Ernstige spanningen tussen Costa Rica en Nicaragua Raad van Amerikaanse Staten heden in spoedzitting bijeen Bond viert tweede lustrum met congres in Amsterdam "DE SCHEEPSBOUWER- Y.S. willen Wapenpool raadplegen bij distributie van wapens De zweer van Don Lucas SCHEEPVAART BERICHTEN Militaire oorlogsslachtoffers Stichting opgericht voor van woonoord bouw Eenwagentreinen op millioenenlijntje Fr ankrijks partners blijken „gematigd geïnteresseerdin het plan TOEKOMSTIGE LOONPOLITIEK r Inbrekers na schiet partij gearresteerd JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI Snipverkouden "AKKERTJES MAANDAG 10 JANUARI 1955 PAGINA Spoedig luchtaanval op Costa Rica? Verdacht van kinder doodslag Werkloosheid sterk gestegen in December Gevolg van winterseizoen Dr. L. Neher voorzitter van de hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland V. Last van Zuurbranden op Uw maag? Neem Bennies. Verzet met dolkmes door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers Vandaag laatste onder houd tussen Tsjou en Hammarskjöld Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauto en goed de kop in drukt met één of tuiee ...die helpen direct! J De regering van Costa Rica heeft de Raad van Amerikaanse Staten ver zocht in spoedzitting bijeen te komen. Tevens heeft zij aan de Raad een reeks klachten gezonden tegen Nicaragua, dat „een ernstige toestand" zou hebben doen ontstaan in dit deel van het Amerikaanse continent. Nicaragua zou onrust verwekken „niet slechts voor Costa Rica, maar ook voor de Ame rikaanse republieken in het algemeen". De presidenten van Costa Rica en Nicaragua zijn oude politieke vijanden, die reeds jarenlang over en weer elkaar beschuldigen van bedreiging van elkanders souvereiniteit. De Raad van Amerikaanse Staten heeft besloten vandaag in zitting bijeen te komen om te zien of samenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Raad noodzakelijk is. Costa Rica beschuldigt er Nicaragua van troepen te concentreren in het grensgebied van Costa Rica. Deze ge motoriseerde troepen zouden voorname lijk bestaan uit „huurlingen en avontu riers uit Venezuela, Mexico en Costa Rica zelf. De troepen zouden geconcen treerd zijn nabü het meer van Nica ragua, „waarschijnlijk op de uitgestrek te landerijen van president Anastasio Somoza van Nicaragua". Een niet na der genoemde Amerikaanse staat zou Zondag 2 Januari werd te Beckum (ge meente Hengelo) door de jachtopziener P. Pluim het stoffelijk overschot van een pas geboren kind gevonden. Na een minutieus onderzoek heeft de Rijkspolitie in samen werking met de Haaksbergse gemeente politie de 34-jarige N. B. textielarbeider te Haaksbergen, gearresteerd verdacht van kinderdoodslag. B. zal worden voorgeleid voor de Officier van Justitie te Almelo. In deze zaak is tevens betrokken de 29-ja- rige weduwe A. M. K.M. bij wie B. in de kost was. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers viert dit jaar zjjn tienjarig bestaan met een groot con gres op 4 Juni in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. De Bood telt momenteel bijna tienduizend leden; de helft hier van wordt op het congres verwacht, evenals een groot aantal hoge autori teiten uit binnen- en buitenland. Het bestuur overweegt zelfs de oud-pre sident van Frankrijk, Vincent Auriol, president dhonneur van de Wereldfe deratie van Oudstrijders, uit te nodi gen. Voorts bestaan er plannen om een comité .Amsterdam vergeet niet" op te richten, om het houden van een der gelijk congres, waaraan grote moei lijkheden verbonden zijn, mogelijk te maken. De Bond herinnert zich in dit verband het voortreffelijk werk, dat een dergelijk comité in Den Haag bij de viering van het eerste lustrum ver richt heeft. Met de Ned. Spoorwegen zal 'overleg gepleegd worden over bij zondere faciliteiten voor het vervoer van de congressisten uit het hele land naar Amsterdam. Dit werd Zaterdagmiddag op een te Utrecht gehouden bestuursvergadering medegedeeld door de voorzitter, de Gedurende de maand December nam het aantal werkloze mannen toe van 45.071 tot 66.977, terwijl de bezetting voor de aanvullende werken steeg van 7036 tot 14.505, zodat het aanbod van arbeidskrachten in totaal met 29.375 toenam. Deze toeneming van de