Wordt voormalige JANSKERK gemeente gerestaureerd? door Aanwinsten voor Fr. Halsmuseum m ZANDVOORT Vferkeersonge vallen berecht Cyclus van Kees Verwey in hoofdstedelijk Museum D Groot opera-concert op 1 1 Februari t.b.v. Instrumentenfonds MAXIMUM-PRIJZEN VOOR MELK VASTGESTELD If Raadslid H Verdoorn geïnstalleerd Expositie G. Robèr in Utrecht Haarlemse Rechtbank Dertig portretten naar één model Ondersoek naar verhoging met meer dan drie cent m Ui Visserijgolf Hoe spelen de R.K. clubs? Weer verhoging theeprijs verwacht H GEMEENTERAAD HAARLEM Werken uit de Bergense School Noordhollands Philharmonisch Orkest Ruim 200 mede werkenden DONDERDAG 13 JANUARI 1955 PAGINA 2 Rode Kruis Haarlem Uitreiking eretekenen GOEDEREN EN GELD VERDUISTERD Koperafval gestolen Badminton NEDERLAND—DUITS- LAND Burgerlijke Stand Neerslag afvalstoffen Vuilstorting Rozenprieel B. en W. en raad ver ontwaardigd Gashouders Haarlem-N K. A ,B .-TONEELGROEP Om de „Bavo-beker" Waterstanden Vier nieuwe water putten noodzakelijk Tapperij te laat open Adres bedrijfsleven: Touring Zandvoort moet worden gesplitst Grond voor aanleg van verkeersplein Herziening bezoldiging secretaris en ontvanger Gemeente huurt strand voor drie jaar Prijzen op theeveiling belangrijk hoger SCHIP IN NOOD OP DE NOORDZEE DE GEHUWDE AMBTENARES IN PROVIGIEDIENST Geen ontslagvoorschrift bij jiuwelijk G. J. West jubileert bij N.Z.H. Geloof en Wetenschap Beurs van Amsterdam lÓÓA 544 \l Beurs van New York De Haarlemse raad vergaderde gistermiddag voor de eerste maal in 1955. De voorzitter, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, gaf in zijn Nieuwjaars rede een overzicht van hetgeen in 1954 tot stand was gekomen en sprak zijn beste wensen uit voor het komende jaar. (Zie publicatie in onze editie van gisteren.) De heer A. v. d. Veldt dankte, namens de raad, de voorzitter voor het gesprokene. Spr. vertolkte de erkentelijkheid van de raad voor de arbeid van de burgemeester, de wethouders, de Secretaris en het gemeentepersoneel. De voorzitter wilde deze waardering beschouwen als een aansporing om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het nieuwe lid van de raad, de heer H. Verdoom .(P.v.d.A.) legde in deze vergadering in handen van de voorzitter de vereiste gelofte af. Een brief van het Humanistisch i van woningen van de bouwcorporatie, Thuisfront aan B. en W. omtrent het die in het geding waren gebracht, verlenen van subsidie ten behoeve van zijn militaire tehuizen en het antwoord van B. en W. waren voor de heer Albrecht (P.v.dA.) aanleiding om B. en W. te vragen zich op de hoogte te stellen van de wijze van verlening van subsidie in andere ge meenten. Wethouder Bakker be loofde een dergelijk onderzoek. Wethouder Happé deelde aan de heer Goedée (P.v.d.A.) mede, dat B. en W. de besturen van sommige wo ningbouwverenigingen zullen verzoe ken aan hun leden kenbaar te ma ken, waarom enkele woningwetwo ningen in huur zijn verhoogd. De heer Goedée had zich afgevraagd waarom de verhoging niet eerder dan 1 Jan. 1955 was ingegaan. Overigens had deze discussie weinig zin, omdat de huur Van de bekende verzameling P. Boen dermaker, hoofdzakelijk gevormd door werken uit de Bergense School, bestaat nog een kleine kern. Alvorens ook deze onder dë hamer komt, werden de musea in de gelegenheid gesteld een keus te maken voor eventuele aankoop. Hiervan dankbaar gebruik makend werden de navolgende kunstwerken ten behoeve van het Frans Halsmuseum aangekocht: P. van Wijngaerdt, StiUeven; P. Wieg man, Vrouweportret; P. Wiegman, Por tret' van Gertje; P. Wiegman, Stilleven; Leo Gestel. Landschap I; Leo Gestel, Landschap II; C. J. Maks, De 3 Fratel- lini's; Jan Sluyters (vroeg werk), Vrou weportret; A. J. G. Colnot, Stilleven. De aanwinsten, die een uitermate ge lukkige representatie vormen van ge noemde School, zijn inmiddels in de moderne afdeling van het museum ten toongesteld. In het bureau van het Rode Kruis te Haarlem aan de Paviljoenslaan 3 zal Zaterdagmiddag 3 uur een aantal pla quettes en medailles worden uitgereikt aan donors, die respectievelijk 15 en 5 keer bloed hebben hfgestaan. Na de uit reiking van de eretekenen zal