Het lichtteken" van Haarlem op het Houtpl ein Pascal de Godzoeker Marianen en Trinitariërs op de planken The High and the Mighty in Rembrandt 1 Reclassering dient gesteld op een confessionele grondslag HAAT, EEN WESTERN VAN EDWARD DMYTRYK Ontwerp van Nico Andriessen Spannende reportage van een dreigende vliegtuigramp Inleidingen van mr. P. Brugman en pastoor dr. A. A. Olierook Deze week in cinema Palace i ZATERDAG 22 JANUARI 1955 PAGINA 2 m mÊÊm Lezing voor Alliance Frangaise Burgerlijke Stand Scholieren schaken tegen H.S.G. Ontspanningsavond voor Haarlemse invalidenbond Hel spook Van Canterville HEEMSTEDE „De Straalpijp" vierde feest Bavo-Pioniers K.A.B. voert „Een Zomerzotheid" op Baby bijna levend verbrand Tijdig ingrijpen van moeder voorkomt ramp HEEMSTEDE Zondagsdienst SANTPOORT Zondagsdienst Veertig jaar bij de gemeente Propagandabijeenkomst Katholieke Reclasseringsvereniging De visie van de priester Reclassering is heropvoeding Lido Roxy Luxor Frans Hals Studio Minerva URN A A Bovenstaande schets brengt het ont werp in beeld van het monument dat bedoeld is ter plaatsing op de verkeerscirkel van het Houtplein als feestelijk accent tijdens de bollentijd. Het ontwerp is van de Haarlemse ar chitect Nico Andriessen en de realisa tie ervan is nog afhankelijk van enige goedkeuringen, o.a. door de gemeente raad die de benodigde gelden zal moe ten voteren. De architect heeft ernaar gestreefd een symbool te maken van de feeste lijke stemming, waarin de Haarlem mers verondersteld worden te verke ren in het bloemenseizoen. Hij zou lie ver willen spreken van „ruimtelijk te ken" dan van „monument". Laatstge noemd begrip heeft namelijk iets sta tisch; de tijdelijke aard en functie van het vereiste ruimtelijke accent in aan merking genomen heeft hij daarom lie ver een dynamische constructie geko- zijn, die ook wat makelij betreft (ijzeren geraamte met hoard bedekt) haar ver gankelijkheid eerlijk belijdt. De slanke, ongeveer 16 meter hoge pyramide (iets hoger dan de omliggen de bebouwing) zal van verre afstand te zien zijn, zonder het gevaar te lopen onevenredig volumineus te worden. De gehele constructie, die in drie elemen ten uiteen valt pyramide een daar om heen lopende „band", ongeveer in driehoeksvorm, en de bol is licht en doorzichtig gehouden met een van alle kanten bevredigende, telkens wisselen de en verrassende evenwichtigheid, zon der ergens symmetrisch te zijn. 's Avonds zal het monument oprijzen in een vloed van licht, van buitenaf erop geworpen, en in de „band" zul len strepen worden aangebracht van gekleurd, stromend, licht van binnen uit, volgens het door een Haarlemse industrie in de handel gebracht sys teem. De ontwerper heeft er echter naar gestreefd, het monument een der gelijk aanzien te geven dat het bij dag licht niet tot de tristesse der verlept- heid terugvalt. De Alliance Frangaise te Haarlem kan voor de zoveelste maal op een geslaagde avond terugzien. Voor de goed bezette aula van het gymnasium op het Prinsenhof belichtte gisteren de prior van het Dominicaner-klooster te Clermont-Ferrand, pater Charles Chéry, een bijzonder aspect van de per soon van Pascal onder de titel „Pascal a la recherche de Dieu" (Pascal, de Godzoeker) Wie Pascal wil kennen, al dus spreker, moet zich verdiepen in het probleem van de genade, in het ver schijnsel van het Jansenisme èn in de gecompliceerde eeuw, waarin dit uni verseel genie geleefd heeft. Pascal stierf jong: op 39-jarige leeftijd (in 1662 te Parijs). Dit vroeg te noemen, is ty pisch menselijk Maar eigenlijk kan een man, die als knaap van twaalf de geleerden van zijn en ónze tijd met zijn theorieën, de natuur- en wiskunde be treffende, in verbazing bracht en brengt, moeilijk met gewone maat gemeten wor den. Pascal heeft intenser geleefd en heeft zichzelf verteerd. Maar die als kind reeds de bewondering van de we reld oogstte, zou juist door deze grote gaven om God moeten worstelen, „en gémissant" (Caudel). Hoogmoed en ijdelheid konden niet uitblijven, nie mand beter dan de overste van een klooster, spreker van deze avond, kon dit begrijpen èn vergeven. Niemand be ter dan een kloosteroverste weet ook, dat