Gladheid in Haarlem en omgeving veroorzaakte geen ongevallen Reinigingsdiensten grepen doeltreffend in Grootmoeder in Hillegom bestolen m Wildeman steekt vrouw op straat met mes K west ie-„Ki n cl e r v re u gd opnieuw ter sprake gebracht Omzetting van het Burgerlijk Armbestuur bepleit 600 duiven in Zomerlust Kleinkind ontnam haar de spaarcentjes De melkprijs in Haarlem en omstreken Een verzetje in de Kerstvacantie Twee en een half jaar geëist voor de rechtbank Hoe spelen de R.K. clubs? HAARLEMSE RECHTBANK DUBEC is onversneden, pure Oriënttabak! BEHANDELING GEMEENTEBEGROTING HILLEGOM DONDERDAG 6 JANUARI 1955 PAGINA 2 Voor Veisen ongekend grote tentoonstelling Schilder veroordeeld Concert N.Ph.O. Burgerlijke Stand De vuilstorting bij het Burg. Reinaldapark VRAGEN VAN RAADS LID MEVR. SMITZ PEPER DRIE PERSONEN OPGESLOTEN Wegens inbraken in consumptietenten „Bavo-bekér" tl Gesaneerde gebieden: 3 ct.P Andere mischien: 4 cent AANWINSTEN FRANS HALS MUSEUM „Albert Schweitzerschool" Kerstboomverbranding m Inbraak in Triniteits- lyceum te Haarlem Buit f37.50 en een pakje sigaretten HEEMSTEDE ZES JONGENS VERNIE LEN 19 OOSTENRIJKSE DENNEN Het verkeer HA A RLEMMERL1EDE Nieuwe Rijksweg door Westelijk deel van Haarlemmermeer Beurs van Amsterdam Raad Haarlemmerliede en Spaarnwoude Beurs van New York Gistermiddag omstreeks twee uur i dtrvond ongeveer 40 minuten vertra- werd het in Haarlem plots levensge- J ging. Overigens verdienen de chauf feurs een pluim voor hun doorzettings- vaarlijk. Er begon een ijskoude regen te vallen, waarvan de druppels op de grond bijna onmiddellijk bevroren en na verloop van enige tijd een dun ijs- laagje vormden op de wegen en trot toirs. Talrijk waren de wielrijders, die het raadzaam achtten maar een eind je te gaan lopen, maar ook voetgangers en automobilisten ondervonden ernsti ge hinder van de gladheid. Toch zijn er in Haarlem, Bloemendaal en Heem stede weinig ongelukken gebeurd. Het busverkeer heeft uiteraard ernstige vertraging ondervonden. De reinigings diensten der verschillende gemeenten bleken echter weer voor hun taak be rekend en het gering aantal ongevallen is voor een belangrijk deel aan het di rect en effectief optreden van hun per soneel te danken. In totaal dekt 80 M3 zand de Haar lemse straten en wegen, verspreid door in totaal 14 wagens. Omstreeks drie uur rukten de mannen van de Haar lemse reiniging uit. Eerst werden de hoofdwegen en busroutes bestrooid, waarna de stillere wegen aan de beurt kwamen. Vannacht werd met drie ploe gen doorgewerkt, terwijl ook vanmor gen nog een wagen Haarlem door kruiste en de plaatsen, waar het zand was weggewaaid, opnieuw van een be schermende laag voorzag. Het aantal verkeersongelukken kon daardoor tot een minimum beperkt worden. Het enige ongeval van enige betekenis gebeurde in de Grote Hout straat, waar een 55-jarige voetgangster uitgleed op het trottoir en haar rech terheup bezeerde. Met een taxi werd zij naar 'haar woning vervoerd. De chauffeurs van de N.Z.H.V.M. kwamen voor bijna onoplosbare moei lijkheden -te staan. De buitenwegen ble ken eensklaps nagenoeg onberijdbaar t zijn geworden, zodat de dienst op Spaarndam omstreeks kwart voor drie moest worden stopgezet. Ook de dienst op IJmuiden ondervond ernstige stag natie, zodat soms wel zes bussen ach tereer op weg waren naar IJmuiden of terug. In de buitenwijken gaven de diensten eveneens een rommelige indruk. De moeilijkheden werder. nog vergroot, doordat tengevolge van de gladheid veel voetgangers de voorkeur gaven aan een busrit en dus vaak een ware stormloop op de voertuigen onderna men. De dienst Haarlem-Den Haag on- Zaterdag 15 en Zondag 16 Januari wordt in de zaal van „Zomerlust" te Santpoort onder auspiciën van de IJmui- der Concours Commissie een duiventen- toonstelling gehouden, die een voor Vel- sen ongekend grote omvang zal krijgen. Niet