Sociale status van onderwijzer moet verbeterd Steeds drukker bij de P.T.T. Viering op de Ned. Antillen verre van enthousiast m Toenemende beroering onder katholieken in Gelderland Oproep tot ontwapening en controle op atoomwapens Ja^a Oprichting van Provinciale Jeugdraden in volle gang Kardinaal Griffin verlaat de Raad voor Christenen en Joden O Onbewaakte eist een dode Verbondsvergadering van het K.O.V Vorig jaar werd e maal naar het weerbericht gevraagd Ieder élan en overtuiging ontbrak Passeren van katholiek voor E. T.I. Woensdag in Provinciale Staten Confederatie van Vrije Vakverenigingen richt zich tot VN., Rusland en VS. Katholiek jeugdwerk gaat zich ook provinciaal organiseren Openhartig artikel in The Tablet Nederlanders onder scherper toezicht? Studiedagen over kleuteronderwijs HET ONDERWIJZERSTEKORT K0,i JSWÏtï&'&Sffiï Handen en Li ppen ruw?simni. Afkondiging van het Statuut M**fU**na(31jMllt948) DRAADOMROEP ER IS MAAR DINSDAG 4 JANUARI 1955 PAGINA 3 De jongste storm Kabinet bespreekt ev. schadevergoeding Koninklijk Instituut van Ingenieurs Dr. Neher president, ir. Ringers erelid den. „J SiSffX1: Er valt een speld in Keulen V hoort het fijnste het heit! I IDEALES LOVELY VEGA HAVANA AROMA 30 ct 26 ct 22 ct mËBmlife Indonesië Kon. N.Z.H.R.M. in 1954 107 schipbreukelingen aan wal gebracht Helicopterdienst tijdens de E55 Stoffelijk overschot van vermiste man gevonden ABTSWIJDING TE LILBOSCH Kamerleden zien nieuwe oorlogsschepen Ziektekosten gemeente- personeel Noord-Holland Oostenrijkse arbeiders voor de mijnen? Katholieke Illustratie Gisteren is in de Domstad de ver- Bondsvergadering van het Katholiek On- derwijzers-Verbond gehouden. In zijn Pemngsrede stelde de voorzitter van dat de heer J. H. M. Derksen, vast, ovoJ v? het 0Pmaken van de balans tnt afgelopen jaar niet veel reden t verheugenis had. Hij wees op de talrijke vraagstukken °,Ie om een oplossing schreeuwen, zo- a'sH «et kleuteronderwijs, de coördi- "°Je m de verschillende takken van "^wys, (je totstandkoming van een anl i pensioenschaal, het tekort san eerkrachten, de verticale organi- tholf v'an de leerkrachten bij het ka- srho onderwijs, de medezeggen- Ipp'P van de onderwijzers in het u,,,„P atl en de examen-eisen van de kweekscholen. .ïjBf keer Derksen wees er op, dat in herUc? van bedrijf de organisaties der vastS ir6noten gekend worden in de do t der leerprogramma's voor 'oekomstige collega's. „Bij ons," al- v„„ de heer Derken, „heeft iedere tak mil onderwijs zijn eigen leventje, liefst zich eigen gesloten organisatie, zonder te h vm de naastliggende takken veel on. ^kommeren. Wat ons onderwijs, ook hecffa onderwijs, dringend nodig cafe ls een 20 hecht mogelijke verti- rein aamemverking over het gehele ter- de kleuteronderwijswet betreft, Wacule de keer Derksen op, dat het dUeter? daarop een ieder begint te ver- j voortgezet onderwijs vroeg naar "e mening van de voorzitter dringend om coördinatie. Hierbij dient vooral de aandacht besteed te worden aan vraag- hoi xr?n als aansluiting van het L.O. met VrrY?M0, de verhoudingen tussen het en de voorbereidende klassen, tus sen ULO en andere typen van voortge zet onderwijs. „Drie en een half jaar goleden is de nota-Rutten verschenen," merkte de heer Derksen op, „sindsdien z,Jn er ontelbare publicaties over ver schenen", maar we zijn nog geen stap nader gekomen tot een oplossing, zelfs met tot de voorbereiding van een op lossing van de in de nota aan de orde gestelde problemen. Als winstpunt van het afgelopen jaar noemde de heer Derksen de twee loonronden en de bres, die geslagen werd in de gemeenteclassificatie. Dat is niet voldoende, de