H.B.C. GAAT HET GROOTSCHEEPS AANPAKKEN Volgend jaar: complex van vier velden met groot clubgebouw Architect W. van Gelderen voor Haarlemse Kunst Gemeenschap In Heemstede is initiatief troef TONEEL Haarlemse Koor school volgeboekt „NEDERLAND BOUWT" ■WWMBI lil m EEN KLEINE GREEP IN VEEL MOOIS UIT ONZE OPRUIMING Instelling commissie voor culturele belangen wenselijk Haarlem wil muziek- consulent kï 'Sj n t* ////////////////////z/MW dï'SS, VRIJDAG 14 JANUARI 1955 PAGINA 2 Geschikt terrein Ingang aan Cruquiesweg Kleedkamers onder hoofdtribune Iedere goal een kwartje KONINKLIJKE ONDER SCHEIDING Voor jubilerende N.Z.H.- controleur PROPAGANDA- COMMISSIE K.A.B. Anneke Elro nu als Assepoester in de Stadsschouwburg Spreekuur wethouder A. van Geluk Veteranen Legioen Nederland Herbestrating Van der Veldstraat Betonringen in brandsloten Toenemende faam DRS. J. H. DERKSEN NAAR GENèVE Ned. adviseur op Intern. A rbeidsconferentie HAARLEMSE H.K.W. TEGEN VERHOOGDE MELKPRIJS Wat 't EüSver Stoepke doet dat doet het goed. GROTE HOUTSTRAAT 49 ZANDVOORT Dansavond voor de katholieke jeugd De toestand van de heer Booda Aanrijding Van auto gevallen Burgerlijke Stand Zandvoort leent 2.5 millioen Bej aarden woningen kunnen 1 Maart worden betrokken In kader van culturele vorming der schooljeugd OUDERAVOND In parochie St. Petrus en Paulus „GELOOF EN WETEN SCHAP" INSTRUCTIEVE FILM AVOND Beurs van Amsterdam 3 oi'f* 3l! Beurs van New York f,4 fra V, A/3!f3XVr* „Er moet een oplossing komen," aldus concludeerde kapelaan C. Bakker, geestelijk adviseur van de R.K. Sportvereniging HBC (Heemstede-Berken rode-Combinatie) op een vergadering in Juli 1954. Deze conclusie was het resultaat van de noodtoestand, die in HBC werd geconstateerd. Niet dat dit de stemming of iets van dien aard in de vereniging betrof, doch wel de rela tief enorme aanwas van jeugdige spelertjes, die, 12 jaar geworden, zich vol enthousiasme bij de secretaris aanmeldden. Het gevolg is, dat thans 300 voetballers, die het grootste deel uitmaken van de 850 leden tellende club, Zaterdag en Zondag moeten spelen op twee velden, met om de 14 dagen de beschikking over het RCH-hoofdterrein. Deze zeer moeilijke situatie is echter niet de voornaamste reden, waarom van een onhoudbare toestand werd gesproken. De zeven afdelingen, die HBC rijk is (voetbal, handbal, volleybal, tafeltennis, zwemmen, lawntennis en gymnastiek) zijn n.l. genoodzaakt, bij gebrek aan een eigen terrein of gebouw, her en der hun toevlucht te zoeken. Het clubverband is zoek, het onmisbare contact tussen de leden van de vereniging bestaat slechts op feestavonden, want verder kan men bij de wedstrijden alleen in de eigen branche clubmakkers treffen. Iedere afdeling is op deze wijze een groep op zich, die meer weg heeft van een zelfstandige kring dan van een onderdeel. Dit was voor het bestuur en de vier jaar geleden ingestelde sportraad de stimulans de zaak te reorganiseren en de band tussen de leden strakker aan te halen. Hoe kon dit anders dan door een eigen „home", waar alle 850 sport- minnenden terecht kunnen, óf op de grasmat, óf in de zaal. Een mogelijkheid weer terug te ke ren naar het sfeerrijke terreincomplex van voor de oorlog achter de Hereweg, bestond er niet, omdat er nog steeds bunkers staan en de grond niet be schikbaar is Men richtte daarom het oog op de Cruquiusweg, waar zich naast ae volks tuintjes en ae broeikassen een woeste nij bevond, die eens, volgens de his torie, als gelegenheid tot het spelen van voetbal placht gebruikt te worden. Een terreincommissie werd benoemd, waarin enkele bestuursleden en zaken mensen zetelden. De besprekingen met seminarie Hageveld omtrent ae koop van het 5 hectaren metende terrein verliepen vlot, terwijl aannemers in de HBC-gelederen zich bereid toonden hun medewerking te verlenen. Op 2 Januari van dit jaar heeft men een begin gemaakt met het werk. Ach tereenvolgens hadden DSS, Geel-Wit en DSB de ongelijke vlakten als strijd- ruimten gebruikt, maar sinds enige jaren lag het terrein practisch geheel braak. Voorlopig zijn er 3 a 4 weken nodig om met Duildozers en andere niets spa rende werktuigen opruimingswerk zaamheden te verrichten. Men kan zich moeilijk voorsteilen, dat uit de afval- rommel en de kuilen binnen