Haarlem met viert zijn Friezen en bevrijdingsdag draaiorgels Ook voor Koninginnedag is een boeiend programma ontworpen met concours-hippiqué Hb^19 Haarlemse Rechtbank behandelt verkeersongevallen Velox dames spelen gelijk tegen „Die Raeckse 2 Pianorecital door Tiny Kaiser Zandvoorts Bejaardentehuis Uit stad en streek f^arrosseriefabriek \fihristiaanse UITDEUKEN SPUITEN WONEN ObouUnW* Mej. C. J. Weeren gehuldigd Fa E. DE GRAAFF 'n Fijne Bromfiets FP Father Grundemann spreekt over zijn missiewerk in Nellore Personeel Provincie brengt f 3.353,73 bijeen en DONDERDAG 20 JANUARI 1955 PAGINA 2/t Conconrs-hippique Bevrijdingsdag Draaiorgels HAAR GROOTMOEDER BESTOLEN Gevangenneming van verdachte bevolen Burgerlijke Stand VOLLEYBALCOMPETITIE JAN LAARVELD ZATERDAG LAATSTE DAG Coslsmms mei 2 panlalons 10% KORTING .MEUBELSHOW MEJ. KLOOSTERMAN OP AANBEVELING In vacature geneesheer directeur „Duin en Bosch" Film Olympische Spelen 1952 ISllIÉi V OLKS-MUZIEK- SCHOOL 1939—1954 DAMMEN IN KENNEMERLAND Strijd ontbrandt in 2e klasse Waterstanden Ten behoeve Vluchtelingen comité 1954 BUREAU VAN CONSULTATIE Verslag over 1954 Aanrijding op de Cruquis- weg Ijsbaan Volharding geopend 25 jaar in dienst van Kantongerecht Waterstaats- en Wegen commissie Noord-Holland HEEMSTEDE Kath. Middenstand houdt jaarvergadering Beurs van Amsterdam Beurs van New York - Lange Herenstraat 36-38 Tel. 14371 (na 6 a. 16633} Het Centrum-Comité-Koninginnedag heeft ook voor dit jaar een attractief en interessant programma ontworpen ter viering van Koninginnedag en de tiende verjaardag van de bevrijding. Het belangrijkste evenement zal onge twijfeld een nationaal draaiorgel-con cours zijn, dat 's avonds op de bevrij dingsdag wordt gehouden op de Grote Markt. Een défilé van alle Haarlemse verenigingen zal o.a. de nadruk leg- fen op de bevrijdingsdag, terwijl op 30 pril ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin, het belang rijkste onderdeel van het programma gevormd wordt door een grote ruiter- optocht van landelijke rjjverenigingen ter inleiding van een conconrs-hippique. Het bestuur van het Centrum-Comité heeft er volgens traditie naar gestreefd om de binnenstad te betrekken in een zo gevarieerd mogelijk programma, dat behalve de gebruikelijke onderdelen ge noeg noviteiten biedt om een groot pu bliek te trekken. De festiviteiten worden reeds op 29 April 's avonds in de Haarlemse stads schouwburg, ingezet met een voorstel ling van het blijspel „Sara Burgerhart" geschreven door Henk Bakker en te brengen door de Letterlievende Vereni ging ,,J. J. Cremer." Koninginnedag zelf wordt begonnen met koraalmuziek, te verzorgen door het Leger des Heils op de Grote Markt om 7.45 uur. Om 8 uur maakt de Haarlemse Politiekapel een fhuzikale rondwandeling en een kwartier later start met hetzelfde doel de „Spaame- bazuin". De traditionele kinderaubade op de Grote Markt ontbreekt evenmin en verwacht mag worden, dat onge veer 4000 schoolkinderen aan dat kin derfeest zullen deelnemen. Het comité is er in geslaagd een aantal landelijke rijverenigingen te in teresseren voor een groot concours hip- pique, dat op Koninginnedag des mid dags om twee uur gehouden wordt op het terrein aan de Wagenweg naast het H.F.C.-veld (de zogenaamde heliport). Des morgens om elf uur maken de ruiters een grote tocht door de stad en daarbij zullen zij voorafgegaan worden door het uit 42 man bestaande muziek corps te paard het enige in Neder land van de Nederlandse Christelijke Boerenbond uit Sint Oedenrode. Het concours-hippique zal nu het ka rakter dragen van een bijzondere show en ongetwijfeld zullen duizenden daar van getuigen willen zijn. Voor een an dere show, maar dan in het meer mu zikale genre, zorgt de „Hooischelf"' op de Grote Markt. Dat is des middags om drie uur. Op het zelfde tijdstip be gint op de Kattenberg een vrolijke ca baret-revue, te verzorgen door Cees de Lange met zijn gezelschap. De Spaamebazuin maakt des avonds om zeven uur weer een muzikale wan deling door de stad en om acht uur