gemeenteclassi ficatie moet volkomen opgeruimd wor den en wel in de kortst mogelijke tijd. Er is verder een kleine verbe tering der pensioenen gekomen en ook de vjjf procent worden aan onze ge- pensionneerden toegezegd, De heer Derksen vroeg zich af of hij dat moest beschouwen als een eerste stap naar *n een glijdende pensioenschaal. Aangaande hetpas verschenen rap- Port over het onderwijzerstekort van het KASKI zeide de heer Derksen, dat hier tegenover de mening van de mi nister, dat het tekort een voorbijgaand verschijnsel zou zijn, duidelijk wordt aangetoond, dat ook in de verwilderde wordt, dat de te geringe belangstelling voor het onderwijzersberoep nauw sa menhangt met de sociale status van de onderwijzer. Hiermede verklaarde hij het volle dig eens te zijn. Het aanzien van de onderwijzer dient omhoog te worden gebracht op elk terrein en in alle op zichten. Wanneer dat niet geschiedt, ge raakt het onderwijs steeds dieper in het moeras. Dat zou voor ons volk catastro- phaal zijn. Tenslotte sprak de voorzitter van het KOV zijn grote waardering uit over de vlotte medewerking die de ministerie van O.K. en W. en van Oorlog steeds verleend hebben voor wat aangaat de vrijstelling van opkomst voor militaire dienst, als het onderwijzers betreft, die aan hun school niet gemist kunnen wor den. Na de rede van de voorzitter, ging de vergadering over tot de agenda. Tot vice-voorzitter van het KOV werd gekozen de heer J. A. A. Poncin, tot secretaris de heer P. Th. van Encke- vort en tot penningmeester de heer H Bezems. Besloten werd onder meer tot de op richting van een BLO-sectie in het KOV. De secretaris deelde mede dat per 1 October het KOV 19.260 leden telde, dit is een aanwas van ruim 1.000 in een jaar tjjds. Momenteel nadert het le dental de 20.000. Naar het A.N.P. verneemt heeft de vraag of van overheidswege schadever goeding zal worden gegeven aan dege nen die door de laatste storm water schade hebben geleden, Maandag in de kabinetsvergadering een onderwerp van bespreking uitgemaakt. De regering kwam echter nog niet tot een bepaald standpunt. Donderdag komt de commissie voor de watersnood, een vaste commissie uit de Tweede Kamer, bestaande uit vijf tien leden, bijeen. Aan de besprekingen zullen deelnemen de ministers Drees, Van de Kieft en Algera. Dr. Ir. J. A. Ringers, die voor de twee de keer president van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs was, heeft we gens drukke werkzaamheden deze func tie neergelegd. In zijn plaats werd gekozen dr. L. Ne her, onlangs afgetreden als directeur- generaal van de P.TT, en oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. In verband met zijn uitzonderlijke ver diensten voor de ingenieurswetenschap pen in binnen- en buitenland en uit erken telijkheid voor zijn stuwkracht geduren de de 22 jaar, welke dr. ir. Ringers lid van de raad van bestuur is geweest, waarvan vele jaren als president, is hem ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag op 2 Januari jl. het erelidmaatschap van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs aangeboden. Zoals de laatste jaren gebruikelijk heeft de P.T.T. in een boekje „Enige cijfers en feiten" een beknopte verant woording afgelegd van haar daden in het afgelopen jaar. Er werden in het binnenlands verkeer ongeveer 1785 millioen poststukken w?rtt?