juist de hoogmoed en de ijdelheid een barrière tussen God en de mens opwerpen. God gevonden hebbend, wil Pascal God alleen. Hij acht zijn eigen kermis niets, zijn testament luidt: „Seigneur, je vous donne tout". Heer, ik geef u alles. Pater Chéry heeft de wis- en natuur kundige, de wijsgeer, polemist en apolo geet, van één zijde belicht, een zijde, die tenslotte toch de totale mens schilderde Niemand van de toehoorders zal kunnen ontkennen, dat dit met groot talent en een nóg grotere charme, de naam des sprekers waardig, is geschied. Jhr. mr. den Tex, voorzitter van de vereniging, heeft in weinig woorden de betekenis van deze avond in zijn dankwoord ge schetst. Dit dankwoord was tevens een verantwoording. Men zou zich kunnen afvragen en men had zich ook afge vraagd, waarom een Dominicaan voor een zo heterogeen gezelschap als de Alliance Frangaise in Haarlem het woord voerde. Aansluitend bij de machtige conceptie van Pascal, die de gehele mensheid Rechts als een mens kan zien, kenmerkte de voorzitter de Alliance Frangaise als zijnde niet de dienaar van protestant, katholiek of liberaal, maar „Serviteur du génie Frangais", dienaar van het Franse genie. GEBORENG. de JongSilvis neblfjHeijnsdijk, z.; A. G m' van der Veldt, z.; H. Rovers-Warmer A. J. FiemanVerwoerdt, z.; w. Al E. kieft Booms, z.; E. H. Wittkampervan Bokhorst, d.; P. C. MoerkerkGootjes d E. Bellesvan der Genugten, d. OVERLEDENA. A. Ph. Grandia 86 J Sehotersingel: N. Bab—Boon, 68 j' Mars straat; W. Assendelft—de Haan, 78 j.. Kam perlaan; Th. Kuijer, 38 j., Lange Poellaan; A. Kamp, 83 j., Maerten van Heemskerk- D ^kê' r H°fsté, 57 j., Klarenbeekstraat; Looman, 51 j., Cremerplein; B. Una- rapal, 32 j., Hazepaterslaan; C <Je Vries— van der Leek, 83 j.. Bloemveldlaan. z.; J. E. Weber Als de plannen doorgaan zal Haar lem aldus door de goede zorgen van „Haarlems Bloei" een „feestelijk te ken" rijk worden van hoogst moderne allure ter verwelkoming van de vreem deling en niet minder ter bezichtiging van de misschien even onwennig er tegenaan kijkende stadgenoot. Vrijdag zijn de wedstrijden begonnen tussen H.S.G. en een aantal jeugdige Haarlemse schaakminnenden. Er waren deze avond slechts 18 van de 30 scho lieren die een uitnodiging hadden ont vangen, aanwezig en wel het Coorn- hertlyceum, de H.B.S. B. en het Stedelijk Gymnasium. De heer J. J. v. Kampen, voorzitter van de schaakkring Haarlem dankte, nadat de heer J. H. Marwitz, voorzit ter van H.S.G., allen had verwelkomd, de vereniging voor het initiatief dat zij voerde, om het schaakspel vooral bij de jeugd te propageren. Na deze opening verstrekte de heer J. v. d. Hoff, wedstrijdleider, enige me dedelingen, waarbij bleek, dat de 80- jarige J. v. d. Steeg zou aantreden tegen E. J. Petersma, 12 jaar oud. Vervolgens ging men over tot de werkelijke (schaak) opening. Het bleek alras dat het Coorn- hertlyceum een goede kans zou maken op de wisselbeker, bestemd voor de bes te schoolprestatie. De voorlopige stand werd 2lA-2%. De H.B.S. B en het Ste delijk Gymnasium gingen eervol, al hoewel kansloos ten onder (resp. 0-6 en 0-5). Ook opa v. d. Steeg won zijn partij Op 11 Februari zullen weer 4 of 5 scholen de strijd met H.S.G. aanbinden waarna de bekeruitreiking plaats vindt'. In het gebouw van de H.K.B. trad gisteravond een aantal amateurs uit Haarlem en IJmuiden op voor de Haar- lemse Invalidenbond. De voorzitter van het comité tot steun aan de Bond van Invaliden, de heer A. Scholtz, sprak vooraf een propagandawoordje, waarna een film werd vertoond, die het werk van de Invalidenbond in beeld bracht. Vervolgens traden zes amateurs uit Haarlem en IJmuiden voor het voet licht met zang, voordracht en muziek. In een viertal nummers demonstreerden zij zeer verdienstelijk hun capaciteiten. Voorts presenteerde zich nog een Indo nesisch muziek- en dansgezelschap, de Persan Daraan. Dengan Indonesia uit Amsterdam, aan de (weinige) bezoekers 99 Marianen en Trinitariërs hebben gis teravond in de Haarlemse Stadsschouw burg een pleizierige voorstelling gege ven van „Het spook van Canterville", j en naar een verhaal van Oscar Wilde door Tom Taggert en in het Nederlands