binden andere amateurs met elkaar de strijd aan om prijzen, tijdens een voor stelling op de Kattenberg. Het comité wil namelijk graag ook de Haarlemse amateurs een kans geven en deze men sen komen met een programma van zang, muziek en voordracht. Tot be sluit van Koninginnedag is er het be faamde bal-champêtre op de Grote Markt. De bevrijdingsdag wordt ingezet met een grote reveille door de Spaameba zuin voor het stadhuis. Dat geschiedt om 7.30 uur. De Haarlemse politiekapel gaat een muzikale wandeling maken om 8 uur en mogelijk zal in de och tenduren zoals wij gisteren reeds mededeelden vanwege het gemeente bestuur een officiële herdenking ge schieden van de tiende verjaardag van de bevrijding. Bepaalde plannen zijn echter nog niet bekend. Evenals andere Advertentie Uw leverancier van Koninginneweg 48 Haarlem - Tel. 13609 'N SERVICE ZONDER WEERGA! jaren zal om 10 uur die dag op de Kat tenberg het kinderzangconcours wor- den gehouden. Hieraan kunnen al le scholen deelnemen en waar dit evenement een van de aardigste van de dag is, mag nu wel eens ver wacht worden, dat een groter aantal scholen dan gebruikelijk aan dit con cours zal deelnemen. De laatste jaren zijn het meest dezelfde scholen, maar misschien kunnen nu ook andere zich in de „strijd" werpen. Natuurlijk en hoe kan het anders zal 's morgens om 10.30 de zeepkisten race op de Crote Markt favoriet zijn. Tot in het vroege middaguur zal de Markt weer tot een arena herschapen zijn en de jongelui zullen met hun kar retjes over het blinkende asfalt sche ren. De folklore krijgt ook haar kansen en het comité heeft daartoe een be roemd Fries gezelschap, namelijk de Kriten-Toaniel en Skotsploegh uit Ljouwert (Leeuwarden) geëngageerd. Deze groep bestaat uit 48 personen en zij trad reeds meermalen met groot succes in het buitenland op. De Frie zen zullen om twee uur een geva rieerd programma brengen op de Kat tenberg en zij zijn zo vriendelijk hun teksten in het Nederlands te spreken, met uitzondering van de liedjes. Het is niet uitgesloten, dat het gezelschap des avonds ook in Noord en Oost op treedt. Des middags om 4.30 wordt er een groot défilé langs het stadhuis gehou den ter herdenking van de tiende be vrijdingsdag. Zoals ook in 1945 een der gelijk comité werd gehouden, zo stelt het comité zich ook nu voor dat alle verenigingen uit Haarlem met hun vaandels en vlaggen aan het défilé zul len deelnemen. De stoet, voorafgegaan door de Friezen, zal langs het stadhuis trekken, waar de gasten officieel ook zullen worden ontvangen. Des avonds om acht uur zal „Sara Burgerhart" weer te zien zijn in de Stadsschouwburg. Wegens diefstal van een geldbedrag ten nadele van haar grootmoeder beval de Haarlemse rechtbank vanmorgen de onmiddellijke gevangenneming van het 16-jarige Hillegomse meisje C. M., tegen wie 14 dagen geleden drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf was geëist. Het onderzoek in deze diefstal werd, voorzover het haar betrof, niet volledig geacht. Er zal voorts een onder zoek naar haar geestvermogens worden ingesteld. Haar verloofde, de 30-jarige los werk man B. W. uit Haarlem, werd veroor deeld tot vijf maanden gevangenisstraf en daarna voorwaardelijke ter beschik king stelling van de regering. Er was vier maanden tegen hem ge- eist. ONDERTROUWD: P. C. Boeree en G. Munniksma. P. Braam en Th. H. Janssen. G. P. Nales en J. Ph. Raves. A. de Niet en W. Mens. J. J. Donkel en A. P. Helmers. Th. Braaksma en M. Kroos. N. van der Werff en L M. E. Koster. A. J. Betlem en L. J. de Jong. A. F. J. de Groot en W. H. M. Krab be. F. van den Berg en M. A. van Leeuwen. J. B. van Heems en J. C. W. Sernee. J. H. de Wilde en M. J. P. Ha- bermehl. J. A. (levens en A. J. M. Leeflang. G. F. Hurkmans en A. H. v. Til. H. Hollander en T. Broersma. L. de Zwart en H. C. E. van Koningsho ven. J. W. Verhoeven en W. van Tol. J. J. M. van Kalken en W. van Macke- lenberg. H. Leen en S. Suakhum. GETROUWD: J. H. van Betteraij en G. M. Bijnsdorp. N. van Kampen en S. B. Veeninga. B. P. F. Sleper