Ijsvermaak in Haarlem en omgeving n „HET PAPIEREN MUSEUM" IN HET HUIS VAN LOOY Nieuwjaarsreceptie Provinciehuis Utrecht zegeviert over Kennemerland I Volksdansfeest in Haarlem Nieuwe garnizoens- comm. in Haarlem Reproductie-tentoonstelling geopend door Ewoud de Kat Pastoor Th. Kwakman overleden Schrijver van de bekende .Profetieën" Duel Gebr. Voorting op home-trainers VIERING ZILVEREN FEEST WIT-GELE KRUIS ZANDVOORT f de populairste op Televisie-gebied TAFELTENNIS «L MAANDAG 10 JANUARI 1955 PAGINA 2 WASSERIJ DUYN Nachtelijk binnenbrandje Districtsdag en Vasten avondviering L.T.J. Jongetje speelt met vuur Veertig jaar in dienst van P.T.T. Haarlem Prijken loterij Kinderhuis St. Joseph Finale Amateur Gabaret Eerste prijs voor de „Hooischelf' Brandstofdieven op heterdaad betrapt Inbreker gearresteerd Hij opereerde o.a. in Bentveld PROGRAMMA H.V.B. SCHUIFT OP Concert N.Ph.O. x ƒ225 gestolen Burgerlijke Stand BILJARTEN Waterstanden Overste F. G. P. Stuker uit Bussum benoemd K.A.B. kring Oost viert feest Optreden cabaret Pander K.A.B. Kring Centrum Basketball u—io PIRATEN VERSLAAN REST VAN HAARLEM ZANDVOORT Zuster Lucilla vertrekt naar Wognum Beurs van Amsterdam s De ijspret heeft gisteren en Zaterdag ook in Haarlem en omgeving hoogtij gevierd. Het ijs in de grachten was echter niet erg betrouwbaar en daarom heeft de politie het raadzaam geacht hier en daar de schaatsliefhebbers van het ijs te halen. Zo werden er Zondagmiddag ongeveer 600 mensen aangemaand het ijs in de Westergracht te verlaten. De ijsbaan Eindenhout mocht zich in een buitengewone belangstelling verheu- gen.Het was er zo druk, dat kleine on gelukjes niet konden uitblijven. De 38- jarige juffrouw in de hulshouding H. v. d. B. kwam Zondagmiddag in aanra king met een andere rijder, viel en brak haar reehterenkel. Verdere ongevallen van enige betekenis zijn echter niet voorgekomen. De ijsbaan aan de Kle verlaan was Zondag alleen toegankelijk voor houders van abonnementen; er werden geen betalende klanten toegela ten. Er waren derhalve te weinig schaatsers op de baan om het scheppen van een gezellige sfeer mogelijk te ma ken. De muziek kon daaraan niet veel verbeteren. In Bloemendaal bleek de vijver van Duin en Daal zeer in trek, terwijl ook het meertje van Caprera een middel punt van ijsvermaak was. Het ijs in de Brouwerskolk werd door de Bloemen- daalse politie afgekeurd. Hoewel het ijs in het algemeen nog niet betrouwbaar is heeft de commissie voor de gem. ijsbaan aan de Kleverlaan toch Zondagochtend om 11 uur de hou ders van de seizoenkaarten in de gele genheid gesteld om schaatsen te rijden. Verschillende stukken moesten nog worden afgezet, die tengevolge van de sterke Oostenwind in de afgelopen week ternauwernood waren bevroren. Er werd druk gebruik gemaakt van de baan door de houders van de seizoen kaarten, want ongeveer 1200 mensen waren er op de baan, die zich uitstekend vermaakten, niettegenstaande het feit, dat in verband met de binnenkort te vestigen rolschaatsenbaan, de accomoda- tie niet aan de nodige eisen kon vol doen. Er is practisch kans, dat Dinsdag de nationale kampioenschappen worden verreden van de Nederlandse Politie- sportbond voor wedstrijden op de korte baan. Sinds jaren is de ijsbaan „De Vol harding" te Heemstede niet zo druk bezocht als 1.1. Zondag het geval was. De baan verkeerde in behoorlijke conditie. Ondanks de drukte zijn er slechts weinig ongevallen voorgekomen en de enkelen, die pech hadden, konden op de baan zelf worden geholpen. Behalve op de ijsbaan werd ook op de vaart, die langs de Wagnerkade loopt, gereden. De andere vaarten waren, behalve een klein gedeelte van de Zandvaart, onberijdbaar en dank zij de mobili- foon van de politie heeft men kans gezien de waaghalzen tijdig te waar