bewerkt door mr. H. M Plunten. De belangrijkste noviteit was wei, eft de avond uitging zowel van „Sancta Maria" als van het Triniteitslyceum, een experiment, dat een lang gekoester de wens in vervulling deed gaan en dat naar de mening van pater dr. Modestes van Straaten geslaagd genoemd mocht worden. Het contact tussen beide scho len, waarbij ook het Mendelcollege wordt betrokken, krijgt steeds vastere vorm, tot voldoening o«k, aldus een opmerking van dr. Maria Nolte, van do centen, ouders en vermoedelijk van de leerlingen Het manisfestaire contact van gister avond is zonder twijfel een gelukkig be gin geweest. Men heeft bij de keuze van het stuk niet te hoog gegrepen en de toeschouwer kreeg daardoor een voor stelling gepresenteerd, welke in grote lflnen het praedicaat „schools" ontliep en die vaak gunstig afstak bij hetgeen onze erkende amateurgezelschappen plegen te bieden. De regisseur, de heer A. F. Henrichs, beschikte trouwens over materiaal waarmee te werken bleek, en zo kon hij in zijn regie verschillende geslaagde vondsten verwerken, die een verrassend effect hadden. De spook-affaire zelf zul len wij hier niet uit de doeken doen, waar er Dinsdag a.s. nog een herhaling van de voorstelling volgt. Stuk voor stuk hebben de jonge tonelisten gegeven wat zij konden, waarbij wij van Han Ge- heniau moeten opmerken, dat hij in zijn travestie-rol stukken beter voor de dag kwam dan als de jonge lord in le venden lijve. Virginje Hoge kweet zich als Lucretia dapper van haar taak, maar zij ontkwam niet aan 'n monotone zegging, waardoor de climax niet het verwachte resultaat kon bereiken. Anne- mieke Sueters speelde een allerchar- mantste Virginia, levendig en beschei den tegelijk, een scherp contrast tevens met de uitbundige bakvissen Muck en Puck, die in Jeanette van Geest en De jaarlijkse feestavond van de Heemsteedse Brandweervereniging „De Straalpijp" is ook ditmaal weer een suc ces geworden, dank zij de gulheid van de Heemsteedse winkeliers, die voor een grote hoeveelheid heerlijke prijzen hadden gezorgd, teneinde het kienen zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Be halve de leden waren ook aanwezig de burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard, en wethouder E. J. van Lent met hunne dames. De burgemeester hield een toespraak tot de scheidende chauffeur der brand weer, de heer W. Touw naar aanleiding van het feit dat hij de 55-jarige leeftijd dus niet 65 zoals abusievelijk is ver meld had bereikt, de tijd waarop men afscheid moet nemen bij de brand weer. Hij werd geprezen om de goede kameraadschap en de grote medewer king om de geest van het corps in goede banen te krijgen. Mevrouw Touw werd verrast met een mooie gevulde fruitschaal en daarna overhandigde de voorzitter, de heer D. Keijzer, de schei dende brandweerman een koekoeks klok, daarbij de wens uitsprekend dat de heer Touw, telkens als hij de vogel hoorde roepen, steeds even aan „De Straalpijp" zou denken. Na het officiële gedeelte zorgde ver der de heer Wesseling, conferencier- accordeonist voor een prima stemming en zijn optreden werd afgewisseld door kienen en het maken van een dansje. Zondag 23 Januari organiseren de Bavo-Pioniers een dansavond in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Heren weg. Er zal een orkestje spelen onder leiding van W. Luiten. De avond begint om acht uur, terwijl om half elf de finale wordt gehouden. De nieuwe toneelgroep van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, afdeling Heemstede, geeft Zondagavond in het R.K. Verenigingsgebouw onder leiding van regisseur Bob Jansen een opvoe ring van „Een Zomerzotheid", een spel in drie bedrijven naar het gelijknamige boek van Cissie v. Marxveldt. Willy van Ruiten een speelse en dolle creatie kregen. Sonja Hissink zorgde met haar trieste en zure huishoudster, dat de spookachtige sfeer geen ogenblik verloren ging, Ben Nicolaas bracht een oubollige Archibald, Pim van Liemt liet ons 'n Amerikaanse zakenman zien en de groep werd gecompleteerd door John Roosen als inspecteur van politie. De voorstelling van Dinsdagavond zal overigens belangrijk aan kracht kunnen winnen, wanneer in