en Th. C. Cornet. GEBOREN: C. J. Buiensvan Tonge ren, z.; C. M. Mense—van Wees, z.; L. C. E. KluwenCollin, z.; J. A. J. van RossumBlommestein, z.; M. L. Out Aardewijn, z.; A. ParlevlietCafé, z.; M. Th. ZethofBunnik, z.; P. E. van Lieshoutde Rijk, z E. RöttgerKoe dijk, z.; M. J. Otien - Hoekstra, z.; J. M. Aukesvan der Schrieck, z.; J. W. LeschotCoster, d.; J M. HeeresMul d.; N. van Loevezijn—Moerkerken, d. OVERLEDEN: H Th. Bak, 61 j., De grootste attractie wordt ongetwij feld gevormd door een groot draaior gelconcours, dat des avonds om 20.20 uur, in een speciale belichting met schijnwerpers, op de Grote Markt wordt gehouden. Dat concours belooft een bij zonder evenement te worden. Vermoe delijk zullen er 15 draaiorgel-liers uit het gehele land worden uitgenodigd. Daarbij zal ook de befaamde „Ara bier" uit Groningen zijn en natuurlijk ontbreken ook de Amsterdammers niet op het appèl. Het comité wordt daar bij geadviseerd door de heer G. lrer- lee uit Amsterdam. Iedere orgelman zal drie „boeken" moeten afwerken, bij voorbeeld een mars, een wals en een schlager. Een speciale jury zal de pres taties in verschillende onderdelen be oordelen. De orgels zullen opgesteld worden voor de Grote Kerk, zodat de Lepel straat geheel wordt afgesloten. Wan neer een orgel moet spelen wordt het op een platform gehesen, waar het ex tra verlicht wordt. Naar ons werd mede gedeeld, ligt het in de bedoeling van restaurant Brinkmann een draaiorgel te charteren in het restaurant. Attractief zullen er ook de dansorgels zijn, waarvan er een des morgens reeds te zien is in de grote zaal van gebouw Sint Bavo en des avonds op de Boter markt, waar een origineel Vlaams bal gehouden wordt. Verder is er ook een enorm dansorgel uit Sas van Gent ge vraagd, dat wel zal zorgen dat de be nen van de grond blijven. Zo'n dans orgel is geen kleinigheid. Behalve dat het bijzonder fraai van uitvoering is telt het 12000 tot 18000 pijpen. Onnodig tenslotte te zeggen, dat het in die dagen ook kermis zal zijn en wel op de Nassaulaan, het Nassauplein en de Zijhuizen. REMBRANDT: „Mogambo" lf Jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. CINEMA: „Knock on wood", 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15. L1DO. „Ali Baba", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Opgepast, zakkenrollers", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: „Mensen zoals jij en Ik", 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. ROXY: De fatale minuut. 14 jaar. Tijden: 2.30 en 8. MINERVA: „Arsenicum en oude kant", 18 jaar, 8.15 uur. Donderdag 20 Januari Concertgebouw: Stichting „Het Neder lands Studentenorkest", dirigent: J. S. Brussen. Solist: Jaap Stotijn, hobo, 20 u. Rembrandt: Haarlemse Kunstgemeen schap: „Het wonder van Milaan". Regie Vittorio de Sica, 9.15 uur. Vrijdag 21 Januari Stadsschouwburg: Lezing voor de ver. „Geloof en Wetenschap" (besl.) 8 uur. Concertgebouw: Comité „De Vrije Tijd": Toneelvoorstelling (besl.) 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters, van 11.3012.30 u. TENTOON STELL1N GEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— uur- Huls van Looy: Reproducties naar wer ken van klassieke moderne meesters. Geopend van 912.30 en van 13.3017 u. Zo 14—17 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 11—3 uur. Zo. van 1—3 uur. Voor de Haarlemse rechtbank is het ongeval behandeld, dat op 30 October van het vorig jaar gebeurde op de Oostvest. Ter zitting bleek, dat de 56- jarige P.T.T.