Het Seine-water dringt iis binnen de straten van Pariji Dooi ingetreden in Schotland Na de zesde borrel wordt de Belgische automobilist dronken TSJANG zou Tatsjen-archipel willen ontruimen Gevangenen in China mogen bezoek ontvangen De reisbonnenkellner E Uit de pers MOSKOU BETAALT MET GOUD UIT REPUBLIKEINS SPANJE M.R.P.-fractie stoot nieuwe minister uit Bijzondere commissie: In één nacht S u n b a I m Amerikaanse vliegdekschepen naar wateren rond Formosa Geen aanmoediging van Washington v. Jan Kuijper Madrid stuurt waarschuwende nota's H I M 1 ZATERDAG 22 JANUARI 1955 PAGINA 9 Mendès-France trekt de laarzen aan Mist op London Airport Staatssecretaris neemt ontslag Oproer in Amerikaanse gevangenis geëindigd Specialistenconflict bijgelegd L.S.V. heeft weer een bestuur r~- Uw handen gaaf en zacht 33 gouden horloges op zak Oostenrijker na schiet partij gearresteerd De duurdere schoolmelk Gevolgen voor ouders eerst later? De inbraak in Den Haag Eén der verdachten bekent Verzekering krachtens de Invaliditeitswet Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag DE NACHT VAN 26 OCTOBER 1936 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Vanmorgen spreekt men hier van een dramatische situatie van de waterstand in en om Parijs. De Seine stijgt 3 cen timeter per uur. Gisteravond was zij op een bepaald punt 5,90, hedenmorgen 6,45 en Maandag zal 7,32 m. bereikt zijn, de hoogte die in 1924 tot tragische overstromingen aanleiding heeft gege ven. Premier Pierre Mendès-France heeft gistermiddag een paar rubber laarzen aangetrokken en zich persoonlijk ter plaatse op de hoogte gesteld van de overstromingen van de Seine in Parijs. Zowel in Oost- als in West-Parijs baan de het water zich een weg door de haastig opgeworpen versperringen en stroomde de straten in. Cement, dat haastig over de muren van zandzakken was uitgegoten, had geen tijd om hard te worden en werd door het water weg gespoeld. Op het lie de la Cité, het eilandje midden in de Seine, werd door de brandweer het water uit de kathe draal van Notre Dame gepompt. De politie heeft voorbereidingen ge troffen om de gevangenen in de cen trale gevangenis naar andere gevange nissen over te brengen omdat het wa ter door de muren begint te sijpelen. D eNationale Assemblée staat op het punt haar zitting te schorsen, zo dra het water van de Seine zover is gestegen, dat de stookplaats van de centrale verwarming in het vergade ringsgebouw onder water komt te staan. De minister van Arbeid heeft reeds een aantal beschikkingen getroffen om de slachtoffers te helpen. De Parijse gemeenteraad komt vanmiddag in extra zitting bijeen. Tal van openbare gebou wen worden door het water bedreigd. Verschillendé ondergrondse stations en ondergrondse autotunnels zijn reeds uit gevallen. Van de Métro wordt nog geen nieuws gemeld. In de omgeving van Parijs worden verschillende kleine dorpen en steden door catastrophes bedreigd. In het stad je Corbeil zullen 5.000 huizen vandaag geëvacueerd worden. Het zijriviertje van de Seine, de Orge. stijgt onrust barend en dreigt enkele dorpen aan te tasten. Duizenden huizen zullen in de loop van vandaag ontruimd moeten wor den. Enkele stukken van grote wegen en spoorlijnen o.m. de verbinding ParijsBazel staan onder water. De Seine, doorgaans een rustige ri vier, is een ware wilde bergstroom ge worden. De kleur van het water is geel bruin tengevolge van alle grond die zq In haar wilde vaart meesleurt. Het drinkwater wordt nog niet bedreigd, doch men maakt zich wel zorgen. Naar schatting van deskundigen spoelt de Seine thans ieder uur 40 hectaren bebouwbare grond onder de grote brug van de Concorde door. Ook de hoofdstad van West-Duits- land, Bonn, heeft nog