korte tijd een moderne accomodatie zal groeien, die niets meer van de oorspronkelijke planken en boerekoolstruiken zal ver tonen. Een stuk terrein is reeds omgeploegd, de vorst is momenteel echter spelbre ker en maakt de grond te hard om iets uit te richten. Slechts een 5-tal ar beiders is nu bezig met het sloop werk. Het ontwerp der velden is met gro te zorg geprojecteerd. De ingang is evenals b(j het vroegere Heemsteedse Sportpark aan de Cruquiusweg, doch het oude hek zal sterk moeten worden ^erbreed, zodat ook autobussen de par keerruimte. achter de toegangspoort, kunnen bereiken. Direct ais men binnen komt ziet men aan de rechterhand een voetbalveld, één van de 4, die in de richting Zuid-Noord worden aangelegd. Het tweede veld vanaf de weg is het hoofdterrein, waarop het le elftal van HBC haar wedstrijden gaat spelen. Aan de Westkant ligt een wat 'klei ner speelveld, dat gebruikt zal worden uandb?lsters en de aspiranten van de Heemsteedse club. De 4e recht hoekige grasmat komt aan de Noord- zijde van het hoofdterrein. het gehele complex zal, volgens en hee^tor*' een .bePlanting van bomen tan w worden aangebracht, waar- li?Vo J3lnnen eni8e jaren een rede lijke wmdvangende functie verwacht. Ook B. en W. staan sympathiek te genover deze verfraaiing van net ge- men uit de^w n°.g t0e' V00ral wanneer dl in v? Haarlemmermeer Heemste- u t ^Warn> met direct een stukip haH0°m lame genoemd werd Het had meer weg van een kale wüder- draten°Sfe60non d£ terreinenaanleg be- alagen f 60.000. Het egaliseren vergt de meeste tijd. Daarbij is de afwatering van groot belang, evenals eventuele bevloenng. Twee sloten zullen de droit zandgrond in de zomer zo nodig van water voorzien. Voorlopig zal een om deeTe? velden Normen afbak^-d witterte^lToef in^he^T8 gooit, het graszaad gestrooid. Dit is In tinlg8 ™et de Landbouw voorlich tingsdienst gekozen, waarbij ook aan- treffinde^mil^H11 3an de meest doel" ™iteVlgt ln bedoeling in het najaar met de optrekking van de tribunes te beginnen. Het hoofdveld krijgt als en tourage vermoedelijk (het hangt af van ht,wanJrjen) vier zit" en staangelegen- heden, die aan de Westkant zal zijn overdekt. Deze tribune zal 50 meter lang zijn en plaats bieden aan welgeteld 1086 personen. Stalen spanten, Oosten rijkse bouwplaten en een betonnen voet vormen de onderdelen dezer opstal. Onder de tribune komt het kleedge bouw, dat o.a. vier scheidsrectherska- mers, acht omkleedkamers van drie bij 4% meter en vier wasgelegenheden be vat. Aan deze, op de begane grond staande ruimte, wordt het grote clubhuis ge bouwd, dat naast twee bestuurskamers en bergruimten een zaal voor binnen sporten heeft, waar de tafeltennissers en volleyballers op 150 m2 hun bal- (letje) kunnen slaan. Hier zal ook de cantine worden in gericht ,die zowel door spelers als pu bliek kan worden gebruikt. Er bestaan nog geen vastomlijnde plannen omtrent de andere opstallen, maar men denkt, in ieder geval 3000 5 4000 toeschouwers te kunnen herbergen. Indien HBC in de 2e klasse mocht ko men (schone toekomstmuziek) zal aan het. probleem van de uitbreiding grotere aandacht worden besteed. Lichtmasten plaatsen op het eerste veld is een veel besproken mogelijkheid, doch beslissin gen hieromtrent zijn nog niet genomen. Men zal zich afvragen hoe HBC de kosten zal kunnen dragen, f 120.000 is voor het gehele werk begroot en de schatkist is uiterst matig gevuld. Acties onder de Heemsteedse bevol- kng zijn de enige middelen. De jeugd heel al heel wat gepresteerd. Onder aan voering van de juniorencommissie met kapelaan Bakker als onvermoeibaar werker, zijn de jongens begonnen met de inzameling van oud papier. In tien dagen tijds werden 1800 kilo's opge haald. Wij bevelen de jonge papierhalers hierbij gaarne aan. Een plaatjesactie wordt dezer dagen georganiseerd en men verwacht grote resultaten. Vandaag vierde de heer G. J. West, controleur bij de N.Z.H. zijn 40-jarig jubileum. Vanmorgen om 9 uur vond de huldiging plaats op het hoofdkantoor der N.Z.H. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, memoreerde als eer ste spreker de levensloop van de jubi laris. Hij deelde mede, dat de heer West onderscheiden was met de eremedaille van de orde van Oranje-Nassau. Hierna sprak de heer Th. Hetem, chef van de vervoersdienst. Na enige waar derende woorden stelde hij de heer West in het bezit van een enveloppe met in houd. Als laatste sprak de directeur der N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen. De trouwe dienstvervulling was voor spre ker aanleiding de medaille van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel uit te reiken. Vanmiddag bezocht het jubileumfonds de feesteling en overhandigde een ca deau onder couvert en een bloemen mand voor zijn echtgenote. Vanavond om 8 uur zal het muziek korps van de N.Z.H., 60 man sterk, de heer West een serenade brengen. De Haarlemse K.A.B. hield Donder dagavond in het gebouw St. Bavo een bijeenkomst met de bedoeling om een propaganda-comité op te richten, dat leiding zal geven aan de ledenwerf actie „Naar de 400.000". De bijeenkomst stond onder leiding van de afdelings voorzitter, de heer A. Angenent. De districtsbestuurder de heer J. A. v. d. Meer gaf in korte trekken een uit eenzetting van het doel en het streven der K.A.B. Ook verklaarde hij de be tekenis der verschillende instellingen van de K.A.B. Als districtsleider voor de propaganda tevens voor de afde ling Haarlem werd de heer G. Smit benoemd. Als leden nemen in de propaganda- commissie zitting mevr. Hoogakker en de heren Schonebeek en Van Eden. Het dagelijks bestuur van de fadeling Haar lem zal een vijfde lid aanwijzen. Bovenstaande tekening geeft een beeld van het nieuwe H. B. C.- terreinencomplex, zoals dit zal worden uitgevoerd. Het pijltje op de voorgrond wijst naar het Noor den. Het toegangshek komt niet aan de weg, doch is aan het eind van de parkeerruimte geprojec teerd. Het gehele complex krijgt als windvangende entourage een beplanting van bomen. Üe cijfers 1, 2 en 3 stellen de tribunes voor. Assepoester en haar vader, gespeeld, resp. door Anneke Elro en Jo Eldering. Zondagmiddag 16 Januari, komt de sprookjesprinses, Anneke Elro, opnieuw met haar gezelschap, het Rotterdams Kindertoneel, naar Haarlem. Zij treedt dan voor de eerste maal op in de Stads schouwburg waar men haar en haar ensemble in de toekomst meermalen voor het voetlicht zal zien komen Zondagmiddag speelt zij Assepoester. De voorstelling begint om half drie. Assepoester is een van de beste voor stellingen van het gezelschap, waarin verscheidene leden van de troep hun krachten kunnen ontplooien. Anneke El ro, die, naar traditie, het sprookje zeJf voor toneel bewerkte en de regie voer de, speelt zelf de titelrol. In totaal heeft zij dat, in alle delen des lands, reeds honderden keren gedaan. Als een voor stelling van het toneel voor volwassenen het honderdtal haalt, spieekt men van een groot succes; bij het Rotterdams Kindertoneel telt vrijwel elk sprookje van het repertoire reeds verscheidene honderden voorstellingen! Zozeer heeft dit repertoire zich in de loop der jaren een plaats bij de Nederlandse jeugd ver overd. Zondagmiddag zal Haarlems jeugd dus Assepoester kunnen zien. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken in Bloemendaal, is verhinderd deze week Zaterdagmorgen 15 Januari zijn wekelijks spreekuur te houden. Met ingang van de volgende week zal wethouder Van Geluk zijn spreekuur op het Bureau van Publieke Werken aan de Brouwerskolksweg 2 te Overveen niet meer op Zaterdagmorgen, maar op Vrijdagmiddag tussen 2 en 3 uur houden. Het bestuur van het Veteranen Le gioen Nederland (V.L.N.) afd. Haarlem organiseert op 18 Januari in het Gem. Concertgebouw een openbare vergade ring. Sprekers zijn: de heer J. Fabius, oud-militair attaché in Tokio en de heer A. F. Aponne van de afdeling Voorlichting der Republiek der Zuid- Molukken. Onderwerpen zijn: Nieuw- Guinea en de Zuid-Molukken. Het wegdek van de Van der Veld straat verkeert in een zeer slechte toe stand en behoeft naar de mening van het gemeentebestuur dringend verbe tering. Om tot dit doel te geraken vragen B. en W. de raad een crediet beschikbaar te stellen van f 16.600. Uit de praktijk is gebleken, dat de zgn. kopeinden van de sloten, voor het verkrijgen van water bij eventuele brand, te ondiep zijn en steeds weer opnieuw dichtslibben. Uitbaggeren heeft geen zin, doch B. en W. stellen voor dit euvel te verhelden door op een 11-tal punten in de gemeente in de berm of sloten een betonring te doen ingraven en deze te plaatsen 10 cm. onder de waterlijn en te voorzien van een rooster om het drijfvuil tegen te houden. Voor een en ander wordt een crediet gevraagd van f 2750. FILMS: REMBRANDT: „Mogambo" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. CINEMA: „Knock on wood", 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15. LIDO: „Ali Baba", a 1 Tijden:" 2, 4.15. 