Nederlandse industrie heeft handen vol Pastoor houdt raadselachtige bezoeker in bedwang BICAHP Miïï ZWITSARUB Nuttige en gevaarlijke schimmels Een sneb als van vogelbekdier bij Beynes in Beverwijk TIJDGENOTEN Als fonkelnieuw speelgoed Arrestant drong huizen binnen om naar de weg te vragen Is Uw maag ziek Advies aan het bedrijfsleven Mr. H A. R Schuitde nieuwe directeur van de Jaarbeurs V.. J ZATERDAG 22 JANUARI 1955 PAGINA 5 Onze treinen krijgen binnen afzienbare tijd een andere physio- nomie. De tot dusver gestroomlijnde gezichten der kopwagens zullen gelijkenis gaan vertonen met dat van een vogelbekdier, uitgerust als zij worden met een neus of beter gezegd, een snebbe. Het wordt maar een loze snuit, dienende tQt meerdere veiligheid van de bestuurder, die nu hoger en iets naar achteren komt te zitten, uitziende over de neus heen. Bij de Kon. Wagonfabriek Beijnes te Beverwijk hebben wij het model van zó'n neus gezien, maar het was nog lang niet de definitieve, er moest nog van alles aan gedokterd werden voor het echt, wat men noemt: ,,A nose of beauty" zou wezen, dragende de goedkeuring weg van de hoogste Spoorwegautoriteiten. Die rijtuigen met snebben behoren trou wens tot de recente bestelling van 152 rijtuigeenheden, welke de Spoorwegen bij de Nederlandse industrie hebben geplaatst. Deze heeft intussen nog haar handen vol aan de vervaardiging van 186 doorgangsrijtuigen, reeds eerder besteld, waarvan Beijnes 26 derde klas en 46 tweede klas rijtuigen bouwt en Werkspoor te Utrecht 114 derde klas, alles dus materieel, bestemd om door electrische locomotieven te worden getrokken. De eerste tweede klas rijtuigen van deze opdracht zijn thans door Beijnes opgele verd; één ervan heeft deze week proef gereden. bij een Katholiek Instituut, dus bij HET NEDERLANDS SCHRIFTELIJK STUDIECENTRUM Culemborg 35.000 verduisterd Kassier-boekhouder legt bekentenis af Nieuw Missietijdschrift der Ned. Jezuïeten Vacantiespreiding 1955 Orde van Advocaten vraagt: Onbeperkte aftrek van lijfrenteprem ie Brief aan ministerraad Electrische locomotieven voor AmsterdamBrussel Bouwvakvacantie van 25 t/m 30 Juli Verkouden kinderen? HmrHïBni Over penicilline en streptomycine; hun betekenis en herkomst Onze treinen krijgen ander „gezicht" Wij hebben in het bedrijf te Beverwijk het nieuwe materieel in aanbouw ge- Zien, een heel bijzondere sensatie, want men kent spoorwegrijtuigen alleen maar achter elkander, nooit zoals hier, als kermiswagens in het gelid, in alle staten van aanbouw. Nu is het spoor wegrijtuig nog altijd ons liefste vervoer middel, dat wij althans op de lange afstand, prefereren boven de auto, en als wij tijd hebben, ook boven het vliegtuig. In een trein verveelt men zich nooit: er is altijd wat te zien en te beleven, men is helemaal vrij, wat in een auto, als men zelf niet stuurt, nooit het geval wordt. Men kan zich in de trein prettig wijden aan zijn lectuur, of eindeloos met zijn gedach ten spelen, al blijft het mooiste, dat er te doen valt: het uitkijken. En of het nu een verre, vreemde wereld is, die men doorreist dan wel een traject, dat men zou kunnen dromen, het verschui vend beeld van het landschap, zoals dit passeert, is altijd weer boeiend. En men kan er zo weelderig weldadig van genieten, prettig zittend met alle com fort, die het reizen, het zich verplaat sen, tot een rustpoos maakt, weldoend in het jachtige leven. Als wij ons de treincoupé's uit onze jeugd herinneren, overigens met alle veneratie, dan zijn de compartimen ten, zoals thans bij Beijnes gecreëerd, kleine geraffineerd luxueuze salons, tot in de perfectie ingericht. De zit- FRED THOMAS tingen van de banken, vroeger met