BESLUIT VAN MINISTER STAF VRIJ VERVOER eens per veertien dagen Verkieslijker dan verhoging van soldij I Grote stukken land lopen onder water bij Zutphen J JONGSTE DOCHTER VAN BEIERENS ONGEKROONDE KONING GETROUWD m Sociale en persoonlijke zorg Bejaarde man en huishoudster in Doetinchem vermoord Liftverbod blijft gehandhaafd Oslo schrikt wakker door luchtalarm Dooi zet door K.N.P. wenst geen uitstel Poolroute Canada- Amsterdam Slachtoffers deerlijk verminkt in hun woning aangetroffen liet weer EENHE1DSGESPREK K.V.P. nog*in beraad ZATERDAG 22 JANUARI 1955 78ste JAARGANG No. 26201 Minister Staf heeft'bepaald, dat de verstrekking van vrij vervoer aan ongehuwde dienstplichtigen zodanig zal worden uitgebreid, dat zij daarvan eens per veertien dagen, indien zij bewegingsvrijheid hebben gebruik kunnen maken. De minister deelt dit mede in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Deze brief luidt als volgt: VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BV DRAGEN I— Amerikaanse Constella tion verongelukt Geen hockeywedstrijden Sociaal commentaar 'jee BARTEIJORISSTR. HAARLEM-TEL 13439 rmi<74 FALCON GABARDINEJASSEN BVJRfcAU SMEDESTRAAl 5 HAARLEM. Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk. Breestraai 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: leeuwnriklaan SC Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Or» H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlfcNlifclARIfcP 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds iel. 21544 „Naar aanleiding van de beschouwin gen, welke in de Tweede Kamer wer den gehouden in verband met de inter pellatie van de heer Vermeer en de behandeling van de door deze afge vaardigde voorgestelde motie, heb ik nogmaals nagegaan in hoeverre door mij verder kan worden tegemoetgeko men aan het door de meerderheid van uw collega uitgesproken verlangen. Ook na herhaalde zorgvuldige over weging kan ik er niet toe overgaan het verbod, waarbij militairen wordt verboden om op de openbare weg door woord of gebaar te verzoeken om een lift, c.q. zich daartoe op te stellen ter zijde van de openbare weg, in te trek ken. Door mij werd reeds toegezegd het aantal malen, dat vqor rijksrekening kan worden gereisd, uit te breiden, ter wijl ik toezegde, dat particuliere initia tieven, waardoor aan militairen de ge legenheid zou worden gegeven met au to's mee te rijden, welkom zouden wor den geheten en door mij zouden wor den ondersteund. Op deze uitnodiging z«n de initiatie ven gevolgd van het Kathol:lek KNAC front, in samenwerking met .de en de ANWB bestaande enersOds m net M3 embleem voor automobilisten, an derzijds de bekendmaking bilisten van door mtl aan te geven op ^Miin1 medewerking aan deze initiatie- en heeft bestaan in het aanwezen van nnneemplaatsen, een geleide naar en een toezicht op deze, ook heb ik voor waarneming en verslaggeving gezorgd. Wg hebben in het weekeinde van •14 tot 16 Januari ervaring gehad met de werking van de initiatieven en de ze is kortweg teleurstellend te noe men Er zijn 156 auto's geteld en er zijn 94 lifts tot stand gekomen. Dat vraag en aanbod zo sterk bij de verwachting zijn achtergebleven heeft waarschijnlijk een complex van oorzaken, waarvan het seizoen, de weersomstandigheden en de op het betrokken weekeinde uitgereikte ver voersbewijzen belangrijk zijn, maar waartoe een aan beide zijden ontsta ne tegenzin ook te rekenen valt. Inmiddels wordt het overleg met de initiatiefnemers voortgezet. Mij hebben van dezen reeds suggesties bereikt tot het verleggen van de op- neemplaatsen naar punten, meer na bij belangrijke verkeerswegen, en een vereenvoudiging van