ITALIAANSE communisten prefereren soepele tactiek Nu de aanhang in het Noorden terugloopt tracht men in het Zuiden winst te boeken Uit de pers Vraag* en Antwoord Voorwaardelijke straf voor Djilas en Dedijer Buitenlandse pers moest buiten de rechtszaal blijven Q r Secchia naar Lombardije gezonden De ..rek kei ijken en de precysen Bufferzone in Costa- Rica opgeheven SCHEEPVAARTBERICHTEN J DINSDAG 25 JANUARI 1955 PAGINA 4 Amerikaanse marine toont kleurenradar Prof. Röpke waarschuwt voor welvaartsstaat mm Na proces van zestien uur Zwikken W egenbouwers: Overheidsopdrachten blijven te lang uit Klachten over admini stratieve rompslomp Dit jaar 1.000.000ste emigrant naar Australië MARKTBERICHTEN (Van onze Romeinse correspondent) De verwijdering van Pietro Secchia uit de leiding der Italiaanse com munistische partij is momenteel dè politieke sensatie van het land. Secchia was tot voor enkele dagen vice-secretaris van de partij en in zijn functie van leider der partij-organisatie de eerste man na Togliatti. Hij is thans overgeplaatst naar Milaan, waar hem de hiërarchisch veel lagere, hoewel nog altijd belangrijke post van regionaal secretris van Lom bardije werd toegewezen. Tijdens het recente partijcongres te Rome meende de buitenwereld een gerommel aan de rode hemel te horen. Geruchten gingen rond, dat Togliatti zich in moeilijkheden bevond en dat er in de partij een ontevredenheid heerste, die door de barrières der discipline heenbrak. De partijleiding heeft dit thans in feite toegegeven door een kort en droog gesteld communiqué. Het vermeldde, dat kameraad Palmiro Togliatti herkozen was tot secretaris di. partijleider en dat de kameraden Longo, Amendola, Colombi, D'Onofrio, Pajetta en Scoccimarro bertoemd waren tot leden van het secre tariaat. Secchia werd zonder enige opgaaf van redenen en zonder bedankje de Lombardische vlakte ingestuurd. ken voor de communistische opstand in heel Italië, een opstand, die de rek- kelijken een geweldige hoeveelheid last bezorgde en die zij met veel moei te ten slotte er onder wisten te krijgen. Secchia, de „duro", heeft toen al open lijke critiek op de „meegaande vrien delijkheid" van de leider geuit, een der feiten, waarvoor hij later in de regle mentaire zelfcritiek schuld heeft moeten bekennen. Sindsdien is achter de schermen de strijd doorgegaan. De precysen verwe ten onlangs Togliatti, dat hij de Franse broeders niet voldoende ge steund had in hun strijd tegen de West- Europese Unie. Zij wreven de leiding onder de neus, dat er onzekerheid heerst in de partij, ook en voorname lijk aan de basis, het gevolg van enige communistische schandalen, van parle mentaire nederlagen der partij en in ternationale nederlagen der Sovjet- Unie. Naar vrij betrouwbare gegevens hebben in 1954 de communisten 25.000 leden verloren en desastreus voor hen is het feit, dat verleden jaar 159.768 arbeiders het algemeen in werkelijk heid zuiver communistische vakver bond verlieten om zich voor het groot ste deel aan te sluiten bij de vrije, de z.g. witte vakverbonden. Secchia heeft op de enorme betekenis van de arbeidersorganisatie gewezen, een be tekenis, die even groot, zo niet groter was, dan die van de partij. Hiermede beging hij een forse ketterij, die Mos kou niet licht neemt. AI eerder had zich een groep van de C.P. afgesplitst, de „Azione Comunista". Secchia bleef voeling houden met deze dissidenten. Er was dus wel wat aan te merken op de vice-secretaris en Togliatti heeft de strijd binnenskamers gewonnen. Tij dens de openbare en voor ieder toe gankelijke zittingen van het Congres was Secchia al geïsoleerd, maar van een grote geestdrift voor Togliatti was weinig sprake. Voorlopig zullen dus de communisten In de Italiaanse C. P. zijn twee stromingen, die der „molli" en die der „duri", de „rekkeljjken" en de „pre cysen". Togliatti, wiens tact en bonhomie hoog geprezen worden, resp. uitge maakt voor bourgoisie en erger, is de man, die de partij glimlachend langs de zacht glooiende weg der wettelijk heid aan de ambacht wil brengen, zijn tegenstanders prefereren 'n kortere op gang met vuist en terreur. Toen de bekende aanslag op Togliatti plaats vond, was Secchia, als chef der orga nisatie, een der hoofdverantwoordelij- In een hoofdartikel onder de titel „Duitse keuze" zet de Nieuwe