BIJNA VIER JAAR NA HET WESTEN Rusland beëindigt staat van oorlog met Duitsland Vrijlating te wachten van Duitse krijgsgevangenen A.N.M.B. moet stakingsparool intrekken f50.000 POUJADE: „Mendès-France is gevaarlijkste van allernaar de Drie Sovjet-maarschalken niet meer op de candi datenlij st Stalinistische partijleiders weer op de voorgrond Parijs houdt vluchtende Roemeen voor zwervende m uzikan t Schilder van „Gotische muur schilderingen veroordeeld Sabotage handels besprekingen met Nederland? Vichy-prominenten melden zich Auto maakt val van zes meter Dode en twee zwaar gewonden hij botsing Zwijgend in het luchtruim „Staking bederft noodzakelijke sfeer van goede verstandhouding" Dwangsom van Poujadisten halen hun geld van de banken Amerikanen zien Mus over het hoofd Perrin opnieuw naar Brazilië Jee NUKKIO defetem my! Het weer Oost-Duitse beschuldiging Vervalste brieven van Oost-Duits ministerie KOMT KATINGO VANDAAG VLOT? Inzittenden hadden geen schrammetje UITSPRAAK IN KORT GEDING: BELASJTNGHER VORMER IN DE AANVAL Journalist geeft State Department een lesje Invloed van Rode Leger verminderd Hachelijk avontuur van Adalbert Rozsa Spanje krijgt permanent waarnemer bij de V.N. WOENSDAG 26 JANUARI 1955 78sfe JAARGANG No. 26204 Te Nijmegen IRAAKSE DELEGATIE GAAT NAAR CAÏRO Speurtocht naar de oorsprong van de Amazone BARTELJOWSSTR. HAARLEM TEL. 13439 162 WOLLEN JUMPERS-VESTEN BUREAU SMEDESTRAAI b - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraai 121, tel 4790 Bijkantoor en Red Umulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v Run en W Severln NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIEIARIEE 28 cents per millimeter» hoogte. Omroepers 15 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor edvertentiën eventueel ronde» opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, t 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na S.30 uur avonds tel 21544 ninn> vlo* l»o* Cniriat^OPrAP.t. tot. ItOS" tOft Het presidium van de Opperste Sovjet heeft gisteren een decreet afge kondigd, waarin een einde wordt gemaakt aan de staat van oorlog met Duitsland. Het presidium vat zijn besluit in drie punten samen: De staat van oorlog tussen de Sovjet-Unie en Duitsland eindigt en de vreedzame betrek kingen tussen deze landen worden hersteld. Alle juridische beperkingen voor Duitse burgers, die als gevolg van de oorlog als burgers van een vijan delijke staat werden beschouwd, worden opgeheven. En ten derde: De ver klaring aangaande de beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland verandert niets aan de internationale verplichtingen van dit land en heeft geen invloed op de rechten en plichten van de Sovjet-Unie, die voortvloeien uit de bestaande internationale overeenkomsten en van de vier mogend heden met betrekking tot geheel Duitsland. De Sovjet-Unie heeft technisch in staat van oorlog verkeerd met Duitsland sinds de inval van de nazitroepen op 22 Juni 1941. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben offi cieel een einde gemaakt aan de staat van oorlog tussen hen en Duitsland in een gemeenschappelijke verklaring van 9 Juli 1951. Ruim veertig andere landen volgden toen dat voorbeeld, maar de Sovjet-Unie en de Oost-Euro- pese staten niet. Men neemt in Westelijke kringen aan, dat het besluit van het presidium van de Opperste Sovjet slechts een inleiding is tot politieke ontwikkelingen van meer belang. Tien dagen geleden maakte de Sov jet-Unie bekend, dat ZIJ de West-Duitse bondsrepubliek wilde erkennen, mits d.6Z6 de plannen tot actieve deelneming aan de Westelijke verdediging zou laten Het Oost-Duitse ministerie van Bin nen- en Buitenlandse Handel heeft de beschuldiging uitgesprokendat niet nader geïdentificeerde „westelijke or ganen" trachten de handelsbesprekin gen tussen Oost-Duitsland en Nederland te saboteren. Volgens het ministerie zouden „vij andelijke organen" op briefpapier