het tweede bedrijf het minst sterke de spelers sneller reageren en de actie derhalve meer opgevoerd wordt. W. H. Ternauwernood is gisteren een negen weken oude baby aan de dood ontsnapt. Omdat het ziek was, moest het kindje stoombaden ondergaan. Ook gisteren werd weer de behandeling toegepast. Op een gegeven ogenblik stond de ketel, die voor de stoomtoevoer in de wieg zorgt, droog te koken. Daardoor ging het lakentje schroeien en raakte het wiegje in brand. De moeder bemerkte gelukkig spoedig onraad, haalde vlug de baby uit de wieg en bluste de brand met wat water. De baby had geen ver wondingen opgelopen. FILMS: REMBRANDT: „The High and the Mighty", 14 jaar. Tijden: 2.30, 6.30, 9.15 uur. Zo. 1, 3.45, 6.30, 9.15 uur. CINEMA: „Broken Lance", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Het grote spel", str. volw. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. 'TUDIO: „Mensen zoals jü en ik". 14 j. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. tNERVA: Za. en Zo.: „Tarzan de aap mens", 14 jaar. Za.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Di.: „De For syte Sage", 18 j., 8.15. OXY: t/m Zo.: „Avontuur in Tanger", 14 jaar. Ma. t/m Do.: „De schat van de Amazone", 18 jaar. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. t/m Do. 2.30 en 8 uur. BRANS HALS: „De indringer", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo.: 2, 4.15, 7 en "9.15 uur. Zaterdag 22 Januari Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie": „De particuliere secretaris" 8 u. Zondag 23 Januari Stadsschouwburg: „Gijsbrecht van Aem- stel" door de Nederlandse Comedie, 8 uur. Concertgebouw: „De Schouwspelers" met „Boefje", 8 uur. Maandag 24 Januari StadsschouwburgHaarlemse Kunstge meenschap: „Les ballets basques", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stacfs- beiaardier Arie Peters, 15.3016.30 u. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 10—15 uur. Zo. van 13—15 uur Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Huis van LooyReproducties naar wer- Ken van klassieke moderne meesters. Geopend van 9—12.30 en van 13.30—17 u. Zn 1417 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 11—3 uur. Zo. van 13 uur. Leffelaar: Aquarellen, tekeningen en gra fiek van Ton Heyboer en Erna Postma. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 25, tel. 13290, Cen traal Apotheek v. h. Florijn, Grote Hout straat 18, tel. 10500—10502; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, telef. 10357, Noor der-Apotheek, Jap Gijzenkade 181, tele foon 23961. ZIEKENVERVOER G.G.D., Tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400, Heemstede: Fa. Buiten man en Co.. Raadhuisplein 7, tel. 28523 BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt, waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, telef' 22181 er. Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 52 Santpoort Dorp, tel. K 25608284. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen zal wor den waargenomen door P. M. Wijkmans, Julianalaan 130, tel. 10071. De Zondagsdienst voor artsen wordt op 23 Januari waargenomen door dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreéf 37, tel. 39903 en dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008. Wijkverpleging; Zuster G. E. v. d. Hoek, Laan v. Rozenburg 33, tel. 27805. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206—208, tél. 38320. Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. K 25608410. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560—8284 en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181. In de cockpit, waar Sullivan en zijn bemanning uur na uur vechten voor het behoud van het vliegtuig. In het Rembrandttheater draait deze week „The High and the Mighty", een spannende reportage over een drei- gendè vliegtuigramp. De film behan delt de nachtvlucht van de „Vier-twee- r.ul" tussen Honolulu en San Francisco. In het begin als de Hawaii-muziek nog speelt en. een zoele Oostenwind over het vliegveld waait is alles vrij gewoontjes. Sullivan, de eerste piloot, is het type vliegenier, zoals men dat kent uit de bioscoop. Hij is knap, sterk en intelligent. Hij