Boek over Van Meegeren beledigend? Burins Voor de Staatsmijnen was 1954 een alleszins gunstig jaar Nascholing van gediplomeerde M.T.S.-ers nodig Kruiswoordraadsel Opticien VINK, Spekstraat No. EEN 1 r Schrijver in kort geding gedaagd Nederlands vee naar Columbia SEATO-ministers 23 F ebruari bijeen Irak breekt met de Sovjet-Unie Mijnbedrijf wordt nog steeds uitgebreid Nauwer samengaan met Engeland voor Nederland geboden Zwanezang van McCarthy „Vroling" Heteluchtverwarming J Dames! Vooral n u Begin van nauwere relaties Internationaal M.T.S.-congres te Heerlen H. DE GRAAFF HILARIUS-FOTO-KINO Gr. Houtstr. 102, teL 10866 DINSDAG 4 JANUARI 1955 PAGINA 5 Hamea-Gelei voor Uw handen PATER LOOP MOET RUST NEMEN &m is35gestfrn tot 260.000, terwijl P.T.T.-directeur te Eindhoven In hoofdstad van Thailand Mr. K. P. van der Mandele: Omstreeks IS Januari Ontmoeting Adenauer— Mendès-France Amerikaanse schade vergoeding aan Japan Nasleep van atoomproeven Toenemende welvaart in België verwacht Commissie-Kersten vraagt: Diplomatieke en handels banden met Rusland verbreken Rijksluchtvaartdienst een kwart eeuw Mr. Fortuin verlaat Kamer van Koophandel Mr. G. M. J. Kolfschoten f Honderdjarige in Borne Examens Plantijn-herdenking Prijsvraag Teylers tweede genootschap Elegance en brilmontuur, lnvenla HAARDEN HAARDKACHELS HETELUCHTKACHELS Zeer zuinig in gebruik. 13 a 15 H.L. anthraciet per seizoen. GED. OUDE GRACHT 52 t/o de kerk Tel. 12762 Betaling in overleg. 9 uur gehaald! 6 uur weer thuis! UW MATRASSEN BIJVULLEN (JAVAKAPOK) overtrokken, keurig in orde Maakloon: 1-pers. 12.50; 2-pers. 15.— Belt U even 1-1-4-8-5 Prijsopgaaf aan huis HAARLEMS MATRASSENHUIS OFFICIëLE PUBLICATIE RIJKSSTUDIETOELAGEN Deze moeten vóór 1 Februari 1955 worden ingediend Nu ook voor OLIE een proefmodel brandend in onze toonzaal te bezichtigen. De vrouw, waarmee de schilder Han van Meegeren in 1912 is gehuwd en waarvan hij in 1923 is gescheiden, acht rich dermate beledigd door het vorig jaar verschenen boek „De Alchimist van KocQuebrune", waarin de auteur J. Baesjou volgens de Boekengids eindelijk eens de gehele waarheid geeft over de beroemd geworden schilder, dat zij bij de Amsterdamse rechtbank een kort ge ding heeft aanhangig gemaakt, dat 3 Januari in de hoofdstad in behandeling is genomen. Opkomend voor de belangen van de eiseres stelde mr. Voute, dat de waar heid, die het onderhavige boek blijkens de aankondiging geeft over Van Meege ren en diens omgeving, met een korrel tje zout dient te worden genomen. Hoe zou het bewuste boek de enige publica tie zijn die put uit de authentieke bron nen, als men bedenkt, dat de schrijver, die eiseres als Kat ja Shaba ten tonele voert, in werkelijkheid de eerste vrouw van de schilder nooit persoonlijk heeft Advertentie Maandag zijn ongeveer 460 Neder landse vaarzen en 40 jonge stieren aan boord gebracht van het splinternieuwe Columbia anse regeringsschip „Sinu", dat de dieren ter veredeling en verdere opbouw van de veestapel in Columbia naar Bogota zal vervoeren. Deze dieren kunnen als pioniers wor den beschouwd, want er bevinden zich naar schatting niet meer dan een vijftig Nederlandse koeien en stieren in Co lumbia. „Dit experiment, dat o.a. bedoeld is om een vergelijking te maken tussen het acclimatiseren van Nederlands vee en dat van vee uit Frankrijk en de V. S. is van groot belang, zowel y°o de handelsbetrekkingen tussen Ne land en Columbia, als voor de ra - betering van de Columbiaanse pel", zo zei de gezant en gevolmachtigd minister van Columbia, de heer V. G. Ricardo voor het vertrek. „Dit is de eerste stap op deweg naar verhoging van onze yeeteeltrelaties met Nederland, maar wellicht ook naar een toenemend goederenverkeer tussen on ze landen, dat wegens het onnbreken j-, j Ze lanocu, van een handelsverdrag nog niet sterk is ontwikkeld. Columbia is voor veertig procent een agrarisch land, Nederlands vee met zijn hoge melk- en