van de Oost-Duitse regering vervalste brieven, voorzien van een valse hand tekening van een Oost-Duitse onder staatssecretaris, naar de Nederlandse Kamer van Koophandel hebben gezon den om zodoende te trachten de han delsbesprekingen tussen beide landen te saboteren. Van de zijde van het Oost-Duitse ministerie werd gezegd, dat er met de Nederlandse Kamer van Koophandel onderhandelingen worden gevoerd over een nieuw handelsaccoord voor 1955. Er werden geen bijzonderheden over de besprekingen bekend gemaakt. In de bekendmaking van het mi nisterie werd verklaard, dat Neder landse functionarissen het bedrog ont dekt hadden en daarop de Oost-Duitse regering hiervan in kennis hadden ge steld. Vier functionarissen van de voorma lige Vichy-regering in Frankrijk, bij ver stek veroordeeld tot straffen variërend van tien jaar tot de doodstraf, hebben zich gisteren bij het Franse Hoge Ge rechtshof in Parijs gemeld. Zij werden dadelijk naar de gevangenis La Santé overgebracht, maar men gelooft dat het hoge hof, dat vanmiddag in het Paleis Luxembourg vergadert, hun voorlopige vrijheid zal toestaan, in afwachting van het verzamelen van verdere gegevens over hun gevallen. De vier mannen zijn: Admiraal Ga- briël Auphan, staatssecretaris voor de Vloot, die in 1946 tot levenslange dwang arbeid werd veroordeeld; Adm. Henri Blehaut, voormalig staatssecr. voor de Vloot en Koloniën, in 1948 veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf; Andre Bonnefoy, staatssecretaris voor Algeme ne Voorlichting van de Vichy-regering, in 1947 ter dood veroordeeld, en Char les Rochat, voormalig secretaris-gene raal van Buitenlandse Zaken, die in Juli 1946 ter dood veroordeeld is. De Vichy-functionarissen kwamen zich bij het Hoge Gerechtshof melden, nadat zij de verzekering hadden ont vangen dat hun zaken herzien zouden worden, zo wordt uit kringen van het Hoge Hof vernomen. Het Hoge Ge rechtshof, bestaande uit 14 senatoren en afgevaardigden, zal zich ook bezig hou den met de zaak van Georges Hilaire, secretaris-generaal voor Binnenlandse Zaken in de regering van Pétain, die in 1947 bij verstek tot vijf jaar gevan genisstraf werd veroordeeld. Hij meld de zich in November bij de gerechte lijke autoriteiten. Hij werd in voorlo pige vrijheid gesteld in afwachting van een gerechtelijke beslissing, die van daag zou vallen. De onder Griekse vlag varende Pana mese vrachtboot Katingo zal vanavond een flinke kans maken het ruime sop te kiezen. De bergingsmaatschappij Wijs muller is er in geslaagd rond het schip een brede geul te graven, waardoor de slagzij tot een minimum is beperkt en het mogelijk zal zijn om bij hoog Water vanavond omstreeks zes uur Wordt springtij verwacht het Liberty- schip zover achteruit te trekken, dat de kiel vrij komt te liggen. Dan zal het nog zaak zijn om het schip over de eerste bank heen te trekken, hoewel het ook hiogelijk wordt geacht, dat de Katingo Zich zelf met zijn schroef over deze laatste hindernis heen zal kunnen wer ken. De gaten in de romp, ontstaan door he stranding, zijn inmiddels gedicht en he machines worden krachtig genoeg geacht om het schip over de zandbank heen te helpen. In de Sovjet-verklaring wordt gezegd, dat de politiek van de V.S., Engeland en Frankrijk, gericht op bewapening van West-Duitsland en opneming van dit land in „agressieve militaire groepe ringen," welke haar beslag vinden in de Londense en Parijse verdragen, heeft verhinderd, dat er overeenstemming is bereikt over hereniging van Duitsland op vreedzame en democratische wijze en over het sluiten van een vredesver drag met Duitsland. Het presidium van de Opperste Sov jet acht het een ongerijmdheid dat Duits land nog steeds verdeeld is en geen vredesverdrag heeft en dat het Duitse volk in een toestand van juridische ongelijkheid leeft. Het besluit daarom tot opheffing van de staat van oorlog, met het oog op de versterking van de vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Duitse Democrati sche Republiek (Oost-Duitsland) en re kening houdend met de mening van de regering van de Duitse Democratische Republiek en met de belangen van de bevolking van zowel Oost- als West- Duitsland Een woordvoerder van de West-Duitse regering heeft gisteravond verklaard, dat het Sovjet-besluit om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen, „zeer laat" komt. De Westelijke mo gendheden hadden dit reeds in 1951 ge daan. De sociaal-democratische leider Erich Ollenhauer zei, dat de verklaring „een belangrijke verandering in de toestand" betekent, maar uit de nadere bestude ring van de tekst zou moeten blijken, wat de volledige implicaties van het besluit zijn. Mogelijk zou de vrijlating van Duitse krijgsgevangenen in de Sov jet-Unie er het gevolg van zijn. Ollenhauer zag in de verklaring een nieuw motief om besprekingen tussen Oost en West over Duitsland tot stand te brengen en ratificatie van de Parij se verdragen uit te stellen. Thomas Dehler, voorzitter van de Vrije Democratische Partij, op een na de grootste regeringspartij, zei, dat de Sovjet-verklaring niet veel practische betekenis zou hebben, maar ,,de vrijlating van de laatste Duitse krijgsgevangene zou een in drukwekkend gebaar zijn". Franse functionarissen zijn van me ning, dat het Sovjet-decreet tot nog toe de doeltreffendste manoeuvre van de Russen tegen de Parijse verdragen is. Men ziet het als de eerste serieuze po ging, welke de meerderheid van het parlement te Bonn kan beïnvloeden ten nadele van de ratificatie van de Pa rijse overeenkomsten. Van deze ratifi catie was men tot dusver in Parijs ze ker. Men denkt, dat de Sovjet-verklaring de weg voorbereidt voor de accredite ring van West-Duitse diplomaten in Moskou en Sovjet-diplomaten te Bonn en bijgevolg een toestand wil schep pen, waarin Moskou en Bonn direct over hereniging van Duitsland kunnen spreken, zonder deelneming van de Westelijke mogendheden. Dit, zo meent men, is vrijwel onvermijdelijk berekend op versterking van die partijen in Duits land, die geloven, dat een ongunstige sfeer voor besprekingen met de Russen over hereniging van Duitsland ontstaat indien de Parijse overeenkomsten eerst van kracht worden. (ReuterUP) Dinsdag is te Roosendaal een perso nenauto, waarin vijf aannemers uit Hengelo en omgeving waren gezeten, van een spoorwegviaduct gestort en, tussen enige bomen doorslippend, zes meter lager terecht gekomen op de grasberm naast de spoorbaan. De aan nemers, die op weg waren naar de wa terwerken op Schouwen Duiveland, kwamen een beetje witjes te voorschijn gekropen uit hun auto, die op zijn kap terecht was gekomen. Geen hunner bleek enig lichamelijk letsel te heb ben opgelopen. Toen korte tijd later een kraanwagen de verongelukte auto weer op het wegdek had gebracht, bleek, dat wonder boven wonder ook dit voertuig vrijwel niet was be schadigd. Het ingedeukte dak en een gebarsten voorruit maakten weinig in-i druk op de aannemers, die met de wa gen hun weg konden vervolgen. Op de Nieuwe Ubbergseweg te Nij megen is Dinsdag een door mej. J. R. uit Amsterdam bestuurde personenauto, vermoedelijk tengevolge van slippen op de gladde weg, in botsing gekomen met een van de andere kant naderende Duitse vrachtauto. Mej. R. liep zulke zware inwendige kneuzingen op, dat zij kort na het ongeluk is overleden. Het bij haar in de auto zittend echtpaar v. K. werd ernstig, hoewel niet levensge vaarlijk, gewond. Het is naar het Wil- helminaziekenhuis te Nijmegen ver voerd. Te Beiroet wordt officieel medege deeld, dat Sayyed Ahmed Moechtar Baban, de Iraakse vice-premier, en dr. Mohammed Fadel Djamali, voormalig premier, Irak zullen vertegenwoordigen op de conferentie van premiers van de Arabische Liga, die thans te Cairo het voorgestelde Turks-Iraakse verdrag bespreken. IRSp."" -i-M Een helicopter van de Britse Marine hangt vrijwel geluidloos boven het South