schuwen. De door de radio aangekondigde weersverandering is oorzaak, dat door het bestuur van „De Volharding' Advertentie AMSTERDAMSE VA ART ?0 TKL.11Q5J MANGELWAS KANT EN KLAAR, binnen 4 dagen retour. Op het ijs in de Westergracht werd gis teren druk geschaatst. Door het vele ge bruik werd het ijs, dat toch al zwak was, zo gevaarlijk, dat de Haarlemse politie de baan 's middags ontruimde, om ongelukken te voorkomen. nog geen beslissingen konden worden genomen inzake eventuele wedstrij den. Zandvoort leent zich niet bijster voor ijsvermaak. Het enige geschikte open water, de vijver aan de Vondellaan, bevriest door zijn beschutte ligging be trekkelijk langzaam. In het algelopen weekend was het ijs nog door de po litie afgekeurd. Op het parkeerterrein bij de Watertoren had een ondernemend Zandvoorter echter water gespoten en daar een ijsbaantje geopend. Honderden kinderen hebben van deze gelegenheid om hun vaardigheid op de schaats te vergroten, een dankbaar gebruik ge maakt. In het kantoor van een huis aan het Veenbergplein heeft in de nacht van Zondag op Maandag een klein brandje gewoed, waardoor een bureau gedeel telijk is verkoold en een telefoontoestel en een schrijfmachine schade opliepen. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat een vonkje uit een pijp in de prullenmand terecht kwam en het daar in aanwezige papier in vlam heeft ge zet. De brand werd ontdekt omstreeks kwart voor twee, toen het huis reeds vol rook stond. Onmiddellijk wierp de bewoner van het huis zand uit de kat- tebak en water in het vuur, dat al spoedig doofde. De brandweer behoefde verder niet op te treden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alleen de kat was wat onthand Woensdag 12 Januari houden de R.K. Land- en Tuinbouwjongeren in het district Bloembollenstreek hun jaar lijkse vastenavondfeest in het Hille- gomse „Flora", welke viering, zoals bij hen te doen gebruikelijk, gecombineefd wordt met de z.g. districtsdag, hiermee dus het geestelijke en het materiële op prettige wijze verenigend. Een aantrek kelijk programma is ontworpen waar aan wij het volgende ontlenen: 9.30 uur: H. Mis met volkszang in de Martinuskerk te Hillegom, opgedra gen door districtsaalmoezenier Mathijs- sen. Direct daarna begeven de deelne mers zich met hun meisjes naar Flora. Hier vindt een korte begroeting plaats door de voorzitter van de ontvangende vereniging, waarna te ongeveer half 11 prof. Hammerstein een inleiding zal houden onder de titel: „De taak van de jongeren in verband met de ontwikke ling van onze streek." Er zal gelegen heid zijn tot gedachtenwisseling. Is derhalve de morgen gewijd aan de bezinning, de middag zal op geheel an dere leest geschoeid zijn. Na de lunch volgt namelijk om half twee het op treden van een toneelgroep uit de afde ling Hillegom—Zilk met een twee- acter van Henri Lemon: .„Papa strijkt de vlag." Na deze passieve viering zullen de aanwezigen actief aan het spel gaan deelnemen, want om 4 uur wordt het bal geopend onder leiding van Evert Castelein met muziek van het orkest Ge Hof enk. Deelnemerskaarten (f 2) zijn ver krijgbaar bij de bekende adressen. Een vijfjarig jongetje uit de Oranje boomstraat, W. v&n R., speelde Zater dagmiddag, toen zijn moeder niet thuis was, met lucifers. Daar komen meestal ongelukken van en het ventje maakte daarop geen uitzondering. Al spoedig raakte zijn kleding in brand. Het jongetje slaagde ér in het vuur te do ven, maar hij liep brandwonden op aan zijn onderlichaam. Het werd overge bracht naar de Mariastichting, waar men constateerde, dat de wonden niet van ernstige aard waren- Zaterdag 15 Januari hoopt de heer Engel Hugtenburg, besteller eerste klas van de P.T.T., zijn 40-jarig ambtsjubi leum te vieren. De jubilaris begon zijn loopbaan als