minder dan 600 duiven zullen hier door de aangesloten duivenliefhebbers in de gemeente Velsen, ten toon gesteld worden. Op Zaterdag 15 Januari zullen leden van de Nederlandse Groep van Keurmeesters, namelijk de heren N. Ro beerts uit Utrecht, J. Heerschop uit Haar lem en Chr. Braun uit Oegstgeest, de ingezonden duiven keuren. Zij zullen hun handen vol hebben om deze grote ver zameling van postduiven te keuren naar hun vliegtype, om daarna de prijswin naars uit te kiezen. Ook van officiële zijde wordt grote belangstelling voor de ze tentoonstelling aan de dag gelegd Burgemeester mr. M. M. Kwint heeft zich bereid verklaard de tentoonstelling op Zaterdag 15 Januari, 's middags om 5 uur, officiéél te openen. Het gemeen tebestuur stelde voorts een zilveren leg penning van de gemeente beschikbaar, die bestemd is voor de hoogst geklas seerde duif van de hele tentoonstelling. De IJmuider Concours Commissie ziet in dit alles een bewijs, dat de overtui ging steeds meer veld wint, dat de dui vensport een ereplaats inneemt onder de sporten, die een nuttige vrije tijds besteding beogen. Tot besluit van de tentoonstelling wordt op Zondag 16 Januari 's avonds om half acht, in de zaal van Zomer lust de prijs-uitreiking gehouden. Deze zal in snel tempo geschieden, waarbij ook de kampioensprjjzen van de IJ.C.C. over 1954 en de Verenigingsprijzen van de Potten- en Pannenvlucht overhandigd zullen worden. Daarna zal een gezel schap artisten klaar staan om de deel nemers een gezellige feestavond te be zorgen. Aan dit programma werken o.a. mee Mizzy Waller, die aan kun-tflui- ten en jodelen doet, Lajos Heros met zijn xylophoon, de tenor Souverein uit Haarlem en de showband „De Mirle- tons", die onder meer als attractie een licht-show zal brengen. De Haarlemse schilder J. v. L., die zijn voorman mishandeld heeft, is door de Haarlemse rechtbank tot zeven maan den gevangenisstraf veroordeeld. Veer tien dagen geleden eiste de officier van justitie zes maanden. Op Vrijdag 14 Januari vindt het vijf de concert van de Serie V plaats onder leiding van Toon Verhey met solistische medewerking van de pianist Geza Frid. Het programma bevat de volgende werken: Ouv. „Russian en Ludmilla" - Glinka; Pianoconcert met strijkers en trompet - Shostakovitsch; Symphonie No. V - Tschaikowsky. GEBOREN: J. Stuurop1—Brouwer, z; C. M. J. LimburgNijssen, d; W. J KienjetRoest, d; M. M. SmitsReiers. d; A. ThieleHoogsteen, d; A. D. Koud- staalCobie, d; T. K. BroekmanVisser, d. ONDERTROUWD: J. Scholtens en A. H. Sougé; B. P. F. Sleper en Th. C. Cornet: N. A. van Kampen en M. M. de Beer; J. E. van Houttum en A. M. West; J. H. van Betteraij en G. M. Bijnsdorp; T. Timmerman en M. A. du Fijan; 'J. W. van Zoneren en A. Olvers. GETROUWD: H. G. Bergman en J. M. Truijens; A. P. van der Meij en C. M. Lippus; G. de Boer en J. J. van Brug gen; J. C. Stroet en A. C. Balm; H. W. M. van Looy en M. Th. A. .van Eek; H A. Deinema en F. L. Schippers; C'. A. Steen- kist en C. J. M. Tol; D. Klut en K. J. H. Plomp. OVERLEDEN: J. H. Koch, 56 j., Stuij- vesantstraat; W. J. Scheerder, 55 j„ Pla taanstraat; F. E. J. van Gelder, 54 j., 2e Emmastraat; L Chr. Vermunnicht, 1 m., Atjehstraat; G. van VuurenSchoorl. 88 j., Molukkenstraat; R. van Alphen, 64 j., Spaansevaartstraat; A. van den Heuvel, 69 j.,'Gasthuisvest. vermogen en hun pogingen om de wan orde zoveel mogelijk tegen te gaan. Ook in Bloemendaal en Heemstede zijn onmiddellijk na het uitbreken van de venijnige regenbui de wagens van de reinigingsdiensten uitgerukt. Het Bloemendaals wegennet werd bewerkt door vier wagens, elk met drie werk lieden bemand, terwijl nog drie man in reserve werden gehouden. Nadat eerst de hoofdroutes waren bestrooid met zand en zout, werden de zijlanen be werkt. In Heemstede zijn avee ploegen tot gisteravond zeven uur in de weer geweest. Merkwaardig was, dat hier en daar de grond in het geheel niet glad was, vermoedelijk een gevolg van de hogere grondtemperatuur, die ter plaatse heerst. Ook in Heemstede is geen enkel ongeval gebeurd. FILMS: REMBRANDT: „Der Zigeunerbaron", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „De neerser van Ceylon". 