Nederlandse confectie in Duitsland "DE SCHEEPSBOUWER- Geschil tussen Nicaragua en Costa Rica nog niet opgelost Consumentenbond acht twee cent voldoende K ru is woord raadse l F r n m 0 10 M R C.V.P. nog niet gerust over oplossing schoolkwestie De zweer van Don Lucas SBritesgf BICMUPKN Zeer goede indruk Brand in Haagse ijzeropslagplaats Raad van Amerikaanse Staten hoort de delegaties Wilde staking te Nijverdal Tegenstand voor Van Acker JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI Maagbezwaren f; DINSDAG 11 JANUARI 1955 PAGINA Brandstichting de oorsaak PRIJSSTIJGING VAN DE MELK Weer appelenuitvoer naar België Honderd meisjes leggen het werk neer Snoepje voor 24.000 schoolkinderen LU n Watersnood in Thracië en Macedonië Diplomatieke relaties tussen Tito en Mao door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers Overwin Uw soms jarenoude «ttJ smaakloos snel» zeker WHHHOP¥V Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden RIJ-. Vaar- en Voertuigen Te huur gevraagd Te huur aangeb. Woningruil Pensions Zaken en Huizen Te koop gevraagd Muziek< instrumenten Lessen Diversen Te koop aangek. (Van onze correspondent) „Wij zijn buitengewoon tevreden", was de algemene indruk bij de verte genwoordigers van de Nederlandse confectiefabrieken, die de vorige week op drie avonden tijdens de „Igedo", de 23e Verkaufs- und Modewoche in Düsseldorf voort een groot aantal in kopers van Duitse confectiezaken de productie van hun huizen hebben ver toond. „Wij zijn zeer tevreden, want op deze drie avonden hebben ruim zeshonderd bezoekers kennis gemaakt met een ten dele voor hen geheel nieuwe confectie. Maar wij kunnen ook tevreden zijn over de opdrachten. Want al zijn er hier ook vertegen woordigingen gevestigd van de meeste van onze leden, bij zulk een meer „persoonlijk" bezoek kan men toch nog geheel anders werken". Een derde reden tot tevredenheid was de kennelijke geestdrift van de Duitse bezoekers, die zich weliswaar zelden in een klaterend applaus uitte, maar die tot uitdrukking kwam in de deskundige vragen, de belangstel ling naar stoffen en prijzen, de ge sprekken onderling en de vele goed keurende knikjes. Men prees vooral, dat Nederland nu „eens iets anders bracht", en wel, dat er gedacht was aan de smallere beur zen en de „goedburgerlijke" smaak. (Dit werd nog in de hand gewerkt door de uitstekende keuze der manne quins, die, op een enkele uitzondering na, op „gewone mensen" leken, en dus de even gewone toeschouwers aan spraken). Terwijl men misschien het meeste applaus hoorde bij enkele namiddag en avondjaponnen (die overigens „hors concours" vertoond werden), vielen de mantels, complets en sport- kleding duidelijk het meest in de smaak der deskundigen. „Uw peau de Suède is bijna zo mooi als de Italiaan se", werd ons verzekerd, „maar zij is veel goedkoper". Deze goedkoopte werd ook gepre zen bij de complets en mantels, waar van men overigens zowel de verwer king als de opmerkelijke stoffen en dessins roemde. Opvallend was ook, dat men de Ne derlandse modeshow niet als een soort onaangename concurrentie aanvoelde. Er was reeds bij de begroeting der gasten opgemerkt, dat de Nederlandse confectie met deze manifestatie be oogde, om eens aan een groter publiek te laten zien, wat Nederland maakt. Want de Duitse vrouwen, die naar Ne derland komen, zien daar de Neder landse confectie, die ze appreciëren en die ze zeker graag in hun eigen ma gazijnen zullen terug vinden. Deze opmerking viel kennelijk in goede aarde. Zoals trouwens ook de opmer king over de noodzaak van „heen en weer" te exporteren, waarbij op de duur een evenwicht bereikt kan wor den, dat iedereen ten goede komt. Hierbij werd er op gewezen, dat de Duitse confectie-import naar Neder land zich in een stijgende lijn bevindt; en in de eerste 9 maanden van het afgelopen jaar een hoogte van 6 mil- lioen guldens had bereikt. Bij de gesprekken aan de verschil lende tafeltjes in het zeer elegante Park Hotel (eveneens door de bezoe kers als een goede keuze der Neder landse gasten beschouwd) bleek over al, dat er vooral prijs op werd gesteld, hoe de Nederlandse confectie