steeds van het wjtter te lijden. Het werk in het ge bouw van de Amerikaanse hbge com missie in Mehlem, dat vier dagen stil heeft gelegen, is gisteren ten dele her vat. Het gebouw, dat 1200 kamers heeft, wordt nog geheel door het water om ringd en degenen, die gisteren weer aan het werk gingen, moesten het gebouw bereiken via een galerij die de tweede verdieping van het gebouw verbindt met een klein kasteel dat er vlakbij staat. f In Noord-Schotland is een flinke dooi Ingetreden. Voor het eerst sinds 14 dagen van vorst of temperaturen rond het vriespunt. Vliegtuigen van de lucht macht en marine zijn gisteren de ge hele dag nog druk in de weer geweest om hulp te verlenen aan geïsoleerde dorpen of alleenstaande huizen en boer derijen. Tegen het vallen van de avond kwam er een einde aan de verzoeken om hulp. Sinds 't begin van „Operatie Sneeuw vlok" hebbe- vliegtuigen en helicopters boven Noord-Schotland ongeveer zes ton voedsel en medicamenten uitgeworpen. De nieuwe Franse minister voor overzeese gebiedsdelen, Jean-Jacques Juglas, is gisteren uit de parlements- fractie van zijn partij de Volksrepu- blikeinse partij (M.R.P.) gezet om dat hij zich bij de Regering van Mendès- France heeft aangesloten. Henri Caillavet, parlementslid voor de radicale partij, die Donderdag was benoemd tot staatssecretaris van bin nenlandse zaken in de gewijzigde rege ring van premier Mendès-France, heeft gisteren zijn ontslag ingediend. In politieke kringen werd vernomen dat Caillavet was teleurgesteld over het aanbod van een functie die hij onbe langrijk en niet passend vond. Voor de herschikking was hij staatssecretaris voor de marine. Vier gevangenen hadden daar vijf wachten en zes medegevangenen hun macht weten te brengen, die zij als gijzelaars vast hielden. Het doel der vier opstandige gevangenen die zich van wapens hadden weten te voor zien, was het bedingen van betere om standigheden in de gevangenis. Een zeven man sterke commissie, die met de opstandigen heeft onderhan deld, is er, nadat de vier oproerigen hun gijzelaars bijna 82 uur hadden vast gehouden, in geslaagd hen te bewegen deze ongedeerd weer los te laten. De klachten der opstandige gevange nen zullen worden onderzocht. Tijdens de Vrijdag in K. en W. te Utrecht gehouden vergadering van de Landelijke Specialistenvereniging is het bestuur, dat sedert 11 December 1954 demissionair was, in zijn functie hersteld, nadat de leden met overgro te meerderheid een motie van vertrou wen hadden aangenomen. Zoals be kend is het bestuur verleden maand afgetreden naar aanleiding van de cri- tiek die de leden hadden op het be stuursbeleid inzake het optrekken van de loongrens voor verplicht verzeker de ntot 6000 gld. Nu het vertrouwen is hersteld, zal het bestuur de belangen van de specialisten weer gaan beharti gen. 9 De zeesluis te Cadzand is thans gereed. De laatste hand wordt nog gelegd aan de nieuwe zeedijk, welke aansluit aan het sluizencomplex, en die tot een hoogte van 7 m. boven N.A.P. is opgevoerd. Gistermiddag werd de nieuwe zeesluis reeds in gebruik genomen door het in werking stellen van de windwerken door de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat, ir. J. H. van der Burg en dijkgraaf C. M. van den Broecke, waarna het binnenwater kon spuien. Aan het Belgische parlement zal een wetsontwerp worden voorgelegd ter be teugeling van dronkenschap achter het stuur door het invoeren van de ver plichte bloedproef. Een bijzondere com missie heeft vastgelegd dat van een begin van dronkenschap en een ver mindering der reflexen gesproken kan worden wanneer op duizend gram bloed 1.5 gram alcohol wordt gevon den. Deze hoeveelheid alcohol komt overeen met het drinken van zes bor rels