hulpbesteller in Haarlem in Januari 1915. Na de mobilisatie volgde in Januari 1919 zijn aanstelling als be steller. Hij deed o.m. dienst als chauffeur in de daarop volgende jaren en was van 1948 tot 1949 waarn. voorman in Heem stede. De heer Engel Hugtenburg heeft in zijn vrije tijd een grote belangstelling voor het amateur-toneel; hij is regisseur van de toneelverenging I.V.O. Het zal de jubilaris op zijn receptie, die bij hem aan huis wordt gehouden (Zuid-Schalk wijk 15) Zaterdag zeker niet aan be langstelling ontbreken. Haarlem is zo gelukkig een com missie te bezitten die de jeugd nader wil brengen tot de aesthetische kant van het leven. Een der doeleinden die de afdeling voor de beeldende kunsten nastreeft, is het aanleggen van een col lectie reproducties over de moderne schilderkunst die uit moet groeien tot een scherp overzicht in papier van de ontwikkeling der schilderkunst in de laatste 50 jaar. Het is overigens een hachelijke onder neming om juist dit facet van de eigen tijdse cultuurgeschiedenis naar voren te brengen. Onze tijd is immers zo'n verwarde tijd, en wat de schilders van tegenwoordig maken zijn conterfeitsels uit warhoofden. Moet men nu juist daarmee onze jeugd confronteren? Aldus werd de oppositie tegen de mo derne uitingen van beeldende kunst in een schijn van redelijkheid geplaatst door de heer Ewout de Kat, vice-voor- zitter van de organiserende commissie voor de culturele vorming van de school jeugd, aan het begin van zijn openings woord tot de 2e expositie van het „Pa pieren Mdseum." Maar zo vervolgde hij, als „Vondel" in de school gelezen wordt, plaatst men hem tot goed begrip tegen de tijd en de levenssfeeer van waaruit hij zijn wer ken schiep. Waarom zou men, als het gaat om de neerslag van de spanningen en de FILMS: REMBRANDT: „Magdalena", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7. en 9.15 uur. PALACE: „Knock on Wood", 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Demetrius en de Gladiatoren", 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Getrouwd met de band", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Brood, liefde en fantasie", a. 1. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. HOXY: „Staakt het vuren", a. 1.. 2.30 en 8 u. MINERVA: Di.: „Roman Holiday" a. 1., 8.15 uur. Maandag 10 Januari Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die": „Het donker is licht genoeg", Ab. B, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, van 15.3016.30 uur. Minerva: „Toneelgroëp Theater" met Anastasia, 8.15 uur. Dinsdag 11 Januari Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" met „Het donker is licht genoeg" (Ab. C.) 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 13—15 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 11—3 uur. Zo. van 1—3 uur. Huis van Looy: Reproducties naar wer ken van klassieke moderne meesters. Geopend van 9—12.30 en van 13.3017 u. Zo- 1417 uur. De trekking van de loterij ten bate van het St. Joseph Kinderhuis te Haar lem heeft tot resultaat gehad, dat prij zen zijn gevallen op de nummers: 34177, auto; 51018 rijwiel; 5558 rij wiel; 49767 rijwiel; 41468 rijwiel; 46906 rijwiel; 91257 rijwiel; 8914 rijwiel; 9512 rijwiel; 43216 rijwiel; 70583 naaimachi ne en 96803 keukenuitrusting. 