Kunnen de Z.-Molukken economisch een zelfstandig bestaan voeren? Mogelijkheid tot ontwikkeling der natuurlijke hulpbronnen mag niet worden verwaarloosd Drankdiefstallen op Schiphol voor Haarlemse Rechtbank Bestaat er wederzijdse beïnvloeding van lichaam en geest? A Op kousevoeten bij monument Voortgezet onderzoek bracht nieuwe ernstige misdrijven aan het licht PIJNT RHEUMIN VAGINA 9 ZATERDAG 8 JANUARI 1955 De Belgische wapensmokkel Leiders van speelclub in België veroordeeld Aan ziekten alsmaagzweer, enkele vormen van hoofdpijn enz. liggen veelal geestelijke conflicten en moeilijkheden ten grondslag door de Japanners geschiedde, zou door de Ambonse bevolking zelve ter hand dienen te worden genomen, waar bij de oprichting van een of meerdere visconservenfabrieken zou dienen te worden tot stand gebracht. Hetzelfde geldt voor de vroeger door Japanners. Australiërs en Denen uitge oefende parelmoervisserij. Ook de lola- schelpvisserij (knopenfabricage) kan van enig economisch belang worden. De aardoliewinning op Oost-Ceram tenslotte is economisch van het grootste belang voor de Zuid-Molukken. Wij be hoeven hierbij niet uitvoerig stil te staan. De olieproductie neemt regelma tig toe. Bij het aangeven van middelen tot economische verheffing van een gebied, of het ontsluiten van nieuwe welvaarts bronnen, ontbreekt de invoering van nieuwe cultures zelden op het program ma. Het valt niet te ontkennen, dat het ondernemen van wat nieuw en onge woon is, in de regel meer aantrekt dan onderhoud en vernieuwing van hetgeen reeds bestaat. Te bedenken is echter, dat ook het volmaken en veredelen van het bestaande niet alleen grote voldoe ning kan verschaffen, doch dikwijls ook de meeste waarborgen schept voor een blijvend succes. G. L. T. en van de econo- nen door het uitschakelen van de historische factoren d-MoIukken, dan gemakkelijk tot een onjuiste gevolgtrekking worden emaakt tussen de gebracht. anda-eilanden en De vorm en mate van achterlijkheid, de oorzaken L-eilanden". daarvan, het falen voorheen van zoveel pogingen om s eerst genoemde vooruitgang te brengen, maken het vraagstuk van de iwen, toen deze economische ontwikkeling en mogelijkheden moeilijk wereldmarkt; die te overzien en ingewikkeld. Van Hoëvell, die onder de wanneer men en- gewestelijke bestuurders van de toenmalige residentie mdert in 1904, Amboina door zijn grote kennis van land, taal en volk jebied zelfs nog nog steeds een vooraanstaande plaats inneemt, ver klaarde indertijd in een officieel verslag aan de rege- de overeenkomst ring betreffende de economische toestand: „Deze stre- die langs de ken zijn een beschaming voor alle boekenwijsheid en gd, en die van de voor alle economische redeneringen en stelsels. Alle id, omdat hij er middelen zijn tot dusver tevergeefs beproefd om de be- igenzeglijk meer volking dezer streken tot meerdere welvaart te bren- lij daar vindt, te gen." En verder: „Alle pogingen tot verbetering stuiten heid voor de op- af op de inertie van de Ambonees, een gevolg van de weinige behoeften die hij kent en de gemakkelijkheid ringen in de aard waarmee hij in die behoeften (sago, vis en sagoweer) schijnselen, kun- voorzien kan." Amerikaanse markt veel hoger waren genoteerd dan die van Zanzibar- en Madagascar-nagelen. Soms lagen de no- TT— teringen zelfs zo ver uiteen, dat de T?r>r— prijs van Ambon-nagelen 60 pet. tot 100 3 pet. hoger was dan die van de andere A buau soorten. Het is wellicht mogelijk om de kruid- ow nagelencultuur op moderne leest te schoeien en tot een rer.dabel volksbe- ioroi drijf te maken. Misschien ware de op- lossing te zoeken in het aanleggen van ^-Sumatra nieuwe aanplantingen in ruim plant- nswn' verband met een of ander gewas als J tussencultuur. \TT De cultuur van no.temuskaat heeft voor de bevolking slechts geringe betekenis en het verdient zelfs geen mm aanbeveling, gelet op de moeilijkheden zmrzmrmmm: die zich in de handel voordoen, om de r aanplant door het volk aan te moedi- gen. Voor de Bandase perken is de —y gouden tijd reeds