Nieuwjaarsrede burgemeester P.O.F.M. Cremers Onderwijs vraagt vele nieuwe schoollokalen Grote bunkers te Zandvoort bijna alle opgeruimd Mgr. J. P. Huibers consacreert altaar van St. Bavokerk Verkeersonderricht voor MP Over steun wegenaanleg ten Westen van Haarlem Over een week hoopt men met de grootste klaar, te zijn Officiële receptie na afloop Hoe spelen de R.K. clubs? heemstede VERBOUWING KREYMBORG PAGINA 2 Varia Veiligheid en verkeer Baldadigheid V reemdelingen Wielrijder door auto aangereden Onderwijs Sociale Zaken Bescherming Bevolking „BRAND" IN HET STADHUIS Alarminstallatie ging in werking De Schipholaffaire Binnenkort voorstel aan Staten Noord-Holland: Verplaatsing transfor matorhuisjes REINIGING BESTRIJDT GLADHEID ONGEVAL MET SCOOTER Ten gevolge van gladheid Plan goedgekeurd Onvoorzichtig de rijweg overgestoken FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand „STILLE ARMEN" Laatste verantwoording Waar zijn de S.U.S.-loten verkrijgbaar? Wielrijder aangereden Beurs van Amsterdam Beurs van New York 51% SiJ 39 fnJ (Vervolg van pagina 1) Ofschoon met de verschillende wo ningcomplexen volgens de plannen een aanvang kon worden gemaakt, onder vond de voltooiing van de in uitvoering zijnde complexen een veelal 'niet onaan zienlijke vertraging ten gevolge van spanningen op de arbeidsmarkt. Vooral de afwerking van de woningen duurt langer dan waarop redelijkerwijze mag worden gerekend. Dientengevolge is het aantal nog niet geheel voltooide wonin gen groter dan gehoopt was. Een aanvang werd gemaakt met de houw van 781 woningen r 723 woningen kwamen gereed. Op 31 December waren nog 881 woningen in aanbouw. Bij de gemeente, bij woningbouwver enigingen en bij particulieren zijn nog circa 1.000 woningen in voorbereiding, uiteraard in verschillende stadia. Verwacht mag worden, dat het over grote deel van de in aanbouw zijnde woningen in 1955 zal worden vol tooid, terwijl ook een aantal particu liere woningen, waaraan nog niet werd begonnen, in het komende jaar zal helpen aan de leniging van de woningnood. Het ligt in de bedoeling in het komen de jaar de uitvoering van openbare werken met kracht door te zetten, ten einde de achterstand, die op velerlei gebied nog aanwezig is, zoveel mogelijk in te halen. In het komende voorjaar hopen wij, indien Uw raad daartoe besluit, te kun nen beginnen met de verbetering van de Delftlaan, tussen de Kleverlaan en de Orionweg. De breedte van de hoofd- baan zal daarbij gebracht worden van 9 m. op 12 m. De ventweg zal worden verbreed van 4.50 m. tot 5.50. m. Voorts willen wij het wegdek van de Kleverparkweg en de Brederodestraat verbeteren. De wegindeling en <<ie be strating zullen overeenkomen met die van de Wilhelminastraat. De breedte van de rijweg zal 12 m. bedragen, met daarnaast parkeerhavens van 2 m. breedte. In 1955 zal naar wij verwachten de verbetering van het Prinsen Bol werk, het Kennemerplein en het Sta ten Bolwerk gereed komen. De opening van de Schipholweg in de afgelopen zomer betekende een be langrijke verbetering in de verbinding van Haarlem met Schiphol en het daar achter gelegen gebied. Gerekend mag worden, dat in het voorjaar 1955 gereed zal komen de Prins Bernhardlaan. Als verbinding tussen de Schipholweg en de Amsterdamsevaart zal deze weg een belangrijke schakel worden in het ver keer, via Haarlem-Zuid, tussen Amster dam en de bollenstreek. In 1955 willen wij aan de Nijverheids- weg drie industriehallen bouwen, ten einde de ontwikkeling van de industrie te bevorderen. Voortgewerkt wordt aan het struc tuurplan voor Haarlem, waarvan het facet verkeer is gepubliceerd. De strenge koude, optredende eind Januari en begin Februari 1954, is van grote invloed geweest op de gasafgifte. De hoeveelheid gas aan de buizennet ten geleverd steeg tot de tot nu toe ongekende hoogte van 239.970 kubieke meter per etmaal (grootste hoeveelheid per etmaal in 1953 175.600 m3). De gasdistributie ondervond bij de la ge temperaturen moeilijkheden, mede tengevolge van buisbreuken. Over het gehele jaar genomen nam de gasafgifte toe met 6,3 pet. ten op zichte van het jaar 1953. De afgeleverde hoeveelheid electri- sche energie steeg in 1954 met 5,3 pet. De inrichting van het onderstation voor de transformatie van 50.000 op 6.000 Volt aan de Spaarndamseweg werd in 1954 voortgezet. Op 5 December werd een begin ge maakt met het overschakelen van de electriciteitsvoorziening van het noor delijk stadsgedeelte op dit station. Met de bouw van een secundair pomp station Zuid van het Waterbedrijf