Belangwekkende boodschap De winter heeft Europa in zijn greep Ernstige moeilijkheden voor het verkeer Ijsbaan te Oss kreeg van koning Winter de primeur Melk 3 cent duurder ARBENZ GUZMAN ontkent naar Rusland te willen gaan West-Duits zoekt toevlucht in seconoom Turkije ■SM DIK PAK SNEEUW BEDEKT VELE LANDEN Gladheid verlamt verkeer 1 Ex-president van Guatemala met zijn gezin in Zwitserland Staat van oorlog nu op meeste eilanden Crediet-experimenten werden hoog leraar in Erlangen te machtig Hammarskjöld in Peking aangekomen Prinses Margaret naar West-Indië H. Vader weer iets minder goed Nederlander jaagt mee op deMau-Mau Het weer WOENSDAG 5 JANUARI 1955 78ste JAARGANG No. 26186 In Zuid-Limburg Hier en daar vier cent? Na aanrijding overleden DE CONSEQUENTIES VAN DE COGNAC Zuid-Molukken Hoewel regering gebied „onder controle heeft" Ex-admiraal Dönitz ondergaat operatie Nog altijd Zwitsers staatsburger Geen reden tot ongerustheid Gebreide shawls, mutsen Matige nachtvorst BUREAU SMEDESTRAAl b - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 121 tel 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuwnriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrlgter en Mr W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Or* H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIéTARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. I 2.13 per maand, t 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544 Het onderwerp, waaraan de Paus zijn Kerstboodschap heeft ge wijd, staat midden in de be langstelling van alle mensen, die met gerechtvaardigde bezorgdheid omzien naar zekerheid en uitkomst in deze beangstigende tijd. In onze editie van gisteren'zijn de hoofdlijnen van de Kerstboodschap weergegeven en in ons hoofdartikel op Oudejaarsavond hebben wij uit voerig uiteengezet, waarom deze tijd naar ons inzien beangstigend mag worden genoemd, ook al zal een christelijk uitzicht bestaan zo lang de tijd zelf bestaat. De Paus heeft gesproken over en kele manieren van „co-existentie: twee verwerpelijke en de enige goede. Het in velerlei zin gebruikte en meestal onvertaalde woord „co- existentie" behoeft enige verklaring. De meest letterlijke vertaling is „sa men-bestaan", een weinig fraaie Term, die echter zuiverder lijkt dan het beter klinkende „naast elkaar be staan". Toch zal deze laatste om schrijving ook vaak op haar plaats zijn, met name dan, wanneer men de co-existentie opvat in de zin Waarin de meeste politici haar bezigen en waarbij zij doelen op de mogelijk heid van een naast elkaar bestaan van een communistische en een niet- communistische wereld. De tussen beide sferen gedachte betrekkingen gaan dan niet verder dan een elkaar verdragen uit noodzaak. Op co-existentie in de betekenis van een naast elkaar bestaan doelt ook de Paus wanneer hij wijst op de huidige toestand, die een op vrees gegrond angstwekkend labiel even wicht vertoont. „Elk van de partijen, waarin het mensdom verdeeld is, laat toe, dat de andere bestaat omdat zij zelf niet ten onder wil gaan", zegt de Paus. En de uitdrukking „koude vrede" met de daaraan klevende bit tere spot overnemend, omschrijft hij deze als een „niet meer dan y°or' lopige rust, waarvan de duur afhan kelijk is van het wisselvallige Sey° van vrees en van de schommel berekening van de aanwezige mac Wie de gebeurtenissen vog eens over haar achtergronden na denkt weet, dat deze aldus omschre ven toestand inmiddels volledig is opgenomen in de zogenaamde „reele politiek". Het merkwaardige daarbij is, dat