°!tCheqUC" girodienst ver- nameliik 21? mfmnaantal opdrachten, in w millioen tegen 190 millioen SinSbo,TIge Jaar' De 6°0-000ste reke ninghouder werd ingeschreven. «o ^-^Postspaarbank werd voor meer ingelegd dan terug betaald. Er werd 46 millioen gulden Advertentie ring^met16! °pschrift: „Statuutdag-vie- het 0D r„angen en wurgen" schreef „Beurs- en verschijnende blad december o nv.leHWsl3erichten" van 30 geschiedenis vLJ J grootste dag in de tillen, de ria_ an de Nederlandse An- het statuut ?s afkondiging van dan eindelik J hanSen en wurgen b'j gouvernem Aet laatste nippertje verheven. Va? tSbesluit tot Zondag een algemene viering Advertentie maakt dat 2 spelden in 6 jaar jk weet dat zo zeker omdat jt mf Draadomroep alles hoort. Alles tot de fijnste nuances in een orkest Als groot muziekliefhebber (van New 0r_ leans tot Bach) heb ik dan ook Draad omroep. Zó duidelijk en ongestoord bren gen de vaklui van PTT de radio programma's van binnen- en bui- tenland bij U in huis*. Zij stellen haarscherp voor U af - U draait alleen maar even aan de knop (géén zoeken, géén bijstellen!). Op één van de zenders is er altijd gezellige muziek (prettig voor de huisvrouw!). Word óók abonné en *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank was echter geen sprake. Amper is te elfder ure besloten kunnen worden enkele officiële plechtigheden naast de afkondiging in de Staten te doen plaats vinden. Van volksfeesten, die toch zeker op deze dag op hun plaats zouden zijn geweest was helemaal geen sprake. De „Amigoe di Curacao" schreef d d. 30 December o.m.: Na de vele en langdurige voorbereidingen op de nieuwe staatkundige toestand, zoals deze 15 December werd bevestigd, ont gaat in de Nederlandse Antillen toch nog velen de betekenis van de dag van gisteren, waarop het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden officieel werd afgekondigd. Het is een zeer eigenaardig feit, dat het Antilliaanse volk door deze historische gebeurtenis eigenlijk helemaal niet gegrepen werd en er zich opvallend onverschillig voor betoonde. Zelfs de leiders van dit volk wisten letterlijk te elfder ure (op de dag voorafgaande aan die waarop de afkondiging van het statuut plaats vond) nog niet, of zij het volk in staat zouden stellen feest te vieren of niet. De dagbladen konden op het nippertje het bericht publice ren, dat de regering besloten had de dag van 29 December 1954 tot een algemene feestdag te verklaren. Het ging niet van harte. Ieder élan en overtuiging ontbrak aan de wijze waarop de Ned. Antillen zich opmaak ten hun vele eeuwen verlangde en uit eindelijk verkregen zelfstandigheid feestelijk te vieren. aan rente gemaakt en voor 31 millioen aan rente op de spaarrekeningen bijge schreven. Het aantal aan het school- sparen bij de R.P.S. deelnemende scho lieren nam toe tot 435.000. Het aantal bedrijven, dat aan bedrijfssparen zonder boekje meedeed, steeg met 400 tot 1600. De omvang van het telegraafverkeer bleef ongeveer gelijk: 2.5 millioen bin nenlandse en 4.3 min. buitenlandse te legrammen. Eind December waren er 1250 telexaansluitingen. Het internatio nale telexverkeer steeg met ruim 50 procent tot 1.8 min. berichten. De wachtlijst voor telefoonaansluitin gen werd iets langer: eind December 28.000 tegen 27.000 vorig jaar, niette genstaande er 45.000 nieuwe aansluitin gen bijkwamen. Het totaal aantal aan sluitingen was eind December 680.000. Er werden 715 millioen (v. j. 656 min.) locale en 224 min. (v. j. 206 min.) in- terlocale gesprekken gevoerd. Elf mil lioen maal werd naar het weerbericht gevraagd. Aan het eind van het jaar waren bijna twee millioen radio-ontvangtoe stellen aangegeven. Er waren 504.000 aangeslotenen op de draadomroepnet- ten. De heer H. Bleker, hoofdontvanger- titulair van 's Rijks belastingen te Zaan dam, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau en de heer P. Kooy, onderdirecteur van het kantoor Haarlem van de Twentsche Bank N.V., tot ridder in