K.W.G. vraagt nog enkele weken uitstel Toch ruimer treinvervoer voor militairen? Minister LUNS dementeert de Indonesische beschuldigingen Militaire overheid herziet lijst van opneemplaatsen Britse douane legt beslag op generaal Gruenther's uniform Eerst verder intern beraad over het Mandement Onverstandig woningbouwbeleid Politieke spanning rond liftkwestie Geen aanleiding voor subsidie Amerikaans toestel in Korea beschoten Toestand niet gevaarlijk Ongeduldige .lifters mogen op eigen gelegenheid naar kazerne terug Toestand Wilhelm Pieck ernstig? weer HERVATTING EENHEIDSGESPREK Dooi tijdens weekeinde Kind verdronken GEEN INFILTRATIES IN DE A nthracietvoorziening Antwoord van minister aan Kamerlid Rivierengebied Bruiloft op tijdelijk eiland Kekerdom VRIJDAG 21 JANUARI 1955 o 78sfe JAARCANC No. 26200 Bij aanvaring in haven van Rotterdam Rat in de wieg WALLEN JUMPERS-VESTEN ADVERlfcNIlfclARIfeé 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 BUREAU SMEDESTRAAI b - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. In verschillende plaatsen van ons land is een ernstige stagnatie, zo niet stilstand, in de volkswoning bouw ingetreden. Vele gemeentebestu ren en woningbouwverenigingen zitten met geheel „bouwrijpe" projecten, maar kunnen er niet in slagen, deze tot uit voering te brengen; het toegewezen bouwvolume wordt dan niet gereali seerd. Wat is daarvan de oorzaak? Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting oefent controle uit op de prijzen, welke door de aannemers bij de aanbestedingen worden gevraagd. Men heeft daarvoor normen vastge steld, welke gelden voor de berekening der maximaal toelaatbare aanneemsom. Dit toezicht is nuttig en noodzakelijk, omdat door de spanning op de bouw markt, bij openbare aanbestedingen de concurrentie niet zodanig is, dat aan genomen mag worden, dat deze zonder meer een aanvaardbare prijs zullen op leveren. Waar de gemeentebesturen dagelijks geconfronteerd met de gevol gen van de woningnood eerder ge neigd zijn om over financiële bezwaren heen te stappen als er maar woningen gebouwd worden, fungeert het departe ment als een meer objectieve instantie voor wie bij de beoordeling der bouw prijzen pok het economisch motief geldt. De druk van het departement is nodig om te voorkomen dat de bouw prijzen in een spiraal terecht komen waarbij aanneemsommen, welke meer ruimte laten voor het betalen van zwar te lonen, weer gevolgd worden door een verdere stijging der bouwkosten. Het is dus welbewust en met goede bedoelin gen dat er door het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting druk wordt uitgeoefend op de bouwprijzen. De in de kringen der gemeenten en woningbouwverenigingen vrijwel alge meen gehoorde klacht is echter, dat het departement zijn normen niet heeft aangepast aan de stijging van de lonen en der materiaalprijzen. Na gehouden aanbesteding blijkt de laagste inschrij ver vaak nog zó ver boven de door het departement als redelijk aanvaarde prijs te liggen, dat schier onoverko melijke moeilijkheden ontstaan. Soms bedraagt het verschil tussen de theo retische en feitelijke bouwkosten 3000 per woning! Er kan dan van bouw niets komen. Is het verschil geringer, dan gaat men op het bouwplan bezuinigen. In dit verband is het dienstig om te citeren hetgeen het kamerlid, van de K.V.P. de heer Van 'Vliet bij de be handeling van de begroting voor Weder opbouw en Volkshuisvesting naar vore bracht „Vele gemeentebesturen zittenmet bouwplannen voor woningwetwoningen, die niet kunnen worden gerealiseerd, omdat de bouwkosten die ervoor moe ten worden betaald, hoger liggen dan volgens de normen van het Departe ment toelaatbaar zijn, normen even wel die niet op de prijsver hogingen in de bouwwereld zijn af gestemd. In andere gevallen wordt, om toch maar te kunnen bouwen, soms lustig aan de plannen geknoeid. De wo ningen worden nog pen stukje verder uitgekleed of qualitatief verslechterd. Een prachtig staaltje daarvan, aan de practijk ontleend, kan