Uitbreiding van vishallen en loskade maakt vergroting der haven nog urgenter Nederlands Studentenorkest geeft weldadigheidsconcert Vraa Antwoord Thijm's graf in het verleden wel degelijk geëerd W ild-W est-moordaanslag voor het Hof Toeneming van 60 vloot-eenheden vóór eind 1956 verwacht Miracolo a Milano" voor H.K.G. Godfried Bomans opent expositie Thans echter jammerlijk verwaarloosd Weer vier jaar geëist Het lekkerste lekkers! ZATERDAG 22 JANUARI 1955 PAGINA f Die edelè, pittige smaak van chocolade waar komt die vandaan? Van de cacaoboon, die een der rijkste vruchten der tropen is. Van de cacaoboon, die zuiver en zorgvuldig verwerkt wordt tot de wereldbefaamde Nederlandse chocolade. Tracteer vandaag weer eei\s - op het lekkerste lekkers! Zoute vis ook naar IJ muiden Aanvoer zal boven 80 millioen komen n Mooi solo- en orkestspel Kunsthandel Leffelaar Van werk van A Heyhoer en Erna Postma AUBERGE BONVERRE PLOTSELING OVERLEDEN HADIO MOORS ZONDAG H.H. MISSEN BLOEMENDAAL Voorstellen B. en W. subsidieregeling Financiële commissie accoord met ontwerp begroting Winkelstand Haarlem ■05 4 Wanneer men de totale aanvoer van verse zeevis en verse haring in kilo grammen overziet van de periode 1946 tot 1954, dan blijkt deze toegenomen te zijn van 43 millioen tot 76 millioen kg. met enige fluctuaties. In 1947 was de aanvoer 54 millioen kg., in 1948: 58 millioen kg., in 1949: 55 millioen kg., in 1950: 57 millioen kg., in 1951: 71 millioen kg., in 1952: 75 millioen kg., in 1953: 78 millioen kg. en in 1954: 76 millioen kg. Het gemiddelde kan men stellen op een aanvoer van 63 millioen kg. per jaar. Deze periode geeft een volkomen tegengestelde ontwikkeling te zien als in de eerste 9 jaren na de vorige oorlog. Toen verliep de aanvoer van 1919 tot 1927 van 62 millioen tot 53 millioen kg. met een dieptepunt van 38 millioen kg. in 1923. In 1920 was de aanvoer 53 millioen kg., in 1921: 45 millioen kg., in 1922: 45 millioen kg., in 1923: 38 millioen kg., in 1924: 48 millioen kg., in 1925: 45 millioen kg., In 1926: 50 millioen kg. en in 1927: 53 millioen kg. In deze periode lag de gemiddelde aanvoer op 48 millioen kg. per jaar. Hieruit is dus te zien, dat de gemiddelde aanvoer gedurende 9 jaren in de genoemde twee periodes gestegen is met ongeveer 30%. tikel uiteengezet werd, er is niet al leen meer halruimte, maar ook uit breiding van de loskade nodig. Een uit breiding van de vishallen aan de West- of aan de Oostzijde zonder meer, zou dit laatste vraagstuk niet oplossen, om dat er in de dagen van top-aanvoeren ook ligplaats nodig is voor de binnen komende en de binnenliggende schepen. Wie b.v. xiet hoe de kade-ruimte van de ongebouwde hal A en van de Te- geltjesmarkt in drukke periodes bezet zijn met schepen, die voor een nieuwe reis worden uitgerust, en wie daarbij ook nog in aanmerking neemt dat ge deelten van de ongebouwde hal A ge durende de periode van de haring-drijf- netvisserij ingenomen worden door va ten pekelharing, zal moeten toegeven, dat een verlenging van de hallen zonder meer geen oplossing biedt. Bovendien dient men in het oog te houden, dat men in de toekomst, bij een grotere toepassing van de koude-industrie, toch altijd rekening moet houden met een geschikte laadruimte voor ingevroren producten in koelschepen. Dit zijn zo enkele facetten van de mogelijkheden, die in het visserijbedrijf aanwezig zijn en die bij de toeneming van de aanvoer steeds meer de aan dacht verdienen. Het is ook niet logisch, althans uit bedrijfs-economisch oogpunt gezien niet aanvaardbaar, dat het vis serijbedrijf in IJmuiden zou berusten in de huidige situatie, waarin deze Vis sershaven zo zeer een ondergeschikte rol speelt ten opzichte van het gezou ten product van de drijfnetvisserij. De verschepingsmoeilijkheden per rail, schip en auto zijn in IJmuiden beter dan in welke andere visserijplaats ook. Maar overigens geven wij graag toe, dat er bij de drijfnet-haringvisserij, evenals bij andere onderdelen van de visserij, nog wel andere problemen be staan, waarop wij ons voorstellen in deze artikelenreeks nog nader terug te komen. Bij de genoemde overwegingen komt dan nog, dat men, naarmate men de loskaderuimte in de huidige Vissersha ven