heeft een vrouw met een paar kinderen en dat hij een oude, hinkende tweede man naast zich krijgt een man uit de eerste uren van de vliegerij, die zelf vrouw en kind bij een ramp deed verongelukken hoort bij het klassieke schema. Ook de rest: de beminnelijke stewardess, de nogal arrogante derde piloot, de bekwa me, maar nooit volwassen geworden navigator en de zestien passagiers, het is allemaal wat men verwacht. Een cosmopolietisch gezelschap: rijk gescha keerd en met voldoende tegenstellin gen. De heer J. W. H. Souwer, hoofdmon teur bij het1 G.E.B., hoopt Vrijdag 28 Januari a.s. de dag te herdenken waar op hij voor veertig jaar in dienst van de gemeente trad. De heer Souwer werd in Januari 1915 aangesteld bij het gasbedrijf als draaier (in tijdelijke dienst). Op 1 Februari 1917 volgde zijn vaste aanstelling. Hij werd hoofdmon teur op 1 Januari 1944 en vier jaar later benoemd tot voorman-monteur. Bij de combinatie van het gas- en elec- triciteitsbedrijf in 1949 werd aan de jubilaris opnieuw de titel van hoofd- monteur verleend. Voor een ruim 50 aanwezigen, leden van de afd. Haarlem der R.K. Reclas seringsverenigingtoezichthouders en andere belangstellenden, spraken Vrijdag avond in hotel Royal mr. p. Brugman, directeur van het Centraal Bureau, over ,,De noodzaak van katholieke reclassering" en pastoor dr. A. A. Olierook uit Bloemendaal over „De ideële zijde van het werk der reclassering". Mr. Brugman schetste in zijn betoog de practische zijde van het organi satiewezen der reclassering onder de katholieken in Nederland en bepleitte daarmee het bestaansrecht van de confessionele basis. Pastoor Olierook gaf zijn visie als priester en ging dieper in op de reclassingsarbeid als een plicht van de christen. De reclasseringsarbeid in Nederland, aldus mr. Brugman, stamt van ongeveer 130 jaar terug. Katholieke organisaties op dit terrein bestonden nog niet. De katholieken werkten met anderen sa men in het„Algemeen Genootschap voor Zedelijke Verbetering van Gevan genen", thans het „Genootschap tot Re classering". Toch rijpte het inzicht, dat een zedelijke opheffing van de delin quent eerder te realiseren is wanneer men hem via zijn levensbeschouwing weet te overtuigen van de noodzaak, om zijn leven te beteren. De katholieke de linquent behoeft daarom een katholie ke reclassering. De wijziging in de wetgeving van 1915, waarbij het instituut van de voorwaardelijke invrijheidstelling werd ingevoerd, viel samen met de oprich ting van de kath. reclasseringsvereni ging, die thans 40 afdelingen telt. Zo groeide de reclassering op confessio nele grondslag. Mr. Brugman voerde vervolgens de argumenten aan, die voor de noodzaak van de katholieke organisatie pleiten. Daarbij legde hij de klemtoon op de reclasseringsarbeid als een vorm van beoefening der christelijke naastenlief de. De katholieke reclasseerder mag niet slechts volstaan met het ver schaffen van een materiële ver betering ir de toestand van de delinquent, .maar dient zijn volle per soonlijkheid achter dit werk te zetten. Hij moet zijn vertrouwen schenken, .ij moet in de delinquent de mens, schep sel van God, blijven zien. Hij mag niet wanhopen wanneer hij in zijn arbeid wordt tegengewerkt door de delin quent. Mr. Brugman vroeg speciale aandacht voor de geestelijk gestoorden en de cri minele alcoholisten. Wil men deze men sen genezen, dan moet dat geschieden door psychiaters en psychologen. Men bedenke, dat op dit terrein de levens beschouwing een zeer voorname factor is, want een genezing van de betrok kene vraagt een. sterk doordringen van de arts tot de diepste gevoelens van zijn patiënt. Deze reclassabelen, op voorwaarde, dat ze katholiek gedoopt zijn, dienen onder de behandeling te komen van katholieke medici. Er is een streven merkbaar, om van de zorg over de cri minele alcoholist een soort van staats zorg te maken; b.v. de instelling van een districtspsychiatrische dienst wordt overwogen. In ieder arrondissement en bij ieder strafgesticht zijn de medici derhalve rijksambtenaren. In katho lieke -ing wijst men dergelijke denk beelden van de hand. Spr. achtte een katholiek consultatie bureau voor alcoholisme