K.L.M. herdenkt de doden van Bontekoe-ramp 'n UOXV?.Ja g'urmj: Film-kwaliteiten de eerste te zelden op aats pi Uitbreiding aantal leden der Staten-Genera 500 kinderen uit Oostenrijk arriveren in ons land J Uit mijn pen Internationale Bidweek I Plechtigheid in Abdij van Egmond Adres onbekend" niet stopgezet RECLAMEFILM-DAG 1955 Naar 120 Tweede-Kamer- en 60 Eerste-Kamerleden Tobt U met Uw maag? S7J B.B. vormt een ramporganisatie Onassis op de achtergrond? SAARLANDSE RECLAMEZENDER JAAGT EIGEN GOLFLENGTE NA Zenuw-oorlog met Radio-Luxemburg J DONDERDAG 20 JANUARI 1955 PAGINA 3 (Eigen bericht) Bemanning en passagiers, die het leven lieten met de ramp van de „Willem Bontekoe", zijn Woensdag door de K.L.M. her dacht in een plechtige bijeen komst, welke gehouden is in de kapel van de Regale Abdij te Eg- mond. Tijdens deze herdenking, precies om twaalf uur, vloog een Dakota laag over de Abdij met aan boord een gemeenschappe lijke krans, welke zij afwierp bo ven de plek op de Noordzee, waar het vliegtuig is ondergegaan, in Noord-Westelijke richting buiten de kust der drie Egmonden. Op dat ogenblik hadden allen zich in de kapel van hun plaatsen verheven, riep ds. P. Fagel de namen op van hen, die bij de ramp het leven verloren en werden de klokken van de Abdij geluid met de kleine slag. r Kortgeding tegen KRO Nieuwe sitting over schadevergoedingsels Militaire oefeningen J200 ha. Veluwse heide nagenoeg een woestenij Verhoging prijs van de schoolmelk Kamerlid vraagt deze ongedaan te maken VOOR VIERDE KEER NAAR DE MISSIE Katholieke Illustratie Zoals alles wat karaktervol is, is ook Roxy trouw. Trouw aan de roker, die de zekerheid zoekt van een onveranderlijke sigaret. Door zijn standvastigheid, geur en bijzonder zachte smaak, maakt Roxy zich meer vaste rokers dan welke andere Amerikaan ook. 'n Karaktervolle sigaret voor karaktervolle mensen! Geen wonder dat iedereen zegt: nh Vaste hulpgroepen opgericht UITSPRAKEN IN DE SCHIPHOLAFFAIRE Leidse bakkers over wegen sanering 21 JANUARI: Terugkeer van de protestantse Kerken van Europa Opdrachten aan componisten Advertentie In een langere donkere rij bewogen zien Woensdagmorgen de auto's door het besneeuwde Kennemerland, die het talrijke gezelschap van K.L.M.-officials, familieleden en vrienden van de om gekomen bemanningsleden naar Egmond brachten. Hier verzamelde men zich met de monniken in de kapel, waar de pre- sident-directeur van de K.L.M., de heer I A. Aler, de herdenkingsrede uitsprak. Nadat het volgende ogenblik het vlieg tuig, dat de krans zou werpen, was overgevlogen, zong het koor der Abdij het middeleeuws lied „Media vita in morte sumus", tevens Gezang 236 uit de Gezangenbundel van de Nederlands Hervormde Kerk: „Midden in het leven zijn wij door den dood ontvangen". Afgewisseld door orgelspel herdach ten ds. P. Fagel, predikant der Ne derlandse Evangelische Kerk te Brus sel. en Dom Paulus Andriessen, Abt van de Regale St. Adelberts Abdij, de doden van de „Willem Bontekoe". Dom Andriessen herinnerde daarbij aan het woord van Plesman, dat de Oceaan van de lucht alle volWsren verbindt en wees op het teken des kruises, dat evenzeer alle volkeie verenigt. Hij hield de nabestaai voor ogen hoe zij, die bij de ramp leven verloren, in de hemels haven goed zijn „ge11™6 d An^ries_ bestemming uitgekapt. D sen besloot zijn herdenking met -bed. Het koor der Monniken heeft daarop In het korte geding, aanhangig ge maakt door de Blaricumse tekstschrijver A. Karseboom aangaande het program- madeel „Adres onbekend", dat