geregistreer de arbeidsreserve van mannen is te wij ten aan het winterseizoen, waardoor vooral in de landbouw, de bouwnijver heid en in de voedings- en genotmid delenindustrie de werkgelegenheid af nam. Hierdoor nam ook de werkloos heid toe onder de veenarbeiders, de los se arbeiders en het transportpersoneel. Afgezien van de seizoeninzinking handhaafde de werkgelegenheid zich op een hoog peil. De omvang van het aan bod lag eind December ruim 30.000 la ger dan een jaar geleden, hoewel de mannelijke beroepsbevolking inmiddels met rond 40.000 is gestegen. Het aanbod van bouwvakarbeiders steég van 10.081 tot 17.731, veenarbei ders van 1734 tot 2499, metaalarbeiders van 2465 tot 3083, landarbeiders van 7883 tot 18.570, transportpersoneel van 2795 tot 3868 en losse arbeiders van 10.865 tot 16.056. De vraag naar mannelijke personen daalde van ,41.947 tot 38.266. De relatieve werkloosheid was eind December het hoogst in Drente met 58 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren en het laagst in Lim burg met 10, terwijl het rijksgemiddel de 21 bedroeg tegen 14 op 30 November. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen steeg van 5219 tot 5902. heer W. Ch. van Lanschot. Zoals bekend, is de Bond door de Au drey Hepburn-actie in staat gesteld een stuk grond nabij het revalidatie-cen- trum Aardenburg in Doorn te kopen. Het is de bedoeling hierop een hoofd gebouw, een werkplaats en een aantal bungalows voor zeer ernstig invaliden te bouwen. Om deze plannen te verwe zenlijken, is thans een stichting opge richt met een raad van advies, waar in o.m. zitting hebben oud-minister mr. J. Meijnen en generaal-majoor E. H. Pahud de Mortanges, chef van het mi litaire huis van H. M. de Koningin. Tot vóorzitter van de hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland is be noemd dr. L. Neher, oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en kort geleden afgetreden als directeur- generaal van de P.T.T. Aan ir. F. Donker Duyvis, die om ge zondheidsredenen op 31 December j.L als voorzitter is afgetreden, is wegens zijn buitengewone diensten voor de nor malisatie-arbeid en uit erkentelijkheid voor zijn inspererende leiding onder bovendien recentelijk tien militaire transport toestellen naar Nicaragua ge zonden hebben. Volgens berichten zou met deze staat Venezuela bedoeld zijn, dat evenwel deze bewering heeft tegen gesproken. Voorts heeft Nicaragua volgens de Costaricaanse nota de rivier .de San Juan gesloten voor Costaricaanse koopvaardijschepen. De regering van Ni caragua zou tendentieuze berichten over beweerde binnenlandse spanningen in Costa Rica in de pers hebben doen cir culeren en vijanden van de Costari caanse regering de gelegenheid hebben gegeven in Nicaragua een samenzwe ring op touw te zetten tegen de stabili teit van de regering van Costa Rica. President José Figueres van Costa Rica heeft meegedeeld, dat een ge wapende inval uit Nicaragua Costa Rica bedreigt. De vijandelijke troe pen zouden waarschijnlijk door de lucht worden aangevoerd. De Nicara- guese luchtmacht is de laatste tijd tot voor een midden-Amerikaanse staat absurde grootte uitgegroeid. Costa Rica is echter, aldus de Pre- sideht, op alles voorbereid. Het ge hele binnenlandse luchtverkeer is stil gelegd en er zijn troepen gezonden naar bedreigde strategische punten langs de grens met Nicaragua. Costa Rica had de Raad van Ameri kaanse Staten verzocht onmiddellijk in spoedzitting bijeen te komen. De Raad besloot aanvankelijk reeds gisteravond te vergaderen, maar later werd beslo ten tegen de zin van Costa Rica de vergadering tot vandaag uit te stel len. Costa Rica wil een beroep doen op een clausule van het verdrag van Rio de Janeiro, dat gesloten is tussen de staten van het Amerikaanse continent. Hierin wordt bepaald, dat de Ameri kaanse staten een Amerikaanse staat te hulp zullen komen die met buiten landse agressie bedreigd wordt. Costa Rica trad in 1948 toe tot het verdrag, dat in 1947 gesloten werd. Reeds in 1948 ook beklaagde het zich bij de organisa tie over een vermeende dreiging van Nicaraguese zijde. Sindsdien zijn beide staten elkaar over en weer blijven be schuldigen. (UPReuter) Toen in Augustus 1954 de Nederlandse Spoorwegen op het