Haarlem als waardig centrum van Kennemerland De talrijke badgasten staat uitgebreid zomerprogramma te wachten „Anastasia in Minerva A. Hokwerda dertig jaar gemeen tesecretaris •s U.Y.V. nam haar intrek in het Proveniershuis Blijft in Haarlem de broodprijs onveranderd? Aanbod van werkkrachten geringer dan in 1953 Zes nieuwe voorgeleidingen in K.L.M.-affaire bij Hartelijk afscheid van Rika Hopper te Heemstede 4 Afscheid van het stadhuis viel zwaar Nationale taptoe in het voorjaar Raadkamer vanmorgen een In komend seizoen vele evenementen op het Circuit Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem Brand in Koolsteeg IN ZANDVOORT IS DE ZOMER REEDS BEGONNEN Ongeduldige fietser veroorzaakt ongeval JUBILEUM IN HAAR LEMMER L1EDE STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. DINSDAG 11 JANUARI 1955 PAGINA 2 VER. EX-POLITIEKE GEVANGENEN Nieuwjaarsbijeenkomst DE GIJSBREGHT 23 Januari in Haarlem Burgerlijke Stand H.V.B.-PROGRAMMA ONGEWIJZIGD Bewusteloos door electrische schok Waterstanden Losse arbeidskrachten Vrouwen Werkzoekenden boven 50 jaar Emigratie Vuur spoedig geblust R.K. OPENBARE LEESZAAL Nieuwe geschiedenisboeken Basketball Haarlems team tegen Surinaamse studenten Volleybal Legitimatiebewijzen voor de Instuif „De Eendracht" Optimistisch gestemd Restauratie van watertoren Beurs van Amsterdam Beurs van New York 5l# Burgemeester Cremers drukt mevrouw Van Nispen, presidente van de U.V.V. in Haarlem, de hand, nadat hij het bestuur in de nieuwe huisvesting alle goeds in de komende jaren heeft toegewenst. Met een tikje v/eemoed, maar toch vol goede moed hebben de dames van de U.V.V. gistermiddag haar intrek ge nomen in het Proveniershuis, het nieuwe kantoor, dat hun door het Haarlems ge meentebestuur is beschikbaar gesteld. De burgemeester, mr. P. O. F. M. Cre mers en zijn echtgenote, de echtgenote van de Commissaris der Koningin, me vrouw mr. J. A. Prinsen—de Jong, en kele vrouwelijke raadsleden en ande re genodigden woonden de ingebruik neming bjj-. De presidente van de afdeling Haar lem, mevrouw J. van Nispenvan We- ly, verklaarde in haar openingswoordje, Elders in onze courant zal de lezer het bericht aantreffen, dat de brood prijs vermoedelijk omstreeks half Ja nuari met een cent verlaagd wordt. Dit zal geschieden op advies van de Ne derlandse Bakkerijstichting met dien verstande overigens, dat Haarlem in deze verlaging niet meedoet. De brood prijs ligt hier in de stad namelijk reeds lager dan het landelijk gemiddelde. Het blijkt echter, dat de Haarlemse bakkers nog een afwachtende houding aannemen en dat men zich nog niet definitief wil uitlaten over de loop van de broodprijs in Haarlem. Wel tekent men hierbij aan, dat er in Haarlem ongeveer twee maanden ge leden reeds sprake was van een ver hoging van de broodprijs in verband met de 6%-loonronde. Daartoe heeft men toen echter niet besloten, in de verwachting, dat omstreeks half Janua ri 1955 de landelijke broodprijs omlaag zou gaan, zodat de Haarlemse dan ge handhaafd kon worden. Die verwach ting is ook bewaardheid. De afdeling Haarlem der Ned. vereni ging van Ex-politieke gevangenen zal op Vrijdag 14 Januari a.s. haar nieuw jaarsbijeenkomst houden in de sociëteit „Vereniging" aan de Zjjlweg no. 1. Op deze avond zal het woord worden ge voerd door de directeur van de sociëteit en tevens bestuurslid van afd. Haar lem, dr. A. J. van Ravenswaay. De heer en mevrouw P. van Putten zullen als Thomasvaer en Pieternel het wel en wee van de vereniging in dichtvorm opgesteld door de heer K. Roosjen uit Bloemendaal opvoeren. De avond zal muzikaal worden opge luisterd door het accordeon-duo „The Bella's", terwijl mevrouw Agatha Slichting zal declameren. De Nederlandse Comedie komt Zon dag 23 Januari in de Haarlemse Stads schouwburg met de voorstelling van Vondel's Gijsbreght van Aemstel. GEBOREN: M. Th. Schoutsenvan Putten z.; J. C. SimmermanBalvert z.; S. M. JongsmaKaim z.; C. de Witvan Leijden z.; P. van RielTijmstra z.; P. M. van VughtBraspenning z.; V. J. SliekerBosma z.; M. Swaenvan Oijen z.; C. ten BokumTuinman d.; C. J. PieterseHoenderdos d.; A. M. de Vliegvan den Berg d.; A. E. Teunis- senTelder d.; A. NumanBrico d.; M. Stechervan der Poel d.; J. Bronk Bakker d.; G. H. J. van EekWind d. OVERLEDEN: T. A. Hartendorf— Richters, 49 j., Hazepaterslaan; H. E. Heuermann, 74 j., Gierstraat; H. van den Avoort, 82 j., P. C. Hooftstraat; Jkvr. M. S. BeeckmanGevers, 89 