55 In de leeftijd van bijna tach tig jaar is Zaterdagavond te Rijpwete- ring Overleden pastoor Th. Kwakman, sedert 1924 herder van de parochie van O.L. Vrouw Geboorte te Rijpwetering. Met pastoor Kwakman is de Haarlem se clerus een van de meest boeiende en interessante figuren ontvallen, die én door zijn ascetisch leven én door zijn publicaties grote bekendheid genoot. Pastoor Kwakman werd in Volendam geboren op 15 Januari 1875, priester ge wijd 15 Augustus 1898 en tot kapelaan benoemd achtereenvolgens te Benne- In de grote zaal van het gemeente lijk concertgebouw werd gisteravond de finale gehouden van het „Amateur Ca baret" onder auspiciën van Herman Rinket's Variété. Het bleek wel, dat ook de amateurs over bijzondere krach ten beschikken en over het geheel ge nomen stond het programma op een goed niveau. Kees Stet trad op als conferencier en Joop de Leur zorgde aan de piano voor de begeleiding. Aan de finale namen verschillende amateurgezelschappen deel en ten slotte kon de uit drie man bestaande jury de uitslag mede delen. Daaruit bleek, dat de boerenkapel „De Hooischelf" onder leiding van Will van Baekel de eerste plaats bezetten met 141 en een halve punt. Tweede werd Elfrink's Goochelshow met 128 en een halve punt en derde Bergman's imi tatie Armstrong en Inkspots met 126 punten. Wils (Van onze tafeltennis-medewerker) Zaterdagmiddag trok een grote groep tafeltennissers uit de afdeling Kenne merland naar Utrecht, om daar een stedenwedstrijd tegen de gelijknamige afdeling te gaan spelen. Het is, on danks zeer hard en ijverig spelen van de Kennemers een 3735 nederlaag geworden, die echter, gezien de handi cap die de overgangsklassers hadden, alleszins eervol genoemd mag worden. Het overgangsklasse-team had n.l. in Guus Wolters een zwakke plek. Piet van Eyk zou hier aanvankelijk mee doen, maar hij was door ziekte ver hinderd, terwijl een viertal in alle haast aangezochte invallers door de zelfde oorzaak niet mee konden. Wolters werd toen bereid gevonden de open plaats in te nemen, maar hoewel hij zich waarlijk uitstekend heeft geweerd, kon bij niet tot winst komen, al had hij dat zeker eenmaal verdiend. Het overgangs-klasse team startte uit stekend met overwinningen van Sleper en Oudt, waarna het 12 werd door een nederlaag van Wolters tegen Al- bers. Deze partij had een zeer span nend verloop, waarin beide spelers voor al in de derde game uitstekend tafel tennis lieten zien. Het werd uiteindelijk een 2119 zege voor de Utrechtenaar, zodat dus van krachtsverschil nauwe lijks sprake kon zijn. Sleper verloor hierna van de Vries, waarna het 32 werd door een nederlaag van Wolters tegen Dries. Oudt maakte gelijk tegen Albers, waarna de gasten echter op nieuw achfer kwamen te staan, daar ook de Vries Wolter ste sterk was. Sle per klopte hierna Albers, waarna Oudt ook zijn derde partij won en zijn team dus een 54 zege bezorgde. De Kennemer eerste klassers hadden het hard te verduren en moesten met een 54 nederlaag genoegen nemen. Henk Eyking scoorde twee van deze punten, terwijl Voogt en v. Eyk elk slechts eenmaal konden winnen. Het eerste Dames-team deed prach tig werk. Corrie Schuyt was het sterk ste van dit trio en bleef ongeslagen door drie maal in straight games te winnen. Haar collega's Nan Simon en Anneke Lahey deden echter weinig voor haar onder, door twee maal te winnen. De uitslag werd hier dus 72. Ook het jeugd-team beleefde eer van haar optreden, want zij wonnen met 81. Hazelhoff en Schoof wonnen drie maal, terwijl Boers twee winstpunten boekte. De lagere Heren-teams verging het minder goed. Tweede en derde klas sers verloren met 72, de vierde klas sers met 63, terwijl ook de Dames reserves met een nederlaag genoegen moesten nemen, zij het dan ook met de eervolle cijfers 54. De tegenpunten werden gescoord door Th. v. Honscho- ten (2x), Webers, Gerners, B. Hammin- ga, P. Silvis, W. de Jong, R. Franssen, N. Vermeulen en Tr. Vasen (2x). Zaterdagavond 12 Februari organi seert de Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen" in café „Zomerlust" te Santpoort wielerwedstrijden op home trainers. De attractie van deze wedstrij den vormen de in Santpoort geboren gebroeders Gerrit en Adri Voorting, die eikaars krachten op de home-trai ner zullen meten in twee ritten