in de winplaats te Overveen worden goede vorderingen gemaakt, terwijl met de verbouwing van het hoofdpompstation nog deze maand kan worden aangevan gen. De mechanische en electrische instal laties in deze gebouwen voor de uit breiding van de winnings- en pompca- paciteit kunnen tegen het einde van 1955 gereed komen. Het aantal slachtingen aan het Open baar Slachthuis nam dit jaar belang rijk toe en bedroeg ruim 8 pet. meer dan in 1953. De vleesomzet aan het Slachthuis overschreed daarmede ver de 8.000.000 kg., een quantum, dat ruim 20 pet. hoger is dar\. de grote omzetten in de vooroorlogse perioden van goedkoop vlees. In deze maand is in gebruik genomen de bovenverdieping van het gebouw Grote Houtstraat - hoek Grote Markt, ten behoeve van de administratie van het kantoor van de gemeente-ontvanger. Een sinds vele jaren bestaand probleem van onvoldoende huisvesting van het kantoor van de gemeente-ontvanger heeft dus een goede oplossing gevonden. Gestreefd zal worden naar verdere modernisering van de administratie. Teneinde een vlottere afhandeling van het publiek te bevorderen, zijn in de loop van November, bij de kasloket- ten van de Incassodienst, kasregisters in gebruik gesteld. De openbare rust en orde werden in 1954 nimmer op ernstige wijze in ge vaar gebracht of verstoord. Aan de opleiding en vorming van het politiepersoneel werd, evenals vorige ja ren, de nodige aandacht besteed. In de loop van 1954 deden 15 leden van het lager personeel met goed gevolg exa men ter verkrijgen van het Rijksdi ploma Engels. In het belang van de verkeersveilig heid heeft het politiepersoneel de op dracht ontvangen streng toe te zien op de naleving van de verkeersvoorschrif- ten. Helaas zien velen nog steeds niet in, dat het stipt opvolgen van de ver- keersbepalingen een eerste vereiste is voor het verkrijgen van een veilig weg verkeer. Op de In November van dit jaar ge houden 12e Wegverkeersdag van de KNAC kwam Haarlem voor de tweede achtereenvolgende maal in het bezit van de wisselbeker in de Verkeers-Veilig- heids-Competitie in de groep van ge meenten tussen 100.000 en 200.000 inwo ners. Hierbij bleek, dat over het jaar 1953 het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop en die, tengevolge waarvan ernstig lichamelijk letsel ont stond, in deze gemeente een kleine da ling vertoonde ten opzichte van de aan tallen van de daaraan voorafgaande jaren, hetgeen een zeer gunstig resul taat mag worden genoemd, te meer omdat landelijk de getallen over 1953 een belangrijke stijging vertoonden. Helaas is in 1954 een einde gekomen aan de gunstige ontwikkeling van het aantal verkeersongevallen gedurende de laatste jaren. Sinds 1950, toen het totaal aantal verkeersongevallen hier 1.506 bedroeg, daalde het aantal van jaar tot jaar en dit bedroeg in 1953: 1.293. Volgens een voorlopige telling be droeg op 20 December j.l. het totaal aantal verkeersongevallen 1.510, het hoogste aantal ooit tevoren in Haar lem bereikt. Een gelukkige factor is hierbij, dat het aantal verkeersonge vallen met dodelijke afloop op dat mo ment 11 bedroeg, tegen 16 doden door verkeersongevallen in 1953. Te ver wachten is dan ook, dat het aantal ongevallen met ernstig letsel niet in dezelfde mate zal zijn gestegen als het totale aantal. Helaas kon dit jaar geen uitvoering gegeven worden aan de bestaande plan nen tot verbetering van de verkeers veiligheid op de Rijksstraatweg door het aanbrengen van verkeerslichten op de daarvoor in aanmerking komende krui singen. Verwacht mag worden, dat de besprekingen met de Rijkswaterstaat in 1955 tot resultaat zullen leiden. Als voor lopige maatregel is op 1 December be gonnen het verkeer op de kruising Scho- terweg - Pijnboomstraat - Soendaplein - Soendastraat - Julianapark tijdens de avondspitsuren te regelen door een ver keersagent met een stopbord. De Radio 'Auto Dienst heeft dit ook jaar weer belangrijk werk verricht. Tot en met November werd 5.625 maal as sistentie verleend. Het bleek, dat de radio-auto na alarmering steeds snel ter plaatse was, hetgeen vooral bij eerste-hulpverlening, toedienen van zuurstof en dergelijke zo uitermate be langrijk is. De bestrijding van de baldadigheid werd ook in 1954 onverminderd voort gezet. Naast de reeds hiervoor speciaal aangewezen leden van het korps waarbij ook de R.A.D. en de rayon agenten veel nuttig werk verrichten is met ingang van 15 November een hoofdagent van politie belast in nauw contact met de Inspectrice van de Kin derpolitie, de strijd tegen de jeugd- baldadigheid