Postkantoor in Augustus gereed station N.S. Bartók's Concert voor orkest Uitvaart van pastoor P v. d. Pavoordt Jos. de Klerk Zaterdag 70 jaar OruisvfiJe Vorst is thans spelbreker Bekroningen Bloemlust- expositie te lisse Magdalena KERSTLIEDEREN OP DRIEKONINGENAVOND Bijna 40 jaar een gewaardeerd musicus in Haarlem u.v.v. Nh. Philh. Orkest Voor 1955 grote Honderden deden de beminnelijke priester uitgeleide Hoe spelen de R.K. clubs? wWa-*NTHRM^ I H' tel '°0'° V isserijgolf w* WOENSDAG 5 JANUARI 1955 PAGINA 2 Va - Burgerlijke Stand Fietsenstalling Eeuwfeest Haarlem mermeer Tentoonstelling wordt een week verlengd Poging tot inbraak in Aerdenhout Daders ontsnapt In Kathedrale Basiliek Finale amateur-cabaret in Concertgebouw Opening nieuw bureau Door de enorme drukte in hei brandsioffenbedrijf, word! U dringend aangeraden Uw bran isioffen 3 a 4 dagen van ie voren bij Uw leverancier op ie geven en bestellingen mei verzoek om bezor ging uitsluitend voor 12 uur, kunnen niei worden gegarandeerd. Federatie Brandstoffenhandelaren vooi Haarlem en Omstreken. Artistiek uitgevoerd door Toon Verhey prijsverlaging 125 c.c. Vespa Luxe thans 1293.- J. J. van KOOTEN Deelneming van de Bisschop De lijkrede A. J. M. Angenent 10 jaar lid K.A.B. Vrachtauto tegen tram Botsing op Houtplein Kon. Ver. „Oost en West" Beiaardbespeling Postduivententoonstelling U tr echtHaarlem (tafeltennis) FAILLISSEMENTEN Beëdigd Waterstanden 25-jarig jubileum BLOEMENDAAL Schoorsteenbrandje Ongeval op Julianalaan S VAN c°' i Ongeval op de Heem- steedse Dreef Wanneer nu een echt rijwielpad? Beurs van Amsterdam Beurs van New ork i' vMiWSSS Menigeen zal de laatste maanden met verwondering gekeken hebben naar de enorme stellages, die aan de Baljuwslaan zijn verrezen. Wanneer over enkele maanden deze stellages worden verwijderd, verrijst ter plaatse een imposant gebouw. Het gehele complex zal ongeveer in Augustus gereed zijn. Veertien maanden zijn aannemer Van den Putten toegewezen om dit betonnen gebouw, dat meer dan 50 m. lang en 20 m. hoog is, op te trekken. De bouw van het postkantoor en goe derenstation aan de Baljuwslaan gaf vandaag een verlaten indruk. De vorst heeft n.l. het werken van de betonwer kers, metselaars enz. onmogelijk ge maakt. Het kleine gebouwtje op de •oorgrond wordt het postkantoor. Van 'e ingang tot het viaduct zal de fietsen stalling komen. Ie kap uitsteken, zullen hun taak van sgelmatig dalen en stijgen naarstig en onder ophouden vervullen. De centrale verwarming en de kolen- unkers komen op de eerste verdieping n het oude gedeelte. Vervolgens wordt :en grote ruimte van deze etage gere serveerd voor kantoren, o.a. van de chef van het postkantoor, die boven de admi nistratie zal zetelen. Op de tweede ver dieping zullen voor bergingen en archie ven twee entresols of tussenruimten worden gestort en getimmerd, die pre cies in het ontworpen schema passen. De vloeren zullen van asphalt worden vervaardigd. Het interieur der kamers en loodsen kan mogelijk niet geheel vol gens de tekeningen worden ingericht. Het is in ieder geval het streven alles strikt zakelijk en economisch verant woord in te richten, hetgeen vooral ,in het postbedrijf, dat snelheid en degelijk heid vooropstelt, belangrijk is. De Rijksgebouwendienst heeft de bouw in handen. De kosten bedragen ongeveer f800.000. De akelige en povere loodsen aan de Verspronckweg zullen dus in Augustus door een nieuw goed middel worden vervangen, een sierlijk stijlvol gebouw, het post- en pakketvervoer en Haarlem waardig. Daarbij ligt het in de bedoeling, de bestrating van de Baljuwslaan van een redelijk rij- en loop vlak te voorzien. Als één van de jammerlijke, maar te verwachten bijkomstigheden is de laat ste dagen, de vorst komen opdagen, zo dat vandaag alle arbeiders naar huis zijn gestuurd. Wij zijn gisteren een kijkje gaan ne men. Het werk schiet op en het zal, naar verwacht wordt, niet lang meer duren of de brandvrije houten kap zal worden geconstrueerd. De noodoplossing, in de vorm van het station aan de Verspronckweg, verdwijnt in Augustus en Haarlem krijgt dan een modern geoutilleerd gebouw, gelegen in het centrum van de stad. Het gebouw is practisch ingedeeld. Wanneer u aan het eind van de zomer de noordkant van het viaduct