die politiek evenzeer onrede lijk is als reëel. Het u natuurlijk niet onredelijk om tegenover een agressieve macht een defensieve macht on te bouwen, maar het is on redelijk en mensonwaardig dat de oorlof, in het algemeen nog is op genomen als een werkelijke moge lijkheid in het systeem der interna tionale betrekkingen- De Paus spreekt nadrukkelijk van deze „on redelijkheid" en wijst er op, dat' de oorlog binnen de morele orde valt zoals de hele politiek daaronder valt en zoals de rechtsorde niet van de zedelijke normen mag worden afge sneden. „Elke werkelijkheid heeft met God te maken" zegt de Paus met treffende kernachtigheid Nu is het wonderlijk te zien en te beletpenzii len werkelijkheid, naarmate zij Verschrikkelijker is, dÉJ mensen des te groter onont koombaarheid drijft naar de werke lijkheid Gods en de door Hem ge vestigde zedelijke orde. De vrees voor de verschrikkelijkste van all! wa penen en voor de uitzichtloosheid van vijandige co-existentie wiist ten slotte de weg naar de vreze Gods „welke met Zijn hulp tot ware vrede leidt en welke oprechtheid warmte en leven geeft". ecntneid. Na de „co-existentie in vrees" te hebben afgewezen wiist Paus ook de „co-existentie in dwaling" af. Daarmee bedoelt hii vorm van samenbestaan of naast Qi kaar bestaan, waarbij van de volmaking of de verdeling der I I" felijke goederen zonder meer i" oplossing wordt verhoopt. Men zijn geen dingen en geen dieren- vk" hen is een economische „heilsorde» niet toereikend. De economie moet dienstbaar zijn aan en opgenomen in de geestelijke heilsorde, waartoe de mens geroepen is en waarvan de enige redding te verwachten is. Te rugkeer tot de christelijke normen - die ook van nature in de niet-chris- ten leven - tot de normen van op rechtheid, waarheid en liefde, be veelt de Paus dan ook aan in het slot van zijn Kerstboodschap, waar hij spreekt over de „co-existentie in waarheid". Hier betekent co-existen tie wel degelijk een samenbestaan: het samenbestaan „in Hem in Wien wij allen één zijn". Met de bekende ontmoedigdheid zal men zich tenslotte afvragen wat wij gewone mensen, die de pauselijke leuze „oorlog aan de oorlog" zo graag onderschrijven, nu eigenlijk kunnen doen om het geweten wakker te schudden van hen van wie wij den ken, dat zij alleen het lot van de wereld bepalen. Maar het is nu juist een misvatting, te menen, dat ge wone mensen aan het uitstippelen van de grote lijnen der wereldpolitiek in het geheel niet te pas ko men. En het is opmerkelijk, dat de Paus zich in zijn boodschap op en kele plaatsen rechtstreeks tot „de mensen" heeft gericht met het na drukkelijk verzoek, invloed op de regeerders uit te oefenen. Dat zou misschien ook het zelfvertrouwen kunnen vergroten van de staatslieden „aan die zijde waar het geen mis daad is zich tegen een dwaling te verzetten", zoals de Paus het uit drukt. Er is geen reden tot groot opti misme. En de pauselijke boodschap spreekt daarvan allerminst. Maar er is nog altijd enig uitzicht, en wij mogen de heilige Vader er dankbaar vpor ?.'jn, dat hij ondanks zijn verzwakte lichamelijke toestand, daarop heelt willen wijzen in een boodschap, die geheel in de lijn ligt van zijn onver moeibaar streven gedurende zijn hele Pontificaat naar uitbanning van de oorlog en vestiging van de wereld lede. De winter heeft Europa thans geheel in zijn greep gekregen. In Engeland, Frankrijk, België, Zwitserland, Italië en Scandinavië viel een dik pak sneeuw. De onmiddellijk daarop volgende vorst heeft het verkeer voor ern stige moeilijkheden