of twee liter bier door een per soon met een lichaamsgewicht van 70 kg, zo heet het in de toelichting op het wetsontwerp. Advertentie Vraag Uw Apotheker of Drogist Gratis proeftube na inzending van deze advertentie aan N.V. Rowntree, Afd. h Herengracht 209 Amsterdam Terwijl de luchtmacht van nationalistisch China doorgaat met aanvallen tegen uiteenlopende punten aan de kust van het Chinese vasteland, doet zowel in Washington als op Formosa het gerucht de ronde, dat de strategi sche waarde van de Tatsjen-eilanden door de regeringen van de Verenigde Staten en nationalistisch China geheel opnieuw in beschouwing wordt ge nomen. De Tatsjen-archipel, die zich in nationalistische handen bevindt, ligt ongeveer 200 km. ten Noorden van Tsjang Kai Sjek's voornaamste steun punt, het eiland Formosa. De archipel werd tot dusver door de nationalisten van groot belang geacht voor de verdediging van Formosa en als mogelijk uitgangspunt voor offensieve acties tegen communistisch China. Uit ge woonlijk betrouwbare bron te Washington verluidt, dat in de Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad het voorstel zou zijn besproken om de archipel te ontruimen. Een agent van politie of een lid van de rijkswacht kan om een bloedonder zoek verzoeken, indien hij duidelijke te kenen van dronkenschap vaststelt. De autobestuurder kan zelf de dokter aan wijzen door wie dit onderzoek verricht zal worden. Weigert de betrokken be stuurder een monster van zjjn bloed te laten analyseren, dan kan hij ge straft worden met een geldboete, ge vangenisstraf of ontzegging van het recht een auto te besturen. Het bloed zal in een erkend laboratorium wor den onderzocht en de betrokkene kan in een ander laboratorium een tegenproef laten nemen. (A.N.P.) Donderdagnacht heeft een politie agent te Deventer, een 31-jarige Oos tenrijker na een schietpartij gearres teerd. De agent zag dat een man met een steen de winkelruit van de juwe lier K. wilde verbrijzelen. Uit het on derzoek is gebleken, dat de Oostenrij ker een half uur voor zijn arrestatie op soortgelijke wijze een andere win kel had geplunderd. De gearresteerde was in het bezit van een fiets, die hij even tevoren had weggenomen aan de Brink. Op de man werden o.m. sieraden, benevens 33 gouden horloges gevonden, die van diefstal afkomstig waren. Enkele weken geleden is de winkel van een andere juwelier te Deventer geplunderd. Vermoedelijk is de aange houdene ook hieraan schuldig. Vrijdag is overleg gepleegd tussen de minister van Landbouw-, Visserij-, en Voedselvoorziening en de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, het Centraal Schoolmelk-comité en verte genwoordigers van enkele grote ge meenten over de moeilijkheden die door de melkprijsverhoging zijn gere zen bij de schoolmelkvoorziening. Tijdens dit overleg heeft minister Mansholt zich bereid verklaard na te gaan of er een mogelijkheid is de ge volgen van de recente melkprijsstijging voor de prijs, die de ouders voor de schoolmelk verschuldigd zijn, naar een gunstiger tijdstip te verhuizen. Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York en de commu nistische regering te Peking hebben gisteren gelijktijdig bekend gemaakt, dat familieleden van in Chinese gevangenschap verkerende Amerikanen in staat gesteld kunnen worden deze gevangenen in China te bezoeken. Het betreft hier de elf Amerikaanse vliegers, die door een Chinees-communisti sche krijgsraad tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld, omdat zij spionnage gepleegd zouden hebben en op wier vrijlating door de Amerikaanse regering is aangedrongen, de twee Amerikaanse burgers, die tegelijk met hen terecht hebben gestaan, alsmede vier Amerikaanse straaljagerpiloten. Als de familie leden in kwestie van dit aanbod gebruik wensen te maken, zullen zij in China onder de hoede staan van het Chinese communistische Rode Kruis. De regering te Peking en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, stellen zich garant voor hun veiligheid en hun ongehinderde thuisreis. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat het ministerie een bezoek van de familie leden van gevangen Amerikanen aan China niet kan aanmoedigen. Een van de drie mannen, die teza men met een vrouw in de nacht van Maandag op Dinsdag door de Haagse politie naar aanleiding van de inbraak in een Haags warenhuis zjjn aangehou den, heeft een bekentenis afgelegd. Het is de 64-jarige los werkman J. K. die heeft bekend de inbraak te hebben ge pleegd, tezamen met de 52-jarige A. B. beiden uit Den Haag. B. heeft nog geen volledige verkla ring afgelegd, aldus deelde de politie mede, K. heeft gezegd de sleutel van een achterdeur van het warenhuis zelf te hebben vervaardigd. Bjj de inbraak hebben de mannen gebruik gemaakt van de aanwijzingen, die de 55-jarige timmerman R. van A. heeft'gegeven. Deze man, die door de politie is aangehouden, heeft enige tijd geleden in het warenhuis gewerkt. Van de gestolen 50.000 is thans 23.000 onder berusting van de politie. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat nog meer geld in beslag zal worden ge nomen. Tot dusver kon men slechts als ver zekerde krachtens de Invaliditeitswet worden ingeschreven en voor het eerst een rentekaart ^ontvangen, wanneer men loon genoot van minder dan f 3000 per jaar. Deze z.g. intredegrens is met in gang van 1 Januari verhoogd tot f 3600. Voor personen, jonger dan 35 jaar is dit van belang, niet alleen wan neer zij voor het eerst in loondienst treden, maar ook wanneer zij reeds in loondienst zijn en tussen f 3000 en f 3600 's jaars verdienen. Deze laatsten zijn ingevolge de wet verplicht een rente' kaart aan te vragen bij de Raad van Arbeid, hetgeen overigens in hun eigen belang is in verband met eventuele aan spraken op o.m. invaliditeitsrente en wezenrente en de daarbij mogelijke toeslagen en kinderbijslagén. Men dient er tenslotte rekening me de te houden, dat de xoongrens voor de premibetaling, waarboven de werkge ver niet langer verplicnt is rentezegels te plakken, op 1 Januari tot f 6000 is verhoogd. Zoals bekend bestaat de mo gelijkheid zelf rentezegels te blijven plakken, wanneer de werkgever daar toe niet langer verplicht is, of wan neer men niet meer in loondienst is. Advertentie MIJNHARDTJES: sterke, bestrijders van kou en griep. De woordvoerder zei: „Wij kunnen deze familieleden uiteraard niet te goe der trouw aanraden een gebied te be zoeken, waar hun niet de normale be scherming kan worden geboden, die een Amerikaans paspoort verschaft." Politieke waarnemers in Washing' ton interpreteren het Chinese aanbod nogal verschillend. Sommigen zien er de aanwijzing in, dat van een werke lijke vrijlating althans voorlopig niets zal komen. Anderen menen in dit aan bod de sleutel tot de vrijlating te zien. Zij achten het mogelijk, dat, als de familieleden eenmaal in China zijn, Peking opeens een „edelmoedig ge baar" zal maken. Intussen hebben verscheidene familie leden van de gevangen Amerikanen la ten mededelen, dat zij bang zijn geen bescherming te zullen genieten wanneer zij zich achter het bamboe-gordijn zul len begeven. Andere familieleden spra ken hun zorg uit, dat zij de dure reis naar Peking niet zouden kunnen be kostigen. De ouders van kapitein Harold Fi scher, die sinds April 1953 door de Chinese communisten wordt vastgehou den, zijn voornemens zo spoedig moge lijk naar China te reizen, om hun zoon te bezoeken. Mevrouw