-ambtenaar A. de G. uit Santpoort die dag met zijn auto de Amsterdamsevaart afkwam en rechts de Oostvest wilde oprijden. Hij kwam ech ter geheel links van de Vest terecht, reed een jongeman van de fiets en kwam pardoes op het trottoir terecht, waar juist de bewoner van perceel 74 voor zijn huis stond. De man raakte be kneld tussen het huis en de bumper van de auto en hij moest met een fractuur aan beide dijbenen en een gecompliceer de fractuur aan het linkèronderbeen naar het Grote Gasthuis worden ver voerd. De rechtbank stond voor een raadsel, hoe de autobestuurder dat ongeval had kunnen veroorzaken en de enige oplos sing was, dat de man onervaren was in het autorijden en vermoedelijk geen aanleg daartoe had. Hij had pas zijn rijbewijs gehaald na 27 lesuren en was meteen geslaagd. Verdachte voerde aan dat de rijinstructeur hem gezegd had van hem een prima rijder te maken, maar een der rechters merkte op: dat zegt iedere instructeur ter wille van zijn cliënten. In zijn requisitoir merkte de Officier van Justitie op, dat verdachte geen weg- piraat kan worden genoemd, evenmin een rallyerijder. Wel was de Officier ervan overtuigd, dat verdachte geen ge voel had Voor autorijden. Hij wilde geen vrijheidsstraf vragen, maar eiste een In de kroonzalen van Restaurant Brinkmann concerteerde Woensdag avond de pianiste Tiny Kaiser. Zij ver leende belangeloze medewerking aan een avond, waarvan de opbrengsten ten bate komen voor de oprichting ener ambachtsschool in het Missie-bisdom van Nellore, dat gelegen is in Zuid Brits- India. Father W. Grundemann, missio naris van Mill-Hill, wisselde deze avond af door een korte causerie in woord en beeld over zijn werk aldaar. De pianiste Tiny Kaiser, geen onbe kende naam uit vroegere jaren, opende haar recital met de Sonate in A dur, K.V. 331 van Wolfgang Amadeus Mo zart. Het begin was nog enigszins schoorvoetend, hetgeen beaccentueerd werd doordat de vleugelklank teveel in de doeken van het podium bleef han gen. Toch frappeerde reeds direct in de variaties de uitstekende aanslag. Tiny Kaiser wist uit de niet direct fraaie vleugel toch een alleszins mooi klin kende toon te voorschijn te brengen. De kleine geheugenstoornis aan het eind der laatste variatie zij haar gaarne ver geven, daar er, vooral later op de avond, zoveel schoons tegenover gesteld werd. Deze pianiste beschikt over een ruime dosis goede techniek, die zij ge paard laat gaan aan haar vele artistieke vermogens. De Mondschein-sonate van Beethoven verkreeg in het eerste deel volkomen de gewenste sfeer, en één maal ingespeeld werd het laatste deel hiervan een brillante demonstratie van goede pianistiek. Het hoogtepunt van haar kunnen demonstreerde de pianiste echter ongetwijfeld na de pauze in de werken van Chopin. De vleugelklank (het instrument was iets naar voren geschoven) voldeed toen veel beter, speciaal in de poëtische, breed ge welfde melodische lijnen der Chopin- stukken, die Tiny Kaiser blijkbaar na aan het hart liggen. Vooral de beide Nocturnes in Fis en Des grote terts waren intens van expressie. Cerebrale remmingen zijn Tiny Kaiser vreemd en zij is op haar best in de zangerige, ly rische delen; In de Ballade in g mineur, het Scherzo in bes en de tot slot ge speelde grote Polonaise in As dur, kwa men bovendien op overtuigende wijze haar knappe technische prestaties tot uiting. In al deze werken was de pianiste, naar het ons scheen, geheel zichzelf. Haar succes was dan ook naar verhou ding. Bloemstukken vertolkten de dank voor het vele schoons dat zij wist te bieden. Na de pauze vertelde Father W. Gründemanp dan over zijn werk in de Missie. Dat deze geestelijke en mate- rieële opbouw met grote offers gepaard gaat, bleek overduidelijk uit de korte beschrijving die de missionaris ervan gaf. Toen tenslotte op het doek de ont wikkelingsgang van de onder zijn lei ding staande bouw ener kerk resul teerde in een waardig Godshuis, klonk er een spontaan applaus op in de zaal. Vanzelfsprekend gaat de opbouw aldaar niet met die moderne middelen die men hier gewend is. De lichtbeelden gaven een mooi overzicht hoe er daar gewerkt wordt, om een resultaat, zoals wij dat zagen, tot stand te brengen. Verder gaf Father Gründemann een bondige be schrijving van de levenswijze der mem na een 8-jarig verblijf in de missie, we derom naar Holland gestuurd om de no dige gelden te verzamelen voor de hoogst noodzakelijke oprichting van een ambachtsschool. Hij prees zich gelukkig dat deze avond een bedrag van 750 gul den had opgebracht. Ofschoon de f 50.000, die er nodig zijn, nog zeer ver af zijn, dankte hij in ieder geval allen die aan deze avond hadden medegewerkt, om dit mooie resultaat tot stand te bren gen. Advertentie Ter voorbereiding van onze RECLAME-AANBIEDING van welke 1 Februari aanvangt, de laatste week op al onze goederen. Gen. Cronjéstraat 4044 - Telef. 