dezelfde orae. Advertentie (in blik) 35 Ct De Internationale Confederatie van Vrije Vakverenigingen heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij een nieuwe op roep tot ontwapening en controle op atoomwapens naar de Verenigde Na ties heeft gezonden. Het dagelijks bestuur van de I.C.F.T. U. heeft eveneens een oproep aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, en aan de bij haar aangesloten Amerikaanse vakbonden gestuurd om in samenwerking met de Amerikaanse regering de verwerkelij king van dit Plan te bevorderen. De Confederatie vertegenwoordigt 54 mil lioen vakbondsleden in 74 verschillende landen. Tegelijkertijd werd er in de oproep aangedrongen op een zo groot mogelijk gebruik van atoomenergie voor het wel- W-s v. K Op de met knipperlichten beveiligde onbewaakte overweg in de Berkumer straat bij het dorpje Berkum in de gemeente Zwollerkerspel, dezelfde overweg, waar ook op 25 November 1954 een ernstig ongeluk gebeurde, is Maandagoch tend vroeg een vrachtauto uit Leeuwarden gegrepen door de sneltrein, die uil Zwolle in de richting Groningen reed. De bestuurder van de auto, F. V. uit Leeuwarden, werd op slag gedood. De auto werd vrijwel geheel vernield. Het ongeluk had een aanzienlijke stremming van de treinenloop ten gevolge. zijn van de mensheid en niet voor haar vernietiging. De I.C.F.T.U. publiceerde gisteren een nadere opheldering' over de reeds vroeger naar internationale en nationale lichamen gezonden oproe pen, waarin gepleit werd voor stopzet ting van de oorlogsvoorbereidingen. In deze opheldering' werd erop gewezen, dat elk werkelijk ontwapeningsplan voor een ieder aanvaardbaar moest zijn,, voorzieningen moest bevatten voor een vermindering der bewapening tot een gemeenschappelijk overeen te komen re delijk peil voor de verschillende lan den en tevens een internationaal contrö- lelichaam moest inhouden. „Zo mogelijk" moesten ook de proef nemingen met atoomwapens stopgezet worden en zo dit niet mogelijk was, zou den de nodige stappen genomen moeten worden om de mensen te vrijwaren tegen dood of schadelijke gevolgen door deze experimenten. Atoom-, biologische en bepaalde an dere vernietigingswapens zouden uitge bannen moeten worden, zo heette het in de oproep. De oproep van de I.C.F.T.U. is ge zonden naar de Secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjöld, met het ver zoek om deze voor te leggen aan de le den van de ontwapeningscommissie der V.N., zo deelde de algemeen secre taris der I.C.F.T.U., onze landgenoot J. H. Oldenbroek mee. Aan de Ameri kaanse vakbondsleden is verzocht, het plan onder de aandacht van de Ameri kaanse regering te brengen. (UP) (Van onze correspondent) Er is onder de katholieken van Gel derland een voortdurend toenemende beroering tegenover het Economisch Technologisch Instituut voor Gelderland te Arnhem te constateren. Deze is ont staan toen er een opvolger moest wor den benoemd voor de huidige directeur, dr. J. A. Nillesen, die 1 April met pen sioen gaat. De katholieke drs. J. C. M. Ponten, die nummer één op de voor dracht stond, werd gepasseerd. Benoemd werd de niet-katholiek drs. D. de Boer (P.v.d.A.). Naar aanleiding van dit besluit heb ben de katholieke gemeenten Millingen, Beuningen. Heumen, Lichtenvoorde en Overasselt reeds besloten het subsidie voor het Economisch Technologisch In stituut voor dit jaar uit de begroting te schrappen, terwijl de heren dr. J. Ph. M. van Campen uit Nijmegen en ir. H. J. M. Verhey uit Didam, beiden lid zowel van het dagelijks als van het algemeen be stuur van het Economisch Technologisch Instituut, voor hun functie hebben be dankt. Het derde katholieke