Fischer verklaarde de com- munistisch-Chinese premier en minis ter van Buitenlandse Zaken, Tsjoe en Lal reeds verscheidene malen schrifte lijk vergunning gevraagd te hebben haar zoon te mogen bezoeken, doch nimmer antwoord ontvangen te hebben. Zij voegde hieraan toe in de laatste tijd brieven van haar zoon te hebben ont vangen, waaruit nieuwe hoop sprak op vrijlating. Hij schreef dat hem en drie andere Amerikaanse vliegers, die eveneens in de Koreaanse oorlog met hun toestel omlaag waren geschoten, van commu- nistisch-Chinese zijde was verzekerd, dat zü zouden worden vrijgelaten. Een datum was echter niet genoemd. De vader van luitenant Ronald Parks verklaarde, dat hij en zijn vrouw eerst over meer bijzonderheden wilden be schikken, alvorens te beslissen of zjj van het communistisch-Chinese aanbod gebruik zouden maken. (Aeuter-UP) De Sovjet-Rnssische regering heeft haar ambassadeurs op de drie sleutel- posten In Westerse landen naar Mos kou ontboden voor overleg. Het zijn: de ambassadeur te Washington, Zaroe- bin, de ambassadeur te Londen, Malik en de ambassadeur te Parijs, Vinogradov. Het nationalistische hoofdkwartier op Formosa heeft bekend gemaakt, dat het eiland Jikjangsjan na langdurige strijd thans geheel in handen van de communisten is gevallen. Jikjangsjan maakt eveneens deel uit van de Tats jen-archipel. United Press bericht, dat een Ame rikaanse militaire missie, bestaande uit tien officieren onder leiding van een kolonel van de landmacht, die tot taak had de nationalistische com mandant van het eiland Tatsjen van advies te dienen, „onder grote moei lijkheden" naar Formosa is geëvacu eerd. Hetzelfde persbureau meldt uit Tai pei, dat drie Amerikaanse vliegdeksche pen, die elk 83.100 ton meten, de „Es sex", de „Kearsarge" en de „York- town", de haven van Manilla hebben verlaten voor het houden van „manoeu vres" in de Formosaanse wateren. Tevoren was gemeld, dat de minister van defensie van nationalistische Chi na aan de Amerikaanse ambassadeur in Taipei steun van de Amerikaanse vloot zou hebben gevraagd voor de eva cuatie van tienduizend man nationalis tische militairen van de Tatsjen Archi pel. In Washington wordt er van Demo cratische zijde op gewezen, dat presi dent Eisenhower op dit ogenblik met vooraanstaande leiders van het Congres overleg pleegt of hp, als opper be vel- hebb van de strijdkrachten, opdracht tot Amerikaanse interventie moet ge ven of niet. President Truman, zo zeg gen de Democraten, aanvaardde een soortgelijke verantwoordelijkheid in 1950 geheel alleen. Volgens mededelingen van de com munistische zender Peking hebben na tionalistische vliegtuigen, afkomstig van het eiland Quemoy, voor de kust van Amoy een aanval gedaan op een schip met Chinese arbeiders en hun gezinnen, dat door een sleepboot werd r zijn mensen, die hemel en aarde bewegen om bekend te worden, om in het nieuws te verschijnen, om hun naam in de krant te zien. Soms lukt het, meestal niet. Er zijn ook men sen, die deze behoefte niet kennen, die maar liefst onopvallend hun weg gaan, hun gewone werk doen en 's avonds bij de kachel kruipen. Tot de laatsten behoort ook Jan Kuijper, een Utrechtse kellner, die zelfs nooit heeft kunnen dromen, dat zijn naam in liet hele land genoemd zou wor den. Hij heeft er dan ook nooit iets bijzonders voor gedaan, behalve Ja, behalve, dat hij enige maanden geleden op de idee kwam een aantal reisbonnen zoals vele zaken bij aankopen'beschikbaar stellen af te staan, om t.b.c.