7 en 9.15. FRANS HALS: „Opgepast, zakkenrollers", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Za. en Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Za. en Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. KOXY: tot en met Zo.: „Duivels in het zadel" 14 jaar. Ma. tot en met Do.: De fatale minuut, 14 jaar. Tijden' Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. Ma. tot en met Do.: 2.30 en 8. MINERVA: „Sneltrein naar Parijs", 18 jaar op Vr. 8.15, Za. en Zo. 7 en 9.15. Za. 2.30. Zo. 2 en 4.15: „Gezworen kameraden, a.l. Vrijdag Concertgebouw: N 14 Januari Ph. O. 5e Concert se rie V. Sol.: Geza Frid, piano en Nelly Boeree, trompet, 8 uur. Stadsschouwburg: G. en W. Lezing door dr H. de Groot, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters, 11.3012.30. Zaterdag 15 Januari Stadsschouwburg: „Waar de blanke top" door het Cabaret Wim Sonneveld, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 10—15 uur. Zo. van 13—15 uur. Tlnholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Huis van Looy: Reproducties naar wer ken van klassieke moderne meesters. Geopend van 912.30 en van 13.3017 u. Zn 14—17 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. De agenda van de Stadsschouwburg vermeldt alleen „Waar de blanke top der duinen", het cabaretprogramma van Wim Sonneveld, met o.a. Conny Stuart, Joop Doderer en Frans Vasen. Het pro gramma, dat men wel met de oudere jeugd kan bezoeken, wordt gegeven op Zaterdag 15, Zondag 16 en Maandag 17 Januari. Naar aanleiding van vragen uit de le zerskring omtrent de aard van het pro gramma wijzen wij erop, dat termen als „oudere jeugd" en „rijpere jeugd" uiteraard altijd enigszins vaag blijven. Alleen de ouders zelf kunnen beoorde len, wanneer hun kinderen tot de rijpe re jeugd gerekend kunnen worden; wij van onze kant nemen dan ongeveer de grens van achttien a twintig jaar jongere kinderen zullen trouwens wei nig waardering hebben voor het cabaret met zijn actuele en politieke toespelin gen, enz. Binnenkort hopen wij op be doelde vragen van lezers uitvoeriger te antwoorden. De Koorschool van de Haarlemse Ka thedrale Basiliek „St. Bavo" bevindt zich in haar vierde levensjaar en ver toont een opmerkelijke groei, gepaard gaande aan een steeds toenemende be langstelling. In 1951 begon de school met 25 jon gens. In Juli 1952 werd het studiejaar besloten met 31. Een jaar later, in Juli 1953, eindigde het jaar met 38 leerlin gen. Het afgelopen schooljaar sloot met 41 en in September begon het nieuwe, thans lopende, studiejaar met het re cord-aantal 'van 45 knapen, dat tevens het maximum betekent, want bij gebrek aan plaatsruimte moesten zelfs enige leerlingen worden geweigerd. Bovengenoemde cijfers betreffen uit sluitend de externe jongens. Ook het in ternaat vertoont dezelfae stijgende lijn: van 6 in 1951, via 10 in 1952 en 13 in 1953, naar 16 in 1954. Er zijn leerlingen uit Friesland, Utrecht, Brabant en Noord- en Zuid-Holland. Dat de Koorschool in de drie jaar dat zij heeft gewerkt, haar bestaans recht heeft bewezen, blijkt wel uit de bekendheid die de jongens van Dr. Kat hoe langer hoe meer verwerven. Naast de opluistering van plechtigheden in cfe Kathedrale Kerk, traden de zangertjes bij diverse gelegenheden op in Haar lem, Amsterdam, Rotterdam en tal van andere plaatsen binnen of buiten het bisdom. Zij werkten mee aan een Kerstprogram van Polygoon en regelma tig konden w ijhen beluisteren via de K.R.O. Men is nu zelfs zo ver, dat voor de diverse uitvoeringen niet steeds het hele koor nodig is en door een goede ver deling van beurten kan er voor gezorgd worden dat de jongelui het niet tè druk krijgen. De Koorschooldirecteiir, dr. A. I. M. Kat, heeft echter niet alleen de taak om de jongens wat noten en muziek bij te brengen. Hij heeft ook de zorg voor al' het huishoudelijke wat het internaat betreft. Gelukkig