geleide en toe zicht, aan welke zeker gevolg kan worden gegeven. Ik hoop te bereiken, dat het zwaar tepunt van de te treffen regelingen bij de initiatiefnemers zal komen te liggen, in het bijzonder plaatselijk. Bij het uitspreken van deze hoop mo ge ik verwijzen naar mijn in de Ka mer uitgesproken opvatting, dat 't par ticulier initiatief ten behoeve van onze dienstplichtigen op bepaalde gebieden meer en beter tot stand kan brengen dan waartoe de overheid uit haar aard geschikt is. Ik moet echter onder ogen zien, dat een en ader nog een groei zal moeten doormaken en bovendien de proef van een beter seizoen en betere weersom standigheden nog moeten doormaken. Om de vervulling van het verlangen, in de Kamer geuit, dat het gewenst is, dat dienstplichtige militairen hun vrije tijd gedurende het weekeinde zoveel mo gelijk in gezinsverband doorbrengen, hierflkn niet afhankelijk te maken, heb ik besloten de verstrekking van vrij vervoer aan ongehuwde dienstplichtigen zodanig uit te breiden, dat zij daarvan eens per veertien dagen, indien zij be wegingsvrijheid hebben, kunnen gebruik maken. Ter toelichting moge dienen, dat door de uitbreiding van het vrij vervoer sinds het „liftverbod" aan de ongehuwde dienstplichtigen een tegemoetkoming is verstrekt, waarvan de kosten voor het Rijk gelijk zijn aan een verhoging van de soldij met twintig pet. Ik acht deze vorm van tegemoetkoming verkieselijk boven een soldijverhoging, zoals ook wel is gesuggereerd, omdat zij beter aan verschil in behoefte (overeenkomstig de reisafstand van legerplaats naar woon plaats) tegemoet komt." Nog enkele opneemplaajsen Van de Legervoorlichtingsdienst heb ben we nog de volgende vermelding van nieuwe opneemplaatsen ontvangen: Leeuwarden voor de richting Zuid, uit wijkplaats aan de Overijsselse straat weg, Zuid van de brug over het van Harinxmakanaal. Richting West: 100 m. voor de spoorwegovergang aan de Har- lingerstraatweg. Richting Oost: Gronin ger straatweg ter hoogte van de water toren. Voor Breda: voor de richting Tilburg Eindhoven en 's-Hertogenbosch de Tilburgseweg tussen de weg naar Oos terhout en de Heusdenhoutseweg. Voor de richting Rotterdam en Roosendaal, Graaf Engelbertlaan tussen de Baro nielaan en de Boeimeerlaan. Keizers- veer: aan de hoofdweg 50 meter Zuid van de weg naar de kazerne. Geertruidenberg: Zuid van de spoor wegovergang te Raamsdonksveer. Middelburg: Kanaalweg nabij het sta tion. Vlissingen uitwijkplaats op Nieuwe Vlissingseweg 200 meter Noord aan de Keersluisbrug. Bergen op Zoom: Wouwsestraatweg ter hoogte Vijverberg op parallelgedeel te voor langzaam verkeer. Gisteren is de Meynerswijkpolder by Arnhem geheel ondergelopen. Veel hui- zen staan hier in het water en de bevolking ondervindt veel overlast. (Van onze correspondent) (Van onze speciale verslaggever) Yoor de laatste keer heeft Berch- tespailen, een parel aan de rijke kroon van Beieren, zich verheugd met zijn ongekroonde koning. Prinses Sophie Marie Thérèse, de jongste doch ter van de 85-jarige kroonprins Rup- precht is er in de van ouderdom grij zende èn schitterende, in 1122 door de aartsbisschop van Salzburg geconsa creerde abdij getrouwd met de. Belgi sche prins Jean Englebert von Aren- berg, die in Nederland is gebpren. Het was het laatste feest van het Beierse koningshuis, dat al sinds lange tijd niet meer regeert in het land waar het 's zomers en 's winters goed is om te leven. Het volk was weer in zijn eigen kleed gestoken. De vrouwen in hun zwart-wollen japonnen bezet met fluwelen guirlandes en daarover een bont gebloemd zijden voorschoot. De mannen in zwarte kuitbroek met gou den of groene