15438 Haarlem-Noord Het Velox-damesteam heeft tegen de reserve-ploeg van Die Raeckse een kostbaar winstpunt verspeeld. Door dit resultaat heeft de ploeg van Wil Spie- rings vermoedelijk de goede kans op het kampioenschap verspeeld. Na de goede resultaten van de laat ste weken heeft de damesploeg van H. B. C. in de eerste klasse wederom een fraaie zege geboekt. Thans moesten de Bl'oemendaalse De Blinkers-dames het onderspit delven. In de tweede klasse bleek de Leo- nidas-ploeg niet opgewassen tegen het uitstekende spel van het Aerdenhoutse A. V. C. Het is zeer verheugend, dat de Onze Gezellen-dames in deze tweede klasse Advertentie modelkamers WONINGINRICHTING n r w C D Utf II U B E VE RWU* Er hebben zich enkele sollicitanten aangemeld ter vervulling van de va cature van Eerste Geneesheer-direc teur van het Prov. Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum. Tot deze sollicitan ten behoort ook mejuffrouw A. Kloos terman, thans Eerste Geneesheer-direc teur van het Prov. Ziekenhuis te Me- demblik. Van de sollicitanten voldoet alleen mejuffrouw Kloosterman aan de gestelde eisen. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten in de vacature die bij vertrek van mejuffrouw Kloosterman zou ontstaan aan het ziekenhuis in Me- demblik niet te voorzien, omdat het ziekenhuis in de toekomst als een on derdeel van „Duin en Bosch" aan te merken is. De Haarlemse Sportraad is het ge lukt om voor één avond beslag te leg gen op de film „Ontmoeting der werel den". Deze film werd opgenomen ter gelegenheid van de in 1952 in Helsinki gehouden Olympische Spelen. De vertoning van de film zal plaats vinden op Donderdag 17 Febr., des avonds kwart over negen in het Rem- brandt-theater. Frans Halsstraat; S van der Meulensen uit zijn missiegebied. Door zijn Vijkstra, 68 j., Hazepaterslaan. 1 bisschop is Father Gründemann thans, Tussen de Zandvoortseweg en de trambaan verrijst het grote gebouw van het Zandvoortse Bejaardenhuis in Zandvoort. Ongeveer 280 bejaarden en 30 inwonende personeelsleden kunnen er een plaats krijgen. Voor echtparen zijn aparte vertrekken ingericht. De bouw is inmiddels zover gevorderd, dat er steeds meer tekening in het geheel komt. geen fout te hebben gemaakt, zodat zij steeds dichter bij eiit kampioenschap en een eventuele promotie komen. Bij de heren zijn ook deze week weer uitstekende resultaten behaald door de leidende katholieke teams. Het Heemsteedse H. B. C. heeft de ernst van haar plannen aangetoond. Deze week werd weer gewonnen van het Bloemendaalse De Blinkert, zodat de voorsprong op P. S. C. B. behouden blijft. Wij hebben het idee, dat wij zeer binnenkort de Heemstedenaren als nieuwe eerste klasser kunnen begroe ten. Ook Leonidas schijnt kampioensplan nen te koesteren, want nu werden de V. C. R.-reserves overtuigend door Smit cs. geklopt. Er rest echter nog een zware strijd tegen concurrent Sant poort. Vanzelfsprekend vallen de resultaten van de Velox-heren in de hoogste klas se hierbij even in het niet. De moei lijke strijd tegen V. C. R. werd even wel een goede 31-overwinning, zo dat Velox de plaats in de midden moot wist te behouden. De volledige uitslagen waren: Dames: De Blinkert 1Rapiditas 1 13, Die Raeckse 2Velox 1 22, De Blinkert 3Stampers 1 22, SSO 2 Spaarnestad 1 40. Rapiditas 2PWN 1 13, AVC 2Onze Gezellen 2 30, Die Raeckse 4Velox 2 04, Velox 5— HVS 3 3—0, Velox 4—HVS 2 0—3, Die Raeckse 6De Blinkert 2 0—4, De Blin kert 1HBC 1 1—3, Die Raeckse 2 VCK 1 2—2, HVS 1—PSVH 1 3—1, OVRA 2—HVS 2 0—4, Leonidas 1 AVC 1 1—3, Gios 1—OSS 1 0—4, Sant poort 2—Gios 2 3—1, HBC 2—OVRA 1 31, WVH 1Die Raeckse 5 30, PSVH 2—Die Raeckse 3 1—3, Die Raeckse 4Onze Gezellen 1 03. Heren, Die Raeckse 3Rapiditas 2 3—1, HVS 