ik mededelen, dank zij een brief, welke ik een dezer dagen van een gemeentebestuur ont ving. Dat gemeentebestuur klaagde over het feit, dat het niet tot gunning van woningwetwoningen kon komen, om dat de laagste inschrijfprijs hoger lag dan de toegestane curveprijs. Ze zou den alleen tegen de toegestane curve- prijs gebouwd kunnen worden, wanneer de volgende bezuinigingen werden aan gebracht: 1. zeer licht kozijnhout, 2. geen enkel stoepje meer, 3. geen enke le scheiding achter de woningen, 4. ce- mentvloeren, 5. vereenvoudiging, zoals t.a.v. het rioleringssysteem (b.v. 30 wo ningen op één leiding), 6. lichter vloer hout dan het gebruikelijke, 7. imitatie materialen, 8. aftimmering verminde ren, 9. dennenhout in plaats van vu renhout etc. 10. voor de landelijke be bouwing funeste wijziging van de blok jes in rijenbouw." Men kan het volkomen eens zijn met de conclusie van de heer Van Vliet, dat, wanneer zulk soort van woningen moet worden ge bouwd, dank zij de politiek van het betrokken departement, een glad ver keerde politiek wordt gevoerd. Immers, voor een lagere kostprijs krijgt men een minderwaardig product en de be zuinigingen op constructie en materiaal zullen zich in latere jaren in de onder houdskosten dubbel en dwars wreken. Minister Witte moest toegeven dat gevallen, zoals door de heer van Vliet ten tonele gevoerd, inderdaad voorko men. Tiet departement waakt ook tegen het „uitkleden" van woningen en het betrokken gemeentebestuur liep volgens minister Witte de kans dat de wonin gen, waarop aldus bezuinigd werd, te gen de nieuwe prijzen niet door het de partement zouden wordqn aanvaard. Dit betekent, dat de woningen niet zul len worden gebouwd. De minister voeg de daar nog aan toe, dat de druk op de prijzen er niet toe geleid heeft, dat het totale volume aan woningwetwonin gen niet werd gehaald. Wij zijn er allerminst zeker van, dat de minister wanneer de huidige si tuatie onveranderd blijft voortduren binnenkort nog een zelfde geruststellen de verklaring kan afgeven. In verschil lende gemeenten is de volkswoningbouw practisch tot stilstand gekomen en waar nog woningwetwoningen worden aanbe steed, leidt de gedragslijn van het de partement er toe, dat de vrijwel overal optredende prijsverschillen worden over brugd door het aantasten van hetgeen men voor een volkswoning uit oogpunt van constructie en woongerief redelijk en wenselijk heeft geacht. Men ziet dus in een periode, waarin men algemeen en terecht hoort spre ken van stijgende welvaart in ons land, een overheidsbeleid dat resulteert in een aantasting van het woonpeil voor de brede lagen der bevolking. Omdat dit niet de bedoeling kan zijn van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mag worden ver wacht, dat de minister erin zal slagen een zodanige nuancering te brengen in de normen welke zijn departement bij de beoordeling der aanneemsommen hanteert, dat de bouw van aan redelij ke eisen voldoende woningen tegen aan vaardbare prijzen weer mogelijk zal Worden. (Van onze weerkundige medewerker) De vorst heeft ondanks verschillende depressieaanvallen nog steeds kans ge zien zich staande te houden, maar aan de aanvallen die zich nu gaan voordoen zal Koning Winter niet meer het hoofd kunnen bieden. In Schotland en Enge land stroomt vandaag al veel zachtere oceaanlucht met regen binnen. Komen de nacht is ook in ons land sneeuw of regen te verwachten, gevolgd door een stijging van de temperatuur en naar Zuidwestelijke richting draaiende wind. Hier komt nog bij dat de rug van hoge luchtdruk zich over Duitsland en Scan dinavië verder in Oostelijke richting verplaatst. Door deze ontwikkeling mogen wij voor de komende dagen een inzetten en ook een doorzetten van de dooi verwachten, waarbij enige regen zal vallen. gesteld om de besprekingen nog enige weken uit te stellen. Uit de brief, waarin dit voorstel is vervat, blijkt echter, dat men niet bereid is afstand te doen van het tot dusver ingekomen standpunt omtrent de