Rotter damse Courant in een aantal scherp geformuleerde punten uiteen, hoe in het niet-Duitse Westen de kwestie van de Duitse hereniging wordt aangevoeld en voor welke keus de Duitsers zelf staan. Het blad geeft toe, dat niemand de Duitsers het recht kan ontzeggen be zorgd te zijn over de deling van hun land. Het toónt ook begrip voor het na tionale gevoel, dat immers bij alle vol ken nog steeds de machtigste hefboom ls van de politiek, ook dikwijls wan neer het verstand een ander beleid zou dicteren. Dit betekent echter niet, aldus de N. R.Crt., dat wij, als Duitslands bondge noten niet de plicht zouden hebben, de Duitser steeds de dictaten van het verstand voor te houden. De Duitsers moeten bij hun begrijpelijke bewogen heid het volgende beseffen: 1. De publieke opinie in het Westen voelt zich veel veiliger bij een ge spleten Duitsland dan het zich bij een herenigd Duitsland zou voelen. 2. Zulks moge een struisvogelpolitiek zijn, het is nu eenmaal een feit dat de publieke opinie in het Westen nooit warm zal kunnen lopenvoor deze Duitse verlangens. 3. Lippendienst aan het ideaal van de Duitse hereniging is dus het meeste waartoe de Duitse bondsrepubliek haar bondgenoten zal kunnen krijgen, zolang het streven naar hereniging onrust kan brengen en het gevaar van oorlog met het Oosten kan ver groten. 4. Als het aan Duitslands West- Europese bondgenoten zou liggen, zouden zij gaarne een modus Vi vendi met de Sowjetunie op grond slag met de status qua inclusief de deling van Duitsland aanvaarden. 5. Dat dit echter niet hun officiële beleid is, moet reeds in zekere mate als een succes van de Duitse politiek worden beschouwd, hoewel noch de oostelijke noch de westelijke bezet ters eigener beweging tot dusver aan de fictie van de Duitse eenheid enige afbreuk hebben gedaan. 6. Zouden de Duitsers, uit teleur stelling over de geringe steun van hun bondgenoten, geneigd zij hun herenigingsdoel te pogen te bereiken via rechtstreekse onderhandelingen met de Sowjetunie, dan dienen zij zich te realiseren: a) dat er geen reden is aan nemen, dat de Sowjetunie hen helpen dit doel te bereiken zonder er een prjjs voor te vragen; b) dat de geringste prijs, die de Sowjetunie zal kunnen vragen, de losmaking van Duitslands banden met het Westen is; c) dat er helemaal geen zekerheid ls, dat de Sowjetunie zelfs deze prijs voldoende zal achten; d) dat immers de Sowjetunie wel tastbare garanties, d.w.z. panden, in handen zal willen hebben, dat een Duitsland, hetwelk zijn hereniging met de losmaking van zijn banden met het Westen heeft gekocht, niet na dit resultaat weer opnieuw z'n steun en be scherming in enig Westers verband zal zoeken; e) dat de Sowjetunie deze panden slechts zal kunnen vinden in een soort satellisering van Duitsland. 7. De Duitsers dienen zich dus ver trouwd te maken met de waarschijn lijkheid, dat de hereniging bij de huidi ge stand van de betrekkingen tussen Oost en West niet te bereiken is dan ten koste van de v r ij h e i d. 8. Indien zij niet bereid zijn deze prijs te betalen, dan zullen alle pogin gen tot uitoefening van sterke druk, die zij eventueel ten aanzien van het Wes ten zouden willen uitspelen, als bluf be schouwd en behandeld moeten worden. 9. Zouden de Duitsers echter wel be reid zijn die prijs te betalen, dan zal nie mand hen er van kunnen weerhouden hun eigen ondergang tegemoet te gaan. Mensen, die van een dergelijke zelfver- nietigingsdrang overigens geen nieuw verschijnsel in de Duitse geschie denis bezeten zouden zijn, zou men beter niet als bondgenoten kunnen heb ben. De Nieuwe Rotterdamse Courant komt dan tot deze conclusie: De keus waarvoor de Duitsers staan, is tragisch. Maar de keus is aan hen en aan niemand anders. Kiezen zij het Westen onvoorwaardelijk, dan is de kans groot, dat de hereniging niet bin nen afzienbare tijd tot stand komt. Zou den zfj daarentegen hun band met het Westen als een eventueel ruilobject be schouwen, dan zouden zij enerzijds door hun onberekenbaarheid hun waar de voor het Westen verliezen, maar an derzijds zelf de bescherming van het Westen moeten derven en daarenboven geenszins de zekerheid winnen van een hereniging in v r ij h e i d. De keus moge tragisch zijn, zij is niet moeilijk. te zal De commissie van onderzoek van de O.A.S. heeft op verzoek van