2—Rapiditas 1 0—4, VCR 1— Velox 1 13, Santpoort 1Brandweer 1 3—0, Die Raeckse 2—HBC 2 3—1, OVRA 1—HBC 1 1—3, PWN 2—Velox 2 3—1, Spaarnestad 1—AVC 1 0—4, OVRA 2—BWT 1 0—4, PWN 1—PSCB 1 1—3, Cios 1PSVH 1 31, Rapiditas 1Die Raeckse 1 04, Cios 2Brandweer 1 4—0, Leonidas 1—VRC 2 4—0, PSVH 2Cios 3 22, Boru 1Rapiditas 3 40, Gios 2—Stampers 1 2—2, De Blinkert 3—OSS 1 0—4. Reeds vanaf 1939 ijvert de Stichting „Volksmuziekschool voor Haarlem en Om streken" voor verbetering van het muziek onderwijs aan kinderen, wier ouders niet vcldoena'e inkomen hebben om goede mu zieklessen'te betalen. Het schoolgeld is daarom zeer laag, terwijl in bijzondere omstandigheden daarvan nog afgeweken kan worden. Ook kunnen soms instrumenten in bruikleen gegeven worden. Opgericht in 1939 met 60 leerlingen is dit aantal in de loop der jaren tot bijna 1000 gestegen, terwijl het aantal leerkrachten 17 bedraagt. Dat het onderwijs aan de V.M.S. thans in een behoefte voorziet, blijkt ten duidelijkste uit deze groei en dat het onderwijs in de smaak valt, is niet te loochenen, gezien het t'eit, dat heel veel leerlingen jaren lang de lessen aan de Volksmuziekschool volgen, sommigen zelfs 8, 9 of 10 jaar. In 1943 werd aan de school ook een af deling „dans" opgericht, hetgeen ook een volledig succes genoemd mag worden; het grote aantal leerlingen, dat deze afdeling reeds nu telt, beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Door verschillende omstandigheden is de viering van het 15-jarig bestaan uitgesteld, maar dit zal nu plaats vinden op Maandag 31 Januari 1955 des avonds om 8 uur in het Minerva-Theater te Heemstede, met de op voering van een Jubileum-fantasie „Drie maal Volksmuziekschool" met toneel, mu ziek en dans, waarin de lotgevallen van de V.M.S. uitgebeeld worden. Nu de eerste klassers het er weer „op hebben zitten" en zich aan de per soonlijke wedstrijden kunnen gaan wij den begint in de tweede klas de strijd pas goed. De helft van de competitie is achter de rug en de kansen beginnen zich langzamerhand af te tekenen. Zo zien we DCIJ 3 aan de kop. Met 1 punt minder maar ook een wedstrijd minder staat HDC 3 er rela tief nog wat beter voor. Maar ook Hoofddorp schijnt wat in het schild te voeren en blijft hardnekkig volgen. Daarbij komen nog Stabiel en Spor tief, die direct van een misstap van bovengenoemden zullen profiteren, ook de VKD-reserves hebben in de afge lopen weken hun positie aanzienlijk verbeterd. De uitslagen van de laatste wedstrij den zijn: VKD 2Halfweg 2 11-9. BDC 2—Hoofddorp 10-10. HOK 2—VKD 2 7-13 en HoofddorpDCIJ 3 11-9. Vooral de laatste uitslag is verrassend en toont wel de plannen van Hoofddorp. De drie koplopers kunnen het deze week eens afkijken doch Sportief moet i naar VKD 2 en zal daar op zware te- 1 genstand moeten rekenen; Stabiel heeft j het wat gemakkelijker tegen Cruquius I maar moet oppassen; BDC 2 moet ook naar een buurman, nl. KNC 2 en zal I hard moeten vechten om tenminste één punt te bemachtigen. Tenslotte moet HOK 2 naar Halfweg 2. Vrijdag 21 Januari Hoog water: 2.08 u. en 14.22 u. Laag water: 6.55 u. en 22.17 U. geldboete van f300 en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar. Een ingewikkelde affaire dreigde de behandeling van het ongeval te wor den, dat 3 November van het vorig jaar is gebeurd op de Haarlemse Dreef ter hoogte van de Paviljoenslaan. Die dag reed de roggebroodfabrikant F. E, uit Heemstede op de Dreef in de rich ting van Heemstede, toen plotseling uit de Paviljoenslaan een personenauto op hem afstoof. Een aanrijding was niet te vermijden met het gevolg, dat de heer E. een hersenschudding opliep, een breuk in de rechter knieschijf en aan het linkerbeen een verscheuring in de knieschijf. Hij moest evenals zijn zoon tje, dat naast hem in de auto zat, maar lichtere verwondingen opliep, in het Diaconessenhuis worden opgenomen. Bij een onderzoek van de politie was gebleken, dat van de voetremmen slechts die op een der achterwielen W. uit Haarlem, die als hulp werkte werkte. De chauffeur, de 