Bank-terrein, vlak bij de Royal Festival Hall in Londen. In plaats van het luidruchtige lawaai, dat de motor van een helicopter pleegt te maken, hoort men nu slechts een gedempt gesnor. Met behulp van een nieuwe vinding een knaldemper in de vorm van een pijp, bevestigd aan de uitlaat is men in staat het lawaai van de motor in sterke mate te verminderen. De geluiddemper werd binnen tien dagen ontworpen en vervaardigd door Vokes Ltd., in Guild ford (Engeland), en terwijl deze helicopter met het prototype van de knal demper rond „snort", is men reeds druk bezig met de vervaardiging van een meer gestroomlijnde versie Dinsdagmiddag heeft de president van de rechtbank te Rotterdam, mr. J van Volienhoven, in zijn vonnis in het kort geding tussen de N.V. machine fabriek Hensen en de Algemene Ned. Metaalbedrijf sbond (ANMB), de laat ste bevolen zijn leden terstond aan te zeggen, het werk in dienst van eise res te hervatten, zulks onder verbeur te van een dwangsom van 50.000.te betalen voor iedere dag, dat de ANMB in gebreke mocht blijven aan dit bevel te voldoen. In zijn vonnis overwoog de president onder meer dat de N.V. Hensen, die zich bij brief van 14 Januari j.l. heeft gewend tot de Bedrijfscommissie voor de metaalindustrie en de electrotech- nische industrie met het verzoek om tijdelijke ontheffing van de verplichting tot het instellen van een ondernemingS' raad, terecht heeft gesteld dat hangen- Pierre Poujade, de energieke Franse boekhandelaar uit Saint Cère, die Maandag heeft gedreigd, dat, wanneer de regering geen contact met hem op zou nemen, hij aan zijn ultimatum voor een hervorming van het Franse belastingsysteem meer kracht bij zou zetten, heeft zijn honderdduizenden aanhangers nu opgeroepen hun geld van de bank te halen en in de toekomst te weigeren belasting te betalen. De regering heeft niet gereageerd op de actie van Poujade. Kort na 12.00 uur gistermiddag gaf hij het bevel aan zijn volgelingen om hun geld van de giro, bank, e.d. te halen en al heel gauw be gonnen uit alle hoeken van Frankrijk in zijn hotelkamer in Parijs, welke hem tot hoofdkwartier dient, telegrammen binnen te stromen, waarin men hem krachtige steun toezegde. Men beschikt op het ogenblik nog niet over berichten hoeveel geld er van de banken is gehaald- ?5J Een journalist die de ondoeltreffend heid wilde bewijzen van een onlangs genomen beslissing van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken betreffende een beperkte bewe gingsvrijheid voor Russische staats burgers, die in de Verenigde Staten wo nen, heeft in het uniform van Russisch officier een hele dag door het 20.000 inwoners tellende stadje Pottstown in Pennsylvania gelopen. Niemand in dit mijnwerkersstadje, dat in een gebied ligt dat voor Rus sische staatsburgers is verboden, heeft ook maar enige aandacht be steed aan de „Russische officier", die onder andere een groot aantal foto's maakte en in een bar wodka bestelde. Slechts een persoon herkende het uniform als Russisch. (AFP) Waarnemers in Londen hebben giste ren gezegd, dat op de candidatenlijst voor de komende verkiezingen in de MAARSCHALK A. M. WASSILEVSK1. Sovjet-republiek Rusland, welke lijst de namen van de meest vooraanstaande Sovjetleiders bevat, de namen van drie Sovjet-maarschalken niet voorkomen. Zij baseren deze conclusie op het feit, dat op een brief, waarin 17 leidende persoonlijkheden het kiezerscorps hun dank betuigen voor de candidaatstelling in verschillende districten, de namen van de drie maarschalken niet voorko men. Deze maarschalken zijn G. K. Zjoekov en A. M. Wassilevski, die bei den de functie van plaatsvervangend minister van defensie bekleden en maarschalk S. M. Boedjenny. Vorig jaar Februari kwamen deze drie wei op een dergelijke lijst voor. De open brief en de namen der 17 leiders werden eergisteren door radio- Moskou uitgezonden. De lijst wordt gezien als een vrjj be trouwbare weergave van de