millioenenlijntje in Zuid-Limburg diesel-electrische treinstel len invoerde geschiedde dit ten gerieve van het muziekfeest te Kerkrade en ten koste van de invoering van deze tractie- vorm op andere lijnen in ons land. Feite lijk was de invoering van diesel-electrische treinen hier geprojecteerd op het mo ment, dat voldoende eenwagen treinstel len zouden worden afgeleverd. Nu deze aflevering geschiedt, zullen in gaande 10 Januari 1955 in de regel diesel- electrische eenwagentreinstellen op de mil- lioenenlijn gaan rijden. De gemiddelde be zetting wettigt volgens de Spoorwegen, geen grotere eenheden. Wel echter is de bezetting op de spitsuren aanleiding, dat door middel van versterking zoveel moge lijk voor voldoende plaatsruimte zal wor den zorggedragen. De eenwagentreinen zijn beter geschikt voor het Limburgse heu velland, daar door het in verhouding tot het aantal assen grotere motorische ver mogen, de aanzetsnelheid en de klimkracht groter zijn dan bij de tweewagen treinen. S3. In een gespannen stilte maken de kampioenen zich gereed voor de wedstrijd. Machtige spierbundels zwellen onder Edzar's gebruinde huid en Eric realiseert zich, dat zijn kans, om het van deze kolossale kerel te winnen, niet bijster groot is. Nu ontdekt de Noorman, welk soort van tweekamp Edzar gekozen heeft; hun polsen worden met lederen riemen aan elkaar gebonden en beiden krijgen een lang mes. Natuurlijk weet de sluwe Edzar, dat de Noorman niet zo bedreven kan zijn in deze wijze van strijden en Eric begrijpt, dat hij zijn heil in een list moet zoeken, tenminste als hij daar de kans voor krijgt. De kamprechter treedt ter zijde en geeft het sein. Ogenblikkelijk laat Eric zijn lange mes vallen en wringt zich opzij, en als Edzar met een triomfantelijke grijns toestoot, sluit Eric's vrije hand als een ijzeren klem om diens pols. Terwijl Eric een plotselinge opwaartse ruk geeft met zijn linkerarm, stoot hij door met zijn rechter en zet gelijktijdig zijn been voor dat van Edzar. Deze is geheel overrompeld. Hij verwachtte niet anders, dan dat Eric evenals zijn vorige ongelukkige tegenstanders hem in het wilde weg zou pro beren te steken, hetgeen er altijd op uitdraaide, dat zij zélf neergestoken werden. Door Eric's onverwacht pareren verliest de kolossale Sakser het evenwicht en kofnt half op zijn rug terecht, voordat hij nog goed en wel de kans heeft gekregen zijn mes te gebruiken. En die kans krijgt hij ook niet meer. Met zijn voet geeft Eric zijn tegenstander een fikse op stopper, welke hem enkele tellen verdooft. Juist lang genoeg om Eric gelegenheid te geven zijn eigen mes weer te grijpen. Dan een korte, genadeloze stoot en het gevecht is ten einde. De omstanders staan er wat vreemd van te kijken. Het gehele gevecht heeft nog geen drie minuten geduurd en de meesten voelen meer teleurstelling over de korte duur dan over de uitslag van deze tweekamp. Schaapachtig staren zij van het roerloze lichaam van hun dode aanvoerder naar Eric, die duizelig en met een bonzend hoofd overeind komt. Niemand heeft oog voor Sanno, die inmiddels voorzichtig rondkijkend een lang werpmes te voorschijn haalt. „Lang zal je niet van je overwinning genieten, flinke Noorman", slist de kerel met een valse grijns. Dan heft hij het mes voor de dodelijke worp op de niets vermoedende Eric vaak moeilijke omstandigheden bij zijn aftreden als voorzitter het erelidmaat schap van de stichting aangeboden. Hij blijft adviseur van de Raad van Be stuur. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat zij het bankierskantoor Staal en Co. te 's-Gravenhage, op 30 December 1954 als deviezenbank heeft aangesteld. (Van onze Haagse redacteur) In het jongste nummer van het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond komt een uitspraak voor, wel ke erop duidt, dat dit verbond zich min of meer distantieert van het rapport, dat de Stichting van de Arbeid na lang durige besprekingen in de herfst van het vorige jaar heeft uitgebracht over de toekomstige loonpolitiek. Het blad „De Onderneming" schrijft: „In de naaste toekomst zal het systeem van de loonvorming verder de aandacht vragen. Op ruime schaal is in de laatste maanden van gedachten gewisseld over de voorstellen, welke in het bekende