Radio-isotoop het Manusje-van-alles Op pad als conserveerder„ vogelkenner. astronoom en Sherlock Holmes .Vliegende schijven m w w Amerikaanse basketballers verliezen tweemaal De zweer van Don Lucas LEVEN MET HET ATOOM Schade in Zeeland één millioen Hoog bezoek aan de Marine Nederland eerste in JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI zwemtournooi Keres verliest van Fuderer Broekman wint op de 5000 meter Derde testmatch voor Engeland Besparingen f 66 (f 32) millioen BENEDICTINE V. J WOENSDAG 5 JANUARI 1955 PAGINA 4 De inbraak te Oss Mede-verdachte in arrest De Decemberstormen Hoofdcommies verdacht van fraude Studenten-sportwedstri j den i door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers Verrassing te Hastings Rus Smyslov alleen aan de leiding Fappenheim wint te Fall D lsere Besluit Hongaars minister „Honved" niet naar Antwerpen Sportflitsen R.P.S. in 1954 Mannsje-van-alles is ongetwijfeld een bruikbaar personage. Maar zijn betekenis wordt meestal niet zo heel hoog aangeslagen. Hij is dat „mannetje van al die kleine klusjes", die, hoewel hij toch degene is, die uitkomst brengt in menige penibele situatie, meestal niet hoger aan geslagen wordt dan als een beunhaas en een stumperige knoeier. Misschien is het daarom wat pijnlijk voor de radio-isotopen zich aange kondigd te zien als dat niet erg hoog geachte „Manusje", Maar als veront schuldiging kunnen wij aanvoeren, er niets hatelijks mee te bedoelen en alleen maar te willen wijzen op de grote eri veelzijdige toepassingsmogelijk heden welke de radio-actieve isotopen ons bieden. Onze lezers hebben al heel wat van deze mogelijkheden de revue zien passeren. Maat met dat alles is het terrein van de mogelijkheden nog niet uitgeput. En over deze verdere mogelijkheden willen wij hier nog iets zeggen. Wij zullen daarbij het radio-isotoop ontmoeten als ornitholoog, als astronoom, ja zelfs als detective. Wij haken daarbij aan bij een toepassingsmogelijkheid, welke een vorige maal, als ook het terrein van de boer rakend, terloops werd vermeld: de atoom-conserven of om het anders te zeggen de sterilise ring met behulp van bèta- of gammastralen. De aangelegenheid is belangrijk genoeg en veelbelovend boven dien om er wat meer aandacht aan te schenken. Voedsel is kostbaar. Zelfs het feit, dat men soms in een vuilnis-emmer een half of een heel brood kan aantreffen, is geen hpwijs voor het tegendeel. Want tegelijkertijd is daar het beklemmende feit. dat drie vijfde deel van de mens heid nog ondervoed is. Maar voedsel is ook bederfelijk. Al sedert vele eeuwen tracht daarom de mens het voorhanden voedsel voor bederf te vrijwaren, te con serveren. Aanvankelijk beschikte hij daarvoor alleen maar over een klein getal primitieve methoden. Het zijn me thoden, die op de dag van vandaag nóg niet in onbruik zijn geraakt en daarom zijn ze u bekend. Al is het jaren geleden, dat schrijver dezes in ons vaderlandse klimaat een rij scharren aan een in een achter tuintje uitgespannen lijn heeft zien dro gen, toch is het niet alleen in de zui vere poollucht van Noorwegen, dat vis en daar dan kabeljauw die bestemd is stokvis te worden door drogen in de lucht geconserveerd werd. Ook de zoete appeltjes konden, in de bakkers oven, droog en houdbaar gemaakt wor den. Zelfs vlees kan gedroogd worden, zoals u niet onbekend is, wanneer u in uw jeugd -'e onvolprezen Indianenboe ken maar secuur genoeg gelezen hebt. Maar wij zijn geneigd aan te nemen, dat gerookt vlees, voor wat de smake lijkheid betreft, toch wel de voorkeur zal verdienen. Ook dat roken is zo'n primitieve of tenminste eenvoudige con serveringsmethode, evenals dat ook het geval is met koel bewaren. Boerderijen brengen verderf Eerst toen Spalanzani, een van de eerste „microbenjagers", aan toonde dat het bederf van levens middelen op bacteriën teruggevoerd moest worden, werd de mogelijk heid geopend om het verduurza- mingsprobleem systematisch aan te pakken. Spalanzani leverde daar toe reeds in 1765 een eerste bijdrage door de absolute afsluiting van lucht als een geschikt middel tot verduurzaming aan te wijzen. Zijn advies bleef echter bijna veertig jaar ongebruikt liggen. Pas in 1804 begoiv de Parijzenaar Francois Ap- pert voor 't gebruik