in Haarlem en omstreken nodig. De strijd hiervoor mag niet uit de weg worden gegaan. Het Rijk heeft de taak subsidie te ver lenen. De steun van de werkgevers- en werknemersorganisaties, van de St. Vincentiusver. e.a. kan daarbij van enorme betekenis zijn. Pastoor Olierook wilde zich verre houden van een referaat over de tech niek en de methodiek van het reclas seringswerk, maar in hoofdzaak de stel ling van mr. Brugman, dat de kern van het reclasseringswerk de practische be oefening van de naastenliefde is, aan een beschouwing onderwerpen; het plaatsen van de reclassering onder de schijnwerper van het H. Geloof. De ca techismus houdt ons voor wat onder de naastenliefde moet woeden verstaan. Wij geven doorgaans „wel hoog op' de straf in de samenleving terug keert, is de behoefte aan het meeleven en de hulp van anderen het grootst. Pastoor Olierook verduidelijkte zijn opvatting met de uitdrukking: „Ik ga liever de gevangenis in, in de plaats van de ge vangenis te verlaten. In het laatste ge val word ik gesteld door de pijnlijke onzekerheid, wat zal er nu gebeuren?" Reclasseren is heropvoeden. En op voeden betekent de helpende hand bie den om het kind te vormen tot per soonlijkheid. Een grote innerlijke kracht is daarvoor nodig. Wanneer opvoeden een kunst is, hoe groot is dan niet de kunst van heropvoeden? Het is ge makkelijker een beeld te scheppen dan een geschonden beeld te herscheppen. Het reclasseringswerk ligt de chris ten. De liefde voor de lijdende naaste kan in deze arbeid werkelijkheid wor den. Het is de adel van de christen die verplicht. Reclasseren is het bestrijden van de misdaad. Zo noemen de socialist en de humanist het ook. Reclasseren is het beogen van de zedelijke verbetering, het doen herleven van de mens, zoals hij als een goed mens moet leven. De socialist en de humanist denken er pre cies zo over. De katholiek wil hiermee niet volstaan. Hij wil er toe bijdragen, dat de delinquent zich opnieuw wendt tot God. De genade van God en de menselijke middelen werken ten goede. De bovennatuur werkt daarbij in op de natuur. „We mogen niet denken, dat alléén de genade alles doet." Hoe meer de natuurlijke middelen te baat worden genomen, des te groter is de medewer king van Gods genade. De reclasseerder van formaat, moet een beetje jurist, een beetje psycholoog en psychiater zijn. Hij moet iets weten van zièlzorg, maar bovenal beschikken over de schone hebbelijkheid zich we ten te verplaatsen in het geestelijk den ken van de delinquent. Met een schildering van episoden uit het Oude en Nieuwe Testament gaf dr. Olierook een indrukwekkend .reliëf aan zijn betoog, dat met gespannen aan dacht werd beluisterd. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter der Haarlemse afde ling, de heer J. H. B. Klein Schiphorst, die in zijn openingswoord de vergade ring een propaganda-avond noemde voor „het mooie en moeilijke werk, waar menigeen geen kennis van begrijpelijk, omdat vereniging, uit de weinig naar buiten "O V T» WUJ. „AViAXgVVAi CD AAVAAAAAU Y UAi van deze deugd. De vraag is', of wij op draagt" Het laatste achtte de heer de juiste wijze die grote deugd tonen. - - Daartoe staat slechts één weg open, t.w. ons bezorgd te gevoelen voor het Doven- natuurlijk leven van de naaste en te waken over het geestelijk en tijdelijk welzijn van de even-mens. Christus als de Grootste Reclasseerder aller tijden, heeft ons het voorbeeld gegeven. Wanneer men na het ondergaan van Klein Schiphorst het werk van de aard van de zaak, treedt. Het belang van de R. K. Reclasse ringsvereniging kan niet hoog genoeg worden aangeslagen. De gehouden in leidingen leverden daarvan opnieuw het bewijs. Ergens midden boven de Oceaan, even voorbij het „point of no return", ge beurt het onvermijdelijke. Een van de vier propellers slaat kapot, een motor vliegt in brand en al slaagt de beman ning er in die brand te blussen: het toestel lijkt ten dode opgeschreven. Het verliest benzine en de drie overblijven de motoren hebben niet genoeg brand stof om de kust te halen. Heel de luchtvaartwereld wordt van de feiten op de hoogte gesteld. Er stijgen red dingsvliegtuigen op, schepen verande