j., Frede- rikspark; A. E. HorstWatkins, 79 j„ Zijlweg; J. MeijerKoopman, 86 j., van Zeggelenstraat; M. C. Schreuder, 76 j., Raamvest; H. F. de Boervan Duiven- bode, 76 j., Graaf Willemstraat; H. A. de Santy, 84 j., van Koetsveldstraat; A. Tambach, 74 j., Kamperlaan; W. Masten broek, 60 j.t Leidsestraat. dat het afscheid van het stadhuis zwaar was gevallen, omdat daar 15 jaar lief en leed waren gedeeld. Zij herinnerde aan de oorlogsdagen, de bezetting en de rampdagen in Februari 1953. Mevrouw van Nispen vertrouwde op een goede verstandhouding met haar nieuwe buur, de heer Th. van Beek, di recteur van het Huisvestingsbureau. Als daar trouwens de samenwoning niet goed zou verlopen, waar dan wel? Met de leuze: „Vrouwen van Nederland, helpt uw land met hoofd en hart en hand' besloot de presidente haar toe spraakje. Ook de burgemeester gewaagde van enige weemoed bij net vertrek van de U.V.V. Aan het verblijf van de U.V.V. in het stadhuis zijn onvergetelijke her inneringen verbonden. Maar de band tussen het stadhuis en de U.V.V. zou niet verslappen door de nieuwe huisvesting, zo hoopte de burgemeester. Tot slot werd nog gesproken door de heer Kouwe- naar, secretaris van Pelita in Haarlem. De gasten maakten daarna gebruik van de gelegenheid de twee vertrekken, waarover de U.V.V. in het Proveniers huis thans beschikt, te bezichtigen. FILMS: REMBRANDT: „Magdalena". 18 )aar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Knock on Wood". 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur LJDO: „Demetrius en de Gladiatoren", 18 J. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Getrouwd met de band", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Brood, liefde en fantasie", a. 1. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Staakt het vuren", a. 1„ 2.30 en 8 u. MINERVA: Di.: „Roman Holiday" a. 1., 8.15 uur. Dinsdag 11 Januari Stadsschouwburg: „De Haagsche Come» die" met „Het donker is licht genoeg" (Ab. C.) 8 uur. Woensdag 12 Januari Frans Halsmuseum: Openingsavond volks universiteit. „Charles Dickens" door God fried Bomans, 8 uur. TENTOON STELLIN GEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 10—15 uur. Zo. van 13—15 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 11—3 uur. Zo. van 1—3 uur. Huis van Looy: Reproducties naar wer ken van klassieke moderne meesters. Geopend van 9—12.30 en van 13.30—17 u. Zo 14—17 uur. Het programma van de KNVB afde ling Haarlem voor 15 en 16 Januari a.s. blijft ongewijzigd. In tegenstelling tot het bericht van gisteren, zullen de wedstrijden van 8 en 9 Januari j.l. dus niet worden opgeschoven. Door een electrische schok is Maandag in een boekdrukkerij aan de Anthonie- straat de 24-jarige P. K. enige tijd be wusteloos geraakt. Hij was bezig met het reinigen van het gedeelte van de vloer op de eerste verdieping en het daaronder gelegen plafond met behulp van een stofzuiger. Op een gegeven ogenblik rustte hij met zijn linkerhand op een verwarmingsbuis en raakte toen met zijn andere hand de metalen man tel van de stofzuiger aan. Op dat ogen blik kreeg hij een schok en verloor het bewustzijn. Na enige tijd kwam hij weer bij. Hij bleek toen alleen een klein brandwondje en vermoedelijk door de val een schaaf wond je opgelopen te hebben. Dinsdag II Januari Hoog water: 5.34 u. en 17.48 u Laag water: 1.18 u. en 13.38 u. Woensdag 12 Januari Hoog water: 6.16 u. en 18.31 u. Laag water: 1.59 u. en 14.17 u. Maandagavond heeft de heer W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei, in Brinkmann een lezing gehouden voor de bestuurders van de verschillende vakbonden van de R.K. Middenstands- vereniging in Haarlem. Hij behandelde daarin de vele problemen, waarmee de stichting heeft te worstelen om Haarlem als een waardig centrum van Kenne merland te handhaven. Tijdens de rond vraag werd opgemerkt, dat hotel Den Hout aan de Dreef, dat is gelegen aan de belangrijke zuidelijke invalsweg van Haarlem en vlak bij de Schipholweg, niet als zodanig wordt geëxploiteerd, maar dient als huisvesting voor diverse bedrijven. Nadat de voorzitter van de vergade ring, de heer F. van Reijsen, enkele Uit de statistische gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem e.o. blijkt, dat het aanbod van arbeidskrach ten steeg, maar de vraag verminderde. Een groot verschil bestaat er tussen de cijfers van December 1953 en Decem ber 1954. De emigratie nam in het vierde kwartaal van 1954, vergeleken met het derde, af. Het aanbod