-patiënten in de gelegenheid te stellen naar het Ne derlandse sanatorium in Davos te reizen. Hij wist enige kennissen voor dit plan warm te maken en zo ontstond plotseling de actie, die er oorzaak van werd, dat de P.T.T. thans brieven te bestellen krijgt bij de „bonnenkellner, Utrecht", en het „reisbonnencafé". Het lijkt een nÜ,e(ie*°P "Bo?Jha^e, Europa", waar de Post toen ook raad mee wist tï.L r,8 groeide als eensneeuwbal en momenteel zijn in café-restau rant „Vredenburg reeds meer dan 60.000 reiskïlometers binnengekomen voldoende voor ruim dertig reizen naar Davos. Gelukkig voor Kuijper dat enige vrienden de helpende hand toestaken. Vanwaar al die medewerking? Jan Kuijper 34 jaar, een vrouw en vier schattige kindereneen vriendelijk huisje in de Tulpstraat er verder niets bijzonders weet het antwoord: „De wereld is zo beroerd nog niet; de mensen hebben heus nog wel iets over voor elkaar". Waar is het einde? „Maandag gaan we 40.000 km. verzilveren ja mijnheer, ik kom bij u en overdragen aan de vereniging. Dan gaar we nog even door, tot 1 Maart. Ik hoop, dat er dan een vereniging ge vonden wordt, die het werk wil overnemen". Nog een paar weken dus. Dan zal Jan Kuijper weer uit het nieuwi verdwenen zijn. Dan zal hij weer de gewone kellner zijn, die in z'n vrije uren weer eens met de kinderen spelen kan, weer op tijd naai bed gaat, weer een uurtje voor z'n hobby vindt: een maquette van het theehuis Oog en Al, helemaal zelf gemaakt van hout, linoleum er karton. Meer dan 1200 uren heeft hij er al aan besteed. Jan Kuijpei hoopt nog eens ooit pachter van het theehuis te worden en er eer, wijkcentrum van te maken. Al zestien jaar zit hij in het vak. Na de oorlog is Jan Kuijper vijf jaar sociëteitsbediende van „Veritas" geweest. De oudere studenten zullen zich Godfried, zoals zij hem noemden, nog wel herinneren ,,'n Mooie tijd; 'k heb er veel geleerd". Maar nu heeft hij z'n zinnen op het oude theehuis gezet. Als eerst die bonnen maar afgelopen zijn..,. In het weekblad De Nieuwe Eeuw is sinds enige tijd in de vorum van een briefwisseling een discussie gaande tussen Dr. B. Delfgaauw en de heer Joh. Zwanikken, voorzitter van de K.A.B. in het Aartsbisdom Utrecht, over de verhouding tussen intellectue len en arbeiders. In zjjn brief van deze week aan de heer Zwanikken geeft Dr. B. Delfgaauw zpnvisie op het pro bleem der kath. standsorganisaties. Dr. Delfgaauw ziet duidelijk het nut en zelfs de noodzakelijkheid in van vak- organisaties, maar zo vraagt hij zich af: wat willen wij nu eigenlijk met onze katholieke stands- organisaties? Is het niet zo, dat wij katholieken, met volkomen gebrek aan begrip voor de eisen van onze tjjd, de „standen" trachten te sanctionneren? Dat de ka tholieke arbeiders hun vakbonden aan eengesloten hebben tot één organisatie is ook volkomen te billijken. Ik begrijp alleen niet, waarom zij zich de naam standsorganisatie hebben op laten drin gen. Aanvaardt men de term stand, dan aanvaardt men daarmee ook de onder scheiding tussen hogere en lagere stan den en dan hebben de arbeiders zich een strijd op laten dringen, die zjj van te voren al verloren hebben. Daarom voel ik ook niets voor Sint Adelbert. Wat betekent dat: de hogere stand? Ik begrijp volkomen, dat er een organisatie van (katholieke) werkge- vers is. Ik ben zelfs bijzonder blij dat er een organisatie van katholieke acade mici is, het Thymgenootschap waarvan ik sinds mijn afstuderingeri lid ben. Wat daarnaast Sint Adelbert moet betekenen is mjj een raadsel. De enige behoefte, waaraan dit gezelschap als zodanig kan voldoen, is de behoefte zich lid van de hogere stand te voelen. Dat lpkt mij onvoldoende voor 'n organisatie. Als er in mijn plaats een aardige afdeling was en ik zou tijd over hebben, dan zou ik misschien wel lid worden, maar per se niet het besef hebben, daarmee soci aal te handelen, tenzij voorzover een sociëteit iets met sociaal te maken heeft. Dr Delfgaauw