zou gaan uitbreiden, dan tegelij kertijd een probleem schept voor de lifffïing van de niet-Iossende schepen. Als men weet, dat bij de huidige si tuatie, dus bij het bestaande aantal schepen en het bestaande hallencom plex, op dagen van grote aanvoer en bij stormweer, reeds een ligplaats-pro bleem bestaat, dan is het wel duidelijk, dat, in aanmerking nemende dat men voor het einde van het volgend jaar een toeneming van ongeveer 60 v'loot-een- heden kan verwachten waarvan een aanzienlijk deel zeer waarschijnlijk re gelmatig in IJmuiden zal markten en Het is nuttig op te merken, dat na 1929 een vrij sterke daling is opgetre den, die eerst in de jaren 1937 - '38 te niet werd gedaan. In laatstegenoemde jaren bereikte de aanvoer een hoogte van 58 millioen kg. Nu is in het verleden gebleken, dat het Staatsvissershavenbedrijf er steeds naar gestreefd heeft installaties te heb ben, die aan de eisen, door een groei ende aanvoer gesteld, het hoofd kon den bieden. Toen b.v. na het diepte punt -n de aanvoer in het stakingsjaar 1933, een langzame doch vrij gestadige vergroting van de aanvoer merkbaar werd, werden tijdig de plannen voor de bouw van een nieuwe vishal uitgewerkt en het gevolg was, dat het complex van het Staatsvissershavenbedrijf in 1939 een moderne hal rijker was. Wij hebben er zo juist al op gewe zen, dat de gemiddelde aanvoer van de laatste 9 jaar 63 millioen kg. be droeg. Daarvan vertoonden de laatste vier jaar cijfers, die belangrijk ver bo ven de 70 millioen kg. lagen. Wan neer wij nu in aanmerking nemen de snelle nieuwbouw van het grotere type in elk vloot-onderdeel, dan is op rede lijke gronden te verwachten, dat de aanvoerhoeveelheid per jaar zich bin nen afzienbare tijd boven de 80 mil lioen kg. zal gaan bewegen. Het moet ernstig betwijfeld worden of de huidige apparatuur van het Staats vissershavenbedrijf in staat is om op juiste wijze de dienstverrichting te ver lenen aan het visserijbedrijf bij een zo sterk gestegen aanvoer. De aanvoer vindt toch altijd voornamelijk plaats ge durende enkele seizoenen en in die sei zoenen komen dan nog korte periodes of dagen van zeer grote aanvoeren voor. Men kan zonder enige reserve stel len. dat de vishallen bij de bovenge melde topaanvoeren zeer beslist te klein zijn. Er moet dan te lang ge wacht worden met de lossing, terwijl ook de werkruimte in de hallen te be perkt is. Heeft de overheid in de jaren 1935 tot 1937 ingezien, dat de toeneming van de aanvoer een uitbreiding van de vishallen noodzakelijk maakte, zij zal er evenzeer oog voor hebben, dat de thans zo sterk toegenomen aan voeren nieuwe voorzieningen nodig maken. Deze nieuwe voorzieningen alleen te zoeken in de uitbreiding van de be staande vishallen zou een al te sim plistische opvatting van dit probleem zijn, want, zoals reeds in ons vorig ar- ook mede daardoor een uitbreiding van de loskade-ruimte nog urgenter maakt dan ze al is, dan is het duidelijk, dat er tegelijk met de uitbreiding van de vishallen een uitbreiding van de Vis sershaven noodzakelijk is. Een probleem stellen is vrij een voudig, wat niet altijd gezegd kan worden van het geven van een ant woord op de vraag: Maar wat dan? Toch stellen wij ons voor te komen tot een antwoord op deze vraag, zij het, dat dit antwoord niet anders kan zijn dan de mogelijkheid van een oplossing. Doch voor dit ant woord gegeven kan worden, willen wij in nevenstaande beschouwing aantonen, dat met name uitbreiding van de loskaderuimte en van het hallen-complex zonder meer de moeilijkheden slechts verplaatst, namelijk naar de dan nog meer te kleine Vissershaven. Voor de derde maal is het Nederlands Studenten Orkest, dirigent Jan Brussen, op tournée. Sinds 1952 is het aantal le den, studenten uit de acht universi teitssteden, tot 70, het aantal concerten tot 10 gestegen. De uitgebreider orkest bezetting maakt een veelomvattende programmakeuze mogelijk, het grotere aantal concerten wijst op belangstel ling in ruimere kring voor het doel van de tournée: steunverlening aan het Ned. Studenten Sanatorium. Wederom was het programma geva rieerd van samenstelling. Het bevatte een Symphonie, twee hedendaagse wer ken en een solo-concert. Beschouwt men nu de uitvoering