ren van koers, waarnemingsstations werken onder hoogspanning, telegram men, weerberichten, positiebepalingen en resultaten van radarpeilingen vlie gen over en weer, maar er is niemand, die de „Vier-twee-nul" wezenlijke hulp kan bieden. Het zwalkt door het don kere luchtruim met onder zich de ko kende golven, waarop het hoe kun dig gestuurd ook bij een noodlanding te pletter zal slaan. De passagiers worden hiervan op de hoogte gebracht. In de cockpit wordt een hevige strijd gevoerd. De gezagvoerder wil een nood landing op zee maken, terwijl de twee de piloot het gokje wil wagen: op de laatste druppels benzine haalt de „Vier-twee-nul" San Francisco. Een spannende film, waarvan de spanning echter van tijd tot tijd gebro ken wordt door onbeduidende tafe reeltjes. In het Lido-theater draait deze week de film ,,Wenn der weisze Flieder wie der blüht", naar de gelijknamige ope rette, waarvan het een nogal vrije be werking is. De grote rollen zijn in han den van de twee beproefde filmacteurs Magda Schneider en Willy Fritsch. Een man verlaat zijn vrouw en ziet als hij na achttien jaar terugkomt een charmante dochter voor zich staan. Het draait niet uit op een gelukkige her eniging, doch wel is er een oplossing, die niet onbevredigend genoemd mag worden. Een mager gegeven, nodeloos lang gerekt. 18 jaar. Op de luchthaven van Tanger stort een vliegtuig neer. Er zijn geen over levenden, maar evenmin doden, zodat de autoriteiten er niets van begrijpen. Dit raadsel weegt echter niet op tegen de talloze schemerachtige onduidelijk heden waarvoor de niets vermoeden de bioscoopbezoeker zich in het ver dere verloop van de film „Avontuur in Tanger" geplaatst ziet. Met lijvige dialogen tracht regisseur Charles Mar quis Warren een bijkans onoverzichte lijk groot aantal gegevens en intriges tót een sluitend geheel te maken. Het blijkt er tenslotte op neer te komen dat de Amerikaanse geheime dienst op een bijzonder ingewikkelde manier ver hindert dat een groot aantal voor een bank in Tanger bestemde dollars ach ter het IJzeren Gordijn verzeild raakt. Van veertien jaar af kan men in Roxy trachten te volgen hoe dat tenslotte voor elkaar komt. Van Maandag tot en met Donderdag in dit theater ,,De schat van de Ama zone". Het Franse Vreemdelingenlegioen is sedert zijn oprichting omgeven door een geheimzinnig waas. Geheimzinnig voor de buitenwereld, omdat het een. eigen bestaan, afgezonderd en ver van de beschaafde wereld leeft, temidden van de Noord-Afrikaanse woestijnen. Maar het legioen is niet minder myste rieus voor de mannen, die er in heb ben dienst genomen. De meesten van hen hebben zich aangemeld of laten ronselen, omdat het leven geen uit komst meer bood, of omdat zij het ver leden voor goed wilden vergeten. Iede re legionnair draagt dat verleden als een geheim met zich mee. Ze zullen het nooit prijsgeven, noch op het moment van hun in dienst treden, noch tegen over hun wapenbroeders. Het is een ere-code, nimmer naar het verleden van de anderen te vragen. „Het grote spel", de film, die thans in Luxor draait, vertelt de geschiede nis van een jong Parijs advocaat, die door eigen schuld in financiële moei lijkheden raakt, Hij neemt de wijk naar Afrika en komt in hpt Vreemde lingenlegioen terecht. De vrouw, die hij lief heeft, laat hij achter. Hij kan haar echter niet vergeten en meent haar terug te vinden, wanneer hij een bar meisje ontmoet in Algerije. Hij denkt, dat het meisje hem bedriegt en zich niets meer kan herinneren van het verleden. Zij kan zich dat inderdaad niet, want zij is een ander dan diegene, waarvoor de legionnair haar houdt. Aan het eind van de film volgt de ware toedracht. Gina Lollobrigida speelt de hoofdrol. Uitsluitend 18 jaar. In Frans Hals kunnen de bezoekers ge tuigen zijn van de edelmoedigheid van een oud-kolonel, che een van zijn in de dienst ondergeschikten betrapt op inbraak in zijn eigen huis. In plaats van de inbreker, Gin ger genaamd, over te leveren aan de po litie, tracht de kolonel te achterhalen hoe Ginger, die zo'n uitstekende staat van (militaire) dienst heeft, op het slechte pad is. geraakt. Op zijn speurtocht ontmoet de kolonel vele