hem op onrechtmatige wijze zou zijn afhandig gemaakt door de Katholieke Radio Om roep, heeft de president van de Amster damse rechtbank hedenochtend gedeel telijk uitspraak gedaan. De eis tot stop zetting van het programma op grond van geschonden auteursrecht werd door de president afgewezen, met de overwe ging, dat het door de tekstschrijver ge- bodene een idee was, die alvorens ge realiseerd te kunnen worden voor de microfoon de nodige uitwerking had moeten ondergaan en derhalve niet als voorwerp van auteursrecht kon gelden. Of de K.R.O. een onrechtmatige han deling zou hebben verricht met de tekst schrijver vóór het bereiken van een accoord voor een voldongen feit te stel len door het programma-onderdeel voor tijdig uit te zenden, achtte de president een vraag, die nader onderzoek vergde. Hij besliste derhalve, dat Vrijdagochtend 21 Januari op een nieuwe zitting de pro grammaleiders Rammelt en Wagenaar, op de eerste zitting als te partijdige ge tuigen afgewezen, alsnog zullen worden gehoord. het Gregoriaans gezang uit de achtste eeuw gezongen: „Si ambulem umbrae mortis, non timebo mala: quoniam Tu mecum es, Domine". Al ging ik midden door de schaduw van de dood, ik zou geen onheil vre zen: want Gij zijt bij mij, Heer (Psalm 23, vers 2). Terwijl allen zich hierna van hun plaatsen verhieven, ging ds. Fagel voor in het gemeenschappelijk bidden van het Onze Vader. Men bleef na de plechtigheid nog korte tijd samen in de „Oude Kruis gang" van de Abdij, allen diep onder de indruk van deze gebeurtenis, waar bij de Abdij, gelegen op de plek, waar het Graafschap Holland meer dan duizend jaar geleden zijn oorsprong vond, als zo dikwijls tevoren gastvrij heid bood aan mensen van verschil lend geloof, maar met eendere inten tie. (Van onze correspondent) Op de Veluwe maakt men zich be zorgd over het steeds kleiner worden van de oppervlakte recreatieterreinen, hetgeen een gevolg is van de steeds voortgaande militaire oefeningen. Men beseft dat deze oefeningen noodzake lijk zijn, maar de resultaten zijn voor de Veluwe niettemin funest. Zo is een stuk heide van ongeveer 1200 ha tus sen Nunspeet, Elspeet en Leuvenum bijna een totale woestenij geworden. Als het zo doorgaat vrezen deskundi gen dat hier over een paar jaar geen sprietje meer zal kunnen groeien. Het gebied was een uniek korhoender-do- mein. Koppels van veertig vogels waren hier geen zeldzaamheid. Het Tweede Kamerlid mevr. Lips— Odinot (CPN) heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning gevraagd maatregelen te nemen opdat de verhoging van de prijs van schoolmelk ongedaan wordt gemaakt. Zij wijst erop, dat doktoren vele ma len hebben gewezen op de belangrijk heid en noodzakelijkheid van het drin ken van melk op school. Is de minister niet van oordeel, zo vraagt zij, dat een verhoging van de prijs van de school melk een ernstige belemmering vormt voor uitbreiding, ja zelfs handhaving van het gebruik van melk op scholen? Met het s.s. Charlesville is van Ant werpen voor de vierde maal naar de Belgische Congo vertrokken pater J. Vesters uit Arnhem van de congregatie van Mill Hill. Pater Vesters zal daar in opdracht van zijn bisschop, mgr. W. van Kester uit Kwintsheul, apostolisch- vicaris van Busankusu, in zijn vicariaat een seminarie gaan bouwen voor inland se priesters. Tot dusver bezat het vica- riaat geen eigen seminarie. Mgr. B. Haanen, hoofdaalmoezenier ter koopvaardij, die een langdurige reis heeft gemaakt langs de havens van Zuid-Amerika, geeft in dit nummer een