globaal, dan komt men tot de conclusie, dat de stu denten ook ditmaal niet alleen gedu rende twee weken meermalen daags in groot verband op intense wijze ge repeteerd, doch ook hun partijen te vo ren langdurig individueel en wellicht ook in kleine groeperingen degelijk voorbereid hebben. Evenals op de vorige concerten blonk het strijkorkest boven de andere groe pen uit. Het bezit prachtig materiaal in alle partijen, speelt uiterst beheerst en hoogst muzikaal, vormt bovendien een bewonderenswaardig homogeen geheel. Al deze voortreffelijke eigenschappen vielen bijzonder in de .Suite voor strij kers" van Janacek op. Vooral het klank eigen van deze muziek werd goed getroffen. Men toonde begrip voor deze tamelijk uitzonderlijke stijl, hoe ver schillend het karakter van de zes on derdelen ook was. In hoge mate vielen de diepzinnige Adagio's (prachtig ge speelde cello-solo!) en het meer bewo gen slot-andante op. Ook de „Variations Traditionelles" van Hugo Godron werden goed ver tolkt. Het karakter van dit werk helt over naar een lichter genre muziek. Blazers en slagwerk konden vooral hierin hun capaciteiten tonen. De Va riaties sloegen bij het publiek in, doch wellicht is het uitbundig succes gro tendeels aan de finale toe te schrijven. Deze afsluiting is geen variatie, maar een geestig geschreven, kleurrijk ge- instrumenteerde en pittig gerhyth- meerde dans. De zelden uitgevoerde eerste Sym phonie van Mendelssohn voldeed meer door de klankrijke uitvoering dan door de muziek zelf. Alleen het Menuet kon ons bekoren. Het Andante is wel fijn melodisch, doch ietwat sensimenteel van aard. Het eerste deel klonk leven dig en enthousiast, het voortdurend forte-spel deed echter vermoeiend aan. In de finale trok het mooie pizzicato- spel bijzonder de aandacht. Het bracht een welkome afwisseling in dit deel, dat in een weinig zeggende tutti-spel eindigde. Meer eer van zijn werk had het or kest met zijn begeleiding in Haydn's Hobo-concert, vertolkt door de be roemde hoboïst Jaap Stotijn. Men ging geheel op in het fraaie solo-spel, volgde de solist tot in de finesses, waardoor een zeldzaam schoon geheel werd verkregen. Hier was een bijna ongekend hoge musiceerlust te constate ren. Daartoe werkte de sierlijke en be haaglijke Haydn-muziek mede! Met de werken van Janacek en Haydn plaatste het orkest zich op een ni veau, dat slechts door de allerbeste amateurs-muziekensembles te bereiken is, dank zij artistieke leiding en me dewerking van zeer hoogstaande solis ten! O. K. De film „Miracolo a Milano" van Vit- torio de Sica, die Donderdag voor de Haarlemse Kunst Gemeenschap ver toond is, heeft de onschatbare verdien ste ons te laten zien, dat er nog altijd films zijn, die door rechtzinnig gebruik van aan de filmtechniek voorbehouden middelen op boeiende en vaak ontroe rende manier een sublieme werkelijk heid weten te leggen in de omhulling van een bizar verhaal. Die naar de bioscoop gaat, om daar een reproductie te zien van het zogenaamde „werkelijke leven" of zich wil voeden aan dik daar op gesmeerde romantiek, zal aan zulk een film geen genoegen beleven. Hij zal de moeilijk omschrijfbare, immers voornamelijk ontroerende, realiteit niet zien, die wordt opgeroepen door het verhaal, dat in uitstekende dosering met irrealiteiten doorweven bleek. Toch ware zoiets misschien te leren. Alleen reeds in de hoop daarop is het te be treuren, dat De Sica's-film moet behoren tot die soort, waarvan de exploitanten moeten beweren er „geen brood in te zien". Het heeft geen zin hier verslag te doen van de inhoud van deze telkens op die punten ontwapenende film, waarop men de neiging krijgt be zwaar te gaan koesteren. Wij kunnen volstaan met de H. K. G., om de geste dezer eenmalige vertoning te prijzen en ieder, die de film ergens zou kun nen gaan zien, daartoe vurig aan te sporen. Films als „Miracolo a Milano" ziet men zelden. Fn dat is bijzonder jammer, want naar vorm en inhoud is het een verrukkelijke, gezonde film, die verademing en ontroering schenkt. De positie van de geachte heer In leider Ener Kunsttentoonstelling is een onmogelijke. Zowel wanneer het geëxposeerde duidelijk van uitbeelding is, als wanneer geen sterveling het kan begrijpen: in