vetproductie wordt er zeer hoog aangeslagen. Wij van onze hak „iT °'t', koffie en grondstofta- bak uitvoeren. Ik zelf ben een voorstan- va" de. mogelijkheid een Neder- vesdlan» mStelling in Columbia te lanjg aldus de Columbiaanse ge- In zijn wekelijks Lichtbaken heeft pater W. Loop S.M.M., Zaterdagavond medegedeeld, dat hij zich genoodzaakt heeft gezien, om in verband met zijn gezondheidstoestand twee maanden rust te houden. Reeds geruime tijd had pater Loop zich onder medische behandeling gesteld en zich in zijn werkzaamheden beperkt. Dit was ech ter niet voldoende. Hij zal zich nu op voorschrift van de b-handelende ge neesheer tot half Maart geheel uit het werk van de Bond 'onder Naam te- ?ni. Vo°r volledige rust. l„ Maart hoopt pater Loop wederom zover hersteld te zijn, dat hij het werk weer kan opnemen. Gedurende deze Iijd, ,,zaj Pater G. Tesser S.M.M. het Lichtbaken verzorgen. T oIn hetzelfde Lichtbaken gaf pater van h eÏL°,Verzicht van de activiteit 195'' Z0P.der Naam gedurende He/boom-werkers* 'in "het^f millioen meer dan in w en half iaar Het aantal voorgaande jaai. net aantal promotoren en nrn motnces maakte in 1914 can p van 8.000 tot 10.000 en spronS Op het bureau van de Bond zonder Naam liggen thans 9000 dossiers van mensen in nood. In drieduizend peVai len kon de bond rechtstreeks helpen In vierduizend gevallen hielp de bond in samenwerking met charitatieve en sociale instellingen. Pater Loop noem de voorts talrijke activiteiten en ver meldde ook een volledig geheim geI houden en goed geslaagd experiment n.l. een rusthuis voor moeders, waar' volgens de zeer bescheiden opzet' slechts vijf moeders tegelijk werden opgenomen. De adjunct-directeur van het post kantoor te Amsterdam G. F. A. Prinsen is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Eindhoven. ontmoet? Is hij dan nog wel de aange wezen man om de waarheid te vertellen over het eerste huwelijk van Van Mee geren zoals hij voorgeeft te doen in het tweede hoofdstuk van zijn boek? In dat hoofdstuk worden Katja o.a. woorden in de mond gelegd, die zo intiem van aard zijn, dat ze in Nederland de perken van het fatsoen te buiten gaan. Al was dan Katja een pseudoniem, in een nawoord werd er op gewezen, dat slechts de na men gefingeerd waren. Hij eiste dan ook stopzetten van de uitgave en besloot met een citaat van Shakespeare: „Wie mijn goede naam steelt, neemt iets van me weg dat de dief niet rijker, maar mij dood-arm maakt." De verdediger van de auteur gaf toe, dat zijn cliënt geen contact had gehad met Van Meegeren's eerste vrouw; hij had echter gesproken met diens twee de echtgenote. Het doel van het boek was een psychologische karakterver klaring, met de romantiek op het voor plan. Hij achtte het geschrift nergens nodeloos krenkend, ook niet wat de gehekelde citaten betrof, daar deze in een ruimer verband gelezen dienen te worden. Hij stelde zelfs, dat Katja in het verhaal optreedt als een sympa thieke figuur. Dat de schrijver stukken zou hebben overgenomen uit een interview met Van Meegeren, dat in Het Vrije Volk was verschenen, gaf de verdediger toe, maar hij zag niet in waarom de auteur die ge gevens niet had mogen verwerken. Hij zag geen termen aanwezig om van pla giaat te spreken. De derde raadsman in het geding, die voor de uitgever optrad, meende dat juist het tweede hoofdstuk het karakter droeg van fiction, die verder was ver weven met enkele vaststaande feiten. Hjj zou er zich over verbazen als iemand het verhaal in dit opzicht als gewone realiteit zou nemen, de reclame in de Boekengids ten spijt. De stopzetting van de uitgave er zijn 6000 ex. van ge noemd boek gedrukt achtte hij onuit voerbaar. Uitspraak Vrijdag 7 Januari. Op uitnodiging van de regering van Thailand zullen de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Verdragsorga nisatie voor Zuid-Oost-Azië, de SEATO, op 23 Februari in de Thailandse hoofd stad Bangkok