RALLYE met veel manln vertoon in Amsterdam K voor de olinae een plaah het productieproces sleep van ketelmuziekdrama S.V.A. (heren) favoriet in eerste klasse handbalcompetitie amenstelling competities seizoen 19551956 Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET erste Nederlander de gevierde man Naar een revalidatiecentrum Volksgebruik in rel ontaard 'n jfije doei wonderen NOG ONVERMOEID EN OPGEWEKT Junioren-afdeling in zoeklicht Dames! Vooral nu Verkouden kinderen? Nog geen degradatie van eerste klassers Kaarsenstadtournooi te Gouda Twee overwinningen voor Salonen WOENSDAG 19 JANUARI 1955 PAGINA 7 Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die In de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. een Zwitsal preparaat „Het doel van de zorg voor de blin den is hen te helpen zowel hun eigen handicap te accepteren, onafhankelijk van anderen te zijn in het dagelijks le ven, als maatschappelijk zelfstandig te worden. Niet alleen voor de blinde, doch ook voor de maatschappij is een ver doorgevoerde assimilatie het gun stigst. Geen afzondering meer, zoals vroeger geschiedde, doch deelhebben. Geen beperking meer, maar uitbreiding van sociale en maatschappelijke moge lijkheden. In alles wat voor de blinden wordt gedaan, moet in gedachten wor den gehouden dat het belang van de blinde en de maatschappij een ge meenschappelijke uitdrukking moet vinden." Dit citaat uit de brochure „Help de blinde zichzelf te helpen" van drs H. H. Roose is de grondslag van de op bouw van de zorg voor blinden, zoals de plancommissie deze ziet, die is in gesteld door het bestuur van de stich ting „Het Nederlandse Blindenwezen" ter voldoening aan het verzoek van de staatssecretaris van Sociale Zaken om voorlichting inzake de zorg voor blin den. Deze commissie, waarin zitting heb ben de voorzitters van „Het Neder landse Blindenwezen", van de R.K. en Nederlandse Blindenbonden, een hoofd bestuurslid van de Ned. Chr. Blinden- bond alsmede drs Roose, psycholoog in dienst van de stichting, heeft een plan opgesteld, dat „wil voorzien in de be hoeften van de Nederlandse blinden en dat rekening houdt met de ideologische, sociale en economische structuur van de maatschappij". Dit rapport is in middels ingediend bij de minister. De plancommissie zegt in het rap port dat het noodzakelijk is op de duur te komen tot wettelijke leerplicht voor blinde kinderen. Gezien de bijzondere belangrijkheid van het opvoedkundig personeel aan de internaten van scholen voor blinden en de grote verantwoordelijkheid, die op dit personeel rust, dient er naar te worden gestreefd dat binnen afzien bare tijd aan het opvoedkundig perso neel een opleiding zal worden gegeven, gelijkwaardig aan die van het onder wijzend personeel. Ook de salariëring van dit personeel behoeft verbetering, zo wordt in het rapport gezegd. Een blindeninstituut moet verder kun nen beschikken over de medewerking van een schoolpsycholoog of -paeda- goog die zowel in grote lijnen als in individuele gevallen advies kan geven en de stafbesprekingen kan bijwonen. Beroepsopleiding De blindenscholen willen naast een algemene vorming beroepsopleidingen verzorgen. De tot nu toe verstrekte op leidingen tot de oude handenarbeid (mandenmaker en stoelenmatter) ra ken uit de tjjd. Ze geven ten dele een gering uitzicht op een onafhankelijk be staan. Andere wegen moeten worden ingeslagen en andere opleidingen moe ten in het leven worden geroepen. De mechanisatie van de arbeid heeft ge maakt, dat het 'beroep kleiner van om vang is geworden. De functie heeft zich naast het beroep ontwikkeld, hetgeen slechts winst is voor de blinde. Hij be dient slechts één apparaat en kan daar naar