niets „opvallends" bracht, waarbij opvallend dan in de zin gebruikt werd van „te voyant" voor de klant uit de goede burgerij. Er werd goed gekocht; dit werd ons door iedereen verzekerd. Maar het be langrijkste achtte men toch wel, dat de show door zoveel mode-inkopers werd bezocht. Dat houdt een belofte in voor de komende Fashion-week. Ter vergelijking noemde men het ge tal van drie- tot vierhonderd buiten landse bezoekers bij de laatste Am sterdam Fashion-week tegen de onge veer zeshonderd Duitsers, die zich nu op de hoogte konden stellen van de Nederlandse prestaties. Uiteindelijk was dit ook het doel van het „pionierswerk", dat hier ver richt werd volgens het aloude motto, dat de kost voor de baat uitgaat. Ne derland wilde de indruk vestigen „mee te tellen", en niet de mindere te zijn van andere confectie-industrieën. Hoewel de halfjaarlijkse Fashion- week in Amsterdam vanzelfsprekend de belangrijkste manifestatie blijft. Wij hebben nog bij enkele bezoe kers geïnformeerd naar hun indruk over de prijzen. Men prees in het bij zonder, dat, niettegenstaande vracht en invoerrechten, die de prijzen der Nederlandse kleding verhogen, de mo gelijkheid voor de winkelier bestaat, om desondanks een voor hem alles zins verkoopbaar stuk in huis te krij gen, dat dus bij gewone calculatie niet te duur werd voor zijn doorsnee klanten. (Van onze Haagse redactie) Maandagavond is brand uitgebroken in een opslagplaats van ijzer en auto banden aan de Binckhorstlaan in Den Haag. Het vuur richtte een ontstellende ravage aan: de schade wordt door de eigenaar van de opslagplaats de heer P. C. P. Haaye dan ook geschat op drie duizend gulden. De heer Haaye, die niet verzekerd is tegen brandschade, uitte de veronderstelling, dat zijn eigendom door kwaadwillenden in brand is ge stoken. Het is namelijk niet mogelijk, dat de brand vanzelf is ontstaan. De banden waren door het slechte weer drijfnat geworden, terwijl het materiaal, waar van deze autobanden zijn vervaardigd, niet gemakkelijk ontvlambaar is. Reeds eerder is in de omgeving van de Binck horstlaan door kwaadwillenden schade toegebracht. Enkele weken geleden nog kreeg een garagehouder in deze buurt enkele honderden guldens schade door dat onbekenden aan zijn auto's hadden geknoeid. De brand in de opslagplaats werd ontdekt door omwonenden. De brand weer, die met groot materiaal uitrukte, bluste het fel oplaaiende vuur met zeven stralen. De Haagse recherche on derzoekt of hier inderdaad sprake is van brandstichting. De Raad van Amerikaanse Staten is gisteren op verzoek van de regering van Costa Rica in speciale zitting te Washington bijeen gekomen om zich te beraden over een verzoek van Costa Rica om de ministers van Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Staten de dreiging tussen Nicaragua en Costa Ri ca te doen behandelen. De Raad besloot morgen weer bijeen te komen om de standpunten der verschillende delega ties te aanhoren. De Raad verzocht Ni caragua en Costa Rica zich van vij andelijkheden te onthouden, zolang de kwestie in bespreking is. Costa Rica had Zondag de Raad ver zocht de dreiging van de zijde van Ni caragua in spoedzitting te willen be handelen. Costa Rica beschuldigde gis teren Nicaragua er van de pogingen te hehbben tegengewerkt om het Nicara- guees-Costaricaans geschil langs vreedzame weg te regelen. Voorts zou Nicaragua aan avonturiers de gelegen heid hebben gegeven op zijn grondge bied een gewapende aanval op de Cos- taricaanse souvereiniteit voor te be reiden, terwijl Nicaragua van buiten het Westelijk halfrond wapens zou hebben geïmporteerd, die in aantal alle propor ties te buiten gaan. Nadat de ambassadeur van Costa Ri ca te Washington, Antonio Facio de beschuldigingen had geuit, antwoordde de ambassadeur van Nicaragua, Sevil- la-Sacasa, dat deze aantijgingen „leu gens en laster" zijn. Tijdens de zitting van morgen zal hij het standpunt van zijn regering nader uiteen zetten. Om trent een Costaricaanse bewering, dat De verhoging van de melkprijs vloeit voort uit vier verschillende maatrege len, welke onderling geen verband hou den. De Nederlandse Consumentenbond