aan de Jansstraat uitkomt, ziet u aan de rech terkant de fraaie ingang van het post kantoor, uitgevoerd in kunstbeton. Een tourniquet zal de bezoeker brengen in een grote heldere ruimte met veel licht en glaswerk. Acht loketten met even- zovele hulpvaardige beambten zullen uw pakketjes al dan niet aantekenen, postzegels verstrekken en u, op vertoon van een geldige postwissel, een groot of klein bedrag uitbetalen. Naast deze ommuurde betaal- en ont- vangplaats komt een ander deel van het postkantoor, waar allerlei administra tieve werkzaamheden worden verricht en o.a. de safe is opgesteld, die, het zij gezegd, uit 35 cm. dikke betonwanden is gefabriceerd. Op de begane grond is voorts de afdeling voor de pakketpost geprojecteerd, die aan de voorkant, aan de weg dus. een zaagtandperron heeft. Dit is zo gedaan om aankomst en ver trek van de smalle rode postwagentjes gefnakkelijk en snel te regelen. Aan de achterzijde, de stationskant, arriveren de lorries en brengen hun last in het goederenstation. Door een inge nieus zendertje, dat stralen uitwerpt, Op de eerste Bloemlusttentoonstelling, welke gistermorgen in de hallen van de veiling H.B.G. te Lisse door de onder directeur van de K.L.M., de heer J. J. van Balkom, werd geopend en welke tot 8.Januari duurt, is aan het proefstation te Lisse voor zijn inzending het diploma giote gouden medaille toegekend. Voorts zijn de volgende bekroningen uitgereikt: 1. Beste inzending geprepareerde hya cinthen, eert. grote gouden medaille, fa. Gebr. Segers, Lisse; eert. kleine gouden medaille P. van Reisen en Zn., Voorhout; 2 Beste inzending hyacinthen decoratief opgesteld, eert. grote gouden medaille, fa. Gebr. Segers, Lisse; eert. kleine gou den medaille, niet toegekend; 3. a. Beste rode hyacinth, cert, gouden medaille, fa. Gebr. Segers, Lisse; b. Beste rose hya cinth, cert, gouden medaille, fa. Lange- laan en Hulsebosch, Hillegom; c. Beste witte hyacinth, cert, gouden medaille, P. van Reisen en Zn., Voorhout; d. Beste blauwe hyacinth, cert, gouden medaille, fa. Gebr. Segers, Lisse; 4. Beste inzen ding narcissen, eert. grote gouden me daille, N.V. Warnaar en Co., Sassenheim; eert. kleine gouden medaille, G. B. de Vioomen en Zn., Sassenheim; 5. Beste inzending narcissen, eert. grote gou den medaille, N.V. Warnaar en Co., Sas senheim; eert. kleine gouden medaille, G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim; 6 a. Beste trompetnarcis, eert. gouden medaille, H. v. Leeuwen en Zn., Noord- wijkerhout; b. Beste grootkronige narcis, eert. gouden medaille, N.V. Warnaar en Co., Sassenheim; c. Beste kleinkronige narcis, eert. gouden medaille, P. v. Rei sen en Zn., Voorhout; 7. Speciale narcis Bloemlust-prijsvraag afgesneden narcis sen decoratief, eert. grote gouden me daille, N.V. Warnaar en Co., Sassenheim; eert. kleine gouden medaille, niet toege kend; 8. Beste inzending tulpen, eert. grote gouden medaille, G. B. de Vroo men, Sassenheim; eert. kleine gouden medaille, fa De Ruyter en Zn., Noord- wijk; 9. Beste inzending tulpen, eert. grote gouden medaille, fa. J. Uittenbo- gaart, Oegstgeest; eert. kleine gouden medaille, in aanmerking hiervoor ko men, fa. De Ruyter en Zn., Noordwijk en G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim: 10. Beste inzending tulpen, eert. grote gouden medaille, in aanmerking hier voor komen Hoek en Vos, 's Graven- zande en fa. J. Uittenbogaart, Oegst geest; eert. kleine gouden medaille, G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim; 11. Beste collectieve inzending bolgewassen, eert. grote gouden medaille, Ruigrok's Broeiproevenbedrljf, Hillegom; eert. kleine gouden medaille, v. d. Hoek's Broeiproevenbedrijf, Nieuwe Niedorp; 12: Beste gemengde inzending bolgewas sen. eert. grote gouden medaille, G. B de Vroomen en Zn., Sassenheim. GEBORENM. SchreudersKokkelkoren, N. Hamersma—Strijdonck, z.; G. Meen- derink—le Febre, z.; M. A. J. Chr. van Stekelenburg—Hendriks, z.; M. S. Beets— Ramkema, z.; K. GoersmaMoerbeek, z.; J. M. WattHoolhorst, z.; A. E. Zeulevoet de Vfies,d.; J. M. EichhornGaartman, d.; C M. J. de Béérvan Emmerik, d.; W. v. BiggelenPirets, d. OVERLEDENH. W. SteenbergenTim merman, 45 j.. Reigerstraat; O. Ineke. 