Sp anningen rond Formosa bedreiging van de vrede Gevaarlijke toestand Eisenhower vraagt machtiging tot groter strategisch gebruik der vloot Schok I Anastas Mikojan treedt af als minister van Binnenl. handel Duizenden Franse belastinghaters houden protestmeeting in Parijs Poujadistenspannen samen met gedupeerde wijnboeren Met „Flying Enterprise" zonk bouwstof voor atoomduikboot Australische premier medio Februari in Den Haag Frankrijk geteisterd door het water BOODSCHAP AAN AMERIKAANSE CONGRES voor Schotten Twaalf gewonden bij botsing Maar hij blijft vice-premier Broodoorlog in Amsterdam Geheim van kapitein Carlsen ontsluierd S (efmipuU Het weer Contact over samenwerking in Nieuw-Guinea DINSDAG 25 JANUARI 1955 78ste JAARGANG No. 26203 Nabij Bergen op Zoom Mist en gladheid de oorsaken Schaats in de hals gedrongen Jongeman na val doodgebloed Bakkers verkopen goedkoop brood Positie minister Staf onaangetast WINTERSPORTKLEDING BUREAU SMEDESTRAA1 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W Severlrv NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEE 28 cents per miliimeier- hoogte. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, t 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur avonds tel. 21544 DE MILITAIRE SITUATIE IN HET VERRE OOSTEN Amerikaanse militaire basis U.SCA Communistisch gebied 30.000 SOW JET STERKTE VAN Ot AM GARNIZOENEN UN/Ei JAPAN 500 000 OPERATIE GEBIED 72«TASK FORCE I 3 VLIEGDEK CHINESE VOLKS REP SCHEPEN OP WEG NAAR STR VAN FORMOSA Okinawa Sr rormoso 40 000 OPERATIE GEBIED 7* AMER VLOOT PH/L/PP/JNEN /ND ONES l Twee gebeurtenissen zijn onmiddellijk vooratgagaan aan de boodschap van president Eisenhower, waarin hij het Amerikaanse Congres vraagt in te stemmen met zijn ruime interpretatie van de term „^rdediging van Formosa en de PeseadOTes". De eerste gebeur tenis was de koele ontvangst van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjpld, door de machthebbers te Peking. Hun stroeve houding tijdens de besprekingen over een mogelijke vrijlating van de elf in Chinese gevangenschap vertoevende Amerikaanse vliegers maakte in het algemeen duidelijk, dat zij het tijdstip nog niet gekomen achten om zich han delbaar te tonen. De tweede gebeurte nis was de verovering door de com munisten van het ten Noorden van For mosa gelegen eiland Jikjangsjan. Wes telijke militaire deskundigen waren verrast, niet alleen door de overvloed van modern materieel die de commu nistische invasielegers meebrachten, maar ook door het oordeelkundig ge bruik, dat zij daarvan maakten. Tegen over deze Drutale en krachtige tegen stander staan de strijdkrachten van maarschalk Tsjang Kai Sjek, die wel iswaar in het bezit zijn van een uit stekend moreel, maar die sinds hun verdrijving van het vasteland samen met hun materieel aanzienlijk ouder zijn geworden. De Amerikaanse rege-, ring, die daarbij uiteraard de beschik king heeft over een rijkdom aan mi litaire inlichtingen, is tot de conclusie gekomen, dat de communisten in Pe king niet alleen met woorden, maar ook met daden aanstalten maken hoog spel te spelen. Zij denken erover de Amerikaanse garanties voor de verde diging van Formosa en de Pescadores aan hun laars te lappen en door enkele bliksemsnelle operaties een eind te ma ken aan het nationalistische bewind van Tsjang Kai Sjek. Zij doen dat niet omdat hun zoveel gelegen is aan die eilanden zelf Zij doen dat om het Chi nese volk het laatste alternatief te ont nemen en ook om de poort naar het overige Zuid-Oost Azië voor het com munisme wijd open te stoten. Zfl zvjn dat klaarblijkelijk met meer overtuiging van plan dan de buitenwacht vreest. Alleen dat kan de verklaring zijn, waar om een zo behoedzaam man als de huidige president van de Verenigde Staten zoveel strategische en tactische armslag verlangt, als hij gisteren in zijn boodschap aan het Congres deed. De hele situatie heeft twee aspecten: een militair en een politiek aspect. Vooral *van de Britse regering is het initiatief