geplaatst. Verschillende luchtvaartmaatschappijen heb ben vluchten afgelast en trein- en busverbindingen ondervonden ernstige vertraging. Een zware storm op de Noordzee en in het Kanaal heeft daarbij ook nog het scheepvaartverkeer in moeilijkheden gebracht. In totaal zijn ir dit nieuwe jaar reeds 36 personen verongelukt tengevolge van het winter weer. In vrijwel geheel Engeland is sneeuw gevallen. In de Engelse Rivièra, de graafschappen Cornwall en Devon, ligt op sommige plaatsen de sneeuw zelfs vier meter dik. De palmen aan de En gelse Zuidkust zijn met sneeuw over dekt. De wegen zijn goeddeels geblok keerd. In Londen lag eveneens sneeuw en het verkeer in de City raakte vol komen in de war. Gisteravond begon het stevig te vriezen, waardoor de we gen vrijwel onbegaanbaar werden voor het grote verkeer. De treinenloop lag in de war en de BEA heeft zijn vluch ten voor Amsterdam en Parijs afge last. Ook in Frankrijk kwamen gladde we gen voor. Alleen al in Parijs verloren daardoor 13 personen het leven Op Or- ly werden de vliegdiensten gestaakt. In Saarland, Zuid-West-Duitsland en Zwit serland waren de wegen eveneens glad. In Zwitserland viel gisteren de vorst pas in. Tevoren had het geregend en was het er betrekkelijk aangenaam van temperatuur. In Oostenrijk is eveneens veel sneeuw gevallen, maar de mete orologische dienst voorspelde gister avond dooi. Wanneer de dooi te snel invalt, bestaat er groot gevaar voor la wines. In Italië heerst een zeer strenge vorst in cn rond de Apennijnen. Hon gerige wolven komen uit de bergen en vallen schapen en honden aan. In de Dolomieten werd een temperatuur ge meten van 25 graden onder het vries punt. In het Finse Lapland, waar men een zeer strenge vorst zou verwachten, re gende het echter gisteren en de tempe ratuur kwam niet onder het nulpunt. Radio-Mokou heeft vacantiegangers aan geraden te gaan zonnebaden aan de Zwarte Zeekust, waar velen het warme weer tegemoet zijn gegaan. Het verkeer in Zuid-Limburg heeft vanmorgen ernstige moeilijkheden on dervonden tengevolge van de gladheid. Aanvankelijk was het vervoer op vrij wel alle buslijnen gestaakt of aanzien lijk vertraagd, behalve op de lijn Heer- len-Sittard, waar de bussen nog gedeel telijk reden. Dè bus, die om half zeven uit Vaals vertrok, was pas im half negen in Maastricht. Enkele autobussen zijn onderweg ge strand. De bussen op de lijn Sittaid- Maastricht moesten boven de Kruisberg ongeveer een uur blijven wachten. Op alle binnenlijnen stond het verkeer he lemaal stil behalve van Sittard naar LindenheuVel. De gemeente Urmond was niet te bereiken. Om half tien ver trok uit Maastricht de eerste autobus naar Sittard. De bussen van Maastricht naar Hoensbroek begonnen tegen tien uur langzaam te rijden. Ook de mijn werkersbussen werden opgehouden, waardoor sommige ploegen veel te laat of in het geheel niet opkwamen. - l - \v -VV-. De ijspret is er weer en op vele plaatsen wordt reeds geschaatst op ondergespoten tennis- en sintelbanen. Maar dit maal begon niet in het hoge noorden de triomftocht van koning Winter. Het Brabantse Oss had de primeur en de jeugd maakt zich daar beslist niet druk om hoge kolenrekeningen. Nu de kostprijs van de melk is ge stegen, heeft de regering, naar Let ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, zich beraden over de gevolgen voor de prijs, die de consument voor de melk heeft te betalen. Het vorig jaar heeft de regering de algemene subsidie op de consumptie- melk vastgesteld op 3 cent per liter. Hiervan is afgeweken