koorden afgezet en grij ze groengebiesde of groene grijsgebies- de korte jassen. Zo zag de residentie Berchtesgaden er vroeger steeds en nu voor één keer nog, er voor het laats: uit. De zon, die door de ramen van de abdij van het slot Wittelsbach naar binnen kwam, speelde met dit alles zijn schitterend en speels sjjel. Met even fraai bewerkte als vervaar lijk lijkende vuurwapens, waaruit het losse kruit met dichte pluimen rook wegschiet, hebben de Weihnachtschüt- zen van Berchtesgaden in alle vroegte, toen de zon nog schuil ging achter de keten van witte bergkammen, de brui loftsgasten gewekt. Het waren er in totaal bijna vijfenzeventig en het oude Berchtesgaden herkende onder hen de kinderen van Rupprecht, die vroeger met hen in dezelfde straat en op het zelfde plein gespeeld hebben. De erf- Prins Rupprecht leidt zijn dochter naar het altaar. prins Albrecht, zijn jongere broer, prins Heinrich, de prinsessen Irmingard, Hil da, Editha en Gabriele, zij op hun beurt herkenden de Berchtesgadeners van vroeger en zij knikten en glim lachten vriendelijk naar al die oude sokenden, toen zij hun jongste zuster, de bruid, vooraf gingen naar het vroeg- gothische priesterkoor, waar in 1660 een met goudblad bedekt marmeren altaar is geplaatst. Zij werden gevolgd door de jonge bruid, de negentienjarige prinses, een meisje nog, gekleed in een wit zijden bruidsjapon met een sleep van konings blauw brokaat en een sluier van kost bare witte kant. Twee bruidsmeisjes in rose zijden jurkjes en twee bruids jonkers in pakjes van hemelsblauw fluweel met kanten kragen en man chetten en een witte zijden sjerp bege leidden haar. Vanonder het zilveren kroontje viel een ondeugende kastanje bruine lok op het voorhoofd. Achter haar liep, tussen zijn ouders, de prins en prinses Evrard—Enghbert von Aren- berg, de bruidegom. Op 14 Juli 192 J werd hii in Den Haag geboren, is doctor in de rechten, ere-ridder van de souvereihe Maltezer Orde, com mandeur in de orde van het Heilig Graf. Hfj is thans eigenaar van een van Brus sels grootste bankinstellingen. Berchtesgaden was zijn kroonprins dankbaar voor deze bruiloft en het wil de dit tonen. Daarom ook werden» de hoge gasten des morgens gewekt door de Weihnachtschützen, een gebruik, dat anders alleen op hoge kerkelijke feest dagen plaats vindt. Men zag in deze bruiloft de laatste vriendelijke daad, die de oude prins na de vele goede dingen, die hij in de loop der jaren heeft gedaan, nog kon stellen. Want dat Berchtesgaden zo langzamerhand als aangenaam vacantie-oord bekend is ge worden, komt mede door prins Rup precht. Het slot in Berchtesgaden is min of meer een museum geworden nu veel van Rupprechts kunstschatten er zijn ondergebracht. Meer dan een uur voor de plechtig heid, die nog meer luister is bijgezet door de komst van kardinaal-aartsbis schop dr. Josef Wendel, begon, ston den honderden Berchtesgadeners voor het slot. Zij hoopten nog een plaatsje te bemachtigen, nadat de ongeveer tweehonderd genodigden en de verte genwoordigers van de vorstelijke nuizen Savoye, Bourbon-Silezië, Habsburg- Lotharingen en het Groothertogdom Luxemburg waren geleid naar de fraai bewerkte en met geel koper beslagen banken. Bijna allen gewapend met een fototoestel kwamen de Berchtesgade ners de kerk binnen. Twee van hen twee vrouwen klommen op de preekstoel, werden er natuurlijk afge stuurd en kregen toen zowaar nog een goede plaats vooraan ook. Bii het invallen van de dooi geeft de situatie in het rivierengebied voorlopig nog geen reden tot ernstige bezorgd heid. Wanneer aan de bovenloop de dooi maar niet al te krachtig doorzet, zullen ^0 rivieren de enorme