uitgegaan om door bemidde ling van de volkerenorganisatie een po litieke regeling van het geschil tussen de beide China's te bereiken. President Eisenhower heeft duidelijk gemaakt, dat zulk een politieke regeling hem van harte welkom zal zijn. Maar mid delerwijl zijn de militaire gevaren zo groot geworden, dat hij daarop niet kan wachten. Hij heeft het nodig ge oordeeld. dat Amerika op plechtige wij ze zijn solidariteit betuigt met die par tij in het geschil, die zelfs niet meer in staat is op eigen kracht haar on houdbare posities te ontruimen. Dat de president de eilanden van de Mat- soe-groep en Quemoy niet met zoveel woorden noemde, deed hij kennelijk om geen spaak in het politieke wiel te ste ken. Dat hij de communisten impliciet te verstaan gaf, dat hij nergens, even tueel zelfs niet op het Chinese vaste land, de voorbereiding van een invasie op Formosa kan gedogen, tekent de hoge verantwoordelijkheid van de opper bevelhebber van alle Amerikaanse strijdkrachten Communisten zijn, als het er op aan komt, koude realisten. Als de Verenigde Staten, vooruitlopend op een initiatief van de Verenigde Na ties, door hun vastberaden houding kunnen bereiken, dat men in Peking de uiterste grens van de toegeeflijk heid van de vrije wereld gaat respec teren, dan is deze boodschap van pre sident Eisenhower een van de belang rijkste daden, die hij tot dusver in zijn hoge ambt heeft gesteld. Dan zal er over enige tijd met Peking zijn te pra len. Mits, en dat is de onmisbare con ditie bij dit alles, niemand, maar dan ook niemand, ondoordachte dingen doet. President Eisenhower heeft gisteren, zoals reeds was aangekondigd, een boodschap gericht tot het Amerikaanse Congres. Hij gaf daarin een over zicht van de talrijke aanwijzingen, waaruit het voornemen van communis tisch China blijkt om Formosa en de Pescadores te veroveren. De president betoogde, dat het behoud van deze eilanden van vitaal belang is voor de ver dediging van de V.S. en van de vrije wereld en voor de handhaving van het evenwicht tussen de zedelijke, economische en militaire krachten in het gebied van de Stille Oceaan, hoe précair dat evenwicht dan ook moge zijn. De spanningen rondom Formosa vormen op het ogenblik de voornaamste bedreiging van de wereldvrede. De president verklaart niet te zullen vragen om een uitbreiding van de defensieve verplichtingen, die Amerika ten aan zien van Formosa en de Pescadores op zich heeft genomen en die neergelegd zijn in het verdedigingsverdrag met nationalistisch China, op ratificatie waarvan de president met klem aandrong. Maar wel vroeg hij machtiging van het Congres om de daartoe reeds bestemde strijdkrachten der Verenigde Staten zo te mogen gebruiken, dat ook rekening wordt gehouden met die plaatsen en activiteiten", die strategisch ten nauwste zijn verbonden met Formosa en de Pescadores en die „onder de heersende omstandigheden be slissend zouden kunnen zijn voor het mislukken of welslagen van zulk een aanval". Ofschoon de president dus niet aandringt op een formele veilig heidsgarantie voor andere eilanden dan Formosa en de Pescadores, gaf men in officiële kringen te Washington te kennen, dat de boodschap van de pre sident zo moet worden gelezen, dat hij machtiging vraagt om niet alleen op de eilanden Quemoy en Matsoe Amerikaanse strijdkrachten in actie te doen komen, maar eventueel zelfs, wanneer de omstandigheden hem daartoe nopen, aanvallen te doen ondernemen op havensteden op het Chinese vaste land. De president sprak in zijn boodschap de hoop uit, dat een resoluut en eens gezind handelen van het Congres de spanningen in het gebied van Formosa za^ m?.?1! a^nernen inplaats van nieuwe moeilijkheden te scheppen. Het is geen koerswyziging, zei Eisenhower, die hier bepleit wordt. „Ik geloof, dat de drei gende aspecten van de huidige situatie, als men deze vastbesloten onder ogen ziet, tpdelijk van aard zullen zijn," al dus de president. Het Amerikaanse staatshoofd maakte echter tevens duidelijk, dat zijn ver zoek