beide gevallen kan de inleider beter thuis blijven. Een ieder voelt dit aan, behalve de exposant, die, hetzij uit de mond van zijn inleider de waardering verwacht, die hem in financieel opzicht wordt onthouden, hetzij een uitleg denkt te vernemen van zijn werk, welke voor hem zelf een openbaring is. Dit. zijnde het eerste deel van de inleiding ter opening van de tentoon stelling van werk door Anton Heyboer en Erna Postma, Vrijdagavond 'door de schrijver Godfried Bomans uitgespro ken in Kunsthandel Leffelaar, werd vervolgd door een tweede deel, waarin de biograaf van mr. P. Bas een uitvoe rige persoons- en milieubeschrijving van beide exposanten leverde, hetgeen geenszins, dit zij vermeld, een dorre opsomming is geworden. Hieruit hebben wij aangetekend, dat Bomans zich van zijn regerings opdracht, om een essay over Haarlem te schrijven, zal kwijten door zich te beperken tot een bespreking der Heiligelanden, die als het hart van Haarlem beschouwd kunnen worden met verwaarlozing van de overige in Haarlem aanwezige straten. Het derde tevens laatste deel van de voordracht handelde over het weergeven van het waargenomene zon der respect voor de door God gegeven vormen en over de verwijdering, die hierdoor is ontstaan tussen de kunste naar en de gemeenschap. Deze laatste brengt het offer der vervreemding, om dat hij de zelfexpressie laat prevaleren. Het publiek van zijn kant is niet onge voelig, maar het zoekt de weergave van zijn eigen wereld. Wanneer beiden niet in een gelijk klimaat leven, wordt de band tussen hen doorgesneden. De kunstenaar van heden biecht in zijn werk zijn persoonlijke problematiek op; de behandeling van levensbeschou welijke problemen behoort overigens niet tot het terrein der beeldende kun sten. De zodanige ontwikkeling is ech ter onafwendbaar. In zijn isolement is de schilder teruggeworpen op de eigen eenzame gedachte; de vroegere gestalte van de gedachte ligt als een lege schelp terzijde. Hij moet zich een nieuw huis bouwen en kan zich dan niet eerst om het meubilair bekommeren. Hij gaat een lange, moeizame weg, alvorens het eigen onderdak is gevonden. Heyboer is die weg gegaan. Voor de moed, die een dergelijke pelgrimage vergt, heb ik eerbied. Aldus concludeerde spr. aan het slot van zijn voordracht. De tentoonstelling, welke nader in ons blad besproken zal worden, blijft tot 9 Februari. Erfeniskwestie W. M. de G. F. Mijn vader en moeder stierven resp. in 1933 en 1939. Ik heb nog een zuster en een broer. De laatste was zaakwaarnemer voor mijn moeder, die het laatste jaar voor haar dood bij hem inwoonde. De erfenis bestond uit een huis, dat later door mijn broer is verkocht. Wij kregen echter niets uitge keerd. Volgens zeggen was het huis ech ter vrij. Kunnen wij dat nog ergens nagaan? Antwoord: Indien op het huis een hy potheek rustte, dan is dit na te gaan op het kadaster. Wendt u dus om inlich tingen tot de bewaarder van de hypo theken en het kadaster in uw woon plaats. Uitkering en eigen huis A.L.F. Hoeveel ontvangt een wed. met eigen huis zogenaamd aan uitkering Drees in de week? Verder heeft zij geen inkomen. Wat is in dit geval voorde liger, het huis verkopen of er in blijven wonen? Antwoord: Wij kunnen u niet vol ledig inlichten. Uw geval moet bekeken worden door de Raad van Arbeid. Ta xatieprijs der woning, huurwaarde, al les is van belang. Vermoedelijk zult u geen voordeel hebben van eventuele ver koop, want er wordt ook weer rekening gehouden met uw daardoor verkregen bezit (8 pet.) voor een alleenstaande. Bespreek uw aangelegenheid gerust met de ambtenaar van de Raad van Arbeid, die kan u na gehouden onderzoek vol ledig inlichten en bedragen noemen. Bijverdienen J.J.v.d.B. Hoeveel mag een gehuwde vrouw bijverdienen, voor zij belasting plichtig is? AntwoordAls zij niet boven de 200,- komt, zal zij geen aanslagbiljet ontvan gen. Overigens moet zij wel aangifte doen van hetgeen zij ontvangen heeft, ook al is dit bedrag minder dan 200,-. Van^ het totaalbedrag der bijverdien sten wordt tenslotte 100,- verwervings kosten afgetrokken. Het bedrag, dat er daarna overblijft, wordt bij de inkom sten van haar man opgeteld, waarna het bedrag der inkomstenbelasting wordt vastgesteld. De