telt de Haarlemse Koorschool een groep vrienden, die met hun donaties een onmisbare steun vor men voor de instandhouding van het ondertussen onmisbaar geworden zang instituut. Dat architectuur inderdaad een kunst uiting is, die zich niet in woorden laat bezingen, maar slechts door aanschou wing ten volle is te genieten, bewees de lezing; „Nederland bouwt" van architect W. van Gelderen, welke gisterenavond voor een aandachtig, goed gevulde tuin- zaal in het Concertgebouw voor de Haarlemse Kunst Gemeenschap werd gehouden. De gloedvolle woorden van architect Van Gelderen waren tegelijk inleiding op de op de Triënnale in Milaan met goud bekroonde film van Rudi Hor- necker „Moderne architectuur in Neder land", die onder architectonische super visie van prof. G. Holt tot stand kwam. Spreker schetste om te beginnen de taak van de architect vooral vertrou wensman te zijn van de principaal, de fasen, die er doorlopen moeten worden voor een bouwwerk er eindelijk staat, de gebondenheid aan een bepaalde bouw- ■I Op voordracht van de Raad van Be stuur in Arbeidszaken is drs. J. H. berksen, algemeen secretaris van de Kath. Werkgeversvereniging en het Kath. Verbond van Werkgeversvakvere nigingen, plaatsvervangend lid van de S.E.R. en wethouder te Voornhout, be noemd tot adviseur in de Ned. dele gatie op de Int. Arbeidsconferentie, wel ke deze maand in Genève wordt gehou den. Deze conferentie, die ieder jaar in Genève plaats vnidt, heeft ten doel tot een zekere uniformiteit in de sociale vooruitgang te geraken. Tot nog toe hadden deze besprekingen plaats met afgevaardigden uit alle landen, doch dit jaar voor het eerst zullen alleen Euro pese gedelegeerden en vertegenwoordi gers van de landen achter het IJzeren Gordijn aan de besprekingen over de verschillende sociale vraagstukken deel nemen. Drs. Derksen zal vermoedelijk eind volgende week naar Genève vertrekken. Naar verluidt zal de Nederlandse dele gatie uit ongeveer twaalf personen be staan. Hat bestuur van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Katholieke Bond van Administratief, Verkopend en Verzekeringspersoneel heeft in de late avond van 11 Januari 1.1., na een be stuursvergadering, een telegram verzon den aan het hoofdbestuur te Amster dam van de volgende inhoud: Het bestuur afdeling Haarlem in ver gadering bijeen verzoekt U met de K.A.B. krachtig stelling te nemen te gen de verhoging melkprijs en haar ac ties dienaangaande volledig te onder steunen. Advertentie 15 st. ankerhorloges (geen penanker) met metalen band 29.40 Doublé horlogebanden 6.94 Doublé boogcolliers van 22.50 voor 9-60 Korte pleettaartschep 2.94 Zilveren muntlepel 1.79 Zilveren boekenleggerf 1.57 Zilveren damesring 93 ct. Verzilverde broches 1.48 Diverse wapentjes 19 ct. Dat is toch de moeite waard om even te komen kijken. HAARLEM TELEF. 20049 In November 1953 stelde het Zand- voortse raadslid mr. H. M. Porrenga (P.v.d.A.) voor, om te besluiten tot o.a.: de instelling van een commissie, fun gerend als contactorgaan tussen het ge meentebestuur en de particuliere instel lingen in Zandvoort, werkzaam op alge meen cultureel gebied en de bestem ming van het binnenkort leegkomend gebouw van de U.L.O.-school als toe komstig cultureel centrum. De vraag, in hoever de overheid ook de gemeentelijke overheid een taak heeft ten aanzien van de ontwik keling van het culturele leven treedt steeds duidelijker op de voorgrond. B. en W. van Zandvoort zijn van mening, dat de opgeworpen vraag inderdaad bevestigend kan worden beantwoord. Een rechtstreekse bemoeiing van ge meentewege met het culturele leven dient echter te worden afgewezen. Daartegenover staat, dat, indiert de gemeentelijke taak te dien aanzien een stimulerend karakter draagt, zulks on getwijfeld vruchtdragende gevolgen kan hebben. Hoewel in dit opzicht de verwachtin gen wellicht nog niet te hoog mogen worden gespannen, mag toch dankbaar worden geconstateerd, dat ook in Zand voort het besef groeit, dat samenwer king en overleg, stimulering en raad geving noodzakelijk zijn in het belang van de culturele verheffing en ver rijking der bevolking. B. en W. stellen de raad voor, in te stellen een „Contactcommissie culturele belangen" van 9 leden, onder wie twee raadsleden, die desgevraagd, dan wel uit eigen beweging over culturele aan gelegenheden advies uitbrengt aan de commissie van bijstand voor sociale en culturele zaken. j Voor een efficiënte werkwijze zullen I de verenigingsbesturen via secties in de commissie vertegenwoordigd zijn, in welk verband gedacht is aan de volgen de secties: I. Toneelverenigingen; II. Zangverenigingen; III. Muziekvereni gingen; IV. Algemene verenigingen met een opvoedend karakter V. Jeugdwerk. Over het gebouw van de U.L.O.