rapport van de Stichting van de Arbeid over de toekomstige loonpolitiek zijn vervat. Deze voorstellen konden als een voorlopig standpunt van het stichtings bestuur worden gezien. Het laat zich aanzien, dat zij, voor wat ons verbond aangaat, niet als definitief kunnen worden beschouwd. In de kring van de bij het CSWV aangesloten groeperingen geeft men er zich terdege rekenschap van welke problemen bij de verwezen lijking zullen rijzen. De voorstellen van het rapport zijn opnieuw op hun bruik baarheid getoetst. Misschien zal het no dig zijn, dat ook tijdens de nadere be handeling van het onderwerp in de bin nenkort daartoe te vormen commiissie van de Sociaal Economische Raad over deze zaak opnieuw overleg zal worden gepleegd in het bestuur van de Stichting van de Arbeid". Naar wij menen te weten, zouden de bedenkingen van het CSWV vooral de rol betreffen, welke volgens bedoeld rapport bij de toekomstige loonpoli tiek wordt toebedacht aan de Sociaal Economische Raad. Zoals men zich zal DINSDAG 23.15 Brabants ork. en solist, 23.50 gram. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.30 huisvr., 9.40 prot. pr.. 10.00 gram., 10.50 kleuters, 11.00 gram., 11.15 kookpraatje, 11.30 sopraan en piano, 12.00 Musette- ork., 12.33 platteland, 12.40 orgel en pia no, 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 Pro- menade-ork. en solist, 13.55 beursber., 14.00 kamerork.. 14.40 schoolradio, 15.00 piano, 15.30 vrouw, 16.00 gram., 16.30 jeugd, 17.30 gram., 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 RVU, 19.00 kinderen, 19.05 ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 12.00 Hawaiianmuz., 12.30 Negro-spi- rituals, 14.55 ork.conc., 16.45 ork.conc., 19.30 lichte muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 13.00 dansmuz., 13.45 ork.conc., 16.00 Weense muz., 16.45 mil. ork., 18.00 lichte muz., 18.30 .pianospel. 18.45 dansmuz., 21.30 ork.conc., 23.20 Latijns-Amerikaan se muz., 0.20 Latijns-Amerikaanse muz NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. Paris vous parle, 19.10 koorconc., 19.45 hl12.00 omr.ork., 13.10 operettemuz., film, 20.00 nieuws, 20.05 radiojourn., 20.15 J.®-®® lichte muz., 15.20 pianorecital, 17.45 gevar. progr., 22.20 de antwoordman, lichte muz., 19.45 lichte muz., 22.10 jazz- 22.35 kamermuz., 22.55 caus.. 23.00 nws., muz.. 23.00 lichte muz., 0.25 strijkkwart. 23.15 New York calling, 23.20 film. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 vrouw, 9.40 Lichtbaken, 10.00 kinderen, 10.15 gram., 10.30 Franse chansons, 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 caus., 12.00 Angelus. 12.03 lunchconc., 12.33 lunchconc., 12.53 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 piano. 13.45 gram., 14.00 gevar. progr., 14.45 Ra dio Philh. Ork., 15.00 schoolradio, 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken, 16.30 Zieken- lof, 17.00 jeugd. 17.45 regeringsuitz 18.00 Dit is leven, 18.15 gram., 18.20 sport, 18.30 Metropole-ork en solist, 19.00 nieuws. 19.10 lichte muz., 19.30 Avondge bed, 19.45 gram., 20.40 act., 20.55 de ge wone man, 21.00 hoorspel, 23.00 nieuws. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 viool en piano, 14.05 zangrecital, 20.00 kamermuz., 22.35 klass. muz# BRUSSEL, 32* m.: 17.10 koersen. 18.00 jeugd en muz., 21.30 ork.conc., 22.15 pianorecital. 484 m.: 12.00 ork.conc., 15.45 koorzang, 16.05 lichte muz., 20.00 gevar. muz. ENGELAND, BBC, European Service Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws, feiten v. d. dag en Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 Act. 20.30 Een huis van de Nacht, spel. herinneren is nog voor het rapport definitief werd vastgesteld ook in het blad „Economische Statistische Be richten" op dit punt critiek geuit, wel ke critiek nog al opmerkelijk was Om dat zij verscheen onder verantwoorde lijkheid van prof. mr. F. de Vries, voorzitter van de SER. Inmiddels zij aangetoond, dat er geen aanwijzingen zijn, dat de hier door het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond geuite visie gedeeld zou worden door de Algemene Katholieke Werkgevers Vere niging en het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers. De Verenigde Staten zijn volgens United Press bereid het