14 jr. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Weekend in Parijs", 14 jaar; ln de avondvoorstellingen. In de matinée's „De avonturen van Robinson Crusoë. a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. LIDO: „Demetrius en de gladiatoren" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: "Its in the air" a. 1. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Brood liefde en fantasie' a. 1. Tijden 2.15, 7 en 9.15. MINERVA: Do. „Thé 39 steps", 14 jaar, 8.15 uur. Vrijdag 7 Januari Concertgebouw: Noordh. Ph. Ork.: Jeugd- concert o.l.v. Marinus Adam. Sol. George Robert, orgel, 16 en 19.30 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, van 11.30—12.30 uur. Stadsschouwburg: „De Nederlandse Ope ra": Mignon (voor Geloof en Wetenschap) 3 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op- werkdagen van 10—15 uur. Zo. van 13—15 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. 'iat(A 'P 'a ^uajj uba uaSutuaji -ai ua uafiiapnuos uaSoji ap 43m siuh \;nn guba •oz 'jnn g—11 uba puadoao 'snizpoo iji-ip -U3H uba uaSuiua^aj, :umasni\r s.jaj.Xax '8961 fjenjqaj duiBjsSuimojxsraA o- iqojzjaAO ua uapuexsiajBM jaui puejjap -9M uba ajjanbeui ajojg ua sauiqpeuiuioojs aipspioisiH :apaisraaaH amasnrasninbnjp De grootmoeder van het 16-jarige Hillegomse meisje C. M. is wel op er gerlijke wijze haar spaarcentjes kwijt geraakt. dank zij haar kleindochter. 'Door jarenlang iedere week een dub beltje op zij te leggen had de groot moeder ongeveer een tachtig gulden bij elkaar gespaard. Het meisje had omgang met de 30-ja rige los werkman B. W. uit Haarlem en op een dag in September van het vorig jaar trok het tweetal naar het huis van de "grootmoeder, die toen bij de moeder van het meisje op bezoek was. De jongelui hadden geldgebrek en het meisje kon gemakkelijk met een sleu tel het huis van haar grootmoeder bin nenkomen. Haar geliefde moest blijven staan en zij ging naar binnen om te kijken of er enig geld was. Uit een glas nam zij f 7.50 en in het buffet trof zij een geldkistje aan. Zij riep toen W. naar binnen en deze kon met een sleuteltje, dat hij op het buffet aantrof, het kistje openmaken. Er zat f 75 in en het meisje nam er f 30 uit, waarvan zij er tien aan W. gaf. Des middags gingen zij weer terug naar het. huis en nam zij de rest van het geld uit het kistje W. kreeg daar van f 20. Vanmorgen moest W. voor de Haar lemse Rechtbank terecht staan en het bleek, dat hij op zijn strafblad reeds ze ven veroordelingen had. De officier ge waagde van het zwakke karakter van verdachte, die niet opgewassen was te gen het meisje. Hij eiste vier maanden met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Daarna moest het meisje terecht staan en deze deed het steeds zo voorkomen als zou W. de drijfveer van het hele geval geweest zijn. Bij de politie had zij echter hetzelfde verklaard als W. vanmorgen voor de rechtbank vertelde. Tenslotte moest het meisje wel toege ven, dat de gehele affaire zich had af gespeeld als hierboven beschreven. Het lid van de raad mevr. E. Smitz Peper (P. v. d. A.) heeft' het college van B. en W. van Haarlem onder de aan dacht gebracht, dat nog steeds last on dervonden wordt van het vuilstorten in het Burgemeester Reinaldapark. In de laatste tijd is deze kwestie weer urgent geworden, aldus mevrouw Smitz. De felle Oostenwind, die nu al dagenlang waait, bezorgt de omwonenden naast de gewone hinder van wegwaaiende rommel nog een onbeschrijfelijke stank, zodat deuren en ramen steeds gesloten moeten blijven. Acht het college de tijd nu gekomen deze vuilstorting