paardenhaar gevuld, bestaan nu uit veren met schuimrubber afdekking. Schuimrubber wordt ook gebruikt voor dc rugleuningen, die bijzonder prettig steun verlenen bij het zitten. Geheel nieuw zijn de hoofd- en oor kussens, eveneens van schuimrubber. Al dat schuimrubber is in de tweede klas rijtuigen met blauwe trijp over trokken. De wanden zijn van licht kleurig kunstleer, terwijl in de ver schillende compartimenten een origi nele aquarel, waartoe aan een aantal kunstenaars opdracht is gegeven, de sfeer bijzonder verhoogt. De service voor de passagiers is nog weer uit gebreid: er zijn nu in de rookcoupé's uitklapbare asbakjes aangebracht, vóór in de armleuningen, zodat men van de middenplaatsen niet meer naar raam- of deurkant hoeft te reiken om zijn as kwijt te raken. Ook heeft men, gelet op de ervaring, de bagagenetten voor het gemak van het reizend publiek iets lager ge plaatst. Tenslotte bestaat de verlich ting van dit nieuwe materieel uit buislampen. Nieuwe indeling Deze nieuwe tweede klas-rijtuigen hebben een andere indeling gekregen. Het middenstuk wordt gevormd door vier gesloten coupé's, die via een gang in verbinding staan met de bal- cons aan weerszijden. Voorbij die bal- cons aan elke kant bevinden zich nog twee open afdelingen. Aan beide uit einden van het rijtuig is een klein Als kermiswagens in het gelid: spoorwegmaterieel in aanbouw in ie grote montagehal te Beverwijk. Nieuw 2e klas rijtuig, zoals er 46 door de Nederlandse Spoorwegen bij Beijnes in Beverwijk besteld zijn. balconnetje met W.C.; via deze bal- connetjes bereikt men de voor en achter rijdende rijtuigen. Het nieuwe materiaal is aan de buitenkant don kerblauw geschilderd. Elk rijtuig biedt 48 zitplaatsen en nog zitgelegen heid op de balcons op 8 klapbankjes. De derde klas-rijtuigen, bij Beijnes in aanbouw, krijgen eveneens een geheel nieuwe indeling. Zij bevatten resp. een conducteurs-compartiment, bagage ruimte, vier derde klas coupé's en een keuken; de gang loopt langs al deze afdelingen heen. Het aantal zitplaatsen is 32. De derde klas-rijtuigen, die Werkspoor in uitvoering heeft, hebben geheel open afdelingen en twee balcons in het midden. Hiervan zijn reeds en kele exemplaren opgeleverd en in be drijf gesteld. Heel deze order van 186 doorgangsrijtuigen zal door Beijnes en Werkspoor binnen anderhalf jaar wor den uitgevoerd, opnieuw een aanzienlij ke verjonging van het rijdend materi eel, waarbij de houten rijtuigen spoedig geheel verdwenen zullen zijn. Het snelle proces van de electrificatie van het Nederlands spoorwegnet heeft niet wei nig daartoe bijgedragen. De eerste elec trische trein, die in ons land reed, dateert van 1907: Scheveningen-Rotter- dam, en had aanvankelijk nog houten wagens. Van dit oudste electrische ma terieel is nog slechts één rijtuig over, dat thans als „boodschappenjongen" fungeert tussen de Werkplaatsen. In de twintiger jaren is de electrificatie van de Westelijke hoofdlijn begonnen met een geheel nieuw type rijtuigen, dat geleidelijk aan tot de huidige sier lijkheid en perfectie is geëvolueerd Wanneer men weet, dat bijna de helft van de 60.000 reizigersrijtuigen in Euro pa ouder is dan 35 jaar, slaat Nedei land met zijn modern, gestadig ver nieuwd materieel een uitstekend figuur. Als schepen op de helling De bouwtijd van zo'n nieuwe wagon bedraagt ongeveer zeven maanden. Het is een prachtig stuk constructiewerk, van dag tot dag in de moderne, lichte fabriekshallen te Beverwijk. Precies als bij een schip op de helling is de groei van het casco: de samenvoeging in de lasmal van de gezaagde delen, de zijwanden, die in hun geheel wor den opgezet, het leggen van de vloer ertussen en de