bestuurs lid, mr. P. F. G. A. Geradts, burgemees ter van Beuningen, heeft verklaard zich nog over zijn ontslagaanvrage te bera den. Overeenkomstig advies van de huidige directeur, dr. J. A. Nillesen, maakte het dagelijks bestuur van het Economisch Technologisch Instituut in zijn omstreeks half December gehouden vergadering met vijf van de zes stemmen de aan vankelijke voordracht op, waarbij de katholieke candidaat nummer één stond. Tegen was dr. v Eek. lid van Gedepu teerde Staten voor de P.v.d.A. De voordracht kwam vervolgens in het algemeen bestuur, dat over de be noeming heeft te beslissen. Dit bestuur bestaat uit 22 leden, waarvan drie ka tholiek, hoewel de bevolking van Gel derland voor veertig procent katho liek is. Het algemeen bestuur legde de voordracht van het dagelijks be stuur naast zich neer. De P.v.d.A.- candidaat, drs. De Boer, kreeg dertien stemmen, de katholiek, drs. Ponten, vijf. Twee stemmen werden uitge bracht op een candidaat, gesteld door het bestuurslid prof. Holster. Een katholiek gewestelijk dagblad nam de zaak in een scherp hoofdartikel onder het hoofd: Een ongehoord schan daal, zeer hoog op en bracht in her innering dat in het voor veertig procent katholieke Gelderland alle leidende overheidsfuncties zonder uitzondering in handen van niet-katholieken zijn. Het is thans de vraag wat de katho lieke Gelderse gemeenten zullen doen. Het Economisch Technologisch Instituut ontvangt van honderd gemeenten een totaal subsidie van ongeveer dertigdui zend gulden. In het katholieke kamp gaan thans stemmen op het subsidie op te zeggen zoals gezegd hebben drie gemeenten dit reeds gedaan en in Nijmegen een eigen Economisch Tech nologisch Instituut voor Zuid-Gelder- land te stichten. In de Statenvergade ring van Woensdag zal de heer H. J. A. Verberk (K.V.P.) het college van Gede puteerde Staten interpelleren over de kwestie van het passeren van de katho lieke candidaat voor het directeurschap van het Economisch Technologisch In stituut, Vorig jaar werd 102 maal een be roep gedaan op een reddingboot of red dingstation van de Koninklijke Noord' en Zuid-Hollandse Reddings Maat schappij. In totaal zijn 107 schipbreu kelingen aan land gebracht. Het totaal aantal geredden sedert de oprichting in 1824 bedraagt 7825. Men kan vrijwel als vaststaand aan nemen dat de „Sabena" gedurende de energiemanifestatie „E 55" op de Don derdagen, Vrijdagen en Zaterdagen per helicopter een dienst Brussel-Walcheren -Schouwen Duiveland-Rotterdam zal gaan onderhouden. Tevens zullen rond vluchten boven de expositie en de stad worden ondernomen. In de Stadsparkvijver te Groningen is het stoffelijk overschot gevonden van de 70-jarige Derk Klunder, die sinds 4 December vermist werd. Hij was kort voor zijn vermissing van Peize naar Groningen verhuisd. (Van onze Londense correspondent) p Zondag 26 December verscheen in de Britse Zondagspers het bericht dat Kardinaal Griffin, een van de vier presidenten van de Britse Raad voor Christenen en Joden, zijn ontslag had genomen uit deze functie. Tegelijk met hem traden ook Lord Perth, de Katholieke secretaris, en andere katholieke bestuursleden af. Er werd geen reden opgegeven, en de volgende dag deden sommige Britse dagbladen een poging om in troebel water te vissen. Pogingen om van het secretariaat van de Kardinaal nadere inlichtingen te krijgen waren vruchteloos. Rome zweeg eveneens. De enige die iets los liet was de Joodse penningmeester, Edmund de Rothchild, die verklaarde dat er niet sprake was van een ernstig meningsverschil, dat be sprekingen plaats vonden en dat een accoord waarschijnlijk was. Totdat een officiële verklaring