watermassa^s wel kunnen verstouwen. In het andere geval kan men zich beter niet aan voor barige kansberekeningen wagen. In de omgeving van Zutphen wordt de toestand critiek nu IJsel en Berkel elkaar dwars gaan zitten. By Lobith is een secundaire dijk doorgebroken, waar door een w\jk van het dorp Spijk onder water liep. In Ochten heeft men een dijkwacht ingesteld op de plaats waar de dijk tijdens de oorlog werd verzwakt. Maar de hoogste standen zijn nu op de meeste plaatsen bereikt, zodat 't woord „val" spoedig in de waterberichten te lezen zal zijn. Langs de grote rivieren leeft men uiter aard toch in spanning Bij Lobith brak Vrijdagmorgen een secundaire dijk door nabij de Hollands-Duitse steenfabriek. Een school en een aantal nieuwe hui zen van het dorp Spgk liepen onder water en werden van de rest van het dorp geïsoleerd. 1 Stroomafwaarts by Nijmegen is de brandweer dag en nacht in touw om met pompen het water in de kelders van de huizen aan de kade op een dra gelijk peil te houden. Eén gezin moest met inboedel en al worden geëvacueerd; anderen gingen een étage hoger wonen. Verder houdt men van uur tot uur de verdedigingswal in het oog, die de be nedenstad moet beschermen. Af en toe siepelt er op een zwakke plek wat wa ter door,waar dan ijlings nieuwe ver stevigingen worden aangebracht. En na tuurlijk staat half Nijmegen aan de ri vierkant om het machtige schouwspel gadê te slaan. Het Onderlandgs te Arnhem is Vrijdag middag over een lengte van 30 m over stroomd. Ook de Boterdijk liep onder. Men tracht de huizen bereikbaar te ma ken door middel van vlonders. De be- woners van. de woonschepen aan het Onderlangs kunnen de wal niet berei ken. De Rijn bereikte Vrijdagmiddag bij Arnhem zijn hoogste stand bij 12.98 me ter. In Tiel vaart de veerboot slechts tot een eilandje in de kolkende zee, waarop het café van de wed. van Est staat. Daar moeten de passagiers overstappen op een tweetal kleinere vaartuigen, die tot aan de dijk in Wa- mel kunnen komen. Het café maakt beste zaken op het miniatuur eiland en de eigenaresse heeft geen water vrees. „In 1926 was het nog wel an ders; toen konden de klanten tot aan de tapkast doorvaren..." In Ochten houdt men zandzakken ge reed bij de plek waar de dijk in de oorlog werd beschadigd. Een dijkwacht is in gesteld om de toestand onder controle te houden. Vandaag wordt ln deze om geving de hoogste stand verwacht. Critieker is de situatie in de omge ving van Zutphen. Daar botsen de wa termassa's van IJsel en Berkel tegen elkaar op. Grote stukken bouw-en wei- zaakt. Een overzicht van de situatie bij Arnhem, waar de Rijn grote stukken land onder water heeft gezet. land lopen onder water bij Zutphen, Warnsveld en Wichmond. Bij de laat ste plaats hebben boeren en gemeen tearbeiders in allerijl een nooddijk aan gelegd op de Emmerikseweg, die reeds door het water is bereikt. In de richting Baak spreekt men zelfs van een critieke situatie. Met het opvangen van het IJselmeer alleen komt men er niet, omdat ook de Berkel buiten zijn oevers is getreden. De genie is gemeen tewerken van Zutphen te hulp gescho ten een dam wand op te slaan op het punt waar IJsel en Berkel elkaar ont moeten. Bij Warnsveld stroomt de Ber kel over de landerijen in de richting Wichmond. Pompen zijn in touw om 't dorp Warnsveld droog te houden en de riolering te ontlasten. Overal brengen boeren hun kleinvee in veiligheid, ter wijl graan en wintervoer zoveel moge lijk nog naar droger oorden wordt ge bracht. In Zutphens binnenstad begint men nu ook last van het water te krij gen. Het industrieterrein is nog maar via één weg te bereiken. Ondergelopen wegen