een arts, bestuurslid van de afdeling Haarlem, een lezing houden over de bloedtrans fusiedienst. De Haarlemse politie heeft de 45-jari- ge M. C. B. aangehouden en opgesloten. Hij wordt verdacht van verduistering in dienstbetrekking van een aantal goe deren ter waarde van 3.000 en een geldbedrag van 1.000. De goederen en het geld behoorden toe aan zijn werk gever, een filiaalhouder in lederen kle ding. De man heeft bekend. Hoe de ver duisteringen gepleegd zijn wordt nog onderzocht. Een kopergieter, die zijn werkplaats heeft in een onbewoonbaar verklaarde woning aan de Amsterdamstraat, heeft bij de politie aangifte gedaan van ver missing van ongeveer 200 kg koperaf val, dat een waarde vertegenwoordigt van ongeveer 300. De toegang tot de werkplaats is zo gemakkelijk te force ren, dat er inzake de dader (s) van de diefstal weinig aanwijzingen zijn. Zondag 30 Januari a.s. zal in de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leid- sevaart te Haarlem de interland ont moeting NederlandDuitsland worden gespeeld. Deze wedstrijd zal om 14 uur aanvangen. Hoewel de Nederlandse ploeg nog niet definitief is vastgesteld, is de verkiezing van de Duinwijck-spelers (sters), mevr. E. Robbé en de heren Loo en Verhoef, wel definitief. Geboren: J. Jansenvan Heijningen, z. Y. SteemAiDuursma, z. A. H. Vink Kroon van Diest, z. A. van der Veldt de Haas, z. Jan Y. de RooijHuisman, d. M. J. F. Hoijer—van Esch, d. Ondertrouwd: B. A. M. Sweers en W. A. Th. Andrée. G. Damstra en J. C. Rozema. A. A. Visser en L. J. Osinga. J. F. Schulpzand en A. C. de Beer. H. van der Weijden en M. E. Stals. A. A. Bunck en J. H. H. van Belle. J. H. Pieters en B. Meijer. W. Nellestein en J. W. van Roekei. F. Th. M. Lips en H. M. W. Laurenssen. C. Sprey en A. Hoorweg. S. H. Dekker en G. H. de Graaff. J. E Wielandt en H. E. D. Dreijer. Th. Hulsebosch en C. G. Dijt. P. van der Erf en P. Smolenaars. L. Beijer en A. K. Peters. O. D. van Wan rooi] en M. Muntinga. J. Knape en A. Tiekstra. J. A. Jonkman en J. Wester man. H. Cramer en P. Klerk. P. J. Kuij- per en R. Jacobs. P. A. de Niis en G. Hageman. G. de Bruijn en J. Chr. van der Erf. S. J. Pel en J. S Oldenburg. B. H. Wassenaar en H. M. C. Meijs. J. Dam en C. Th. Kwant. Getrouwd: C. Bouman en H. J. van den Berg,. P. Born en M. G. Braam. J. P. F. Jansen en M. H. Boots. G Ples- sius en J. Groen. Overleden: A. van der Gulik, 62 j„ Craiienesterlaan. A. Drommel, 55 jaar, Maerten van Heerr.skerkstraat. J. Dirks, 62 i Rollandsfraat. C. Lamerusvan Bode""»-aven, 62 i Zomerkade. C. S. van SantenGleijm. 72 i.. DMfti-ian. M. G. van van der" GootMauritz. 59 j„ Oosterhoutlaan B. BuistSnoek. 80 j., Planetenlaan. M. A. de Jonge, 81 jaar, Vechtstraat. toch reeds gewijzigd was. Mevr. SmitzPeper (P.v.d.A.) was teleurgesteld over het antwoord van B. en W. op haar schriftelijk gestelde vragen inzake de hinder, die bewo ners van de Harmenjanstraat van neerslag van afvalstoffen van het energiebedrijf ondervinden. „Er is nu eenmaal weinig tegen te doen", aldus hadden B. en W. geantwoord, wat wethouder Angenent bevestigde. Op een vraag van de heer Hennevelt (C.P.N.) deelde de wethouder van de Bedrijven mee, dat binnenkort het resultaat van een onderzoek naar de stofverspreiding op het industrieter rein in een rapport zal worden neer gelegd. Terloops merkte de wethou der nog op, dat het lossen van onge wassen kolen bij hinderlijke windrich ting wordt vermeden, ook door de Drostefabrieken. Op de suggestie van mevr. Schmitz, om de woningen, die ouderdomsgebreken vertonen en waar het gruis tot in de slaapkamers dringt,- te vervangen door andere, ging men van de zijde van college van B. en W. niet in. De heer Willemse (P.v.d.A.) bracht de vuilstorting in enkele on bewoonbaar verklaarde woningen in het Rozenprieel ter sprake. Het ant woord van B. en W. op zijn schriftelijk gestelde vragen had hem allerminst bevredigd. „Het is vrijwel onmogelijk aan het euvel van de vuilstortingen en de rattenplaag iets te doen", aldus B. en W. Wethouder Happé erkende, dat een systematisch onderzoek nodig zou zijn. Hij wilde wachten op een rapport van de dienst. Een nieuw onderzoek zou dan kunnen