betwijfelt ernstig de noodzaak om deze vier maatregelen gelijktijdig in te voe ren juist in de duurste periode van het jaar. Bovendien is de bond er in het geheel niet van overtuigd, dat de prijs stijging voor de consument vier cent moet bedragen. Men acht het mogelijk de prijsstijging tengevolge van de ver hoging van de z.g. verrekenprijs (als ba sisprijs voor de berekening van de con sumentenprijs) een cent lager te stel len, en de verhoging van de slijters- marge achterwege te laten, zodat de prijsstijging van de consumptiemelk over het gehele land niet vier cent, doch maximaal twee cent zou mogen bedra gen. Aldus werd Maandag te Den Haag medegedeeld ter toelichting op het telegram dat de Consumentenbond aan de ministerraad heeft gezonden over de verhoging van de melkprijs. Wat de twee andere componenten in de nieuwe melkprijs betreft stelt de bond, dat de nieuwe wijze van waarde ring van de vetwaarde en de verlaging van het overheidssubsidie op zichzelf genomen geen bezwaar ontmoeten, doch dat het moment voor het invoeren van deze veranderingen weinig gelukkig ge kozen is. Men acht het samenvallen van deze maatregelen midden in de winter ongewenst voor het product als de melk, dat van zoveel belang is voor de volks gezondheid. De nieuwe verrekenprijs wordt op grond van verschillende berekeningen een cent hoger geacht dan noodzakelijk is. Bezwaarlijk is daarbij o.m., dat men een bedrag van 24,85 cent per liter naar boven afrondt, terwijl in het verleden een afronding achterwege is gebleven en dat nog nader aan te wijzen gebie den zonder meer worden geïnterpre teerd als de gezamenlijke zandgron den. Deze gebieden zullen nog moeten worden uitgekozen. Aangevoerd wordt voorts, dat de ge organiseerde melkhandel de kostenstij ging wil opvangen door gedurende het komende halfjaar een cent hogere melk prijs in rekening te brengen om daarna weer tot prijsverlaging met een cent over te gaan. Gezien het feit dat het hui dige moment bepaald ongeschikt is om tot genoemde margeverhoging over te gaan, zou het, ook uit psycho logisch oogpunt, de aangewezen weg zijn Met ingang van Dinsdag 11 Januari is in België en Luxemburg de invoer van alle soorten appelen uit Nederland weer toegestaan. Zoals men weet is de import van „Cox Orange Pippin" niet onder broken geweest; die van goudreinetten was van 27 October j.L af reeds moge lijk. geweest indien deze margeverhoging inderdaad onontkoombaar was, deze eerst over een half jaar te doen ingaan. Dit half jaar respijt zou dan bovendien gelegenheid bieden om na te gaan of de margeverhoging in verband met de in komenssituatie noodzakelijk is. er 10 buitenlandse militaire transport- toestellen in Nicaragua waren aange komen, deelde Sevilla-Sacasa mee, dat dit slechts een vriendschapsbezoek be trof van de Venezolaanse luchtmacht. De toestellen waren inmiddels reeds weer uit Nicaragua vertrokken. By de Nederlandse Stoomblekerü N.V. te Nijverdal zijn Maandag een kleine honderd meisjes een wilde sta king begonnen. De oorzaak ligt in de onaangename verhouding, ontstaan tus sen de meisjes en de chef van hun af deling. De meisjes zijn allen werkzaam in de afdelingen binnenland 2, export en con trole. Enige weken geleden werd over deze afdelingen een nieuwe chef aan- al te best met hem te kunnen vinden, gesteld en de meisjes schijnen het niet zodat er moeilijkheden ontstonden. Vol gens de meisjes ging deze chef veel te spoedig over tot het opleggen van boe tes, terwijl de controle volgens hen ook veel te scherp was. Maandag kwam het tot een uitbar sting. De meisjes eisten het ontslag van deze man en zeiden: „Hij er uit, anders gaan wij allemaal." De fabriekscommis- sie heeft daarop de aangelegenheid met de directie besproken en toen dit niet tot volledige bevrediging van de meis jes verliep, hebben ze het werk neer gelegd en de fabriek verlaten. De vak organisaties staan niet achter deze sta kende meisjes. De 24.000 Nederlandse schoolkinderen, die geregeld naar de uitzendingen van de Stichting Nederlandse Schoolradio luisteren, krijgen binnenkort een builtje met versnaperingen. De Vereniging Ne