huidige machtsverhoudingen in het Kremlin. Indien dit juist is, dan blijkt hieruit, dat de nadruk veel minder op het leger is komen te liggen en dat de oude par tijleiders weer volledig op de voorgrond komen. Sommige van de namen, die vorig jaar wel op de lijst prijkten, zijn hier van afgevoerd omdat de betreffende personen niet langer meer in de Rus sische republiek wonen. Dit is bijvoor beeld het geval met Pantelymon Pono- marenko, die nu secretaris van de communistische partij in Kazakstan is en met N. A. Michailov, een vroegere MAARSCHALK G. K. ZJOEKOV partijsecretaris, die nu Sovjet-ambassa deur in Polen is. Maar van zowel Zjoekov als Was silevski is bekend, dat zij in Moskou verblijven. Het ontbreken van hun na men kan dus slechts beduiden, dat hun invloed verminderd is of dat zij zeer onlangs naar een ander deel van de Sovjet-Unie zijn overgeplaatst. De 17 namen verschenen in alphabe- tische volgorde met bovenaan de naam van Andrei A. Andrejev, een voormalig lid van het Politbureau, die echter na Stalins dood geen deel meer uitmaakte van het presidium. Deze en andere voorkomende namen wijzen er op, dat de partijleiders uit het Stalinistische tijdperk weer op de voorgrond gaan tre den. Verder kwamen er de namen op voor van premier Malenkov, Nikita Khroesjtsjev, Molotov en de zes overige leden van het presidium. (UP). „Misschien zullen de Amerikanen er nog een paar millioen dollar tegen aan gooien om de zaak draaiende te hou den", zo verklaarde Poujade gister avond. „Maar of zij dat al dan niet doen, wij hebben tot dusverre toch niet geprofiteerd van al het geld, dat zij ons gezonden hebben. Wij hebben geen deel van de koek gekregen. Die is geheel opgesoupeerd door de rege ringsfunctionarissen en hun dikke za kenvrienden." „Eh bien, zij hebben geen notitie van ons genomen en nu zullen wij moeten handelen. Wij hebben onze mensen ge zegd het geld van de banken te halen en op 15 Februari zullen wij weigeren om aan de voorlopige belastingaanslag te voldoen." De 34-jarige Poujade, die vader van vier kinderen is, vocht in 1939 in het Franse leger en wist in 1942 via Spanje naar Engeland te vluchten, waar hjj het tot sergeant-vlieger in de R.A.F. bracht. Hij verklaart zelf achtereenvolgens zijn stem te hebben uitgebracht op de M.R.P., de Gaullisten en op de radi calen, maar „niemand trekt zich iets aan van de kleine man". Toen men Poujade vroeg hoe hij over Mendès-France dacht, antwoordde hij onmiddellijk: „Die is het meest gevaar lijk van allemaal, want hij is de meest intelligente, terwijl hij tevens de hard ste werker is." „Onze beweging is niet politiek", zo verklaarde hij in zijn kleine ka mer in een tweede rangs Parijs ho tel, waar een soort lijfwacht van forsge bouwde aanhangers de deur naar zijn kamer bewaakt. Deze wach ten dragen allemaal een tricolore armband en speldjes met een rode, kraaiende haan, welke het „ontwa ken van Frankrijk" symboliseert. De ze gallische haan troont op een wit veld met een blauwe rand eromheen. De boekhandelaar uit Saint Cère, die zich nu aan het hoofd geplaatst ziet van een goed-georganiseerde en mach tige U.D.C.A. (unie voor de verdedi ging van kleine handelaren en hand werkslieden) kon nauwelijks meer spre ken, daar hij zijn stem op de Maan dag gehouden monstervergadering van 125.000 mensen geforceerd heeft. (U.P.) Een 39-jarige Roemeense violist, Adalbert Rozsa, heeft in een Parijse bar met een toneeldolk moeten zwaaien en zich door de politie moeten laten arresteren vóór hij de Fransen duidelijk kon maken, dat hij politiek asyl zocht, zo heeft radio-Vrij Europa gisteren bericht. Rozsa, die deel uitmaakte van een Roemeens muziek- en dansgezelschap, dat een bezoek aan Parijs bracht, vluchtte j.l. Zaterdag weg van het gezelschap, dat in het totaal 141 leden telt. Urenlang liep hij in zijn helderwitte boerencostuum door de Franse hoofdstad, met zijn kostbare viool onder zijn arm geklemd, te