boeiende impressie van de Brazi liaanse hoofdstad Rio de Janeiro, „een stad van verwarrende schoonheid". Er worden prachtige foto's bij gereprodu ceerd. De interessante reportage van de oefentocht van de Karei Doorman, geïl lustreerd door 'n groot aantal eigen foto's wordt voortgezet. De weerkundige me dewerker schrijft over „goed of slecht weer" en stelt de vraag of ons klimaat achteruit gaat. Een zeer ongewone reportage is die over Artis; de Amster- damse dierentuin werd namelijk door reporter en fotograaf bezocht in het holst van van de nacht! Jan Glissenaar, van de jeep-express, vertelt over het bezoek aan Afghanistan, dat hij een gastvrij land noemt. Een artikeltje met sprekende foto's beschrijft de overstel pende drukte op het postkantoor van Vaticaanstad tijdens de jongste ziekte van de Paus. „De vreemde wegen van de misdaad" is een, in de vorm van een verhaal verteld historisch feitenre laas uit de Amerikaanse onderwereld; het wordt verlucht met mooie tekenin gen en in het volgende nummer beslo ten. Jan Cottaar schrijft over onze ijs hockeyers. 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange m Dit jaar heeft het Genootschap voor Reclame het Amsterdamse Theater Kriterion uitgekozen voor de gebruike lijke reclamefilmdag, die de zesde is sinds de bevrijding. Woensdagochtend was de zaal vol belangstellenden en het begon veelbewogen, toen Jan Spierdijk, die ditmaal de inleiding hield, critiek uitoefende op de lantaarnplaatjes in de bioscopen, die hij overtollig en veel al smakeloos vond en maar liever door een of meer levendige reclamefilm pjes zou willen vervangen, te meer om dat de Nederlandse reclamefilms niet de slechtste ter' wereld zijn. Zijn uitlatingen waren oorzaak dat en kele aanwezigen ontstemd de zaal ver lieten en, naar wij later moesten ver nemen, eisten dat de woorden van de inleider zouden worden gedesavoueerd door het bestuur. Dit is niet gebeurd. Wel heeft de voorzitter van het genoot schap te kennen gegeven dat het be stuur op het standpunt stond, dat een inleider vrij moet zijn in de keuze van zjjn woorden en de formulering van zijn mening. En wel heeft de inleider van de middagvergadering te kennen gege ven, dat hij het ten deze niet met de heer Spierdijk eens was. Maar dat al les behoeft Spierdijk niet te beletten, gelijk te hebben, noch behoeft het een argument te zijn voor een onaanvaard bare censuur. Reclamelieden, die het niet met een spreker of een schrijver eens zijn, kunnen dit kenbaar maken in tal van bladen, waarvan er een hun eigen orgaan is. De tweede inleider was de heer S. W. Numann, die enige nieuwtjes vertelde over televisiepraktijken in Amerika. Hij had critiek en lof en vroeg met even veel Engelse als Nederlandse woorden bijzondere aandacht voor de televisie films. Wat de reclamefilms betreft, die in (Van onze parlementaire redacteur) In parlementaire kringen is men er thans wel van overtuigd dat de Eerste en Tweede Kamer het volgend jaar meer leden zullen tellen en dat daar bij van de algemene verkiezingen ge bruik zal worden gemaakt om deze wij ziging in de Grondwet aan te brengen. Aan een algehele revisie van de Grondwet, waarvoor wel een ontwerp Advertentie Dat vergeet U gauw met Woensdagavond, meer dan een uur vertraagd tengevolge van de weers omstandigheden, kivamen op het station te Utrecht ruim honderd Oosten rijkse kinderen aan, die enkele maanden by Nederlandse pleegouders zullen logeren. Dit honderdtal was slechts een klein gedeelte van de ruim 500, die door het Katholiek