zo effectief mogelijk te voeren en te coördineren. Te dien ein de is reeds een aanvang gemaakt met het onder zijn leiding spelen van voet balwedstrijden tussen elftallen, die wor den gevormd uit de straatjeugd. Deze wedstrijden verheugen zich al in een grote populariteit. Het aantal ter kennis van de Justiti ële Dienst gekomen delicten over de eerste 11 maanden van het jaar 1954, in totaal 1.226, is in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar, te weten 1.259, iets afgenomen. Niettegenstaande de kleine stijgingen van bepaalde delicten kan over het ge heel worden geconstateerd, dat in 1954 een vermindering van de criminaliteit valt waar te nemen. Het vreemdelingenbezoek aaan Haar lem bleef slechts voor een gering per centage onder het vreemdelingenbezoek in 1953, het jaar van de „Flora 1953" en van de manifestaties „Lichtstad Omstreeks half twaalf vanmorgen weerklonk een flinke klap aan de bou levard nabij bad Riche te Zandvoort. De bewoners van het dorp zijn reeds lang gewend aan de reeks ontploffingen, die van tijd tot tijd plaats vinden. Weer een stuk bunker ontruimd, denken zij dan. De ontploffing van vanmorgen vernielde een stuk van ongeveer 700 m3 beton bevattende bunker bij het Riche-bad. Pers en radio gaven van hun belang stelling blijk, maar in feite was er niets bijzonders aan de hand. Er zijn al onge veer 30 ontploffingen geweest en er zul len er misschien nog wel 100 nodig zijn, voordat deze bunker, de grootste in Zandvoort, geheel is opgeblazen. Men kan slechts met kleine springladingen te werk gaan door de ligging van de bunker nabij het Riche-bad. De brokken beton vliegen voor het merendeel in de richting van het strand. Voor de ont ploffing van hedenmorgen werd onge veer 20 kilo aan springstoffen gebruikt. Over een week hoopt de heer C. v. d. Helm, een Haagse aannemer, de bunker, die reeds ernstig beschadigd was, omdat na de oorlog de Canadezen er een aantal landmijnen tot ontploffing hebben laten brengen, geheel opgeblazen te hebben. Het opruimingswerk, dus het bergen Van het puin in een duindel zal even eens nog een week vergen. Het werk is aanbesteed door het Hoogheemraad schap Rijnland. In het district van IJmuiden tot aan de grens van Zuid-Holland werden tot nu toe 54 bunkers opgeruimd. Nog drie resten er thans, namelijk die bij het Riche-bad, een bij de rotonde en de bunker waarop de reddingspost Piet Out is gebouwd, allen te Zandvoort. Deze laatste bunker, die is gelegen aan het noordelijke strand, zal het allerlaatst worden opgeblazen. De reddingspost zal dan 400 meter zuidelijker op palen worden opgericht. Alleen die bunkers worden opgeruimd, die in het duintalud waren gebouwd en tien meter uit de kruin, landinwaarts gemeten, doorlie pen. De overige bunkers vormen geen gevaar voor de zeewering. Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor zes stak de heer Van L., werkzaam in de duinen van de Amsterdamse Water leiding, per rijwiel de Zandvoortselaan over. Hij werd daarbij door een uit Haarlem komende auto gegrepen en een eind meegesleurd. Met ernstige verwon dingen werd de heer Van L. naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Burgemeester mr. P. O. F. Af. Cremers. Haarlem". De Paasdagen en het in de eerste week van Augustus te Haarlem gehouden internationale Esperantocon- gres trokken duizenden vreemdelingen. Als bijzondere, veel publiek trekkende gebeurtenissen kunnen worden genoemd de van 10 April tot 16 Mei georgani seerde Helicopterdiensten ter gelegen heid van het bloemenfestijn „Keuken hof"; de op 1 Mei door Haarlem trek kende „Ronde van Nederland"; op 8 Juli de „Tour de France" en op 17 November de intocht van St. Nicolaas. Het museumbezoek bedroeg in het jaar 1954 in totaal 53.035 personen; in 1953 was dit aantal 64.440 personen, waarvan echter 24.700 tijdens de avond openstelling in de Lichtstad-Flora perio de, zodat het dagbezoek toch nog aan merkelijk toegenomen blijkt te zijn. Grote branden hebben zich in het afgelopen jaar niet voorgedaan, behou dens één uitslaande brand in perceel Glasblazerstraat 29. Er waren 411 brandmeldingen; in 74 gevallen is de vrijwillige brandweer uitgerukt, terwijl de overige keren slechts met klein materiaal hulp moest worden geboden. In de loop van het jaar 1954 werden de volgende installaties en voertuigen ten behoeve van de brandweer in ge bruik genomen, t.w. 1 nieuwe centrale brandmeldinstalla- tie; 2 mobilofooninstallatie; 3 nieuwe commandowagen; 4 nieuw uitrukvoertuig; en 5 lichtaggregaat met 3 schijnwerpers. De Stadsbibliotheek leende in 1954 in haar verschillende afdelingen plusm. 