90 jaar, Zaanenlaan; J. H. VermeulenStuut, 60 j., Hazepaterslaan; M. Th. DannijsHuis man, 8S j.. Rustenburgerlaan. opent de schuifdeur zich, zodra iets in de schijn van de lichtbundel komt. Een vrij uitkragende luifel, een meesterwerk van beton, 5 meter breed, zal de lorries met hun bestuurders beschermen tegen regen en andere onprettigheden. De cantine, die aan het eind van het gebouw moet komen, wordt gevestigd in het voormalige P.T.T.-kantoor, hetgeen tot begrijpelijk gevolg heeft, dat stuca- door en schilder ook hier nog het een en ander te doen hebben. De fietsenstalling voor het publiek is aan de Jansweg bij het gebouw; die voor het personeel achter in de Baljuwslaan waar momenteel de pakketpost haar ten ten heeft opgeslagen. Twee personen- en goederenliften met bijbehorende machinekamers, die boven Advertentie AUCUCTO ClhOMA De groeiende belangstelling, die nu reeds in alle kringen van het pubiek en in alle delen van ons land voor de Eeuwfeest-Tentoonstelling Haarlemmer meer blijkt te bestaan, doet verwach ten dat alle bezoekers ónmogelijk in één week kunnen worden ontvangen. Teneinde de noodzakelijke spreiding van het bezoek mogelijk te maken is besloten de tentoonstelling niet te be perken tot de periode van 2 t.m. 9 Juli maar de duur te verlengen en wel van 2 t.m. 16 Juli. Deze verlenging geldt voor alle on derdelen van de expositie, de beziens waardigheden etc., met uitzondering evenwel van de openlucht-tentoonstel ling van landbouwwerktuigen, waarvan de duur bepaald blijft op 2 t.m. 9 Juli. Vannacht is wederom ingebroken in een huis te Aerdenhout, maar ditmaal is het bij een poging gebleven, dank zij de oplettendheid van een nachtwa ker. Het betrof een huis aan de Koe- koeksweg. De twee daders hadden juist een ruit vernield, 'oen zij in hun werk gestoord werden door een nachtwaker, die onraad bespeurde. Zij namen de vlucht en wisten aan de nachtwaker, die hen nog nazette, te ontsnappen. Uit het huis wordt niets vermist. FILMS: REMBRANDT: „Der Zigeunerbaron", a. I. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „De Heerser van Ceylon" 14 jr. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Weekend in Parijs" 14 jaar; ln de avondvoorstellingen. In de matinees „De avonturen van Robinson Crusoe, a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. LIDO: „Demetrius en de gladiatoren' 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur FRANS HALS: "It's in the air" a. 1 Til den: 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Brood, liefde en fantasie' a I. Tijden 2.15, 7 en 9 15 uur. RCXY: „Tarzan en de wonderbron", 14 jaar, 2.30 uur. MINERVA: Wo. „Douane boem", a. i Tij den 2.30 en 8 u Do. 8.15 u. „The 39 steps" 14 jaar. Woensdag 5 Januari Stadsschouwburg: „De Nederlandsche Co- medie": „Hart tegen hart", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 13—15 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 113 uur. Zo. van 1—3 uur. Huis met de Kogel: Schilderijen en Te keningen van Henk v. d. Vliet. Het jongens- en herenkoor van de Kathedrale Basiliek zal Driekoningen, Donderdag 6 Januari, 's avonds om half 8 in de Kathedraal St. Bavo allerlei Kerstliederen ten gehore brengen onder leiding van dr. A. J. M. Kat. Na de diverse cabaret-avonden, waarin amateurs elkaar bekampten voor het be halen van de eerste prijs, zal Zondag avond a.s. in het Concertgebouw de finale van deze amateur-wedstrijd gehouden wor den. Deze avond belooft zeer aantrekkelijk te worden, aangezien alleen de best geklas seerde nummers zullen optreden. De grote verscheidenheid van nummers zal er zeker toe bijdragen dat deze avond zeer gevarieerd wordt. Maandag 10 Jan. a.s. wordt 's mid dags om half drie het nieuwe bureau van de U.V.V. in het Proveniershuis geopend. Advertentie Dirigent Verhey plaatste Bartók's laatste compositie „Concert voor Orkest'' ook in dit seizoen op het programma. Dit werk is in de voornaamste muziek centra uitgevoerd en heeft aldaar grote belangstelling gewekt Dit ook bij de eerste uitvoering in Haarlem. De componeertrant doet wel eerst nogal vreemd aan, vooral de samen klank, maar toch niet in die mate, dat dé expressieve kraent van het werk haar uitwerking op de hoorder zou missen. De allesbeheersende kracht, dié de componist uit het oude Hongaarse boerenlied putte, het