verschijnt kan men dus slechts gissen naar de oorzaak van deze breuk tussen de Engelse Katholieken en de in 1942 opgerichte Raad, welke ten doel had anti-semitisme en rassendiscriminatie tegen te gaan en welke zeer vruchtbaar gewerkt heeft. Doch er is een aspect aan dit geval aat zeer openhartig werd behandeld in het Kath. weekblad The Tablet van 1 Januari in een redactioneel artikel. De kern van dit kritisch artikel was de vraag of het nodig was een ontslag zonder opgave van redenen te doen voor afgaan aan de besprekingen die nu blukbaar plaats vinden. Want indien als nog een vergelijk tot stand komt, wa ren de ontslagnamen onnodig en, ge zien het uitblijven van een verklaring, schadelijk voor de Katholieke zaak. In dien geen vergelijk mogelijk is, had de ontslagname moeten volgen op deze con clusie met vermelding van redenen De redactie van het weekblad geeft als haar mening dat de Engelse Katho- lieken het recht hebben deze kritiek te uiten, vooral gezien het feit dat dit niet de eerste keer is dat van hoogge plaatste Katholieke zijde een verbod wordt uitgesproken zonder dat zelfs de geloofsgenoten weten waarom. Beslissin gen zonder opgave van redenen zijn "aar mening van de redactie in strijd democratische bestuursopvattingen zoals die bestaan in Brittannië, Ameri ka en de Gemenebestlanden. Men is er in deze landen aan gewend dat beslis singen bekend worden gemaakt samen met de redenen. Het blad herinnert aan de uitspraak van de Heilige Vader dat het van groot belang is binnen de Katholieke Kerk een goedingelichte pu blieke opinie te bezitten. „Maar", al dus The Tablet, „er kan geen sprake zijn van een publieke opinie indien men niet wordt ingelicht over de redenen welke een hoog kerkelijk gezag bewo gen hebben tot 't nemen van zekere be slissingen." Het blad meent dat hier sprake is van een traditionele autokra- tische instelling van gezagslichamen zo als het Heilig Officie, een instelling die historisch gemakkelijk valt te verklaren, doch die wellicht herziening behoeft voor het Katholicisme van heden dat een traditie heeft ontwikkeld welke ge heel verschilt van die welke de verkla ring en de rechtvaardiging vormde voor de publiciteitsmethoden van het Heilig Officie. Het artikel is waardig geschreven en zonder bitterheid. Het is gemakkelijk te begrijpen dat de redac tie het ogenblik gekomen heeft geacht om kritiek te laten horen. Want het is herhaaldelijk gebeurd dat de Engelse sensatiepers zich met furore geworpen heeft op onbegrepen en onverklaarde besluiten van Rome, om later in alle talen te zwijgen als eindelijk een ver klaring kwam (dikwijls onofficieel in een ongetekende bijdrage in de Osser- vatore Romano) maar het nieuws zijn sensationele waarde verloren had. In een aantal provincies worden thans voorbereidingen getroffen voor de op richting van Provinciale Jeugdraden, die zich o.m. ten doel zullen stellen de provinciale overheid van advies te die nen omtrent tal van aangelegenheden op het terrein van de vrije jeugdvor- ming, zoals de subsidiëring, de bouw van jeugdhuizen, het werk in de ontwikke lingsgebieden, enz. In Friesland, Gel derland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Limburg kan de oprichting binnen afzienbare tijd verwacht worden; diver se activiteiten wijzen er op, dat de ove rige provincies binnen niet al te lange tijd zullen volgen. De behoefte aan Provinciale Jeugd raden hangt ten nauwste samen met de ontwikkeling der provincies tot meer zelfstandige eenheden, die vooral na de laatste wereldoorlog duidelijk merkbaar geworden is. De betekenis van het pro vinciaal bestuur is toegenomen, de ge westelijke cultuur