hoofd en hand ten volle richten. Derhalve dient de blinde voor een zodanig aantal hoofdarbeid- en hand- arbeid-beroepen te worden bekwaamd dat hij een zo groot mogelijke kans op een plaats in het productieproces krijgt. Dat hij mede daardoor op breder ter rein van het maatschappelijk leven dan tot dusver toegang zal vinden. Hiervoor komen speciaal industrie en kantoor in aanmerking. Ongeveer 63 pet van de blinden kent geen braille. Voor hen is het gesproken boek een uitkomst. Voor hen die het schrift wel kennen, is dat een welkome afwisseling van het trage lezen met de vingers. Onderzoek en besprekingen op internationaal niveau bereiden de uit voering van de z.g. gesproken boeken voor. In het rapport wordt ook de nood zakelijkheid van de stichting van een centrum voor volwassenen, een z.g. revalidatiecentrum, bepleit. Naar het A.N.P. nader verneemt, hebben particulieren het initiatief ge nomen tot het oprichten van een reva lidatiecentrum. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen" voorge steld contact met deze instantie op te nemen, opdat men eventueel komt tot samenbundeling der plannen. Gatsonides, „en wij hebben sinds het vertrek uit Lissabon geen enkele maal pech gehad. Alles gaat naar wens, wij zijn vol vertrouwen. Maar ik moet vaststellen dat de wegen in Frankrijk heel wat beter zijn dan die in Spanje". Gatsonides neemt, zoals bekend, voor de elfde maal aan de Rallye van Monte Carlo deel. In 1953 eindigde hij met de Brit Worledge als co-équiper als eerste in het algemeen klassement in een Ford Zephyr; Becquart heeft de Rallye in 1950 gewonnen. De vijf deelnemers van de groep- Palermo zijn Dinsdagavond zonder straf- punten Florence gepasseerd en hebben de tocht voortgezet in de richting van Milaan. Als eerste moeilijkheid wachtte hun de Col de la Futa, die ruim negen honderd meter hoog is. Aantal uitvallers Van de 96 équipes, lie te Glasgow zijn gestart, zijn vijftien teams Amster dam niet gepasseerd. Van de 44 équipes, die uit München zijn vertrokken heb ben drie deelnemers niet de controle te Amsterdam getekend. Een deelnemer, te Stockholm gestart, is niet te Am sterdam verschenen, dertig équipes uit Stockholm zijn doorgekomen. De der tien deelnemers, die in de Noorse hoofdstad waren vertrokken, hebben allen hun contröleboekje te Amsterdam laten tekenen. Ook het Deense echtpaar Karl en Paula Johansen, met Volkswagen uit Stockholm vertrokken, van wie uit Hamburg gemeld werd dat zij zich niet bij de controle hadden gepresenteerd, zodat zij uitgeschakeld zouden zijn, heeft zijn contröleboekje te Amsterdam laten tekenen. Te Monte Carlo zal moe ten blijken of deze Deense ploeg al dan niet verzuimd heeft haar carnet te Hamburg aan de controle over te leggen. De eerste Nederlandse équipe is In middels van het Rallye-toneel verdwe nen: Sevenstern en Polis, die met Ja- guard aan de rit deelnamen en die Müchen als startplaats hadden gekozen, hebben n.l. opgegeven. In de vroege ochtend van Woensdag arriveerde de eerste Nederlandse ploeg van de „Helse Tocht" de Rallye de Monte Carlo aan het Amsterdamse Apollo- paviljoen. Het was de équipe van W. J. J. Tak uit de hoofdstad, die we hier bij de aankomst aan de contrólepost zien. mensen tegen de politie opstookten. Het resultaat was, dat de officier van justi tie in de meeste zaken wederom geld boeten vroeg, gelijk aan de eisen van het O. M. bij het kantongerecht, n.l. f 20 boete of 10 dagen. Uitspraak 1 Februari. Vijftien verdachten hebben Dinsdag voor de Maastrichtse rechtbank in ho ger beroep terechtgestaan wegens het niet voldoen aan een bevel der politie, op 13 Mei van vorig jaar te itteren, om het dorpsplein Vrijthof en de dorpsstraat te