inspirerend ele ment vormde van zijn werk en vol gens Bartók zelf tevens „het ideale uit gangspunt van een renaissance van de toonkunst" kan zijn. Daar men met een enkele uitvoering het werk in al zijn finesses niet geheel kan opnemen, is elke heruitvoering hoogst welkom. Het orkest maakt zich dit Concert dan meer en meer eigen en het auditorium wordt langzaam en ze ker nader gebracht tot één der glans punten van de meest moderne en toch beslist toegankelijke muziekliteratuur. Voor het orkest geldt het werk tevens als een waardemeter voor zijn presta ties. Een orkest, dat in staat is van de eigen literatuur een Vijfde Symphonie van Badings (reeds foor het Philharmo- nisch Orkest op het repertoire geplaatst) en van de niet-Nederlandse het Bartók- concert goed te vertolken, is volkomen op de hoogte van zijn tijd, heeft het momenteel vereiste niveau technisch en muzikaal bereik! Men ondergaat Bartók's 5-delig werk als een onverbreekbare eenheid. De aandoenlijke „Elegie" vormt het cen trale punt. Zij wordt voorafgegaan door het Scherzo-achtige „Spel der paren", waarin de. houtblazers en de trompe- tisten paarsgewijze optreden en gevolgd door een Intermezzo met pastoraal-ka- rakter. Het werk wordt geopend door een Introduzione, dat rustig inzet en naar een fugatisch opgezet thema voor het gehele Koperensemble leidt. De Presto-finale kenmerkt zich door rijke schakeringen in rhythme en klank. Aan het slot voert de componist de klank met een geweldig sterke stuwkracht van pianissimo tot een alles overheer send tutti-spel op. Voor de uitvoering van het Concert spreken wij onze grote bewondering uit. Het maakte nog diepere indrukken dan de vorige maal. Behalve indruk wek- Advertentie Grote Houtstraat 140 - Houtplein 20 Telefoon 12000 kende klankvolumes en goed getroffen kleurcombinaties, viel wederom het mooie spel van de orkestgroepen en van de daaruit individueel optredende in strumentalisten bijzonder op. Nog meer het doorvoelde en spanningsvolle van 't orkestspel. Men luisterde dan ook on der ademloze stilte. En deze uitvoering geschiedde na een overdruk bezette Decembermaand' Dat mag wel apart ge releveerd worden als bijzondere hul de aan dirigent en orkest! In het eerste deel speelde het orkest op stijlvolle en gracieuze wijze Haydn's nog altoos aantrekkelijke Oxford-Sym- phonie en droeg de pianist Bela Siki het eerste concert van Beethoven voor Het spel van deze jonge Hongaarse pia nist droeg een voornaam cachet. Zonder enig effectbejag, mooi van toonvorming, technisch af en met juist stijlbegrip werd dit z.g. eenvoudige jeugdwerk van Beethoven vooi gedragen. Het or kest secondeerde de solopartij uitste kend. Niet alleen voor het solospel, doch ook mede voor dat van het orkest toonden de aanwezigen zich hoogst dankbaar! O. K. Onder plechtig klokgelui is Dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van de op Nieuwjaarsdag in Eindhoven overleden emeritus-pastoor P. J. M. J v d. Pavoordt naar de parochiekerk van O. L. Vrouw van Goede Raad te Beverwijk overgebracht. Tevoren waren in de kapel van het R.K. Binnen- ziekenhuis én in de dekenale kerk van St. Catharina te Eindhoven uitvaart diensten gehouden. Vanmorgen, na de Lauden, heeft pastoor J. M. Vermeulen van Assendelft de solemnele uitvaartdienst gecelebreerd, waarna pastoor A. M. van 'Nobelen van Brielle de lijkrede uitsprak en het stoffelijk overschot van pastoor v. d. Pavoordt, naast dat van zijn zuster, werd bijgezet op het parochiekerkhof. Deze plechtigheden werden eveneens, al is het dan reeds vijftien jaren ge leden, dat de overledene zijn functie neerlegde, door velen, zich hem dank baar herinnerend, bijgewoond. Bij de plechtig gezongen Metten fun geerde Pastoor P. C. Vollebregt van O.L. Vrouw van Goede Raad te Bever wijk als agens, daarbij geassisteerd door de kapelaans H. F. Jansen en A. Bakkum. Als cantores traden op pastoor R. L. M. van Ginkel van de Regina-Caeli-parochie te Beverwijk en kapelaan B. van Gastelen van St. Aga tha te Beverwijk. Kapelaan J. Dekker van O.L. Vrouw van Goede Raad nam de functie van ceremoniarjus waar. Onder de priesters die de avondplech tigheid bijwoonden merkten we o.m. op em. pastoor L. C. v. d. Nouweland van Heemskerk; em. rector J. Nolet van Rotterdam; pastoor