zijn ook de oor zaak dat de grenspost Elten-Emmerik moest worden stilgelegd. De rijksweg is gedeeltelijk ondergelopen en het ver keer moet nu via de grensovergang bij 's-Heerenberg, die nu dag en nacht geopend is. Hoewel in Duitsland de scheepvaart is hervat, zal dit in ons land nog wel even duren. Daarbij dient rekening te worden gehouden, dat hier en daar be tonning en bebakeningen onjuist zijn. Van de oeverkanten maken zich name lijk ijsschotsen los, die schade aan richten. Overigens is dit drjjfüs te mi nimaal van omvang om gevaar te kun nen opleveren.Wel kan bii val nog veel last van kwelwater worden verwacht. (Voor de situatie jn het buitenland zie pagina 9). Vanochtend om tien over half vijf is de Oslose burgerij wakker geschrokken, omdat overal in de stad, het uit de oorlog zo gevreesde, luchtalarm werd gegeven. Angstige mensen renden de straat op en men informeerde telefo nisch bü de politie wat er aam de hand was. De sirenes loeiden echter slechts als gevolg van een technische storing, misschien wel als gevolg van een ster ke temperatuurswisseling. Het in werking stellen der sirenes is in Noorwegen een teken voor lucht alarm of voor mobilisatie der strijd krachten. Vele mensen geloofden werkelijk dat een oorlog was uitgebroken. Velen sloe gen haastig een deken om en vluchtten naar hun kelders. Het sirene-incident heeft echter geen ongelukken veroor- (Van onze weerkundige medewerker) Vanaf gistermiddag twee uur is het kwik in het gehele land boven het vriespunt gekomen. Op de meeste plaat sen is ook enige regen gevallen, vooral in het Westen van ons land, waar plaat selijk meer dan vijf mm. viel. De aan voer van zachte lucht uit de omgeving van Frankrijk gaat iets langzamer dan gisteren werd verwacht. Zo steeg de temperatuur in Limburg vanmorgen tot 5 gr. C., maar in het Noorden schom melde de temperatuur nog dicht bij het vriespunt. Als gevolg van het hogedruk- gebied boven Polen weet de vorst zich in een groot deel van Duitsland nog te handhaven. Maar tijdens het weekeinde zal de zachtere lucht verder naar het Oosten opdringen. Temperaturen van g9 gr. C. mogen morgen in ons land worden verwacht. Ook zal er af en toe nog een weinig regen vallen. Hiermee is het met het schaatsweer gebeurd, maar zoveel regen als er vorige week Zondag in ons land is gevallen, zal er komende Zondag niet naar beneden ko men. Naar wij vernemen, staat de delegatie van de Katholieke Nationale Partij, die het zogenaamde eenheidsgesprek met de KVP en de KWG heeft gevoerd, afwijzend tegenover het voorstel van de KWG óm de hervatting van het eenheidsgesprek tot het einde van Fe bruari uit te stellen. De delegatie van de KNP heeft tot nu toe alleen een afschrift ontvangen van de brief die de KWG aan de delegatie van de KVP heeft gericht. Het standpunt van de delegatie van de KVP dienaangaan de is haar nog niet meegedeeld. Bij informatie bij de KVP werd ons medegedeeld, dat het overleg over het voorstel van de KWG nog gaande is. Er zijn drie mogelijkheden: 1. Uitstel van het eenheidsgesprek voor alle drie de partijen. 2. Verbreking van het ge sprek met de KWG en voortzetting al leen met de KNP en 3. Splitsing van de besprekingen, met uitstel van het gesprek met de KWG. Ofschoon een standpunt nog niet is bepaald, mag men aannemen, dat de delegatie van de KVP vooral aan de eerste en de derde mogelijkheid denkt, omdat rekening wordt gehouden met de kans, dat de KWG haar afwijzing van een gesprek over partijpolitieke eenheid zou kunnen laten varen na af sluiting van het beraad over het Man dement, eind Februari. De Canadian Pacific Airlines is aan gewezen om een dienst te