over resp. één en twee kilometer. Voorts komen op de „rollen" aan de start de Sassenheimer Arend van 't Hof, drie voudig winnaar van de Ronde van Santpoort, de sprinter-stayer Cor Bij ster, de Heemsteedse favoriet Piet Steen voorden, de talentvolle Wim Rus man, de „rollenkoning" Hein Koger. de IJmuidenaar Wil Eelsing en waar schijnlijk ook de eminente zesdagen- renner en koppelgenoot van Gerrit Schulte, de Haarlemmer Gerard Peters. schokken van onze samenleving, dezet r hielden Zaterdagmiddag Nieuwjaarsreceptie in het Provinciehuis. De foto toont isnlprpn uit- znn ome'RvirtEr. Dip, mp»n pp», u. isoleren uit zijn omgeving. Die men warhoofden noemt zijn metterdaad kunstenaars, d.w.z. zij creëren uit de verbondenheid van Mens en Al dat wat zjj hebben ervaren van de maatschappij waarin zij leven. Men onderwijst niet wat men mooi vindt, of waarmee men het eens is, maar men onderwijst wat plaats heeft gevonden; men poogt inzicht te ver schaffen in de constellatie van een tijd perk in al zijn onderscheidene uitingen en ziet dan hoe daaruit vreugd dan wel kramp geboren is. Thans is het mogelijk om naast de an dere facetten van de eigentijdse, histo rie, in Haarlem zelf ook de visuele re actie van de eigentijdse schilders te la ten zien. Daarvoor dank aan het gemeentebe stuur dat de commissie in staat gesteld heeft haar plan in enige jaarlijkse ter mijnen tot uitvoering te brengen en dank aan de wethouder van Onderwijs en Kun sten, de heer Geluk, voor zijn prijzens waardig assimilatievermogen. Met dit, op een frisse w\jze gefundeer de pleidooi voor de moderne schilder kunst werd met kennis van zaken door E. de Kat, gewaardeerd leraar en schil der van de moderne richting, de tentoon stelling geopend die in het Huis van Ldby te bezichtigen blijft tot en met 13 Februari. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en echtgenote, de Commissaris der Koningin (in ambtscostuum)daarnaast mevrouw Prinsen en burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers van Haarlem en echtgenote, die hun opwachting komen maken. kom, Heilo, Rotterda'm (H.H.Martela ren van Gorcum), en Amsterdam (Al lerheiligst Hart van Jezus). Hij voelde zich ten zeerste getrokken tot het beschouwende kloosterleven en meer dan twee jaar vertoefde hij in een Karthuizer klooster, eerst in Duits land, later in Engeland. Hij keerde in 1916 in de directe ziel zorg terug. De bisschop benoemde hem toen tot kapelaan te Egmond (Rinne- gom). 7 April 1917 werd hij tot pastoor benoemd te Middelharnis en 16 April '24 volgde zijn benoeming te Rijpwetering. Pastoor Kwakman maakte door het schrijven van verschillende boeken en toneelstukken reeds spoedig naam. Be kend is vooral zijn vertaling van het boek over de H. Teresia van Avila, dat in Nederland het grote werk was, voor Titus Brandsma zijn boek over deze hei lige schreef. Befaamd vooral tijdens de jaren van dg tweede wereldoorlog is zijn boekje „Profetieën" geworden, geschreven in de twintiger jare, waar in hij uitspraken had verzameld over de toekomst. De uitspraken waren afkom stig van Pausen, heiligen en de grote mystjeken en tijdens de bezetting meen den velen daaruit conclusies te mogen trekken over het einde van de oorlog en het beeld, dat de we/eld daarna zou krijgen. Heel zjjn leven is pastoor Kwakman de kloosterling gebleven, een man, die een groot gevoel had voor humor en die zich steeds een onvermoeibaar studax toonde. Hij was een overtuigd vegetariër, en onder pseudoniem schreef hij verschil lende boeken over de natuurgeneeskun de. Asceet als hij was, en een man van gebed, droeg hij de laatste jaren van zjjn leven, toen hij gekweld werd door ziekte, zijn lijden met de grootste edel moedigheid op en ondanks zijn hoge leef tijd weigerde hij de zielzorg te verlaten. De