treedt meer naar voren en in alle provincies wijden af zonderlijke opbouworganen zich aan de oplossing van provinciale maatschap pelijke problemen. Vooral met betrek king tot het laatste straks ook de provinciale aanpak van de ontwikke lingsgebieden is het begrijpelijk, dat het jeugdwerk de behoefte gevoelt zich ook provinciaal te organiseren en aldus de provinciale overheid van advies te kunnen dienen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de Provinciale Woensdag 26 Januari zal mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, in do abdijkerk van de paters Cisterciënsers te Lilbosch (Echt) de abtswijding toe dienen aan zijne hoogwaardigheid Dom Hiëronymus Beiering, de 21 December tot abt gekozen prior. De abtswijding valt juist op de 34ste verjaardag van de intreding van Dom Hiëronymus Beiering in de Cisterciënser orde. De plechtigheid zal worden bijge woond door de gemijterde abten van Te- gelen, Tilburg, Diepenveen, Zundert, Achel, Rochefort en Westmalle. Jeugdraden t.z.t. een deel van de werk zaamheden der provinciale opbouw organen zullen overnemen, resp. met deze organen nauw zullen samenwer ken. Een en ander hangt samen met de historische groei van de opbouworganen en van haar in alle provincies ver schillende werkzaamheden. Mede om te komen tot een goede ver tegenwoordiging van het katholieke jeugdwerk in de Provinciale Jeugd raden ligt het in de bedoeling in elke provincie ook een Katholieke Provin ciale Jeugdraad op te richten. In Lim burg en Zeeland is de oprichting reeds geschied; in het bisdom Haarlem is de Diocesane Jeugdraad voornemens de commissie Noord-Holland en de com missie Zuid-Holland in twee afzonder lijke Katholieke Provinciale Jeugdraden om te zetten. In provincies, die onder één diocees vallen, wordt de Katholieke Provinciale Jeugdraad samengesteld uit twee afgevaardigden van elke organi satie in het diocees; provincies, die be staan uit delen van twee diocesen, krij gen een Katholieke Provinciale Jeugd raad, die uit de organisaties van beide Diocesane Jeugdraden zijn samenge steld. Het Indonesische blad „Berita Indone sia" zou in kringen van het ministerie van Justitie vernomen hebben, dat de regering het nodig acht scherper toe zicht uit te oefenen op de Nederlanders in Indonesië. Dit zou volgens het blad een gevolg zijn van de „vijandige hou ding van de Nederlandse regering ten opzichte van Indonesië", verder van het feit, dat groepen „restanten van de R.M.S. op de eilanden in de buurt van Ambon aan land zijn gezet" en in ver band met „de aard der ordeverstoringen op Ambon, die parallel liepen met het debat over Irian in de Verenigde Na ties". Blijkens het bericht in „Berita Indo nesia" zou het de bedoeling zijn meer aandacht te schenken aan en scherper toezicht uit te oefenen op het doen en laten van de Nederlanders in Indonesië. De minister van Oorlog en van Ma rine ir. C. Staf, de staatssecretaris an Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, en de leden van de defensiecommissie uit de Tweede Kamer hebben vandaag in Rotterdam een aantal nieuwe schepen van de Koninklijke Marine bezichtigd. Aan de Parkkade hebben zij een be zoek gebracht aan de mijnenvegers „Onversaagd" en „Beemster", het fre gat „Fret" en het patrouillevaartuig „Bulgia". Daarna werd de onderzee bootjager „Holland" bezichtigd. De regeling van de ziektekosten voor- het personeel van gemeenten in Noord- Holland, waartoe aanvankelijk door de gemeente Haarlem voorbereidingen wa ren getroffen, maar welke door de ge meenteraad aldaar werd verworpen, zal thans door de gemeente Alkmaar wor den voorbereid. B. en W. hebben een concept voor