onderhouden op een Poolroute van Vancouver naar Amsterdam, aldus heeft de Canadese minister van Transport bekend ge maakt. De regering heeft de aanvraag van de C.P.A. goedgekeurd. De Cana dese maatschappij zal nog enkele for mele vergunningen moeten zien te krij gen, maar men hoopt de dienst reeds komend voorjaar te beginnen. (U.P.) Naar eerst gisteren is vernomen is een „Constellation" van de Amerikaan se marine, die de 'verbinding onder hield tussen de Verenigde Staten en Marokko en die enige dagen geleden van het vliegveld in Port Lyautey was vertrokken, nabij de Marokkaanse kust Verongelukt. Het ongeluk werd veroor zaakt door het uitvallen van twee mo toren. Tot dusverre zijn geen overle venden gevonden. (AFP) De Kon. Ned. Hockey Bond heeft alle door hem vastgestelde wedstrijden voor Zaterdag 22 en Zondag 23 Januari af gelast in verband met de gesteldheid van de terreinen. (Van een bijzondere medewerker) De laatste weken komt in onze ka tholieke pers opnieuw een aan gelegenheid in discussie, die en kele jaren geleden de gemoederen nog al heeft beziggehouden, n.l. het samen gaan van een zo groot mogelijke be staanszekerheid en persoonlijke verant woordelijkheid. In een disputerend artikel in de Maasbode (in welk dispuut we ons ui teraard op deze plaats niet mengen) stelt prof. F. Duynstee nog eens dat: „een sociaal beleid, dat onvoldoende wortelt in persoonlijke zorg en verant woordelijkheid, doet blijken van gering schatting van de arbeiders, terwijl een sociaal beleid, dat inderdaad op depro- letarisatie is gericht in de zin, waarin dit steeds is verstaan onder de katholie ken, juist van achting voor de arbei ders uitgaat." Dit geheel klinkt zeer aanvaardbaar, ware het niet, dat we juist niet steeds kunnen spreken over een opvatting betreffende deproletarisa- tie onder de katholieken, zó, dat deze geheel in overeenstemming is vooral met de leer van Quadragesimo Anno. Er wordt op het ogenblik ge werkt aan een katholiek sociaal program en we mogen verwach ten, dat -daarin grondslagen zul- aangegeven, die, los feitelijke ver- len worden van de huidige houdingen, een basis zullen bieden voor een op de zedenwet gebaseerde, vol komen katholieke, maatschappij-orde ning. Op de tweede plaats staan er op het ogenblik zoveel punten van actueel sociaal beleid op het programma, dat het ook daarom zin heeft deze gedach- tenwisseling misschien niet geheel te heropenen, dan toch enkele grondge dachten nog eens te bezien. Het opheffen van de arbeiderskwestie, in het geheel van het sociale vraag stuk wordt door Prof. Duynstee in het bovenaangehaalde citaat aangeduid met het woord „deproletarisatie". Dit is een negatieve benaming en duidt op het wegnemen van een ongewenste maat schappelijke toestand, n.l. het in de maatschappij aanwezig zijn van mensen die tengevolge van afhankelijkheid en bezitloosheid onder verschillende om standigheden aanspraak moeten maken op hulp van of verzorging door andere mensen. Zou het om te beginnen niet eens tijd worden dat we het begrip deproletarisatie door een meer positief begrip gaan vervangen? Een enkel woord kunnen we hiervoor niet vinden, maar misschien mogen we het zo om schrijven: In een sociaal- en economisch gezonde maatschappij moet ieder die overeenkomstig zijn capaciteit een nor male arbeidsprestatie levert, in staat zijn, zich sociaal zelfstandig te handha ven. Geheel anders ligt het voor catego rieën di zich niet sociaal kunnen hand haven: verstandelijk niet begaafden, zij die met lichamelijke of geestelijke ge breken in het leven komen enz. Het is een doodgewone mensenplicht, dat voor dezulken wordt gezorgd door