te doen staken? Temeer nu de bewoners nog steeds de last ondervinden, ondanks de maatregelen die de gemeentereiniging heeft genomen als afdekken van vuil en desinfecteren. In samenwerking met de Haarlemse politie is gisteren door de Bloemendaalse politie een drietal personen aangehou den en opgesloten, verdacht van in braak in enkele consumptietenten en café's. Het zijn de 28-jarige los werker M. R., zijn vrouw de 17-jarige S. M. en de 26-jarige los werkman W. R. D. Van de inbraken zijn vier gevallen bekend, o.a. in Het Karrewiel en in een con sumptietent in de Kennemer Duinen. In verband met deze diefstallen is in IJmuiden de 16-jarige J. E. M., broer van de jonge vrouw, gearresteerd. De politie vermoedt, dat zij ook de hand hebben gehad in een kippendiefstal in de Haarlemmermeer. Tussen de B.V. ,Het Noorden" en de B.C. „Hof van Holland'' wordt in een massakamp de Bavo-beker verspeeld, welke beschikbaar is gesteld door de B.C. „Hof van Holland". Gisteravond werd een aanvang met deze wedstrijden gemaak ten het resultaat van deze eer ste avond, welke bij B.V. „Het Noorden" werd gespeeld, was als volgt: Nobels 250 250 19 66 13.15 Karman 250 162 19 48 8 47 Scholten 210 210 31 33 6.77 Barnhorn 165 89 31 12 2.87 Koer 55 47 33 5 1.42 Mosch 65 65 33 7 1.96 Thoolen 140 132 27 5.50 Handgraaf 145 145 21 24, 6.04 v. d. Wakkef 115 115 29 18 6.38 Schulte 115 97 29 18 5.38 Kloos 85 73 38 11 1.92 van Tiggelen 100 100 38 11 2.63 Nouwland 75 75 29 16 2.58 Van Trigt 80 79 29- -16 2.72 Uit de rapporten, die over haar waren binnengekomen, bleek, dat men haar nergens langer dan een week in dienst gehouden had. Haar gedrag was schan delijk en ontzettend gemeen, Zij was manziek, een rauwe, brutale meid, klet serig, enz. De Officier van Justitie noemde het tweetal derhalve geen verheffend stelle tje; maar hij achtte een onvoorwaarde lijke straf voor het meisje nog niét ef fectief. Ditmaal wilde hij volstaan met drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf en een voorwaardelijke ter be schikking stelling. Uitspraak Donderdag 20 Januari. De districtsbesturen voor de melk- organisatie in Zuid-Kennemerland zul len hedenavond half 7 bijeenkomen om over de melkprijzen in verband met de 3 cent verhoging te vergaderen. Eerst vanmiddag om 4 uur kunnen de ver schillende besturen in Den Haag te recht, teineinde van de richtlijnen van de regering kennis te nemen. Woens dagavond zijn de slijters uit Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort bijeengeko men om hun belangen van de voor- en nadelen te beschouwen. Het is de ver wachting. dat in Haarlem de melk vier cent per liter duurder wordt. De ge saneerde gebieden, Heemskerk, Velsen en IJmuiden en andere in Kennemer- land, zullen in een aparte vergadering beraadslagen over de te nemen maat regelen. De directeur van het Frans Hals Mu seum deelt ons mede, dat de gemeente lijke verzamelingen met enkele kunst werken zijn verrijkt. Iemand, die onbe kend wenst te blijven, schonk een teke ning van H. A. Hanriët; door de gemeen te werd aangekocht resp. een landschap met boerderij van H. A., van Daalhoff (in 1867 te Haarlem geboren); een interieur met fluitspeler door Joh. Reekers (geb. te Haarlem in 1790 en aldaar overleden in 1858) en van J. Larij ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag Duinrand bij Faickenisse. De heer Paul Brandt schonk aan het museum een tweetal tekeningen door J. C. Waldorp (geb. te Amsterdam in 1740, overleden te Den Haag 1808) uit 1799, naar portretten door Frans Hals, waarvan een eertijds verloren is gegaan Mevr. A. A. Metz-Backer Overbeek schonk een viertal behangselschilderijen van de hand van de Haarlemse schilder Leendert Overbeek (Haarlem 1752-1815). B. en W. van Haarlem, hebben besloten aan de „Dagopenluchtschool" aan de Middenweg 220 de naam van Albert Schweitzerschool te geven. De kerstboomverbranding in Oud- Schoten vindt plaats om 7.30 en niet zoals elders in de stad om 7 uur. Daar na wordt een lampionoptocht gehou den. De deelnemers moeten zich uiter lijk 6 uur op het Maasplein melden, waar de stoet wordt opgesteld. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is ingebroken in het Triniteitsly- ceum aan de Zijlweg te Haarlem. Waarschijnlijk heeft men eerst twee ruiten van de kamer van de conrector ingedrukt, waarna het vertrek door zocht werd. Uit een kast, die gefor ceerd was, wordt een bedrag van 37.50 vermist. Getracht is nog om via de deur, die gesloten was, de gang te be reiken, doch deze poging is mislukt. Via de ingedrukte ruiten verliet men de kamer weer en wandelde de cour op. De kamer van de rector vormde het volgende doelwit. Ook daar ver schafte men zich toegang via twee rui ten. Een pakje sigaretten vormde de enige buit. Maandag hebben zes Heemsteedse jongens negentien Oostenrijkse dennen in Groenendaal vernield en de gemeen te daardoor een niet onaanzienlijke schade berokkend. Vier van hen waren lid van de Heemsteedse Jeugdnatuur- wacht. Gistermorgen werden zij bij de bur gemeester van Heemstede, mr. A. G. A. van Rappard ontboden, die de jongens een zeer scherpe reprimande heeft ge geven, waarbij hij tevens een beroep heeft gedaan op hun verantwoordelijk heidsgevoel. De ouders van de jongens zullen voor de schade aansprakelijk worden gesteld. Advertentie De uitgelezen, geurige Oriënttabakken, waar van DUBEC cigaretten zijn gemaakt, bepalen de vanouds vermaarde DUBEC-kwaliteit. U proeft de „natuurlijke", pure Oriënttabak, die geen hoest verwekt. De „trend", de trek is tegenwoordig onmiskenbaar naar Oriënt. Ga dus óók over op DUBEC 1 DUBEC in het vanouds bekende rode doosje: 90 Ct DUBEC, de edele Oriënt-cigaret De directie van de nieuwe electrische centrale in Haarlem-Noord nam destijds het initiatief, om de jeugd in deze buurt uit te nodigen voor een rondleiding door het nieuwe gebouw. Het was niet alleen de bedoeling, om de jeugd een verzetje te verschaffen in de Kerstvacantie, maar ook de jongere garde te wijzen op de gevaren en de schade, die kunnen worden aangericht bij het spelen cp straat. Op de, foto maakt een monteur enkele enthousiaste bezoekers wegwijs in het labyrinth van meters in één der localiteiten. Het was in de late ochtend van de vierde October van vorig jaar dat een man en' vrouw al twistend door de Fan- nius Scholtenstraat liepen in Amster dam West. Daarbij liep op een gegeven moment de ruzie zo hoog, dat de man een geo pend zakmes te voorschijn haalde, de vrouw met zijn linkerhand vastgreep en met de rechter haar van dichtbij en met kracht een aantal steken toebracht in hoofd, borst, zij en handen. Als een waanzinnige wierp zich de wildeman op de weerloze vrouw die niet onwaar schijnlijk de dood zou hebben gevonden, als een voorbijganger de onverlaat niet op de rug was gesprongen, zodat er een adempauze ontstond waarin het slachtoffer dat hevig uit vele wonden bloedde, in een naburige bloemenwinkel kon vluchten. Dank zij de kloeke houding van de winkelier die direct de deur afgrendel de, werd verder onheil, voorkomen. Door het dolle heen verbrijzelde de man nog de etalageruit en beukte hij een paneel uit de winkeldeur. Daarna droop hij af om tot bezinning te komen in een café waar hij enige ogenblikken later werd gearresteerd. En aldüs eindtgde; zoals Dinsdagmorgen voor de Amsterdamse Rechtbank bleek, met bruut en dierlijk geweld een verhouding die pas enkele jaren eerd-r met een overvlod aan on baatzuchtige liefde was begonnen. De verwondingen van de vrouw zijn tenslotte nog meegevallen. Na een week verpleegd te zijn in een zieken huis, was zij zo goed als genezen. Wel verklaarde zij ter zitting, dat de hand, waarmee ze de steken, die op hoofd en hals waren gericht, had afgewend, nooit meer goed was gekomen, ten