gereed gemaak te levensmiddelen in blikken do zen te doen, die dicht te solderen en ze daarna nogmaals aan de kook te brengen om volledige steriliteit te bereiken. Hij had daarmede de moderne conserven-industrie uitge vonden. Wij zullen de avonturen van de mo derne conserven-industrie niet volgen, hoe interessant ze overigens ook zijn, maar naar Spalanzani terugkeren. Inderdaad bevatten alle levensmid delen bacteriën en andere micro-or ganismen, die zich daarin vermenig vuldigen en het voedsel tot bederf brengen. De strijd om de verduurza ming is dan ook de strijd tegen de bacteriën. Om hen onschadelijk te maken, of althans te beletten hun ver nietigende activiteit ten toon te sprei den stelt men in de conservenfabrie- ken de levensmiddelen bloot aan een sterke hitte of aan een grote koude. Maar op deze wijzen kunnen niet al tijd alle bacteriën gedood worden. Een aantal blijft er in leven. Zü verme nigvuldigen zich en veroorzaken ten slotte toch het bederf van het voed sel. De huisvrouw ziet dan met schrik dat het deksel van het blikje bol is gaan staan. Dat hebben de gassen, die ontstaan bij gisting of bederf, op htm geweten. Wanneer echter de bacteriën aan atoomgtralen blootgesteld worden, ge beurt nog iets anders. Ook dan wor den de meeste bacteriën gedood. Maar ook die, welke de bestraling overleven, zijn onschadelijk gemaakt. Want wat ge beurt? Zelfs die overlevenden zijn niet aan de inwerking van de bestraling ont komen: zij zijn gesteriliseerd, onvrucht baar geworden. De levensduur der bac teriën schommelt tussen 20 en 120 mi nuten. En aangezien zij zich niet meer kunnen voortplanten is twee uur later dus de gehele kolonie uitgestorven. Op voorwaarde tenminste, dat de toetre ding van aleuwe bacteriën onmogelijk is. Hieraan is voldaan, als de levens middelen in bussen, of in cellofaan, luchtdicht verpakt zijn. Door bestra ling wordt dus een absolute conserve ring bereikt. De levensmiddelen blijven voor onbeperkte duur vers, men be hoeft niet te koken of te koelen. Het denkbeeld is eerlijk gezegd niet helemaal nieuw Reeds lang vóór de tweede wereldoorlog, zo rond het jaar 1920, heeft men experimenten (Van onze correspondent). Op verzoek van de gemeentepolitie van Oss is Dinsdagavond han de Neder lands-Belgische grens de mijnwerker De R. uit Helmond aangehouden, die in een autobus van een kolenmijn uit België terugkeerde. Hij wordt ervan verdacht tezamen met de voortvluchtige J. G. uit Mierlo in de nacht van Zondag op Maan dag in de Nederlandse Credietbank te Oss ingebroken te hebben nadat zij te voren in Breda en Boekei een auto had den gestolen. Het wordt voor waarschijn lijk gehouden dat zij ook aansprakelijk zjjn voor de inbraken in de pastorie te Volkel en in de burgemeesterswoning te Dinther. De R. is op transport ge steld naar Oss. Dezer dagen is gemeld, dat bü de inbraak in de pastorie te Volkel een bedrag van f 6000 zou zijn gestolen. Dit blijkt onjuist te zijn. Volgens op gave van de pastoor is er bijna f 3000 ontvreemd. in deze richting gedaan. Als bestra lingsbron gebruikte men toen Rönt- genapparaten. Men had succes, maar de methode bleek veel te duur. Atoom-conserven Na de oorlog werden de proefne mingen weer ter hand genomen, nu met atoomstralen. Men gebruikte elec- tronenversnellers, die bêta-stralen uit zenden en ook stoffen, als b.v. radio actief cobalt, die gammastralen overeenkomend dus met Röntgenstra len uitzenden. Nog is de aangelegen heid in een experimenteel stadium. En de vraag ligt voor de hand, of de levensmiddelen niet radioactief worden en of de atoomconserven niet schadelijk voor de gezondheid zijn. Wat het eerste betreft, kan gezegd worden, dat stof fen eerst dan radioactief worden, wan neer bij een bestraling deeltjes met zulk een enorme kracht de stof binnen dringen, dat zij de kern van het atoom splijten. Dat is bij de gebruikte stra len niet het geval. In het laboratorium heeft men ratten gevoerd,, tijden lang, met bestraald voedsel. Zij gingen er niet aan te gronde. Wel trad, bij voe dering met bestraald vlees, na enige generaties onvruchtbaarheid aan de dag, doch dit bleek niet teruggevoerd te moeten worden op een of andere be schadiging of giftige werking, maar op het feit, dat de