plaatsing van het dak er bovenop. Tot zover zou men kun nen spreken van de kraamkamer van het spoorwegrijtuig, dat nu naakt en hol overgaat naar de montage-hal om verder te worden afgewerkt. Daar ziet men het lang gelid van de rij tuigen in alle stadia van voltooiing: het geluiddempend asbest gespoten binnen tegen kap en wanden, het inbrengen van het ingenieuze in gewand van zoveel leidingen: licht, verwarming, rem-installatie. De in richting. De stoffering. Eerst hebben de wagons nog de kleur van het grau we metaal, maar verderop heeft men ze reeds in de grondverf en nog weer verderop in de plamuur gezet. Tot eindelijk de prachtig glanzende blau we aflak het beeld voltooit van een fonkelnieuw stuk speelgoed, een Marklin-wagentje in de uitstalkast. Het ruikt ook zo verrukkelijk, een beetje etherisch naar verse lak en alles wat glimt en blinkt, te mooi haast om aan te raken. Pas als de afgewerkte wagon de mon tage-hal verlaat op weg naar de keu- ringsloods, komt hij op eigen wielen te staan, tot dusver slechts onderge schoven hulpjes, maar nu de definitie ve draaistellen, waarop hij zijn lange weg door het leven zal moeten afleg gen, voortschokkend over de wis sels, denderend op bruggen en via- Advertentie Vraagt prospectus. De rijkspolitie van het Zuid-Limburg- se dorpje Wylré heeft een merkwaardige figuur, de 22-jarige Nederlander C., woonachtig in Ak&n, aangehouden. Deze heeft volgens zijn verklaringen de zon derlinge gewoonte om overdag huizen binnen te lopen om er de weg te vra gen. Deze hobby heeft C. reeds geruime tijd beoefend, o.a. te Valkenburg en Wylré. Dank zij het optreden van de pastoor van Wylré, de zeereerw. heer J. Schulpen, zal de jongeman vermoede lijk van zijn rare bezigheid gaan afzien. Donderdagmiddag, toen de pastoor zat te dineren, hoorde hij plotseling op de eerste verdieping enig gestommel. De pastoor toog naar boven en ontdekte een vreemde gast die bezig was alle kamers te inspecteren. Alleen maar, zoals de gast zei, om de weg te vragen naar Heerlen, daar hij in de mening verkeer- Advertentie Geen beter middel de niet te doen te hebben met een pas torie maar een meergezinswoning, zo als zijn woonplaats Aken er zovele telt. Niet anders menend dan te doen te hebben met een inbreker, greep de pas toor kordaat zijn jachtgeweer en dwong de vreemde bezoeker naar beneden te gaan. Met dit geweer hield de pastoor C. in bedwang tot de politie verschenen Bij het eerste onderzoek bleef de jonge man bij zijn verklaring zoals hij die tegenover de pastoor reeds had afgelegd. Bovendien bleek de Akenaar na visitatie niet in het bezit van inbrekerswerktui gen of van enig gestolen goed. Daar ook in Valkenburg enkele klach ten over een vrijmoedige bezoeker wa ren binnengekomen werd C. naar daar overgebracht. Hier is hij door enkele Valkenburgers herkend als de man die onlangs bij hen op bezoek kwam en er zonder iets mee te nemen weer vandoor ging. Een soortgelijk bezoek heeft C. afgelegd bij de zusters van Huize Vroen- hof te Valkenburg. Toen de zusters de jongeman vroegen wat hij in het kloos ter uitspookte, luidde weer zijn ant woord: „Ik wilde graag de weg komen vragen". Ook hier wordt niets vermist. De politie staat thans voor een raadsel. Zij zal moeten uitzoeken of C. er inder daad alleen maar een liefhebberij van heeft gemaakt om zonder meer huizen waarvan de deur open staat binnen te dringen, of dat hij op diefstal uit is maar nog nooit de kans daartoe heeft gekre gen. (Van onze correspondent) De rijkspolitie te Zundert heeft de 58-jarige S.M. uit Breda gearresteerd wegens verduistering van vijf en dertig duizend gulden, door hem gepleegd als kassier-boekhouder van een