een zodanige regeling aan de commissie voor Georganiseerd Over leg toegezonden. Een wervingsteam van de Oranje- Nassaumijnen is naar Oostenrijk ver trokken teneinde daar Oostenrijkse ar beiders aan te werven voor tijdelijke ondergrondse tewerkstelling in de Oranj e-N assaumijnen. In het nummer van deze week zijn twee pagina's gewijd aan de nieuwe de votie tot de Moeder des Heren, „Vrouwe van alle Volkeren"; in hoeverre deze verering van de Moeder Gods onder een nieuwe titel, naar een gerucht zegt, een bovennatuurlijke achtergrond zou heb ben, is een zaak waarover de kerkelijke overheid, indien dit haar nodig lijkt, te zijner tijd wellicht uitspraak zal doen. De plaatsing van een schilderij van de Vrouwe van alle Volkeren in de Sint- Thomas-kerk te Amsterdam en de ver spreiding van een speciaal gebed is in elk geval geschied met haar goedkeu ring. Onder de titel „Anker en Propel- lor" begint een interessante reportage over een oefenreis van het Nederlandse vliegkampschip Karei Doorman op de Atlantische Oceaan; het type oorlogs schip waarop de zeevaarder en de vlie ger ten nauwste samenwerken. J. W. Hofwijk besluit zijn verhaal over zijn tocht per autobus omstreeks de Nieuw jaarsdag 1954 door de onmetelijke Nul- larborwoestijn in Australië, van Perth naar Adelaide, Willem van Veenendaal maakt in zijn bijdrage in dit nummer enige opmerkingen over de vliegerij van vandaag en geeft in een galerij van pro minenten korte karakter- en levensschet sen van acht der meest bekende Neder landse piloten en ex-piloten. Er wordt voorts een artikel gewijd aan de wegen aanleg in ons land; maar weinigen we ten welke kapitalen daarmede gemoeid zijn. Bijzonder rijk aan foto's is een be schouwing over het Boeddhistencongres te Rangoon en over de leer van Boed dha. Jan Glissenaar, van de jeep-expres, vertelt over een medische voorpost in Perzië, waar een Duitse dokter en zijn vrouw echt pionierswerk verrichten. Jan Cottaar besluit zijn overzichten over het sportjaar 1954. (Van onze correspondent) Het Katholiek verbond van Leerkrach ten bij Kleuteronderwijs in Nederland (Kavoko) heeft in de laatste dagen van het oude jaar te Uden in het retraite huis aan de Volkelse weg 'n driedaagse Studiebijeenkomst gehouden, die moge lijk was geworden dank zij de financiële steun van het R.K. Paedagogisch Cen trum. Er waren 95 deelneemsters, die werden begroet door de voorzitster van Kavoko, mej. H. S. Rogier. De geeste lijk adviseur, de zeereerw. heer H. Hans ging in de openingsinleiding in, op de levensstijl van de katholieke kleuter leidster. In de avonduren werden films ver toond, waarin de belangrijkste perioden van de kleuterleeftijd op aanschouwe lijke wijze uiteen werden gezet. De tweede dag vond 'n hoogtepunt in de rede, welke werd uitgesproken door pater dr. J. de Groot, die een be schouwing wijdde aan het verband en met de wisselwerking tussen kleu teronderwijs en het werk van de me disch opvoedkundige bureaux. De derde dag was in hoofdzaak ge wijd aan beschouwingen over de pae- dagogische waarde van het zingen met kleuters, waarbij de heer Joop Schouten een inleiding hield. Tijdens deze studiedagen werd ook veel aandacht besteed aan de technie ken van de handenarbeid. Mej. E. Mul ler zette de nieuwste methoden op ge bied van de handenarbeid voor kleuters uiteen. Tenslotte hield de heer Th. van En- ckevoort een beschouwing over de socia le vorming van de kleuterleidster. In de slotbijeenkomst bleken zowel de voorzitster van Kavoko als de deel neemsters, uit alle delen van het land gekomen, tevreden over de geslaagde bijeenkomst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3