bijeenkomen. Het is de eerste vergadering van de ministerraad van de SEATO, sinds het verdrag op 8 September te Manilla gesloten werd. De deelnemende landen zijn Frankrijk, Engeland, Amerika, Thailand, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan en de Philip- pijnen. De ministers zullen van gedachten wisselen over de Brits-Amerikaanse plannen tot verlening van economische hulp aan Zuid-Oost-Azië en de mogelijk heid om dit te doen middels het be staande Colombo-plan. Voorts zullen zjj een permanente raad in het leven roe pen, die de gemeenschappelijke maatre gelen moet uitvoeren. De Raad zal op verzoek van Engeland waarschijnlijk in Singapore worden gevestigd. Tenslotte zullen de ministers spreken over de mo gelijkheid om gemeenschappelijke strpd- krachten in het leven te roepen voor de verdediging van het verdragsgebied. Dit zullen waarschijnlijk beperkte, maar snelle en mobiele eenheden zijn. (UP-AFP). Irak heeft zijn diplomatieke betrek kingen met de Sovjet Unie verbroken. Dit besluit volgt op een beslissing van de Iraakse regering van 6 November om de Iraakse legatie in Moskou te sluiten. Het geldt voornamelijk een bezuini gingsmaatregel, hoewel de anti-commu nistische houding der Iraakse regering steeds sterker wordt. In Bagdad, de hoofdstad van Irak, werd meegedeeld, dat de bindingen tussen Irak en Rus land vrijwel nihil waren en dat de Rus sische legatie in Bagdad veel te sterk bezet was. (UP-Rtr-AFP) Om meer dan een reden kon de di recteur-voorzitter van de Staatsmijnen de heer H. H. Wemmers een bijzonder optimistische Nieuwjaarsrede uitspreken. Haalden de Staatsmijnen ruimschoots hun voorgenomen productie, ook de re sultaten van de diverse bedrijfstakken stemden tot grote tevredenheid, terwijl het bedrijf nog steeds wordt uitgebreid Uniek noemde de heer Wemmers het feit, dat in het voorjaar 1955 zal plaats hebben. Dan immers zullen de boringen worden aangezet voor de twee schach ten van de nieuwe staatsmijn Beatrix in Midden-Limburg. Samen met de aanleg van de schachten Emma IV, Maurit.s III en Hendrik IV zullen de staatsmijnen op dat moment bezig zijn met het afdiepen van vijf schachten, iets dat in de ge schiedenis van het bedrijf nog nooit is voorgekomen. De ontwikkeling van de mechanische koolwinning zal nog verder worden voortgezet, teneinde het drijven van ga lerijen in de laag te verbeteren. Ditzelfde zal het geval moeten zijn met de pro ductie per pijler. Deze zal verhoogd moeten worden om de ondergrondse concentratie van de werkzaamheden te versterken. De pasgeopende cokesfabriek Emma II zal met een derde batterij worden uit gerust, waardoor de cokes- en gaspro ductie nog hoger kan worden opgevoerd. Speciaal op het gebied van de gasvoor- ziening worden goede resultaten bereikt. De nieuwe installaties wettigen de ver wachting, dat de staatsmijnen de vraag naar gas steeds zullen kunnen voldoen en dat de klantenkring zelfs nog kan worden uitgebreid. Werden in 1954 zes nieuwe plattelandsgemeenten op het gasnet aangesloten, in het nieuwe jaar zullen dit er minstens veertien zijn. Eenzelfde beeld van vooruitgang en productieverhoging biedt ook het kunst- mestbedrijf. De vooroorlogse productie werd hier van 280.000 ton per jaar tot 700j000 ton opgevoerd. Het binnenland nam deze productie slechts gedeeltelijk af, zodat export gewenst was en is. Door kwaliteitsverbetering en het pro duceren van nieuwe soorten zal de ex port worden gediend. Zo is ureum (een kunstmestsoort met een hoog stikstof gehalte) een bijzonder geschikt export product voor de tropen gebleken. Ook voor de Nederlandse industrie is het produceren van nieuwe soorten van be lang. Hiervan levert caprolactam een goed bewijs. Dit chemisch product vol doet aan alle eisen om als grondstof voor de Nederlandse nylon-industrie te dienen. Onder de uitbreidingen kon directeur voorzitter Wemmers ook rekenen de voltooiing van het hoogspanningsnet van de