lang voorbij. Wel geeft de buitengewoon vruchtbare bo- dem van die eilandengroep dikwijls nog Spreng'" mooie oogsten, wel wordt de Bandanoot ruiHaT^y nog altijd als superieur beschouwd. V* doch de prijzen, die het product orde i VK mm vert, zijn meestal gering. v°' N Aj '-y a. VBahJ La jar «et verdient wellicht aanbeveling om ulC"S-= door propaganda voortdurend de aan- J= dacht op het artikel te vestigen, zoals 1 o.a. voor de thee geschiedde. In 1924 werd in Amerika een intensieve recla- 8 A n u a (tt- mecampagne begonnen voor het ver- OEZELFSTANDIGVERKLARING VAN DE ZUID-MOLUKKEN Kobi OManco ^A-Jnusau>ut GUINEA 'Hihjmesi liïulama V .'Zf I LANDING .BAAI V BAGUIA: «M f J JS Iburu Hgkurilf .wp>* over een groot deel van het betreffende personeel. Een van hen. die ook bij de diefstal betrokken is geweest, heeft zelfs zijn dood te wijten aan drankmis bruik. aldus deelde de Officier mede. Tegen twee der verdachten, de 21- jarige A. T. uit Amsterdam en dè 37- jarige G. P. uit Haarlemmermeer, vor derde de Officier een boete van f 50.-. De expeditieknecht P. R. uit Badhoeve dorp hoorde twee weken gevangenis straf tegen zich eisen. Deze verdachte heeft aan zijn heling, die hem ten laste was gelegd, weinig plezier beleefd. Toen hij een fles jenever, die hij uit het vliegtuig had ontvangen van een colle ga, zolang in een afvalwagen had ge stopt en deze later wilde ophalen bleek de buit verdwenen, meegenomen door een ander, „die blijkbaar ook van Bok- ma hield". Tegen de verdachte M. K. uit Amsterdam eiste mr. Pitlo een ge vangenisstraf van een week. 'De voor man J. T. uit Haarlemmermeer droeg naar het oordeel van de OffiGier de meeste schuld, omdat deze ook de groot ste verantwoordelijkheid heeft gehad. Tegen hem vroeg mr. Pitlo een gevan genisstraf van twee maanden met aftrek. De verdachten werden verdedigd door dr. mrs. J. Rutgers en J. Smithuysen. Mr. Rutgers bracht onder meer naar vo ren, dat de uitoefening, van controle door de bedrijfscommissie van de K.L.M. ernstig gehinderd wordt door de gebrekkige huisvesting in de barak ken. Mr. Smithuysen legde meer de na druk op de grote verleiding, waaraan het personeel van Schiphol bloot stond, waar het het leeghalen van vliegtuigen betrof. „Zij zien er bij aankomst uit als een juist verlaten bruiloftsmaal". De president van de Rechtbank, mr. J. P. Petersen, stelde de uitspraken in alle zaken vast op Donderdag 20 Januari 's morgens om half tien. baai v. ambon: Autoweg Vliegveld Reeds meer dan 5 jaar zijn er ge wapende acties aan de gang tussen de RMS, de strijdkrachten van de Zuid-Molukken en de Indonesische troepen, de TNI. Na de bezetting van Ambon werd de hoofdmacht van het RMS-leger naar Ceram overgebracht. Gedurende 1951 en 1952 hield men zich voornamelijk met de organisatie van deze strijdkrachten bezig. Sinds dien werd een guerilla gevoerd. Vol gens kolonel Tahapary, Kolonel fd. Opperbevelhebber RMS-strijdkrachten, opereert op Ceram en de andere hoofdeilanden bijna een divisie RMS- troepen. Volgens verklaringen van Indonesische zijde bevinden zich op de hoofdeilanden circa 800 man RMS- troepen. In grote lijnen ligt de situatie wel zo, dat guerillastrijd wordt geleverd op Ceram, Ambon, Haroekoe, Sapa- roea en Noesa Laoet (zie kaart). Voor al West-, Noord- en Zuid-Ceram schij nen hier de zwaartepunten. Grotere aanvallen van de RMS-troepen schij nen gericht te zijn tegen de haven plaatsen Piroe, Wahai, Boela en Kai- ratoe. (Piroe is een, als haven, be langrijke plaats. Boela is belangrijk vanwege de olie). In December 1954 kwamen er ver schillende verklaringen uit Indonesi sche kringen, waaruit men kon opma ken, dat op Ambon infiltraties plaats vonden pan troepen van de RMS. Het blad Mèrdekamaakte melding van vliegtuigoperaties op Ambon. De laat ste berichten spraken weer van lan dingen op de Noord- en Zuidkust van Ambon. Bij Oereng werd het verzet van Indonesische militairen gebro ken. De bevolking van hatoehayat heeft kantoren van het Indonesische bestuur vernield. De Indonesische Luchtvaart