loonbelasting, die haar man eventueel betaald heeft, wordt er afgetrokken. Huis siaat leeg J.H.N. Ik heb een huis, dat is toege wezen aan een gezin met kinderen, dat dit huis niet wil betrekken. Nu staat het reeds 4 weken leeg, terwijl ik zelf wel gegadigden heb voor deze woning. Hoe moet ik hiermede aan? Antwoord: U direct in verbinding stellen met het huisvestingsbureau. Sigarenbandjes Th.K. Is het juist, dat men sigaren bandjes kan sparen voor het verstrek ken van een invalidewagen voor een invalide? Antwoord: Door de dienst sociale zorg van het Nederlandse Rode Kruis, adres de heer P. P. V. Peereboom, hoofdafd. Advertentie Frans Restaurant - Jansweg 20, tel. 17630 FRANSE UIENSOEP, STOKBROOD, KAAS Gistermorgen werd de 50-jarige bor stelwerker J. H. H. uit de Gen. Bo- thastraat tijdens zijn werk onwel en een collega wilde hem met de bus naar huis brengen. Toen de bus op de Rusten burgerlaan reed, overleed de borstel werker. Hij bleek door een hartverlam ming te zijn getroffen. De bus reed naar het politiebureau aan de Smede- straat en vandaar <s het stoffelijk over schot overgebracht naar de woning in de Gen. Bothastraat. Mejuffrouw Lidwina Diepenbrock verzoekt ons om opname van de vol gende wetenswaardige opmerkingen naar aanleiding van wat onlangs el ders werd geschreven over dr. J. A. Alberdingk Thijm en diens laatste rustplaats: In „De Volkskrant" van 7 Jan. j.l. las ik een artikel over Alberdingk Thijm's huis en over zijn graf. Het zij mij vergund hierbij enige opmer kingen te maken, die de jongere lezers, voor wie Thijm Sr. wellicht nog een minder bekende figuur is, mogelijk van dienst kunnen zijn. Het is mij overi gens opgevallen, dat veel jongeren wel kennis namen van Lod. van Deyssel's „Gedenkschriften", waarin herinne ringen aan zijn familie en aan het ouderlijk huis zijn vastgelegd, maar niet van de biographie van zijn vader Josephus Albertus Alberdingk Thijm", geschreven in het jaar 1893 onder de initialen A. J. (Alberdingk Junior). En toch overtreft m.i. dit werk in- veel opzichten het vorige. Het bovengenoemd artikel nu over Thijm's huis gewaagt o.m. van het lees gezelschap „De Vioolstruik" en noemt dan enkele personen, die deze kring van de oude Thijm frequenteerden. Daaronder komt ook de naam „Die penbrock" voor en nu vrees ik, dat men geneigd zal zijn, hierbij aan de musi cus, dr. Alphons Diepenbrock, te den ken. Hij is echter nooit lid van „De Vioolstruik" geweest, maar wél waren dat zijn ouders, de heer en mevrouw Diepenbrock-Kuytenbrouwer, en twee zijner zusters. En nu iets over het graf van Thijm. Daarmee is het inderdaad een treurige geschiedenis. Al in de „Nieuwe Haar- iemsche Courant" van 29 Jan. 1953 werd de vurige hoop uitgesproken, dat het jaar van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie „een lang verbeide daad van piëteit zou stellen door het stoffelijk overschot van prof. dr. Josephus Alber tus Alberdingk Thijm van het voor malige kerkhof „De Liefde" te Amster dam naar een waardiger rustplaats over te brengen. De Historische Studiekring „Leonardus Marius" zou daartoe stap pen ondernemen, de familie had vol ledige medewerking toegezegd en ook van andere zijde met name door het Thijmgenootschap zou dienaangaande contact worden opgenomen. Hierbij aansluitend mag ik misschien nog het volgende opmerken. In „De Volkskrant" heeft meester Pennewip zich verwonderd afgevraagd, waar Thijm's „allerlaatste huis", n.l. zijn graf, zich wel mocht bevinden, want hij had hem wel in tientallen redevoeringen horen bejubelen, maar nooit gehoord van een krans op zijn graf, iets wat toch eigenlijk voor de hand zou liggen". Wat dit betreft, kan ik de schrijver gerust stellen. Vóór mjj ligt een grote foto, vervaardigd bij gelegenheid van de her denking van het eeuwfeest van Thijm's geboorte, in 1920. Deze was uitgegaan van de Amsterdamse R.K. Kunstkring „De Violier", welke de traditie van Thijm's kring „De Vioolstruik" heeft voortgezet. Men ziet op de foto de dich ter Eduard Brom, destijds voorzitter van „De Violier", naast verschillende andere prominente figuren, zoals wijlen dr. Jan Sterck, dr. C. R. de Klerk en Maria Viola en vele leden van de Kath. Kunstkring, verzameld rondom het graf