aan het Congres ook is ingegeven door de wetenschap, dat de wijze, waar op een moderne oorlog wordt gevoerd, het onmogelijk maakt om in tijd van werkelijke nood het Congres nog tij dig om een uitspraak te vragen. Gisteren hebben de Schotten, die vorige week uit de lucht be voorraad zijn in de operatie „Snowdrop", die door de R.A.F. uit gevoerd werd, bericht gekregen, dat ze voor de geleverde goederen alsnog zullen moeten betalen. Autoriteiten in Wiek hebben ge zegd, dat de levensmiddelen en de brandstoffen, die naar beneden zijn geworpen, in rekening zullen wor den gebracht door de plaatselijke winkeliers, die de orders hadden ge kregen en doorgegeven. Alleen al in Wiek werd voor 8000 kilo goede ren ter waarde van 8000 gulden door de lucht aangevoerd. „Vele Schotse boeren hebben hier door wel even een schok gekregen", aldus een ambtenaar, „de uitgewor pen noodafleveringen gelden echter niet als „nationale bijstand". De zaak ligt eenvoudig zo, dat de le vensmiddelen en andere goederen bezorgd zijn per hefschroefvliegtuig m plaats van per bestelwagen". (U.P.) Het optreden, waartoe de Verenigde Staten bereid moeten zijn, is volgens de president van velerlei aard. „Wij moeten bijvoorbeeld bereid zijn de Chi nese republiek bij te staan in de her dislocatie en consolidatie van haar strijdkrachten, indien zij dat zou wen sen. Een deel van deze strijdkrachten is verspreid over kleine eilanden voor de kust, meer als een gevolg van his torische dan van militaire oorzaken, die direct verband houden met ue ver dediging van Formosa. Gezien de mi litaire verhoudingen in het luchtruim aldaar zouden terugtrekkende bewegin gen, die een herdislocatie van de Chi nese nationr iistische strijdkrachten ten doel hebben, onuitvoerbaar zijn zonder steun van de strijdkrachten van de Verenigde Staten. Bovendien moeten wij op onze hoede zijn voor elke concentratie of elk gebruik van Chinese communistische strijd krachten, die kennelijk ten doel heb ben een aanval op Formosa te verge makkelijken." Eisenhower drong aan op een reso lutie van het Congres, die de eens gezinde en ernstige bedoelingen doet uitkomen van de regering, het Con gres en het Amerikaanse volk. Een zodanige resolutie, aldus Eisenhower, zal de kans verminderen, dat de Chinese communisten zich door een verkeerd oordeel over ons vaste doel en onze nationale eenheid zouden Ia- ten verleiden de positie van de Ver enigde Staten aan te tasten en een grote crisis te veroorzaken, die zelfs zp niet voorzien of verlangen. i, Pi president stelde nog eens uitdruk- f een imtiatief van de Ver- S, Naties om tot een „staakt het van harteS|fint -de China's te komen Ho cïV I- toeJulchen. De ernst van situatie liet hem echter niet toe Onmiddellijk na het voorlezen van de presidentiële boodschap is bij het Congres een gezamenlijke resolutie van de door Eisenhower gewenste strekking ingediend. Volgens woordvoerders van beide partijen wordt verwacht, dat deze resolutie vandaag bij de stemming een overweldigende meerderheid zal beha len. De premier van communistisch Chi na, Tsjoe En Lai, heeft zich gistermid dag in een door radio-Peking uitgezon den verklaring scherp gekant tegen elk bestand in het huidige conflict met Tsjang Kai Sjek. In een aanval op de „Amerikaanse inmenging" op Formo sa zei Tsjoe, dat China herhaaldelijk tot de wereld heeft gezegd, dat het vastbesloten is Taiwen (Formosa) te „bevrijden". De minister van Binnen landse Zaken van communistisch Chi na, Hsieh Tsjoeeh Tsjai, zei in een andere verklaring voor radio Peking, dat zijn land Formosa binnen een jaar hoopt te veroveren. Admiraal Alfred Pride, commandant van de Amerikaanse Zevende vloot heeft te Taipei op Formosa verklaard' dat hij versterking heeft gekregen van vijf vliegdekschepen. „Wij zijn in staat om op ieder gewenst ogenblik aan de evacuatie van de Tatsjen-archipel te beginnen," aldus de admiraal. Maandagmorgen heeft zich in de mist op de grote weg van Bergen op Zoom naar Antwerpen een gecompliceerde bot