bestraling het vrucht- baarheids-vitamine E in het vlees ver nietigde. Een moeilijkheid bleek het feit, dat smaak- en kleurveranderingen optra den. Vlees werd grauw, en ranzig van smaak. Melk smaakte krijtachtig, aardbeien en tomaten werden pappe rig! Doch in de *"loop der jaren schijnt men een dosering van de be straling gevonden te hebben, waar bij deze onplezierige nevenverschijn selen niet optraden. Wanneer nog een ander onprettig nevenverschijnsel, dat van de nog altijd hoge kosten, uit geschakeld kan worden, openen zich hier allicht belangwekkende mogelijk heden. Isotoop als astronoom Manusje-van-alles: het isotoop in de astronomie. De kernen der meeste atomen treden bij een en het zelfde element in twee of meer verschillende vormen op, die zich alleen maar door hun massa's onderscheiden, de z.g. iso topen. Op aarde is het nu mogelijk, met behulp van verschillende methoden, o.m. de massaspectroscopische, deze vor men van elkaar te scheiden en op de relatieve veelvuldigheid van hun voor komen te onderzoeken. Afgezien van bepaalde karakteristieke uitzonderingen, zijn deze relatieve veelvuldigheden in het voorkomen van de isotopen van alle elementen op aarde constant. Ter verdieping vat onze kennis om trent de stoffelijke samenstelling der hemellichamen is men reeds enige tijd doende ook de relatieve veel vuldigheid van het voorkomen der isotopen van verschillende elementen op andere hemellichamen vast te De studie op het terrein van de kwantitatieve analyse van sterrenspec tra heeft al eerder aan het licht ge bracht, dat het relatieve voorkomen van de verschillende elementen in het ganse wereldruim van een opvallende gelijk vormigheid is. En dit ondanks het feit, dat de toestanden van de materie op de verschillende hemellichamen, voor wat temperatuur, druk enz. betreft, op de sterkst denkbare wijze uiteenlopen. Waterstof en helium, maar ook kool stof, zijn het rijkst vertegenwoordigd, de andere elementen komen slechts in geringer hoeveelheden voor. Enige tijd geleden heeft nu A. McKellar, van het Dominion Astrophy- sical Observatory Victoria in Canada, met succes getracht het voorkomen van isotopen bij de elementen, waaruit de sterren zijn opgebouwd, te bepalen. Hij kon vaststellen, dat voor wat de elementen waterstof,, stikstof, zuurstof en titanium betreft, ook de isotopen daarvan tamelijk nauwkeurig dezelfde veelvuldigheidsverhoudingen vertonen als op aarde. Alleen voor koolstof vond hij dikwijls een afwijkende verhouding. Een definitieve verklaring schijnt hier voor nog niet gevonden. Doch het is niet onredelijk te veronderstellen, dat nadere onderzoekingen op dit terrein mogelijkerwijze waardevolle aanwijzin gen voor de kosmogonie zullen kunnen opleveren. Vogel, hoeveel rust bij uw vlucht? De belangstelling van een ornitholoog een vogelkenner is meer laag-bij- de-gronds dan die van een astronoom. Toch hebben ook de vogelkenners met succes het radio-isotoop te hulp ge roepen. Wie de vogeltrek bestudeert, wil graag iets weten omtrent de duur van de rustpozen welke de vogels zich tijdens hun trek gunnen. Maar het ant woord is niet zo heel eenvoudig, te krij gen. Dat is duidelijk. Een radioactief preparaat en een klein filmpje bieden echter uitkomst. Het preparaat wordt ingepakt en aan de binnenzijde van een vleugel beves tigd, dat het dier er in zijn bewegin gen niet door gehinderd wordt. Op de plaats waar het, bij dichtgeklapte vleu gel, het lichaam raakt, wordt een stuk je film ter grootte van een postzegel bevestigd. Tijdens de vlucht, bü ge spreide vleugels, is de afstand tussen preparaat en filmpje te groot, om in vloed te hebben. Maar gaat het dier rusten, dar wordt het filmpje bestraald. En hoe langer de rust, des te zwarter wordt het. Ons aller onsterfelijke vriend Sher lock Holmes compleet met pijp en cocaïnespuit had een grondige afkeer van het kwalijke bedrijf van blackmailing, het schrijven van ano nieme en uiteraard onvriendelijke brieven. Vooral wanneer dat op een open briefkaart geschiedde, zoals de techniek van dit bedrijf nu eenmaal eist. Want postbodes en ook huisge noten schijnen wel eens nieuwsgierig te zijn. De grote speurder heeft de zegeningen van het isotoop nooit ge kend. Anders had zijn vernuft er