oude naar de nieuwe mijnstreek en de toekomstige uitbreiding van het cen traal proefstation te Treebeek. Al deze resultaten zijn te danken, aldus de directeur-voorzitter van de staats mijnen, aan het werk van alle werkne mers, speciaal van de 750 personeelsle den, betrokken bij de research. Aan het eind van zijn nieuwjaars rede sneed de heer Wemmers ook het streven naar bezitsvorming aan. Een facet hiervan is de eigenbouwregeling Uit welbegrepen eigenbelang is Ne derland aangewezen op een samengaan met de Atlantische Unie, onverschillig of het rechtstreeks of via het sterling- blok tot stand komt. Een nauwer sa mengaan met Londen moet gezocht worden in verband met de grote indu striële belangen, die op het spel staan, wanneer de natuurlijke transcontinen tale lijn Rijn-Donau duidelijk in de open bare belangstelling zal worden getrok ken als de as, waarom het Atlanti sche blok en het Roebel-blok in Europa sullen draaien. Dat Rotterdam in deze lijn een sleu telpositie inneemt, is duidelijk.. De En gelse industrie wil voor haar kapitaal goederen rechtstreeks met de Donau- landen verbonden zijn en de transcon tinentale autoweg en waterweg lopen over Rotterdam, daar Londen van plan }s een ferry-dienst op Rotterdam in het «ven te roepen. De wereldhandel is na de tweede we reldoorlog, qua samenstelling en qua oriëntering sterk veranderd. De samen stelling zal haar invloed op het export pakket doen gelden, de oriëntering zal op onze diensten van invloed zijn. Terwijl de betekenis van Europa in de wereldhandel geleidelijk afneemt, is het onderling goederenverkeer der West- Europese landen sterk toegenomen. Een overeenkomstige ontwikkeling is op het Amerikaanse continent te bespeuren en in het Sino-Russische blok. Er zal een toenemende spreiding van de verbruiks- industrie komen, hetgeen zijn uitwer king op ons transportwezen niet zal mis sen. De veel-omstreden Europese Kanaal projecten moeten eerder in het licht van het intra-continentale dan van het inter-continentale verkeer bestudeerd worden. 1954, waarvoor 1800 personeelsleden een aanvraag hebben ingediend. Ofschoon de afwikkeling van een en ander nog niet vlot verloopt, stem men de uiteindelijke resultaten tot te vredenheid, daar hierdoor veel per soneelsleden een eigen huis zullen ver werven. Bijzonder hoog is het aantal deelne mers aan de spaarregeling (17.000). Aan spaargelden was eind December bijeen een bedrag van rond anderhalf millioen gulden. Daaraan was als premie door de mijnen driehonderd duizend gulden toe gevoegd. De resultaten over 1953 waren bovendien nog van dien aard. dat een bedrag van één millioen gulden kon afgezonderd worden. Dit bedrag zal in het kader van de spaarregeling nog een nadere bestemming krijgen. Op het gebied van de P.B.O. werd opnieuw baanbrekend werk verricht. De heer Wemmers was dan ook ver heugd te kunnen constateren, dat de be ginselen van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie negen jaar lang in het mijnbedrijf aan de praktijk zijn getoetst en dat de P B.O. -haar levensvatbaarheid heeft bewezen. Het maken van deze P.B.O. tot een levend onderdeel van de bedrijfsstructuur zal daarom met alle kracht worden nagestreefd. 78. „Wat zegt ge me daar?" roept Eric uit en zijn verbazing is niet minder dan die van Branwen, die vol angstige spanning vraagt, of de Rode piraat haar vader meegevoerd'heeft. „Neen" zegt een der Saksers, „Cendrach was al lang niet meer hier." Komaanvertel ons alles," gebiedt Eire en de man vervolgt zijn verslag. „Alle Saksische vrijbuit er stammen, die zich verenigd hadden om Edzar te lijf ie gaan, waren bijeengekomen op dit eiland, alvorens uit te varen. Een aantal van mijn kameraden bleef achter om het eiland te bewaken. Waarschijnlijk heeft die rode Noorse schurk al een hele tijd op de loer gelegen voor zo'n gelegenheid, want de vloot was nauwelijks uit het gezicht, of Ragnar verscheen in de baai met zijn