conserven- fabriek te Zundert. M. is voor de officier van justitie in Breda geleid en heeft een volledige bekentenis afgelegd. De verduisteringen zijn gepleegd in de jaren 1952, 1953 en 1954 en kwamen bij een kort geleden ingesteld accountantsonderzoek aan het licht, in 1951 kwam M. in dienst van het conservenbedrijf en door moeilijk te achterhalen becijferingen heeft hij de verduisteringen in de boeken kunnen verbergen. De politie speurt nog naar een deel van het verduisterde geld. M. heeft het deels ten eigen bate aan gewend, maar kon bij zijn verhoor niet meedelen waar al het geld gebleven is. Het bekende tijdschrift „Berichten uit Java'', uitgave van de St. Claverbond, heeft opgehouden te bestaan. Daarvoor in de plaats (en als voortzetting) is gekomen „Missienieuws der Nederland se Jezuïeten", dat om de twee maan den verschijnt. Het eerste nummer geeft een verantwoording van deze verande ring, waarin gewezen wordt op de tijds omstandigheden, die een bredere basis voor het periodiek wenselijk maken. De administratie blijft gevestigd Graafse- weg 7, te Nijmegen. ducten, afremmend voor de stations. In de keuringsloods gaan de Argus- blikken van de constructeurs zo goed als van de opdrachtgeefster nog eens naar alle details, hier en daar valt nog iets te wijzigen of te verbeteren, tot weer een rijtuig, het zo en zoveel ste in 120 jaar tijds, gereed is voor het groot avontuur van verplaatsing en vervoer, zo oud als de wereld en zo nieuw als de dag van vandaag. Het Centraal Werkcomité Vacantie hoeft de directies van de collectief - sluitende bedrijven geadviseerd de va- cantieweek 1955 vast te stellen als volgt: Sector 3 (t.w. de provincies Noord- Holland, Groningen, Friesland en Drente) van 16 tot 23 Juli 1955. Sector 2 (t.w. de provincies Over ijssel. Gelderland, Utrecht en Zuid- Holland, uitgezonderd de plaatsen Hoek van Holland, Maassluis, Vlaar- dingen, Schiedam, Kethel, Rotterdam en de plaatsen, gelegen ten Zuiden, resp. ten Westen van de grenslijn, ge vormd door de Nieuwe Waterweg het Scheurdiep Nieuwe Maas de Lek de plaatsen Ameide en Meer kerk (deze 2 plaatsen gerekend tot de 2de sector) Merwedekanaal beneden de Lek Gorinchem (deze plaats eveneens uitgezonderd) van 30 Juli 6 Augustus 1955. Sector 2 (t.w. de provincies Noord- Brabant, Zeeland, Limburg en van Zuid-Holland de plaatsen Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, Kethel, Rotterdam en voorts de in sector 2 uitgezonderde plaatsen) van 6 tot 13 Augustus of later. De directies van de niet collectief- sluitende bedrijven is verzocht de werknemers zonder schoolgaande kin deren vóór half Juli of na half Augus tus vacantie te verlenen. Men dient volgens het comité zoveel mogelijk de periode van 15 Juli15 Augustus voor jongeren te blokkeren. De Nederlandse Orde van Advocaten heeft een brief gezonden aan de Mi nisterraad waarin wordt verzocht in de aangekondigde maatregelen tot belas tingverlaging een wijziging te betrek ken van de inkomstenbelasting, in dier voege, dat premies voor lijfrenteverze kering voor zover deze moeten dienen voor de oudedagsvoorziening zonder be perking van bet belastbaar inkomen kunnen worden afgetrokken. Men wijst er op dat nimmer een over tuigend argument is aangevoerd voor het onderscheid, dat wordt gemaakt tus sen de werknemer, voor wie pensioen kortingen practisch belastingvrij zijn, en andere personen, die evenzeer van de opbrengst van hun arbeid moeten leven, doch voor wie een dergelijke vrijdom niet bestaat. In samenwerking tussen enige Ne derlandse en Belgische industrieën zul len twaalf electrische locomotieven ge bouwd worden, bestemd voor de ver binding Amsterdam-Brussel, na