on getwijfeld een dienstwillige dienaar in weten te herkennen. En had hij on getwijfeld gedaan, wat nu voor onze dagen voorbehouden is gebleven: een spoortje van een of ander radioac tief zout toevoegen aan de inkt van de inktfles, de vulpen of de ball point van de van deze oneervolle lief hebberij verdachte persoon. Wanneer de beledigende briefkaart bij een Gei- ger-teller gehouden wordt, zal deze door zijn getik de schuld van de laf aard uitschreeuwen en hem onont koombaar aan de kaak stellen. Nog mooier mogelükheden zijn de na neven van de grote Sherlock Holmes door het radio-isotoop zo maar in de schoot geworpen. De drempel van een deur, de deurknop of de buitenkant van een brandkast wordt met radioactieve verf bestreken. De dief, de inbreker of de spion, die er mee in aanraking komt, zal voldoende radioactief materiaal aan zijn schoenzolen, zijn vingers of zijn handschoenen krijgen een enkel spoortje is al toereikend om een ge voelig apparaat als een Geigerteller in staat te stellen, hem te ontmaskeren. ~Een derde geval: iemand is onder verdachte omstandigheden gestorven. Hoewel de aanwijzingen gaan in de rich ting van arseenvergiftiging, is deze stof langs de gebruikelijke weg even wel niet aan te tonen. Welke weg staat Sherlock junior op de huidige dag nog open? Arsenicum wordt in het lichaam merkwaardiger wijze in het bijzonder in de haren op geslagen. Haren van het slachtoffer worden daarom in een atoomreactor gebracht. Het arsenicum in het haar wordt door de straling radioactief i begint zelf te stralen. De Geiger-tel- ler verraadt de aanwezigheid, ook van de geringste hoeveelheid. En dat nog na jaren. En Sherlock junior gaat naar huis met de zekerheid, welke de cri minele deskundigen tot dan toe hem niet konden verschaffen. De radio-iso toop bracht een vergiftigingsgeval aan het licht. De moderne natuurwetenschappen hebben Sherlock junior ook nog enke le andere interessante recente me thoden ter beschikking gesteld. Doch dat is een heel ander chapiter. De hierboven vermelde mochten evenwel in dit verband niet achterwege blij ven. MR. H. C. M. EDELMAN. Advertentie BÉNÉDICTINE 1 BÉNÉDICTINE CACHET OR fTu» goot plu» fee i LA GRANDE LIQUEUR FRANQAISE f V oor de HandelN. V, Levert Co, Amsterdam cTi Tüdens de Decemberstormen is voor een bedrag van ongeveer één millioen gulden schade aangericht aan de zee weringen in Zeeland. Dit heeft de com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, medegedeeld. De com missaris zei voorts, dat de waarschu- wings- en bewakingsdiensten in Zeeland voortreffelijk hebben gewerkt. De onder linge contacten waren goed. Gebleken is, dat het sluiten van de spoorwegcoupures in de dijken nog bij zondere voorzieningen zal eisen. Dit geldt speciaal voor het traject Kruinin- gen-Krabbendijke. Men zal hieromtrent op korte termijn overleg plegen. (Van onze correspondent) De hoofdcommies ter gemeentesecre tarie te Arnhem, H. B. W. B. is gear resteerd omdat hij zich tezamen met de kantoorboekhandelaar van D. zou heb ben schuldig gemaakt aan een fraude, die men momenteel schat op enkele dui zenden guldens. De onregelmatigheden zouden zijn gepleegd bij leveranties van de kantoorboekhandelaar aan de ge meente. Daarbij werden niet afgelever de goederen in rekening gebracht. Ver dachte zal worden voorgeleid voor de officier van Justitie. Een nieuwjaarsgroet van C. C. H. Swinkels te Schiedam. Voor alle oplossers. No. I. OPLOSSINGEN No. 2093 van Joh. v. d. Bogaard te Rotterdam. Wit speelt naar: 10, 19, 4237, 28, 31, 29, 38, 38, 34, 1, 28A, 29, z32, 15, zl8, z23, 15 enz. en wint. A. zl9, 7, z24B. 2, z29, 7, z33, 16 en wint. B. z27, 2, 7, 11, 16 e.w. Fraai slagwerkprobleem, dat ech ter niet zo moeilijk is, omdat da slag vrij duidelijk is afgetekend. Het slot geeft een leerzaam eind spel te genieten. No. 337 van D. Vuurboom te Glanerburg 37—32, 28X37, 48—43, 37x48, 30— 25, 26X37, 39—34, 48x30, 25x3, 21— 27, 3—12. 13—19, 12—26, 27—31, 4741, 37x46, 26x5 en wint. Een heel aardig probleem met een ge forceerde 46/5-bewerking. No. II Y/fr W/s. WW. /W%. BIJ DE PROBLEMEN VAN HEDEN Een drietal jaren geleden begon de heer C. C. H. Swinkels te Schie dam het ook eens te proberen of hij een vraagstukje kon samenstel len; het lukte en er volgden er steeds meer. Niet altijd slaagde de opzet, doch de kwaliteit werd steeds beter, zoals we ook in onze rubriek hebben kunnen constate ren. Ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag plaatsen we nu een se rie, waarmede het eerste 25-tal vol- gemaakt wordt en waaraan iets extra's verbonden is. De probleempjes zijn ditmaal niet te lastig, ook niet voor begin ners, zodat een ieder kan mee doen. Voor de nummer I, II en III geldt de opgave: Wit speelt en wint Voor No. IV: hoe wint zwart èn hoe verliest zwart als hij 2530 speelt? Onder de inzenders van goede op- lossilngen worden enige fraaie dam- werken verloot, gedeeltelijk aange boden door de jarige componist. De oplossingen kunnen ingezonden wor den tot 15 Jan. a.s. aan B. H. M. Ste- TV vens, Eikenlaan 36 te Heemstede. t V - Oplossingen liefst op een apart •te Tq oi oiP vel papier noteren en inzenden, wl in ,5 on o„ on on on Indien mogelijk worden de namen Wit 10 st. op 15, 20, 27, 29, 32, 33, van de oplossers in de rubriek ver- 35, 37, 39, 42. meld. No. III Zwart 8 st 8, 10, 12, 17, 19, 22, 25, 30. Wit 8 st. op 26, 28, 31, 33, 34, 36. 38, 40. Dinsdag hebben de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, de Staatssecre taris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, en de leden van de Defensiecommissie uit de Tweede Kamer een bezoek gebracht aan enige oorlogsbodems te Rotter dam. Men ziet het gezelschap hier aan boord van de mijnenveger Hr. Ms. „Onversaagd". Tweede van rechts: minister Staf; links mr. Kranenburg. De basketbalwedstrijd tussen de Ver enigde Staten en Indonesië vormde een waardig slot van de tweede wed strijddag van het internationaal studen- tentournooi te Amsterdam. De Indone siërs stonden voortdurend enkele punten achter, hoewel zij in spelopvatting ze ker niet de minderen waren van de Amerikanen. Tegen het einde echter steeg de spanning ten top. Bü de stand 4039 in het voordeel van de Ame rikanen trachtten dezen het spel te „bevriezen", maar een poging om toch te scoren werd hun fataal. De Indone siërs kwamen met 41—40 voor te staan. Daarop was het weer de beurt van de Amerikanen 4241; tenslotte bracht Sanki uit een strafworp de partijen op gelijke voet. Er moest dus vijf mi nuten verlengd worden en daarin bleek, dat de Indonesiërs de meeste adem had den overgehouden, want zü wonnen met 5347. Dat was de tweede bittere pil voor de Amerikanen, die eerder op de dag met 5839 van de sterke Surina- mers hadden verloren. De uitslagen luidden: SurinameVer enigde Staten 58—39, Nederland—Antil len 9321, IndonesiëVerenigde Staten 5347, IndonesiëAntillen 4723, Ne derland—Ver. Staten 45—37, Suriname Antillen 6322, NederlandIndonesië 54—39. Zoals gisteren reeds in een deel van onze oplage nog kon worden gemeld, werd Nederland eerste .in het zwem tournooi. De traditionele waterpolowed- strijd tussen Nederland en de Antillen had een zeer spannend verloop en werd tenslotte met 32 door Nederland ge wonnen. Voor Nederland scoorden Zeg- geling (tweemaal) en Wildevuur; voor de Antillen scoorde Van der Zwan tweemaal. De volledige uitslagen zijn: 100 meter rugslag heren: 1. Wildevuur (Nederland), 1.20.1; 2. Hans van der Zwan (Antillen), 1.22.9; 3. Wildeman (Suriname), 1.37.0; 4. Lustig (V. S.), 1.54.4; 5. Oey Kwie Gwan (Indonesië), 2.15.6. 100 meter vrije slag heren: 1. Tjebbes (Nederland), 1.03.5; 2. Wildeman (Su riname), 1.06.0; 3. Fred van der Zwan (Antillen), 1.06-8; 4. Belice (V. S.). Si- mandjontak (Indonesië) opgegeven. 100 meter schoolslag heren: 1. Boxem (Nederland), 1.23.5; 2. Lustig (V S 1.24.1; 3. Huub Vos (Antillen), 1.32.4; Die jongeman was nooit op school geweest en had pas als jongmens leren lezen, omdat de behoefte en zijn liefde voor het beroep van tuinman hem ertoe brachten. Op school, zoals Pardo Bazan zegt, leer je alleen maar die tekens zeggen en tekenen. Om te bereiken dat door hün tovermacht het begrip wordt wakker ge roepen, moet men heel koppig zijn en er zich elke dag aanhoudend mee bezig houden, totdat het mecha nisme van het verstand zich gewend heeft aan dit soort arbeid." „Dat is nu juist wat Rodolfo wil met zijn leenbiblio- theek: hen te wennen aan het lezen.... hen te leren lezen, omdat ze daar