van werkkrachten in de bouwvakken steeg van 1 Nov. 1954 tot 1 Dec. 1954 van 229 tot 309. Op 1 Dec. 1953 bedroeg het aanbod in totaal 407. De vraag naar arbeiders daalde van 101 op 88. (In 1953: 48). Een vermin derde toevoer van glas en van enkele andere bouwmaterialen veroorzaakte een stagnatie in het bedrijf, met als gevolg een groter aanbod van arbeids krachten. In Februari en in Maart is wellicht een opleving te verwachten. In de metaalnijverheid steeg het aan bod van 81 op 124. (In Dec. 1953: 268). Op enkele fabrieken (scheepsbouw) was minder werk De vraag daalde van 14 op 11. Het aanbod in de visserij steeg van 7 tot 35. (In 1953: 53). Vraag naar werkkrachten in deze sector bleef uit. Het aanbod van losse arbeidskrach ten steeg van 368 tot 404. (In 1953: 873). De vraag daalde van 110 op 79. (In 1953: 19). De grote stijging van het aan bod was een gevolg van het einde der seizoenarbeid (agrarische sector, vis- verwerkende industrie). Het aanbod van jeugdigen steeg van 48 op 72 (in 1953: 90). Ook deze toename is te wij ten aan de afloop van het seizoenwerk. Onder jeugdigen worden verstaan de jongeren beneden de 19 jaar. Het aan tal arbeiders dat werk verrichtte op de zg. „Aanvullende werkgelegenheid ob jecten" steeg van 5 op 61. Het jaar daarvoor bedroeg dit 103 in totaal. Het aanbod van vrouwelijke werk krachten bedroeg op 1 Nov. 1954 102, een maand later was het gedaald tot 89. (In 1953: 174). De vraag steeg van 381 tot 389. (In 1953: 475). De schom melingen in de cijfers van vraag en aanbod bleken zeer gering te zijn. Er werden 1316 mannen nieuw inge schreven; daarvan werden in eigen rayon 386 geplaatst, in andere rayons 61. Afgevoerd werden 489 man. 305 personen, die werk zochten, boven de 50 jaar werden ingeschreven: hiervan werden 83 geplaatst. De statistiek geeft tenslotte een ver gelijking tussen de stand op het einde van het derde kwartaal van 1954 en het vierde kwartaal; m.b.t. het aanbod. Op 30 Sept. 1954 waren er 350 z.g. „wrijvingswerklozen" (ingeschrevenen, die slechts een zeer korte tijd zonder werk zijn), 250 werklozen (algemeen minder geschikten), 75 seizoen-werklo zen en 260 structuurwerklozen (hebben geen scholing ontvangen en zijn ook niet te scholen). In totaal was het aan bod 955. Voor Dec. 1954 was dit totaal 1461. De diefstal-affaire bjj de K.L.M. houdt politie en justitie nog voortdurend be zig. Hoewel reeds over vijftien nieuwe arrestaties sinds de Haarlemse recht bankzitting van Vrijdag gesproken werd, vernamen wij uit betrouwbare bron dat tot nu toe slechts zes perso nen zijn voorgeleid. Gisteren geschied de het vooronderzoek en een van de zes mocht naar huis gaan. Vanmorgen kwam de raadkamer in Haarlem bij een om te beslissen over de dertig da gen preventieve hechtenis van de an dere vijf. De verdere ontwikkeling in deze K.L.M.-zaak is nog betrekkelijk onze ker. Het is mogelijk dat nog vele ar restaties zullen volgen, maar men moet zich wel wachten hieruit voorbarige conclusies te trekken Vele verdachten hebben zich aan kleine foutjes schuldig gemaakt. Een van de belangrijkste schuldigen is M. J. J„ die in arrest zit en van wie nu nog verscheidene kwade manipulaties aan het licht zijn gekomen. Zo had hij voor 1500 aan allerlei goederen gesto len, die hij onder de grond verborgen hield. Een ander richtte van gestolen spullen een badkamer in. De diefstallen betreffen overigens practisch alleen levensmiddelen, cacao, chocolade, suiker enz. Enkele leden van de civiele dienst en van de luchthaven bevinden zich nü in voorarrest. Tot hen behoren de kok J. N. en de retourschrijver W. L. K. De de finitieve datum voor de rechtzitting van het vervolg op de K.L.M.-affaire is nog niet bekend Men verwacht, dat over drie of vier weken de zaak rond zal zijn. Het aantal emigranten op het einde van het 3de kwartaal bedroeg 162; ge splitst in 63 naar Australië, 29 naar Canada, 10 naar Nieuw Zeeland, 8 naar Rhodesia, 15 naar de V.S., 35 naar Zuid-Afrika en 4 naar Brazilië. Voor het einde van het vierde kwartaal van 1954 waren deze cijfers resp. 49, 26, 9, 5, 28, 31 en 0. Australië bleek nog steeds het meest in trek. Het grote aan tal, althans verhoudingsgewijs, voor Zuid-Afrika moet verklaard worden uit het feit, dat overal wervingsacties zijn gehouden. Maandagmiddag ongeveer 5 uur brak brand uit in een zolderkamertje van het perceel Koolsteeg 10 rood. De brand weer werd direct na het uitbreken ge waarschuwd, zodat de schade beperkt