door het verle nen van een extra subsidie van 0.95 cent per liter als gevolg van een loonsverhoging in de landbouw. Hoe wel deze maatregel slechts tijdelijk was bedoeld, acht dc regering het gewenst de extra subsidie alsnog voor een deel te handhaven, waardoor de totale subsidie 3.3 cent per liter zal bedragen. Niettemin maakt de stijging van de kostprijs van de melk voor de consu ment een melkprijsverhoging noodza kelijk van 3 cent per liter. Deze verhoging gaat Zondag in. Naast deze verhoging, als gevolg van de kost prijsstijging van de melk, is het niet uitgesloten, dat in enkele gebieden van ons land de melkhandel zal besluiten tot een marge-verhoging voor de slijter, die aanleiding kan geven tot een tijdelijke extra verhoging van de prijs voor de consument in die ge bieden met één cent per liter. Te Baarn is de heer J. B. bij het over steken van de weg nabij de Emmabrug door een auto aangereden. Hij werd zwaar gewond en is later in het zieken huis overleden. In Londen is het al weer zo ver.... Een flink pak sneeuw dekt de straten en de geparkeerde auto's. Erg enthousiast zijn de Londenaars niet over de „witte wollen deken". Ons wacht de narigheid nog. De verleden jaar afgezette president van Guatemala, Jacobo Arbenz Guzman, heeft zich enige weken ongemerkt in Parijs opgehouden en is van nacht met zijn vrouw en drie kinderen doorgereisd naar Zwitserland. Gister avond had hij in zijn Parijse hotel een aantal journalisten ontvangen, aan wie hij met klem verzekerde niet van plan te zijn achter het ijzeren gordijn te verdwijnen. De Britse „Daily Mail" had gisteren in een bijdrage van zijn politieke medewerker bekend gemaakt, dat volgens diplomatieke kringen in Londen het afgelopen weekeinde schikkingen waren getroffen, opdat ex- president Arbenz in het geheim via Zwitserland achter het Ijzeren gordijn zou kunnen verdwijnen. De Indonesische regering heeft de staat van beleg afgekondigd op de mees te eilanden van de Zuid-Molukken. Het Indonesische kabinet heeft Dinsdag avond het hiertoe dienende decreet van president Soekarno goedgekeurd. Het werd vandaag van kracht en geldt de eilanden Ceram, Boano, Manipa, Haroe- koe, Sapanoea, Noesa Laoet, de Aroe-, Kei- en Watoebela-eilanden. Ambon werd niet genoemd in het de creet aangezien op dit eiland deze toestand reeds in 1950 werd afgekon digd. Op Ceram bevindt zich de leider van de beweging der republiek der Zuid-Molukken, Soukimil. Twee weken geleden maakte de beweging van Souki mil bekend, dat men met succes landin gen had verricht op Ambon. Artderzijds houdt de Indonesische regering vol, dat het dit gebied onder volledige controle heeft. Dinsdagochtend is de nationale vei ligheidsraad onder leiding van minis ter-president Ali Sastroamidjojo in diens werkkamer bijeen geweest. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door de ministers van Defensie, Justitie en Bin nenlandse Zaken en voorts o.a. door de chef-staf van de landmacht, generaal- majoor Bambang-Sugeng. De voormalige groot-admiraal van bet Derde Rijk, de 63-jarige Karl Dönitz, is van de gevangenis te Span- dau overgebracht naar een Brits mi litair hospitaal, om geopereerd te worden. Dönitz zit een straf van tien laar uit voor oorlogsmisdaden. Hij zal door een Amerikaanse specialist wor den behandeld Dönitz werd op 30 April 1945 tot op volger van Hitier benoemd, nadat deze laatste zelfmoord had gepleegd in het belegerde Berlijn. (UP) i In de Beierse universiteitsstad Erlangen is nogal het een en ander te doen over het vertrek van de 