-school zal de eerste tijd nog niet kunnen wor den beschikt. Voorts bestaan bij B. en W. nog altijd olannen inzake de bouw van een z.g. gemeenschapshuis. Realisering daarvan is voorlopig nog niet mogelijk. Naar hun oordeel dringt, bij de be scheiden opzet zoals deze voorshands wordt gedacht het vraagstuk inzake de bestemming van ehn gebouw als cul tureel centrum ook nog niet. Dit punt zouden zij dan ook liever buiten beschouwing willen laten totdat de plannen van de bouw van een ge meenschapshuis vastere vorm gaan aan nemen. Voor de katholieke jeugd van Zand voort wordt a.s. Zondag in het Patro naatsgebouw een dansavond georgani seerd. De leiding berust bij de heer J. Heiligers. Muzikale medewerking verlenen ,,The Rhythm Tour". Verschil lende attracties staan ook op het pro gramma. Toegang voor personen ouder dan 17 jaar. Voorverkoop van kaarten bij de heer F. M. van Deursen, Halte straat 12. som, de wensen van de opdrachtgever waarmee begonnen moet worden de bepalingen van schoonheid of welstands commissies de aanbesteding van het werk enz. De architect moet daarbij be schikken over een veelheid van eigen schappen; naast artist moet hij zakelijk zijn, bovendien psycholoog, zelfs huis houdster en organisator. Waar het bo vendien het uitvoeren van grote objec ten betreft moet hij zich voorzien van specialisten op het gebied van verwar ming, ventilatie, isolatie, nieuwe mate rialen, zodat zijn taak daar bestaat in het coördineren van deze onderdelen tot een aanvaardbaar architectonisch ge heel. Gelukkig zijn er instantiies die zich bezig houden met de bestudering van speciale onderwerpen en haar bevindin gen in rapporten en brochures ter be schikking stellen, zodat de voorberei dende studie bij 't bouwen van bejaar dencomplexen, ziekenhuizen, kerken en massa-woningbouw aanmerkelijk ver licht wordt. 'Spreker onthulde verder een ontstel lend aantal cijfers, allen betrekking hebbend op de miserabele woontoestan den van na de oorlog, waarvan wij slechts noteerden dat b.v. 28 pet. van ons volk in een eigen huis woont, hetgeen dan nog niet zeggen wil, dat deze men sen in „het ideaal" wonen. Velen heb ben zich daar nooit rekenschap van ge geven en de tijd dat voor ieder mens zijn eigen, naar zijn verlangen en behoeften gebouwde huis gebouwd kan worden, zal wel tot een van vele utopieën blij ven behoren. Zolang tenminste het wo ningtekort nog 200.000 bedraagt, hetgeen gerekend naar een gemiddeld gezin van 4 personen dus neerkomt op 800.000 in- wonenden, gaat onze taak op het ge bied van de woningbouw voorlopig nog zó gebukt onder de gesel der urgentie, dat we heel erg blij mogen zijn als in het geraamde jaar '63'64 blijkt, dat in derdaad het woningtekort is^ opgeheven. Het was ook deze noodzaak, gepaard aan een tekort op alle gebieden geld, ar beiders, materialen die de twee stro mingen in de architectuur van voor de oorlog: de traditionele baksteenbouw van de Delftse School onder prof. Grand- pé Molière en „het nieuwe bouwen" de voorstanders van licht, lich, afwezigheid van ornamentatie en het aanvaarden van nieuwe materialen, beton, in de soberheid van haar omgeving nader tot elkaar bracht, waarbij juist de traditio nele bouw door de omstandigheden ge dwongen tot een zekere gelijkvormigheid in de woningbouw kwam. Dit alles werd ons door de dynami sche suggestiieve film duidelijk gemaakt. Fantastisch fascinerend is het beeld van Zadkine, zoals het in de film temidden van de verwoestingen getoond wordt. De conclusie van deze avond? Blijf niet staren op wat nog niet gedaan is, maar zie wat met beperkte middelen tot stans is gekomen. Natuurlijk zou het mooier zijn als we onze betonnen bouw werken hier en daar versiierden met platen marmer, maaT we hebben het niet. Laten we proberen de schoonheid