aanbod te doen een toekomstige „wapenpool" te raad plegen bij het distribueren van Ame rikaanse wapens aan Europese landen. Frankrijk had graag gezien, dat de door Mendès-France voorgestelde „wapen pool" zelf de Amerikaanse wapens zou kunnen verdelen, maar minister Dulles heeft laten weten dat daarvan niets kan komen, aangezien Amerika controle wil blijven houden i op wapenhulp die door de Amerikaanse belastingbetaler wordt gefinancierd. Intussen zijn de regeringen van de leden-staten der West-Europese Unie druk doende het Franse plan tot vor ming van een „wapepool" met boven nationale bevoegdheden, zij het dan een vorming in twee stadia, te bestuderen. Aanvankelijk, toen Mendès-France in October voor het eerst met zijn plan voor de dag kwam, stootte het op ern stige critiek van de zijde van Enge land en de Benelux, wier woordvoer der onze minister van Buitenlandse Za- kee, de heer Beyen was. Thans, nu de Franse premier zijn plannen gewij zigd heeft, blijkt er van iets meer in teresse sprake te zijn. Dit blijkt o.m. uit een verklaring van het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat België in het ge heel niet vijandig staat tegenover het Franse plan, dat het dit nog niet eens bestudeerd heeft en dat iedere bewe ring als zou België het volledig willen verwerpen, van iedere grond ontbloot is. Niettemin lieten Belgische kringen in Parijs doorschemeren, dat België wel van zins is enige wijzigingen voor te stellen, wanneer op 17 Januari in Parijs de commissie van deskundigen bijeenkomt die in principe over het Franse plan zal moeten beslissen. West-Duitsland houdt zich momenteel Advertentie 't Beproefde afdoende middel, dat ge inneemt voor Uw genoegen en dat van de ene minuut op de andere alle zuurbrand blust en Uw overtollig maagzuur elimineert Geen wonder dat iedereen dweept met Renmes een uitkomst voor de vele mensen die nooit zonder zorg aan tafel gingen met het vooruitzicht van hun maagklachten achterafmaar wien Rennies af doende uitkomst brachten. nog op de vlakte. Op de eerste plaats wil het zijn onderhandelingspositie te genover Mendès-France, die Vrijdag in Baden-Baden een ontmoeing heeft met Bondskanselier Adenauer, niet verzwak ken. Maar bovendien wenst het niet het odium op zich te willen laden tegen het voorstel te zijn, dat een zekere mate van bovennationaliteit belooft. Overigens schijnt minister Erhardt van plan te zijn op 17 Januari namens de Bonds republiek de toezegging te doen dat West-Duitsland niet van plan is tanks en zware artillerie te gaan vervaardi gen. Men meent, dat West-Duitsland door deze toezegging de Franse vrees voor overheersing van de Duitse zware bewapeningsindustrie wil verminderen. Men vraagt zich in Bonn bovendien af wat precies de reden is geweest van de wijziging van Mendès-France's oor spronkelijke plannen met betrekking tot de vorming van een wapenpool. (ReuterUPBelga) De politie te Rotterdam heeft Zater dagavond van vuurwapens gebruik moe ten maken voordat zij er in slaagde de 24-jarige olieman T. v. d. B. en de 21-jarige expeditieknecht C. V., nadat zij eep inbraak hadden gepleegd in een woonhuis van een dokter aan de Sche penstraat, te arresteren. Zaterdagavond laat zagen enige poli- tie-agenten de mannen in een portiek in de Schepenstraat verdwijnen. Zij gin gen op onderzoek uit en zagen het tweetal opeens uit het doktershuis te voorschijn komen. De politieagenten trokken hun pistool en sommeerden de mannen de handen omhoog te steken. Zoals later bleek hadden zp geld, siga retten en chocola gestolen, doch een hunner had ook een dolk meegenomen. Opeens haalde hij dit voorwerp te voor schijn en dreigde de politiemannen Een der agenten, die geen risico wilde nemen, schoot de man door het linker bovenbeen. Hij werd niet ernstig ge wond, en nadat hij in het ziekenhuis Coolsingel was behandeld werden beide mannen achter slot en grendel gezet. Dag Hammarskjöld, de secretaris-ge neraal van de V.N., en premier Tsjou en Laï van communistisch China zul len vandaag hun vijfde en laatste be spreking houden over de kwestie der door China als spionnen veroordeelde Amerikaanse vliegers. Hammarskjöld zal morgen onmiddellijk naar New York terugvliegen. Advertentie Over het verloop der