ver maledijde snelzeiler. Hij was geland voor we het wisten. De schurkentroep ging te keer als een wervelstorm. Wij drieën wisten er tussen uit te glippen. Ragnar maakte alles met de grond gelijk en we hoorden hem brullen, dat hij de kwartieren, die voor zijn mannen gebouwd waren, aan niemand anders gunde. Daarna scharrelde hij nog een hele tijd tussen de puinhopen rond en verdween weer, met medeneming van zijn laatste schip, dat hier nog op de landingsplaats lag." „De twee zeilen, welke wij zagen." mompelt Eric. Onmerkbaar geeft Branwen Eric een teken, terwijl zij hardop zegt, dat het tijd wordt Eric's verband opnieuw aan te leggen. Onopval lend trekt de vrouw Eric iets ter zijde en fluistert hem toe: „Volg mij. Ik weet, wat Ragnar in de ipuinhopen gezocht heeft. Hopelijk heeft hij het niet gevonden Nadat de Noorman zijn mannen bevel gegeven heeft hun schip een sein te geven om binnen te varen, haast hij zich achter Branwen aan. Koortsachtig zoekt de jonge vrouw tussen de haast onherkenbaar geworden rom mel, waar eens haar vaders verblijf stond. Dan slaakt zij een gesmoorde kreet en wijst op een klein, openstaand luikje in de grond. „Het is weg, alles weg", sta melt zij. „Ragnar heeft het gevondenVoor het eerst sedert Eric haar ontmoette, is Branwen werkelijk geschokt en hakkelend zegt zij: „Het was een heel pak ge schriften en aantekeningen van mijn vader. Over de bouw van zijn schepen, maar ook over andere vreemde dingen, wat niemand ooit zien mocht, ook ik, zijn enige dochter niet. Maar het moet van het allergrootste belang geweest zijn, want toen ik hem moest verlaten bezwoer hij mij, ten koste van alles de geschriften te redden." Ernstig neemt Eric haar bij de arm. „Komaan," zegt hij zacht. „Het zal wel niet zo ernstig zijn; Ragnar zal weinig aan de tekeningen van uw vader hebben, want hij kan geen lettertekening zo groot als een rotsblok lezen. En uw vader zelf is altijd nog belangrijker dan het dikste pak geschriften. Als wij hém kunnen red den, is alles toch zeker niet vergeefs geweest." En met zachte drang leidt de Noor man haar weg. Inmiddels heeft de boot aangelegd. Op Eric's bevel worden alle wapenen, welke zij nog vinden kunnen, bijeengezocht. Dan beveelt Eric de drie gevangen genomen Saksers zich in te schepen en niet lang daarna bevinden zij zich weer op zee om de speurtocht naar de ongelukkige scheepsbouwer voort te zetten. Premier Mendès-France van Frank rijk zal omstreeks 15 Januari een be zoek brengen aan Bondskanselier Aden auer van West-Duitsland om met hem tot overeenstemming te komen inzake het Saargeschil. De premier brengt van af 11 Januari een bezoek aan Rome. Begin Februari komen waarschijnlijk reeds de ministers van Buitenlandse Za ken bijeen van de landen die in de na bije toekomst de West-Europese Unie gaan vormen. Behalve het Saaraccoord zullen ook de economische betrekkingen tussen Frank rijk en Duitsland door Adenauer en Mendès-France besproken worden. De ontmoeting zal waarschijnlijk plaats hebben in Bonn of in Baden-Baden. De ministers van de West-Europese Unie zullen begin Februari waarschijn lijk in Londen bijeenkomen, wanneer de ratificatie door de betrokken parlemen ten vrijwel zeker geacht kan worden. Zij zullen dan de ministerraad van de Unie organiseren en de West-Europese aspecten behandelen van het Frans- Duitse Saaraccoord. Ook de taal en de bevoegdheden van de neutrale commis saris die Saarland zal besturen, zullen bij die gelegenheid worden vastgesteld. Mogelijk zal men ook reeds spreken over een eventuele candidatuur voor de ze functie. (Rtr-AFP-UP). De Verenigde Staten hebben besloten een bedrag van twee millioen dollar aan Japan uit te betalen wegens verlies aan Japanse le vens en bezittingen als gevolg van de atoomproeven in de Stille Oceaan gedurende het afgelopen jaar. De desbetreffende documenten zullen van daag ondertekend en uitgewisseld worden door de Japanse