43-jarige hoogleraar in de bedrijfseconomie dr. Alfons Wolter naar Turkije. Het verlies, dat de Duitse wetenschap door zijn heengaan heeft'geleden, wordt voorlopig minder hoog geacht dan het nadeel, dat hij daarmee heeft toegebracht aan hen, die zich meer op de be drijfseconomische practijk hebben toegelegd. De professor veroorloofde zich namelijk tamelijk vérgaande experimenten op een bijzonder deelgebied van zijn wetenschap: het crediet, dat een detaillist aan zijn afnemers verleent. Het Duitse weekblad „Der Spiegel" maakt in zijn nummer van vandaag duidelijk, dat prof. Wolter zijn proefnemingen paarde aan een uitgesproken voorkeur voor Franse cognac, auto's, radio's en andere luxe-artikelen. Een radio-firma, die hem een toestel van 1500 Mark had geleverd, moest ten slotte ervaren, dat in de woning van de geleerde geen enkel voorwerp meer aanwezig was, waarop zij met goed fatsoen enig verhaal kon doen gelden. De Zwitserse politie had meegedeeld, dat zü geen enkele maatregel kon ne men om een dergelijke vlucht te voor komen. Arbenz bezit een geldig visum en hij kan zich vrijelijk in Zwitserland bewegen en in en uit het land reizen naar eigen verkiezing. Wel zou hij zich van alle politieke activiteit moeten ont houden en daaronder werd ook het con tact met de pers verstaan. Bovendien zou Ar benz zich regelmatig bij de poli tie moeten melden. Op het laatste mo ment werd gisteren echter ontdekt, dat de ex-president nog altijd de Zwitserse nationaliteit bezit, aangezien zjjn vader een Zwitser was. Veertig jaar geleden waren zij in Guatemala komen wonen. Door deze omstandigheid staat het Ar benz vrij een Zwitsers paspoort aan te De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, is vandaag te Peking aangekomen, waar hij met de communistische regering zal spreken over de elf op beschuldi ging van spionnage veroordeelde Amerikaanse vliegers, aldus meldde radio-Peking. Hammarskjöld werd welkom gehe ten door de chef van het communis tisch Chinese protocol, de vice-minis ter van Buitenlandse Zaken, en het hoofd van de afdeling internationale betrekkingen van dat ministerie. Het corps diplomatique was vertegen woordigd door de vertegenwoordigers te Peking van Nederland, Indië, Rusland, Polen, Denemarken, Zwe den, Zwitserland, Burma, Tsjecho- slowakije, Engeland, Pakistan, Noor wegen en Indonesië. (AFP-UP) Engeland Engeland zal 28 Februari een reeks grensstroken tussen het So- maliland en Ethiopië aan deze laatste staat terug geven. (Rtr.). Argentinië. In de provincie Buenos Aires van Argentinië woeden op het ogenblik hevige bosbranden Er is reeds een persoon om het leven geko- men. CJtvtr Tal van door de professor gedane aankopen berusten nu bij de eigenaar van het studentencafé „Mengin" op de Schloszplatz in Erlangen. Daar savou reerde hij namelijk zijn Franse cognac. Hij was een echte kenner. Men moest deze drank volgens hem bewaren in vaten van Spaans eikenhout. Waar hij de cognac zelf liet, was iedereen een raadsel, want soms dronk hij de hele nacht door. Hij werd op 1 Maart 1950 benoemd tot buitengewoon hoogleraar in Erlangen. Het eerste jaar verwierf hij zich in de filosofische faculteit van de Friedrich-Alexander universiteit, waarin hij zijn colleges gaf, een grote reputatie. Maar daarna kwam het herhaaldelijk voor, dat hij rechtstreeks van „Mengin" naar de collegezaal trok en zich, in- plaats van normaal college te geven, begaf in uitvoerige discussies met ge interesseerde studenten over auto-tech nische problemen. De studenten, die zich