ontruimen. Dertien hunner waren verschenen en stonden in groepjes van twee en drie voor de rechtbank te recht. .'arpn v ,V"H< vAarteliik, Vo J lllctëtl uicvcii ucv opwr Wjt ,ertoon met zakelijkheid bezien. van a sfeer betreft in de bovenzaal N AP°"ohal, waar de dependance Gedurende drie weken had de jonk heid van Itteren in April en Mei 1954 avond aan avond ketelmuziek gemaakt, een volksgebruik, dat vérband hield met de trouwplannen van een weduwe. Dit gebruik draagt over het algemeen een onschuldig karakter. Maar toen de weduwe bij de burgemeester klaagde over de last, welke een bejaarde buur man van die ketelmuziek had en dit burengerucht werd verboden, wilde men van geen ophouden weten. Een aantal jongelui ging in tuinen en boomgaar den door met „musiceren" en het werd een rel, waarbij de politie op 12 en 13 Mei ingreep. 13 Mei werd via een mobi lofoonwagen de ontruiming van plein en straat geëist. Slechts enkelen gaven daaraan geen gehoor. Tegen de onwil- ligen werd proces-verbaal opgemaakt. Voor de kantonrechter is deze zaak uitvoerig behandeld. Een aantal van de overtreders kreeg geldboeten, terwijl enkelen, wier aanwezigheid op de open bare straat niet vaststond of wier schuld om andere redenen betwijfeld kon wor den, werden vrijgesproken. Maar het hoger beroep van de veroordeelden en van het O. M. (tegen de vrijsprekende vonnissen! maakte, dat deze zaak op nieuw voorkwam. Bij de opnieuw zeer uitgebreide behandeling van de zaak tegen de dertien verschenen verdachten werd gesproken over „opstandelingen", over „ketelmuziekgedoe" en over „dorps raadgevers achter de schermen", die de (Van onze handbalmedewerker) Het werk van de competitieleider van de R.K. Nederlandse Handbalbond is dit seizoen beslist geen sinecure. De weken dat er een volledig programma kon worden afgewerkt waren tot op heden maar heel dunnetjes gezaaid. Meestal was het misère. Zo was het ook het afgelopen week-end. Geen enkele wedstrijd kon doorgang vinden, zodat het voor de competitie opnieuw een verloren dag was. Mochten we vo rige week reeds enkele overzichten van de lagere klassen onder de loupe ne men, deze week zullen we daarmee doorgaan en de standen van de overi ge klassen aan een nadere beschouwing onderwerpen. Dat de competitie onregelmatig ver loopt is momenteel geen nieuwtje. Reeds eerder hebben we zulks geme moreerd. Bij enkele afdelingen doet het typische feit zich voor, dat. hoewel de competitie reeds vier maanden draait, men eigenlijk nog aan de beginfase be zig is. Het directe gevolg daarvan is dat de strijd in deze klassen er nog volkomen open ligt. De eerste klasse van de herenafdeling maakt in deze 1 een gunstige uitzondering. SVA is hier zonder twijfel sterk favoriet. Een blik op de standenlijst is voldoende om aan de bedoelingen van de SVA-ers niet te twijfelen. Wat de „grootte" van de klasse betreft komt deze klasse er wel berooid vanaf. Slechts vijf elftallen maakt de hele afdeling uit. Voor de ploegen is er echter een „buitenmodel"- competitie uitgestippeld en zal er drie keer tegen elkaar uitgekomen worden. Zoals gezegd neemt SVA een goede eerste plaats in met een maximum aan winst. Alle andere elftallen volgen met vier of meer verliespunten en zullen alles in het werk moeten stellen om de aansluiting met de leider niet te verliezen. De tweede klasse van de heren is wat groter. AOG heeft de meeste pun ten bij elkaar kunnen krijgen. De Alk- maarders staan dus aan de kop, ook wat het aantal gespeelde wedstrijden aangaat. Een en ander beïnvloed na tuurlijk wel de stand en maakt dé plaats wat onzeker. SVA 3 en DTS 3 zijn later ingedeeld en moeten nog beginnen. Een groot krachtsverschil tussen de elftallen is er niet aanwezig. De stand is: Eerste klasse: SVA 5 5 0 0 10 37—20 DTS 2 6 4 2 0 8 47—26 Leonidas 4 2 2 0 4 3252 VDO 2 5 2 3 0 4 28—41 Ambon 2 4 0 4 0 0 2540 Tweede klasse: AOG 6 4 2 0 8 43—26 VDO 3 3 2 1 0 4 15—14 Wilskr. trn. 2 4 2 2 0 4 20—19 SVA 2 3 1 2 0 2 14—26 Amstelzw. 