Nederlands Huisvestingscomité waren uitgenodigd. De kndere kinderen waren reeds bij Eindhoven in verschillende richtingen kiteen gegaan. Zij kijken hun nieuwe omgeving niet bijster opgewekt aan. Ruim vijfhonderd kinderen uit We nen, uit de omgeving van Linz en uit de vluchtelingenkampen zijn Woens dag een beetje bleek van de lange reis maar wonderlijk opgewekt, in ons land gearriveerd, waar ze een vacantie van ongeveer drie maanden zullen door brengen. De heer H. Verhoeven, direc teur van het R.K. Huisvestingscomité te Den Boscli, heeft de kinderen in We nen afgehaald en ze met behulp van zestien Oostenrijkse dames en heren naar Nederland gebracht. Kardinaal Innitzer is Dinsdagmiddag persoonlijk afscheid komen nemen van de kinde ren, die precies kwart over een van het Westbahnhof vertrokken. De kinderen moeten in Oostenrijk wel veel goeds van ons land en zijn be woners vernomen hebben, want zelts de vele kleintjes 'er waren 250 kinde ren onder de tien jaar) babbelden opgewekt alsof ze niet 22 uur reizens van hun ouders verwijderd waren. In Eindhoven verlieten de kinderen, be stemd voor Utrecht, Valkenswaard en Veghel en omgeving de extra-trein on der gewuif van de achterblijvenden, die nog doorreisden naar Tilburg, Breda en Waalwijk. Een beetje alleen zat Karl Schubert, kan het Weenser, uit het raampje van zijn trein te turen tiaar het besneeuwde land. Wij vroegen nem of hij geen zin had in sneeuwballen gooien en toen kwam hij los. Ia, en in een grote Schlit- terbahn. Wij hebDen hem verzekerd dat hij die ongetwijfeld ook hier zal vinden. „Holland is das Land von den Fahrradern'', verklaarde hij, wat wij natuurlijk bevestigden. Na aankomst ip net Tilburgse station was het even een zoeken en regelen, maar teenslotte kwamen alle kinderen toch ter bestemder plaatse, waar ze drie maanden lang kind in huis zullen zijn. Geen groter vreugde zullen ze hun pleegouders kunnen geven dan door te zorgen, dat ze na hun vacanite hier terug kunnen gaan naar hun ouders met blozende vangen van gezondheid en een dankbare herinnering aan ons land, zoals zovele oudere Weners die nog bewaren aan hun eigen tijd in „Holland". gereed ligt, zou men nog met toe kun nen komen. Maar een van de belang rijkste punten van een gedeeltelijke her ziening zal zjjn het tegemoet komen aan de dringende eis om het parlementair apparaat uit te breiden. Reeds vóór de verkiezingen van 1952 leefde dit verlan- gen al heel sterk maar de Eerste Kamer ging toen niet met deze en andere wij zigingen in de Grondwet accoord. Sinds dien is nog duidelijker gebleken dat de huidige politieke werkzaamheden veel meer deskundigen eisen, terwijl ook ge regeld een groot aantal Kamerleden voor internationale contacten in het buitenland moet vertoeven, die men dan hier mist. Het meest waarschijnlijke is dat wij het volgend jaar een Tweede Kamer van 120 leden zullen gaan kiezen, waar na dan ook de Eerste Kamer 60 leden zal gaan bevatten. In het voorlopig ver slag van de Eerste Kamer op de alge mene beschouwingen der Rijksbegroting is onlangs reeds de wens naar voren ge komen dat de verhouding in het aan tal leden tussen Eerste en Tweede Ka mer dezelfde zou blijven. De regering heeft met de senioren van het parle ment terzake contact gehad. (Van onze correspondent) Naar wij van de zijde van de B.B.