derlands Fabrikaat en de Nederlandse Vereniging van suikerwerk- en choco ladefabrikanten zijn de vriendelijke sui kerooms. Het geschenk wordt in April uitgereikt ter gelegenheid van de uit zending van de les „Versnaperingen van Nederlands fabrikaat". eisss mmn 84. Vol spanning hebben Eric's getrouwen het verloop van de strijd van hun heuveltop af gadegeslagen. De onverwachte uitslag doet hen herade men, maar toch blijven zij op hun hoede, want het is de vraag, wat de zeerovers zullen doen. Eensklaps zien zij Sanno naar voren komen. Erwin slaakt een waarschuwende kreet, maar te laat; het werpmes heeft zijn doel reeds getroffen. Razend van woede heft Axe zijn boog en Eric's oude kwelgeest stort met een pijl in het verraderlijke hart dood ter aarde. Alles in zo snel in zijn werk gegaan, dat de piraten eerst niet weten wat er aan de hand is, maar dan dringt Ator zich schreeuwend naar voren. De manier, waarop Eric hem en zijn veertig man om de tuin geleid heeft, zit hem dwars en woedend schreeuwt hij: „Sla ze allemaal neer, de schurken. Ik zal jullie aanvoeren en de eerste, die er aan gaat, is deze vervloekte Noor!" Een luid geschreeuw is het antwoord; de troep wil niets liever dan wraak nemen op het handjevol getrouwen van de Noorman, waarbij zich bovendien nog enige Noordelijke Saksers bevinden. „Stop!" buldert eensklaps een stem en de machtige gestalte van Svein Lang tand stelt zich met getrokken zwaard voor de troep, die al klaar staat om Eric koelbloedig te vermoorden. „Het was een goed en eerlijk gevecht", schreeuwt Svein, „en het zal het blijven ook!" „Is het soms ook eerlijk, dal die schurken onze Sanno vermoord hebben, hè?" antwoordt Ator even luid bulderend. „Sanno kreeg zijn loon", snauwt Svein dreigend, „hef is een gemene streek, om een overwinnaar van achter neer te steken"' De toestand onder de mannen wordt gespannen en het groepje op de heuveltop houdt de wapens gereed, terwijl zij behoedzaam afdalen, om te trachten Eric in veiligheid te bremgen. Ator vervolgt verder: „D"' tweegevecht was gewoon oplichterij! Het was voorbij voordat ik twee keef gekeken had! Het was een handigheidje van die Noor; die kerel zit vol met handigheidjes; Sanno had groot gelijk, een eind aan die viseter t® maken". „En ik zeg, dat het tegen de regels van een goed gevecht is" buldert Svein. „De Noorman heeft eerlijk gewonnen, zoals hij ook tegef* mij eerlijk gewonnen heeft. Wie Jiet waagt zijn vinger naar deze weer loze kerel uit te steken, zal dat dan over mijn lijk moeten doen". Inmid dels hebben Erwin en Branwen Eric haastig opgenomen en terwijl Axe voor alle zekerheid een pijl op de pees legt, staat Svein Langtand uitda gend tegenover de morrende troep, gereed om het met hen allen uit tl vechten. Horizontaal: 1. on standvastig. 9. straat (Fr.). 10. geraamte. 11. heilig. 13. plot seling opkomende gedachte. 15. mud. 16. Uncle.... 18. bedrag. 19. tante. 20. hij gaat heen (Lat.). 22. kenteken. 23. regelmatige be weging. 24. slede. 26. bekend schaak meester. 28. zee (Duits). 29. slag hout. 31. drank. 32. pers. vnw. 33. Peter (Portugees)35. stoomschip (afk.). 36. lage tempera tuur. 37. Verenig de Naties. 39. een verzoekschrift in dienen. Verticaal: 1. klei nigheden. 2. de ou dere. 3. ondergevel. 4. één keer. 5. ver voermiddel. JB. vo gel; 7. Rép. Fran- gaise. 8. feliciteren. 12. schatting. 14. trottoir. 15. sedert. Engels lidwoord. 22. 29. scherprechter. (Engels). 36. knok- 17 welriekend hars. mevr. (Fr. afk.). 25. 30. foefje. 33. meis- ploeg (afk.). 38. 19. watervogel. 21.hert. 27. verstandig, jesspeelgoed. 34. één goud (Fr.). 