het ge reedkomen van de electrificatie Roo- sendaal-Antwerpen in 1957. In de loco motieven zullen agregaten worden op gesteld om het verschil in voltage (Nederland 1500, België 3000 volt) op te heffen. Zoals bekend zal in 1957 een twee-uursverbinding tussen Amsterdam en Brussel tot stand komen; in de tussenliggende uren komt er een ver binding Amsterdam-Antwerpen v.v. Als mr. H. A. R. Schuit, sedert 1 Jan. 1954 directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht, in zijn jongelingsjaren z'n eigen gang had mogen gaan, was hij misschien wel in het hotelvak terecht gekomen. Of in het recla mevak; een voorkeur, die geen verwondering meer wekt zodra men in d? Jaarbeursdirecteur een artistieke be langstelling ontdekt heeft. Maar „vader Schuit" zei: Neen. En zo belandde de bankierszoon, na in Leiden de meestertitel behaald te heb ben, in het be drijfsleven. Eerst was hij enige jaren directie-secretaris van de voormalige Philips Verkoopaf deling voor Nederland, daarna ver vulde hij een leidende functie in enige middelgrote ondernemingen en legde hij zich speciaal op de exportbelangen toe. Mr. Schuit be zocht in die hoedanigheid tal van Europese landen, waarbij hij met vele bekende internationale Jaar beurzen in contact kwam. Nu zit hij dan in Utrecht, op een plaats die hem volop gelegenheid biedt initiatieven te ontwikkelen en het Nederlandse bedrijfsleven van dienst te zijn. Mr. Schuit is er zich hierbij van bewust, dat de Jaarbeurs een intermediaire func tie heeft, dus zowel voor de indus trie als de handel moet dienen. Voor zijn taakopvatting is dienen inder daad het juiste woord. De tijd is voorbij, dat de Jaarbeurs rustig kon afwachten welke bedrijven er behoefte aan nadden hun producten te exposeren. Het is dus zaak meer bekendheid te geven aan de Jaar beurs als handelsmedium. Daarom trekt mr. Schuit er op uit, legt hij contacten met de industrie en overtuigt hij het bedrijfsleven van de noodzaak im acte de présence te geven. Geen enkele vertegen woordiger kan alle artikelen in zijn koffer meenemen, men moet dus wel exposeren. Maar dat niet al leen. Vele afnemers willen ken nismaken of belangrijke zaken be spreken met de directies zelf. Mr. Schuit dringt er daarom op aan, dat ook de directeuren naar de Jaarbeurs komen en niet de hele representatie aan hun stafleden overlaten. Over initiatieven gesproken. De komende Voorjaarsbeurs zal een geheel andere aanblik bieden, nu men er in geslaagd is een zekere hergroepering tot stand te bren gen. Men zal in het Vredenburg- gebouw de branchegenoten zo over zichtelijk mogelijk in groepen ver enigd vinden. Dit is éen dienst, die de Jaarbeurs aan de bezoekers en kopers bewijst. Zij kunnen nu desgewenst volstaan met het bezoe ken van enkele voor hen interes sante of belangrijke afdelingen. Het wordt aldus ook mogelijk cen traal aan te geven waar bepaalde branches te vinden zijn. Uiteraard zal men rekening houden met de concurrentiefactor en zoveel mo gelijk zorgen voor een tactische opstelling. Het is een genoegen mr. Schuit over dit alles te horen vertellen. Hij is een geboren causeur, niet altijd direct to the point, wanneer hij op z'n praatstoel zit, maar de bezoeker hoort ook graag de me ning van mr. Schuit over zaken, die buiten het begrensde terrein van de Jaarbeurs liggen, omdat zij de moeite van hot aanhoren waard zijn. Aldus leert men de directeur kennen als een vriend van het Zui den, die in Brabant veel vrienden gemaakt heeft. Hoewel overtuigd protestant, hebben deze relaties hem gebracht tot een mening over katholicisme en katholieken, die wij ook vele anderen zouden toe wensen. Als zakenman „De Jaarbeurs is ook een