oud-gedienden. die voor de regisseur telkens weer aanleiding vormen cm een episode uit de oorlog in beeld te brengen. Ginger kan zich tenslotte niet aan de vaderlijke zorgen van de kolonel onttrekken. Het is een boeiende film ge worden, die af en toe iets te traag ver loopt en diverse typisch Engelse trekjes De film „Mensen zoals jij en ik" is in het Studiotheater geprolongeerd. Veertien jaar zegt de K.F.C. In .het Minerva-theater draait Zater dag en Zondag de film „Tarzan de aapmens", waarin Johnny Weissmuller weer grote triomfen viert. Een Engels man is er achter gekomen, dat zich op de „Berg des Doods" een olifanten kerkhof bevindt. Hij rust een expeditie toe, die na een lange en moeilijke tocht de „Berg des Doods" bereikt. Hier ont moeten de Engelsman en zijn helpers een grote groep apen, die aangevoerd wordt door een blanke. Ér ontstaan nu allerlei moeilijkheden. De dochter van de avonturier wordt ontvoerd door Tar zan, terwijl de expeditie een aanval van Pygmeèën te verduren krijgt. Door een toeval komt de expeditie-leider te we ten, waar het olifantenkerkhof ligt, doch hij moet het bereiken van zijn levensdoel met de dood bekopen. 14 jaar. Een stadje in 't midden-Westen van Amerika in de zeventiger jaren van de vorige eeuw. Een jongeman keert na drie jaar uit de geyangenis terug en wordt opgewacht door zijn drie 'oudere broers, die hem een groot bedrag aan bieden met het dwingende verzoek el ders zijn heil te gaan zoeken. De jonge man slaat het aanbod af en geeft even min gevolg aan het verzoek, maar trekt naar de ver Vallen ranch, waar hij ge heel zijn leven heeft gewoond, en waar zijn vader, een immigrant uit Ierland, in vijfentwintig jaar tijds een reusach tig veebedrijf, het grootste uit de ver re omtreK, heeft opgebouwd. Waarom is de eens zo bloeiende ranch verlaten, waarom is de jongeman veroordeeld, vanwaar de vijandige houding van zijn broers? De vragen worden in de film be antwoord. Men krijgt een indruk van het leven van de Amerikaanse, pioniers, die nog hebben gevochten tegen de India nen, die het immense land hebben open gelegd. Op de voorgrond staat de kei harde vader, een man met een nobele inborst, maar als Ier stijfkoppig, en geen tegenspraak of beknotting van zijn al of niet vermeende rechten dul dend. Deze rechtlijnige man maakt 't zijn zoons niet gemakkelijk. Ook als zij volwassen zijn duldt hij geen tegen spraak. Het is duidelijk dat dit harde karakter gebroken zal worden. In een ernstig confliot met een beginnende ko permijn zal de man het onderspit moe ten delven, als niet zijn jongste zoon het voor hem opneemt en inplaats van zijn vader in de gevangenis belandt. Het verdere deel van de film geeft de strijd te zien tussen de vader en zijn drie resterende zoons, waarbij de eerste, lichamelijk gebroken, het onderspit moet delven en het gevecht tussen de uit de gevangenis teruggekeerde met diens oudste broer, waarbij de eerste als wreker gezien kan worden. Zo summier verteld lijkt de gehele ge schiedenis enigszins op een stuiversro man. Het geheel heeft er wel wat van weg, maar door de goede karakterte kening, vooral van de vader door Spen cer Tracy, wordt de film wel wat op geheven. De strijd tussen vader en zoons is aannemelijk verbeeld. Tracy heeft juist het harde, koppige van de man die geworden is wat hij is: groot land eigenaar met niets begonnen en nu een ranch met 40-50.000 stuks vee bezittend. Er is verder een gevoelige Indiaanse moeder-rol, die de zachte trekken die de man zijns ondanks toch heeft tot hun recht laat komen. Edward Dmytryk, die de film in kleuren gemaakt heeft, geeft in fraaie beelden een indruk van de ranch, van de strijd om het bestaan die de vee boer ook in zijn later leven moet voe ren. Het fraaie landschap speelt een dominerende rol in deze film, die in cinemascope is gemaakt en dus bij de buitenopnamen wel eens het oog aan genaam aandoet, maar die overigens alles te fors aanzet. Een Western van de goede soort, die in zwart-wit en in de gebruikelijke afmetingen van het filmdoek beter tot zijn recht was ge komen. Voor boven de veertien in Cinema Palace.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2