4 5 6 7 10 12 13 14 15 16 *7 18 19 .20 21 22 23 ■n 24- 25 2 S 27 23 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Hevige stortregens en plotseling in vallende dooi hebben in dte Griekse ge westen Thracië en Macedonië ernstige overstromingen veroorzaakt. Tot nu toe hebben zeven personen hierbij de dood gevonden. Verschillende dorpen zijn echter onder water komen te staan en eenheden van het Griekse leger zijn naar de noodgebieden gedirigeerd om hulp te bieden. Verkeerswegen staan onder water en telefoondraden zijn ver broken. De voornaamste inundaties be vinden zich in de omgeving van Port Lago. Volgens een bericht van het officie'' communistische nieuwsagentschap NïeU# China zijn Joegoslavië en communö' tisch China overeen gekomen om not' male diplomatieke betrekkingen te ve»' tigen. Radio-Peking zond de tekst van ee® communiqué uit, dat volgens h®' nieuwsbureau door beide landen wa' uitgegeven. Beide landen zijn overeen' gekomen normale diplomatieke betrek' kingen aan te knopen en diplomatiek® vertegenwoordigers uit te wisselen me' de rang van ambassadeur. (UP). 3 (Van onze Belgische correspondent) Brussel, hedenochtend De Nationale Partqraad van de CVP is gisteren bijeengekomen om de toe stand te onderzoeken in verband met de schoolkwestie. In een na afloop van de vergadering verstrekt communiqué werd bekend gemaakt dat de raad met voldoening heeft kennis genomen van de in de schoolkwestie gekomen gedeel telijke oplossing, maar dat een zekere ongerustheid heerst betreffende be paalde modaliteiten van toepassing. De CVP behoudt zich het recht voor de minister van Onderwijs hierover te interpelleren. Premier van Acker is namelijk op enige tegenstand gestuit vanwege sommige „diehards" in zijn partij, die het toegeven in de school strijd niet erg op prijs stellen. Een van deze toezeggingen behelsde het direct uitbetalen van de wedden aan katholieke leerkrachten in het bijzonder onderwijs op basis van de gelijkwaardig heid der diploma's. Onder de vorige CVP-regering be stond een overgangsperiode, tijdens welke de leerkrachten die nog geen drie jaar in dienst waren en die niet over het vereiste diploma beschikten drie jaar kregen om hun situatie te regula riseren, terwijl diegerien die reeds ze ven jaar zonder diploma onderwezen gelijk gesteld werden met de gediplo meerden. De CVP vreest nu dat de regering zich niet aan deze bepaling zal houden. In dit geval zal zü haar actie opnieuw verscherpen. Een en ander zal blijken wanneer de socialis tische minister van Onderwijs in de Kamer zijn begrotingsontwerp verde digt. Advertentie MAA6CACHïTSJMRW- ïfl 1 mé Plaatsing geschiedt a 16 cent per m.m.-hoogte Opgaven minnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen. aan de erkende advertentie-bureaiuc en aan de erkende boekhandelaren. K.L.M. VAKKLEDING. Jc': Dijkzeul, Schagchelstraat Telefoon 13794. OPKLAPBED een pers. t, kapokmatr. Kachel m pH en ond.pl. Dam tauten® led. dam. Jas m. 42, all. g.st. weg. overcompl. Raa1" vest 9A. C O MPL B VB Y-UÏ T Z E T \V alles nieuw 45,—. Babyb? met vl„ gebruikt, 80 x cm. 15,—. Brieven no. Wegens vernieuwing te k»°: tegen aannemel. bod 1 re DEGELPERS en 1 IIEO"! MACHINE, geschikt vo' houtdruk. blikdruk, sta"®, werk, cartonnage enz. llrw kerij F. M. v. Deursfï Zandvoort. tel. K 2507-25» R.K. vrouw met dochter van 6 jr. zoekt pl. als HUIS HOUDSTER in kl. gezin. Br. onder no. 3929. BESCHAAFDE JONGEDAME z.z.g.g, als assistente in ge zin met kinderen. Liefst met hulsel. verkeer. Brieven: Bazarstraat 16, Den Haag. BLOEMISTKNECHT gevraagd per 1 Maart, voor vast, goed vakman. Fa. Braam Zoon, H. de Keyserlaan 8, Heem stede, telefoon 38004. Gevraagd R.K. WERKSTER voor 3 ochtenden in de week. Aanmelden Johan van Vi,et- straat 92, Haarlem, na 8 uur. FLINKE WERKSTER voor Maand., en Vrijd. van 9—5 u. Mevr. Janssen, Amster damsevaart 48, Haarlem-O. Gevr. FLINKE NETTE WIN KELJUFFROUW moet met het vak bekend zijn. Ban ketbakkerij Tummers, Bin nenweg 133, Heemstede. NETTE WERKSTER gevr. voor 1 of 2 ocht. Juliana- iaan 176, Overveen. NETTE WERKSTER gevr. voor enige ocht. p. w. Fa. Koster, Grote Houtstr. 