gevolge van eer) doorgesneden pees. De dader zei zich van de steekpartij niets te herinneren. Hij had van de vrouw gehouden en hield er nog van. In die tussentijd had hij haar nooit enig kwaad willen doen. Ook die dag niet, toen hij met haar wandelde door de Fannius Scholtenstraat en ineens op haar had losgestoken. Het moest als een vlaag over hem heen zijn ge komen. Ten stelligste ontkende hij zich Gisteravond kwam de raad van de gemeente Hillegom in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van de gemeentebegroting. Tijdens deze vergadering is de kwestie rondom de speeltuinvereniging „Kindervreugd" aan de orde geweest. Wethouder P v. d. Boer, wiens naam iW deze affaire nogal eens genoemd is, verklaarde bij de aanvang der vergadering, dat hij bewijzen ter tafel kon brengen, dat hij niet uif de geheime vergadering had gesproken, zoals sommige raadsleden hadden beweerd. Nadat de heer Keyzer van de P. v. d. A. een verklaring had afgelegd, waarin hij de heer v. d. Boer voor de gehele affaire aansprakelijk stelde, maakte de heer Degenaars, eveneens van de P. v. d. A., onverwachts een einde aan de discussies omtrent dit onderdeel van de kwestie door zijn excuses aan de heer v. d. Boer aan te bieden. Wel verklaarde de heer De genaars tegen de toelage aan Kinder vreugd" te zullen stemmen. Dit was voor de voorzitter, burge meester Van Nispen tot Pannerden, aanleiding net verloop van de kwestie nog eens onder de loupe te nemen. Hij stelde vast, dat het optreden van het bestuur van de speeltuinvereniging, nadat dit kennis had genomen van de voorwaarden, door het gemeentebe stuur gesteld, nogal onbegrijpelijk was geweest door niet accoord te gaan met de voorwaarden van het kerkbestuur. Dat dit bestuur nu op de schoen geno men is, staat wel vast, en dat men hier met een soort kwaadwilligheid te doen heeft, blijkt uit het feit, dat men foto-copieën heeft laten maken van het contract. Het gemeentebestuur, al dus de burgemeester, wil niets meer met deze vereniging te maken hebben De eerste spreker in de algemene beschouwingen was de K V. P -fractie leider, de heer Th. Bakker. De pro blemen, waarvoor een gemeentebe stuur wordt geplaatst, vermeerderen zich nog steeds. Het woningtekort was nog steeds zeer groot en hierbij wees spr. er op, dat het een misvatting was te denken, dat het hier alléén de taak der ge meente zou zijn, om hierin verbetering te brengen. Hier behoorde iedereen al les te doen, om er verbetering in te brengen en er moest een bunde ling van krachten komen, organisaties, bedrijven en personen en, hij doelde vooral op degenen die hun bestaan vinden in het hoofdbedrijf der ge meente, het bloembollenvak. Vooral nu de alarmkreet door de Bollen streek gaat dat het tekort aan wonin gen tot gevolg zal kunnen hebben dat het bloembollenbedrijf hier niet zal zijn te handhaven. Het bloembollsnbedrijf dient even als de industriegebieden te worden behandeld, want door de verregaande mechanisering van het bedrijf is het niet meer louter een agrarisch be drijf. Reeds enkele jaren geleden, zo ging de heer Bakker verder, was door hem gepleit voor een omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Het was uit de tijd op grond van de steeds voortschrijdende ontwikkeling der bevolking en ook vanwege de aan passingsmogelijkheden aan de sociale voorzieningen om er een bedeling op na te houden, zoals deze nu nog ge schiedt. Dan vroeg hij de aandacht voor Hil- legoms expansie-mogelijkheden. Met het vrije gezicht op de duinenrij be ginnende, wenste hij benutting van de uitbreidingsmogelijkheden naar die kant met alle mogelijke aspecten die daaraan waren te verbinden, een weg naar zee, recreatiemogelijkheid, cul tuurgrond, vreemdelingenverkeer enz. Met „Meer en Dorp" I en II in het vooruitzicht gingen zijn gedachten uit naar een derde „Meer en Dorp" dat hij wenste gebouwd