel lig laat kijven over de kwestie, wie het meeste recht heeft op het vaderschap van 'n ontijdig gearriveerde baby. Pag nol schrijft in zijn drie bedrijven zo handig en gevarieerd, dat hij bijna nooit verveelt, maar met al zijn gezel lige opgewonden standjes kan hij toch niet verhelen, dat het gaat over de om gang van twee jongelui, waarvan de ba by het gevolg was. Hij kan evenmin verhelen, dat hij geen karakters heeft geschapen, alleen vlotweg getekende typen heeft gegeven. Behalve door de reeds genoemden kregen deze typen een even vlotte vertolking bij Nell Koppen als de onder danige, toch wel verstandelijk-nuchtere tante Claudine; en bij Willy Ruys, die blijk gaf dat hij van z\jn kwasi onkreuk bare postbode stellig een fijn rolletje kan maken. Pagnol heeft niet het evenwicht ge vonden tussen al die opgewonden standjes en de twee jonge mensen, om wie het eigenlijk ging. Blom als Marius ondervond daarvan het nadeel, hij ver mocht de figuur geen kleur te geven; Henny Orri's spel in de titelrol kreeg daardoor ook iets krampachtigs, al was zij zo overtuigend, dat men bijna zou vergeten, dat er altijd nog sprake is van de gevolgen van de onbeheerste jonge liefde. De bezetting bestond uit oude en nieuwe Rotterdammers, en een gedeel te van Ruys' vroegere gezelschap; Bob de Lange heeft daarvan een vrij ster ke eenheid gemaakt. Hk.A. Geheel volgens plan heeft de brave jeugd van Heemstede keurig netjes Maandagmiddag de afgedankte Kerst bomen op de vijf aangegeven plaatsen gebracht, die bestemd waren voor dit doel en de meesten hebben de koude wind getrotseerd om te zien, hoe de brandweerlieden hun functie geweld aandeden en er de fik in staken. Even netjes hebben zij gekeken, hoe de vlammen de bomen verteerden, maar misschien hadden ze wel graag zelf even meegeholpen, om het vreugde vuur aan te steken. Overigens hebben zij van oud tot nieuw voldoende gelegenheid gehad hun welkom aan het nieuwe jaar door allerlei knallend vuurwerk voldoende tot uiting te brengen, want er is nog nooit zoveel geknal geweest als juist die tijd. Een verschijnsel, dat zich overigens niet tot Heemstede heeft be perkt. De raad der gemeente Heemstede komt Donderdag 6 Januari in openbare vergadering bijeen. B. en w. van Heemstede stellen de raad voor gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding en wijziging der centrale verwarmings installatie in de St. Henricusschool aan de Herenweg 99. Bij vorst kunnen de zolder-leslokalen niet voldoend worden verwarmd. Evenmin is de spreekkamer te verwarmen. Het een en ander -is waarschijnlijk het gevolg van verkeerd aangelegde leidingen. B. e nW. stellen de raad voor ten behoeve van de aanschaffing van een 50-tal leerlingen-sets met meubilai rvoor de leerkracht en een podiumvoor de Voorwegschool een crediet van 3400, beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor de gemeenschap pelijke regeling inzakede vleeskeurings dienst met de gemeente Haarlem voor een jaar te verlengen. 27 Mei 1937 besloot de raad van Heem stede een crediet van 900 te verlenen voor het stichten van een kleedgele genheid op de speelweide nabij de Wag nerkade. Na die tijd zijn in dat gebouw tje nog verschillende verbeteringen aan gebracht. De in de nabijheid gelegen scholen maken sedert de aanleg gebruik van de weide voor lichamelijke oefenin gen. Als gevolg van de toeneming van het aantal leerlingen en het intensievere gebruik van de speelweide is de be staande kleedgelegenheid te klein ge worden. Het is daarom noodzakelijk een tweede verplaatstbaar gebouwtje van acht bij vijf meter aan te schaffen, dat ingericht kan worden voor kleedgele genheid. De kosten van aankoop en in richting, die bestaan zal uit een aparte kleedafdeling voor jongens, meisjes en de gymnastiekleraar, worden geraamd op 5150. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor dit crediet te verlenen. Advertentie Wanneer U door ons verhuisd wordt en U profiteert van onze service, van ons vakmanschap en van ons eerste klas materiaal, dan zult U toegeven dat verhuizen toch niet zo duur is. Vraag ons eens vrijblijvend om een prijsopgave. Zijlvest 41 - Haarlem Telef. 12456 - 14155 - 22279 In het kader van het kunstabonne ment 1954/55 geeft de culturele kring ,,'t Helm" a.s. Donderdag 6 Januari een filmvoorstelling in Theater „Monopole". In het voorprogramma zullen vertoond worden „Maskerage", een documentaire film van B. Haanstra, en „Regen", een documentaire van Joris Ivens en Man- nus Franken. Na de pauze volgt de film „Drei- groschenoper". Aanvang der voorstel ling 8.30 uur. Toegang boven 18 jaar. Er zijn nog losse kaarten aan de zaal verkrijgbaar. De heer F. Hokwerda zal 15 Januari 30 jaar secretaris zijn van de gemeen te Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De raad van deze gemeente zal op Vrijdag 14 Januari bijeen komen, om de jubilaris te huldigen. Het bleek bij nader onderzoek zeer gewenst ook de lekkende buisleidingen binnen de toren te herstellen en schoon te maken. Voorts is het nodig het re servoir te reinigen en van een bescher mende oppervlaktehuid te voorzien en ook om het reservoir stofvrij af te dek ken me een houten vloer op liggers. Uit het oogpunt van de volksgezondheid zijn deze voorzieningen geboden. Voor de bijkomende werken kan voor deel worden getrokken uit de aanwezig heid van de steigers van het hoofdwerk. Het onderzoek heeft tot de slotsom ge leid, dat op grond van een betere tech niek, zowel als door grotere bekwaam heid van aannemer en uitvoerend per soneel, de werkwijze van de firma J. H. S. Vogel te Zwijndrecht aan de te stel len eisen voldoet en zonder twijfel de voorkeur verdient. Het werk zou uit de genoemde overwegingen aan genoemde firma ondershands dienen te worden aanbesteed. In totaal zal een crediet nodig zijn van 80.000. Met het werk zal zo spoe dig mogelijk worden begonnen. De jonge arts Th. M. A. H. Koot, die een zoon is van de bekende chirurg Th. Koot, heeft zich geassocieerd met dok ter Tjebbo Franken, wiens praktijk hij eerlang geheel zal overnemen. Het ligt in de bedoeling, dat zij enkele maanden zullen samenwerken alvorens dokter Franken zich voorgoed uit de medische beroepsuitoefening zal terugtrekken. Dokter Franken, die thans 71 jaar is, doch deze betrekkelijke gevorderdheid in jaren met een opmerkelijke vitaliteit combineert, is al sinds 1917 in Haarlem gevestigd, Hij is nit, slechts 'n bekend doch vooral en bemind huisarts. Zijn veelzijdigheid uit zich o.a. in zijn be langstelling voor het toneel en de scho ne letteren, in welke laatste hij van zijn studententijd af creatief werkzaam is geweest. Niet lang geleden publiceerde hij een roman over Frans Hals, ge volgd door „Praktijk in Proza", de ge schiedenis van een dokterspraktijk. Bij zijn definitieve afscheid zal er stellig ge legenheid zijn op zijn verdiensten terug te komen. Onlangs verleende de Haarlemse ge meenteraad 'n subsidie van ruim 2500 om lichamelijk gehandicapten vanwege de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond te laten zwemmen. Maandagavond zal met de lessen be gonnen worden in het Sportfondsenbad en verder krijgen invaliden in het ver volg iedere Maandagavond gelegenheid tot zwemmen van half zes tot zeven uur. Het Sportfondsenbad is dan alleen voor hen geopend. Tot op heden hebben zich dertig deel nemers opgegeven. De A.N.I.B. doet nu een beroep op bezitters van gebruikte motor- en autobanden om die voor de lessen af te staan. Men heeft ook spie gels nodig van het formaat, dat vroe ger gebruikelijk was boven schoorste nen. Men kan zich in verbinding stellen met het secretariaat: Koninginneweg 46 rd, Haarlem. Het gevraagde kan ook worden afgehaald. B. en W. stellen de raad voor om aan het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars te Den Haag een jaarlijkse subsidie te verlenen gelijk aan 200 pet van de bij dragen, die door de bij dat fonds aan gesloten verenigingen per lid worden betaald. Het R.K. Schoolbestuur van Haarlem merliede heeft eind November een ver zoek ingediend aan het gemeentebestuur om gelden beschikbaar te stellen voor voorzieningen aani 't gymnastieklokaal en voor aanschaffing van enkele gym- nastiektoestellen. Er zal een bedrag van ongeveer f 7500.