van de vorm te zien, waartoe naar wij menen deze film bij de toeschouwers in hoge mate zal hebben bijgedragen. AD INT. De toestand van de heer J. Booda, di rigent van Haarlems Gemengd Koor en van het Jeugdkoor „Inter Nos", die onlangs ten gevolge van een ongeval een hersenschudding opliep, is thans be vredigend. Mej. Emmy van Eden leidt de repeti ties van de koren die onder leiding staan van de heer Booda. Gistermiddag om 3 uur vond een aan rijding plaats op de hoek van de Van Eedenstraat en de Raamsingel tussen een rijwiel en een rijwiel met hulpmotor. De oorzaak was, dat-de wielrijder, rijdende op de Raamsingel in oostelijke richting, geen voorrang verleende aan de voor hem van rechts komende bestuurder van het rijwiel met hulpmotor, die in de Van Eedenstraat reed en met een bocht naar links naar de Raamsingel wilde rijden. De bestuurders vielen, waarbij de bestuurder van het rijwiel met hulp motor zijn linkerpols brak. Gistermiddag om 3 uur was een 51- jarige arbeider in de Spaarnwouder- straat voor perceel no. 5 bezig balen al pengras te lossen van een auto. Bij het achteruitlopen struikelde hij en viel, waarbij hij een pak alpengras van 26 kg op het lichaam kreeg. Hij liep een wond aan het achterhoofd op en moest per GGD-auto naar het Grote Gasthuis vervoerd worden. GETROUWD: E. Kuijken en Ch. M. M. Siems, W. M. van der Putten en A. G. Kelderman, J. Chr. Hameetman en B. J. Endert, M. G. Visser en A. M. Krenz. GEBOREN: H. D. Spoor-Steding, z.j H. C. de Graaf-Biesbrouck, z.J. A. Peterse-Bijster, z.; G. P. Does-Heems kerk, z. ;J. L. Huijbens-van den Eijn- de, z.; J. van de Gevel-Vollenga, d.; M. Kruithof-de Haan, d.; P. C. Sterk- Heuvelman, d.; P. van Breenen-Slinger- land, d. De gemeente Zandvoort gaat twee ondershandse geldleningen aan tegen een rente Van 3% Een lening is groot f 1.500.000, op té nemen op 1 Augustus a.s., looptijd 40 jaren; de andere lening is 1.000.000 groot, looptijd 50 jaren, op te nemen op 1 October a.s. Dit bedrag is bestemd voor een bouw plan van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht", die 140 wo ningen zal bouwen aan de Van Len- nepweg en voorts voor de bouwkosten van een nieuwe ULO-school. Burgemeester en Wethouders van Zandvoort maken bekend, dat ingezete nen van de gemeente, die in aanmer king willen komen voor een van de 48 woningen voor bejaarden, welke zijn gesticht bij „Het Huis in de Duinen", zich bij dit college schriftelijk kunnen aanmelden uiterlijk op 22 Januari. Medegedeeld wordt, dat de woningen omstreeks 1 Maart kunnen worden be trokken. Zij zullen alleen aan echtpa ren worden verhuurd. Gegadigden, die geen ingezetenen van Zandvoort zijn, kunnen zich aanmelden bij de secretaris van de stichting „Het Huis in de Duinen", de heer L. J. Breure, Boulevard Paulus Loot 27, Zand voort. Het ligt in de bedoeling om vanweg de gemeente Haarlem een muziekcons lent aan te trekken, die aangesteld 1 moeten worden in het kader van culturele vorming der schooljeugd. Een precies omgeven taak heeft de muziekconsulent nog niet toebedac» maar in het algemeen hoopt men u°° de aanstelling van een bekwaam b111] sicus een meer bepaalde lijn te k>reJ" izika1" "an o* di« gen in de muzikale vorming van schooljeugd, in h^t bijzonder van der lagere scholen) Gisteravond heeft de prachie St. Pe* trus en Paulus de eerste forse stap g®" zet op het gebied van eigen jeugdwerk» nog wel niet in een eigen, maar in een geleend en welwillend ter beschikking gesteld gebouw, dat van de K.A-J» in de Lingestraat. Het is eigenlijk wat wonderlijk toe* gegaan, zoals pastoor van Rijn, teven» aalmoezenier van dit jeugdwerk uiteen* zette: Er was nog geen parochie en toch was erbal een jeugdvereniging ,»h?' Bosvolkje". Uit dit Bosvolkje nu zJJ" de eerste welpen en verkenners gein* stalleerd. Ze hebben de belofte afge" legd voor Akela Marechal en hopman den Njjs. Die akela kreeg woorden van dank van de aalmoezenier voor alle» wat ze had gedaan voor de jeugd. Ge®» lokaliteit en toch honderd jongens, OT® bijeengebracht waren in het BosvolKJ® en een wandelclub. Die wandelclub j>®* schikt reeds over heel wat tropheén» welke trots te kijk stonden in een gi'°" te medaillekast. Omdat dat Bosvolkje toch al bestónd- gaven ze meteen een ouderavond tnet