eigenlijke basis van het gesprek. De heer Ruygers c.s. willen de par tijpolitieke eenheid er geheel buiten laten. Voor de K.V.P. is dat juist het punt waar het om gaat. Wel wil men het gesprek in principe weer opne men. De volgende maand houdt de P. v. d. A. een congres, waarop de plaats van de katholieken in die partij onge twijfeld ter sprake komt. Het intern beraad over het Mandement van de bisschoppen is, zoals de katholieken in de P. v. d. A. laten weten, nog steeds niet beëindigd. Het lot van de Katho lieke Werkgemeenschap hangt met dit intern beraad ten nauwste samen. Wan neer men daarover tot een conclusie is gekomen, zal men mogelijk zijn houding tegenover de beide andere delegaties van het eenheidsgesprek gemakkelijker kunnen vinden. Tengevolge van de aanvaring van de Duitse lichter „Rheinfahrt 137" met het m.s. „Overijsel" in de Rotterdamse haven ter hoogte van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij is een anderhalf jarig kind overboord geslagen en ver dronken. Zijn moeder, die eveneens in het water terecht kwam, kon worden gered. De schepen zijn door de mist in aan varing gekomen. De schippersknecht van de lichter zag het ongeval aanko men en waarschuwde zijn vrouw en kinderen. Toen de botsing kwam, sloeg niettemin de vrouw met het achttien maanden oude kindje in haar arm overboord. Zij werd door een handrei king gered, doch haar zoontje ver dronk. (Van onze parlementaire redacteur) De katholieken in de P. v. d. A. heb ben tenslotte toch geantwoord op de uitnodiging van de K.V.P. tot hervat ting van het eenheidsgesprek. Men heeft de beide andere delegaties voor- regeling in deze richting zou kunnen leiden. Een dergelijk vrij drastisch besluit zou echter meebrengen, dat een voor ziening als die van liftplaatsen prac tisch overbodig wordt. Het liftverbod zou weliswaar in deze situatie gehand haafd blijven, maar bij bedoelde ver ruiming van de faciliteiten voor het reizen per trein zou de behoefte aan en de belangstelling voor de opneem- plaatsen wel minimaal worden. In dit verband is dan ook moeilijk te plaat sen, dat generaal Buurman van Vreeden en de bevelhebbers van de territoriale districten zich juist in een verbetering van de regeling der opneemplaatsen begeven hebben, zoals wij elders in dit nummer melden. Bij de legervoorlich- tingsdienst is niets bekend van plannen zoals thans aan de minister worden toegeschreven. Zeker is wel, dat de zaak bij een tweede interpellatie-Vermeer politiek kan gaan spannen; de verruiming van de reismogelijkheden per trein zou hierin vermoedelijk wel een oplossing kunnen brengen. De minister kan dan zijn liftverbod handhaven, doch daar tegenover een belangrijke faciliteit stellen. Het verlenen van een dergelijke faciliteit zou echter vanwege de finan ciële consequentie een kwestie van de ministerraad zijn. De kosten hieraan verbonden belopen, zoals bekend, rond drie millioen gulden. (Van onze Haagse redacteur) Het communiqué dat de legervoor- lichtingsdienst heeft uitgegeven over veranderingen, die worden aangebracht in de keuze van en de regeling rond de zgn. opneemplaatsen, duidt er op, dat de legerleiding gepoogd heeft tegemoet te komen aan de wensen, die in brede kring leven ten aanzien van een be tere voorziening bij het vervoer van militairen door automobilisten. Met deze nieuwe regeling zijn inmiddels moeilijk te rijmen de in Den Haag circulerende berichten als zou minister Staf in tegenstelling tot zijn medede ling bij het Kamerdebat in December j.l. thans bereid zijn de mogelijkheid van vrij vervoer voor de militairen uit te breiden en wel tot 24 keer per jaar. Men meent dat o.a. een onderhoud, hetwelk Donderdag heeft plaatsgevon den tussen de bewindsman en zijn geestverwant de heer Tilanus, tot een Men kan in het algemeen niet zeggen, dat er bij de detailhandel zo goed als geen Nederlandse anthraciet als huis brand te verkrijgen is. Aldus antwoordt minister Zijlstra op vragen van het Tweede Kamerlid Reuter (C.P.N.) De