uit zuiver bedrijfseconomische be langstelling naar de collegezaal hadden gesvoed, zaten dan al die tijd hun ziel in lijdzaamheid te bezitten. Professor Wolter hield zijn deskun dige studenten voortdurend op de hoogte van zijn ervaringen, eerst met zijn Mercedes 170, later met een duif- blauwe Opel Kapitan en tenslotte met een Ford-Vedette van acht cylinders. Met de betaling van die laatste wagen ontstonden ook al dadelijk moeilijk heden. Er schijnen enkele ongedekte cheques van de hoogleraar in omloop te zijn. Het crediet, dat hij zich bij de ta- bakswinkel in de buurt verwierf, dankte hij aan zijn academische repu tatie, bepaald niet aan zijn academische kennis. Hij kocht er voor 40 mark ci- garetten en gebruikte de weinig oor spronkelijke list, dat de kinderen het geld zo dadelijk zouden brengen. Toen hij naar verloop van tijd steeds minder college gaf, ondernam de voorzitter van de studentenorgani satie in Erlangen een stap bij de rector-magnificus, maar zowel deze als de andere bestuursleden van de studentenorganisatie vonden dat niet te pas komen. Het academische pres tige ging hun boven alles. In het afgelopen najaar probeerde prof. Woiter, die o.a. bekendheid ver wierf als schrijver van bedrijfs-econo- mische artikelen ,in de Frankfurter All- gemeine Zeitung en van een boek over vaste en proportionele kosten, tever geefs een leeropdracht in Amerika te krijgen. Daarentegen slaagde hij er 'wel in de universiteit van Istanboel voor zich te interesseren. In de eerste dagen van November is hij vertrokken. Per 1 December verliet hij de Beierse staatsdienst. Zijn vrouw en zijn beide kinderen zijn te Erlangen in behoeftige omstandigheden achterge bleven. De door prof. Woiter gedu peerde zakenlieden overwegen nu, of zij via de West-Duitse diplomatieke vertegenwoordiging in Turkije nog po gingen zullen ondernemen om hun geld te krijgen. Prinses Margaret van Groot-Brit- tannië zal in Februari en Maart een bezoek aan West-Indië brengen. Zij zal op 31 Januari uit Londen vertrekken en de volgende dag in Trinidad arri veren, waar zij vijf dagen zal ver blijven. Op 6 en 7 Februari zal zij in. Grenada verblijven. Op 8 Februari i kendheid geniet als een uitstekend af bezoekt zij St. Vincent en reist van daar naar Barbados (9 tot 12 Februari). Op 14 en 15 Februari zal zij Antigua bezoeken en op 16 Februari St Kitts. Op 19 Februari bereikt de koninklijke bezoekster Jamaica voor een bezoek van 6 dagen en de reis wordt beslo ten met een bezoek aan de Bahama- eilanden (26 Februari tot 2 Maart). Op 3 Maart keert prinses Margaret naar Londen terug. Maandagavond heeft de H. Vader weer enige hinder ondervonden van krampaan vallen. De behandelende artsen hebben de Paus gewaarschuwd zich wat meer in acht te nemen en meer rust te ne men. Er bestaat geen enkele reden tot ongerustheid. De H. Vader beschouwt zich over het algemeen sterker dan hij in werkelijkheid is. De laatste weken heeft hij uren aan een zitten werken aan de Kerstbood schap en gisteren heeft hjj zjjn naaste medewerkers weer in een ongewoon lange audiëntie ontvangen. De particulie re audiënties zijn nog niet hervat, maar men neemt aan, dat de H. Vader volgen de week Dinsdag een uitzondering zal maken voor de Franse premier Men- dès-France, wanneer deze een bezoek brengt aan Rome. Een ochtend-patrouille van de politie in Kenia is er gisteren, bijgestaan door een Nederlander, in geslaagd van een groep van twaalf Mau-Mauers negen terroristen te doden, terwijl de leider van de groep, een zekere Gatane, die