A. A. v. d. Togt van Heerhugowaard en kapelaan B. A. Emmelkamp uit Den Haag. Zeer indrukwekkend, mede door de deelneming aan de plechtigheden van tientalen priesters uit de gehele om geving en van ver daarbuiten, waren de Lauden die vanmorgen gezongen werden. Pastoor J. M. Vermeulen was daarbij agens, geassisteerd door de ka pelaans B. Emmelkamp uit Den Haag en L. J. van Schijndel uit Amsterdam, beide oud-Kapelaans van de parochie. Als cantores fungeerden de kapelaans B van Gastelen en J. Poecke, beiden van St. Agatha te Beverwijk. In het priesterkoor had o.m. plaats genomen kanunnik mgr. dr. C. Henning, regent van het Seminarie Hageveld. De solem nele Uitvaartdienst werd opgedragen door pastoor Vermeulen met dezelfde assistentie als tijdens de Lauden. Kape laan J. Dekker fungeerde als ceremo- niarius. Aan het zijaltaar werden Hei lige Missen gelezen door leraren van Hageveld en door de rector van het R.K. Binnenziekenhuis te Eindhoven. Deken B. G. Hosman van Beverwijk, pastoors ,en kapelaans uit Kennemer- land, Haarlem en Amsterdam, rector J J. A. Starrenburg van het Maagden huis te Amsterdam en zeer vele andere heren geestelijken woonden de plechtig- De bekende Haarlemse toonkunstenaar Jos 'de Klerk viert Zaterdag 8 Januari zijn zeventigste verjaardag. Niet alleen in de Haarlemse muziekkringen, maar ook ver daarbuiten is De Klerk een ge waardeerd musicus, die ook ais paeda- goog en criticus veler achting geniet. Bij het uitbreken van de eerste we reldoorlog kwam Jos. de Klerk, die uit Nederlandse ouders geboren was, uit België naar Nederland. Hij vestigde zich in 1916 in Haarlem en spoedig maakte het muziekminnend publiek kennis met hem als zanger en fluitist. Zijn naam had in België reeds een goede klank, o.m. door zijn opera „Baas Gansendonk", welke veel succes had. In Haarlem bleef de waardering niet uit en in 1916 reeds werd hij benoemd tot zangleraar aan de Sint Mariaschool in de Koningstraat. Tevens werd hij mu- ziekverslaggever van Haarlems Dagblad. Hem werd de leiding toevertrouwd van het kc*>r der Sint Jozefparochie in de Jansstraat. Bij zijn 65ste verjaardag schreef onze muziekrecensent, Olivier Koop: „Heeft De Klerk grote verdiensten verworven door de juiste stemvorming van en het aankweken van liefde voor de zang bij de leerlingen van de Mariaschool, ge tuigde zijn journalistieke arbeid van een juist inzicht inzake de eisen, die men I aan de uitvoerenden, vakmusici en ama teurs, mag en m'oet stellen bovendien was hij in zijn critiek immer opbou wend, waardoor zijn oordeel steeds wel willend werd aanvaard zijn vijftien jarige leiding van het zangkoor der Sint Jozefparochie is het hoogtepunt in De Klerk's werkkring. Als kerkkoordiri gent heeft hij daar een evolutie meege maakt en deze als herschepper geleid." De verdiensten van Jos. de Klerk lig gen overigens niet alleen "op het gebied van de kerkmuziek. Bekend is zijn openluchtcantate -„Zo zong de Gouden Eeuw", getoonzet voor gemengd en kin derkoor, symphonie-orkest, bazuin-, bla zers- en klokkenspel. In de organisatie van vele muzikale evenementen in Haarlem is Jos. de Klerk voorts betrokken geweest en het bovenstaande, dat slechts in kort bestek zijn leven en werk tekent, illustreert wel voldoende, dat hij op zijn zeventigste verjaardag met vreug de terug kan zien op zijn cultureel en paedagogisch werk. heid bij. De burgemeester van Bever wijk was vertegenwoordigd door ge meentesecretaris A. A. Post en wethou der W Vessies. Van de parochie van de H. Liduina te Haarlem waren zowel pastoor L. J. Schalke als verschillende vertegenwoor digers aanwezig. Voordat hij zijn lijk rede hield heeft pastoor A. M. "van No belen van Brielle een brief voorgele zen van de bisschop. Deze betuigde daarin zijn oprechte deelneming met het overlijden van pastoor v.d. Pavoordt. Hij had hem gekend vanaf zijn jeugd. De bisschop noemde hem een nobel priester door zijn voorbeeld maar ook door zijn opgewekt karakter, waardoor hij velen heeft goed gedaan. Zelf wer den hem, aldus de bisschop, de kruisen niet gespaard, maar niemand merkte daar iets van. Het bisdom is veel aan hem verschuldigd. Pastoor Van Nobelen hield zijn lijk rede naar aanleiding van de tekst uit het Boek Ecclesiasticus: „Blijheid van hart