bedrijf; wij verkopen vierkante meters expositieruimte" volgt mr. Schuit uiteraard de in dustriële ontwikkeling van Ne derland met grote belangstelling. Hij is er van overtuigd, dat indus trialisatie de oplossing bieden kan De Bedrjjfsraad voor het Bouwbe- drijf heeft besloten, in afwijking van L wat in deze bedrijfstak gebruikelijk was, 1 de laatste week van Juli aan te wij zen als vacantieweek voor de bouwnij verheid. De Bedrijfsraad wil met deze be slissing een reële bijdrage leveren tot ondersteuning van de gedachte der va cantiespreiding. Terwille van een aan zienlijke verlichting van de anders met vacantiegangers overbelaste eerste week van Augustus, heeft de bouwnij verheid waarin ongeveer 200.000 ar beiders werkzaam zijn een jaren ou de traditie prijsgegeven. voor v<^l problemen, mits op de juiste wijze aangepakt. Vakoplei ding en wat men kortweg „human relations'' noemt, spelen hierbij een belangrijke rol. We gaan terug naar de Jaar beurs. Om een enkel punt uit het jaarprogramma te lichten: de „In- terleder", vakbeurs voor schoei sel, leder en aanverwante artike len, komt a.s. zomer weer in Utrecht. Er is even sprake van ge weest deze beurs in het Zuiden te houden, maar tenslotte zijn de voordelen van het centrum des lands toch groter gebleken. Een proefenquète heeft ook in deze richting gewezen. De vakbeurzen hebben de bij zondere aandacht van de Jaar beurs. Men staat er niet afwijzend tegenover, zeker niet wanneer een bepaalde branche aan een seizoen gebonden is. Maar wel is het stre ven van de Jaarbeurs er op ge richt zoveel mogelijk vakbeurzen te organiseren in het grote geheel van de Voor- en Najaarsbeurzen. Vooral voor de buitenlandse ko pers is het van groot belang, dat de Voor- en Najaarsbeurzen repre sentatief blijven voor het Neder landse oedrijfsleven. Bovendien, al dus mr. Schuit, leunt de ene bran che tegen de ander aan. Machines vóór het bouwbedrijf zijn verwant aan de bouwmaterialen, de groep intern transport aan de afdeling efficiency enz. Ook in het belang van de Nederlandse bezoekers meer kopers dan kijkers moet gewaakt worden tegen een te ver gaande decentralisatie. De Jaarbeurs volgt nauwlettend de industriële ontwikkeling. Dit moge blijken uit het feit, dat op de a.s. Voorjaarsbeurs een nieuwe groep aanwezig zal zijn: kunststof fen. De grote vooruitgang op dit ge bied, de ongekende mogelijkheden van deze materialen en de noodza kelijke voorlichting hierover recht vaardigen de verwachting, dat deze nieuwe groep in de Bemhard- hal grote belangstelling zal trek ken. Het is weer een stapje op de weg, die mr Schuit de Jaarbeurs wil laten gaan. Advertentie Genezende warmte door wrijven mét: een Zwitsai (Van onze medische medewerker) orige week heb ik u verteld hoe peni cilline werkt bij de J, bestrijding van een infec- tie. Dit keer iets over de geschiedenis van penicil line en de andere „anti- I biótica". Eerst iets over k. de betekenis van dit laat- V\ ste woord. Anti.... te- gen en bios.leven. .I—S—Antibiotica wil dus zeg gen: leven tegen leven. Helemaal juist is deze naam niet, want het antibioticum wordt wel bereid uit een levend we zen, maar leeft zelf niet meer. Penicilline wordt bereid uit een schimmel die de mooie latjjnse naam heeft van penicillium notatum. Het is allang bekend, dat er in de wereld van de kleine levende wezentjes een even zware strijd om het bestaan wordt gevoerd als in de wereld van de grotere dieren. In de wildernis heerst een voortdu rende strijd tussen de verschillende diersoorten; het ene dier jaagt op het andere en de zwakkere weet zich te handhaven dank zij de bijzondere mo- feljjkheden die de Schepper hem eeft gegeven, zoals