19. Aangezien hij niets te doen had en zich verveelde kwam hij me nige ochtend weer in het zieken huis aanlopen. Het begon de zus tertjes en de artsen te vervelen en hij hinderde de patiënten. Er was er een met rood haar, een lange jonge kerel met wonden op zijn benen, die voor de zusters mocht uitgaan, en boodschappen en inkopen voor hen deed. Vaak kwam hij dronken terug en de moeder-overste maakte hem standjes en dreigde dat ze hem zijn betrekking zou afnemen en hem niet meer zou la ten gaan. Rufino of Rufinin, zoals iedereen in de stad hem noemde, smeekte de moeder-overste, ter wijl hij zich voor haar op de grond wierp, om ver giffenis en beloofde haar bij alle heiligen, dat hij niet meer dronken zou thuiskomen. Enige dagen hield hij zich goed, maar weldra verviel hij weer in zijn oude kwaalmaar hij was zo gedienstig en wist de zustertjes zo handig in te palmen, dat zo hem tenslotte steeds weer vergaven. Hij bracht alle praatjes en achterklap uit de stad in het zie kenhuis over: hij deed dat materiaal op in de her tergen en onder de galerijen van het Stadhuis ge durende de winterdagen en onder de groepjes aan de haven. In zijn jongensjaren was hij kruier aan het station geweest en als jongeman had hij als hellebaardier gediend aan het Hof, want hij had een heel goed figuur, en toen hij terugkwam, deed hij verhalen waaraan geen eind kwam. Hij was een vleier en een grote huichelaar en hij kon de kapelaan en de zustertjes om zijn vinger winden. Als hij erg dronken was geweest, vroeg hü de vol gende dag al om 5 uur om het rozenhoedje hoewel dat altijd pas om 7 uur gebeden werd en als hij een zuster een of ander vuil werkje zag doen, vloog hij er op af en zei: „Laat u dat maar, zuster, dat is geen werk voor u." En als een of andere patiënt zich een vloek of een ruw woord liet ontvallen in tegenwoordigheid van de nonnetjes of van de kapelaan, dan las hij hem woedend de les. „Hij is een brave ziel, een heilige Gods", placht de moeder-overste te zeggen; „hij heeft alleen die kleine ondeugd van de drankmaar hij is zo be leefd en gedienstig Door dat drinken, dat steeds meer voorkwam, gingen zijn wonden nooit dichtmaar hij liep er zo onverschillig mee rond als met een vlek op zijn kleren. Hij had een ijzeren gestel. Hij had jaren lang in weer en wind doorgebracht, had.een long ontsteking opgedaan, had daarmee buiten rondge lopen en toen hij, zonder enige behandeling, erover heen begon te komen, hadden ze hem naar het Ziekenhuis gebracht. Hij had wonden op zijn benen die tot op het bot gingen...en zo was hij daar gebleven. Als iemand hem vroeg of hij er geen p,ijn aan had, dan wierp hij zijn benen met een wervelende kuitenflikker in de lucht en lachte Rufinin bracht in het Ziekenhuis het bericht dat in de vistuigwinkel van „De Amerikaan" werjl be weerd dat Don Lucas een slavenhandelaar was die in Amerika zijn geld verdiend had met negers ver kopen en dat hij nu op zijn oude dag een gedeelte van dit geld had afgestaan om het Ziekenhuis te bouwen, aangezien hij gewetenswroeging had ge kregen. Toen een onnozel oudje het aan de moeder-over ste vertelde, bracht deze in ontzetting de handen aan haar kap. „Mijn hemel! Wie heeft u die gemenigheid ver teld? Don Lucas is een Christen en een liefd&dig man, aan wie jullie alle geriefelijkheid en rust in dit vrome gesticht te danken hebben en voor wie jullie alleen maar gebeden en woorden van liefde en dankbaarheid moesten hebben. Het oudje antwoordde dat hü het gehoord had, hij wist niet van wie. Don Lucas liep nog maar steeds door het Zieken huis rond, alsof het een privé-bedrijf was en geen instelling met reglementen, werktijden, administra tie en bestuur. Hij bemoeide zich met alles. Hij be2at de ver waandheid, die de Indiaan eigen is, die in de werelo gereisd heeft en hij dacht dat hij alles wist en van alles verstand had. Hij liep de hele morgen van de ene zaal in de andere, als een bedrijfsleider. De hoofdbroeder en de andere broeders hadden reeds verschillende klachten ontvangen van de art sen, van de nonnetjes en zelfs van de tuinman. Hij had zich in zijn hoofd gehaald de gang van zaken in het Ziekenhuis van boven tot onder te wijzigen. Maar op een ochtend, toen hij een opmer king maakte tegen een patiënt, zei deze minachtend: „Ik hoef u niet te gehoorzamen; u is maar een slavenhaler, en dat u wat peseta's hebt gegeven voor het Ziekenhuis, geeft u geen enkel recht om ons te commanderen. Hij stond vernietigd. „Ik een slavenhando' Bevend liep hij weg. Daar zul je je hele leven fatsoenlijk in een zaak gewerkt hebben, om op je oude, dag voor een handelaar in „ebbenhout" ver sleten te worden! Hij dacht na