is 's mensen leven en vreugde maakt zijn dagen lang". Hij schetste het leven van pastoor v d. Pavoordt, die van God had meegekregen een goed en vriendelijk karakter, een groot en helder verstand en onder meer een heerlijke stem. God maakte hem klaar om hem naar Zich coe te halen en tel kens wanneer Hij of Zijn vertegen woordiger de bisschop hem riep, ant woordde hij: „adsum" hier ben ik. 47 jaar lang heeft hij hier op deze aarde het priesterschap mogen beleven, als kapelaan te Oudorp, als vader van de Amsterdamse Jozefsgezellen. Nu nog kunnen we oud-Amsterdammers horen getuigen met een glans in de ogen over die goede tijd ondet praeses Van de Pavoordt aan de Stadhouderskade. De bisschop riep hem naar het Klein-Se- minarie als sub-regent in Voorhout en later in Heemstede Van hieruit werd hem het grote offer gevraagd het zwa re priester werk in Haarlem-Noord te gaan doen, waar hij een zware last op zijn schouders kreeg. 99 maal heeft hij. op een Zondag staan bedelen voor zijn Haarlemse parochie. Toen hij de hon derdste keer daarvoor toestemming kreeg, kon hij niet meer en moest de bisschop hem enige rust gunnen. Daar na ging hij naar ae Haagse weeshui zen, tot tenslotte zijn benoeming volg de tot pastoor te Beverwijk. Pastoor v. Nobelen schetste hem in zijn liefde voor de kinderen, de armen, de zieken, de ouden van dagen en voor allen. Toen hij moest gaan rusten, al weer een zwaar kruis voor hem, wilde hij in de buurt blijven zowel van de Liduinaparochie in Haarlem als van de parochie in Be verwijk en koos hij Driehuis tot woon plaats. Met mocht niet zo zijn. Hij moest vertrekken tot zelfs ver buiten het bis dom, naar Eindhoven, waar hij in het Binnenziekenhuis verbleef. Ook daar spreidde hij goedheid rond zich heen. Met dezelfde rijkdom van liefde, be sloot Pastoor v. Nobelen, zal hij nu staan voor de troon van God en het zal een zegen zijn voor allen die met hem in aanraking zijn geweest en die hun ver trouwen stellen op de bemiddeling van deze goede priester bij God. Voordat de absoute werd verricht door pastoor v. Nobelen werd de kist gesloten. Velen namen nog even kort afscheid van pastoor v. d. Pavoordt. De plechtigheid op het kerkhof, waar de pastoor werd bijgezet naast het graf van zijn zuster, werd eveneens ver richt door pastoor Van Nobelen. Ondanks de felle koude waren honder den op het kerkhof aanwezig om de laatste eer te bewijzen aan deze bemin de priester, die na vijftien jaren nog een zeer grote en diepe herinnering blükt te hebben achtergelaten in Bever wijk. De heer A J. M. Angenent, voozitter van de afdeling Haarlem der K.A.B., is gisteravond in de kring van het dage lijks bestuur gehuldigd n.a.v. zijn 40- jarig lidmaatschap. De heer J. C. v. d. Meer, districtsbestuurder, overhandigde de jubilaris de gouden medaille. De heer v. d. Meer gaf een opsomming van de vele functies die de heer Angenent in de loop der jaren heeft bekleed en prees daarbij zijn verdiensten. Ook me vrouw Angenent, die aanwezig was, werd in deze hulde betrokken. De geestelijk adviseur, kapelaan R. Renckens, sloot zich bij de woorden van de heer v. d. Meer aan. Hij hoopte op een langdurige en prettige samenwer king. De heer Angenent dankte voor de felicitaties en de onderscheiding die hem was verleend. Op het Houtplein botste gistermiddag omstreeks 4 uur een vrachtauto tegen een tramstel op, omdat de bestuurder van de auto, die in Oostelijke richting het Frederikspark opreed, uitweek voor een wielrijder. De tram, die van tegen gestelde richting kwam aanrijden, scheurde de vrachtauto open over een lengte van ongeveer twee meter en wierp haar vervolgens op de rechter zijde. De radioautodienst van de Haar lemse politie, geassisteerd door een aan tal voorbijgangers, zette de wagen weer op de wielen en bevrijdde daarna de chauffeur, de 36-jarige J. Th. de J. uit Baarn, technisch inspecteur. Hij bleek een hoofdwonde opgelopen te hebben en vermoedelijk een lichte hersenschud ding. Per auto werd hij naar zijn woning vervoerd. De voorste tram liep enige schade op aan de voorzijde en de vrachtauto werd naar de garage gesleept. Voor de afd. Haarlemi der Kon. Ver eniging „Oost en West'''houdt op Dins dag 11 Januari in hotel „De Leeuwe rik" de heer W. L. Berssenbrugge uit Scheveningen een lezing over „Bali, 's werelds laatste paradijs''. (ZONDAG 9 JANUARI) ALCMARIA V.