280.275 boeken uit (tot dusver het hoog ste aantal van de door deze instelling in één jaar uitgeleende boeken), waar van plusm. 68.475 jeugdboeken en plusm. 11.700 muziekwerken. Het bezoek aan de leeszalen bedroeg plusm. 65.000 personen. Voorts mag in dit verband melding gemaakt worden van: De restauratie van het trappenhuis van de Prinsenhof-bibliotheek, die in November 1.1. klaar kwam en van de opening op 11 December 1.1. van het filiaal Haarlem Oost aan het Van Zeg- gelenplein, waarin plusm, 3.500 boeken voorshands zijn opgenomen. Een nieuw wjjkcomité werd in het leven geroepen in het stadsdeel Haar lem-Oost, getuigend van het gemeen schapsgevoel en de burgerzin van hen, die deze taak in net algemeen belang hebben aanvaard. De werkplaats tot herstel van antieke textiel willen wij in dit jaar onder l\et bestuur van een stichting brengen, waardoor deza werkplaats een meer directe binding met het gemeentebe stuur van Haarlem zal krijgen. Een belangrijk cultureel object, met tevens een grote sociale strekking is daarmede voor de Haarlemse gemeenschap be houden. Het onderwijs bleef in 1954 onze bijzondere aandacht vragen. Het nog steeds stijgende aantal leerlingen maakte uitbreiding van het aantal scholen nodig. In de huisvesting hier van kon tengevolge van de schaar ste aan arbeidskrachten in de sector van de bouwnijverheid niet geheel in permanente bouw worden voorzien. Ook voor 1955 zijn de vooruitzichten op dit punt niet gunstig. Desondanks wordt er naar gestreeft het reeds toegestane volume voor de bouw van 41 lokalen voor het gewoon lager on derwijs, 21 lokalen voor het uitgebreid lager onderwijs, 9 lokalen voor het voortgezet lager onderwijs, 20 loka len voor het kleuteronderwijs en 4 gymnastieklokalen in dit jaar te rea liseren. Bovendien zal u op korte ter mijn een voorstel bereiken voor de bouw van het 4e en omvangrijkste deel van het Coornhertlyceum, waar van het 3e deel de voltooiing in de komende maanden zal bereiken. Naast deze problemen baart de per soneelsvoorziening voor het onderwijs ernstige zorg, in het bijzonder bij het voortgezet onderwijs. In afwachting van de spoedig te ver wachten totstandkoming van een nieu we subsidieregeling voor het bijzonder kleuteronderwijs, welke de voor deze tak van onderwijs lang begeerde finan ciële gelijkstelling zal brengen, bereikte u reeds een voorstel om de besturen van deze scholen tegemoet te komen in hun lasten, voortvloeiende uit de so ciale wetgeving. Ook zullen plannen worden uitgewerkt om te komen tot een juiste voorziening in de behoefte aan scholen voor dit onderwijs. Het werk van de commissie voor cul turele vorming van de schooljeugd wordt met kracht voortgezet en het stemt tot voldoening, dat de belang stelling daarvoor nog stijgende is. In het najaar van 1954 is een aanvang gemaakt met de filmvorming van de schooljeugd. De deelname aan het ontwikkelings werk voor de schoolvrije jeugd van de stichting „Jong Haarlem Vooruit" nam in 1954 sterk toe, zodat het aantal cur sisten in de lopende cursus de 1.500 overschreed. Ook voor het cillturele werk van de Volksuniversiteit, Haarlemse Kunstge meenschap en andere verenigingen met een soortgelijk doel bestond grote be langstelling, terwjjl de belangstelling voor de kunst in het algemeen bevre digend is. Binnenkort wordt een aanvang ge maakt met de aanleg van een aantal sportterreinen in het complex Noord- Akendam. In 1954 kon eindelijk een be gin gemaakt worden met de bouw van kleedhuizen op gemeentelijke sportter reinen. De per 1 September 1954 ingestelde busverbinding voor leerlingen uit Haar lem en omgeving, die in Amsterdam een school voor buitengewoon lager on derwijs bezoeken, blijkt in een grote sociale behoefte te voorzien. Het verlenen van een gemeentelijk subsidie aan de bijzondere scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs betekent voor vele Haarlemse gezinnen een zeer gewaardeerde tege moetkoming. Het onderzoek naar de mogelijkheid tot het brengen van nijverheidsonder wijs aan zwakbegaafden is in een zo danig stadium, dat wjj u in de loop van 1955 nadere mededelingen hopen te doen. Ook worden plannen voorbereid om het onderwijs aan ziekelijke kinderen en leerlingen met leer- en opvoedings moeilijkheden beter tot haar recht te doen komen. Het jaar 1954 kenmerkte zich door een voortzetting van de vermindering van de werkloosheid, waarvan in 1953 het begin reeds viel waar te nemen. Het aantal