te zien als een villapark. De voorzitter begon met er op te wijzen, dat er een misverstand bestaat ten opzichte van het verschil van be oordeling van industrie- en bloembol lenvak. De toewijzing van woningen hangt van andere motiveringen af. Het ging er om, of er sprake was van een vertrekkende of vestigende gemeente. De industriegebieden kregen aparte toewijzingen. Zo was het tot voor korte tijd, nu begint er bij Ged. Staten een andere beoordeling te komen. Het probleem is echter zeer ingewikkeld. En op de vraag, hoe het staat met de woningbouw en het bouwrijp maken van gronden gaf spreker een opsom-^ ming van hetgeen er thans op stapel" staat. De grote gevaren van het verkeer zijn B. en W. bekend. De doortrekking van de v. d. Endelaan is een van de middelen, óm daarin verbetering te brengen, evenals de plannen, die er be staan, om doortrekking van de nieuwe v. d. Endelaan naar Loosterweg en mo gelijke nieuwe verbinding met de Hoofdstraat. Wat de medewerking tot de bevor-' dering van huizenbouw door de be drijven betreft, waren B. en W. tot grote medewerking bereid. De omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in „iets" anders had de aandacht van B. en W. Er zijn binnen kort voorstellen te verwachten. Op vragen van de heer Van Egmond over krotopruiming en sloping van het gebouw in de Kerkstraat (de oude Franse school), die door de laatste storm zo ongeveer een ruine is gewor den, zei de voorzitter, dat het met de krotopruiming niet zo gauw zal gaan als men wel- wenst. De oud-Franse school zal zo spoedig mogelijk worden ontruimd. De heer Van Egmond had ook een lans gebroken voor betere vergoeding aan het brandweerkorps. De voorzitter betwijfelde, of het korps hiervoor iets zal voelen wanneer de vrijwilligheid in het geding komt. De mestlozing aan de Haven was slechts een voorlopige oplossing, aldus spr. De verbetering van de Meerlaan zou in Maart a.s. beginnen en spr. deed een beroep op de bewoners om mede te werken tot verfraaien van deze straat. De de Vuilnisophaling nog geschiedde met de ouderwetse wagen en dat er nog geen vuilnisemmers waren kwam, doordat het plan nog niet geheel was uitgewerkt. De vergadering wordt vanavond voortgezet. op de steekpartij te hebben voorbe reid. Wat de vrouw tegensprak. Hij zou haar zelfs herhaaldelijk hebben bedreigd met de dood. Hij had ook in normale gevallen zijn zakmes alleen bij zich in zijn werkpak en niet in zijn goede costuum als op die 4de Oc tober. Verdachte hield echter vol, dat dat toeval was geweest Hij had alleen maar met haar willen praten en al pratend was hij ontzettend boos ge worden, omdat ze hem tot in het diepst van zijn wezen had gekrenkt. Bah, had ze gezegd, ik schaam er me over, dat ik zo lang met zo'n oude man als jij omgang heb gehad. En dat terwijl hij, verdachte, die vrouw en kel goeds had bewezen, jaren lang. Hij had haar en haar vele kinderen in de bitterste armoede aangetroffen en jaren lang had hij. iedere week zijn loon voor haar afgedragen, tot op de laatste cent. Hij had alles voor haar gedaan. Na jaren stonden ze dan op trouwen, maar ze hield hem zoet en verklaarde aan haar kennissen: ik spuug op hem, het is mij alleen om zijn centen te doen. Daarover twistend was hem plotse ling de bodem onder zijn voeten weg gezonken, maar van de steekpartij herinnerde hij zich niets. De vrouw verklaarde nog, dat ver dachte op een gegeven moment, kort voordat hij haar aanviel, even was achtergebleven als om een sigaret aan te steken, maar toen hij weer naast haar liep verbaasde zij ér zich over, dat hij niet rookte. De bediende uit de bloemenwinkel zei gezien te hebben van vlakbij, dat verdachte het mes geopend en wel uit de zak had gehaald. Omstandigheden, die wijzen op voorbedachten fade. Te meer, omdat verdachte het mes met één hand had getrokken en dat al dus werd aangeroerd onmogelijk met één