—A.D.O. K.V.V.—VELSEN H.B.C.—LAAKKWARTIER ONZE GEZELLEN—K.B.V. B.E.D.W.—NAS LISSE—ROUWKOOP WARMUNDA—V.V.S.B. S.J.C.—TEYLINGEN U.S.V.U.—D.R.C. Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie van de N. Haarlemsche Crt. Sme- destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd, Binnenkomende klachten over onjuisthe den worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende ciub is 2, gelijk spel is 3. Voor elke goede oplossing wordt één punt toegekend. Het programma van stadsbeiaardier Arie Peters voor Vrijdag 7 Januari in de Grote Kerk luidt: 1. Improvisatie, 2. Dansje Jos de Klerk. 3. Toccata Jubilante Bonset, 4. Oud Hol landse boerendansen Siep, 5. Inleiding en Fuga „Heer Halewijn" Arie Peters, 6. A. Die Nagtegaal, B. waar staat jouw vaders huis, C. Sa Boer, 7. Passepier W. Pijper, 8. Sonatine, Paul Gilson. De bespeling zal zijn van 11.30 12.30 uur. De postduivenvereniging „de Reisduif" houdt haar tentoonstelling op 8 en 9 Ja nuari 1955 in haar verenigingsgebouw. Zij is geopend op 8 Januari van 17 uur tot 22 uur en o{5 9 Januari van 10 uur tót 17 uur. De entree is vrij. Op 9 Ja nuari zullen om elf uur 16 geschonken bonnen voor jonge duiven bij opbod wor den verkocht. Zaterdag trekken Haarlemse tafelten nissers en tafeltennissters naar de Dom stad om daar de return-steden-ontmoe ting tegen de afdeling Utrecht te gaan spelen. Hoewel de eerste ontmoeting in een fraaie zege voor Kennemerland re sulteerde, valt over deze wedstrijd weinig te zeggen. Het is n.l. zó, dat de thuisspelende ploeg altijd in het voor deel is, niet alleen omdat men in eigen omgeving speelt, maar ook, omdat men als regel over sterkere teams kan be schikken. De Haarlemse teams zien er als volgt uit: Heren overg.kl.: P. Sleper, P.- v. Eyk, G. Oudt; le kl.: R. Voogt, B. v. Eyk, H. Eyking; 2e kl.: S. Karsten, A. Spee, Th. v. Honschoten; 3e kl.: C. We ber, C. Vrolijk, J. Gerners; 4e kl.: B Hamminga, W. de Jong, T. Boons; jeugd: H. Hazelhoff, G. Boers, L Schoof; dames le team: C. Schuyt, A Lahey, N. Simon; 2e team: R. Franssen, Tr. Vaasen, N. Vermeulen. De Rechtbank te Haarlem heeft op Dins dag 4 Januari 1955 geen faillissementen uitgesproken. Bij beschikking van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem d.cf. 4 Januari 1955 is gehomologeerd het accoord in het fail lissement van Th. H A. Lohman, te Heem stede, zaakdrijvende te Amsterdam aan de Keizersgracht 183 onder de naam Confec tiebedrijf Th. Lohman. Rechter-Commissa- ris: mr N. Smits. Curator: mr J. W Rut gers, te Haarlem. Op 9 December 1954 Is het faillissement van de nalatenschap van wijlen George Kiefer, laatst wonende te Zandvoort, ge ëindigd wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst. Rechter-Commis- saris: mr J. P. Petersen. Curator: mr J. Roggeveen te Haarlem.' Op Dinsdag 4 Januari 1955 is de heer J. M. Gramberg, wonende te Haarlem, Raamsingel 10, beëdigd als vertaler in de Spaanse taai. Woensdag; 5 Januari Hoog water: 0.02 u. en 12.35 u Laag water: 7.58 u. en 20.31 u Donderdag 6 Januari Hoog water: 1.14 u. en 13.41 u. Laag water: 9.14 u. en 21.41 u Morgen (Donderdag) is voor de heer T. Koenes, chef van de Albert Heijn-winkel te Overveen, Bloemendaalseweg 275, een belangrijke dag. De heer Koenes zal dan n 1 het feit herdenken dat hij, 25 jaar geleden, in de toenmalige van Amerongen- wlnkel tot chef werd aangesteld. Geduren de al deze jaren, de laatste tijd na de overname' bij Albert Heijn, heeft hij in dit filiaal zijn beste krachten gegeven ten dienste van zijn uitgebreide ciiëntele. Wi] ziin er dan ook van overtuigd, dat het de heer Koenes op zijn jubileumdag ze ker niet zal ontbreken aan de warme be langstelling van de velen die hem ken nen en waarderen. In hotel Iepenhove te Bloemendaal werd een brandje geconstateerd. De brandweer rukte uit met groot mate riaal, doch bij aankomst bleek de man nen dat er slechts sprake was van een schoorsteenbrandje van weinig beteke nis. Er werd bijna geen schade door aangericht. De schoorsteen was nog in September geveegd. Gisteravond omstreeks acht uur reed de 56-jarige J. B. uit Santpoort met zijn bromfiets tegen een verkeerspaaltje na bij het viaduct