2 0 2 0 0 916 SVA 3 DTS 3 Het is niet gebruikelijk om de ver richtingen van junioren-afdelingen te publiceren. Desondanks richten we de ze week het zoeklicht op de jeugdige handbalsters. In de A-afdeling schijnt de traditie, dat DCG de eerste plaats voor zijn rekening neemt, voortgezet te worden. De gecombineerden hebben zich tenminste van de eerste plaats verzekerd. De voorsprong is echter minder overtuigend dan vorige jaren. Er blijken dus meer liefhebbers voor de titel te zijn. Vooral Wilskracht tur nen en Amstelzwaluwen doen serieuze pogingen DCG van het voetstuk te sto ten. In de B-afdeling is de strijd nog scherper. The Victory, Ambon en VDO loeren alle drie naar het begeerde kampioenschap. De overige elftallen doen niet veel voor elkaar onder, wat evenveel wil zeggen dat hier nog veel verschuivingen in de stand zal plaats vinden. A-afdeling: DCG 7 5 1 1 11 49—23 Wilskr. trn. 7 5 2 0 10 31—21 Amstelzw. 4 3 1 0 6 1912 NEA 2 2 0 0 4 4—2 SVA 5 13 13 14—22 Roda 4 1 3 0 2 14—21 TOB 4 0 3 1 1 13—25 ODOS 5 0 4 1 1 16—34 B-afdeling: The Vict. 5 5 0 0 10 30— 5 Ambon 6 5 1 0 10 4812 VDO 6 5 1 0 10 30— 3 Martinus 3 2 1 0 4 194 DCG 2 4 1 3 0 2 5—14 Amstelzw. 2 4 1 3 0 2 713 KDO 5 1 4 0 2 826 de Meer 5 1 4 0 2 7—46 Wilskr. sp. 1 0 1 0 0 0—13 Vido 3 0 3 0 0 3—16 Bij de twee hoogste junioren-afdelin gen van district Kennemerland/Zaan- streek ontwikkelt zich in I-A een fel duel tussen AOG en VBO met Zeevo gels op de achtergrond. AOG heeft zonder twijfel de beste papieren maar zal geducht op zijn tellen moeten pas sen. Zeevogels is niet voor de poes en ontmoet nog beide koplopers. Dio zit kennelijk in het bekende hoekje waar de klappen vallen. In I-B gaat Ado wel met de hoogste eer strijken. Met vijf overwinningen uit vijf wedstrijden staan de Ado-meisjes veilig op de bo- venste plaats. Tybb neemt voorlopig de i tweede plaats voor zijn rekening maar kan een aanval van Wijk aan Zee ver- wachten. Advertentie Hamca-Gelei voor Uw handen Advertentie Genezende warmte door wrijven met: afdelingen zal bestaan. (3 voor ama teurs en 3 voor semiprofs). Dit houdt in, dat er uit de lagere klassen een „door stroming" naar boven zal moeten plaats vinden om tot het vereiste aantal clubs te komen. Het is duidelijk, dat de hui dige, competitie in de lagere klassen voor alle clubs, oqk die welke niet voor de topplaats in aanmerking komen, be langrijk is, want ook de plaatsen di- ret onder nummer één kunnen pro motie opleveren. Reserve-afdeling voor Het bestuurslid van de K.N.V.B., G. Kruyver, leider van de sectie wedstrij den, heeft mededelingen gedaan over de samenstelling van de competitie in het seizoen 19551956. In dat seizoen ko men voor amateur- en betaald voetbal afzonderlijke competities. Om over het gehele land tot een aantrekkelijke op bouw van deze competities te komen, zai aan het eind van het lopend sei zoen een versterkte promotie worden toegepast. De 56 eerste klassers zullen worden gesplitst in 36 hoofdklassers, (twee groepen van elk 18) en 20 eerste klassers. Deze laatste clubs kunnen wor den ondergebracht in de competitie voor betaald voetbal, doch eerste klassers, die de wens te kennen geven tot het amateurvoetbal te willen terugkeren, zullen worden overgeheveld naar de amateur-eerste klasse. Uit de tweede klasse komen dan door automatische promotie 12 kampioenen over, terwijl verder de nummers twee, drie (en mogelijk ook de num mers