- organisatie vernemen is de B.B. lande lijk overgegaan tot het aanwerven van vrijwilligers die zullen worden onder gebracht in vaste hulpgroepen, welke bij eventuele watersnoodrampen e.d. di rect kunnen worden ingeschakeld. Bij de Decemberstorm, welke kort voor Kerstmis zoveel schade heeft aan gericht in de Biesbosch en andere stre ken van West-Brabant heeft bedreigd, is men tot de bevinding gekomen dat het systeem om vrijwilligers wanneer dit nodig is met mdiowagens e.d., op te roepen uiteindelijk toch nog te veel vertraging oplevert. Men is bij de B.B. echter gebonden aan het inschakelen van uitsluitend vrijwilligers, omdat alleen in oorlogs tijd de B.B.-ers kunnen worden opge roepen als reserve-dienstplichtigen. Men heeft nu besloten onder de vrijwilligers vaste groepen te vormen, die hun uit rusting deels moe naar huis krijgen en in geval van algemene oproep in zeer korte tijd plaatselijk zich bij hun B.B.- centrum kunnen meiden, waar zij met verder materieel worden uitgerust en direct kunnen worden uitgezonden. Een besparing van enige uren is daarmee zeker verkregen. In de belangrijke B.B.-centra in Brabant is men reeds zover dat deze groepen vrijwel zijn gevormd. de loop van de dag vertoond zjjn, zij medegedeeld, dat zij geen van allen uitmuntten door oorspronkelijkheid, ook niet de bekroonde films: Assepoester (Geesink), Parels (Cefima) en Brikkie Union (Geesink). Welbeschouwd voldoet naar onze mening de film Parels meer aan de eisen, die men een reclamefilm moet stellen dan die poppengrapjes van Geesink, die herhaaldelijk in gemeen plaatsen vervalt als opgeblazen wangen en uitpuilende schoorstenen en boven dien alleen maar tafereeltjes vertoont zonder een zweem van rhythmiek. De poppentechniek hebben de heren van Dolly wood nu wel onder de knie, maar de film doorbreekt die techniek toch maar zelden. Wat vrijwel in alle reclamefilms ir riteert, is de nadrukkelijkheid, waar mede de vrouwelijke en mannelijke commentators de waren aanprijzen, in nauwgezette navolging van slechte Amerikaanse exempels. Behalve na drukkelijk is de commentaar boven dien meestal overdadig. Dat schaadt omdat het irriteert. Men dient ook spjaakgebjeken te vermijden en ver keerde uitspraken als: „Je fliegt door de was heen", want ook dat is alleen maar hinderlijk. Bepaald ondraaglijk zijn woorden als „kores-pondentie", zijnde een subtiele woordspeling op correspondentie op Kores-papier. Een van de aardigste filmpjes kwam uit Zwitserland, waar Cefima, om re clame te maken voor een merk huid crème, een poes in de hoofdrol zet, zon der dat men het dier te zien krijgt. Zij is namelijk identiek met de camera, die in bomen klimt, speurtochten onder neemt in badkamers en de ervaringen bovendien met aardige rijmen onder steunt. Van zo'n filmpje valt meer te leren dan b.v. van de Belgische inzen dingen, die een hilariteit verwekten, welke weinig geschikt is om de befaam de „boodschap" goed over te brengen. Vooralsnog blijven wij volhouden dat de reclamefilm het allereerst hebben moet van zijn kwaliteit als film, hetgeen leidt tot de conclusie, dat de filmer meer te vertellen moet hebben dan de opdrachtgever. Waar deze stelling wordt gerespecteerd, komen betere resulta ten voor de dag dan wij doorgaans te zien krijgen. Dbg. De Haarlemse Rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in een aantal zaken betreffende diefstallen, helingen en verduisteringen, die tezamen bekend staan onder de naam Schipholaffaire. De meesten van de zestien verdachten wer den conform de eis veroordeeld. De vier brandwachten M. J. J„ J. F. D., H. W. S. en P. K. werden conform de eis wegens heling tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De rechtbank vonniste H. H. J. wegens