sing voorgedaan, waarbij niet minder dan twaalf personen min of meer ern stig gewond werden. Vier hunner wer den in het Burgerziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen, de acht anderen, die lichter gewond werden, in de zie kenzaal van het militaire kamp Ossen- drecht. ..He riiist en de gladheid van de weg zijn beide waarschijnlijk evenzeer de oorzaak van het ongeluk geweest. Toen de chauffeur van een vrachtauto met aanhangwagen voor een tegenliggende autobus wilde uitwijken, slipte hij en reed twee wielrijders aan. De vracht auto kwam hierbij dwars over de weg te staan waardoor de autobus hem niet meer kon ontwijken. De bus, waarin negen militairen en een burger-cnauf- feur zaten, botste in volle vaart tegen de vrachtwagen op, en werd daarbij zeer zwaar gehavend. De chauffeur en drie der soldaten liepen arm- en beenbreu ken op. Hun toestand is echter niet le vensgevaarlijk. De overige soldaten en de wielrijders werden licht gewond Maandagavond is de negentien-jarige A. Fijn uit Wezep, gemeente Oldebroek, ten gevolge van eenval om het leven geko men. Hij reed op zijn fiets en kwam, ver moedelijk door de gladheid van de weg, te vallen. F. had zijn schaatsen om de hals hangen en kwam bij deze val zo onge lukkig terecht, dat een der schaatsen hem in de hals drong, waardoor hij dood bloedde. daarop te wachten. Radio-Moskou deelde gisteravond mee, dat Anastas Mikojan, minister van binnenlandse handel van de Sovjet-Unie, op zijn verzoek van deze functie is ontheven. De Opperste Sovjet heeft in zijn plaats benoemd Dmitri Wassil- sj ..aV' hoofd van de staatscommissie voor voedselvoorziening en industriële grondstoffen en plaatsvervangend lid van het centrale comité VaU "e ?ontmunï?tische partij der Sovjet-Unie. Volgens United Press be houdt Mikojan zijn functie van vice-voorzitter van de ministerraad. Pavlov was van 1949 tot 1951 minister voor de voedselindustrie. Na zijn aftreden als zodanig werd hij voorzitter van bovengenoemde staatscommissie en begin 1954 werd hij bovendien plaatsvervangend minister van voedselvoorziening en lichte industrie. Niet alleen de Seine is buiten haar oevers getreden, ook de Garonne in Zuid-Frankrijk heeft honderden mensen uit hun huizen verdreven. De rivier trad over een lengte van tien kilometer buiten haar oevers en zal vermoedelijk een peil van 10.30 m. boven normaal bereiken. Wel waren voldoende veiligheidsmaatregelen getroffen, maar deze konden niet voorkomen, dat twee dijken het begaven. Deze foto geeft een luchtopname van het geteisterde gebied. De Franse middenstanders zijn gisteren bij duizenden tegelijk naar hun hoofdstad, Parijs, getrokken en gaven daarmee gehoor aan de oproep van de heer Poujade, de grote belastinghervormer. Zijn leus is „Millioenen voor de verdediging tegen de belastingen en geen cent voor de belastingambtenaar". Bij duizenden trokken zij naar de Porte de Versailles uit sympathie met de beweging van de heer Poujade, die zelf eens belastingontduiker is geweest, naar hjj zelf zegt. Het regende bankbiljetten ten bate van de kruistocht der Poujadisten. Zelfs biljetten van 20.000 francs kwamen binnen. Poujade is een nationale held geworden. Ten Zuiden van de Loire is het geen veilig beroep meer belasting-inner te zijn. De demonstranten die naar Parijs oprukten dreigden gistermiddag helemaal geen belastingen meer te zullen afdragen, wanneer het belastingsysteem niet drastisch zou worden gewijzigd. Boven een katheder was een enorm spandoek aangebracht, waar op stond: „Volk van Frankrijk, sta op". Pierre Poujade, de nieuwe profeet van de Franse middenstand, heeft dui zenden van zjjn volgelingen opgezweept tot een machtige kruistocht tegen de be lastingen en om steun gevraagd van de wijndrinkende vijanden van de melk- drinkende premier Mendès-France. Pou jade heeft belastingen en wijn twee zaken die de Fransman na aan het hart liggen gekoppeld om het enthousias me van zeker 150.000 volgelingen op te wekken op een gigantische bijeenkomst die