op school geen tüd voor heb ben gehad," kwam Pablito tussen beide. „Ik geloof dat onze vriend er zün tijd mee verspilt, want hoe je ook je best doet, je zult het hun nooit leren. Wie leert lezen, die doet dat altüd ondanks alle bezwaren en op z'ün eigen houtje." „Dus jij bent geen voorstander van lezen?" vroeg „de Amerikaan" hem. „Ik? oh neen. Ik geloof dat overmatig lezen, net als overmatig eten, heel gevaarlijk is... En in ons land eten de rijken en lezen de armen te veel... Bovendien vind ik het misdadig om de hoofden van mensen die daarvoor niet geprepareerd zün vol te stoppen met gedachtendie ze tot nu toe niet gehad hebben. Ik geloof dat het belangrijker en efficiënter is hun meer te betalen, dus hun loon en salaris te verbeteren, om zo hun levenspeil té ver hogen. Meer dan „Het Kapitaal." van Karei Marx te lezen, dat hü toch nooit zal begrüpen, is het no dig dat de arbeider een licht en goed gelucht huis heeft en een douche, goed schoeisel, goede kleren en ieder jaar een paar weken rust, een behoorlijke verzorging in geval van ziekte, en behoorlijke en gezonde voeding, hogere menselüke en sociale waar dering en meer aanraking met de auditieve en visuele cultuurmaar lezenwaarom?" Er ontstond een afwachtende stilte. „En als je dan zoveel liefde en toewijding voor de armen voelt, waarom begin je dan geen winkel in vistuig en licht je hen voor in alles wat in verband staat met hun beroep van vissers en met het meest efficiënte gebruik en verzorging van hun materiaalin één woord, om hen op te leiden en zelfs door vereniging sterk te maken tegenover de hebzucht van de patroons, want het is een tak van industrie waarin sociaal gesproken nog niets gedaan is." Men zag „de Amerikaan" weifelen. „En het geld om dit alles nu te veranderen, waar moet ik dat vandaan halen?" „Maak je daarover maar geen zorg." Kort daarop deed hü zün boeken van de hand en veranderde de boekhandel in een winkel voor vistuigen. Ramonchu had een onderhoud gehad met de pastoor en bracht het voor hem in orde. De Stede lijke Spaarkas in de hoofdplaats verleende hem al lerlei faciliteiten. Don Celestino, de drogist en episch dichter, ging het hardst te keer, dat hü zün boekenzaak moest voortzetten. Don „Celes" geloofde meer in de voor uitgang en in de cultuur dan in het effect van bi- carbonaat 1) en reken maar dat hü geloofde in bicar- bonaat Pablito was toen in Valladolid en kon niets doen. De Indiaan vernam dit alles en nog wel iets meer, kort nadat hü in het stadje was aangeland, m.a.w. hü kende op zün duimpje de inwendige ommekeer van „de Amerikaan" en zün vrienden. En van uit de hoogte waarop hü zich als echte Indiaan bevond, leek „de Amerikaan" hem een verachtelük wezen. „En dan te denken, dat ik aanvankelük dacht dat hü een vüand van belang was en dat ik zelfs gedacht heb hem voor te stellen dat hü een andere plaats van de kust zou zoeken met een Indianen- vacature en dat ik hem een jaargeld zou uitkeren, om die plaats waardig te kunnen bezetten!Niets hoor, absoluut niets. Rüke lui moet je van dicht bij beküken en dit type is slechts een hysterische en üdele arme duivel, zonder de vaste ondergrond van een Indiaan die door Amerika heeft gewandeld zoals een ander door de gang van zün huis; een kerel zonder een rooie cent; een Indiaan om te lachen, die lek is aan alle kanten als een oude schuit En enige dagen later, toen hü hem op de kade tegenkwam, draaide hü zün hoofd om en groette hem niet. i Hij voelde zich nu rustiger; maar toen de feeste- Üjkheden te züner ere voorbü warenén de andere want Aldeaalta is 's zomers een opeen hoping van feesten, begon hij zich te vervelen Hij was een actieve kerel, hü was dat geweest van zün negende jaar af, sinds hü zün vader was be gonnen te helpen. En hü was dat nog veel meer geweest, sedert hü was begonnen te varen. En zün activiteit was ten top gestegen, vanaf de dag dat hü in Mexico was gebleven om als hulpje te gaan werken bü de grote firma Alonso en Zonen, die giote magazünen had in stoffen, büouterieën en par fumerie, en bovendien in drogisterü, galanterie-wa ren en in tutti-quanti. Hü ging aan het werken, terwül hü tot de iaatste stuiver spaarde. Zo klom hü op van loopjongen die de winkel en het stuk trottoir dat