waar die boosaardige belediging haar oorsprong had kunnen vinden on er viel hem geen andere n:.am in dan die van „de Amerikaan." „Hij is de enige die tot zo'n schooierstreek in staat is. Dat is zijn antwoord op mijn verachting. Ik moet erkennen dat ik mij vergist heb. Wie tot zo'n gemeenheid in staat is, is een heel belangrijke vij andEnfin, het is nu te laat om hem een jaar- geldje te geven en hem een vacature van Indiaan in een andere havenplaats te laten vervullen. In het vervolg zullen we voorzichtig zijn... want wie tot dit in staat is, is tot alles in staat. „Och, Heer, nu is het oorlog! Hij sloot de ogen en zag zich al in de straten van de stad doorboord door de grimmige blikken van de ingezetenen, nagewezen door beschuldigende vingers. „Hij is een slavenhandelaar." „Don Lucas is een slavenhandelaar." „Een slavenhandelaar Een nijpende angst beving hem; hij wist niet wat te beginnen, noch wat hij tegen die laster zou doen. Probeer maar eens in deze stad van stumpers en benijders uit te leggen dat het niet waar is, dat je je hele leven een eerzame koopman bent geweest! Hij voelde hoe een brede band van koude, langs zijn hele ruggegraat, trede voor trede, naar boven klom. Ze zullen me het leven onmogelijk maken; ei- zal niets anders voor mij opzitten dan mijn ont slag als Indiaan in te dienen en er vandoor te gaan." Hij zag „De Amerikaan" al glimlachend zijn veelbegeerde plaats innemen en zijn gemoed verhardde zich. „Heengaan en mijn baantje in de steek laten? Nooit!... dat nooit!... Als hij de strijd zoekt, dan kan hij die krijgen en te vuur en te zwaard en hij liet zich door hevige vechtlust overweldigen. Er werd op de deur geklopt en plotseling bekroop hem de 'engheid van een haas. Zijn keel werd droog van angst. „Daar heb je hem", dacht hij. „Wees flink en ontvang hem niet!" fluisterde een zachte stem hem in. Nogmnls werd er geklopt. Maar hij herstelde zich, wat donders! Hij was een vent. (Wordt vervolgd.) Gevraagd te Aerdenhout per 1 Maart in jong gezin met 2 kl. kinderen voor dag en nacht. BESCHAAFDE R.K. KINDERJUFFROUW in staat leiding te geven en ge negen lichte huish. bezighe den te verrichten. Goed sa laris, meerdere hulp aan wezig. Brieven no. 3013. Gevr. BEKWAME en AAN KOMENDE MACHINESTIK- STERS en ENIGE MEISJES voor de knipzaal. t-Iensen, Baarlaarsteeg 1, Haarlem. Gevr. v. dir. of later 1ste DAMESKAPPER(STER). Voor vakbekwame kracht zeer gunstige voorw. H. C. Albers Jr., Hereweg 228, Lisse, telefoon K 2530-3210. NET R.K. MEISJE gevr. in zakengezin, v.d. of d.e.n. Bo ven 18 jaar. Mevr. van Hei ningen, Binnenweg 155 A, Heemstede. MEISJE gevr. voor halve dagen. Mevr. Keuss, Duin oordstraat 54, Haarlem. Gevr. AANK. WINKELJUF FROUW boven 16 jaar. Ban ketbakkerij Tummers, Bin nenweg 133, telef. 38158, Heemstede. Gevraagd op klein Confec- tie-atelier enige ERVAREN JAPONNENNAAISTERS als mede bekwame JAPONNEN- STRIJKSTER, event, halve dagen. AanmeldenGILLET, le Jac. van Campenstraat 14, tel. 72.52.01; 's av. na 8 uur; Overtoom 30, tel. 120219. BEDIENDE gevr. voor He rensalon, geheel zelfstandig kunnende werken. Aanmelden vanaf Woensdagmorgen Mai- son Annie, Zeeweg 263, tel. 5672, IJmuiden-Oost. Te huur gevraagd z.s.m. KANTOORRUIMTE. Telefoon 21092. Brieven no. 3955. Aangeb. aan verpleegster GESTOFF. KAMER, omg. Stuyvesantpl. Br. met opg. event, telef.no. onder no. S941. Kousenfabri,eken HIN N.V. heeft plaats voor OPMAAK- STER. Aanmelden dagelijks, Afd. Personeelszaken, Zijl- weg 138, Haarlem. Mevr. de Roy van Zuyde- wijn, van Merlenlaan 4, Heemstede, tel. 39484, vraaet per 1 Febr. KINDERJUF FROUW (intern), die reeds als zodanig werkzaam is ge weest. Aangeb. prima onderhouden PARTERREFLAT, bev. 3 kam., keuken, douchecel, kelderbox en tuin, Water graafsmeer Amsterdam. Ge vr. zonnig 56 kamerhuis met tuin in randgem. v. Haarlem. Brieven no. 3935. Op japonnen-atelier is plaats voor: ERVAREN NAAI STERS. Aanm.: N.V. Confec tie Industrie Noord wijk, Spaarne 72 te Haarlem, van 9 tot 6 uur. KOSTHUIS gevr. door R.K. heer. Liefst Haarlem-Zuid of Heemstede. Brieven no. 3963. Heer, b.b.h.h., zoekt KA MER m. pension, per 1 Febr., omg. Centr. Brieven: Eazar- straat 16, Den Haag. Gevraagd voor direct een JONGEN voor bestelwerk, 15 jr. Groentenhandel P. v. d. Geest, Kl. Houtstr. 