werkzoekenden in het ra yon Haarlem van het gewestelijk ar beidsbureau was in December 1953 to taal 1.908. In December 1954 bedroeg dit aantal 800, derhalve 1.108 minder. Krachtens de regeling sociale voor ziening werd op 1 December 1953 aan totaal 181 werklozen een uitkering ver strekt. Dit is een vermindering van 244. Daarenboven zijn er nog 130 werk lozen. te werk besteld bi) een werk- object, dat uitgevoerd wordt overeen komstig een van de gemeentelijke so ciale werkverruimingsregelingen, ter wijl er op hetzelfde tijdstip 70 tewerk gestelde» bij de werkplaats tot herstel van antieke textiel werkzaam waren. Voor de 181 personen, die nog een uitkering krachtens de sociale voorzie ning ontvangen en een bijzondere ar beidsbemiddeling behoeven, wordt het ontbreken van een zogenaamde be schuttende werkplaats gevoeld. Gedurende het gehele jaar zijn de activiteiten van het sociaal-culturele werk voor werklozen voortgezet. Ei mag van een gunstig resultaat ge sproken worden. Op 1 December 1954 waren er ruim :00 deelnemers, die regelmatig op de wekelijkse middag bijeenkomsten aanwezig waren, ter wijl een 75-tal deelnemers zijn inge schreven voor de diverse cursussen. In de loop van Januari of Februari zal begonnen worden met avondbij eenkomsten voor deelnemers, die bij een G.S.W.-object zijn te werk ge steld. Het aantal armlastigen bedroeg op 1 December 1953 totaal 1.699 en op 1 De cember 1954 totaal 1.718. Dit is een vermeerdering van 19. In vorengenoemde cijfers zijn begre pen de Ouden van Dagen, die een aanvullende uitkering ontvangen bij een uitkering krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening. Dit waren in 1953 to taal 783 (316 hoofden van gezinnen en 467 alleenstaanden) en in 1954 totaal 798 (309 hoofden van gezinnen en 489 alleenstaanden). Derhalve een ver meerdering van 16, waardoor vastge steld kon worden, dat buiten de be jaarden het aantal armlastigen onge veer gelijk is gebleven. Een oorzaak- is misschien de omstan digheid. dat bij verhoging van de nor men meer personen, die van een klein pensioen moeten zien rond te komen, in aanmerking gebracht kunnen worden voor een aanvullende uitkering, die dan ook zeer nodig is. In 1954 werd voortgegaan met aan passing aan de meer moderne ideeën, die hebben post gevat ten opzichte van de hulpverlening aan behoeftigen. Dit wil niet zeggen, dat alle hulpbehoeven den bij deze vorm van maatschappe lijk werk betrokken worden. Sommige gevallen, waarvan vermoed kan wor den, dat door een nauwer contact zich mogelijkheden kunnen openen tot op heffing van de moeilijkheden, worden uitgekozen. Hieruit mag niet de conclusie getrok ken worden, dat de grote meerderheid, die nog niet profiteert van deze nieuwe FILMS: REMBRANDT: „Magdalena". 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Knock on Wood". 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur LIDO: „Demetrius en de Gladiatoren". 18J. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur FRANS HALS: „Getrouwd met de band", a. 1. Tijden2.30, 7 en 9.15 uur. Dl. 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Brood, liefde en fantasie", a. I. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Staakt het vuren", a. 1„ 2.30 en 8 u. Woensdag 12 Januari Frans Halsmuseum: Openingsavond volks universiteit. „Charles Dickens" door God fried Bomans, 8 uur. Donderdag 13 Januari Concertgebouw: Kon. Mannenkoor „Cae- cilia" o. 1. v. Nico Hoogerwerf. Sol. Annie Woud, 8 uur. TENTOON STELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie Gerestaureerde Gnudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Huis van Looy: Reproducties naar wer ken van klassieke moderne meesters. Geopend van 912.30 en van 13.3017 u. Zo. 14—17 uur. aanpak, de meer intense vorm van hulpverlening niet van node heeft. Het is veeleer zó, dat het alleen moge lijk is om langs de, weg van geleidelijke groei te komen tot uitbreiding van deze z.g. bovenmateriële hulpverlening. Het inmiddels gepubliceerde eindrap port van de „Staatscommissie vervan ging Armenwet" gewaagt ook van ver anderingen in die richting. De belangstelling voor en bereidheid tot medewerking aan de dienst Be scherming Bevolking in de gemeente Haarlem is gedurende het achter ons liggende jaar bestendigd gebleven. Kon bij de aanvang van 1954 worden gewezen op een aantal van 2.650 aan meldingen en op 1.565 getekende ver- bintenisacten, thans liggen deze aantal len op respectievelijk rond 3.750 en 2.550. De in 1953 aangevangen opleidingen voor EHBO en brandweer