uitvaart van de merkwaardige figuur zal Woensdag van de Parochie kerk te Rijpwetering geschieden. De politie heeft aangehouden de 34- jarige grondwerker J. W. en de 26-ja rige chauffeur J. G. S. uit Haarlem, ver dacht van diefstal van brandstoffen. Gis teravond controleerde een brandstoffen- handelaar uit de Merovingerstraat zijn opslagplaats aan de Schalkwijkerweg. Hij zag toen twee mannen zijn maga zijn binnengaan en ieder met een zak brandstoffen terugkeren. De zakken brachten zij een naburig huis binnen. De brandstoffenhandelaar waarschuwde direct de politie, die er in slaagde beide mannen in hun kraag te vatten. Bij een verder onderzoek in de woning werden bruinkoolbriketten gevonden, die af komstig bleken uit de opslagplaats. De gestolen goederen hebben tezamen een waarde van ongeveer f30.—. Het is de politie in het Gooi eindelijk ge lukt de sluwe inbreker te vatten, die al enige jaren in het hele land opereerde. In de nacht van 8 op 9 November van het vorig jaar heeft hij o.a. een paar huizen in Bentveld bezocht, waar zijn buit in totaal f 288 bedroeg. Officieel was hij vertegen woordiger in bouwmaterialen maar in de praktijk leefde hij van de diefstallen. Het was hem bij deze operaties alleen om geld te doen. De man is in het Huis van Be waring te Amsterdam ingesloten. Het programma van 8 en 9 Januari j.l. voor de K.N.V.B. afd. Haarlem is geheel opgeschoven naar 15 en 16 Ja nuari a.s. Dinsdag 18 Januari vindt het eerste abonnementsconcert te Heemstede, in het Minerva Theater, plaats onder lei ding van Toon Verhey, met solistische medewerking van de violist Willem Noske. Het programma bevat de volgende werken: Symphonie No. 7 (Le midiV, Haydn; Vioolconcert, Bruch; Sympho nie in g moll, Mozart. In de nacht van Zaterdag op Zondag is irigebroken in een huis aan de Johan de Wittlaan. JJi^ een geldtrommeltje, dat in de linnenkast' stond, is een bedrag van f225.gestolen. Men heeft zich toegang verschaft door middel van de verwijde ring van een ijzeren rooster van de stookkelder. Alle kamers werden betre den en diverse kasten geopend. GEBOREN: A. G. Blom—Samsom z.; M. M. MeijerBroekhof z.; E. U. Visser Lyman d.; J. M. van der LandenPuts d; E. C. KeijzerVoetelink d.; M. Th. SmitMeinders d.; C. M. SmitKok d. ONDERTROUWD: P. D. Piers en B. Godefrooij. GETROUWD: K. A^fies en G- A- M- van Leeuwen; J. H. Denekamp en G. Horn. OVERLEDEN: J. Korstanje—Kole, 64 j„ Gasthuisvest; H. W. Bernhard, 68 j„ Seringenstraat; W. J. Hopman, 38 j„ Dunklerstraat; C. Bartels, 75 j„ Kam perlaan. De Haarlemse Volksdansfederatle belegde Zondagmiddag een groot volksdansfeest in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Vermoedelijk vanwege de ijspret elders in de stad was de belangstelling niet zo groot, maar niettemin heb ben de volksdansgroepen met enthousiasme alle genresi volksdansen gedemon streerd, afkomstig uit vele landen. Voor de danslustigen werd het in ieder geval een geslaagd festijn, waarvan de foto een feestelijke illustratie geeft. Ter gelegenheid van de viering van het zilveren jubileum van het Zand- voortse Wit-Gele Kruis sprak rector P. Visser uit Alkmaar bondsadviseur onder alle heilige missen in de paro chiekerk van St. Agatha over het nut en de betekenis van het Wit-Gele Kruis. Rector Visser nam als uitgangspunt voor zijn met grote welsprekendheid voorgedragen betoog de parabel van de barmhartige Samaritaan en de opwek king van Christus: doet gij evenzo'. Ook in onze dagen verkeren talrijke evenmensen door ziekte of gebreken in nood. Ook thans zijn er mensen nodig aan wie riien de zieken en hulpbehoe venden met een gerust hart kan toever trouwen. Die hun met liefde, toewijding en ken nis van zaken hulp bieden: onze ver pleegsters. In de eerste plaats mogen dan de wijkverpleegsters