minister van Buitenlandse Zaken Mamoroe Sjigemitsoe en de ambas sadeur der V.S. in Tokio John Allison. In officiële kringen hoopt men dat de overeenkomst een kalmerende werking zal hebben op de anti-Amerikaanse gevoelens, die ontstonden toen verleden jaar 23 Ja panse tonijnvissers radio-actief geïnfec teerd bleken te zijn als gevolg van de Amerikaanse atoomproeven bij Bikini op 1 Maart. (U.P.). Ir. A. G. v. d. Hoek, inspecteur van het nijverheidsonderwijs te Rotterdam, heeft bij de opening van het interna tionaal congres voor MTS-leerlingen Maandag te Heerlen met bijzonder veel nadruk de noodzaak van een in tensief contact tussen de MTS-leraren en -leerlingen bepleit. Een uitwisse ling van docenten en leerlingen is hard nodig om de internationale spraakverwarring op het gebied van het middelbaar technisch onderwijs weg te nemen. Internationale samen werking is nodig om dit onderwijs in alle landen op gelijk niveau te brengen. Elk aan dit doel bevorderlijk middel moet dankbaar worden benut, aldus ir. v. d. Hoek. In onze zo uiterst tech nische wereld mogen geen krachten meer verspild worden. Elk land heeft daarom de plicht zijn onderdanen die opleiding te geven welke overeenstemt met ieders capaciteiten, maar boven dien zal elk land ook zijn mensen niet in lagere functies mogen plaatsen dan waarvoor zij zijn opgeleid. Dit is ten meer nodig nu onze maatschappij vol komen afhankelijk is geworden van de techniek en Amerika (dat ons een stuk voor is met de opvoering van de pro ductiviteit) Europa hierbij wil helpen. Deze Amerikaanse hulp, aldus ir. v. d. Hoek, moet niet gezien worden als een charmante geste zonder meer maal ais een gevolg van het feit dat opvoe ring van de productiviteit nu eenmaal bittere noodzaak is voor het hele we reldbestel. Met deze woorden opende ir. v. d. Hoek de eerste congresavond waarop een drietal sprekers de aard van de MTS-opleiding schetste en een verge lijking maakte tussen het middel tech nisch onderwijs in ons land en in het buitenland. Ir. J. W. Niermans, directeur van de MTS te Utrecht, toetste het huidige MTS-onderwijs aan de doelstelling welke de bommissie Hofstede in 1932 voor het middelbaar technisch onder wijs heeft opgesteld. Het middelbaar technisch onderwijs, aldus deze com missie, beoogt de opleiding van per sonen die in de bedrijven de schakel kunnen gaan vormen tussen de hoofd leiding en de uitvoerenden. Een be perkte enquête heeft ir. Niermans ge leerd dat de huidige MTS-opleiding aan dit doel technisch nog steeds vrij goed beantwoordt. Dit neemt echter niet weg dat er meer aandacht zal moeten besteed worden aan de gehele vorming der MTS-ers omdat het bedrijfsleven behoefte heeft aan karaktervolle en be schaafde leiders die niet enkel om hun technische kennis maar ook om de juist genoemde eigenschappen gezag weten af te dwingen. De gediplomeer den van de MTS missen deze eigen schappen vaak, alsook inzicht in de moderne bedrijfsorganisatorische vraag stukken, in algemeen beheer, in finan cieel beheer en in externe betrekkin gen. Dit alles hebben de toekomstige bedrijfsleiders hard nodig, meende ir. Niermans, maar of de middelbaar tech nische school hun dit reeds moet leren wenst spr. toch te betwijfelen. Volgens hem is een dergelijke oplei ding niet doelmatig bij het middelbaar technisch onderwijs te introduceren om dat het programma van de middelbare technische scholen toch al te overladen is en omdat deze vakken niet gedo ceerd kunnen worden aan jongelui die nog niet over practische ervaring en het nodige levensinzicht beschikken. Hoe deze opleidingsieemte thans te on dervangen? Ir. Niermans ziet slechts deze mogelijkheid: nascholing. In stra tegisch goed gelegen centra van ons land en ook in het buitenland zullen nascholingscursussen voor algehele vor ming alsook voor verder technische vakstudie gegeven moeten worden. Volgens een overzicht in het Belgi sche blad „Het Volk" is