werden in 1954 met gunstige resultaten beëindigd. Aan de uitreiking van de diploma's werd een feestelijke bijeenkomst ver bonden, die zich in een grote belang stelling mocht verheugen. In de loop van 1954 is een aanvang gemaakt met de opleiding van rond 750 cursisten voor EHBO, de brand weer, de reddingsdienst en melders- telefoonwacht. Hiervan voltooiden onge veer 200 personen de opleiding nog in dat jaar. voor' de overigen zal zulks in de eerste helft van 1955 geschieden. Ook in 1955 zullen wederom oplei dingen ter hand worden genomen, te zamen omvattend ongeveer 1.000 per sonen. Het stemt tot verheugenis, dat ten behoeve van de bedrijfszelfbescherming ongeveer 100 personen van gemeente lijke diensten een opleiding volgen, ter wijl ook bij de particuliere bedrijven voor de opleidingen, te verzorgen door de dienst B.B., levendige belangstelling bestaat. De materiaalvoorziening van de blok en wijkploegen en van de uitkijkposten zal in 1955 haar beslag krijgen. Het verbindingsnet zal in dit jaar zo ver gereed gemaakt worden, dat het gedeeltelijk en met enkele weinig tijd vorderende voorzieningen geheel in wer king kan worden gebracht. De plaatsing van de sirenes voor het waarschuwings systeem zal ook in dit jaar geschie den. Van de 18 geprojecteerde openbare schullgëlëgenheden kwam er in het af gelopen jaar één gereed in z.g. com- binatiebouw. Andere projecten zijn nog in studie. Met een dankwoord tot de leden van de raad voor het vele werk, dat zij ver-' zetten en met dank aan God besloot de burgemeester zijn nieuwjaarsrede. Onder zeer grote belangstelling van de zijde der parochianen heeft de bis schop van Haarlem mgr. J. P. Huibers Dinsdagmorgen het nieuwe altaar in de kerk van de H. Bavo aan de Herenweg ingewijd, dat door de parochianen ter gelegenheid van het 50-jarig priester feest aan pastoor Chr. W. v. Mierlo was geschonken. De eerste plechtigheden begonnen des morgens te half negen en werden be kroond met de pontificale Hoogmis, wel ke door mgr. Huibers werd opgedragen. De bisschop werd daarbij geassisteerd door deken W. N. Zijlstra uit Haarlem als presbyter assistens, kapelaan C. Vis ser als diaken, kapelaan J. Agterof als subdiaken, terwijl als troondiakens fun geerden de pastoors H. A. J. Drost en G. Alkemade. Voorts waren op het pries terkoor aanwezig plebaan H. W. Agterof en pastoor Wortelman. Na afloop van de indrukwekkende plechtigheden hield de bisschop een toespraak, waarin hij allereerst pastoor Chr. v. Mierlo gelukwenste met zijn herstel na de ziekte, die hem zo kort na de schone viering van zijn gouden priesterfeest was overvallen en hij her innerde er aan, dat het vandaag voor de pastoor wel een zeer bijzondere dag moest zijn, omdat hij voor twintig jaar geleden uit Voorburg naar Heemstede gekomen was. Mgr. Huibers prees ver volgens de parochianen van St. Bavo, omdat zij niet slechts door woorden maar ook door daden de liefde, die zij voor de priesters hadden, tot uiting brachten in de vorm van dit wèl zeer kostbare geschenk, dat zij aan hun herder hebben geschonken en dat van deze grote liefde altijd zal getuigen. Daarna gaf de bisschop een uiteenzet ting van de plechtigheden der inwijding, waardoor de aanwezigen een goed be grip kregen van wat zij hadden bijge woond. Na de plechtigheden had in de pasto rie een officiële receptie plaats, waarbij Bij werkzaamheden in het stadhuis vanwege de P.T.T. ging gisterochtend plotseling de alarminstallatie in werking, terwijl er niets alarmerends te beleven viel. De brandweer was overigens paraat en in een minimum van tijd was zij bij het stadhuis present. Gelukkig onverrichterzake kon de brandweer huiswaarts keren. Vanmorgen vervoegde zich een man op ons bureau met de mededeling: „Ziet u nu, dat ik niet in voorarrest zit!" Het bleek de retourschrijver, de heer W. L. K., te zijn, die, volgens het bericht in onze bladen van gisteren in verband met de Schiphol-diefstallen, in voorarrest zou zijn gehouden. Dat be richt berust op een misverstand. Vorige week Vrijdag is de heer W. L. K. door de recherche van de Rijkspolitie ver hoord en onmiddellijk daarna weer op vrije voeten gesteld. Van detentie is in zijn geval dus geen sprake. Daar heb ben wij ons nu persoonlijk van kun nen overtuigen. Op het kruispunt Gr. Houtstraat Houtbrug is Dinsdag het verkeer ter plaatse geregeld door een lid van de Militaire Politie onder toezicht van één der man schappen der Haarlemse verkeersbrigade van de gemeentepolitie. Het is de wens van de districtscommandant van de