kon blijven tot een verbrand matras en enkele verkoolde wanden, terwijl enig meubilair waterschade opliep, tezamen voor ongeveer f 200. Men had een matrasje van een kin derbedje te drogen gehangen voor een kachel. Vermoedelijk is het matrasje tegen de kachel aangevallen en heeft het vlam gevat. Er ontstond een flinke rookontwikkeling, waardoor de situatie zich ernstiger liet aanzien dan in wer kelijkheid het geval was. De brandweer bluste het vuur met een straal op de waterleiding. De bewoner was niet te gen brand verzekerd. Dagboekfragmenten 19401945. J. H. Dam: Het Jachtbedrijf in Neder land en West-Europa. R. Nitsche: Oeroude wegen, eeuwige reis. Th. Plievier: Berlijn. L. J. Rogier: Beschouwing en onder zoek. Th. H. White: Vuur onder de as. Het is verheugend, dat basket-ball in Haarlem wordt gepropagandeerd door de organisatie van verschillende wed strijden. Naar aanleiding van gisteravond ge houden besprekingen is de Haarlemse basket-ball bond er in geslaagd een ontmoeting te organiseren van het Haar lemse herenteam tegen het team van de Surinaamse studenten in Neder land. De wedstrijd wordt op 27 Januari in het Krelagehuis gehouden. In het Krelagehuis aan de Leidse- vaart zullen Woensdagavond teams van Amsterdam en het Noord-Hollandse district elkaar bestrijden (dames en heren). Reeds eerder hebben wij de districtsteams bekend gemaakt, zodat wij thans nog het herenteam van de Amsterdamse afdeling laten volgen: Maas, v. d. Ploeg, Goossens (allen AMVJ), Vos (Blauw Wit), Kamstra (SMH), Eykendam, Gögz, Groenman (allen VHH) en Korsloot (Vossius) Behalve deze herenontmoeting zal er ook nog een wedstrijd worden ge speeld tussen de damesteams, zodat het een aantrekkelijke avond belooft te worden voor de volle'yballiefhebbers. mededelingen had gedaan over de grote landelijke actie ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding, waarbij ook de mid denstandsbonden worden ingeschakeld, en enkele excerpten van vakbondsversla gen had voorgelezen, waaruit bleek, dat 1954 over het algemeen een goed jaar was geweest, was het woord aan de heer v. Willige. Deze besprak de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer in Haar lem, waaruit in 1936 Haarlems Bloei was ontstaan, de stichting, die eerst thans tot volledige ontplooiing kan ko men. In deze tijd, waarin men veel Europeser gaat denken, is het van groot belang, dat Haarlem een rol blijft spe len in het ontvangen van vreemdelingen In katholieke kringen wordt het particulier initiatief hoog geschat, waaruit moet volgen, dat het werk van Haarlems Bloei niet uitsluitend moet drijven op de steun van de overheid. De overheid gaat wel vóór, omdat zonder haar steun natuurlijk niets tot stand kan komen. De heer van Willige haalde enkele passages aan uit een rapport vanwege B. en W. van Haarlem over de ontwik keling van deze stad als centrum. Even als die van Arnhem zijn ook B. en W. van Haarlem bereid alle plannen, die naar inhoud en sfeer boven een win kelstraatactie uitgaan, te steunen. Wan neer de Haarlemse winkeliers, aldus de heer v. Willige, dezelfde moderne geest van thans blijven demonstreren, zal Haarlem ongetwijfeld zijn aantrekkings kracht blijven behouden. De heer v. Willige deelde mede, dat op de Zaterdagavonden van 9 en 23 April alsmede op 1 Mei een taptoe zal worden gehouden door prominente mu ziekverenigingen uit den lande. De viering van Koninginnedag blijft toevertrouwd aan de zorg van het Centrumcomité Koninginnedag. Tijdens Direct na de jaarwisseling begint men in Zandvoort ai de eerste tekenen van het naderend voorjaar en het zo merseizoen waar te nemen. Dit was voor ons aanleiding om de winterse kou te trotseren en de heer J. B. Th, Hugenholtz, directeur van „Touring Zandvoort" op te zoeken. Onze veron derstelling, dat op het Zandvoortse cir cuit nu doodse stilte zou heersen, bleek onjuist te zijn. Zaterdag j.l. hebben de Nederlandse deelnemers aan de Rallye naar Monto Carlo op het circuit ge traind voor de klassementsproeven en dezer dagen neemt de Rubberstichting proeven op het circuit. Gedurende zeven uren achtereen rijdt een auto het circuit rond en de deskundigen ver zamelen dan gegevens omtrent de ver schillende modellen en merken van de autobanden welke gebruikt worden. Bo vendien trekt het circuit ook in de winter nog dagelijks automobilisten en motorrijders, die een toerrit willen maken. In December waren dat er nog ruim 300; in 1954 werden bijna 13000 