de algemene verwachting dat ook in 1955 de klip van een economische depressie omzeild zal kunnen worden en de welvaart, die thans In België heerst, nog zal toene men. De Belgische productie heeft opnieuw de recordhoogte van 1951 bereikt, maar de buitenlandse concurrentie deed zich sterker gevoelen. Volgens deskundigen heeft de Belgi sche export thans zijn hoogtepunt be reikt. Ter vergroting van het afzetge bied móeten nieuwe markten ver overd worden o.a. in landen van het Oostelijk blok. De vorderingen op de EBU liepen se dert het tweede halfjaar 1954 terug van 12.7 milliard francs tot 8.4 mlrd. op 30 Sept. 1954. Het nationale inkomen is in de laatste jaren met 25 pet toegenomen, doch de kosten van levensonderhoud zjjn met slechts 10 pet. gestegen. De stabiliteit van de munt heeft in 1954 bijgedragen tot een versteviging van het vertrouwen in de obligaties. De opwaartse koersbeweging werd in het tweede halfjaar gesteund dopr de vrij making van het kapitaalverkeer met Nederland. Het renteverschil tussen de Nederlandse en Belgische obligaties bedraagt nl. 1 a 1-en-half pet. Met de stijging van de aandelenkoer sen, die sedert begin 1954 ongeveer 40 pet. bedraagt, is het rendement ge daald van 5 tot 3.25 pet. Senator McCarthy is gisteren voor de laatste maal opgetreden als voorzitter van de Amerikaanse senaats-commissie voor onderzoek naar on-Amerikaanse activiteiten. „Mijn zwanezang", noem de hij zijn optreden van gistermiddag. Einde van de week komt het nieuwe Congres bijeen, dat een democratische meerderheid heeft. Als gevolg daarvan zal het voorzitterschap van de subcom missie overgaan in handen van de de mocratische senator McLellan. McLellan heeft reeds aangekondigd, dat hij het onderzoek naar communis tische invloeden in regeringsbureaux en voor de regering werkende instanties zal voortzetten. McCarthy verzocht de persfotografen gisteren hem niet van de linkerzijde te fotograferen, aangezien zijn gezicht door de recente ontsteking rood en opgezet is. (UP-Rtr.) De commissie-Kersten van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een rapport gepubliceerd over haar onderzoek naar communistische agressie-methoden. In het rapport wordt aanbevolen, dat de VS een inter nationale conferentie van alle niet- communistische landen bijeenroepen, welke conferentie overeen zou moeten komen, dat de betrokken landen alle di plomatieke en handelsbanden met Rus land en andere communistische staten verbreken. Voorts wordt steun aanbevolen aan Radio Vrij Europa en ,,De stem van Amerika", „omdat de waarheid het bes te wapen is tegen het communisme." De commissie dringt er op aan, dat de V.S. een algemeen politiek offensief in zetten tegen de internationale commu nistische samenzwering. De commissie is op 1 Januari ontbonden. Haar voor zitter, de republikein Kersten, is niet herkozen, evenals twee andere republi keinse leden van de commissie. (Rtr-UP) Maandagmoi-gen is in een van de gra felijke zalen aan het Binnenhof in een intieme bijeenkomst het vijfentwintig jarig bestaan van de Rijksluchtvaart dienst feestelijk herdacht De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, hield een korte herdenkings rede, waarin hij zijn naaste medewer kers dank zegde voor de vele diensten, welke zij in de loop der vijf en twin tig jaren aan de burgerluchtvaart heb ben bewezen. De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, heeft hierna de Rijksluchtvaartdienst geluk gewenst met het jubileum en .ijn grote waarde ring voor het werk van deze dienst uitgesproken. De toespraken werden met een spe ciale lijn naar Schiphol uitgezonden. Horizontaal: 1. afnemer 5. kromming 9. Europeaan 10. behoeftig 11. uitgeput 13. opera van Puc cini 15. familielid 16. tijdperk 18. gedwee 19. overdekte marktplaats 20. alleenzang 22. witsel 23. zorgelijk 24. raadje in hor loge 26. komt van de koe 29. Europeaan 30. inlichting 32. insecteneter 33. boom 34. bekend sociaal priester in de mijnstreek (overleden) 36. naaml. vennoot schap (Fr. afk.) 37. 