tegen de regering gericht was. Het was waarschijnlijk de grootste anti-be lastingenbijeenkomst in de geschiedenis, zelfs in Frankrijk. „Wees niet bang voor de politie," schreeuwde hij tot zijn volgelingen bij zijn advies geen „buitensporige" be lastingen te betalen. ,Als we elkaar ter zijde staan kan ons niets gebeuren." En in een dringend beroep op hen die door de anti-alcohol campagne van Mendès-France getroffen worden, verklaarde hij: „De premier preekt ons over de toekomstige gezond heid en moraliteit van onze kinderen, maar wij als vaders van gezinnen kennen onze verantwoordelijkheden en de regering behoeft onze kinderen nog niet voor ons op te voeden." De menigte op de tentoonstellingster- Een Amsterdamse bakker, met vier filialen in de hoofdstad, verkoopt sinds enige dagen zijn witbrood voor 36 cent. In de wijken waar deze filialen zijn gevestigd, hebben andere bakkers even eens de prijs verlaagd; sommigen zelfs tot 35 cent per brood. De bakker die met deze prijsverlaging is begonnen, heeft op onze desbetreffende vragen geantwoord, dat hij ook thans nog vol doende winst maakt en in staat is zijn personeel het- hun toekomende loon te betalen. Hij achtte jle algemeen gang bare prijs van veertig cent te hoog als men slechts brood in de winkel ver koopt en niet aan de huizen bezorgt. De Nederlandse Bakkerij Stichting heeft van deze situatie kennis genomen. Tot dusverre heeft zij nog geen maat regelen tegen, de bakker getroffen. Zi> deelde ons mede, dat de Stichting een prijs van veertig cent heeft geadviseerd voor het witbrood dat in de winkel wordt verkocht. In deze prijs is een bescheiden winst gecalculeerd en alle noodzakelijke voorzieningen voor het bakkerijpersoneel. De Bakkerij Stichting heeft geen eigenlijke leden, maar overkoepelt de werkgevers- en werknemersorganisaties van de Nederlandse bakkers. De onder havige bakker is daaraan niet verbon den. Omstreeks de 8ste van déze maand had reeds een bakker uit de hoofdstad witbrood voor tien cent verkocht met een krentenbrood van zestig cent. De president van de Amsterdamse recht bank had na een kort geding stopzet ting van deze verkoop geëist. Men zou kunnen zeggen, dat het gist in de Am sterdamse bakkerijwereld. Mikojan behoorde onder Stalin tot de acht voornaamste leiders in de Sovjet- Unie en hij is dat onder Malenkov ge bleven. Volgens Westelijke waarnemers stond hij tot dusver in rang ongeveer gelijk met Nikolai Boelganin, minister van defensie, en Lazar Kaganovitsj, de eerste vice-premier. Mikojan werd geboren in 1895 in een dorpje in de buurt van Tiflis. Sedert de revolutie van 1917 is hij steeds een zeer actief lid van de communistische partij geweest. In 1918 arresteerden de Britse troe pen, die toen in Rusland opereerden, hem en 26 anderen wegens opruiende acties. De andere 26 werden doodge schoten maar de Engelsen lieten Miko jan in leven omdat hij nog zo jong was. In 1922 werd hij lid van het centrale comité van de communistische partij in het Noord-Kaukasische gebied. Hij be hield die functie tot 1926 toen hij de functie kreeg van volkscommissaris voor buitenlandse en binnenlandse han del. Mikojan werd in datzelfde jaar can- didaat gesteld voor het politbureau maar men koos hem pas in 1934 als lid van dat orgaan. Van 1930 tot 1934 was .hij volkscommissaris voor bevoor rading. Daarna werd hij volkscommissaris voor de levensmiddelen-industrie. In 1936 bracht hij een bezoek aan de Ver enigde Staten om zich op de hoogte te stellen van de nieuwste landbouwme thoden. Na zijn terugkeer voerde hij tal van vernieuwingen in, zoals bijvoorbeeld het bevriezen van voedingsmiddelen en het gebruik van sousumptieijs in de Sovjet-Unie. Mikojan staat bekend als een kundig redenaar Hii is gehuwd en heeft ver scheidene kinderen. Van 1938 tot 1949 was hij minister van buitenlandse handel en van 1942 tot 1946 was hij lid van de staats-defensiecom- missie. In 1937 werd hij benoemd tot vice- voorzitter van de raad van ministers en tot plaatsvervangend