*mee gemoeid zijn. B. en W. stellen voor de gevraag de medewerking te verlenen. Advertentie De jaarlijkse, onder auspiciën van de Commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd te houden, ten toonstelling van reproducties van kunstwerken van bekende meesters zal worden gehouden van 8 Januari tot en met 13 Februari in het museum „Het Huis van Looy" aan de Kleine Hout weg. Geëxposeerd zullen worden 55 kleurreproducties van kunstwerken uit de tijd der impressionisten en van la tere perioden. De Commissie heeft kortgeleden een nieuwe collectie aangekocht. Deze, sa mengevoegd met de verzameling, wel ke verleden jaar in haar bezit is ge komen, zal in haar geheel worden ten toongesteld. De expositie is in hoofdzaak bedoeld voor docenten en scholieren, doch ook anderen worden gaarne voor een be zoek uitgenodigd. Verleden jaar heeft de expositie zich in een druk bezoek kunnen verheugen, ook van niet-scho- lieren. Wegens verhindering van de voor zitter van de Commissie, zal de waar nemend voorzitter, de heer Ewoud de Kat, van wiens hand ook een syllabus over de te exposeren reproducties zal verschijnen, in aanwezigheid van een aantal genodigden de tentoonstelling openen op Zaterdag 8* Januari om 15 uur. De openingsuren zijn gesteld op werkdagen van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur; op Zondagen van 14 tot 17 uur. De politie van Bloemendaal en de recherche van Amsterdam hebben nog geen spoor kunnen vinden van de dader (s) die vlak voor de Kerstdagen bij de familie S. te Aerdenhout in brak (en) en juwelen ter waarde van f 25.000 en bankbiljetten voor de som van f 1.200 wegnam(en). Het taxatiebureau Polak Schoute te Amsterdam heeft een bedrag van f 2.000 destijds uitgeloofd voor diegene die nadere aanwijzingen kon geven. Verschillende tipgevers hebben zich nadien bij het bureau gemeld, maar geen hunner aanwijzingen was voor het ver dere onderzoek bruikbaar. In het Lido-theater werd ongeveer an derhalve maand geleden de film „From here to eternity" vertoond. De bezoekers konden een kaart insturen, waarop stond vermeld voor welk sociaal doel 10 pCt. van de opbrengst van de vertoningen be steed moest worden. Een commissie heeft thans uitgemaakt, dat het bedrag van f 423.84 verdeeld moet worden over het Comité Stille Armen, de Bond van Mili taire oorlogsslachtoffers en het Kath. Mi litair Tehuis. Indertijd verzocht de firma Th. L. Boing om het sluitingsuur van de zaak te stellen om 19 uur. De Kamer van Koophandel adviseerde gunstig op deze aanvraag, maar de staatssecretaris van het Ministerie van Economische Zaken meent, dat een ontheffing aan een groep moet worden ontraden, temeer, daar on der die groep slechts één winkel ressor teert. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen dan ook voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Hedenmorgen is in de hallen van de veiling H.B.G. te Lisse de eerste Bloem lust-tentoonstelling in aanwezigheid van vele genodigden, onder wie de burge meesters van Sassenheim en Lisse, prof. E. van Slogteren, ir. Vlag en ir. Volkers, door de onderdirecteur van de K.L.M., de heer J. J. van Balkom, geopend. Deze vaktentoonstelling, welke onder de naam „Lente in wintertijd" aan het publiek wordt gepresenteerd, biedt vele verrassende inzendingen. Het Rijkstuin- bouwconsulentschap te Lisse is verte genwoordigd met een zeer interessante inzending. Naast de gewone handels soorten, waarmede de Nederlandse kwe kers zoveel eer inleggen, vindt de be zoeker