motorrijtuigen op het circuit toegelaten. Het circuit is een belangrijke factor in het vreemdelingenverkeer en daar om verheugde de heer Hugenholtz er zich over, dat voor 1955 reeds talrijke wedstrijden op het programma konden worden vermeld, waarbij vooral van belang is, dat de meeste in het voor seizoen vallén, in de periode dus waar in Zandvoort het extra bezoek het best kan verwerken. Op 11 April houdt de RAC-West de bekende auto-sprints. Over het eindpunt van de 1ste etappe van de Ronde van Nederland op 23 April zijn nog besprekingen gaande. De bevrijdingsdag (5 Mei) zal de in ternationale sportwagen-races ris be- het debat werd de opmerking gemaakt, dat er in de buitenwijken van Haarlem weinig animo bestond om plannen van Haarlems Bloei, die in het centrum zouden worden uitgevoerd, te steunen. Een winkelier uit Haarlem-Noord ver klaarde echter, dat tijdens attracties in de binnenstad zijn omzet behoorlijk steeg, vermoedelijk tengevolge van de vele gasten die ook in de buitenwijken van Haarlem tijdens de festiviteiten huizen. Een motorrijder werd gistermorgen de dupe van een vaak gemaakte ver- keersfout. Een wielrijder moest wach ten voor het rode stoplicht op de hoek van de Grote Markt en de Barteljo- risstraat. Hij stapte echter af en liep met de fiets aan de hand de Zijlstraat in. Een motorrijder, die juist uit de Barteljorisstraat kwam aanrijden, trachtte nog door een zwenking naar links achter de man om te rijden, maar nog net raakte hij het achterspatbord van het rijwiel. Daardoor kwam de mo torrijder te vallen en liep een lichte hoofdwond op. De man met de fiets deed echter of het ongeval hem niets aanging, stapte op zijn rijwiel en reed er vandoor. Een bromfietser, die getui ge was geweest van de gang van zaken, reed de man snel achterna, wist hem in te halen en gaf hem over aan de politi". Hij werd na aanhouding en voorgeleiding weet- heengezonden. Marcelle Maurette's „Anastasia" is warem pel geen voorbeeld van een strakke, logi sche opzet en van een straf geconstrueerd modern toneelstuk, dat de wetten van de waarschijnlijkheid streng eerbiedigt. -De schrijfster suggereert heel gewichtig aller lei mysterieuze krachten en onbekende diepten, en zij laat het raadsel van de fa brieksarbeidster-prinses voor het gemak maar onopgelostal die dingen bijvoor beeld welke het fabrieksmeisje kent, of schoon alleen de prinses ze kan weten. Bij hernieuwde kennismaking met het roman tische toneelstuk, gisterenavond in het Mi nerva Theater te Heemstede, komt men tot de erkenning, dat men het ondanks alle onwaarschijnlijkheden accepteert. Bij siechts oppervlakkige ontleding dringt zich echter ook de conclusie op, dat het stuk gered moet worden door de voorstelling, en dat de moderne nuchtere geest zich dan een flinke dosis romantiek graag laat aan leunen. Die conclusie dringt zich gemak kelijker op bij het tweede bedrijf. Het spel in het eerste bedrijf legt het melodrama tische accent te nadrukkelijk; vooral door de imponerende prins Boenien van Rich. Flink wordt het te samenzweerderig, te marqué-achtig, te gewetenloos in zegging, optreden en glimlach, met opgetrokken mondhoeken en al. Een meer natuurlijke en nuchtere toon van zwendelende zaken lieden zou beter aanvaardbaar zijn en meer voldoening geven. De andere twee bedrijven zijn stellig niet sterker geschreven; wanneer ze echter ster ker boeien, moeten wij de oorzaak zoe ken in het feit dat hier de weemoedige romantiek het volle pond krijgt, en dat wij tegenover tonéél gesteld worden. Want het is inderdaad tonéél, simpel, pakkend toneel, waaraan wij gelukkig nog niet ont groeid zijn en waaraan men zich graag een beetje vertederd overgeeft. Een eenvoudig geschreven scène met zuivere emoties en een menselijk conflict doet het nog altijd vooral, zoals in dit geval, door het waar dige, gevoelige en zuiver gevarieerde spel van Rika Hopper als de keizerin-weduwe. Kort gezegd: zij beheerst het toneel met dwingende, eenvoudige waardigheid, zoals een vorstin haar omgeving beheerst. Haar grote scènes met Anastasia, met een soort innige vastberadenheid en zaeht-overtui- gend gespeeld door Anny de Lange, gaven de tere voldoening, waarop het romanti sche tonéelhart wacht en waardoor deze scènes ook bij tweede of derde bezoek riet teleurstellen. Een sterk speelstuk, ook zonder verjaarde, hartstochtelijke heftig heid, pakt nog altijd. Na de voorstelling werden Rika Hopper bloemen en een souvenir aangeboden