lid van de Op perste Sovjet van de Sovjet-Unie. Naar het Handelsblad van Antwerpen weet te melden, was de Flying Enterprise, die in December 1951 tijdens een storm in het Kanaal is vergaan, geladen met een tamelijk onbekend soort metaal, dat bestemd was om ge bruikt te worden bij de bouw van de toen reeds op stapel staande Ameri kaanse atoomduikboot „Nautilus". Deze kostbare lading zou ook verklaren, waarom kapitein Kurt Carlsen met zoveel energie en doorzettingsvermogen trachtte zijn schip te redden of het althans drijvende een haven binnen te krijgen. Het metaal in kwestie, dat volgens het Handelsblad bekend staat als zirconium, moest dienen om er de atoomreactor in de „Nautilus" mee te bekleden. De ondergang van de Flying Enterprise had tot gevolg, dat de „Nautilus", die vorige week de eerste technische proefvaarten heeft vol bracht, zes maanden later gereed kwam dan aanvankelijk was gehoopt. Admiraal Rickover is de man, die het denkbeeld van door atoomkracht voortbewogen marinevaartuigen heeft verwezenlijkt en hij moest daarbij vaak optornen tegen heel wat tegenstand en wanbegrip. De ondergang van het schip van kapitein Carlsen betekende een moeilijkheid van geheel andere aard. Het zirconium, zo dacht men, was het enige metaal, dat een atoomreac tor deugdelijk kon afschermen. Het komt op de aarde in grotere hoeveel heden voo- dan bijvoorbeeld tin, maar men treft het vrijwel nergens in pure toestand aan. Overal is het vermengd met een ander metaal, hafnium, dat het effect van het zirconium bij het hierboven bedoelde gebruik vrijwel te niet doet. In 1951 bestond er op de hele wereld slechts één fabriek, die zirconium en hafnium kon scheiden. Die fabriek stond in de omgeving van Hamburg. De la ding, waarmee de Flying Enterprise van Hamburg naar de Verenigde Staten vertrok, bestond uit zirconium, dat door die fabriek was afgezonderd uit een hoeveelheid erts, dat weer uit Bra zilië afkomstig was. Het is gemakkelijk te begrijpen, met hoeveel spanning de ingewijden op de Amerikaanse werf in Connecticut de laatste avonturen van de Flying Enter prise hebben gevolgd. Maar het is ook te begrijpen, dat de energieke admiraal Rickover er niet aan dacht om te blij ven vasthouden aan een zo precaire aanvoer van noodzakelijke grondstoffen. Honderden Amerikaanse scheikun digen togen aan het werk en op 3 Januari 1954 kon men in de „New York Herald Tribune" het triomfan telijke bericht lezen, dat de „Alleg- henny Ludlum Steel Corporation" er tijdens het jaar 1953 in geslaagd was 60.000 kilo zuiver zirconium te ver vaardigen. Een paar maanden iater steeg de Amerikaanse jaarproductie tot 200.000 kilo. Al deze inspanningen zijn echter tot op zekere hoogte nog tevergeefs ge weest. Door de ervaring wijs geworden heeft nen de nieuwe atoomduikboten, die thans op stapel staan, zodanig ge bouwd, dat het gebruik van zirconium practiscn overbodig is geworden en dat juist hafnium meer en meer toepassing vindt. reinen bij de Porte de Versailles vulde twee reusachtige zalen en stond nog tot ver daarbuiten te luisteren naar het klaaglied dat door de man die zichzelf tot hun leider had uitgeroepen, via luid sprekers gezongen werd. Om de paar minuten werden zijn woorden door bij val overstemd. De bijeenkomst werd geopend door diverse sprekers, sommigen in de ene zaal, anderen in de andere. Poujade sprak de helft van zijn speech uit in de grootste zaal en verhuisde vervol gens naar de andere, opdat al zijn volgelingen hem in levenden lijve kon den zien en toejuichen. De meeting werd geopend door Georges Juliard, „stafchef" van zijn beweging. Juliard heeft de titel secre taris-generaal gekregen. Hij zeide dat het een groots gezicht was dat zo veel leden van de beweging naar Parijs waren gekomen om blijk te geven van hun solidariteit. Het propagandahoofd van de bewe ging, Henri Nicolas vertelde de aanwe zigen „wij zijn geen anarchisten" en hij riep uit: „Lang leve de eenheid, lang leve Poujade, lang leve Frankrijk". „Zes maanden geleden