besprekingen is officieel niets meegedeeld, maar in da Indische hoofdstad New Delhi is men, op grond van berichten uit de Indische ambassade in Peking, van mening dat de Chinese communisten niet van zins zijn gehoor te geven aan het verzoek van Hammarskjöld om de Amerikanen vrij te laten. AAGTEKERK 10 te Manilla. ANNENKERK 10 te Antw. ARENDSDIJK p. 10 Kp. Sable n. New York. ARTEMIS 10 te Philadelphia. BLITAR p. 10 Kreta n. Napels. CALTEX DELFT 10 te Rotterdam. CALTEX LEIDEN 10 te R'dam. CRADLE OF LIBERTY p. 10 Gibraltar naar Philadelphia. LAWAK 10 te Balboa. GORDIAs P. 10 Malta n. Algiers. LEKKERKERK p. 10 Malta n. Genua. LINGE 10 te Blyth. LINDEKERK 10 te London. MARIEKERK 10 te Antw. MIJDRECHT 10 te Rotterdam. FOLYPHEMUS 10 te Suez. PRINS FREDERIK WILLEM p. 10 Finist. n. Rotterdam. SALATIGA 10 van Cebu n. Priok. SAWEGA 10 te Constantza. TARAKAN 10 te Halifax. WESTLAND 10 te Rio de Jan. WONOGIRI p. 10 Kreta n. Genua. WONORATA 10 van Beyrouth n. Pt. Said. ZEELAND S.S.M. 10 te Aarhus. AAGTEDIJK 9 te Antw. ADINDA (t.) p. 9 Str. Soenda n. Tjilatjap. ALBLASSERDIJK 9 v. R'dam te Bremen. ALCHIBA p. 10 Kp. Finist. n. Buenos Aires. AMOR 9 te Alexandrië. AMSTELSTAD 10 te Aden. AMSTELVEEN p. 9 Minikoy n. Djibouti. ANTONIA (t.) 9 nm. te Pladju. ARMILLA (t.) 9 van Tj. Priok n. Balikp. AXELDIJK 10 te Montevideo. BANTAM 9 te Dumaquete. BAWEAN 10 te Ilo. BENINKUST 9 van Pointe Noire te Freet. BONAIRE 10 te Amsterdam. CALTEX NEDERLAND (t.) 9 te R'dam. CALTEX THE HAGUE (t.) p. 10 Dungen. naar Sidon. CISTULA (t.) 9 van Singap. n. Mena al Ahmadi. CLAVELLA (t.) 9 van Singep. n. Pt. Sud. CORYDA (t.) 10 te Huil. COTTICA 9 te Georgetown. CRONENBURGH 9 van R'dam n. Onton. DELFLAND 10 te Amsterdam. DIEMERDIJK 9 te Rotterdam. EENDRACHT p. 9 Kp. Finist. n. Belfast. ELMINA 10 te Freetown. EOS 9 te Messina. ESSO AMSTERDAM (t.) p. 10 Kp Finist. naar Antwerpen. ESSO DEN HAAG (t.) 10 te Suez. GAASTERKERK p. 10 Napels n. Pt. Said. GADILA (t.) 9 te Singapore. GOOILAND p. 10 Kp. St. Vine. n. Recife. GRAVELAND 9 te Itajai. GROOTKERK 9 te Rotterdam. HATHOR 10 te Kavalla. HEEMSKERK p. 9 vm. Kp. Leeuwin naar Adelaide. HELDER 9 van Tampa n. Lehavre. HELENA 9 te Georgetown. HOOGKERK 9 te Antwerpen. ITTERSUM 10 te New Orleans. JAVA 9 te Tj. Pandang. JOH. v. OLDENBARNEVELT p. 9 Albany naar Melbourne. JUPITER p. 9 Cartagena n. Savona. KARIMATA 9 te Pladju. KOTA AGOENG p. 10 Kp. St. Vine, naar ,.U zou wat rust moeten nemen, Don Lucas. Waarom gaat u deze zomer niet eens een reisje door Europa maken? U zou uw geboorte plaats eens kunnen opzoeken, waar u wel, God weet hoeveel jaren, niet meer zult geweest zijn. Ik vind u zenuwachtig en vermoeid, en de machine van ons lichaam heeft ergens zijn grenzen, waarde maestro". Het was de eerste maal dat „Fernandito, mijn jongen" hem maestro noemde en het stemde hem droevig. „Ik een reisje naar mijn geboorteplaats ma ken?... neen, neen, mijn jongen, voorlopig niet: als ik eenmaal het besluit neem die reis te maken, dan zal ik er definitief blijven". „Fernandito, mijn jongen" veinsde een vertede ring, die hij niet echt voelde: „Als het zo zou zijn dat u er definitief bleef, gaat u dan maar nooit!" Maar Don Lucas droomde al van zijn geboorte plaats en het bijna rijpe genot van zijn post van Indiaan hing voor zijn ogen te schommelen als een sappige vrucht. Het was een echte temptatie. „Enkele dagen geleden heeft Koningin Maria Christina de laatste steen geplaatst van de nieuwe ijzeren pier" hadden ze hem bericht. Ht) zag zich al op die pier van de stad wandelen met zijn kort Atilano droeg een it snorretje zonder punten. Don laard en snorren als van een walrus. Met" zijn bolhoedje (de andere had een slappe hoed gedragen) en zonder wandelstok met zilveren knop zoals die ander had gehad en met een costuum van goede coupe zonder knieën erin zoi.ls die ander. Met een polshorloge, en niets van een dubbele horlogeketting met charrivari als die an der. Die ander Was een grof model Indiaan geweest, een Indiaan zonder ontwerp in klad en van Indi anen evenals van schepen moet eerst een model gemaakt worden. Maar hij zou nu eens de juiste proporties van een Indiaan aangeven in optreden, in distinctie, in godsdienstige ideeën en... in royaliteit. „Bonjour, Don