107. Aanm. tussen 67 u. namidd. NET MEISJE gevr. voor hulp in de winkel, 17 jr. Aanm. fa. J. Lottgering, Grote Houtstraat 5a. NETTE WERKSTER gevr. Woensd. van 91 uur. Adr.: 6choterweg 9, Haarlem. NET JONG MEISJE gevr. voor hulp in de huish. Pret tige werkkring. Wester, Bin nenweg 2, Heemstede. BANKETBAKKERIJ. Gevr. flinke 1ste en 2de BEDIEN DE. Vermeulen, Grote Hout straat 170. NETTE J. WERKSTER, twee d. p. w. Zandvoorterweg 51, Aerdenhout, telefoon 26024. LEEG TE AANVAARDEN MIDDENST. WONING te koop. Omtr. Marnixplein. Bev. 7 kamers, badkamer, 2 w.c., tuin en s'chuur. Brie ven onder nummer 3995. VELLEMAN KOOPT ALLES! Inboedels, meubilair, antieke, ouderw. en Empire meube len, Empire pendulestellen, porselein, kristal, zilverw., zolderopr. Zijlstraat 62, tel. 14637. HELDERE NETTE VROUW gevr. voor afwas, 79.30 uur 's av. Salaris f 65 per mud. Brieven onder nummer 395.0. BESCH. MEISJE gevr., hel der en accuraat, v.v.g.g. niet ben. 22 jaar. Sal. "00 per maand met 1. ervaring, keu rig huis. klein gezin. Ene- ven onder nummer 3961. MEISJE gevr. v. 8—2 uur. Dond. en Vrijd. tot 6 uur. die keurig k. werken en v.v.g.g. is, in kl. gez. Sala ris 22.50 ner week. Brieven onder no. 3967. Gevr. FL. MEISJE, ooven 18 jr. voor de ochtend, van 8.3013 uur. v. d. Laan (Trommelen's Schoenhandel), Gen. Cronjéstraat 58. OUDE CANAPÉ, ronde ma honie tafels, mahonie stoe len, theestoven en andere antieke meubelen gevraagd. Beschadigd geen bezwaar. Brieven onder no. 3975. JEEP MET AANHANG#' GEN te koop, in goede Ci, ditie zijnde. Ook genegen ruilen voor kleine besw wagen. Te bevr.: Haarle";' Nic. v. d. Laanstr. 5, teV" 21501. V OPEL CADET '40, coach koop. Mech. prima. F»® bill. Nassaulaan 11, H'lerrr^ H.M.W., het motorisch w<"!< der, de bromfiets waarop Ij wachtte, compl. 568.—. f"! Jansen, Atjehstraat la, te 12344. BAKFIETS in goede staat J? koop. Bloemveldlaan Haarlem. PIANO'S TE KOOP. Spetf ale aanbieding. Pianohand*, W. Plantenga, Kleine How straat 99, telefoon 15561. PIANO gevr., moet prir^J zijn 600,f 700,—. BtjS ven met pr. en merk no. 3P™ AANV. N. CURSUS. Grond'* naaien en knippen. Erica Grote Houtstraat 3 rd., te 15796. MUZIEKSCHOOL ZWAA". Les op alle instr. Instr. gemakk. cond. Inlicht. dafej v. 79 uur. Zaterd. van uur. Tel. 21679. Kruisstra*,1 17 rd. Ingang Ridderstraat SPOEDCURSUS MIDDEfi STANDSDIPL. 1955, O O» BOEKH., PRACT., M.B# WISKUNDE, ECON., RECtf' v. d. Ond.ver. L. Cosle' o.l.v. J. v. Ravenswaay, 'G M.O. Kleine dag-avondcld.u en privé. Vraagt lnl. en W,, geslaagden. Floraplein 19 Stoffeerder, speciaal voor ken werkzaam, kan er STOFFEERWERK bij hc° ben. Brieven no. 3931. VOOR FOTO'S AAN Foto Scherpenhuyzen, Sta**- Bolwerk 6, tel. 20095. F'lV Walbrecht, Spaarnwouders1 21, telefoon 15551. OPRUIMING DAMESn0®,' DEN. Damave, Amsterdam straat 9. 20 KORTING op Stoo^ goederen, mits gebracht gehaald aan de fabriek rentzplein 25 of fil. voor Soendaplein 37. Chem. serij Ververij Keyser. ONTHARING d. diathe^, verw. v. wratten, moeder j, enz. Vele aanb. H.H. P,%" Pijnboomstr. 6, Hrl., tel. JAPONNEN maakloon f 8,50, modeljaponnen etaleerd, ook grote rP3 Maison Tiny, Paul Krds straat 30. HANDELSHUIS, Leidsestr. 41, telef. 14832. kpopt alles. Meubelen, kasten, bedden, ledik., opklapbedden. stoe len, tafels en zolderopr. TRANSPORTFIETS met mand en winkelladen. Kle verlaan 97, Haarlem. DIVENDAL. De wasmachine- specialist, Antoniestraat 3, Haarlem, tel. 16269. Wringer- rollen vernieuwen met ga rantie. U BENT BETER UITGESfj^- PEN als Uw verenbed jg, lig gemaakt is: 2 V^rs- met nieuwe verentijk 2 gg f 49. HAMERS, Reitzstr- telefoon 1-2-8-0-7. UW ADRES VOOR SCHAjglo SENSLIJPEN, hol Of Kph' Wij slijpen ook voor jj-et1 Tevens partij sch-m en slijpmachine te gl» Fradela, H. Bosmanstr-, Hrl.-O., Colensostr. 25, HANDELSDRUKWËR^'w familiedrukwerk, winfteiiciJ, ken, toonbankrollen, z P» werk, o.a. bestekken 1Z» M. v. Deursen, Haiï2L-2507' Zandvoort, tel. K 25

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4