er als schort voor hing, veegde en sproeide, tot toonbankbedien- de, die de artikelen moest verkopen, en daarna tot administrateur, om nog later het tot vennoot en ten slotte patroon te brengen. Don Aniceto Alonso, de eigenaar of patroon, was een sluwe en voort varende boer uit León, die zich rekenschap gaf van de waarde van Luquitas, toen deze op een morgen oorhangers en broche die een waarde van 17 peso's hadden aan een mestieze had aange smeerd voor 20 peso's en de vrouw, toen ze de winkel uitging, zo bepraat was door Luquitas, dat ze meende een echt koopje te hebben gedaan. „Dat is mün man," dacht Alonso en hü maakte hem boekhouder, met vooruitzicht hem weldra in de leiding van het bedrüf op te nemen. Dat was zün eerste grote succes bü de firma. Toen de zaak van Alonso „De wakkere Engel", filialen ging ope nen iq Veracruz, Puebla, Guadalajara, Tampico en andere steden, ging Luquitas, die al belangen in de zaak had, inspectiereizen maken als algemeen procuratiehouder. Don Aniceto Alonso was al wat moe en had een hartaandoening die hem dergelüke snelle verplaatsingen niet veroorloofde. De algeme ne bedrüfsleider en administrateur, een Galiciër uit Lugo, een stille en heel precieze man, was als weduwnaar zonder kinderen gestorven, en de kinde ren van Don Aniceto, twee jongens en een heel opzichtig meisje leken niet erg geschikt om de zaak vooruit te brengen, eerder om hem achteruit te helpen. Onder deze omstandigheden werd Luquitas of Don Lucas, zoals het personeel hem noemde tot algemeen directeur benoemd, met uitzicht wel dra de patroon van heel dit grote bedrüf te worden. (Wordt vervolgd.) 4. Wisnoe (Indonesië), 1.34.2; 5. Van der Bergh (Suriname), 1.38.4. 4 maal 50 meter estafette vrije slag: 1. Nederland, 2.043; 2. Antillen, 2.05.3; 3. Suriname, 2.36.5; 4. Indonesië, 2.41.0; 5. Ver. Staten, 3.23.2. Eindklassering zwemmen: 1. Neder land, 36 pnt.; 2. Antillen, 35 pnt.; 3. Su riname, 22 pnt.; 4. Ver. Staten, 15 pnt.; 5. Indonesië, 2 pnt. Uitslagen schaken: SurinameVer enigde Staten 4—0, NederlandAntil len 40, NederlandIndonesië 31. De partij tussen Smyslov (Rusl.) en Pachmann (Tsjechosl.) voor de zesde ronde van het internationaal schaak- tournooi te Hastings eindigde na 23 zetten in remise. De partij Fuderer (Z.-Sl.)Keres (Rusl.) eindigde na 49 zetten in een nederlaag voor Keres; de West-Duitser Unzicker zegevierde na 35 zetten over de Engelsman Fairhurst. Verdere uitslagen: Philips Donner (Ned.) V2—Y2 (54 Alexander (G.B.)Szabo. V2—V2. (G.B.)— zetten), (Hong.) 1) Dit is zuiveringszout, in Spanje heel veel onder de burgerü gebruikt. De stand na de zesde ronde luidt: 1. Smyslov (R.) 4% pnt.; 2, 3 en 4 Pach mann (Ts.sl.), Keres (R.) en Unzicker (West-Dtsl.) 4 pnt.; 5. en 6. Fuderer (Z.-Sl.) en Szabo (Hong.) 3*6 pnt.; 7. en 8. Donner (Ned.) en Alexander (G.B.) 2i/a pnt.; 9. Philips (G.B.) 1 pnt.; 10. Fairhurst (G.B.) pnt. Onder leiding van Klaas Schenk heb ben de leden van de kernploeg van de K.N.S.B. te Hamar een 5000 meter op tijd gereden. Hoewel de weersomstan digheden minder gunstig waren het was koud, het üs was goed, doch hard en het kwik wees niet minder dan vqf- tien graden onder het nulpunt heb ben 'twee rijders hun persoonhjk re cord verbeterd. Zo noteerde Doets 9 min. 12.2 sec., hetgeen een verbetering van 2.6 sec. van zün persoonlijk record betekent. En ook Bruine de Bruin mocht het genoegen smaken ver bene den zün record te blüven. Zijn tüd be droeg 9 min. 14 sec., zijn oude record stond op 9 min. 24.1 sec. De beste tijd werd gemaakt door Kees Broekman; hü had 8 min. 35.6 sec. nodig. Van 't Oever liet 8 min. 50.4 sec. afdrukken. De Graaf 8 min. 54.5 sec., terwül Jeen van der Berg, die op de vierde plaats beslag legde, in 8 min. 59.4 sec. over de eindstreep ging. Hop man werd vijfde in 9.02.0, Wervers zes de in 9.05.1, 0.1 sec. boven zijn beste persoonlijke prestatie, Paping zevende in 9.07.0, Bestebreurtje werd tiende in 9 min. 16 sec. precies. Bant en Kokkie van der Eist resp. 11e en 12e in 9 min. 16.8 en 9 min. 24.5 sec. Gerard Maarse, die Maandagavond te Hamar arriveerde, heeft zich bij de ploeg gevoegd. Na de Belgische ski-kampioenschap pen te Val d'Isère is een internationale reuzen-slalom gehouden over 1000 