Advertentie PWU- Radio Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem keerde, steeds meer verslechterd". Inderdaad, het contrast tussen het ge restaureerde Thijm-huis en het jammer lijk verwaarloosde Thijm-graf, is thans wel zeer schrijnend geworden! Moge dan ook in vervulling gaan. hetgeen de schrijver in „De Volkskrant" als enig lichtpunt in deze sombere zaak signa leert: „Het Thijmgenootschap, naar hem genoemd, doet moeite zijn naamgever na zoveel trieste jaren eindelijk een waardiger rustplaats te bezorgen. Er is een overeenkomst getekend volgens welke het stoffelijk overschot zal wor den overgebracht naar het kerkhof St. arbara aan de Spaarndammerdijk. De kwestie traineert, als zovele kwesties, van Alberdingk Thijm op het kerkhof „De Liefde" om er, met grote piëteit een krans tot huldiging van zijn nagedach tenis neer te leggen. En bij diezelfde gelegenheid mocht een der jongeren onder de leden, na een herdenkingsrede door de Thijm-kenner en -vereerder, de onvergetelijke M. A. P. C. Poeihekke, wederom een krans deponeren, dit keer om Thijm's borstbeeld, in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Maar ik kan nog op een meer recen te kranslegging bij zijn graf wijzen en citeer dan weer uit de „Nieuwe Haarlemsche Courant" (van 29 Jan. 1953): „Voor de laatste plechtigheid aan het graf van Thijm, op 17 Maart 1939, vijftig jaar na zijn dood, toen de vereniging „Katholiek Amsterdam" een krans heeft gelegd, is de zerk nog eenmaal bijgeschuurd, maar sindsdien is de ongunstige situatie waarin het oude familiegraf als gevolg van de sluiting van het kerkhof reeds ver- Een afdruk van de foto, waarvan in nevenstaand artikel sprake is. Van links naar rechts: L. A. P. M. van den Broeke, C. W. H. Baard (destijds directeur van het Am sterdamse Stedelijke Museum en vader van de huidige directeur vanx het Frans Hals Museum te Haarlem, W. Diepenbrock, dr. C. R. de Klerk, dr. J. F. M. Sterck en diens dochtertje, Ed. Brom, Maria Viola. maar er schijnt nu toch schot in te komen"'. Waar ons de liefde van het Thijm genootschap voor zijn vermaarde „Patroon", Jor. Alb. Alberdingk Thijm en zijn grote activiteit op velerlei ge bied voldoende bekend is, durven wij vertrouwen, dat ook deze ereschu'd aan de katholieke pionier binnen af zienbare tijd zal worden ingelost. LIDWINA DIEPENBROCK Binnenland, Prinsessegracht 27, Den Haag worden de door u verzamelde si garenbandjes gaarne ingewacht. Deze dienst verkoopt ze en stuurt het bedrag op naar het revalidatiecentrum ,,de Hoo- straat" te Leersum (U). U dient in uw aanbiedingsschrijven te vermelden, dat het ontvangen bedrag bestemd is voor een invalidewagentje voor gegadigde. Beroepstest Zoudt U mij kunnen mededelen of in Amsterdam de mogelijkheid bestaat om een beroepstest te ondergaan? Ik zou n.l. graag willen weten waar ik het best op mijn plaats zou zijn, wat werk betreft. Antwoord: Wendt U tot het R.K.Bu- reau voor School- en Beroepskeuze, 2e Const. Huygenstraat 77, te Amster dam, tel. 85968. Naar Hamburg V.S.- Hoeveel bedraagt de prijs voor een kaartje van Amsterdam naar Ham burg (H.B.) en hoe laat vertrekken de treinen uit Amsterdam? Antwoord: De mooiste verbinding is (doorgaande trein) 7 uur 56 uit Am sterdam. De prijs bedraagt 27.30. Huurprijs huis C. de V.- Mijn zuster kocht onlangs een huis van een famililid. Tevens werd een huurcontract opgemaakt, daar de verkoper het huis zou blijven be wonen. Voor het geval dat mijn zus ter. die enige kamers bewoont, zou ver trekken, is bepaald, dat een bepaalde huur door dat familielid zal worden be taald. Zjj bemerkt nu achteraf, dat de gestelde huurprijs te laag is en vraagt naar de mogelijkheid het contract op dit punt te herzien. Antwoord: De door u bedoelde bepaling wijkt voor de wettelijk vastgestelde huur. Indien uw zuster dus met haar huurder niet tot overeenstemming zou kunnen komen, is het beste, wat zij kan doen het advies van de huuradvies commissie te vragen, zo gauw de be paling in werking zal treden. Postzegels „uitvoeren" G. F. de B. Mag men postzegels uitvoeren (schenken, ruilen of verko pen) aan mensen in het buitenland? Ko men daar nog in- en/of uitvoerrechten aan te pas? Antwoord: Als dat om geen grote be dragen gaat. dan is daartegen geen be zwaar. Ruiling per prief komt wel meer voor en daar komen vanzelfsprekend geen rechten aan te pas. fi. Bavo, (Kathedraal): 6.30. 