Costa Rica besloten tot opheffing van de gedemi litariseerde zone in Costarica met in gang van vandaag 6 uur plaatselijke tijd. Costa Rica wordt daardoor in de gelegenheid gesteld de groepen op standelingen, die zich nog in het Noord- Westen van het land bevinden, on schadelijk te maken. Anastasio Somoza, de president van Nicaragua, heeft daarop bekend ge maakt, dat hij met spoed Nicaragu aanse troepen naar de Costaricaanse grens heeft laten zenden in verband met de „zeer gevaarlijke toestand" die daardoor is ontstaan. Somoza zei, dat hij op verzoek van de commissie van onderzoek van de O.A.S, maar aarzelend had ingestemd met opheffing van de „bufferzone". Waarschuwend zei hij: „Indien er ook maar een druppel Nicaraguaans bloed valt betekent dat oorlog." (AFP-UP) De Amerikaanse marine heeft giste ren voor het eerst in het openbaar een demonstratie gegeven met een kleu- renradarapparaat. Met dit nieuwe toestel verkrijgt men een nauwkeuri ger beeld op het scherm dan bij de eenkleurige apparaten. Op het scherm verschijnen de objec ten niet onder hun natuurlijke kleur, doch er wordt gebruik gemaakt van verschillende kleuren, die op een wil lekeurige manier overeenkomen met de natuurlijke kleuren. Bij de demonstratie werd bijvoor beeld gebruik gemaakt van de kleuren geel en oranje. Er werd de nadruk op gelegd dat het gebruik van verschil lende kleuren het mogelijk maakte op het scherm vijandelijke vliegtuigen van eigen toestellen te onderscheiden. (AFP) Prof. Wilhelm Röpke uit Genève heeft te Frankfort gewaarschuwd voor de ge varen van de moderne expansieve wel vaartsstaat. Naar de mening van de hoogleraar betekent de huidige wel vaartsstaat voor het Westen een „Ver- staatlichung" van de mens, zoals deze zich in de communistische wereld vol trekt. De sociale politiek, zo verklaarde prof. Röpke op een bijeenkomst van de Ka mer van Koophandel te Frankfort, is in een nieuw stadium gekomen, waar van het doel, na de individuele voor zorg en de sociale verzekering van de staat, thans de alles omvattende zeker heid is. De mate van socialisatie tekent zich naar de mening van prof. Röpke o.a. af in de woningbouwpolitiek, waar de vroeger slechts in bepaalde gevallen verleende hulp thans permanente sub sidie geworden is en bij de ziektever zekering, waar in de bedenkelijke toe stand slechts door beperking van de verzekeringsplicht en een voor de ver zekerde voelbare eigen deelneming ver betering gebracht kan worden. hun tactiek van begrip en soepelheid voortzetten. Togliatti wil koste, wat kost, de grote partij der Nenni-socia- listen te vriend houden, hij spreekt van tjjd tot tijd waarderende woorden zelfs voor de sociaaldemocraten van Sara- gat, onder wie „veel personen zijn van goede wil", hij hengelt naar de katho lieken en vooral naar de middenklas sen, de „nuttige idioten", zoals Fanfa- ni het uitdrukte. Tot nu toe heeft deze wijze van op treden de C.P. bepaaldelijk geen wind eieren gelegd en meer dan aan de hui dige lidmaatschapskaarten hecht Togli atti waarde aan de toekomstige stem men van het electoraat op zijn lijs ten. Slechts gedegradeerd Secchia die geboren werd in 1903 heeft een importante rol in de par tij gespeeld. In 1931 werd hij door de fascisten gevangen genomen en hij zat tot 1943 achter slot en grendel. Zo komt het, dat hij niet zijn opleiding in Moskou heeft gehad, zoals vele van de huidige Italiaanse communistenlei ders; hij staat verder van het interna tionale leven af, dan de anderen, zijn rivalen, en komt dus voor Moskou (al thans nu nog) meer op het tweede plan. Merkwaardigerwijze is Secchia niet uit de partij gestoten, hij werd slechts gedegradeerd. Het zou een ernstige waarschuwing suaviter in modo kunnen zijn aan de oppositie, een op positie echter, waar de leiding terdege rekening mee moet houden. Daarom werden ook enkele geestverwanten en medewerkers van Secchia gesauveerd. Helpt de waarschuwing niet, dan kan men tot de normale zuivering overgaan. Intussen lijkt het- erop, dat door dit optreden het mes aan twee kanten kan gaan snijden. Togliatti is er reeds lang van over tuigd, dat op den duur de communis tische aanhang in het Noorden zal teruglopen, het onontgonnen Zuiden echter zal deze verliezen overvloedig compenseren. Voor deze theorie plei ten inderdaad de lidmaatschapscü- fers