aanvoer van Nederlandse anthraciet is niet geringer geweest dan in de over eenkomstige periode van het voorgaan de stookjaar. De grote importen, die elk jaar nood zakelijk zijn ter voorziening in de be hoefte aan anthraciet en die inderdaad voor de meeste soorten belangrijk hoger in prijs zijn dan de Nederlandse anthra ciet, vinden hun oorzaak in de beperkte inheemse productie-mogelijkheden. Daarbij komt, dat de vraag naar an thraciet toeneemt. De minister ziet geen aanleiding, de verkoopprijs van buitenlandse anthra ciet te verlagen tot de prijs van het Nederlandse product, ook niet door middel van subsidie. De verwezenlijking van de grondslagen van de E.G.K.S. maakt dit trouwens onmogelijk. (Van onze correspondent) Voor verschillende gebieden in West- Europa wordt nog meer sneeuw en regen voorspeld, maar voor de Neder landse rivieren betekent dit geen le vensgevaarlijke belasting. Het duurt namelijk enkele dagen voor dat water ons land bereikt. In de loop van van daag worden echter de topstanden voor Lobith, Nijmegen en Arnhem verwacht. Voor Deventer wordt dit Zaterdag of Zondag. Dan is het leed geleden en zal het water de eerste dagen snel zakken. Mocht er dan nog meer water van boven af komen, dan hebben de rivieren reeds een aanzienlijke hoeveel heid van hun wateroverlast geloosd. De Donderdag en de Vrijdagmorgen zijn rustig verlopen aan het rivieren- front. De bijzondere riviercorrespon dentie behoefde niet in actie te komen, want de dijken blijken overal in goede staat. Van gevaar is geen sprake en het leven gaat zijn gewone gang. In Keker- dom, onder de rook van Nijmegen, werd in de watervlakte opgewekt een huwelijksfeest gevierd. De bruid zag de rijtuigen wel niet verschijnen, maar in haar smetteloze witte bruidsjapon kon zij letterlijk in het huwelijksbootje stappen om met haar bruidegom naar het kerkje van Kekerdom te varen, waar het water ook aan het trapportaal staat. Na de inzegening van het huwe lijk voer mijnheer pastoor de water vlakte over om een nieuwe wereld burger te gaan dopen, die op een eilandje het levenslicht aanschouwde. nabij de Rijksweg. De mogelijkheid van verdere verbetering in de ligging der opneemplaatsen zal worden onderzocht in overleg met gemeentebesturen en rijkspolitie. Voorts is bepaald, dat niet meer in colonne Zal worden teruggemarcheerd naar de kazerne. Zij die niet langer op de opneemplaats willen blijven wach ten, kunnen, na zich afgemeld te heb ben heengaan. In overweging is voor enkele zeer speciale gevallen, bijv. de legerplaats bij Oirschot, vervoer van rijkswege mogelijk te maken van ka zerne of legerplaats naar de opneem plaats. De nieuwe opneemplaatsen zijn: Alkmaar: Geestersingel; Den Helder: Stationsplein; Eindhoven Noord: Bos dijk (splitsing rijkswegen naar Nij megen en 's-Hertogenbosch)Eindho ven Zuid: Floraplein, Maastricht: Meerssenseweg bij verkeersplein Noord; Venlo: Oostelijke uitgang van de Maasbrug; Weert: plein nabij brug over de Zuid-Willemsvaart. Het ligt in de bedoeling van de mi litaire autoriteiten nog meer opneem plaatsen, die ongunstig voor het liften liggen, te verplaatsen. Zo heeft men bijv. thans ook de opneemplaats aan de Papaverweg in Amsterdam-Noord verplaatst naar Papaverweg-hoek Klap- roosweg, waardoor hij aan de grote weg is komen te liggen. In de nacht van Woensdag op Don derdag heeft de familie H., die een zolderverdieping aan de Haarlemmer straat te Leiden bewoont, de schrik var. haar leven gehad. In het holst van de nacht werd het gezin gealar meerd door het aanhoudend gehuil van een half-jarige baby. De vrouw stapte uit bed met de bedoeling het kind wat te sussen en draaide het licht aan. Tot haar ontzetting zag zij op dat moment een grote rat uit de wieg springen, waarin de baby te rusten was gelegd. Het kind bleek van de ongenode gast verschillende verwondingen aan het gezicht en de vingertjes opgelo pen te hebben en moest in het Acade misch Ziekenhuis behandeld worden. In een bespreking van de Nederland se