vereende krachten, waarvoor nogal wa werk verzet is. Er was een zeer gevariëer prograrn* ma van .zang en voordracht, afgewi®* seld door dans. „Jan Klaassen is jarig bezorgde aan drie, jeudige spelertje» een hartelijk applaus. Niet minder was dat voor de accordeonmuziek, doof een vijftal jeudige dilettanten, waarvan een der jongste een aardige solo wegschonk» die misschien niet geheel feilloos, tod» tot een goed einde werd gebracht. EP» toneelstukje na de pauze, getiteld „Np1* ke, de Wever" maakte een aardige ij1" druk. We twijfelen er niet aan of veie ouders zullen, gezien 't genoeglijke va» deze avond, vaker van hun belangste'* ling blijk geven, waartoe ze door pas* toor van Rijn werden uitgenodigd. Om misverstand te voorkomen zij medegedeeld, dat het Rotterdams To neel in de Stadsschouwburg met „As sepoester in Wallstreet" voor „Geloof en Wetenschap" optreedt op Vrijdag 4 Fe* bruari. Cili Wang geeft een voorstel ling op Donderdag 27 Januari en dr» Vlekke spreekt op Vrijdag 28 Januari» Vanwege „Gevaert" werd gisteravond in het Rembrandt-theater een instruc tief filmprogramma geboden, dat ener zijds natuurlijk de kwaliteit van Gev®" color wilde demonstreren, rnaar ander zijds toch een aantrekkelijk beeld gal van de stand van zaken in de kleuren fotografie en cinematografie. Met het eerste deel is men daan» volkomen geslaagd. De toeschouwer kan kennis nemen van hetgeen de ama teur in de kleurenfotografie kan berei ken. De resultaten waren vaak verras send, hoewel ook hier bleek, dat de juis te formule voor een evenwichtige kleu- renverhouding nog niet is gevonden. Dn» is echter nog een technische kwestie» die ten slotte na veel experimenteren haar oplossing wel zal krijgen. Boeiend was ongetwijfeld het filmpje» dat Polygoon-Profilti had vervaardigd van de Gevaert-fabrieken. Ook hierin toonde Piet Buis zich een vakman van hoge klasse en met veel gevoel voor het verrassend effect heeft hij zijn toe schouwer in grote lijnen de werkzaam heden in de fabrieken en de procédé'®» die werden toegepast, via het filmpJ® toegelicht. Na de pauze moest een speelfilm d® eerder op de avond getoonde kwalitei ten nader illustreren. Het moet on» van het hart, dat de film „Das Lan» des Lachelns", met o.m. Martha Eg* gerth, Jan Kiepura en Paul Hörbigef» niet het meest gelukkige voorbeeld js» Als film heeft dit product van regis seur Hans Deppe vrijwel geen waard® en ook de muzikale entourage was al lesbehalve indrukwekkend. Maar daar ging het dezé avond niet om. Hoofdzaak vormden de kleuren. En in zoverre ver wonderde de keuze van deze film or>» niet, omdat het verhaal zich deels Europa en deels in het verre Ooste» afspeelt. De tegenstelling in kleuren pracht kreeg daardoor meer relief e" vooral de exotische glans van het Oos ten bood ontelbare kansen voor de kley* ren. Echter werd daarmede het bewiP geleverd, dat we er met de kleuren film nog niet zijn. Het bonte kleuren spel kwam nog te fel naar voren, door dat sommige kleuren opzichtig dorn1' neerden. Een zekere vermoeienis bij toeschouwer moest daarvan het gevO'ë zijn. Maar goed, ook in het negatieve b®^ wijst deze film haar diensten en de toe schouwers hebben met dit gehele pr°^ gramma bepaald een gelukkige en OT' structieve avond gekregen. W"' (Niet officiële koersen) Vorig slot Open 14/1 tn< 3% Ned 1953 102 314 Ned 1953 10119 3% Ned. 1948 100% 3% pCt. Ned 1950 100 N 3% Ned. 1954 9919 lOOl* 3-3i/2 Ned 1947 100% 3 Ned 62-64 hel lac. 100% Inschr. Grtbk 1946 3 pCt. 9919 214% 318% Ned Handel Mb eert. A.K.U. Van Berkel's Patent 167 Calvè-Delft cert 263 Van Gelder 269% Kon. Hoogovens cert. 285% ■sii Unilever cert 376% Ned Kabel 251 325 543 lH Philips 329% Nieuwe Philips' 320% Kon Petroleum 546% .Amsterdam" Rubber 113% Holl Amerika Lijn 188 ]94'/4 129 Kon Ned Stoomb Mij. 195% Ned Scheepv Unie 168% H.V A. 140% Deli Mij Cert. 130% 12/1 Anaconda Copper 50% Bethlehem Steel 107% Chrysler Corp. 69% General Electric. 50% General Motors 96% Kennecott Copper 103 Montgomery Ward 85 North American Co. 27% Radio Corp 38% Republic Steel 80% Royal Dutch 72% ex Shell Union Uil 60 Southern Pacific 54% Southern Railway 77% Tidewater 25% U.S. Steel 71 Stemming 13/» 163'* ke., k 1 gedr»1 .8'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2