over de Julianalaan té Overveen. Hij liep een hersenschud ding op en werd vervoerd naar het Marinehospitaal. Advertentie Gisteravond omstreeks zes uur is d» 16-jarige J. S. uit Heemstede op de Heemsteedse Dreef tegen een langs het trottoir geparkeerd staande bestelauto gereden. Met een hevig bloedende hoofdwond is de jongen naar de Maria- stichting overgebracht. Nadat zijn wond was verbonden kon hij naar de ouder lijke woning terugkeren. Naar aanleiding van dit overigens nog betrekkelijk goed afgelopen ongeval moge hier nog eens geschreven worden over de moeilijke situatie op de Heem steeds Dreef. Voor de wielrijder bestaat op de Heemsteedse Dreef in feite geen voor hem alleen bestemd weggedeelte. Het gedeelte tussen de stippellijn en de trottoirband is namelijk geen volgens de wet aangemerkt rijwielpad, maar een wegstrook, waarop de fietser zoveel mo gelijk zijn weg behoort te kiezen. Op zijn weg vindt hij echter auto's, die tegen het trottoir en volgens de wet juist staan geparkeerd. De enige ma nier om deze obstakels te passeren is, dat de wielrijder naar links zwenkt en zich op het slecht verlichte weggedeelte van de Heemsteedse Dreef begeeft met mo gelijk alle gevolgen van dien. Het komt in feite hierop neer, dat een fietser op de Hêémsteedse Dreef geen recht kan aöen gelden op een eigen pad, hoezeer daaraan blijkens de feiten ook een rede lijke behoefte bestaat. Schraalhans was Dinsdagmorgen een wei bijzonder schrale keukenmeester in dB IJmuider vishallen. Er waren slechts drie kotters, de TX. 19, 51 en 8. die voor een aanvoer van 130 kisten verse vis zorg den. Er waren 68 kisten schol, 20 kisten schar, 30 kisten wijting en 1800 kilo tong. De prijzen waren natuurlijk uitstekend. Maar een graadmeter voor e vraag naar verse vis is de hoogte van de prijzen thans niet. Daarvoor wordt er te weinig aange voerd. Grote tong deed f 5.00 tot f 4.70, groot middel f 2.55 tot f 3.35, klein middel f 3.30 tot f 3.20 tong I f 2.64 tot f 2.54 en tong II f 2.28 tot f 2.22 per kilo. Tarbot deed f 3,90 tot f 3.56 per kilo. Wijting werd verkocht vooi f 26.tot f 24.—. Groot middel schol deed f 63.tot f 54.klein middel f 60.— tot f 63.—, schol I f 73.— tot f 63.—, schol II f 53.— tot f 28.— en d« drietjes f 31.— tot f 22.—. De TX. 19 be- somde f 3.400, de TX. 51 f 4.420 en dB TX. 8 f 2.940.— Voor de Woensdagmarkt werd Dinsdag geen aanvoer van de trawlervloot ver wacht. Er was een kans op aanvoer van de logger KW. 67 van schipper K. Plug. Thuisstomend is voorts de Medan IJm. 57. Het schip, dat binnenkort de visserij bij New-Foundland zal gaan uitoefenen. In de Noord werd aardig vis gevangen. De Abraham VI. 77 meldde trekken van 20 manden hoops en 20 stijve kabeljau wen doch ook trekken van 60 manden hoops. De Medan IJm. 57 deed trekken van 40 manden hoops, de Gelria IJm. 21 twe» tiekken van 80 manden en de Klaas Wlj- ker IJm. 85 van 40 en 80 manden hoops. De trawlers vissen thans van 58 tot 59 graden Noorderbreedte. De loggers langs de kust delen trekken van 2 manden wij ting, 4 manden wijting en 20 kilo tong. Een 38-jarige Hilversummer heeft Zondagavond, toen hij dronken was, deelgenomen aan eetj vechtpartij op het Stationsplein te Hilversum. Toen de woe de van de verschillende vechters enigs zins bekoeld was, bemerkte de man, dat hij zijn portefeuille, waarin 500, kwijt was. (Niet officiële koersen» 3% Ned. 1953 3% Ned 1953 3% Ned. 1948 31/, pCt Ned 1950 3% Ned. 1954 3-3% Ned 1947 3 Ned 62 64 nei tac inschr Grtbk 1946 3 pCt Nec Handel Mii cert. A K U. van Berkel s Patent Cslvé-Delfl cert van Geldet Kon Hoogovens cert. Unilevei cert Med Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam Rubber Holl Amerika i.ijn Ron Ned. Stoomb Mij Med Scheepv Unie H V A Deli Mtl Cert 100(4 313 Vorig Opening slot 5/ 102 102 100% 100% 100(4 IOO1/4 101% 99% 2111/, 31814 186 268 2601% 290 392% 260% 341% 556% 109% 188 195% 163% 140% 130% 383 335% 551 106% 192% 162 140 128% Anaconda copper Bethlehem Steel "hrysiei Corp Genera) Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 3/1 52 112% 73% 48% 105% 107 81% 27% 39% 84.% 73% 62% 56% 79% 26% 75 4/1 51% 109% 72% 50 100% 105 81% 28 40% 82% 73'% 61% 55% 78% 26 73% Stemming: nauw prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2