me ter met 35 poortjes. Deze wedstrijd ging om de Harald du Roy de Blickuy-be- ker, ter beschikking gesteld door de moeder van de bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen Belgische ski kampioen. Winnaar wprd de Nederlan der Dick Pappenheim' in 1 minuut 1.8 sec. Deze fraaie zege van Pappenheim zou er op kunnen wijzen, dat de ge houden centrale training van de Ne derlandse ski-ploeg op het CIOS te Overveen onder leiding van dr. A. J. G. Carlier, reeds vruchten afwerpt. (Van onze cricketmedewerkre) Dank zij het prachtige fastbowlen van Frank Tyson heeft Engeland gisteren te Melbourne de derde testmatch tegen Austra lië met 128 runs weten te winnen zodat nu de stand 21 in het voordeel van En geland luidt. Australië, dat tot taak had 240 runs te maken, had hiervan gisteren reeds 75 runs gemaakt voor het verlies van 2 wickets en had derhalve vandaag nog 165 runs te scoren met nog 8 wickets in han den. Op een weliswaar verre van gemak kelijk wicket, doch op prachtig bowlen van Tyson, die vandaag 6 wickets ten kos te van slechts 16 runs bemachtigde (zijn eindcijfers waren 7 voor 27), stortte het batten van Australië in de tweede innings meen en vielen de laatste 8 wickets voor sleichts 36 runs. Nog vóór de lunch was Australië uit voor 111 runs! Alleen Archer (15) liet nog een paar slagen van betekenis ziA; Benaud was al S twf^dxe over van Tyson uit voor 22: Har/ey (11) verdween op de 7öe ba' m Tyson's eerste over. Ook Miller (6) faal de zo ook Hole (5), Maddocks (0) en Iindwall eveneens nul runs. Wicket-keeper Evans verrichtte drie vangen achter het wicket. Statham bowlde 2 voor 38 Ap- pleyard nam 1 voor 17. De vierde test- match vangt 28 Jan. a.s. te Adelaide aan. De ëindscores waren: Engeland: le in nings: 191; 2e innings: 279; Australië: le innings: 231, 2e innings: 111 Voor een op 23 Januari a.s. ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan te spelen wedstrijd had de F.C. Antwerp onderhandelingen geopend met „Hon ved". Aan de Hongaren ws een bedrag van ongeveer f36.000.geboden, de hoogste som die ooit door een Belgi sche club voor een ontmoeting met een buitenlandse tegenstander is uitgetrok ken. Het bestuur van Honved zou deze uitnodiging ongetwijfeld hebben geac cepteerd als de Hongaarse minister voor Sport niet zijn veto had uitgesproken over de plannen. De club heeft name- lük in de laatste tijd enkele zwakke wedstrijden gespeeld, wat voor de mi nister aanleiding is geweest de reis naar Antwerpen te verbieden. „Hon ved is niet in staat het internationale prestige van Hongarije op te houden", zo luidde zijn motivering. Bij de wedstrijden en demonstraties welke Zaterdagmiddag 8 Januari a.s. worden gehouden, georganiseerd door V.Z.C. ter gelegenheid van de opening if&n het overdekte gedeelte van het nieuwe Kolpabad te Vlaardingen, zal een ploeg van RDZ trachten het Neder lands record te vestigen voor de 4 x 100 meter wisselslag estafette dames. De limiettij d voor dit record is vastgesteld op 5 min. 10 sec. Henny Quentemeyer is Dinsdagavond te Groningen zwaargewichtkampioen van Nederland geworden. Evenals het vorig jaar zal Indië in 1955 in het tournooi om de Davis Cup uitkomenin de Europese zone. De Nederlandse oud-kampioen op de 110 meter horden, Broeken uit Tilburg, is voor de Nederlandse sport verloren. Hij is naar Nieuw Zeeland geëmigreerd. Bij de Rijkspostspaarbank werd in 1954 in totaal ingelegd f475,9 millioen (tegen f407,9 millioen in 1953), terugbe taald werd f409,4 millioen (f 375,5 mil lioen), zodat het overschot aan bespa ringen meer dan verdubbeld is in 1954, n.l. f66,5 millioen tegen f32,4 millioen in 1953. Het totale tegoed bij de R.P.S. is derhalve met f66,5 millioen gestegen tot f 1467,4 millioen. In de maand December werd ingelegd f 44,7 milln. teg£n f 53,3 millioen in Dec. 1953 en f 39,7 millioen in Nov. j.l. Te rugbetaald werd resp. f 37,5 milln., f 32,8 milln. en f35 millioen, zodat de bespa ringen resp. bedroegen f 7,2 milln., f 2,8 milln. en f 4,7 milln. In Amsterdam werd in December j.L ingelegd f 5.052,700 en terugbetaald f4.457.800, voor Rotterdam waren deze cyfers f2.927.400 en f2.201,200 en voor Den Haag f3.601.900 en f3.212.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4