Lucas!" „Goeden dag, Don Lucas!" „God zegene u, Don Lucas!" Hij zag zich al op die ijzeren pier, op die pier waarvan de Koningin zo juist de laatste steen had gilegd, begeleid van die begroetingen en van die hartelijkheid van de mensen voor hun Indiaan. En zo voelde hij zich, dag in dag uit, door de grote voorpret, steeds meer verwijderd van zijn zaak, meer verstrooid en inniger verzonken in de droom van zijn geboorteplaats, waar hem een glorierijke ouderdom wachtte met een nimbus van dankbare armen en huppelende kinderen die hem, nadat ze hun moeders over hem hadden horen praten, zou den bekijken, zoals men een god bekijkt... Oh, die liefelijke oude dag op de kade van zijn stad, ge bakerd in geflikflooi en verwennerij, die zou nie mand hem ontfutselen! Was er wel een prettiger einde denkbaar, na een lang en hard leven van werken, dan wat hij daar voorbereidde? De ijdel- heid telt zo zwaar in het leven!... Hij dacht aan „de ander" en tra-htte al diens fouten en dat waren er heel wat te verbeteren. Als hij eenmaal werkelijk naar zijn stad ging, zou hij een volmaakte Indiaan zijn, een Indiaan in optima forma, en geen namaak. De stad had al tienduizend inwoners en alle terreinen aan de nieuwe kade waren al volgebouwd. Er was op vele feestdagen 's morgens concertmuziek... Er ontbrak alleen nog maar, de Indiaan... Hij stuurde meer geld: voor een Steunfonds voor vissers, voor nieuwe schooltjes, om een ondergronds urinoir aan te leggen bij het station, een luxe die men zelfs in de hoofdplaats nog niet bezat... Dat werd het gesprek van de dag!... Men begon uit de stad om hem te roepen dat hij alles daarginds maar zou laten liggen en di rect komen. Hij toonde de brief, neen de brieven aan „Fernandito, mijn jongen". „Wat het werk aangaat dat u tegenwoordig hier doet, nu... dan kunt u best gaan", deelde die knaap uit Ampuero hem mee. Hij wachtte nog enkele dagen. Maar er zijn in vitaties die je niet kunt afslaan en dit was er zo een. Hij gaf orders voor de ontvangst die men voor hem moest organiseren. Hij moest aan alles den ken. Hij kon niet arriveren als de eerste de beste Don Atilano. „Goed dan maar „Fernandito, mijn jongen"!" De ankerkettingen begonnen al te knarsen in de kluisgaten en de dikke kabels werden al losgegooid van de platte meerpalen. En ze omhelsden elkaar. Hij vernam dat het ziekenhuis dat men van zijn geld had gebouwd boven in de stad, werd bestuurd door een commissie van ingezetenen, wier bijeen komsten werd voorgezeten in zjjn hoedanigheid van hoofdbroeder door een achtenswaardig heer, die bij allen zeer geliefd was. Hij heette Don Eduardo en was in het bezit van een innemend altijd geschoren gezicht, een onberispelijk zwart pak, inkomsten uit huizen, wijngaarden en enige staatspapieren, die hem in staat stelden tamelijk ruim te leven. We duwnaar van ongeveer 65 jaar, zonder kinderen, bezat hij in de hooggelegen wijk, aan de straatweg die naar de hoofdplaats ging, een huisje met tuin, waar hij leefde met een oude dienstbode en twee mooie palmen voor zijn deur, die zich hevig te beklagen hadden ovef de smartelijke Noordwesters. Don Eduardo was een man die dagelijks naar de H. Mis en ter Communie ging, en buiten zijn de voties en het beetje tijd dat hem zijn zaken kost ten, besteedde hij heel zijn dag aan het Ziekenhuis- Asyl. Sedert hij nog jong weduwnaar was geworden, werd hij benoemd tot hoofdbroeder en zijn goede zorgen en een gedeelte van zijn inkomsten dien den om het leven van de patiënten en de ouden van dagen op te luisteren. Zijn achtenswaardigheid en zijn liefde voor zijn stad waren spreekwoorde lijk. Don Lucas had verscheidene malen een onder houd met hem om zich de interne regeling van het Ziekenhuis-Asyl te laten uiteenzetten. Bi) her haalde bezoeken zag hij hoe het werkte. Ze gin gen de ziekenzalen door en de operatiezaal met het instrumentarium dat hij uit New York had la ten komen: de wasserij en strijkerij met hun ma chines; en hij bekeek het mooie park waar enkele patiënten, 's winters beschut tegen de wind, rond wandelden en de oudjes zich zaten te zonnen. Don Eduardo stelde hem voor aan de andere broeders van het Bestuur en ze gaven hem een gedetailleerde rekening en verantwoording van de wijze