met een korte, in treffende bewoordingen ge stelde toespraak van de heer Kubats, hier mede de taak overnemend van de direc teur van het Minerva-Theater, die door ziekte verhinderd was. Nu wij met uw grote kunst hebben kennis gemaakt, aldus spr., spijt het ons te meer, dat uw eerste optreden in ons theater ook het laatste moet zijn. Bovenal ziln wij u echter dank baar voor deze avond, en zijn wij er trots op, later te kunnen zeggen, dat wij in het Heemsteedse theater de beroemde Rika Hopper hebbèn zien spelen. U moge ons niet vergeten, Heemstede zal aan blij ven denken. Met een charmant speechje nam Rika Hopper daarna afscheid van het publiek. Nu het stuk meer dan honderdveértig maal gespeeld is, zeide de beminnelijke konin gin van ons toneel, wordt het haar steeds moeilijker te beseffen, dat zij met deze kei zerlijke rol afscheid van het Nederlandse publiek neemt. Zij heeft haar besluit echter na lang beraad genomen, en zij blijft er ook bij. Na zestig jaar het toneel gediend te hebben, wilde zij haar carrière beslui ten op een tijdstip, dat het publiek haar besluit zou kunnen betreuren. Het is mooi. afscheid te kunnen nemen op een ogenblik, dat het publiek zegt: wat jammer! Na zich speciaal tot de jeugd gericht te hebben, bood Rika Hopper met een harte lijk gebaar en een lieve glimlach aan allen haar beste wensen aan: vrede en Gods rijke zegen. Het doek kon pas definitief dicht val len na zeer lang. geestdriftig en kennelijk zeer hartelijk applaus, waarmede het pu- bljek de gevierde kunstenares bij haar eerste opkomst ook had ontvangen. Hk. A. Zoals bekend worden regelmatig in het Parochiehuis van O.L. Vr. Hemel vaart aan de Achterweg Instuifavonden gehouden die zich in een grote, soms overgrote belangstelling mogen verheu gen. Omdat deze avonden onder het motto „De jeugd een kans bij spel en dans" zoveel belangstelling trekken, is beslo ten, meerdere avonden te organiseren. Om een en ander goed te regelen en te zorgen dat iedere jongeman en ieder meisje boven de 17 jaar ook inderdaad de kans krijgt, moet men in het bezit zijn van een legitimatiebewijs. Men kan dit verkrijgen door naam, adres, ge boortedatum en parochie met pastoto en bedrag van f 0,40 te zenden aan mevr. R. Striekwold-Gozeling, Valken burgerlaan 38 alhier. Hoe sneller men een en ander zendt, des te eerder heeft men het bewijs, want zonder dit heeft men geen toegang tot deze avonden. Maandagavond hield de Pluimvee vereniging „De Eendracht" in het R.K. Verenigingsgebouw een ledenvergade ring die, gezien de weersomstandighe den, een vrij grote belangstelling had. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer R. Donkelaar, presideerde de pen ningmeester, de heer G. Neeskens. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de zustervereniging te Aalsmeer om ook financieel deel te nemen aan een te houden tentoonstel ling. Het besluit van de vergadering zal door de afgevaardigde die binnen kort een vergadering te Aalsmeer bij woont, aldaar worden medegedeeld. De in December gehouden tentoon stelling van de vereniging mocht zich niet alleen in een grote belangstelling verheugen, doch heeft geen nadelig saldo veroorzaakt, dank zij het zuinig beheer en de medewerking van de leden. Het bestuur legde een plan voor om op 23 Januari een bezoek te brengen aan de grote landelijke tentoonstelling van pluimvee, konijnen en duiven, welke door „Ornis" in de Apollohal te Amsterdam wordt georganiseerd. Het ligt in de bedoeling, des middags te half één te vertrekken. Zij die niet op deze vergadering aanwezig waren en toch deel willen nemen, worden ver zocht zich voor 15 Januari op te geven bij de penningmeester, Iepenlaan 14. Na een korte rondvraag werd te onge veer tien uur deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. sluit van de Tulpen-ralley brengen; een evenement dat telkenjare meer bezoe kers trekt. Op 15 Mei is Zandvoort het eindpunt van een sterrendag voor sportwagens en op 22 Mei worden op het circuit internationale motor-races gehouden. Op de Tweede Pinksterdag komt de Nederlandse auto-rensport-vereni- ging naar Zandvoort voor nationale sportwagenraces en op 5 Juni viert de Haarlemse Wielrennersvereniging ,,De Kampioen" haar gouden jubi leum met wielerwedstrijden op het circuit. De autowedstrijden om de grote prijs van Nederland vinden plaats op 19 Juni en de amateur kampioenschappen voor wielrenners worden verreden op 10 Juli. Op 24 Juli volgen nog gecombineerde