snelheid, lenig heid, voorzichtigheid enz. Zonder in grijpen van de mens bestaat er door gaans een evenwicht in de natuur waar elk dier zijn plaats en zün nut heeft. Neem bijv. de kleine roofdieren sinds die in onze streken bijna zijn uitgeroeid, zijn veldmuizen, konijnen en andere knaagdieren dusdanig in aantal toegenomen dat zij soms een ware plaag vormen voor de boeren. In de microwereld van bacteriën, schimmels en andere microscopisch kleine wezentjes is het al net zo. De meeste bacteriën zijn zeer eenzelvig en er heel weinig op gesteld om bac teriën van een ander soort om zich heen te hebben. Van schimmels moe ten zij helemaal niets hebben. De grote Fransman Louis Pasteur heeft een kleine honderd jaar geleden al ontdekt, dat sommige bacteriën door andere bacteriën en door bepaal de schimmels in hun groei geremd of zelfs gedood worden. Dit is in het ver geetboek geraakt omdat de weten schap er toen nog niet aan toe was hier profijt van te trekken. In 1929 heeft de Engelsman Sir Alexander Fleming dit antagonisme heront dekt. Het ging er om een schimmel aftreksel te maken dat voor toepas sing op de mens geschikt en dus niet king is op bacteriën. Op deze wijze heeft men honderden schimmels ge vonden die een dodende of duidelijk groeiremmende werking op bacteriën hebben. Helaas zijn de meeste ook voor de mens sterk giftig, zodat zij voor ons geen practische waarde heb ben. Er is slechts een tiental overge bleven dat zonder al te groot bezwaar bij de zieke mens toegepast kan wor den. Enkele hiervan zijn toch nog zo gevaarlijk dat men ze reserveert voor zeer gevaarlijke ziekten. Een van de bekendste en weinig ge- giftig is. Dit was vooral zo moeilijk omdat penicilline niet ingenomen kan worden, het wordt door het maagsap onwerkzaam gemaakt. Het moet per injectie toegediend worden en daar voor worden zeer hoge eisen aan de zuiverheid gesteld. Het is te begrij pen, dat het nog tot 1941 heeft ge duurd, voordat Fleming het, na jaren lange proeven op dieren, aandurfde penicilline bij een mens in te spuiten. Het zal u niet verbazen dat de eerste injecties elk een kapitaaltje gekost hebben. Ondanks de zeer ingewikkelde en kostbare bereiding begreep de En gelse regering welk een enorme bete kenis dit nieuwe geneesmiddel ook voor de legers op de slagvelden zou kunnen hebben; kosten noch moei ten werden dan ook gespaard om het op grote schaal te gaan produceren. Op het ogenblik is penicilline nog niet goedkoop, maar toch beschikbaar voor iedereen, die 't werkelijk nodig heeft. Na de ontdekking van penicilline is men alle schimmels die op aarde zijn, systematisch gaan afzoeken om te proberen hoe hun wer- vaarlijke antibiotica is het streptomy cine, dat in 1944 door de Amerikaan Waksman is ontdekt op de bovenbe schreven wijze. Hij heeft nl. systema tisch nagegaan welke schimmels voor komende in tuinaarde een ongunstige invloed op de groei van bacteriën uit oefenden. Tot grote blijdschap van de hele medische wereld, bleek dit het eerste werkelijk doeltreffende genees middel tegen tuberculose te zijn. Wel iswaar lang niet in alle gevallen en niet volmaakt in zijn werking, maar er was nu een middel dat in staat bleek de tot dan toe voor alle geneesmidde len ongevoelige tuberkelbacil doeltref fend te bestrijden. Er zijn ook heel wat schimmels, die voor de mens helemaal niet ge vaarlijk zijn, evenmin trouwens voor schadelijke bapteriën. De bekende Franse kaassoorten Camembert en Roquefort danken hun heerlijke smaak aan schimmels die heel nauw verwant zijn aan de schimmel waaruit peni cilline wordt bereid. Mag ik u zo'n schimmeltje eens aanbevelen? St.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5