heling tot vier weken gevangenisstraf en K. F. H. S. tot vier maanden. Tegen deze laatste verdachte was tien maan den geëist. De magazijnbediende M. W., een der hoofdbeschuldigden, werd we gens heling en verduistering van een aantal gouden horloges veroordeeld tot in totaal negen maanden gevangenis straf. Er was een jaar en drie maanden tegen hem geëist. Twee expeditieknech ten, A. B. en F. T„ zagen zich conform de eis veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf wegens diefstal van hor loges. Een andere expeditieknecht A. F. kreeg vijf maanden. Tot slot werden vijf mannen veroordeeld wegens dief stal van sterke drank. Conform werden A. T. en G. P. tot een geldboete van f 50 veroordeeld. Voor P. R. luidde het vonnis tien dagen gevangenisstraf, voor M. K. drie weken voorwaardelijk met een geldboete van f50, terwijl J. T„ te gen wie twee maanden gevangenisstraf was geëist, werd veroordeeld tot zes we ken met aftrek. Omdat iedereen over de uitverkoop sprak, herin nerde ik mij ineens dat ik best nog een overhemd zou kunnen gebruiken. Weliswaar werd mijn geestdrift enigszins getem perd toen ik vernam dat er hele fabrieken waren die het ganse jaar door alleen voor de uitverkoop werken als men alle schijn in de wereld aan de kaak gaat stellen wordt het ook vervelend maar ik slaagde er ten slotte toch in over deze barre econo mische onthulling heen te stappen. Toen ik het kledingstuk eenmaal veroverd had wilde ik het ook meteen aantrekken. Want een overhemd ko pen en het dan in de kast hangen vind ik van gelijke verderfelijkheid als een fles jenever aanschaffen om hem te bewaren tot de Kerstdagen. Dat dóe je niet. Ik heb mijn streepje dus meteen om de leden gehangen gisteren. En nu voel ik de niet meer te bedwingen neiging een stukje te schrijven. Een bóós stukje. Dezelfde neiging, dunkt me, die u, als poten tiële ingezonden-stukken-schrijvers, moet bespeuren als u het niet eens bent met minister Staf, de KNVB of onze hoofdredactie. Alhoewel dat laat ste nauwelijks mogelijk is. Maar goed. Ik ben boos. En aange zien ik niet vermag in te zien, dat boze stukjes alleen „uit uw pen" mo gen ontspruiten laat ik er vandaag eens een uit mijn pen vloeien. Welnu, ik ben boos op de overhem den-fabrikanten. Niet omdat hun tex tiel niet deugt maar omdat zij de kledingstukken waar ik het nu over heb immer zo onbarmhartig grondig inpakken. Ten eerste dat cellophaan. Waarom moet er cellophaan om een overhemd? Is het leven al niet worsteling genoeg? Vervolgens dat mica-binnen- boordje. Waarom moet i k dat er uit peuteren? Maar vooral die spelden. Ik zou de man wel eens willen ontmoe ten die ze er in pleegt te steken. Hij verdient óf een afdoende kastijding óf de Nobelprijs voor sadisme. Welk zinnig mens steekt zoveel spelden zó in een overhemd dat men er kop noch punt van kan terugvinden. Waarom die louche, achterbakse ma nier van doen? Ik heb nog nooit een nieuw overhemd ontward zonder met bebloede handen uit de strijd te ko men. Ik heb nog nimmer een nieuw overhemd aangetrokken zonder dat een verwaarloosde speld mij onver hoeds in het vlees drong. Waarom? Waarom neem ik dat. Waarom neemt u dat. Waarom stelt men over dit spelden-euvel geen vragen in de Tweede Kamer? Aan minister Staf bijvoorbeeld. Waarom wel te strijden tegen de prikkel-lectuur en niet tegen het prikkel-overhemd? Het zijn vra gen, die mij eens van het hart moes ten. En de redactie dank ik voor de verleende plaatsruimte. Dinsdagavond hebben de Leidse bak kers in gezelschap van hun