M. P., dat de manschappen worden bedreven in het regelen van het verkeer. In de memorie van antwoord van Ged. Staten van Noord-Holland op het algemeen verslag van de afdelingen van Provinciale Staten inzake de begroting van het wegenfonds in 1955 wordt over wogen, dat de wegen die direct op de tunnels zullen aansluiten rijkswegen zullen zijn. Op grote afstand zal het verkeer op andere wegen zijn aange wezen en deze wegen na openstelling van de tunnel zo zwaar worden belast, dat met de meeste spoed maatregelen moeten worden genomen, om dat ver keer af te leiden. Ged. Staten zijn er zich van bewust, dat ter oplossmg van dit urgente vraagstuk de medewerking van de pro vinciale instanties noodzakelijk zal zijn, en verwachten dan ook binnenkort aan de Staten een voorstel te doen betref fende jiet in samenwerking met het rijk en de belanghebbende gemeenten tot stand brengen van een weg bewes ten Haarlem. Wat de opheffing van de overweg bij Sloterdijk betreft worden vanwege de gemeente Amsterdam in overleg met de Nederlandse Spoorwegen plannen voorbereid voor de bouw van een via duct over de plaatselijk te verleggen spoorlijn Amsterdam-Haarlem. Het is de bedoeling, in afwachting van de tot stand koming van een oplossing, de spoorwegovergang te "erbreden. In hun memorie van antwoord maken Ged. Staten ook melding van de plannen der NS, om, zoals de vorige week werd gepubliceerd, tunnels te bouwen onder de spoorlijn Haarlein-Den Haag bij het station Heemstede-Aerdenhout en nog op twee andere plaatsen. Van de zijde van het rijk is het oordeel van de provincie gevraagd om trent het nieuwe tracé van rijksweg 9, tussen Uitgeest en Alkmaar. Deze aangelegenheid is momenteel bij Ged. Staten in studie. Ged. Staten hebben in principe be sloten tot verplaatsing van de trans formatorhuisjes, die een ernstige belem mering voor het uitzicht op de provin ciale wegen. Er zal worden nagegaan, welke huisjes succesievelijk verwijderd moeten worden. De hagel- en sneeuwval van gister avond omstreeks tien uur en de daar door ontstane gladheid der wegen gaven de gemeente-reiniging weer heel wat zorgen. Ongeveer om 11 uur waren de eerste zout- en zandstrooimachines in bedrijf om de gladheid der wegen te be strijden. De gehele nacht is er gewerkt met dertien zout- en zandstrooimachines. Aavertentie J. J. DRIESSEN - JUWELIER Vrijdag 14 Januari a.s. wegens om standigheden de gehele dag gesloten. ANEGANG 9 - TELEF. 10366 Ten gevolge van de gladheid van de weg kwam gisteravond om kwart over negen de 57-jarige pensionhouder B. J. W. uit Haarlem te vallen op de hoek van de Zaanenlaan en de Rijksstraatweg. De man liep vermoedelijk een schedel- basisfractuur op en moest naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem hun goedkeuring gehecht aan het plan tot de uitwendige verbou wing van het pand van de firma Kreym- borg op de hoek van' de Gr. Markt en de Barteljorisstraat, zoals dit door ar chitect F. M. Kramer is ontworpen. Aan bepaalde bezwaren van de schoonheids commissie is tegemoet gekomen. Gisteravond om kwart voor acht stak de 64-jarige boekhouder J. B. v. d. M. plotseling de rijweg over op de Nieuwe Gracht tussen Jansweg en Spaarne. De man lette niet op het verkeer en liep tegen een rijdende personenauto op. Met enkele hoofdwonden en een her senschudding moest het slachtoffer naar het Grote Gasthuis worden vervoerd. De Rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 11 Januari in staat van faillisse ment verklaard: De nalatenschap van Jan Walgien, gewoond hebbende te Be verwijk, H. Mandeweg 49; Rechter commissaris: Mr. H. G. Rambonnet. Curator; Mr. M. L. Swaad te Bever wijk, Zondag a.s. ontvangt HBC het Am sterdamse Bempa, dat de punten zeer hard nodig heeft. De Heemstedenaren verschijnen met J. v. d. Vries, F. Smit en J. Leuven. De wedstrijd wordt ge speeld in de Jacobaschool en vangt aan om 2 uur 's middags. GEBOREN: A. Borstelde Munnik; L. M. de KorteReuzenaar, beide een zoon. W. SpieringRoelofs; P. A. M. van Nunenvan Huiten; C. M. Klaij Taling; A. G. van BeestKnaven; A. P. JanssensGoes; C. B. Klootwijk Ligtenberg; G. A. VennikerKleijhorst, allen een dochter. ONDERTROUWD: E. M. Houweling en J. M. van der Hulst; L. van 't Hof en A. G. Müller. GETROUWD: H. Bloem en A. M. L. van Roode; F. J. Spee en J. C. van der Horst. OVERLEDEN: W. Chr. Bon, 70 j„ Roskamstraat; G. VenietDil, 82 j., Gasthuisvest; G. EdzesBregman, 78 j., Weltevredenstraat: C. Hoenderdos, 79 j., Bisschop Ottostraat. ook het feestcomiité, het kerkbestuur, de bouwers en de ontwerper van altaar en kandelaars, die allerwege de aan dacht trekken, aanwezig waren en aan de bisschop werden voorgesteld. Mgn Huibers sprak hier nog een kort woord en onderhield zich met allen gedurende enkele ogenblikken. Tijdens deze receptie kwam ook de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, aan pastoor V; Mierlo zijn gelukwensen aanbieden. HO onderhield zich geruime tijd met de bisschop. Des avonds tussen 7 en 8 uur kwamen vele parochianen en ook anderen pas toor v. Mierlo gelukwensen. Het Comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de verantwoording van 22 December de navolgende bij dragen ontvangen: H. L. B.