zichzelf tot brigade-generaal had uitge roepen, gevangen werd genomen. De politie verraste de bende in het gebied van Myeri en wist twaalf zelfvervaar digde geweren, munitie, Afrikaanse wa pens, voedsel en kleding buit te maken. Zij wercj bij haar speurtocht naar de terroristen geassisteerd door Peter Becker, een in 1931 in Rotterdam ge boren Nederlander, die in Kenia be vragen en vervallen alle restricties die de Zwitserse politie aanvankelijk voor hem in petto had. Aanvankelijk meende de Zwitserse politie, dat Arbenz afstand had ge daan van de Zwitserse nationaliteit, maar achteraf bleek dat hij dit niet op de juiste manier had gedaan. Dit zou geschied zijn toen hij als Presi dent van Guatemala werd geïnstal leerd. Volgens de diplomatieke mede werker van de „Daily Mail" zou Ar benz het plan hebben om naar Mos kou reizen en met hoge Sovjet- functionarissen de nieuwe communis tische activiteiten in Midden- en Zuid- Amerika te bespreken. Hij zou in het geheim over de Zwitserse grens wor den gebracht op ongeveer dezelfde wijze als die waarop men destijds de vrouw van de Britse diplomaat Mc Lean had doen verdwijnen. In zijn hotel in Parijs had Arbenz opdracht gegeven om te ontkennen dat hij daar zijn intrek genomen had. Des avonds ontving hij evenwel een aantal journalisten om het bericht van de „Dai ly Mail" te ontzenuwen. Óp een vraag of hjj nog ooit in de politiek dacht terug te keren antwoordde de ex-president, dat hjj voorlopig twee maanden vacantie ging nemen in Zwitserland en dat hij zich daar met niemand zou inlaten. La ter merkte hij evenwel op: „In de poli tiek komen alleen de doden niet terug". Vannacht is Arbenz met zijn vrouw en drie kinderen en in gezelschap van een inspecteur van de Franse Veiligheids dienst per trein naar Zwitserland ver trokken. (UP-Rtr-AFP) Advertentie richter van speurhonden en als een van de beste „jagers" op Mau Mau- terroristen. Becker meldde zich in 1949 voor de politie-reserve in Kenia. Vorig jaar heeft hij zes maanden in Heidelberg, Duitsland, vertoefd om zijn studie te voltooien. Becker drijft een farm in het district Naromoroe aan de voet van Mount Kenya. (U.P.). BARTELJORISSTR. HAARLEM-TEL. 13439 71716 (tot Donderdagavond) Veel bewolking met plaatselijk enige sneeuw of ijzel. Overwegend lichte vorst. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Zon: 8.50-16.46. Maan: 14.30-6.53. (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel het gebied van hoge druk bo ven Scandinavië aan 't aftakelen is, blijft de luchtdrukverdeling toch nog zodanig dat ons land in de Oostenwind blijft liggen. Hiermee werd in de afgelopen nacht geleidelijk aan koudere lucht uit Duitsland aangevoerd. De tempera tuur daalde in ons land tot 4 a 5 gr. onder het vriespunt. In Duitsland vriest het in grote gebieden 5 tot 10 graden. In België en in het Zuiden van ons land drong gistermiddag iets zachtere lucht door, waarbij zich enige ijzel vorming voordeed. In Vlissingen werd vier millimeter neerslag gemeten. In Engeland veroorzaakte deze uit de Middellandse Zee afkomstige depressie een flink pak sneeuw. Ingrijpende ver anderingen zullen zich nog niet voor doen. De wind neemt langzaam verder in kracht af en in de komende nacht moet in het grootste deel vanNe'der- land opnieuw met een vorst van onge- gehouden. Een nieuw gebied van hoge druk komt bij IJsland tot ontwikkeling, waar door na morgen de wind tijdelijk meer naar richtingen tussen Noord en Noord- Oost kan draaien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1