over 1954 van het communistisch vakverbond: behalve in de Emilia, het rode hart van Italië, zijn het juist de achtergebleven gebieden, waar het ledenaantal klom, in de ove rige streken daalde het aanmerkelijk. Het kan een tijdelijke inzinking zijn, altijd mogelfjk bij dit volk, maar het lijkt zeker zo veilig rekening te hou den met een algemene tendentie. In het gehele Zuiden nu moet het volk met kalmte en voorzichtigheid aangepakt worden, de taak der rekke lijken, maar het is nog zo dwaas niet om een keiharde precyse naar het Noorden te sturen. Secchia kan da„r naar eigen temperament handelen en doet hij het er goed, dan rehabili teert hü zich zelf min of meer auto matisch, dubbele winst voor de partij. De opvolger van Seccia in het C.P.- secretariaat, senator Amendola, werd gevraagd, wat hij van de verplaatsing van zijn voorganger dacht. Hij ant woordde schertsend (en dubbelzinnig) „Nu de Paus Montini naar Milaan ge stuurd heeft, sturen wfj Secchia er heen". Togliatti, de secretaris van de Italiaanse communistische partij (tweede van links), en Secchia, die enkele dagen geleden een vice-secretaris tot regionaal secretaris van Lombardije werd gedegradeerd (op de voorgrond in de handen klappend)De foto werd enige tijd geleden gemaakt, toen Togliatti gefeliciteerd werd met de ontsnapping aan een moordaanslag. Een vrouwelijk communistisch parlementslid biedt hem een bos rode anjers aan. Rechts naast haar een andere communistische afgevaardigde. De jongeman, die geheel links staat, is Togliatti's lijfwacht. De eerste drie dagen van ziekte v.d. H.- Mijn man is 5 weken ziek ge weest. De eerste 3 dagen ontvingen wij geen uitkering. Betaalt het ziekenfonds ons deze 3 dagen? Antwoord: Het ziekenfonds heeft niets te maken met de ziekteuitkeringen. Deze geschieden door de bedrijfsver eniging, waarbij de werkgever van uw man is aangesloten. De bedrijfsvereni ging behoeft ingevolgde de ziektewet de eerste 3 dagen niet uit te betalen. Het burgerlijk wetboek bepaalt, dat een werknemer, die wegens ziekte niet in staat is tot werken, zijn loon behoudt gedurende „korte tijd." Het verschul digde loon wordt echter verminderd met het bedrag van het ziekengeld (dat dus uitbetaald wordt door de bedrijfsvereni ging). Hieruit volgt, dat de werkgever gehouden is gedurende de 3 wachtda- gen het volle loon te betalen en nadien gedurende „korte tijd" het verschil tus sen loon en ziekengeld. Slechts indien een arbeidsreglement of schriftelijke overeenkomst bepaalt, dat tijdens ziekte geen loon verschul digd is, behoeft de werkgever het ver schil tussen ziekengeld en loon niet uit te betalen. Is deze regeling vastgelegd in een overeenkomst of reglement, dan zijn de bepalingen, daarin vervat, op uw man van toepassing, maar hjj dient er mede op de hoogte te zijn. Het zijn arbeids voorwaarden. Is een dergelijk reglement in dat bedrijf niet voorhanden, en is geen schriftelijke overeenkomst aange gaan, dan zijn zonder meer de bepalin gen van het burgerlijk wetboek op de werknemer van kracht en „kan hij uit dien hoofde recht doen gelden op uit betaling gedurende korte tijd", waarme de in ieder geval die 3 wachtdagen gedekt zijn. Er zijn werkgevers, die het gehele loon doorbetalen; in dit geval bestaat uiteraard geen recht op ziekengeld. Evenals dit het geval is bij eigen ri sico dragende werkgevers, vordert de bedrijfsvereniging van de loon doorbe talende werkgever zekerheidsstelling. DEDIJER DJILAS Milovan Djilas en Vladimir Dedijer, de twee vooraanstaande Joegoslavi sche communisten, die beschuldigd werden van het voeren van „onder mijnende propaganda", zijn door het gerechtshof te Belgrado veroordeeld tot lichte, voorwaardelijke straffen. Djilas, vroeger een van de vier Joegoslavische vice-presidenten en lid van het Palit- buro in Joegoslavië kreeg achttien maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Dedijer, de voor naamste theoreticus van de partij en officieel biograaf an maarschalk Tito, kreeg zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De beide veroordeelden hebben zich in Decem ber van het vorig jaar in vraaggesprek ken met buitenlandse journalisten voor standers verklaard van de invoering van een meer-partijenstelsel. Men neemt aan, dat zij zich tijdens hun proeftijd dienen te onthouden van