volgen. Een brief van de Haarlemse advocate mejuffrouw mr. J. Mulder, waarin gesuggereerd werd, dat een voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarheid verklaren van een bepaalde woning niet gegrond was op het motief, dat de woning inderdaad onbewoonbaar zou zijn, maar zuiver op grond van de overweging de woning voor een sane ringsplan nodig te hebben, ontlokte de hevige verontwaardiging van de heer Goedée (P.v.d.A.) en van wethouder Happé. „De veronderstelling van mejuffrouw mr. Mulder is min of meer beledigend. Niet alteen voor de gemeente, maar ook voor de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Dienst van de Volkshuis vesting", aldus de wethouder. Uitdrukkelijk stelde spr. vast, dat B. en W. alleen op grond van de bepalin gen in de wet tot onbewoonbaar ver klaren overgaan; deze wetsbepalingen hebben betrekking op de toestand van een woning (al of niet voor bewoning geschikt). Een voorstel, om de kapel van de voorm. Janskerk aan de diaconie van de Ned. Herv. Gemeente te verhuren, was voor mr. Proper (C.P.N.) een reden de aandacht te vragen voor de Jans kerk als cultuurmonument. Spr. vond Advertentie b.v. de dichtgemetselde ramen aan de zijde van de Jansstraat allerminst fraai. Wethouder Happé deelde deze opvat ting. Het gebouw moet in een bevre digende staat gebracht worden. Aan verschillende ruimten willen B. en W. een passende culturele bestemming geven. Er is zelfs overwogen om op korte termijn tot herstelwerkzaamheden over te gaan. Tussen de heer Schippers (K.V.P.) en wethouder Angenent ontspon zich ten slotte een discussie n.a.v. het voorstel van B. en W., om de gajbergruimten (gashouders) op het terrein aan de De- listraat te vergroten. De uitbreiding van de bergruimte is nodig, omdat de afname van gas in Haarlem-Noord met de dag een grote hoeveelheid vraagt. De totale kosten werden geraamd op 450.000 gulden. De heer Schippers wilde deze 4% ton liever gebruiken als basis voor een uitbreidingsplan, dat zowel Haarlem- Noord als ook de andere stadsdelen zou betreffen. De wethouder verklaarde, dat een dergelijk voorstel technisch onuitvoerbaar zou zijn. Een discussie in tweede instantie bracht de K. V. P.- fractieleider en de wethouder evenmin tot elkaar. Het voorstel werd aanvaard. Van de Haarlemse schilder Georges Robèr zal een expositie worden inge richt in het „Universiteitshuis", Lepe lenburg, Utrecht. Zij zal worden ge opend op 25 Januari om 8 uur door de schrijver Siegfried E. van Praag. De hoofdzakelijk pastels omvattende ten toonstelling zal tot 20 Februari geopend blijven. De toneelgroep St. Frans van de K.A.B. hield haar 5e jaarvergadering. De heer J. Haver gaf een overzicht van het afgelopen seizoen. Daaruit bleek, dat het een vrij gunstig seizoen geweest is. De verslagen van de secretaris-penning meester mochten de goedkeuring van de vergadering wegdragen. De bestuursver kiezing bracht twee nieuwe bestuursle den naar voren, n.l. de heren J. Driesen en A. Wigman. De heer J. Haver werd tot voorzitter gekozen. De regisseur, de heer F. v. Emmerik, gaf een uiteenzet ting van het op stapel staande repertoire. Kapelaan Renckens besprak de verhou ding van de toneelgroep t.o. van de K.A.B. Wil de toneelgroep St. Frans volledig aan haar doel beantwoorden, dan kan zij zeker nog enkele goede krachten gebrui ken, zowel dames als heren. Men kan zich als lid opgeven bij de voorzitter, de heer J. Haver, Prof. v. d. Waalstraat 63, Haarlem. Woensdagavond zijn de wedstrijden tussen de B.V. „Het Noorden" en de B.C. „Hof van Holland" om de Bavo-beker voortgezet in Café van Trigt. De uitslag was 66, waarmede de stand nu voorlo pig gekomen is op 3816 voor „Hof van Holland". Vrijdagavond worden de wed strijden voortgezet bij de B.C. „Hof van Holland". FILMS: REMBRANDT: „Magdalena" 18 iaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Knock on Wood". 14 Jaar. Tri- den; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LJDO: „Demetrius en de Gladiatoren". 18). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS; „Getrouwd met de band", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Brood, liefde en fantasie", a. 1. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Staakt het vuren", a. 1., 2.30 en 8 u. Donderdag 13 Januari Concertgebouw: Kon. Mannenkoor „Cae- ci!ia" o. 1. v. Nico Hoogerwerf. Sol. Annie Woud, 8 uur. Vrijdag 14 Januari Concertgebouw: N. Ph. O. 5e Concert se rie V. Sol.: Geza Friif, piano en Nelly Boeree, trompet, 8 uur. Stadsschouwburg: G. en W. Lezing door dr H. de Groot, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters, 11.3012.30. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Huis van Looy: Reproducties naar wer ken van klassieke moderne meesters. Geopend van 912.30 en van 13.3017 u. Zo 1417 uur. CruquiusmuseumGrote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Vrijdag 14 Januari. Hoog water: 7.42 u. en 19.57 u. Laag water: 3.11 ur. en 15.34 u. De inspecteur van de Volksgezond heid heeft destijds de wenselijkheid ge uit een onderzoek in te stellen op de winplaats van het Zandvoortse water leidingbedrijf te Bentveld in verband met het verzouten van het water. Daar bij is gebleken, dat de chloorgehalten sinds 1949 nog zijn gestegen en wel in het bijzonder gedurende het laatste jaar. Het rapport komt tot de conclusie, dat de putten 6 en 7, die elk 20 m3 per uur leveren, vervangen dienen te worden door vier nieuwe putten op onderlinge afstanden van 100 meter, met een capa citeit van 10 m3 per put. Eventueel zal put 8 ook door twee nieuwe putten moeten worden vervangen. Op een topdag in het seizoen is het Zandvoorts waterverbruik ongeveer 3000 m3. Indien de putten 6, 7 en 8 op halve kracht worden gesteld, zou de totale capaciteit van de prise d'eau 2600 m3 per dag bedragen. Aan uitbreiding met vier putten valt derhalve, naar het oor deel van B. en W„ niet te ontkomen. De capaciteit wordt in dat geval met 800 m3 per dag verhoogd. De kosten van de vier nieuwe putten worden geraamd op 65.000.—. B. en W. stellen voor overeenkomstig het rapport te besluiten tot de bouw van vier nieuwe diepboringen. Vanmorgen moest voor de Haarlemse rechtbank terecht staan een vrouwelijke ars uit Gouda, die door geen voorrang te verlenen een ernstig ongeval in de Haarlemmermeer had veroorzaakt. Op 14 November van het vorig jaar name lijk reed de aardappelhandelaar S. uit Hoofddorp op zijn motor met achterop zijn verloofde, mej. R. uit Bennebroek, over de Kruisweg in de richting van Aalsmeer. De motor had een snelheid van ongeveer 75 km en bij een kruising even voorbij het viaduct van de weg uit Den Haag kwam een personenauto de Kruisweg opgereden, bestuurd door de arts, mevrouw K. uit Gouda. Een bot sing was onvermijdelijk en zowel de mo torrijder als de verloofde moesten in de Mariastichting te Haarlem worden op genomen. Ter zitting bleek, dat de arts er niet op gelet had, dat de Kruisweg een voorrangsweg was en de gevolgen bleven niet uit. De officier van justitie verklaarde, dat e Haarlemse schilder Kees Ver wey heeft onder het portretteren van de dichter Anthonie Kok het plan opgevat .om de totale figuur van zijn blijkbaar aan geestelijke schake ringen interessant model in factoren te ontbinden en aan elk der factoren een afzonderlijk portret te vyfiden. Het resultaat is geweest dat hij, in to taal en welgeteld, dertig portretten te kende: in elk daarvan wordt een ande re gesteldheid van zijn model belicht. Als een cyclus, één werkstuk in dertig taferelen, is dit 30 x 1 portret in een der zalen van het Amsterdamse Stedelijk Museum ten toon gesteld. De „onuitputelijkheid van een enkel onderwerp", zoals Verwey het noemt in zijn toelichting bij de cyclus, heeft ook Picasso getoond: als hij een eenmaal aangevat thema om- en omwerkt om het te doorgronden, zoals in zijn grafi sche tentoonstelling in Den Haag on langs te zien was en wel zeer duide lijk in zijn vele variaties op het thema „Fran poise". Maar niet alleen deze geniale vor ser. Vlak naast Verwey's zaal expo seert Benner o.m. zijn reeksen rhythmi- sche variaties op thema's water, water en wolken, Duinen. Onwillekeurig trekken wij de parallel ook door naar de galerij portretten van een acteur in zijn zeer verscheidene rol len, of naar het boekje dat geheel ge vuld wordt met foto's van de onder scheidene mimische