Mij. heeft de dienst op Ambon gestaakt. Nu is dan de staat van oorlog voor de Molukse eilanden afgekondigd. I0R0TAI BORNEO ~T^GUINEA SPCLAEIli De diefstallen, waarvoor de vijf ver dachten, bijna allen expeditieknechten, terecht stonden, hadden weinig om het lijf, zoals ook in de gestelde eisen tot uitdrukking kwam. Bij het bemachtigen van de sterke drank hadden zij vrijwel vrij spel. Zij hadden tot taak om, zodra er een vliegtuig was geland, dit leeg te halen en de overgebleven levensmidde len en drank deels bij de douane af te leveren, deels in de pantries op Schip hol té bergen. Soms troffen zij jenever aan en allengs was de gewoonte ge groeid om daarvan enkele slokjes te nemen. De een nam met weinig genoe gen, de ander liet het vocht wat rijkelij ker door het keelgat vloeien. Deze men taliteit scheen zich uitgebreid te hebben OOST INDONESIË Advertentie BOB HAD GELIJK AAN HL HA B TWII KAARTEN VOOR H»T »TAOIONJ S WAT EEN GOAL! WAT 'N PB ACHT WED. STRIJD! VERBEELD 3E DAT IK Die GEMIST HAD! De correctionele rechtbank te Turn hout heeft arrest gewezen in een zaak tegen drie Nederlanders, die een speel club te Baarle-Hertog leidden. J. B. uit Den Haag, werd tot drie maanden en 80.000 fr. boete veroordeeld. J. M. en J. C. eveneens uit Den Haag, wer den bij verstek veroordeeld tot vier maanden en 100.000 fr. boete. lijk is dat er een specialist aan te pas komt. De specialist die hiervoor in aanmerking komt is de zenuwarts en wel de psychiater. (De zenuwarts is de specialist die zich bezig houdt met ziekten en afwijkingen van het zenuw stelsel; de psychiater voornamelijk met ziekten of kleinere afwijkingen van de geest; de neuroloog met aan doeningen van hersenen, ruggemerg en de zenuwen, die vandaar naar alle delen van het lichaam gaan.) Veel mensen hebben echter een afkeer van of misschien angst voor een psychiater, omdat helaas nog steeds in ruime kring de mening op- Een correspondent van het dagblad Trouw schrijft het volgende: In zijn Nieuwjaarsrede heeft de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gooiland, de heer J. G. E. Gieskes, een treffend voorbeeld gege ven van de deprimerende invloed van de fiscus op het maatschappelijke le ven. Een gediplomeerd verpleegster met 8 dienstjaren verdiende eind 1954 een sa laris van 283,88 per maand. Dit salaris wordt per 1 Januari '55 verhoogd met 106,12 tot 390.— per maand. Wat ontvangt de (verheugde) ver pleegster nu in feite méér in haar hand? Want daar gaat het tenslotte om! Het totaal-bedrag, dat van het sa laris van deze (interne) verpleegster wordt ingehouden (kost, inwoning, pensioenpremie, loonbelasting, soc. ver zekeringen) bedroeg van haar aan vankelijk salaris f 107.84 en van haar nieuwe salaris f 192.47De ver pleegster ontvangt d s een netto-ver hoging van f 21.49 per maand! Im mers. voorheen ontving zij netto f 176.04 en thans f 197.53. De fiscus is hier weer de lachende derde. Want deze profiteert met ruim f 25.(aan hogere loonbelasting) van deze sala risverhoging en gaat dus per maand nog enkele guldens méér vooruit dan de gelukkige verpleegster zélf.... De salarisverhoging van de verpleeg ster leidt tot verhoging van de ver- pleegprijzen. De exploitatietekorten der overheidsziekenhuizen moeten door de fiscus worden bijgepast. Was het nu niet veel eeiivoudigér geweest, zo vraagt de heer Gieskes, om die verpleegster(s) een verlaging van belasting te geven op basis van haar oude salaris? Een verjaging van belasting met f 21.49 per maand zou voor de verpleegster het zelfde eindresultaat hebben gegeven als thans het geval is met deze salarisver hoging, waarvan de fiscus het sterkst profiteert.... echter geen eenvoudige zaak, omdat het dikwijls moeilijk is de patiënten van de noodzaak hiervan te over tuigen. Zij zijn er zich soms helemaal niet van bewust dat zij met psychische moeilijkheden te kampen hebben en als zij zich er wel meestal vaag van bewust zijn dan beseffen zij niet, dat er zich in hun onderbewustzijn nog veel meer afspeelt dan zij weten. Het zijn juist die opgekropte, onderbewus te spanningen, die lichaam en geest gN», (Van onze medische fta medewerker) 4 il \T andaaS willen wij I IJL V ingaan op de vaak jw gestelde vraag of fl lichaam en geest elkaar II beïnvloeden. 