cri- tische opmerkingen in gesprekken met buitenlandse journalisten. De buiten landse pers had tijdens het proces, dat zestien uren aan een stuk heeft geduurd, geen toegang. Djilas en Dedijer zagen er beiden bleek en vermoeid uit toen zij het ge rechtsgebouw verlieten. Huiverende buitenlandse journalisten, die geen van allen de zitting hadden mogen bijwonen, kwamen in de vrieskou op hen af. Djilas werd met vreugdekreten be groet door zijn moeder die eerst uren lang in de koude op het trottoir heen en weer had gelopen en later een be schutte zitplaats had gekregen in de auto van een van de wachtende jour nalisten. De geweerde buitenlandse journalis ten slaagden er niet in voldoende ge gevens van Djilas en Dedijer te krijgen in de weinige minuten tussen hun vertrek uit het gerechtsgebouw en het ogenblik waarop zij zich naar huis be gaven. Maar de journalisten kregen wel duidelijk de indruk, dat in de rechtszaal een zeer harde strijd was geleverd en dat de verdedigers grote nadruk had den gelegd op de vrijheid van menings uiting. Gistermorgen, na het voorlezen van de acte van beschuldiging hetgeen anderhalf uur vergde, besloot de pre sident van de rechtbank, Milivoje Se- ratlic, op verzoek van de openbare aanklager, Aleksandar Atahaskovic, meteen over te gaan tot een zitting achter gesloten deuren omdat in het proces zekere kwesties aan de orde zouden komen die wel eens wei nig bevorderlijk zouden kunnen zijn voor de goede betrekkingen met som mige landen (Reuter-UP) Het verschil tussen een eigen risico dragende werkgever en de loon door betalende werkgever is, dat de eigen risico dragende werkgever „ziekengeld" betaalt. Hij is dus behoudens zijn eventuele verplichting tot suppletie ge durende de betrekkelijk korte tijd slechts het wettelijk ziekengeld ver schuldigd. De loon doorbetalende werk gever moet het gehele loon betalen. Wat men ten slotte onder „betrekkelijk korte tijd" moet verstaan, hangt af van de omstandigheden, zoals de duur der dienstbetrekking en de termijnen, waarin het loon betaald wordt. Adressen H.F.- Kunt u mij misschien het adres geven van Richard Gordon, de schrij ver van het Engelse boek „Doctor in the House", dat onlangs onder de ti tel „Dokter worden, is niet moeilijk" in het Nederlands bij de uitgeverij Bru- na te Utrecht verscheen? Antwoord: Het adres luidt: Gordon Ost- lere te Oxford, 15 Moretonroad. S.S.- Wat is het adres van de Neder landse Consumentenbond? Antwoord: Het secretariat van de Ned. Consumentenbond is gevestigd te Voor burg, Prinses Mariannelaan 232. A.E. Hoe luidt het adres van het bu reau Rijksbemiddelaars? Antwoord: Emmaplein 6 Den Haag. Bedrijf begonnen C.M.W.- Ik ben 1 Januari 1954 begon nen zelfstandig bollen te kweken. Wat moet ik doen ten opzichte van mijn belastingplicht. Ik mis de nodige er varing en wil de boekhouding zo goed mogelijk hebben. Antwoord: U bent dus een bedrijf be gonnen en moet boekhouden. Ten eerste moet u een balans maken per 1 Janua ri 1954. Verder moet u aantekening houden van alle transacties, enz. enz. dus aantekening houden van al uw ont vangsten en uitgaven, gestaafd door kasbewijzen. Alle op uw zaak betrek king hebbende kwitanties, facturen, do cumenten dient u zorgvuldig te bewa ren. Aan het eind van het jaar dient u wederom een belans te maken en een verlies- en winstrekening. Aanteke ning dient gehouden te worden van het bedrag, dat u in uw bedrijf stort en wat u er uit neemt voor levensonder houd, enz. De gemaakte winst moet u opgeven aan het belastingkantoor, door het aanvragen van een aangiftebiljet inkomstenbelasting. Wij geven u in over weging evt. bijstand te doen verlenen van een ervaren boekhouder of van een accountant. Als u regelmatig opschrijft, wat u dagelijks uitgeeft en wat u ont vangt en hem alle daarop betrekking hebbende papieren ter inzage geeft, zal hij balans, verlies- en winstrekening wel voor u klaar maken, zodat u niet in het minst moeilijkheden hebt met het belastingkantoor. Hij kan dit b.v. 1 maal per maand of per 3 maanden doen, zoals u dat met hem overeen komt. Dienstplichtig B.J.V.