echtgenoten vergaderd over de vraag of het al dan niet wenselijk is in de toekomst het broodbedrijf drastisch te saneren en ge zamenlijk een grote fabriek te bouwen, waar iedere bakker zijn brood zou kunnen laten bakken. Men kwam overeen dat centralisatie in groepsver band noodzakelijk is. Er werd uit de vergadering een commissie gevormd, die de mogelijkheden zou bestuderen. Het plan om tot stichting van een grote bakkerij te komen werd zeer sceptisch ontvangen. De klantenruil op vrijwillige basis maakt echter meer kans om ver wezenlijkt te worden. Op het Franse ministerie van buitenlandse zaken zijn thans officiële klachten ontvangen van Denemarken, Noorwegen en Luxemburg' over de storende werking van Radio Europa, de nieuwe zender in Saarland. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde, dat het radiostation in Saar land aan het experimenteren is en dat de Franse regering aan de Saarlandse autoriteiten heeft verzocht de ingediende klachten te bestuderen en te streven naar verbetering. Officieel is aan Radio Europa geen golflengte toe gewezen en daarom zoeken de organisatoren zelf maar een passende frequen tie. Sinds 4 Januari opereert het station op een golflengte, zeer dicht bij die van Radio Luxemburg. Het groothertogdom heeft zich derhalve aangesloten bij de protesten van de Scandinavische landen, die Radio Europa een „pira tenzender" noemen. Het nieuwe station, dat geheel op commerciële basis zal werken, wordt geëxploiteerd door de Saarlandse Radio en Televisie- Maatschappij. n het beroemde boek: „De geschiedenis der oecumenische bewe ging" zegt de schrijver, John Th. Mc. Neill, dat de hervormers de vernieuwing beoogden, en niet de scheuring van de Kerk, en dat zij hoopten op haar hereniging. Van de waarheid dezer woorden is men tegenwoordig zowel in reformatorische als in katholieke leidende kringen overtuigd, zij het met een nadere verklaring van enkele de tails. Vooral sinds de tweede wereldoorlog is er een grote en verblijden de wijziging gekomen in de onderlinge verhouding. Niet alleen hebben ernstige studie en een open, eerlijk gesprek het wederzijds begrip bevorderd, er is ook over en weer opr.echte waardering gegroeid voor elkanders standpunt. Dit heeft aan beide kanten het niet te onderschatten voordeel opgeleverd van een diepere bezinning op de wezenlijke inhoud van het Christendom, waarmee een duidelijk waarneembare verrijking van geloofsinzicht en zelfs van geloofsleven gepaard gaat. De vroegere uitsluitend-apologetische, vaak afwijzende en meestal polemiserende hou ding behoort gelukkig tot het verleden. Het laatste nummer van de Bazuin vraagt in een artikel, getiteld: Lichtpunten in de nieuwe tyd: „Kunnen wij genoegen nemen met een afweerhouding tegenover mensen, die wij met ons verbonden weten door geloof en doop, door de gehoorzaamheid aan het Woord des Heren? Laat men toch goed ver staan, dat een oecumenische houding niets te maken heeft met een modegril of een bevlieging; zij is het resultaat van gelovige bezinning, en daaraan ontleent zij bij voortduring haar kracht om te zegevieren over teleurstellingen, over de zucht naar „resultaten" en over velerlei kleinmoedigheid." Terecht wijst het blaa er verder op, dat de veranderde mentaliteit tot uiting komt in een verhoogde belangstelling der katholieken voor liturgie en Bijbel, in een verlevendigd en verdiept Kerkbewustzijn en verantwoordelijkheidsbesef voor de talrijke afzijdigen, vooral echter in een groeiende oecumenische gezindheid. Er is een ontwikkeling