hen, die wel tot arbeiden in staat zijn. Op dezulken ook zal eerder het Bijbel woord van toepassing zijn: „Armen zult ge altijd bjj U hebben," dan op de mensen, die, volop in het arbeidsleven staande, desondanks armoede lijden. Voor de eerste hierbedoelde categorie staat de naastenliefde voorop; t.a.v. de tweede groep gelde eerst de rechtvaar dige contra-prestatie van loon en socia le zekerheid, tegenover het ook aan de gemeenschap geleverde werk. In deze richting wordt nu al sinds een grote reeks van jaren met voort varendheid gewerkt. Het is volkomen begrijpelijk, dat het bereiken van de zo ideaal mogelijke toestand zeer ge leidelijk moest geschieden, omdat an ders ons bedrijfsleven volkomen ont wricht zou worden. Wanneer we alleen maar nagaan welke de financiële gevol gen zouden zijn voor het bedrijfsleven van een afdoende verzekering, van een financiëel onbezorgde oude dag, is het duidelijk, dat we hier voor een opgave staan, die niet te overzien is. In het begin van onze sociale wetgeving zien we dan ook uitsluitend wetten tot stand komen, waarvoor alleen de Overheid de verantwoordelijkheid draagt. Er moest nog met een tweede aangelegen heid rekening worden gehouden n.l. het gebrek aan bereidheid bij de bedrijfsge- noten, zowel werkgevers als werkne mers, om deze zaak afdoende aan te pakken. (Vervolg op pag. 6) Vrijdagmorgenzijn de 73-jarige heer G. B. en zijn 66-jarige huishoudster mej. H H. R. vermoord in de woning van de heer B. te Doetinchem aangetroffen. Beid J slachtoffers zijn deerlijk ver wond in hun bedden op verschillende slaapkamers aangetroffen. De ontziel de lichamen bevatten verscheidene ste ken, die zijn toegebracht met een scherp voorwerp. De slachtoffers zijn op hun slaapkamers om het leven ge bracht. De heer B was gepensionneerd rent meester van het in de nabijheid van Doetinchem gelegen landgoed „De Slan genburcht" Hij'woonde sedert enkele jaren in Doetinchem. De woning staat in een bosrijke streek. Toen het dienst meisje, mej E. A. Vrijdagmorgen tus sen acht uur en haltnegen geen gehoor kreeg, heeft zij de buurman gewaar schuwd, die met haar meeging om een onderzoek in te stellen. De buurman, die op zijn bellen geen gehoor kreeg, heeft aan de zijkant van de woning de luiken van de woonkamer verwijderd, maar hij kon niet naar binnen kijken, omdat ook de gordijnen waren gesloten. Toen hij op het punt stond een schoon zoon van de heer B. te waarschuwen, kwam die juist met zijn auto aange reden. Deze had de vorige avond ook een bezoek willen brengen aan zijn schoonvader, doch evenmin gehoor ge kregen. De schoonzoon waarschuwde de politie en een geneeskundige. Het misdrijf is naar alle waarschijn lijkheid in de late avonduren van Woens dag geschied. De beide slachtoffers stonden goed bekend. Zij hadden wei nig omgang met anderen en omdat er weinigen waren, die aan de deur kwa men, werd aanvankelijk niets bemerkt. B was voor de oorlog jaren lid van de gemeenteraad van Doetinchem voor de partij Gemeentebelangen. Vrijdagmor gen waren alle deuren gesloten. Ook binnen in de woning waren alle deuren op slot gedraaid. Het huis vertoont geen sporen van inbraak. Advertentie li/uil IHHWlUMi: (tot Zondagavond) Zwaar bewolkt met aanvankelijk plaatselijk lichte regen of motregen, later opklaringen. Hier en daar tij delijk mist. Overwegend matige Oos telijke wind krimpend naar Noor delijke richtingen. Aanhoudende dooi, maar vannacht in het Noorden van het land temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.36—17.12. Maan: Zondag: 8.06—16.52. Maandag: 8.31—18.07. Zon: 8.35—17.14. Maan:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1