100 m2. 38. zangstem 40. bergkloof 41. dichter bij Verticaal: 1. beker 2. uitroep 3. proper 4. slaginstrument 5. achterspeler (voetbal) B B 7. 8. 12. 14. 15. 17. bid (Lat.) 0.01 m Fries vaartuig 21. zwaardvis 19. Mohammed. 28 helder vrouwenverblijf 30. in die tijd 31. voornemen voor goedkeuring vangknip gebergte in Europa 22. gezichtseinder 34. feeks 24. gebied 35. groente 25. holligheid in 37. als volgt (afk.) muur 39. techn. dienst 27. niet vast (afk.) De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam heeft mr. D. A. Delprat als voorzitter herkozen. Ook de drie ondervoorzitters, de heren Key, Haga en Bangert, werden herbenoemd. Aan mr. H. Fortuin, sinds 1 December 1929 bij de Kamer werkzaam, laatstelijk als secretaris tevens plaatsvervangend algemeen secretaris, werd onder dank betuiging van de Kamer op de meest eervolle wijze ontslag verleend in ver band met zijn benoeming tot lid van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht. Te 's-Hertogenbosch is overleden mr. G. M. J. Kolfschoten, advocaat aldaar en lange tijd deken van de Orde van Advocaten. Behalve als advocaat ver wierf de overledene cok bekendheid door zijn werk in tal van functies op sociaal gebied. Zijn verdiensten werden geëerd door het ridderschap in de orde van de Nederlandse Leeuw en dat in de orde van de H. Gregorius de Grote. De overledene bereikte de leeftijd van 79 jaar. Donderdag zal mevr. J. J. Meyling van Cleeff te Borne haar honderdste verjaardag vieren. AMSTERDAM 3 Jan. M. O. Handelsweten schappen A: L. J. Lincfers. In de loop van het jaar 1955 zal het vier eeuwen geleden zijn, dat in de Officina van Christoffel Plantijn te Antwerpen het eerste boek werd be drukt. Te dier gelegenheid zal te Ant werpen een grote Plantijntentoonstel- ling worden gehouden. Overigens bereidt Antwerpen voor het nieuwe jaar nog verscheidene an dere belangrijke tentoonstellingen voor. Het eerste culturele evenement van grotere betekenis zal zeer zeker de 3e Biennale voor de beeldhouwkunst zijn. Daarna is er een Van Gogh-ex- positie te bezichtigen. Een andere tentoonstelling zal een overzicht geven van de etskunst van Laboureur en J. Villon. Op de prijsvragen van Teylers tweede genootschap inzake een samenvattend verhaal over de scheuring in het ko ninkrijk der Nederlanden in 1830 en een botanische analyse van de veenvorming in Nederland onder de huidige klimaats omstandigheden, zijn geen antwoorden binnengekomen. Uitgeschreven blijft nog de prijsvraag naar 'n levensbeschrijving van de schil der Willem Pietersz Buytewech, waar van de antwoorden op 1 Januari 1956 binnen moeten zijn. Een Franse locomotief is er tij dens een proefrit in geslaagd met een trein van 800 ton een snelheid van 200 km per uur te bereiken. (A.F.P.). voorheen tegenstellingen, zijn nu tot een eenheid saamgesmolten. De veel zijdige verscheidenheid, die OPTICIEN VINK U in brilmonturen kan voor leggen, zal U aan deze waarheid volkomen overtuigen. U vindt vol maakte brilleglazen en volmaakte brilmonturen bij Grote Houtstraat 103 Tel. 11485 - Haarlem ALLES VOOR FOTO-AMATEURS EN GOEDKOPER Voor het studiejaar 1955/1956 kunnen worden verleend voor studie aan: Nederlandse universiteiten en hogescholen, erkende inrichtingen voor voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs, erkende opleidingen voor middelbare akten, scholen voor middelbaar tecbnisch onderwijs, scholen voor middelbaar nijverheidsonderwijs, scholen voor maatschappelijk werk kweekscholen voor onderwijzers en het instituut voor opleiding van sportleiders. Aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij de inrichtin gen van onderwijs en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en V/eten- schappen, Prinsessegracht 15 te 's Gravenhage. Gr. Houtstr. 99 Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5