64-jarige A. bij een begrafenisonderneming, bleek van tevoren gewaarschuwd te zijn door een collega, dat de remmen niet goed werkten. Het werd de chauffeur ter zitting dus zeer kwalijk genomen, dat hij niet naar die waarschuwing had geluisterd Via verdachte en diens verdediger kwam toen echter een andere getuige, ook chauffeur bij de onderneming, vertellen, dat hij aan verdachte gezegd had nooit last met de remmen gehad te hebben. Deze laatste getuige dreigde in een meineed te geraken, omdat de politie geconstateerd had, dat er van de voetremmen vrijwel niets meer deugde. De getuigenverklaring werd derhal ve op papier gezet, maar daarbij ver klaarde de man alleen, dat hij er niets van gemerkt had, dat de remmen niet in orde waren. Een positieve verkla ring. als zouden zij 3 November wel goed gewerkt hebben, gaf hij echter niet. De officier van justitie achtte gro ve schuld aanwezig en eiste een hech- tenisstraf van twee weken en ontzeg ging van het rijbewijs gedurende een jaar. Uitspraak in beide zaken 3 Februari. Ongecorrigeerd) Het personeel var. de Provinciale diensten van Noordholland heeft ten behoeve van het Vluchtelingen Comi té 1954 een bedrag van 3.353,37 bijeen gebracht. Ged. Staten hebben aan Prov. Staten voorgesteld dit bedrag met een gelijke som uit de Prov. kas aan te vullen. Het verslag van het bureau van con sultatie bij de Arrondissementsrecht bank te Haarlem vermeldt, dat in 1954 in totaal 52 zittingen werden gehou den. In deze zittingen vervoegden zich 1144 bezoekers (1309; 1333). De tussen gemelde getallen zijn die van 1953 en 1952. Buiten deze zittingen wend den zich tot het Secretariaat van het Bureau, hetzij schriftelijk, hetzij in persoon nog 158 rechtzoekenden (138; 173). In totaal wendden zich dus tot het bureau 1302 personen (1447; 1506). Aan 806 werd een toevoeging gege ven. In 792 (803; 832) gevallen werd voldaan aan het verzoek tot toevoe ging voor geheel kosteloze bijstand; hieronder zijn begrepen 47 (37) toe voegingen uitsluitend als procureur voor buiten het Arrondissement wo nenden of verblijvenden. Aan 14 (8; 4) personen werd toevoeging voor rechts bijstand gedaan tegen verminderd tarief. 59 advocaten waren het gehele jaar beschikbaar voor het p.d. werk, zodat ieder gemiddeld ongeveer 13 toevoe gingen kreeg (14) plus één toevoeging als procureur alleen (zelfde). De Raad van Rechtsbijstand hield eveneens 52 zittingen. In deze zittingen vervoegden zich 24 bezoekers en bezoeksters, terwijl buiten de zittingen nog 31 verdachten zich tot de secretaris van de Raad wend den. In 11 gevallen, waarvan 5 in zitting, werd voldaan aan het verzoek tot toe voeging van een raadsman. Deze 11 gevallert betroffen de na volgende categorieën van zaken: dief stal 2, verduistering 3, ontucht 3, schennis der eerbaarheid 3, totaal 11. De raad was gedurende het jaar 1954 samengesteld als volgt: Mrs. C. Blan kevoort, voorzitter; F. v. d. Goot, F. J. D. Theyse, A. F. H. Schreurs, H. J. Pot, O. H. van Wijk en J. A. P. C. ten Bokkel, secretaris.' Donderdagmorgen om 9 uur had een aanrijding plaats op de Cruquiersweg tussen een autobus van Maarsse en Kroon en een personenauto. De bus die naar Haarlem ging stopte bij een halte plaats. De auto, die in dezelfde richting reed en bestuurd werd door J. W. v. D. uit Hoofddorp, wilde aanvankelijk passeren, doch moest afremmen, omdat er een tegenligger aankwam. Hierdoor slipte de auto en botste tegen de bus. v. H., die naast de bestuurder van de personenauto zat, liep een hersenschud ding op en werd naar zijn woning ver voerd. De auto moest worden wegge sleept. De bus werd ernstig beschadigd. Vanmiddag is de ijsbaan ,,De Volhar ding" te Heemstede weer open. Ook vanavond van 7 uur af zullen de lief hebbers weer op de schaats kunnen zwieren. De verlichting is gearriveerd en voldoet uitstekend. Het was gisteren op het kantonge recht in de Jansstraat feest. Mej. C. J. Weeren, werkzaam op de afd. civiele zaken, werd gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat zij 25 jaar