aan de tentoonstelling nieuwe aanwinsten, die de toekomst veilig moe ten stellen. In prachtige arrangementen staan de tulpen, narcissen en hyacinten te pronken. Het moet voor een ondernemer een groot genoegen zijn een product te kwe ken, dat bewondering afdwingt. Hij kan daar met recht trots op zijn, aldus de heer van Balkom. Tussen het bloem- bollenbedrijf en de K.L.M. bestaan bij zondere banden en een prettige relatie. Het is merkwaardig te constateren hoe buitengewoon de resultaten zijn, die bereikt worden door beider samenwer king. In zekere zin, zo ging de heer v. Balkom verder, hebben de cultuur en de K.L.M. vele punten van overeen komst: beide maken zij bijvoorbeeld de tijd stuk. Hiefna gaf de heer v. Balkom een overzicht van de exportcijfers van de jaren 1926, 1936, 1946, 1953 en 1954. In 1926 werd 33 millioen kilo bloem bollen ter waarde van 39 millioen gul den geëxporteerd. Tien jaar later om vatte deze export 45 millioen kilo ter waarde van 21 millioen gulden. In 1953: 53 millioen kilo met een waarde van 140 millioen gulden, terwijl in het afge lopen jaar een record werd bereikt: 55 millioen kilo ter waarde van 160 mil lioen gulden. Deze ontwikkeling is niet op de eer ste plaats het gevolg van een gunstige markt, maar veeleer het resultaat van een enorme krachtsinspanning. De heer v. Balkom besloot zijn korte toespraak met de wens uit te spreken, dat de ex positie haar doel zou bereiken. Mej. de Vroomen bood daarna de onderdirecteur van de K.L.M. een mand hyacinten aan. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Omdat het wenselijk werd geacht voor de oplossing van alle problemen betref fende de sportbeoefening en de licha melijke opvoeding 'n permanent orgaan van advies in het leven te roepen, stel len B. en W. van Haarlemmerliede voor een commissie van advies in te stellen. In de bijgaande verordening wordt de taak van de commissie omschreven. Zij dient in de eerste plaats de lichamelijke oefening en de sport te bevorderen en moet, B. en W. adviseren, het zij uit eigen beweging, hetzij op verzoek van dit college. In de commissie, die uit zeven leden dient te bestaan, moeten een raadslid een medicus en een onder wijzer in de lichamelijke opvoeding zit ting hebben. Zondag 9 Januari verzorgt het Ge zelschap Pander voor de K.A.B.kring Oost een cabaretavond in het gebouw St. Bavo. Kaarten zijn bij de heer B. Reynders te verkrijgen. Zaterdagmiddag a.s. be staat de gelegenheid om plaatsen te bespreken. FILMS: REMBRANDT: „Der Zigeunerbaron", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „De Heerser van Ceylon", 14 jr. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Weekend in Parijs", 14 jaar; in de avondvoorstellingen. In de matinée's „De avonturen van Robinson Crusoë, a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. LIDO: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: "It's in the air", a. 1. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Brood, liefde en fantasie", a. 1. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Tarzan en de wonderbron", 14 jaar, 2.30 uur. MINERVA: tot en met Wo.: „Douane boem" a.l. Tijden 2.30 en 8 u. Do. 7.15 uur: „The 39 steps" 14 jaar. Dinsdag 4 Januari Cóncertgebouw: Noordh. Ph. Ork. 5e Con cert, serie D. Sol. Bela Siki, piano, 8 u. Woensdag 5 Januari Stadsschouwburg: „De Nederlandsche Co medie": „Hart tegen hart", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17. O verveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Gotzius. Geopend van 11—3 uur. Zo. van 13 uur. Huis van Looy: groepstentoonstelling van „Kunst zij ons doel". Geopend van 1017 uur, Za.: 15 uur. Zo.: 13—17 uur. Gerzon, Grote Houtstraat: Tentoonstel ling „Tekenen is een wereldtaal" (tot en met 4 Jan.). Kunsthandel Leffelaar: Aquarellen van Frans Funke, Josje Smit: appliqué's, weef werk, ceramiek. Geopend van 1017 uur. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft aan de heer J. L. Lodewijks, chef van de redactie van Haarlems Dagblad, een brief mee gegeven voor de burgemeester van Sao Paulo. De heer Lodewijks maakt deel uit van een groep genodigden, die de openingsvlucht van de K.L.M. op Bra zilië heeft meegemaakt. Inmiddels landde de het toestel aan de overzijde van de Atlantische Oceaan. De burgemeester gewaagt in zijn schrijven over de vele belangen op eco nomisch en industrieel terrein en op dat der emigratie waardoor Brazilië en Ne derland verbonden blijven. Na herinnerd te hebben aan de rol die de Nederlan ders in vroeger eeuwen in de Nieuwe Wereld hebben gespeeld, uit de burge meester zijn vreugde over de ontwikke ling die Brazilië thans in zeer gunstige zin doormaakt. „Deze warme belang stelling voor de toekomst en de wel vaart van Uw land is tot uiting geko men in de bezoeken van Zijne Konink lijke Hoogheid de Prins der Nederlan den aan Uw land", aldus Haarlems bur gemeester. Een inniger contact tussen Nederland en Brazilië en dus ook tussen Sao Paulo en Haarlem moet worden bevorderd. Beide landen en steden zullen hiervan profijt trekken. De burgemees ter wijst vervolgens op de oude cultuur van Haarlem, maar ook op het belang rijk aandeel van de stad in de indus triële functie van Nederland. Aan het slot van zijn schrijven verzekert de bur- gemeestèr, namens het stadsbestuur, dat wanneer de gelegenheid zich daar toe mocht voordoen een bezoek van be stuurders of vertegenwoordigers van Sao Paulo aan Nederland en aan Haar lem hogelijk gewaardeerd zal worden. Donderdag 6 Januari wordt de eerste vergadering van de K. v. K. voor Haarlem e.o. in het nieuwe jaar ge houden. De agenda vermeldt o.a. de verkiezing van de voorzitter en van de ondervoorzitters. Op deze vergade ring spreekt, de voorzitter de Nieuw jaarsrede uit. Hoewel de basketballcompetitie prac- tisch voor de helft is verspeeld, hebben zich nog enkele teams opgegeven voor deze competitie, die reeds deze maand in het veld zullen komen, namelijk: Tramvogels (dames) en Black Pirates (junioren jongens). Bovendien heeft de korfbalvereniging Aurora uit Haarlem-Noord bericht ge zonden ook met een herenteam aan de competitie 1954-1955 te willen deelne men, zodat dit team alsnog deze maand zal gaan spelen. Binnenkort zullen weer enige stedenwedstrijden worden ge speeld, zodat de eerste oefenwedstrijd reeds Donderdag a.s. zal zijn tegen Black Pirates. De volledige uitslagen van deze week zijn: Dames: HOC 3—The Typhoons 3 12 22. Rapditas 1Schoten Giants 1431. Heren; ZBVS 2—The Typhoons 4 27— 23. The White Stars 2Antilopen 3 26— 11. SC Haarlem 1—The Black Pirates 1 27—40. IHJ 2—Schoten Giants 1 13—37. Junioren (meisjes): HOC cSC Haarlem 5—14. Junioren (jongens): Antilopen A Exercitia 4614. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 4/1 3% Ned. 1953 3y, Ned. 1953 1021/, 102% 314 Ned. 1948 100i/2 3*4 pCt. Ned. 1950 100% 31/4 Ned. 1954 IOO14 100% 3-3V4 Ned. 1947 IOO14 3 Ned. 62-64 bel. fac. 101(8 Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt. 99% Ned. Handel Mij. cert. 211% A.K.U. 330% 321 Van Berkel's Patent 165b Calvé-Delft cert 270 Van Gelder 2601/2 Kon. Hoogovens cert. 290 Unilever cert. 395(4 396 Ned. Kabel 260 Philips 3431/2 5501/2 344% Kon. Petroleum 555 „Amsterdam" Rubber 107% 108 Holl. Amerika Lijn 185 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 195!i 196% Ned. Seheepv. Unie 162% H.V.A. 137% 139 Deli Mij. Cert. 128% 128 31/12 3/1 Anaconda Copper 52 52 Bethlehem Steel 109% 112% Chrysler Corp. 71% 73% General Electric. 46% 48% General Motors 97% 105% 105% Kennecott Copper 107 Montgomery Ward 79% 81% North American Co. 27% 38% 27% Radio Corp. 39% Republic Steel 84% 84% Royal Dutch 72% 73% Shell Union Oil 61% 62% Southern Pacific 54% 56% 79% Southern Railway 79% Tidewater 25% 26% U.S. Steel 73% 75 Stemming: goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2