gaande in Gods Kerk, waarvoor niemand onverschillig mag zijn en die tot grote dankbaarheid stemt. Zij legt ons echter tevens de plicht op van ernstige zelfbezinning op de vraag, of ons gedrag de stille werk- .zaamheid van Gods Geest niet belemmert. Wij zullen een open oog moeten krijgen voor wat in verleden en heden de toenadering tot onze mede-christenen in de weg heeft gestaan en nog staat. Naastenliefde eist ook, dat wij het de ander niet moeilijk maken ons te achten en lief te hebben. Wij zullen ons moeten doordringen van het feit, dat de Kerk, die altijd de heilige en smetteloze Kerk moet heten, toch ook „de Kerk der zondaren" is, en die zondaren zijn wij. Onze zwakheid en zondigheid hebben niet zelden een ongunstige weerslag op het geloofsleven zelf. Wanneer de katholieke Kerk niet die overtuigings- en werfkracht uitoefent, die zij naar Gods bedoeling moet hebben, dan is dat onze schuld. Die schuld moeten wij eerlijk en ruiterlik durven bekennen. Alleen op die wijze zal de overtuiging, dat het herstel der verbroken eenheid slechts mogelijk is door de terugkeer der afge scheidenen tot de éne Moederkerk, ons in nederigheid en bescheidenheid aansporen tot het juiste beleven dezer Bidweek. Aan de goede trouw onzer protestantse mede-Christenen mogen wij niet twijfelen. Dit besef is een rijke verworvenheid van onze tijd. Dat zij desondanks dwalen is zeker niet hun persoonlijke schuld. Mogen een onberispelijk ge drag onzerzijds en een vurig gebed hun de genade verwerven de weg- terug te vinden naar de oorspronkelijke eenheid. Volgens een bericht van het Deense dagblad „Berlingske Tidende" zou deze maatschappij zijn opgericht met het geld van de fameuze Griekse reder Ari- stoteles Onassis, de Zweedse industrieel Axel Werner-Grent en de Franse „paar- denkoning" Boussac. Denemarken en Luxemburg hebben zich tot dusver be perkt tot protesten, maar in Oslo schijnt men te overwegen de kwestie voor te leggen aan het Internationaal Gerechts hof in Den Haag. Een woordvoerder van de Saarland se Radio- en Televisie- Maatschap pij heeft naar aanleiding van de pro testen verklaard, dat zijn maatschap pij reeds in 1952 van de Saarlandse regering en van de officiële Saarland se omroep toestemming heeft gekre gen om eigen televisie en radiozen ders, voorlopig op commerciële grondslag, te vestigen. De organi satoren streven ernaar om mettertijd de zenders te doen werken onder de auspiciën van de Raad van Europa. De woordvoerder zei verder, dat de technici thans maatregelen hebben ge nomen om te voorkomen, dat enige zenders in Europa, met uitzondering van die van Luxemburg, door Radio Euro pa gestoord kan worden. Radio Luxem burg evenwel heeft van de inte. natio nale golflengte-conferentie in Kopenha gen evenmin de beschikking over een frequentie gekregen als Radio Europa. Als het de bedoeling van Radio Lux emburg is, aldus de woordvoerder, om ons in een zenuwoorlog te wikkelen, dan zal blijken, dat wij de sterkste zenuwen hebben. Ten aanzien van de aanvallen, die ook de Saarlandse pers op de nieuwe zender heeft gedaan, verklaarde hij, dat men in Saarland het bezit van twee zenders, een voor politieke en een voor reclame-doeleinden op prijs moest stellen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen a.i. heeft aan ieder der componisten C. de Groot te 's-Gra- venhage en H. Godron te Bussum een opdracht verleend tot het componeren van een orkest-suite voor een normaal bezet symphonie-orkest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3