reacties van de ko miek Férnandel op de meest verschil lende situaties, of zelfs naar Michel van der Plas' „Twee emmertjes water halen", een cyclus varianten op het zelfde thema gesteld in de trant van een aantal dichters. Wellicht was deze laatste in dit verband enigermate ondeugende ge dachte niet bij ons opgekomen als de reeks van dertig facetten van Kok's sterk genuanceerde figuur met criti- sche hand wat uitgedund was, zo, dat alleen de volkomen geslaagde facet-por tretten in het pretentieuze cyclus-ver- band zouden zijn tentoongesteld. Wij respecteren nochtans Verwey s poging tot deze proeve van kracht bij de gratie aan model en van obser vant, en onderschatten de zwaarte van de opgave in genen dele. Men mag immers niet verwachten dertig is in dit opzicht een respectabel groot getal! dat alles gelijke hoogte én gelijke diepte heeft, te meer waar het niet om vorm- of rhythmische, maar om psychische oefeningen gaat. Ons is het opgevallen dat de meest boeiende beschrijvingen daar tot stand zijn gekomen, waar Verwey zichzelf het minst geweld heeft aangedaan en hij het meest serieus is gebleven. Zo is b.v. de overlijning van de houtskool bij „Chirurg" raak en knap in verhouding tot die in „De onthevene." Wij zijn het meest getroffen door De Humanist, de Mysticus, Picasso de kunstenaar (waar inderdaad de gelij kenis met Picasso even frappant is als die in De Romein met Leo Gestel), De Chi rurg, Van Deyssel uiteraard, het spon tane Open Venster, het rijp in de ma terie doorleefde Eclecticus, Eckmann, Jan en-Portret II. Over het algemeen heeft Verwey met vaart de gewenste expressie kunnen re aliseren; een contour als bij „Jan" is meer dan een begrenzing een fraaie volumebepaling van de schedel. In deze serie van dertig heeft Verwey zich bevestigd als een gevoelig en scherp analyserend typeur. Wonderlijk is echter, dat het in olieverf geschilder de portret van uitgang meermalen over- roffen wordt door een der facetten uit de reeks. Maar, ware dit niet zo geweest, dan was de behoefte aan de cyclus wellicht niet gevoeld en daarmee de vergelijkings mogelijkheid ook niet geschapen. L.T. -Op Vrijdag 11 Februari zal het N. Ph. O. een operaconcert verzorgen ten bate van het Instrumentenfonds. Het concert zal onder leiding staan van de bekende opera-dirigent Willem Lohoff. Mede werking verlenen het Amsterdams Opera Koor, de Italiaanse dramatische sopraan Matilda Riva, winnares van het Interna tionaal Concours van Italië, de alt Elsa Hernady-van Bueren, de tenor Cor nells Kalkman en de Italiaanse bariton Paolo Gorin, die momenteel als gast verbonden is aan de Nederlandse Opera, alsmede de organist Gossq Kroese. Het concert bestaat uit een groot aan tal bekende opera fragmenten als de befaamde Cavatine uit „De Barbier van Sevilla" van Rossini, het vermaarde du et „Au fond du temple Saint" uit de Parelvissers van Bizet en het beroemde kerkkoor uit de Cavelleria Rusticana van Mascagni, alsmede fragmenten uit t u ix La Traviata, I Lombardi, Aida, Don bekende dirigent Willem Lohoff Carlos, Un Ballo in Maschera en La die het opera-concert 11 Februari zal Forza del Destino van Verdi, Carmen van Bizet, Samson et Dalila van Saint- Saëns, Willem Tell van Rossini, Le nozze di Figaro van Mozart en andere. Dirigent, solisten en het uit 200 leden bestaande koor hebben hun belangeloze medewerking voor het doel van deze avond toegezegd. Ook uit Amsterdam blijkt reeds interesse te bestaan voor dit unieke operaconcert, waardoor gro te belangstelling uit Haarlem en om streken wordt verwa'cht. Gisteravond om kwart over 12 werd een viertal personen in een Haarlemse tapperij aangetroffen. Tegen de 64-jarige tapper, die ook de muziek te lang had laten spelen, alsmede tegen de vier borrelende personen werd proces-ver baal opgemaakt. De leiden. hier weliswaar geen sprake van opzet was, maar dat de arts toch grove schuld had. Om de patiënten niet te benade len wilde hij geen vrijheidsstraf opleg gen en evenmin het rijbewijs laten in trekken. Daarom vorderde hij een flinke geldboete van f 400. De verdediger meen de, dat hier niet van grove schuld kon worden gesproken. Natuurlijk was het fout, dat