territoriale bevelhebber met de vijf territoriale bevelhebbers over de kwestie van de opneemplaaten is de gehele lijst van opneemplaatsen zorgvuldig nage gaan. Hierbij bleek, dat meer dan de helft der opneemplaatsen aan de grote wegen is gelegen. Waar mogelijk wer den verbeteringen aangebracht. In ver scheidene garnizoenen kon de opneem plaats dichter bij de grote wegen of langs een grote weg worden geprojec teerd. Dit was het geval in Alkmaar, Den Helder, Eindhoven, Maastricht, Venlo en Weert. In Assen zal een derde opneem plaats worden ingesteld, n.l. in de Bei- Ierstraat nabij de H.B.S. Voor de vlieg basis Ypenburg zal eveneens een op neemplaats worden ingesteld en wel Dini Bekker uit Kekerdom en Willy Leygraaf uit Mil- lingen hebben zich niets van de hoge waterstand in de Waal aangetrokken en zijn gisteren in het huwelijksbootje gestapt. Hier helpt de bruidegom de bruid, om uit het letterlijke huwe lijksbootje te stap pen, op weg naar het figuurlijke. Eindelijk is het dan zover, dat de mens de kroon op het werk van zijn geest wenst te zetten door het bouwen van een nieuwe toren van Babel. Wel iswaar is het niet de opzet v.d. bouw heren om tot in de hemel te reiken, maar men wil toch een goed eind in de goede richting komen. Voorlopig stelt men zich tevreden met de strato sfeer. De toren, die men in Amerika waar anders? wil bouwen, zai een hoogte moeten bereiken van ten minste elf kilometer, oftewel elf dui zend meter, oftewel bijna twee duizend meter hoger dan de hoogste berg ter wereld, de Sïount Everest. Het plan is afkomstig van de voor zitter van het Genootschap van Inge nieurs van New York, ir Herman. Hij heeft president Eisenhower in een brief de voordelen van een dergelijke toren uiteengezet. Boven op de toren zou een groot platform moeten worden aange bracht, dat dienst kan doen als vlieg veld voor straaljagers. Dit heeft het voordeel dat de jagers niet eerst hoeven te stijgen om de juiste defensiepositie in te nemen. Er gaat geen tijd verloren om op de goede hoogte te komen. Maar daarmee is de reeks voordelen nog niet uitgeput. Aangezien de top van de toren in de stratosfeer uitkomt, en dus boven de wolken verheven is, zul len de daar gestationneerde jagers kun nen opereren vrijwel onafhankelijk van de weersomstandigheden. Bovendien zouden vanaf de toren raketten kunnen Advertentie Volgens onbevestigde berichten zou de president van Oost-Duitsland Wil helm Pieck een beroerte hebben gehad en stervende zijn. Reeds twee jaar ge leden was Pieck ernstig ziek, doch toen herstelde hjj in een Russisch sa natorium. Volgens deze berichten uit Oost-Berlijn zouden verscheidene voor aanstaande doktoren naar het kasteel „Niederschönhausen" zijn ontboden, de residentie van Pieck in Oost-Berlijn. In Westelijke kringen kon vooralsnog geen bevestiging van deze berichten worden verkregen. Het plan is ongetwijfeld groots, om niet te zeggen fantastisch. Maar in zijn schrijven aan president Eisenhower heeft Ir Berman niet gerept over de enorme koude die boven op het plat form moet heersen. Men behoeft daar voor slechts te denken aan de enorme uitrusting die de Hillary-expeditie mee moest nemen om zich warm te houden. Bovendien zal de toren een bijzonder kwetsbaar object vormen voor vijan delijke aanvallen. En door de grote hoogte zal de top van de toren bij storm weer wel heftig heen en weer gaan zwaaien. Niettemin dient vermeld te worden, dat ir. M. Berman, de geeste lijke vader van het torenplan, als een ernstig en bijzonder serieus weten schapsmens bekend staat. (tot Zaterdagavond) Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk harde naar Zuid-West rui mende wind. Flinke stijging van temperatuur. Zon: 8.38-17.10. Maan: 7.36-15.40. België De minister van Buiten landse Zaken, Paul-Henri Spaak, is per vliegtuig in Noorwegen aangekomen. Op het vliegveld pleitte hij voor de toe treding van Noorwegen en Denemarken tot de West-Europese Unie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1