- Als een dienstplichtige naar het buitenland gaat, kan hij dan moeilijk heden krijgen, als hij tussentijds Ne derlands grondgebied bezoekt? En hoe gaat het, als hij, buitenslands vertoe vende, van het ene land naar het an dere gaat? Antwoord: Wil een dienstplichtige naar het buitenland vertrekk n, dan moet hij vrijstelling vragen (onder opgave van redenen) aan de minister van Oorlog. Doet hij dit niet en vertrekt hij toch, dan wordt zijn adres opgespoord bjj het bevolkingskantoor of familieleden waarna de oproep verzonden wordt via de Ned. consul. Is betrokkene nog niet dienstplichtig, dan kan hij natuurlijk gaan, als hij de nodige papieren heeft, maar is hij aan de beurt, dan volgt oproeping op de wijze als boven om schreven. Komt hij tussentijds in Ne derland, dan wordt hij eveneens aan gehouden en tenzij hij kan aantonen, dat hij met verlof is (waarnaar wel terdege wordt geïnformeerd), natuur lijk ingedeeld. Het is zaak om alles terdege te overwegen, want het is geen eenvoudige zaak om zich op de een of andere wijze aan de dienstplicht te onttrekken. Al zal het dan eventueel een paar maanden duren, vinden doen ze elke dienstplichtige toch, daar kunt u wel op rekenen. Uilkering S. te H- Hoeveel bedraagt de uitke ring van noodwet ouderdomsvoorzie ning voor een 65-jarige weduwe. Het inkomen van deze weduwe wil men niet opgeven. Antwoord: Indien deze weduwe, die ons haar inkomen niet bekend wil ma ken, totaal geen inkomsten of bezittin gen heeft, dan bedraagt de uitkering 696. Heeft zij een inkomen van meer dan 1250 dan kan zij geen recht doen gelden. Officieus zijn deze bedragen resp. 738 en 1350 (alles per jaar). Van de uitkeringsbedragen gaat 1,50 per maand af voor ziekenfonds. Aange zien u uw inkomen niet bekend wilt maken, moeten wij het hierbij laten en u verder verwijzen naar de Raad van Arbeid. Boom op kerkhof omgewaaid C. v. D. Door de recente storm is op een begraafplaats een boom omge waaid waardoor een prachtig gebeeld houwde grafsteen van mijn dierbare is vernietigd. Is volgens u de begraafplaats verplicht de schade te vergoeden? Deze is toch verplicht tot onderhoud van het Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen uiet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorresj ndeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Beantwoording kan niet geschie den per brief. graf? En het onderhoud van de gewas sen hoort daartoe toch ook? Antwoord: U zult het met ons eens zijn, dat storm een reden kan geven tot beroep op overmacht van de zijde van de begraafplaats. Alleen in het geval dat de betrokken boom reeds vóór de storm gevaar opleverde, gaat het beroep op overmacht niet op, want dan is het aan de nalatigheid van de begraafplaats te wijten, dat de schade is ontstaan. Indien u dus de schuld van de begraafplaats kunt aantonen, zult u slagen in uw eventuele vordering tot de kantongerechtsdeurwaarder. N. v. d. B. Moet men met zwikken bekennen? Antwoord: Er moet of kleur bekend worden óf getroefd. In een Maandag gehouden vergade ring van de Ned. Vereniging van We genbouwers heeft de voorzitter, de heer P. C. Zanen in een overzicht van de gang van zaken in het wegenbouwbe drijf vastgesteld dat van een volledige bezetting van de bedrijven in 1954 geen sprake is geweest. Veel materieel heeft buiten bedrijf gestaan en het aantal be- drijfsuren per jaar per machine was aanmerkelijk lager dan in 1953. Deze onderbezetting vindt, aldus de heer Za nen, zijn oorzaak in de geringe hoeveel heid werk door de overheid aan de markt gebracht. Vooral in het centrum en in het Westen van het land is zeer weinig nieuw werk aanbesteed in 1954. Dat men met de wegenbouw ach terop raakt is van algemene bekendheid en de achterstand tengevolge van het toenemende autoverkeer wordt steeds sterker gevoeld. Uit informaties is spreker gebleken, dat de uitvoering van nieuwe werken voor het rijk wordt af geremd door de vele instanties, die zich hebben bezig te houden met de admini stratieve voorbereidingen, als vaststel ling van trace's enz. en in sommige gevallen door moeilijkheden met de ont eigeningen van de benodigde terreinen. Indien men voor deze zaken tot een eenvoudiger procedure zou kunnen ko men, zou de voorbereidingstijd van de werken kunnen worden bekort. Dan zou den de werken vlugger tot uitvoering kunnen komen. In Australië zal dit jaar waarschijn lijk de millioenste immigrant sedert het einde van de oorlog arriveren. Tegen 1956 zullen bijna 100.000 Nederlanders naar Australië zijn geëmigreerd. De be