er geen voorrang was ver leend, maar de motorrijder had zo ver standig moeten zijn om eigener bewe ging y^art te minderen. De verdediger zag niet graag in de rechtzaal gepropa geerd, dat iemand op een voorrangsweg maar kan doen wat ie wil. De uitspraak werd bepaald op Don derdag 27 Januari. Voor de rechtbank moest vervolgens terecht staan de Beverwijker W. K„ die echter, niet verschenen wa& De man had op 15 October van het vorig jaar op de Nieuwe Weg te Beverwijk een paard en wagen gepasseerd, maar dat zo roeke loos gedaan door het paard te „snijden'', dat het dier met de auto in aanraking kwam. Het paard sloeg op hol, botste tegen een boom, waardoor de bestuur der, de heer J. F. uit Velsen, tegen de grond gesmakt werd en ernstig ge wond in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk moest worden opgenomen. De officier eiste een hechtenisstraf van twee weken met intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. Ook in deze zaak uitspraak op 27 Ja nuari. De Haarlemse rechtbank deed van morgen uitspraak in de zaak tegen de twee Amsterdammers H. G. en J. P., die destijds hadden ingebroken in een loods van Van Gend en Loos, waarbij o.m. 80.000 sigaretten de buit vormden. G. werd veroordeeld tot twee jaar gevan- genuisstraf, de ander tot anderhalf jaar. Het overkoepelend orgaan van het Zandvoortse bedrijfsleven heeft zich tot de gemeenteraad gewend met een adres inzake de Stichting Touring Zand voort. Het bedrijfsleven meent, dat het nuttig effect van Touring Zandvoort aanmerkelijk zou kunnen worden ver hoogd, indien de werkwijze van de stichting wordt herzien en doeltreffen der gemaakt. Men wil daarom in de statuten zien vastgesteld, dat de taak van Touring Zandvoort wordt gesplitst in: a. alle zaken betreffende het circuit en b. al hetgeen betrekking heeft op het vreemdelingenverkeer. Voor iedere taak zou men een afzonderlijke direc teur willen zien aangesteld. De gemeente Zandvoort heeft een plan in bewerking voor de aanleg van een verkeersplein op de plaats waar de Herman Heijermansweg en de ge projecteerde verbindingsweg met de Boulevard Paulus Loot op de Zand- voortselaan zullen aansluiten. Volgens dit plan zal het eerste ge deelte van de Herman Heijermansweg een ander beloop krijgen dan oorspron kelijk de bedoeling was en de Zuide lijke verbindingsweg is ook anders ge projecteerd. Behalve de grond vgn de gemeente Amsterdam, welke Zandvoort reeds heeft gekocht, zal die gemeente ook nog een perceel duinterrein ter grootte van 13550 m2, grenzend aan de afrastering van de Amsterdamse Waterleiding, in eigendom moeten ver krijgen, alsmede eed ander perceel, groot 8600 m2. Bedoelde terreinen zijn eigendom van de familie Quarles van Ufford. Met deze familie is overeenstemming bereikt over een grondruiltransactie, waarvan de kosten voor Zandvoort pl.m. 5500 zullen be dragen. De familie Quarles van Ufford heeft voorts bedongen, dat het bouw- verbod op een perceel grond, gelegen aan de Dr. C. A. Gorkestraat wordt opgeheven. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben aan Zandvoort toegezonden ontwerpen van besluiten tot herziening van de bezoldiging van de gemeente secretarissen en gemeente-ontvangers in deze provincie. Zij verzoeken daarom trent het oordeel van de raad kenbaar te willen maken. Te dezer zake zijn adres sen binnengekomen van de Nederlandse Bond van Gemeente Ambtenaren en de Algemene Rooms Katholieke Ambtena- renvereniging. Naar het oordeel van B. en W. is in de ontworpen regelingen onvoldoende reke,ning gehouden met de omvang en de betékenis van de functie van secretaris en ontvanger, terwijl de voor de huidige functionarissen ontworpen overgangsbe paling onbevredigend wordt geacht. De verschillende bedenkingen zijn vervat in een tweetal brieven, waarvan de concepten ter lezing zijn gelegd. Daarin is herhaald het reeds op 19 No vember 1948 door de raad ingenomen standpunt, dat het bestuur en de admini stratie van Zandpoort met zijn bijzender karakter als badplaats in betékenis vér uitgaan boven die van nörmale gemeen ten met een ongeveer gelijk aantal inwo ners. De raad sprak zich destijds reeds uit voor classificatie dezer