vier) zullen overgaan naar de eerste klas. Deze promoverende clubs kunnen óf in de betaalde klas, óf in de amateurklas worden opgenomen, doch voor de betalende clubs worden de minimum-betalingseisen vastgesteld door de K.N.V.B., om te voorkomen, dat een club naar de betaalde klas overgaat en zijn spelers met een bedrag van enkele guldens zal „afschepen." In het lopende seizoen zal de strijd in de eerste klas dus beperkt blijven tot een pogen om het kampioenschap te behalen en binnen de hoofdklas-limiet te komen. De heer Kruyver was van mening, dat er vooral om de plaatsen zeven, acht en negen voldoende strijd zal worden geleverd en de eerste klas competitie dus toch voldoende spannend zal zijn, ondanks het feit, dat er geen degradatiegevaar bestaat. Of er naast een tweede klas amateur voetbal ook een tweede klas voor betaal de spelers zal komen, hangt af van de animo, die daarvoor bestaat. Tot 31 Ja nuari hebben deze clubs de gelegenheid hun wensen daaromtrent kenbaar te maken aan het K.N.V.B.-bestuur. Met de gepromoveerden uit de twee de klas wil de K.N.V.B. komen tot een le klas, die naar alle waarschijn lijkheid per twee districten (West II, Zuid I-Il en Noord-Oost) uit totaal drie ■.Vraag de voordelige introductie-verpakking J Stnhtl t een grote kaart, waarop p, tezem Quick by car, but roeg cable". En de beambte f5daan 7„rtW.eater en had 7'in iasie uit" Advertentle semi Verder zal in het seizoen 1955-'56 naast de hoofdklasse een reserveafde ling van betaalde spelers worden ge vormd. Daarin zullen de tweede elftal len van de hoofdklas-clubs in competi tieverband uitkomen. Of deze 36 clubs ook over twee afdelingen worden ver deeld, dan wel over 4 van 9 clubs (die dan een z.g. dubbele competitie kunnen spelen), is nog niet bekend. Het instel len van deze klas heeft ten doel het de reservespelers mogelijk te maken elke Zondag ook competitievoetbal te spelen. De elftallen-opgaven van de hoofdklassers zullen dus slechts één maal geschieden en 22 namen bevatten. Het zal derhalve in tegenstelling tot vroeger mogelijk zijn, dat een spe- ter afwisselend in het eerste en reser ve-team speelt, zodat de vervanging vanuit vorm zijnde spelers niet tot ge volg zal hebben, dat deze laatste ge ruime tijd niet zullen kunnen voetbal len. nu en dan enige lichte S ^ten ^Seen, naar we al gauw be- b betekende dat er een of an- dis oerr>dheid was gearriveerd. De Te Gouda is een begin gemaakt met het kaarsenstadschaaktournooi, een vierkamp waaraan Donner, Bouwmees ter, Van Roessel en Van Geet deelne men. De resultaten van de eerste ronde wa ren: Bouwmeester-Van Roessel 1-0 na 40 zetten; Donner-Van Geet half-half na 41 zetten. Tijdens wedstrijden in het hardrijden op de schaats te Tammerfors heeft de Fin Toivo Salonen de 500 meter in de uitstekende tijd van 42.9 sec. gewonnen. Hij verbeterde hiermede het record en bleef 0.1 sec. boven zijn beste persoon lijke prestatie. Op de tweede plaats werd door Jaervinen beslag gelegd met 44.3 sec. en derde werd Toivokai- nen in 44.6 sec. Ook op de 1000 meter ging Salonen als eerste over de eind streep; 1 min. 31.8 sec. werd er voor hem afgedrukt. Toivokainen noteerde 1 min. 34.5 sec. Jaervinen liet de chronometers op 1 min. 35.8 stil staan. De plaatselijke club Penarol te Mon tevideo heeft met 2-0 van de Zuidsla- vische ploeg Rode Ster gewonnen. Beide goals werden in de eerste helft ge scoord. l(iViue,tiersenfezorgd' dat geen van de Smakte. "aar, de Apollohal wat de doorkomst in Am- ^hri n* V-iÓa ls alles vlekkeloos De stand is: I-A: AOG VBO Zeevogels Adelbert 1 DIS l Or. Wit DIO I-B: ADO Tybb Wijk aan Zee Leonidas Geel Wit HBC 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7