volking van Australië telt thans onge veer 9 millioen zielen. Dit aantal zal in 1967 waarschijnlijk 11,5 millioen bedra gen. Een en ander is meegedeeld door de heer Borrie, hoofd van de afdeling demografie van de school voor socio grafisch onderzoek van de Australische Universiteit, die een bezoek aan ons land heeft gebracht. AALSUM p. 25 Daedalus n. Suez. CHAMA 25 te Pulu Sambu. COTTICA p. 25 Azoren n. Plymouth. DELFSHAVEN 25 te Santos. DELFT 25 te Valparaiso. HATHOR 25 te Rotterdam. HILVERSUM p. 25 Aden n. Suez. LOMBOK 25 te Suez. MAASDAM 25 te Pt. au Prince. SLOTERDIJK 25 te Boston. TARAKAN 25 te Alexandrië. TRAJANUS 25 van Grenada n, A'dam. UTRECHT 25 te Beyrouth. WILLEM RUYS p. 25 Kp. Finist. n. Southpt. ZUIDERKRUIS p. 25 Kp. St. Vine, naar Las Palmas. BINTANG 25 te Tegal. ERINNA (t.) p. 25 Kota Baroe n. Bangkok. ESSO ROTTERDAM (t.) 25 te Aruba. LEKKERKERK p. 25 Dungen. n. Antw. LIEVE VROUWKERK 25 te Aden. LISSEKERK 25 te Pt. Said. MAASHAVEN p. 25 Kp. St. Vine. n. L. P. MAASLAND p. 25 Kp. Finist. n. Las Palm. MATARAM 25 te Rotterdam. MIJDRECHT (t.) p. 25 Kp. Finist. n. Pt. S. ORANJE 25 te Singapore. OUWERKERK 25 te Melbourne. POELAU LAUT p. 25 Aden n. Belawan. PRINS MAURITS p. 25 Kp. St. Vine. n. Alg. SARANGAN p. 25 Mocambique n. Dar es Salaam. TOMINI 25 te Aden. WILLEM RUYS p. 25 Kp. St. Vine, naar Southampton. AGATHA 24 te Pladjoe. ALNATI 24 te Buenos Aires. ALWAKI 24 te Hamburg. ARTEMIS 24 te Fort Liberte. ADONIS 24 te Philadelphia. ALDERAMIN 24r te Colombo. ARUNDO 24 te Baltimore. ANNENKERK 24 te Genua. AALSUM p. 24 Aden n. Suez. AMPENAN p. 24 Ceylon n. Belawan. ALCHIBA p. 24 Recife n. Bune. Air. ALGENIB p. 24 Burlings n. Las Palm. A MOR p. 24 Malta n. Burriana. ALBLASSERDIJK p. 24 Cape Race naar New York. ATLAS p. 24 Finisterre n. Bremen. AMBIORIX p. 24 Finist. n. A'dam. AENEAS 24 te Ryeka. ALCETAS 24 te Messina. AMSTELLAND p. 24 Casquets n. B. Airea, BLIJDENDIJK p. 24 Dungen. n N. Y. BORNEO 24 te Halifax. BOREAS p. 24 Kp. Finist. n. A'dam. CASTOR p. 24 Azoren n. San Juan. CONGOSTROOM 24 te Dakar. CHAMA 24 te Poelau Boekon. CLAVELLA 24 te Pt. Soedan. CERONIA p. 24 Geraldton n. Perz. Golf. DELFT 24 te Coquimbo. DEO FAVENTE 24 te Kopenhagen. ELSENBURGH 24 te Duink. EN A p. 24 Paramaribo n. Recife. FLEVO 24 te Kopenhagen. GOOTE p. 24 Gibr. n. Savona. GAROET p. 24 Kp. Kalhat n. Bombay. HESTIA 24 te Demerara. HILVERSUM p. 24 Kuria Muria n. Suei. HECTOR 24 te Malta. HOOGKERK 24 te Antwerpen. IBOORKUST 24 te Antwerpen. ILIAS 24 te Malta. ILOS 24 te Thessaloniki. ITTERSUM p. 24 Bermuda n. Havre. JAPARA p. 24 Madras n. Calcutta. JAGERSFONTEIN p. 24 Cape Palmas n. Kaapstad. KOROVINA p. 24 Runsal Djebel n. Bahr. LINGE p. 24 Burlings n. Madeira. LOPPERSUM p. 24 Burlings n. P. Talbot. LGENERKERK 24 te Antwerpen. LE MAIRE 24 te Penang. LUNA 24 te Famagusta. LINDEKERK p. 24 Oporto n. Mars. LARENBERG 24 te Antwerpen. LIMBURG p. 24 Lands End n. R'dam. MARIEKERK 24 te Marseille. MITRA p. 24 St. Maarten n. Punta Card. MIRZA 24 te Balik Papan. MALVINA 24 v. Aden n. Fao. MARISA 24 van Berre n. Pt. Said. MAPIA p. 24 Gibr. n. Liverpool. NIEUW AMSTERDAM 24 te Pt. au Pr. NIGERSTROOM 24 van Lagos n. Takosari. ORANJE 24 van Belawan n. Singap. ORANJESTAD p. 24 Ouess. n. Trinidad. OOSTKERK 24 te Antw. OOTMARSUM 24 te New Orleans. OVERIJSEL 24 van Bremen n. Antw. OBERON 24 te New Orleans. OPHIR 24 te Belawan. OMALA p. 24 Kp. Böne n. Las Palmas. ORESTES p. 24 Ouess. n. Trinidad. PHILETAS p. 24 Kp. Finist. n. Oporto. POSEIDON 24 te Pt. au Prince. PRINS WILLEM IV 24 te Hamb. PEPERKUST p. £4 Ouess. n. Las Palmas. PRINS WILLEM III p. 24 Gibr. n. Alg. ROTTI 24 van A'dam n. Djakarta. RAKI p. 24 Ceylon n. Suez. SAMARINDA 24 van Balboa n. Vancouver. SCHOUTEN p. 24 Okinawa n. Kobe. STAD SCHIEDAM p. 24 Burlings n. Bagn. STAD ROTTERDAM p. 24 Taranto n. Triëst. STAD VLAARDINGEN p. 24 Trondheim n. Rotterdam. STRAAT MOZAMBIQUE 24 te Zamboanga. SIRRAH p. 24 Kingston (J.) n. Aruba. SLIEDRECHT p. 24 Kuria Muria n. Aden. SARPEDON 24 te Pto. Limon. STAD DORDRECHT p. 24 Finist. n. R'd. SAPAROEA 24 te Bremen. SUNETTA p. 24 Kp. Kalhat n. Madras. TABIAN 24 van Colombo n. Cochin. KALISSE 24 te Amsterdam. TROMPENBERG p. 24 Casquets n. Houst. TANKHAVEN III 24 te Telok Anson. TRAJANUS 24 te Grenada. TERNATE 24 te Marseille. TJILUWAH 24 te