-B. 10.—! A. V. ƒ2.50; Mevr. N. N. ƒ10.—; Mevr. A. V. 2.50; H. S. 5.—; X. X. 100.--; J. de B. D. ƒ25.—; H. J. A. ƒ10.—; M. H. B. 50.—; W. D. ƒ5.—; J. A. J. v. D.-M. ƒ10.—; N. N. ƒ100.—; H. J. L. 10.Coöp. Verg. Melkh. 50.B. D. O. ƒ100.—; J. J. L. P. ƒ5.—; G. v. d. R.-G. ƒ2.50; T. K. S. ƒ2.50; G. M. S. ƒ10.—; N. J. v. d. L. ƒ2.50; A. W. V, 25.—; D. D. ƒ5.—; Mevr. v. D. v. R. 10.—; N. N. ƒ5.—; N. N. ƒ10.—; E. W. 20.A. M. 5.Mevr. v. K. ƒ2.—; A. J. C. J. S. ƒ5.—; A. B.-M. ƒ2.50; B. ƒ2.50; B. L. ƒ2.50; J. M. ƒ5.—! A. A. D. ƒ5.—; Mevr. B. ƒ10.—; J. P. v. H. 5.—; H. B. 5.—; M. M. G. 2.50; J. C. W. X. ƒ2.50; Dames K. ƒ5.—; de Cirkel 10.Dames R. 5.Jhr H. v. L. ƒ50.—; v. L. ƒ25.—; A. L. C. v. L. ƒ20.—; Mevr. T. B.-R. ƒ10.—; N. N. ƒ10.—; R. S. ƒ25.—; P. T. v. d. S. ƒ10.—; C. B. ƒ5.—; J. v. M. ƒ10.—; via Algemeen Handelsblad 62.50; Zr. E. G. S. ,f 2.50; J. v. d. M. ƒ5.—; N. W. A. O. ƒ25.—; J. J. R. ƒ5.—; L. T. v. Z. ƒ5.—; J. V. ƒ2.50; J. W. v. B. ƒ10.—; F. ƒ10.—; Mevr. A. M. K.-B. ƒ2.50; Mej. E. C. v. N. v. M. ƒ10.—; Mevr. Z. ƒ2.50; totaal ƒ979.50 zodat nu is ont vangen ƒ4132.46. Voor dit mooie resultaat is het Co mité zeer erkentelijk en het betuigt gaarne zijn hartelijke dank aan allen die door hun bijdragen het mogelijk hebben gemaakt dat aan veie inwoners met Kerstmis enige verlichting in hun moeilijke omstandigheden kon worden gebracht. In Heemstede zijn aan onderstaande adressen de befaamde SUS-loten ver krijgbaar: F. v. d. Berg Molenwerfs- laan 74, Th. v. d. Berg Gelderlandlaan 13, N. de Bouter Lindenlaan 51, N. Es- kens Binnenweg 124, R. Goossens Cru- quiusdijk 11, A, Holdorp Voorweg 4, A. C. Hopstaken Zandvoortselaan 99, H. v. Houten Esdoornkade, R. Leuven Ti- morstraat 15, C. Nieuwenhuizen Drie- herenlaan 34, N. Oud Binnenweg 79 E, J. Prins (R.K. Verenigingsgebouw) He renweg 101, A. Vermeulen Landzicht laan 37, A. Warmerdam Herenweg 94, N. v. d. Weiden Oude Posthuisstraat 21. J. de Winter Eikenlaan, F. Zijm Iepen laan 16. Voor bezorging van de loten aan huis kan men opgaven zenden aan Postbus 35 te Heemstede, telefonisch onder no 34693. Gisteravond om ongeveer half zes wilde de 74-jarige wielrijder H. L. M. uit Heemstede, rijdende in de richting Haarlem op de Heemsteedse Dreef, over steken naar de Spaarnzichtlaan. Hij lette niet op het verkeer achter hem en gaf geen teken, met het gevolg, dat een personenauto, bestuurd door IJ. V. hem aanreed. Na door de G.G.D, te zijn behandeld werd de man met enige lichte hoofd wonden naar zijn woning aan de Bin nenweg vervoerd. De fiets werd ernstig, de auto licht beschadigd. VitesseTerrasvogels A.D.O.—D.E.M. VelsenC.L.V. NasD.C.O. Zandvoortm.H.B.C. ArchipelTybb V.V.S.B.Lisse TeylingenD.O.S.R. SloterdijkOnze Gezellen T.H.B.—S.J.C. Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie van de N. Haarlemsche Crt. Sme- destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor elke goede oplossing wordt één punt toegekend. (Niet officiële koersen) Voi ig slot Ned 1953 101?a .i/s Ned 1953 101 {i .11/, Ned. 1948 100% 3% pCt Ned 1950 100% 31/4 Ned. 1954 100 3-3y2 Ned 1947 100ft 3 Ned 62-64 oei tac. 101 ft Inschr Grtbk 1946 3 pCt 99% Ned Handel Mti cert. 214% A.K.U. 319% Van Berkel s Patent 169 Calvè-Delft cert 263 Van Gelder 266V2 Kon Hoogovens cert. 286% Unilever cert 383% Ned. Kahel 259% ..iltps 335% Nieuwe Philips' 326 Kon Petroleum 556 .Amsterdam' Rubber 109% Holl Amerika Lijn 187 Kon Ned. Stoomb Mil 194 Ned Scheepv Unie 165(4 H.V.A. 142% Dell Mp Cert 130}| 1 ex int. div. 6 Opening 12/1 ioo(4 314% 377% 328(4 320 5471,2 ex* 108(4 192 164(4 139 130 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Linton OH Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 10/1 1 51% 50% 105% 106% 70% 69 4 98(4 ST'* 103(4 103% 80% 841* 27% 27% 81(4 80% 73(4 60% 60,4 55(4 54% 70 '«j, 25% 2?* 71% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2