7.30. 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur. H Antonius van Padua: 6.30, 7.30. 8.30, (Hoogmis) 10. 11 en 12 uur H. Jozef: 6.45, 8, 9.15, (Hoogmis) en 11 u. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6. 7.30. 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur 11. Joannes de Doper (Amsterdamstraat). 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 u. H Hart (Kleverpark): 6.30 7 45. 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat): 6.30, 7.45, 9. (Hoogmis) en 11 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30. 7.30 8.30. 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg) 6.30, 7.30. 8.45 (Hoogmis) 10.15 en 11.30 uurl 18.00 Avondmis. H.H. Petrus en faulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45. 9 (Hoogmis). 10 45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7, 9 (Hoogmis; en 11 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 11 uur O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 u H. Agatha, Zandvoort: 7.30, 9, (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo, (Heemstede): 7.15, 8.45. 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart, (Heemstede): 7. 8.15. (Hoogmis) 9.45, 10.45 en 11.45 uur. H. Antonius van Padna (Aerdenhouti 7.30, 9, (Hoogmis) en 11 uur. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorresp mdeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Beantwoording kan niet geschie den per brief. Ondersteuning en meubilair N. H. Ik heb een kamer gehuurd bij een dame die uitkering geniet van da noodwet ouderdomsvoorziening en daar naast steun geniet van sociale zaken. Hoe gaat het t.z.t. met mijn meubilair, dat zich in dat huis bevindt? Antwoord: indien deze dame nog kin deren heeft die voor een eventuele be grafenis zorgen, laat sociale zaken het meubilair ongemoeid. Heeft deze dame geen kinderen, dan is het raadzaam, dat u uw eigendommen even laat betekenen door een deurwaarder. Van deze bevin ding geeft u dan een afschrift aan de dame, waarna u gerust kunt zijn. Geen verplichte verzekering J.J.Z.- Is gepensionneerd en uit dien hoofde vrijwillig verzekerd in het zie kenfonds. Kan ik nu ook verplicht ver zekerd worden, nu de loongrens voor verplicht verzekerden is opgevoerd tot 6.000.- Antwoord: Als gepensionneerde hebt U geen recht op verplichte verzekering. Dat heeft niets te maken met de op trekking van de loongrens tot 6.000. Dit is o.a. voor werknemers en die tijd ligt achter u als gepensionneerde. De financiële commissie uit de raad van Bloemendaal heeft een korte nota opgemaakt naar aanleiding van de be studering der ontwerp-gemeentebegro- ting 1955. B. en W. hebben hierop in middels hun antwoord gegeven. Da commissie is van oordeel, dat het ont werp geen aanleiding geeft tot het ma ken van opmerkingen. Een der leden deelt in de nota mede, dat hij er zich over verheugt, dat de werken die in 1955 ook inderdaad geheel óf gedeelte lijk worden uitgevoerd ten laste van de kapitaalsdienst zijn gebracht. B. en W. stellen voor sommige posten te veranderen, o.m. om het subsidie aan de Gewestelijke Bond voor Vreemdelin genverkeer voor Zuid-Kennemerland te brengen van f 250 op f 400. In verband met een verhoging van de jaarwedde van de gemeentelijke tandarts wordt gevraagd de post voor de kosten van de gemeentelijke schoolartsendienst te ver hogen met f 570. Het voorstel van de financiële com missie om het subsidie aan het Wilhel- minafonds voor kankerbestrijding te Amsterdam te verhogen en te stellen op f 400 per jaar zal door B. en W. wor den overgenomen. B. en W. stellen ver der voor het subsidie aan het voorzie ningsfonds voor kunstenaars te Den Haag met 100 procent te verhogen door dit te stellen van f 70.50 op f 141, en aan de K.A.B. (onderafdeling „Door Vriend schap Bloeiend" te Vogelenzang) een subsidie toe te staan van f 40. De beruchte gangster-affaire van Blauwkapel, waarbü een 35-jarige ver zekeringsagent een trein wilde laten ontsporen om enige mensen te do den terwille van een verzekeringsuit kering, ligt nog vrq vers