Djakarta. WALTON JONEs p. 24 Kp. Bougaronl n. Pt. Said. WELTEVREDEN 24 te Philadelphia. V, ONOSARI p. 24 Miri n. Manilla. WIELDRECHT p. 24 Kreta n. Sidon. WOENSDRECHT p. 24 Kp. Bougaronle n. Piraeus. ZUIDERKERK p. 24 Oporto n. L. Palm. VEEMARKT AMSTERDAM 24 Jan. 1955. Aangevoerd 407 runderen, le soort f 2.65 —2.80, 2e soort f 2.402.60, 3e soort f 2.00 2.30 per kg gesl. gew., 165 varkens, le srt.. f 2.262.30, 2e soort f 2.212.24 per kg gesl. gew„ 15 nuchtere kalveren f 1.101.25 per kg lev. gew., 1 vet kalf geen notering. PURMEREND, 25 Jan. Eieren: 14.000 kip peneieren f 11.00—12.50 per 100 stuks, 1000 eendeneieren f 9.per 100 stuks. Vee markt: Runderen, totaal 564 stuks, 310 vet te koeien f 2.002.70 per kg, stug, 135 gei de koeien f 370675 per stua, stug, 75 melkkoeien f 575950 per st., stug, 24 pin ken f 275510 per st., stug, 14 stieren f 600 1250 per st„ stug, 6 graskalveren f 150 225 per st., stug, 9 vette kalveren f 300 350 per st., klam, 292 nuchtere kalv. v. d. slacht f 30—90 p. st„ vlug, 221 vette var kens v. d. si. f 1.841.89 per kg, idem zou- terij f 1.76—1.78 per kg, vette zeugen f 1.78 —1.80 per kg., vlug, 793 biggen 50/80 f 60— 100 per st., vlug, 11 fokzeugen f 275400 per st., kalm, 406 schapen (vette) f 80120 per st., kalm, overhouders f 85—110 p. st., stug, 42 bokken en geiten f 10—55 per st., stug, 16 paarden f 550900 per st„ stil. To taal aantal dieren 2354. Pluimveemarkt2700 oude kippen en hanen witte en rode) f 1.60 1.70 per kg, 600 oude kippen en hanen (blauw) f 1.801.90 per kg, 750 jonge ha nen (blauw) f 1.401.50 per kg, 400 oude eenden f 0.75—0.85 p. st., 500 konijnen f 2.507.50 per st. EIERMARKT APELDOORN 24 Jan. Aan voer circa 210.000 stuks. Prijzen: kleine eieren fll.90—12.50, grote eieren f 12.50 13.75 per 100 stuks. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Even opkrikken, 7.50 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvr., 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram., 9.40 gram. VPRO: 10.00 schoolradio. VARA; 10.20 vrouw, 11.00 gram., 12.00 orgel en zang, 12.33 platte land, 12.38 piano, 13.00 nieuws, 13.15 .en- toonstellingsagenda, 13.18 Promenade- ork., 14.00 medische kron., 14.10 gram., 14.30 jeugd, 16.00 zieken. 16.30 jeugd. 16.50 gram., 17.00 accordeonork. en solist, 17.50 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.20 gitaarens., 18.35 act., 18.45 instr. kwint.. 19.00 jeugd, 19.10 caus. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 pol. comm., 20.15 gevar. progr., 20.50 II Tro- vatore, opera, 22.05 gram., 22.13 caus 22.30 lichte muz., 23.00 nieuws, 23.15 Es peranto, 23.20 orgel, 23.40 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 caus.. 7.13 muz., 7.45 prot pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.30 prot. pr„ 11.00 gram., 11.25 hoorspel, 12.10 amus - muz., 12.33 gram., 12.37 prot. pr., 13.00 nieuws. 13.15 vocaal ens., 13.40 oratorium, 16.00 jeugd, 17.20 Marinierskapel, 17.40 beursber., 17.45 orgel, 18.15 viool, clave- cimbel en cello, 19.00 nieuws. 19.10 ka- mefmuz., 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 Concert- gebouwork., 21.10 gram., 21.30 caus., 22.20 prot. pr., 22.30 gram., 22.45 prot pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 14.30 dansmuz., 19.30 Schotse dans- muz., 21.00 symph.ork., koor en sol., 23.20 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 ork.conc., 13.15 dansmuz., 13.45 ork.conc., 16.00 ork.conc., 16.45 amus.- muz, 17.30 ork.conc., 18.30 revue-ork. 23.20 amus.muz.,- 0.20 amus.muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.10 gevar. muz., 16.00 dansmuz., 20.00 Die Bandi- ten, opera, 21.30 lichte muz., 22.10 lichte muz., 23.00 ork.conc., 0.25 strijkkwartet. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.00 ork.conc., 20.00 polyphone muz., 22.45 moderne muz., 23.15 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 16.02 ork.conc., 19.40 volkszang, 21.05 ork.conc., 21.45 gevar. muz. 484 m.: 14.15 omr.ork. en solist. 16.05 lichte muz., 17.30 zang en piano, 20.00 groot symph.ork, en solist, 22.15 lichte muz. ENGELAND, BBC. European Service. (Jitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. Feiten v. d. dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. (Op 224 m.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4