sportwagen- en motorraces. Men ziet: een uitgebreid programma, dat nog niet volledig is, want de „Bond Zonder Naam" komt in het voorseizoen ook nog naar Zandvoort met zijn befaamd geworden sterrit der naastenliefde. Ook buitenlandse clubs hebben belang stelling voor het Zandvoortse circuit. De Belgische M.G.Car-club heeft enkele data aangevraagd en wil bovendien in September in samenwerking met een Nederlandse vereniging, bijvoorbeeld de RAC-West, in Zandvoort wedstrijden houden om een „Prix de Benelux". Omtrent het bezoek aan het circuit is de heer Hugenholtz dan ook optimis tisch gestemd vooral nu de gemeente raad besloten heeft daar een restau ratiegelegenheid te bouwen. Een dak boven de tribune behoort nog tot de vrome wensen. In verband met de exploitatie van het circuit onderhoudt de heer Hugen holtz vele internationale contacten. Hij is bilvoorbeeld secretaris-generaal van de Association Internationale de directeurs de circuit. Deze organisatie komt op 1, 2 en 3 Februari te Reims bijeen o.a. ter bespreking van de vraag hoe men de internationale verenigin gen op het gebied van de auto- en de motorrensport, de FIA en de FIM kafl bewegen, voor elk land één circuit aan te wijzen waarop een „Grand Prix" kan worden verreden. Gezien d® grote investeringen welke voor een cir cuit worden geëist, is dit vraagstuk in verschillende landen actueel. Het circuit is echter slechts een onder deel van de activiteit van „Touring Zandvoort"; het werd het eerst door de heer Hugenholtz genoemd, omdat daarvoor de plannen voor het komende seizoen reeds vaste vorm hebben ëe~ kregen. „Touring Zandvoort" behartigt ook de eigenlijke bevordering van het vreemdelingenverkeer. De laatste hand wordt gelegd aan een uitgebreid zomer programma dat gasten en inwoners van Zandvoort ontspanning en genot zal brengen. Hierover volgen spoedig mededelingen. De heer Hugenholtz verwacht dez® zomer een ongekend groot bezoek aal Zandvoort. Nu reeds komen van heinde en verre talrijke informaties binnen. Vele aanstaande badgasten komen per auto ook uit het buitenland ge durende het weekend naar Zandvoort om nu reeds uit te zien naar een ge schikt onderdak voor de zomermaan den. De gemeubileerde zomerverhuiir is reeds begonnen! Gedurende het bollen-seizoen en ook in de weekends gedurende de zomer, verwacht de heer Hugenholtz weer een grote toeloop van vreemdelingen naar Zandvoort. Er zijn plannen in voorbe reiding om met medewerking van de gehele burgerij dan een zo groot moge lijk aantal gasten in Zandvoor onder dak te kunnen verschaffen. Ondanks deze grote belangstelling voor Zandvoort, wordt de propaganda allerminst verwaarloosd. Touring Zandvoort heeft een film laten vervaar digen welke de aantrekkelijkheden van Zandvoort in de zomer: de zon, de ze« en de duinen, op suggestieve wijze in beeld brengt. De directeur gaat deze film in Duitsland en België vertonen, terwijl zij ook beschikbaar is voor vereni gingen en bedrijven welke filmverto ningen voor leden of personeel orga niseren. De affiche „Zeemeermin" is een groot succes geworden en wordt alom in binnen- en buitenland ver spreid. Toen wij het bureau van "Touring Zandvoort" verlieten, was men druk doende tienduizenden pro paganda-folders naar alle windstre ken te verzenden. Het getal dertig heeft eigenlijk wei nig feestelijks. Officieel burgerrecht in de bekende (meer of minder edel) me taal-reeks heeft het zich nooit verwor ven. Vlees noch vis, dat getal dertig. Jubilea op deze basis hebben iets on volmaakts en plegen slechts verstolen gevierd te worden of in het geheel niet. Er kunnen zich echter omstandighe den voordoen, die de viering van eert dergelijk jubileumfeest rechtvaardigen. Dat geldt dan ongetwijfeld voor het jubileum van de heer A. Hokwerda, de grijze secretaris van de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, die dit ambt in Halfweg 15 Januari dertig jaar bekleedt en deswege 's avonds tevoren door het gemeentebestuur zal gehuldigd worden. Een dertigjarig jubileum in dienst van een gemeente is weinig uitzonder lijk en pleegt bij herhaling voor te ko men. Een dertigjarig jubileum in een zelfde functie is belangwekkender, maar behoeft voor de jubilaris in kwestie per se geen compliment in te houden, Nog vol werklust zet de heer A. Hok' integendeel! Een dertigjarig Jubileum"ta werda, gemeente-secretaris van Haar' lemmerliede en Spaarnwoude, die Za terdag dertig jaar dit ambt in zijn ge' meente