vraagt zich dan af, of het geen tijd wordt, dat we van de hele standsidee als zodanig afkomen en ei kair als medewerkers aan één maat schappij gaan beschouwen. Dr. Delfgaauw betoogt dan verder: Misschien werpt dit ook wel enig licht op de door U gesignaleerde aar zelende houding van de werknemende middenstand. Hun eigen standsorgani satie is een armetierig geval en aan sluiting bp de KAB wordt afgewezen. Waarom is dat zo? Omdat onze onge lukkige standsidee hier bevordert, dat een gedeelte van deze werknemers zich bp Sint Adelbert aansluit, omwille van de „hogere" stand, een ander gedeelte bj) de KAB, omdat deze grotere invloed heeft. De groep als zodanig voelt zich bp de KAB niet veilig: men kan de belangen van de eigen stand toch niet aan een andere stand toevertrouwen. Zo spoedig als de KAB geen standsor ganisatie meer is, maar enkel verbord van vakbonden van werknemers, zpn in beginsel talrijke moeilijkheden over wonnen, al zijn het dan nog wel een tijdje duren, voordat alle psychische be lemmeringen aan beide zijden over wonnen zpn. Een concreet voorbeeld. Sinds jaren streeft de KAB ernaar, de lerarenvereniging „Sint Bonaventura" in zich op te nemen. Vooreerst is er dan weer 't standsvooroordeel aan beide zijden. Vervolgens vraagt de leraar zich af: kan de KAB mpn belangen wel vertegenwoordigen, is zij voldoende op de hoogte van noden, wensen en mo gelijkheden in onze kring? Dit laatste bezwaar is redelijk, maar daarom is hier juist alle gelegenheid voor een ge sprek, waarin beide partijen, KAB en Sint Bonaventura hun mening uiteen kunnen zetten. Het eerste bezwaar is een puur sentiments-vooroordeel en daarom uiterst hardnekkig en een ob stakel voor alle toenadering. WK moe ten derhalve beginnen met een afbre ken van dit standsvooroordeel. Wij zijn benieuwd naar het eventuele antwoord van St. Adelbert, dat wp de' lezers van deze kpbriek niet zullen ont houden. Japan Een electrische trein is gis teravond van een brug over de rivier de Tenrioe in de prefectuur Nagano, 150 mijl ten Westen van Tokio, gestort. Alle vijftig passagiers zouden zijn verdron ken. Horizontaal: 1. moot, 4. lak, 6. eis, 8. is, 10. a.m., 11. Ria, 12. ram, 13. tulp, 15. are, 17. Spa, 19. ster, 21. aroma, 23. eng, 24. renet, 26. banket, 28. ion, 29. moe, 31. nar, 32. UNO, 33. Els, 35. mal, 37. knal, 38. oma, 40. kluit, 41. sip, 43. toko, 45. vos, 47. koe, 49. ren, 50. pit, 51. dra, 53. den, 54. pastei, 56. smart, 58. dal, 59. oever, 61. laag, 63. amp, 65. lam, 66. lama, 68. aar, 69. eed, 70. o.l., 72. op, 73. iet, 74. dan, 75. edel. Verticaal: 1. ma. 2. Omar, 3. trema, 4. las, 5. krant, 6. Ems, 7. steen, 8. il, 9. spijt, 14. urn, 16. robe, 18. peer, 20. troon, 21. arm, 22. Anna, 25. cel, 27. kalkoen, 28. inktvis, 30. olm. 33. Els, 34. sap, 36. mug, 38. ork, 39. Ate, 42. Ier, 44. Kreta, 46. Otto, 48. oom. 50. palm. 51. diva, 52. air, 53. draai, 54. paard, 55. Eelde, 56. solo, 57. alm. 60. emoe, 62. gat, 64. pen, 67. A.P., 71. 1.1. getrokken. Bp deze aanval zouden 82 personen het leven hebben gelaten en 21 zouden gewond zpn. (Van onze correspondent in Spanje) Barcelona, Januari. De Spaanse regering heeft dezer dagen aan de regeringen van een aantal Westelijke mogend heden een nota doen toeko men, waarin zij de aandacht vestigt op het te harer ken nis gekomen verschijnsel, dat de Sovjet-Unie de laatste tijd is overgegaan tot het voldoen van buitenlandse handelsschulden met goud afkomstig van de in 1936 door de republikeinse Spaan se regering naar Moskou ontvoerde goudschat van de „Banco de Espana". Tot dus ver zouden dergelijke beta lingen voornamelijk verricht zijn naar Tsjechoslowakije en Finland. In de nota ver klaart de Spaanse regering zich het recht