genoemd wor den die hun zware taak onvermoeid en met apostolische ijver vervullen. Maar daardoor zijn wij, aldus rector Visser, niet van onze, door Christus op gedragen, taak ontheven. Wij moeten de organisatie in stand houden welke het de wijkverpleegsters mogelijk maakt haar taak te vervullen. Het Wit- Gele Kruis zorgt voor goede en vakkun dige wijkverpleegsters op katholieke grondslag. Want aan het ziekbed van een katholiek behoort een katholieke verpleegster te komen; de zieke behoeft niet alleen hulp voor het lichaam maar ook voor de ziel. Hij behoeft woorden van troost en wie zal die beter kunnen spreken dan een verpleegster van de zelfde godsdienstige overtuiging? Het is dus Christenplicht van de katholiek om door het lidmaatschap het Wit-Gele Kruis te blijven steunen. Op uitnodiging van pastoor Van Die pen kwam het bestuur van de jubileren de vereniging omstreeks het middag uur in de pastorie bijeen. De voorzit ter, de heer J. L. C. Lindeman, dankte de pastoor voor deze vriendelijke geste alsmede voor zijn actieve belangstelling voor de afdeling. Spr. huldigde de op richters en deelde mede dat aan pas toor Wijnker thans rustende te Heer- hugowaard en de heer A. van der Mije, thans nog bestuurslid, doch mo menteel verpleegd in de Mariastichting te Haarlem, een attentie was gezonden. Als blijk voor de grote waardering van het bestuur voor het werk van Zuster Hoogenbosch werd haar een fraai boek werk aangeboden. De heer Lindeman memoreerde ook de eerste wijkverpleeg ster, zuster Engelgunde, die thans in het klooster „Alverna" verblijft. Rec tor Visser bracht de gelukwensen over van de Noord-Hollandse bond van het Wit-Gele Kruis en prees Zandvoort ge lukkig met een zo actieve en bloeiende afdeling; spr. verheugde zich er over dat bijna alle katholieke gezinnen in Zandvoort bij het Wit-Gele Kruis zijn aangesloten. Na 16 weken luidt de stand in de com petitie der F.B.H.O. (Federatie van Bil jartverenigingen voor Haarlem en Om streken) als volgt: A-Klas S en G 56 35 0 21 70 Centrum II 56 30 2 24 62 DWO 56 30 1 25 61 Centrum I 64 30 1 33 61 Duvelshoek 56, 29 2 25 60 K R II 56 28 2 26 58 Telescoop 56 28 1 27 57 K R I 56 25 0 31 50 Kampervest 56 18 1 37 37 B-klas DWS 56 38 0 18 76 DWS kampien Oosten 56 32 2 22 66 Poedelt je 56 29 4 23 62 H West I 56 28 1 27 57 Bellevue 56 27 2 27 56 K R 56 21 3 32 45 H West II 56 20 2 34 42 Poedeltje I 56 20 2 34 42 C-klas DWS 56 36 0 20 72 Telescoop I 64 32 0 32 64 Telescoop II 56 31 1 24 63 K R 52 29 1 22 59 Duvelshoek 48 26 1 21 53 Poedeltje 56 26 1' 29 53 BVV 56 24 0 32 48 Kampervest 52 22 2 28 46 DWO 56 19 0 37 38 D-klas S en G 60 45 0 15 90 Bellevue II 64 33 0 31 66 Centrum 64 32 1 31 65 Kampervest II 64 32 0 32 64 Bellevue X 56 30 1 25 61 H West I 56 29 0 27 58 DWO I 64 28 1 36 57 H West II 64 26 0 38 52 DWO II 52 21 0 31 42 Kampervest I 60 19 1 40 39 Maandag 10 Januari Hbog water: 4.50 u. en 17.03 u. Laag water: 0.31 u. én 12.53 u. Hoog Laag Dinsdag water: water 11 Januari 5.34 u. en 17.48 u. 1.18 u. en 13.38 u. Advertentie Met ingang van vandaag is overste F. G. P. Stuker benoemd tot garni zoenscommandant van Haarlem, als op volger van majoor W. J. van Wester- hove. Overste F. G. P' Stuker werd in 1909 geboren. Na middelbaar onderwijs te hebben genoten studeerde hij aan de Kon. Militaire Academie in Breda. 31 Jan. 1932 werd hij beëdigd als tweede luitenant bij het wapen der artillerie. 