geleden in dienst trad bij het kantongerecht. De kantonrechter mr. Th. F. Raedt sprak zijn bewondering uit over de wij ze waarop mej. Weeren haar taak had vervuld. Het haar toevertrouwde werk deed zij zeer serieus en met ambitie, hetgeen deze post van vertrouwen ver eist. Spreker overhandigde namens zijn collega's en griffiers een prachtig arm bandhorloge. Mr. C. M. J. de Jongh, hoofd van de griffie, schetste hoe no de mej. Weeren gemist zou kunnen worden: „Als we U niet hadden, zouden we niet weten hoe de rol elke week klaar moest komen." Vervolgens trad mej. S. C. Keizer bureelchef, naar voren, om namens de gehele griffie een wandkleed aan te bie den. De heer B. L. Nel, griffie-ambtenaar, was de vierde spreker. Hij gaf een klein schilderij, de dank, naar hij zei, voor het vele dat mejuffrouw Weeren had gedaan voor het gerecht en voor haar medemens. Nadat de heer H. J. Tabbers, deur waarder, enige woorden had gesproken, overhandigde de heer P. A. F. J. Emans, afgevaardigde van de A.R.K.A. een grote bloemenmand. Mej. Weeren dankte tenslotte voor de grote belangstelling en de vele ge schenken en hartelijke woorden. Ged. Staten van NoordHolland heb ben ter benoeming van een lid der Wa terstaats- en wegencommissie een aanbeveling opgemaakt; de volgorde van de aanbeveling is le. B. de Vries, lid Prov. Staten en 2e S. Schagen, lid Prov. Staten. De Haarlemse politie heeft van haar Heemsteedse collega's in bewaring over genomen de 35-jarige vertegenwoordiger G. H. R., verdacht van verduistering van een radiotoestel, een fiets en een elec- trisch scheerapparaat. Deze goederen had hij in huurkoop ontvangen en door- verkoéht, zonder het bedrag dat hij schuldig was, af te lossen. De man is opgesloten. Verder heeft de Haarlemse politie aan gehouden en opgesloten een 41-jarige kapperspatroon wegens heling van een aantal kappersartikelen. Hij had de goe deren gekocht van een 51-jarige maga zijnchef, die ze had verduisterd ten na dele van zijn patroon, een grossier in dergelijke goederen. De magazijnchef is wegens ziekte nog niet opgesloten. De heer K. J. Junius Ingerman uit Haarlem houdt Woensdag 26 Januari a.s. in hotel „Boekenroode" te Heemstede voor de leden van „Buurtbelang Aer- denhoutBentveld" een voordracht ov.er „Een exploratie door de binnen landen van Centraal Afrika". De leerlingen van „Sancta Maria" en het Triniteitslijceum in Haarlem geven Vrijdag 21 en Dinsdag 25 Januari in de Stads-Schouwburg een opvoering van „Het Spook van Canterville", naar een verhaal van Oscar Wilde. De afdeling Heemstede van de Ned. iJath. Middenstandsbond organiseert op Donderdagavond de jaarvergadering in het parochiehuis aan de Achterweg. De agenda vermeldt naar de gebruikelijke jaarverslagen ook een bestuursverkie zing. Na afloop zal er gelegenheid zijn tot het maken van een dansje en daarom worden de leden vriendelijk verzocht, nun dames mede te nemen. 3% Ned. 1953 3'/j Ned 1953 314 Ned. 1948 3% pCt. Ned 1950 31/4 Ned. 1954 3-3% Ned 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt. Ned, Handel Mt1 cert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvê-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips' Kon. Petioleum „Amsterdam' Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb. Mij. Ned Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mi). Cert ex. 4 pet. int. div. koersen! Vorig Opening slot 20/1 102 N 102 10015 100y4 100 100A 100* 101% 100 21014 295ft 29314* 1661/4 261 2681/2 2801/4 3641/4 374 253% 323 323 315% 316 533% 53514 II41/4 114 i/a 186 1881/2 188 167 i/a 169 141 140 128% 128 18/1 19/1 Anaconda Copper 49% 49% Bethlehem Steel 105% 106 Chrysler Corp. 67% 67% General Electric. 48% 49% General Motors 94 94% Kennecott Copper 100 100% Montgomery Ward 80% 81% North American Co 28% 28% Radio Corp 371/2 38% Republic Steel 771/2 78% Royai Dutch 69% 70% Shell Union Oil 57 58 Southern Pacific 52% 52% Southern Railway 73% 74% Tidewater 24% 24% U.S Stee) 69% 70% Stemming: goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2