hand had kunnen open ma ken. Ter zitting bewees verdachte evenwel, dat hij tot die krachttoer zeer wel in staat was. Samenvattend meende de Officier van Justitie dat verdachte, een primitieve maar nauwelijks verminderd toereke ningsvatbare persoon, door zeer sterke affectieve banden aan de vrouw was gebonden. De vrouw daarentegen was door banden van geheel andere aard aan verdachte gebonden. Zij was ook in staat hem uiterst diep te kwetsen. Feit echter bleef dat hij op die 4e Oc tober als een beest was losgebroken en daarbij een groot gevaar was geweest voor de gemeenschap. Hij had haar op het critieke moment z.i. echt willen doden en eiste ter zake van poging tot doodslag 2% jaar gevangenisstraf. De verdediger bepleitte vrijspraak op grond van het feit dat verdachte niet wist wat hij deed. Uitspraak 18 Januari. (ZONDAG 9 JANUARI) AL C MARIA V.—A.D.O. K.V.V.—VELSEN H.B.C.LAAKKWARTIER^ ONZE GEZELLEN—K.B.V. H.E.D.W.—NAS LISSE—ROUWKOOP WARMUNDA—V.V.S.B. S.J.C.TEYLINGEN U.S.V.U.—D.R.C. Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie van de N. Haarlemsche Crt. Sme- destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuisthe den worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor elke goede oplossing wordt één punt toegekend. Zoals bekend heeft de minister van Verkeer en Waterstaat een geheel nieuw plan bekend gemaakt voor een nieuwe Rijksweg, die het tunnel verkeer vanaf Velsen naar de Rijksweg Amsterdam Den Haag bij Abbenes moet voeren. B. en W. van Haarlemmermeer hebben nadat het plan van de Rijkswaterstaat bekend werd direct naar de juiste proporties ervan geïnformeerd. Eerst bij 'Bé Provincie, rnaar .toen J5Ieek aai men daar ook nóg niets wist, bij het Rijk. Het is B. en W. gebleken, dat de Rijks waterstaat met grote haast het tracé van deze weg aan het onwerpen is. Binnen- kor zullen de Rijkswaterstaat en het gemeentebestuur over dit plan een sa- menspreking hebben. De weg komt ..de Haarlemmermeer binnen aan de noordkant, oostelijk van Fort De Liede, kruist de Schipholweg bij de knik in die weg, gaat vervolgens met een wijde boög oostelijk om Vijf huizen, om vervolgens langs de IJtocht in de richting van Abbenes te gaan, waar de kruising met de Rijksweg Am sterdamDen Haag volgt. (Niet officiële Koersen» Vorig Opening De raad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude komt Vrijdag 14 Januari in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. voorstellen tot toe passing van de bezoldigingsregélingen en het instellen van een sportcommis- sie. slot 33,» Ned. 1953 102 314 Ned 1953 102 314 Ned. 1948 100% 3% pCt. Ned. 1950 100% 3% Ned. 1954 100% 3-31/j Ned 1947 100 yi 3 Ned. 62-64 oei tac. 101H Inschr. GrtbK. 1946 3 pCt. 99% Ned. Hande) Mij eert. 215 A.K.U. 316% Van Berkel s Patent 169% Calvé-Delft eert 264 Van Gelder 262% Ken. Hoogovens eert. 289 Unilever cert. 384 Ned. Kabel 259% Philips 334 Kon. Petroleum 552% „Amsterdam' Rubber 107% Holl Amerika Lijn 186% Kon Ned. Stoomb. Mij. 191% Ned. Scheepv Unie 161% H.V.A. 140 Deli Mij. Cert 131% ex 6 pet. int. div. 6/1 100% 311 379 328» 546 106 191% 160 140 129% 4/1 5/1 Anaconda Copper 51% 48% Betlflehem Steel 109% 105 Chrysler Corp. 72% 69% General Electric. 50 48 General Motors 100% 97% Kennecott Copper 105 100% Montgomery Ward 81% 78 North American Co. 28 27% Radio Corp 40% 39% Republic Steel 82% 77% Royal Dutch 733/4 71% Shell Union Oil 61% 61 Southern Pacific 55% 78% 53 Southern Railway 76% Tidewater 26 2534 U.S. Steel 73% 70% Stemming: gemakkelijk Ter vereenvoudiging van het opbergsysteem van de persoonskaarten op het Bureau Bevolking te Haarlem, heeft de raad destijds besloten een fotografeer installatie aan te schaffen, waardoor van de kaarten foto's kunnen worden gemaakt. Bovenstaande foto geeft een beeld van de nieuwe installatie. 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2