gemeente voor wat de bezoldiging van burgemeester, secretaris en ontvanger betreft, in de groep van gemeenten van 14000-18000 inwoners. De gemeente Zandvoort huurt het strand in die gemeente van het Rijk. Op 31 December j.l. is de laatste huurover eenkomst verstreken, maar de inspec teur der domeinen heeft medegedeeld gemachtigd te zijn het strand ppnieuw te-verhuren. Voor de jaren 1955, 1956 en 1957 zal de huursom worden gehand haafd op f6250 per jaar. Het bestuur van het Bedrijfschap voor zuivel heeft, naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mededeelt, maximumprijzen voor consumptiemelk vastgesteld, gelijk aan de prijzen die op 12 Januari golden, dus na de recente prijsverhoging van 9 Januari. In die gevallen waarin de consumptiemelkprijs met meer dan drie cent per liter is verhoogd, wordt een heffing opgelegd gelijk aan de verho ging boven drie cent. Deze heffing wordt opgelegd aan de desbetreffende melkinrichtingen en standaardisatiebe- drijven. Op korte -termijn zal het Bedrijf schap onderzoeken of voor een prijs verhoging met meer dan drie cent Burgemeester mr. J. F. Jansonius van Hoofddorp en de gemeenteraadsleden bezichtigden gistermiddag de nieuwe aanwinst van de brandweer van Haar lemmermeer. De wagen is een zogenaamde mistspuit met vier pistolen, die zelf een watertank meevoert, waardoor men niet gebonden is aan brandkranen, sloten, vaarten of grachten. De werkdruk bedraagt 2 atmosfeer. Op de begro ting voor 1954 was voor de aanschaffing van deze brandweerwagen een bedrag van f 35.000.uitgetrokken. Met deze nieuwe aanwinst is de brandweerpost in Hoofddorp één der zeven in de gemeente Haarlemmermeer beter toegerust. Op de foto toont burgemeester Jansonius zijn kunnen met de nieuwe spuit. voldoende aanleiding bestaat. Is dit niet het geval, dan wordt de prijs verhoging onmiddellijk ongedaan ge maakt door vaststelling van een la gere maximumprijs en vloeit de reeds opgelegde heffing in het Land- bouwegalisatiefonds. Blijkt de prijs verhoging wel, of ten dele, redelijk, dan zal de heffing worden terugbe- - taald of dienovereenkomstig worden verlaagd. Het besluit van het bestuur van het Bedrijfschap heeft de goedkeuring van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zoals kon worden verwacht na de mededeling van de mi nister ter persconferenite van Dinsdag, dat hij het bedrijfschap om een derge lijke maatregel had verzocht, l De desbetreffende verordeningen worden afgekondigd in het Voedsel voorzieningsblad. Tien vaartuigen, waarvan drie traw lers, Haarlem IJM 9, Postboy IJM 35 en Allan Water IJM 34, drie loggers en vier kotters zorgden er Woensdag voor, dat de visafslag van IJmuiden werd voorzien van een totaal aanvoer van 2.710 kisten verse vis, 290 stijve kabeljauwen en 4.500 kilo tong. Er wa ren 360 kisten haring, 75 kisten ma kreel, 1.000 kisten schelvis en piepers, 385 kisten gul en kabeljauw, 200 kisten wijting en 385 kisten koolvis. Hoewel er gesproken kon worden van een vrij ruime en gevarieerde visaan voer, blevèn de prijzen zeer behoorlijk aan de afslag. De grove wijting van de trawlers bijvoorbeeld deed nog 24,- tot 21,- per kist van 50 kilo. Grote schelvis, waarvan er vrij veel kisten aan de afslag waren, deed 47,- tot 37,-, groot middel 41,- tot 35,-, klein middel 35,50 tot 28,50, pennen 31,50 tot 25,- en braad 27,- tot 22,- per kist. Donderdag komen er twee VEM-traw- lers aan de markt. De Vios IJM 24 en de Sumatra IJM 62. De Vios IJM 24 heeft 1065 kisten verse vis, waarvan 375 kisten schelvis, 70 kisten wijting, 50 kisten haring, 10 kisten makreel, 60 kisten gul en witte koolvis en 500 kisten zwarte koolvis. De Sumatra IJM 62 heeft 700 kisten verse vis, waarvan 286 kisten schelvis, 230 kisten gul en koolvis, 50 kisten haring, 10 kisten ma kreel, 20 kisten wijting en 100 kisten diversen. VitesseTerrasvogels A.D.O.—D.E.M. Velsen—C.S.V. NasD.C.O. Zandvoortm.H.B.G. ArchipelTybb V.V.S.B.Lisse TeylingenD.O.S.R. SloterdijkOnze Gezellen T.H.B.—S.J.C. Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie van de N. Haarlemsche Crt. Snie* destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist" heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis* club wint, dan vult men het cijfer 1 bezoekende club is 2, gelijk spel is Voor elke goede oplossing wordt ®e" punt toegekend. Op de eerste theeveiling van het nie®* we jaar te Amsterdam is de stemmin» weer willig geweest. De prijzen lage° 20 tot 43 cent per halve kg boven «ia van de Vorige veiling; vooral de beter® soorten waren zeer vast. In makelaars- kringen neemt men dan ook aan dat een stijging van de detailprijs in de naast® toekomst niet kan worden voorkomen. Het aanbod omvatte 3039 hele en 66 hal* ve kisten Javathee, 932 hele en 126 halv® kisten Sumatra-thee en 21 kisten In' dia-thee. De vraag was weer bijna Êe' heel afkomstig uit het binnenland efl het aanbod werd vlot opgenomen. Vanmorgen ongeveer elf uur wer<| van het Zweedse schip „Bohus" het bericht ontvangen dat het schip in moeilijkheden zou verkeren op de Dog* gersbank op ongeveer 150 mijl N.W. van IJmuiden. Het schip zou midscheeps gescheurd zijn en vroeg onmiddellijk assistentie. Een viertal schepen heeft aan Sche- veningen Radio gemeld op weg te zijn naar het Zweedse s.s. „Bohus". D® dichtst bijzijnde bevond zich om hall twaalf op 60 mijl van de opgegeven positie en verwachtte omshreeks zeS uur vanavond daar te kunnen zijn. Intussen blijkt ook een ander schip in moeilijkheden te verkeren, namelijk het Zweedse s.s. „Boreland", groot 2646 brt- Dit schip bevindt zich op 40 mijl ten westen van Texel en heeft met machine- schade te kampen. De sleepboot Cycloop van Bureau Wijsmüller is er naar to® om assistentie te verlenen. -I Binnenkort zullen Ged. Staten van Noord-Holland bij Prov. Staten een voorstel indienen om het ontslagvoor schrift voor een ambtenares, in dienst van de provincie, die in het huwelijk treedt, uit het ambtenarenreglement t$ schrappen. Vrijdag 14 Januari zal het 40 jaar gele den zijn dat de heer G. J. West bij de NZH in dienst trad. De 58-jarige, di® thans als controleur bij de vervoers dienst werkzaam is, werd op 14 JanU' ari 1915 als besteller bij de goederen dienst aangenomen. Dit werk was voor hem van korte duur, want in November van hetzelfde jaar kwam hij als tram* conducteur bij de ESM-lijn tot 1 M®1 1941. In Mei 1941 werd hij tot chef wa genconducteur bevorderd en in Januat'1 1944 werd hij aangesteld tot adjunct con troleur en enige maanden later contro leur. De heer West is zeer gezien bij zijn collega's en werkgevers. Hij is bestuurs lid vaifMe harmoniekapel der NZH e® tevens voorzitter van het huldigingsco- mité van het jubileumfonds. De harm0' niekapel zal morgen de jubilaris een se renade brengen. Van de zijde van het secretariaat van Geloof en Wetenschap wordt ons mede gedeeld, dat het dr. B. Vlekke, die 21 Januari een spreekbeurt zou vervullen, wegens verblijf buitenlands, niet moge* lijk is, op die datum in Haarlem te k°' men. Hij zal nu spreken 28 Januari a.S" des avonds 8 uur in de StadsschouV burg over „Het bankroet der Europese eenheid?". 27 Jariuari treedt Cilly Wang voo» de vereniging op en 9 Februari kort® het Rotterdams Toneel in de Stads schouwburg met „Assepoester in Wab' street". (Niet officiële koersen) Openih' Vorig slot 13/1 Ned. 1953 101% 3Va Ned. 1953 3i/4 Ned. 1948 10114 100% 314 pCt. Ned. 1950 100% 3% Ned. 1954 9914 3-31/2 Ned. 1947 100A 3 Ned. 62-64 nel. fac. 10144 Inschr. Grtbk 1946 3 pCt 99(4 Nea. Handel Mii cart. A.K.U. 215 315% 167% 312 Van Berkei s Patent Calvè-Delft cert 264 Van Gelder 269% 285% Kon. Hoogovens cert. 37') Unilever cert. 379% Ned. Kabel 257 32^ 322 114 W Philips 330% Nieuwe Philips' 322 Kon. Petroleum 275* „Amsterdam" Rubber 112% Holl Amerika Hin 187 196 hi 1 i;i) Kon Ned. Stoomb. Mb 193% Ned Scheepv. Unie 164% iv l40„3i 130?» H.V.A. 140% Deli Mil. Cert 103 50 J4 10'# 38# 60. 54i lij 2Sl» 1\ 72 Stemming: nauwelijks prijshouo 11/1 Anaconda Copper 50% Bethlehem Steel 106% Chrysler Corp. 69% General Electric. 51% General Motors 97% Kennecott Copper 103% Montgomery Ward 84% North American Co 27% Radio Corp. 38% Republic Steel 80% Royal Dutch 73% Shell Union Oil 60% Southern Pacific 54% Southern Railway 78 Tidewater 25% U.S. Steel 71%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2