vervult, zich iedere morgen aan zijn dagelijkse taak. éénzelfde topfunctie verdient eerst de volle aandacht. De topfunctie, waarvan hier sprake is, betreft dus het ambt van gemeente secretaris, een ambt met enerzijds grote vrijheden, anderzijds belangrijke be perkingen. De heer Hokwerda, nog Fries in hart en nieren, zal de eerste zijn om dat te bevestigen. Hij is thans 63 jaar en werd geboren in Wymbritseradeel (Fr.), een gemeen te, die Haarlemmermeer in oppervlakte evenaart. Na in Sneek de H.B.S. door lopen te hebben, ging hij in militaire dienst. Sinds 1912 is hij ambtenaar, eerst vijf jaar in zijn geboorteplaats, daarna in 1917, in Heemstede. De heer Hok werda werd daar commies-redacteur ter secretarie. Acht jaar later solliciteerde hij naar de vacante plaats van gemeen te-secretaris in Halfweg. Prompt werd hij aangenomen en zo staat het te ge schieden, dat de heer Hokwerda Vrijdag met voldoening kan constateren dertig jaar lang In een sleutelpositie het ge meentelijk belang van Haarlemmerliede en Spaarnwoude naar beste kunnen en met plezier gediend te hebben. Deze tijd is voor zijn gemeente in vele opzichten belangrijk geweest. In 1927 moesten de Waarderpolder en de Veerpolder, tesamen bijna 900 hectare aan Haarlem afgestaan worden. De be volking van Haarlemmerliede en Spaarnwoude daalde daardoor van 4600 tot 3100 zielen Thans telt de gemeente ongeveer 4060 inwoners. Er dreigt nu een nieuwe annexatie, waardoor meer dan 500 hectare aan de gemeente onttrokken worden, waarop 500 mensen leven en werken. „Och mijnheer", zo merkt secretaris Hokwerda berustend op, „onze ge meente is te vergelijken met een eiland, dat nu eens door een Wester-, dan weer door een Oosterstorm ge teisterd wordt. En telkens gaat er land verloren". Er zal weinig aan te doen zijn, in derdaad Een ander feit van betekenis in de geschiedenis van Halfweg is de ophef fing van het station bij de electrificatie Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Xelet. 15220 Uit het verslag van de iaatste raads vergadering van Heemstede, waarin aan de orde was credietaanvragen voor herstel van de watertoren, zou onge wild kunnen worden afgeleid, dat in deze de vorige directeur enige blaam zou treffen. Met nadruk wordt er ech ter van de zijde van het gemeentebe stuur van Heemstede op gewezen dat verschillende herstel- en onderhouds werken met zijn voorkennis tot een latere datum dienden te worden ver schoven. van de spoorwegen in het begin van de dertiger jaren. De heei Hokwerda heeft altijd pret tig gewerkt in Halfweg. Hij kon er goed overweg met de leden van de raad ei> met het college van Burgemeester en Wethouders. Over het ambt van gemeentesecretaris is veel te zeggen. Een eigen oordeel i® hem officieel onthouden, maar in de vergaderingen van B. en W. maakt het college dankbaar gebruik van de ad viezen van de heer Hokwerda. In het openbaar mag hij echter nimmer iets ter verdediging van zichzelf of anderen in het midden brengen. Iets ambtelijks heeft de heer Hokwer da ontegenzeggelijk Zijn stille, Friese aard draagt daartoe bij. Het is echter zijn grote verdienste, dat die ambte lijkheid niet ten koste gaat van een warme belangstelling voor zijn even naasten. De vriendelijkheid en behulp' zaamheid van de jubilaris genieten een ruime bekendheid. Een speciale zijde van zijn bezigheid willen wij nog memoreren: hij is ook ambtenaar van de Burgerlijke Stand- Ruim 750 paren werden door hem in de echt verbonden. De heer Hokwerda is weduwnaar en heeft vier kinderent die hij zelf getrouwd heeft. (Niet officiële Koersen Vorig Openin» slot 3% Ned. 1953 102 3% Ned 1953 101% 31/4 Ned. 1948 100i/2 3% pCt. Ned 1950 100% 3% Ned. 1954 100% 3-31/2 Ned 1947 100ft 3 Ned. 62-64 Oei. tac. 101% tnschr. Grtbk 1946 3 pCt 99% Ned Handel Mii eert. 214% A.K.U. 3151/j Van BerKel s Patent 168% Calvé-Delft eert 260 Van Gelder 265 Ken Hoogovens eert. 285% Unilever eert 383% Ned. Ka hel 260 Philips 331% Kon Petroleum 274 .Amsterdam" Rubber 110% Holl Amerika Li.in 187 Kon Ned. Stoomb Mi) 194% Ned Scheepv Unie 164 H.V A. 143% Deli MI1 ("ert 130% Nieuwe Philips' 11/1 100A 316 380 Vi 33 3 554 108% 194,i 164% 140% 128 324% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell CJnion Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 7/1 48% 103% 70% 49% 97 100% 79% 27% 38% 79% 72% 60 V4 54% 78% 25% 70 Stemming: 10/} I05?i 274'* 39# 81}* 73 60% 551* lift va**

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2