voor te behou den van internationaal-rech- terlijk optreden tegen de regeringen van derde landen, die van deze „het meest ele mentaire volkenrecht schen dende" praktijk profijt trek-i ken. En zij beroept zich daarbij op de accoorden van „Bretton Woods", die o.m. behelsden, dat geen van de aangesloten landen zou mo gen profiteren van goederen, afkomstig van „diefstal, be roving of plundering", ook niet wanneer aan deze wan daden de schijn was gegeven van wettigheid. Bij deze accoorden, zo brengt de nota in herinnering, had Spanje zich aanstonds aangesloten en de Spaanse regering had dienovereenkomstig gehan deld door indertijd de terug gave te gelasten van zekere hoeveelheden goud, die tij dens de oorlog van 1939-1945 in Spanje waren binnenge bracht en waarvan was ko men vast te staan, dat „zij zich in handen bevonden van lieden, die niet de wettige eigenaars waren". Dit Spaans beroep op Bretton Woods is wel listig en pikant, want het bedoelde accoord had voornamelijk de strooptocht op het oog, die zulk een in tegrerend bestanddeel van de Hitleriaanse oorlogvoe ring was geweest. De Spaanse regering maakt zich uiteraard geen illusies, dat Moskou ooit te bewegen zou zijn tot restitutie van de ontvreemde goudschat, eigen dom van de Spaanse staat. Maar mogelijk zal zij met haar nota weten te bereiken, dat het goud van deze schat, althans in herkenbare ge daante, de Sovjet-Russische regering en eventueel derde mogendheden niet kan die nen voor betalingen buiten het door de Sovjet-Unie be heerste blok. Het door her smelting onherkenbaar te maken is echter een klein kunstje. Bij het uitbreken van de Spaanse burgeroorlog had de Bank van Spanje in haar kelders te Madrid goud, in munten en baren, voor een waarde van circa twee en een half milliard goud-pese- tas. Het deel daarvan, dat naar Moskou werd overge bracht, vertegenwoordigde een waarde van 1.734 mil- lioen goud-pesetas. Het heet te een in veiligheid bren ging de troepen van Fran co naderden Madrid en zij was voor de Sovjet-Russen van bijzonder belang, omdat de Spaanse goudschat als de garantie gold voor de beta ling van door haar gedane leveranties van oorlogsmate riaal, kanonnen, tanks, vlieg tuigen en voor prestatie van „technische hulp", inclusief de Gepeoe-agenten, aan het republikeins bewind; en ook voor de bestrijding van de onkosten, vèrbonden aan de ronselarij van vrijwilligers voor de internationale bri gades. De operatie, gelast door de toenmalige minister van financiën van het repu blikeins bewind, Negrin, en door hem tezamen met de Sovjet-Russische ambassa deur georganiseerd, voltrok zich in de nacht van 26 Octo ber 1936. Het was, volgens door van republikeinse zijde verhaalde bijzonderheden, te Madrid een kwestie van een goed uur: 510 ton gouds werd, verpakt in 7.800 kisten, op 35 zware vrachtauto's ge laden, die onmiddellijk naar de oorlogshaven Cartagena vertrokken. Alle wagens had den achterop een rode vlag: om de chauffeurs, die buiten de stad het stuur overnamen, te doen geloven, dat zij springstof vervoerden. Te Cartagena werd het goud in een Sovjet-Russisch vracht schip geladen, via Odessa be reikte het 6 November zijn bestemming: Moskou. Het niet naar Moskou overgebrachte goud van de Bank van Spanje hebben de Spaanse rode bewindheb bers in diverse andere lan den „in veiligheid" gebracht of in depot gegeven, voorna melijk Frankrijk en Mexico. Van Frankrijk heeft na het einde van de wereldoorlog de Spaanse regering gedaan gekregen, dat het het „ge roofde goud", opgeslagen te Mont de Marsan, restitueer de. Deze hoeveelheid verte genwoordigde ongeveer een zesde van de door Moskou vastgehouden schat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9