in het geheu gen. Men herinnert zich wellicht dat Henk de V. met een zekere Harry de V. (geen familielid) de trein van Utrecht naar Hilversum bjj de bocht in Blauwkapel "'it de rails wilde laten rijden. De trein zou dan tegen een leegstaand seinhuisje botsen, waarin zich de 54-jarige dame zou bevinden, met wie Harry amoureuze relaties on derhield en van wie hjj zich wilde los maken. Het plan was gerijpt van deze dood slag in Amerikaanse stijl om enige cen ten over te houden. Henk de V. had daartoe van te voren een verzekering afgesloten, waarin hij later had oepaald dat bij eventueel overlijden, hij het be drag van f 15.000 op zou strijken. Om bij voorbaat alle verdenkingen weg te nemen had Harry eveneens een verze kering voor een groot bedrag afgeslo ten. Henk de V. was toen plotseling op de gedachte gekomen, dat als Harry zou komen te sterven, hij nog meer geld zou krijgen. Hij zocht een handlanger, doch deze weigerde na enige denktijd. De man die in vertrouwen was genomen, sprak er zijdelings over met een loofdconduc- teur van de Nederlandse Spoorwegen. Leze stelde de recherche op de hoogte De politie heeft daarop een recher cheur zich als handlanger laten aan dienen en daarna is de zaak aan het rollen gegaan. Henk de V. wilde de trein een uur vroeger laten ontsporen, als Harry zich nog met de dame in het seinhuisje bevond. Toen deze affaire tenslotte uitkwam, voelde Harry zich bedrogen en beken de onmiddellijk, waarop voor Henk niet veel anders overbleef dan het zelfde te doen. Hedenmorgen stond Henk in hoger beroep voor het Amsterdamse Gerechts hof. Voor de rechtbank was hij inder tijd met vier jaar met ter beschikking stelling van de regering gestraft. Ter zitting zijn weinig nieuwe ge zichtspunten aan de dag gekomen Henk weersprak nu vele an zijn vroe ger afgelegde verklaringen, wat niet zo verwonderlijk is als men zijn reclas- seringsrapport beziet, waarin onder meer staat dat hij gelooft in wat hij liegt. De hele zaak werd nog eens omstandig uit de doeken gedaan. De president van het hof trachtte zoveel mogelijk de gang van zaken uit de mond van de verdachte te vernemen, doch deze sprak zo verward en zo weinig ter zake, dat hij het vragen stellen telkens af moest breken. De procureur-generaal reconstrueer de de geschiedenis. Noemde het een fantastisch en gemeen plan. Hij zag daarom geen reden van het vonnis van de rechtbank af te wijken en eiste we derom vier jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. De verdediger meende uit de getui genverklaringen te moeten opmaken, dat niet Henk maar Harry de aan stoker is geweest. Henk was slechts een medeplichtige. Inderdaad had on der meer de getuigende rechercheur bij zijn eerste kennismaking met Henk, de indruk gekregen dat Henk in op dracht van een ander handelde. Ge zien de neurotische en psychopatische aard van de verdachte bepleitte hij ver mindering van de gevangenisstraf. „Hoe eerder deze man onder deskundig toe zicht staat, hoe beter", zei hij. Uitspraak over veertien dagen. Het was Donderdagmiddag een gaan en komen van tientallen vrienden, kennis sen en relaties uit allerlei kringen, die de heer en mevrouw Smit kwamen ge lukwensen bij gelegenheid van de ope ning van hun zaak in wijnen en gedis tilleerd in de Gen. Cronjéstraat 128. De zaak, welke dertig jaar in handen was van het grootbedrijf Kasper Hid- dink, wordt vanaf heden door de heer Smit onder eigen naam en beheer voort gezet. De geheel vernieuwde en frisse éta lages, de in nieuwe kleur geschilderde lokalen, de geheele gemoderniseerde verlichting, de verlichte vitrines en toonbank geven aan het geheel een to taal nieuw aanzien, dat nog wordt ver fraaid door het enorme aantal bloem stukken. Behalve de familie en vrien den waren aanwezig het bestuur van de vakgroep, bestuur van de Gen. Cronjé- straatvereniging, de pastoor en kape laans van de St. Elisabeth en Barbara- parochie, talrijke relaties uit midden standskringen en corporaties van diver se groeperingen, waaraan de heer en mevrouw Smit hun activiteit geven. De verschillende sprekers getuigden van hun sympathie en hun vertrouwen in het welslagen van de nieuwe onderne ming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 8