waarop zijn geld gebruikt was. De dienst in het ziekenhuis werd waargenomen door Zusters van Liefde. Hij sprak met hun su périeure; de geneesheer-directeur gaf hem antwoord op zijn vragen over het régime en de behandeling van de patiënten. Hij bekeek en verifieerde alles. Hij kende tenslotte de ouden van dagen en de pa tiënten bij hun naam en kwam op de hoogte van de ziekte waaraan ze allemaal leden. (Wordt vervolgd.) Prt. Said. KOTA GEDE 10 te Balikpapan. KOTA INTEN 9 te Djeddah. LAURENSKERK 9 te Rotterdam. LEKHAVEN 10 te Rotterdam. LEOPOLDSKERK p. 10 Kreta n. Catania. LIBERTY BELL (t.) 9 van Mena al Ahm. naar Suez. LIEVE VROUWKERK 9 van Vizagapatam naar Madras. LIMBURG 10 te Marseille. LISSEKERK p. 10 Kp. St. Vine, naar Mars. LUTTERKERK p. 10 Dungen. n. R'dam. MAASDAM 9 te St. Thomas. MACOMA (t.) 10 te Berre. MADOERA 9 te Pt. Said. MALEA (t.) 10 te Miri. MALVINA (t.) p. 10 Aden n. Suez. MANOERAN 10 te Genua. MARISA (t.) 10 te Saloniki. MAUREEN 9 van Hamburg n. N, York. MELISKERK 9 te Zanzibar. M'ETULA (t.) p. 9 South Natuna Eil. naar Yokohama. M1TRA (t.) p. 10 Ouess. n. Curacao. NOTOS p. 10 Ouess. n. Tanger. ONDINA (t.) 9 te Rassur. OOSTKERK 10 te Hamburg. ORANJE p. 10 Gibraltar n. Pt. Said. OVERIJSEL 9 te Rotterdam. PERNA (t.) 9 te Trinidad. PIETER S 9 te Amsterdam. POELAU LAUT 9 te IJmuiden. PRINS FREDËRIK HENDRIK 9 te Palma. PYGMALION 9 te Hamburg. RAKI 10 te Singapore. RIOUW 9 te San Francisco. ROEBIAH 10 te Hamburg. ROTTI 9 te Hamburg. RUYS 10 te Osaka. RIJNLAND 9 te A'dam. SALAWATI 9 te Pt. Said. SALLAND 9 te Buenos Aires. SAROENA (t.) 9 te Pulusambu. SIBAJAK p. 10 Malta n. R'dam. SLAMAT 9 te Bremen. SLIEDRECHT (t.) 9 te Pt. Said. SLOTERDIJK 9 te Antwerpen. SOMMELSDIJK 10 te Baltimore. STAD ALKMAAR 9 te Narvik. STAD ARNHEM p. 10 Kp. St. Vine, naar jDskdr STAD SCHIEDAM 10 te Narvik. STRAAT BANKA p. 9 Sabang n. Colombo. STRAAT MOZAMBIJUE 10 te Pt. Swet- tenham. TALISSE p. 10 Gibr. n. Amsterdam. TAMO p. 10 Kp. St. Vine. n. Santos. TJISADANE 9 te Santos. TERO 9 te Buenos Aires. TOMORI p. 9 Sabang n. Aden. VAN SPILBERGEN 9 te Freetown. VAN WARRWIJCK 9 van Zanzibar naar Beira. WELTEVREDEN 10 te New Orleans. WESTERDAM p. 10 Ouess. n. New York. WIELDRECHT (t.) 9 te Rotterdam. WILLEM RUYS p. 9 Sabang n. Colombo. WILLEMSTAD 9 van Pt. of Spain naar Laguaira. ZIJPENBERG 9 te Savona. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN ALIOTrf 8 te B. Aires. LETO 8 te Hamburg. ALMKERK 8 te Port Said. HECTOR 8 te Amsterdam. KARIMUN 9 van Colombo n. Suez. KORATIA (.t) 8 van Mena al Ahmadi n. Trieste. TCREBSIA 8 van Bena al Ahmadi naar Kaapstad. PRINS FREDERIK WILLEM p. 8 Gibr. n. Rotteradm. PRINS JOHAN WILLEM FRISO p. 8 Kp. St. Vincent n. Reggio. RADJA 9 te Surabaja. SALATIGA 10 van Cebu n. Tj. Priok. SHERATAN 8 van Ummsaid n. Rotterdam. WAAL 8 te Beyrouth. WONOGIRI 8 van Suez n. Prt. Said. WONORATO 8/9 van Beyrouth n. P. S. HELICON 8 te Maracaibo. ILIAS p. 8 Helgoland n. A'dam. KOROVINA 8 te East London. LUNA p. 8 Bevezier n. Alexandrië. MERWEDE p. 8 Azoren n. Houston. MIDAS 8 te Amsterdam. OBERON 8 te Pto. Cabello. PLATO 8 te Amsterdam. POLYPHEMUS p. 8 Perim n. Suez. RONDO 8 te Houston. SHERATAN 8 van Ummsaid n. R'dam. SAPAROEA 8 te Amsterdam. SCHOUTEN p. 8 Diego Garcia n. Singap. STAD MAASTRICHT 8 van Huelva naar Suiskil. STAD SCHIEDAM p. 8 Aalesund n. Narv. TRAJANUS 8 te Guanta. TIBIA p. 8 Thursday Isl. n. Auckland. TITUS 8 te Istanbul. TJIBANTJET 8 te Hobart. TANKHAVEN III 8 te Soengei Gerong. ARIADNE 8 te Amsterdam. ALCETAS p. 8 Algiers n. Palermo. At'PINGEDIJK p. 8 Cayenne n. Rio de an. ALETTA p. 8 Kp. Padaran n. Haiphong. ARENDSDIJK p. 8 Cape Race n. N. Y. AENEAS 8 te Havre. ARENDSKERK 8 te Dibouti. AMERSKERK p. 8 Perim n. Suez. AMPENAN p. 8 Kp. Finist. n. Pt. Said. BACCHUS 8 van Madeira n. R'dam. BLITAR 8 te Suez. BALI 8 te Hamburg. BENNEKOM 8 van Coquimbo n. Autof. CALTEX PERNIS p. 8 Malta n. R'dam. CHARIS 8 te Aruba. CALTEX LEIDEN p. 8 Kp. Finist. Rotterdam. DOMBURGH 8 te Casablanca. DELFT 8 te Buena Ventura. DALERDIJK 8 van Balboa n. Los Angel0" DTUVENDRECHT 8 te Prt. Arthur. FARMSUM 9 van Barranquilla n. Mobile* GAROET 8 te Fahareel. HOUTMAN p. 8 Perim n. Belawan. naar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4