31 Juli 1936 volgde zijn aanstelling als luitenant, 1 April 1947 als kapitein, 1 Nov. 1948 als majoor en 1 Januari 1953 als luitenant-kolonel. Overste Stuker is afkomstig van het voormalig KNIL. Laatstelijk was hij plaatsvervangend commandant 902 LVK (Luchtverdedi gingskring). Thans is hij in Haarlem tevens benoemd tot commandant van de 168ste afdeling zware LUA. Majoor W. J. van Westerhoven werd 15 Januari 1954 garnizoenscommandant van Haar lem. Hij is thans benoemd aan de LUA-school te Ede. De officieële commando-overdracht van het garnizoen vindt plaats Donder dag 13 Januari a.s. Zondagavond ging het in het Bavo- gebouw vrolijke toe. De KAB-kring ost had n.l. een cabaretavond gear rangeerd dat onder het motto „Kunst en Vrolijkheid in tempo" een aantrek kelijk amusement bracht. De heer B. Reynders, voorzitter van de KAB sprak een welkomstwoord, waarin hij herinnerde aan de grote ac tie van de KAB „op naar de 400.000 leden". Hij verzocht de jongeren onder de aanwezigen zich op te geven als lid. De leden van het Pander Cabaret gezelschap uit Amsterdam kwamen hierna met een praatje en een liedje voor het voetlicht. Afgewisseld met accordeonklanken, geproduceerd door Ger de Booy, trad het gezelschap onder groot enthousiasme op, waarbij vooral de huwelijkspgri kelen van Fientje Mees ter in de smaak vielen. In de pauze werden honderden lootjes verkocht. Boeken vormden de aardige prijzen. Om 10 uur, toen het buitengewone cabaret ten einde was, begon een ge zellig samenzijn met dansen tot 12 uur. „De band zonder naam" van de Spaar- ne parochie droeg zorg voor de muziek. Kring Centrum van de K.A.B. afd. Haarlem houdt op Woensdag 12 Janu ari fn gebouw Flora, Pretoriusplein de jaarvergadering. De agenda vermeldt de jaarverslagen van de Secretaris en de penningmeester en de bestuursverkie zing. Aan de beurt van aftreden zijn de heren Pasman en Molenkamp; beiden zijn herkiesbaar. Candidaten kunnen tot voor de vergadering worden ingediend. Rector H. Brans spreekt over: „Waar om katholiek maatschappelijk werk?''. De grote bóerenkapel „De Hooibouwers" verzorgen verder het programma. 16—14 16—18 8—28 36— 4 9—26 30—12 27—37 18—54 Deze veek heeft het leidende Black Pirates in de eerste klasse heren kans gezien ook te winnen van de Rest van Haarlem, waardoor de Piraten nog steeds ongeslagen bleven. De volledige uitslagen van de laat ste dagen waren: Dames: Antilopen 3SC Haarlem 3 White Stars 3—ZBVS 3 ZBVS 1Antilopen 2 SC Haarlem 2—HOC 2 ZBVS 1Tramvogels 1 IHJ 1White Stars 2 HOC 1SC Haarlem 1 Heren: Rapiditas 2ZBVS 2 HOC 1The Typhoons 1 Black Pirates 2The Typhoons 3 3136 Antilopen 3—IHJ 3 929 Rapiditas 1IHJ 2 1736 HOC 2—Harlem Tigers 2 15—25 Junioren: meisjes. HOC h—SC Haarlem 23—13 Vermoedelijk zullen deze maand nog enkele basketball-evenementen plaats vinden. In elk geval spelen vertegen woordigende teams van Haarlem op Dinsdag 2£ Januari a.s. in de Apollo- hal te Amsterdam revanchewedstrijden tegen Amsterdamse ploegen. Op Donderdag 27 Januari a.s. zullen deze teams in het Krelagehuis aan de Leidsevaart uitkomen tegen steden- teams van Rotterdam. De Eerw. Zuster Lucilla, die een reeks van jaren te Zandvoort de R.K. Naai school heeft geleid en talrijke meisjes voor de verschillende diploma's heeft opgeleid, is overgeplaatst naar Wognum. De leerlingen hebben Vrijdagavond op enigszins feestelijke wijze in het patro naatsgebouw afscheid genomen van d® vertrekkende lerares. Als herinnering werd van het gezelschap een foto ge' maakt. (Nlel otticiele koeriëni Vorig Opening slot Ned. 1953 102 /i Wed 1953 10111 ,1% Ned. 1948 100% pel. Nea 1950 10U% 3(4 Ned. 1954 ÏOO'A 3-31/2 Ned 1947 lOÜ/s 3 Ned. 62-64 oei tac. 103% mselir. GrtbK 1946 3 pCt 99% Neu. Handel Mil cert. 214% A.K.U. 315% van Herkei s Patent 166'/a ualve-Delit eert 260 vanUeidei 264% ivon. Hoogovens eert. 287 Unilever cert. 381% Ned. Kabel 257 Philips 331% Kor. Petroleum 545% .Amsterdam Hubber 110 Holl Amerika Lijn 185 Kon Ned. Stoomb M1J 192% Ned Scheepv. Unie' 160% H.V.A. 143% Deli MpCert. 130% 10/1 lOOA 318 38$ 333 653 111$ 163$ 144 130$

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2