1 jl De moderne geneeskun- j V, de komt meer en meer tot vs. het inzicht, dat lichaam en geest een onlosmake- L fj lijk geheel vormen. Niet twee eenheden die zijn sa mengevoegd, maar één wëzen dat bestaat uit een geest en een lichaam. Het zal U dus niet ver bazen als wij vaststellen dat bij een feestelijke stemming van de ziel ook het lichaam hiervan de gunstige in vloed ondergaat, terwijl omgekeerd een lichaam dat niet mee wil, de feestvreugde voor de geest aanzienlijk bemoeilijkt. Alleen heiligen en andere begenadigde geesten maken hierop een uitzondering. Zij zijn in staat om, meestal na lang langdurige oefening, de invloed van het zwakke en trage lichaam op de geest tot een minimum te beperken. Er is zelfs een nieuwe tak van de geneeskunde die zich bezig houdt met de invloed van de geest op lichame lijke ziekten, de zogenaamde psy chosomatische geneeskunde Psyche en soma zijn uit het Grieks afgeleid en betekenen respectievelijk geest en lichaam. Het is reeds lang bekend dat bij sommige ziekten ,,de omstandighe den" of „zenuwen" een grote rol spe len. Mensen met een maagzweer bijv. hebbeni vaak. een druk en jachtig le ven en niet zelden veel zorgen en verantwoordelijkheid. Zo zijn er meer dere ziekten waaraan vaak geestelijke conflicten en moeilijkhedën ten grond slag liggen. Sommige darmontste kingen, enkele vormen van hoofdpijn, veel gevallen van vetzucht kunnen hiertoe gerekend worden. Wil men deze ziekten genezen dan zal men niet kunnen volstaan met het lichaam te behandelen, men mag ook de geest van de patiënt niet vergeten. Dit is Advertentie Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen geld doet dat alleen iemand die gek is b;j een psychiater onder behande ling komt. Voor een deel hebben hier ook de vele romans en films schuld aan, waarin de schrijvers de psychia trie misbruiken als interessant gege ven om hun verhaal boeiender te maken. De mens met een lichamelijke ziekte zal zelden' of nooit aarzelen hiervoor een arts te raadplegen; integendeel het bezoek aan de vertrouwde dokter en het uitspreken van de klachten geven al veel opluchting. Daarom is het zo betreurenswaardig dat mensen met geestelijke moeilijkheden er veel minder gemakkelijk toe komen een arts of een psychiater te raadplegen. Dit geldt in nog sterkere mal indien men zich er niet of nauwelijks van bewust is. Het is wel begrijpelijk maar daarom nog niet verstandig. Wantrouwen of valse schaamte mogen nooit een rol spelen in de verhouding tussen patiënt en arts. De arts en ook -de psychiater hebben trouwens hun beroepsgeheim, dat voor de patiënt een garantie is, dat zijn geheimen bij de arts veilig zijn. vee] kwaad doen. Iemand die zijn moeilijkheden op een of andere ma nier afreageert, door even gezond kwaad te worden dit is niet het zelfde als zich laten gaan in een blinde driftbui! door een huilbui en niet het minst door zich uit te praten, heeft de zaak ais regel snel afgedaan. Hij zal er weinig last meer van hebben. Gebeurt dit niet dan blijft zo'n moeilijkheid als een onverteerde brok in het onderbewustzijn liggen, geheel of gedeeltelijk vergeten. Toch kunnen dergelijke onverteerde hrokken heel goed verteerbaar zijn. Het is wel de gelijk mogelijk ze alsnog weg te werken. De hulsarts is in eerste instantie degene die juist deze patiënten zou moeten behande len. Hij is het beste op de hoogte met de voorgeschiedenis en de om standigheden. Helaas is dit lang niet altijd meer mogelijk, omdat de mees te huisartsen overbezet zijn, terwijl een dergelijke behandeling juist zeer tijdrovend is. Bovendien vergt zo'n behandeling in sommige gevallen uit gebreidere studie, zodat het noodzake- 81 de éiiiaJT e n> waarvoor voor- r^UolnRiTT1 eilandengordel door kli- l(jkt. glsche omstandigheden geschikt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9