dachten ze dat we kleine jongens waren", zeide hij, „maar sedertdien zijn we met Poujade gevac cineerd en nu(gejuich). Toen Poujade zelf op het podium verscheen, wekte het toneeltje herin neringen op aan een bijeenkomst van Hitler in zijn beste dagen. De aan wezigen juichten zichzelf schor, vrou wen huilden, anderen zwaaiden met spandoeken en wierpen kushandjes. Iedereen applaudisseerde en het duur de verscheidene minuten voor Pou jade kon beginnen. „Mijn vrienden", begon hij, „Ik moet u mijn dankbaarheid betuigen voor de opofferingen die u zich getroost hebt om hier vandaag te komen". Hij sprak meer dan twee uur, maar voor hij was uitgesproken waren verschei dene delegaties van het platteland reeds afgedreven naar de lichtjes van Parijs. Honderden politiemannen zaten in trucks bij de terreinen, maar er waren geen moeilijkheden. De gehele anti-belasting-beweging is echter omgeven door een muur van vraagtekens. Niemand weet wat de ge middelde Fransman verdient en nie mand weet hoeveel belasting hij Nbe- taalt. Er zijn maar weinig Franse zelf standigen die eerlijk hun inkomsten op geven en schattingen kunnen slechts gebaseerd worden op salarissen en lo nen. Vele gedelegeerden arriveerden in de zelfde voorwereldlijke autootjes die zij gebruiken om de belastinggaarders aan te tonen hoe arm ze het wel hebben. Zij droegen insignes met een kraaiende rode haan tegen de achtergrond van een witte kaart van Frankrijk binnen een blauwe cirkel. Functionarissen van het ministerie van Financiën in hun burcht van grauwe steen aan de andere zijde van de ook al oproerige Seine, keurden de Poujadisten geen commen taar waardig. (Van onze parlementaire redacteur) De gebruikelijke ministerraad van Maandag heeft gisteren tot over elf uur geduurd. Er waren hierdoor in Den Haag vermoedens gerezen omtrent de positie van minister Staf in verband met het iiftverbod. Wij kunnen echter uit de beste bron mededelen, dat dit niet aan de orde is geweest. In het kabinet is men van oordeel, dat minister Staf met zjjn laatste voorstel de weg uit de moeilijkheden heeft gevonden. Het kabinet heeft zich o.m. bezigge houden met sociaal-economische kwes ties, waaronder de belastingen en hu ren. De staatssecretarisssen van Finan ciën, Economische en Sociale Zaken hebben de vergadering tot het einde toe meegemaakt. De stemming in het kabinet was wederom uitstekend. Advertentie Iff ÏSTR. HAARLEM TEL. 13439 JL 48 A DAM TFI 717162 (Tot Woensdagmiddag) Overwegend zwaar bewolkt en ne velig weer met hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Tem peratuur om het vriespunt tot lichte dooi. Zon: 8.32-17.17. Maan: 9.10-20.41. (Van onze Haagse redacteur) De Australische premier, Robert G. Menzies, zal na de conferentie van het Britse Gemenebest te Londen een be zoek van enkele dagen aan ons land brengen. Hij is daartoe uitgenodigd door minister Luns tijdens de vergade ring van de UNO, waarin het vraag stuk Nieuw-Guinea aan de orde kwam. Bij het komende contact zal wederom Nieuw-Guinea aan de orde komen en wel, naar te Den Haag vernomen wordt, niet alleen de economische samenwer king tussen Australië en Nederland in dit gebied, maar ook de militaire sa menwerking. Bij dit laatste punt valt te denken aan een onderzoek naar de mogelijkheden tot gezamenlijk tegen gaan van eventuele verdere Indonesi sche infiltraties. De gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. J. v. Baal, vertoeft thans ook in Den Haag en zal wellicht nog de gelegen heid hebben premier Menzies, die me dio Februari hier verwacht wordt, te ontmoeten. Wat het overleg in econo misch opzicht betreft zij herinnerd aan de recente uitspraken van de ministers Kernkamp en Luns, dat de groeiende samenwerking met Australië voor de openlegging en ontwikkeling van Nieuw-Guinea nog voor uitbreiding vatbaar is. Het ligt in de rede, dat behalve Nieuw-Guinea ook de actuele situatie in het Verre Oosten onderwerp van ge sprek zal zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1