zoeken naar iemand, die hem kon helpen. Rozsa sprak alleen Roemeens en Hon gaars en het bleek, dat hij weinig aan deze talen had in de anders zo cosmo- politische Franse hoofdstad. Hij liep gejaagd langs de linkeroe ver van de buiten haar oevers getreden Seine en vreesde, dat hjj elk moment ingehaald zou worden door de leden van de geheime politie, die het folklore- gezelschap op zijn tournée vergezellen. Ten einde raad wendde hij zich tot een taxi-chauffeur, die achter zijn stuur zat te dommelen. Hij trachtte de man duidelijk te maken, dat hij naar een politiebureau gebracht wenste te wor den. Maar het enige Roemeens, dat de chauffeur begreep, was „Ambassade Américain". Rozsa werd daarop naar de Amerikaanse ambassade bij de Pla ce de la Concorde gereden. In de hal van het marmeren gebouw begonnen zijn moeilijkheden echter op nieuw. Bij de receptie zag men hem aan voor een musicus die op een feest je in een naburgie bar wilde spelen. In de bar trachtte hij .evergeefs de barkeeper en de klanten aan het ver stand te brengen, dat hij in gevaar verkeerde en dat hij asyl zocht, maar men dacht, dat hij een zwervende Ita liaanse straatmuzikant was. In zijn wanhoop flitste er bij Rozsa opeens een reddende gedachte door het hoofd. „Wanneer ik doe alsof ik ie mand wil aanvallen, dan moeten zij wel de politie roepen," zo vertelde hij voor radio Vrij-Europa. Hjj trok plotseling een dolk, die deel uitmaakte van zijn costuum en zwaaide die onder de neus van een der klanten. Onmiddellijk sprongen twee mannen op hem af en wrongen zijn armen op zijn rug, en korte tijd later verscheen tot oneindige opluch ting van de Roemeen de politie, die telefonisch gewaarschuwd was. Toen twee agenten binnentraden, viel hij met een zucht van verlichting in hun armen. Maar zelfs toen was hij nog niet aan het einde van zijn moei lijkheden gekomen. Hij werd mee naar een politiebureau genomen, maar enige uren later storm den daar tien leden van de Roemeense geheime politie binnen, die op hoge toon eisten, dat hij aan hen zou worden uit geleverd. „Ik was dodelijk verschrikt en school in de hoek van het vertrek weg achter de rug van een Franse agent, terwijl ik om hulp riep. Ik was vastbesloten om een pistool van een van de Franse poli tieagenten te grijpen voor het geval zij mij aan de geheime politie zouden over dragen," aldus Rozsa. „De politruks (geheime politie), die onder leiding stonden van een functio naris van het Roemeense consulaat en een mij onbekende vrouw, bleven in de meest dreigende termen eisen, dat ik uitgeleverd zou worden, Maar gelukkig doen de Fransen zoiets niet en zjj wei gerden dit dan ook kortweg," zo besloot Rozsa. (U.P.) de dit verzoek voor haar deze ver plichting niet geldt. Het betoog van de A.N.M.B. dat dit verzoek om tijdelijke ontheffing spitsvondig en tardief is, gaat niet op; dat het tardief is te min der, waar gedaagde zich tot dusver met geen enkele klacht of grief tot genoemde bedrijfscommissie heeft ge wend en derhalve heeft nagelaten te juister tijd de weg te volgen, die de wetgever heeft aangegeven. De A.N.M.B. heeft door doelbewust de door de wetgever beoogde leiding van de bedrijfscommissie uit te scha kelen en door te trachten middels een staking ook de procedure van artikel 3 der wet op de ondernemings raden te frustreren, zich zeker niet gedragen, zoals dit van een goed ge disciplineerd lichaam mocht worden verwacht. Dit is te meer te betreuren omdat daaruit valt te constateren een miskenning van en een minachting voor de kennelijke bedoelingen van de wetgever ten deze. Immers ver meldt de Memorie van Toelichting op de betreffende wet: Het welslagen van het instituut van de onderne mingsraden is in hoofdzaak, zo niet uitsluitend, afhankelijk van de goede wil van de belanghebbenden. Ook onder de gegeven omstandighe den kan de staking niet worden aan gemerkt als een geoorloofd middel tot bereiking van het beoogde doel, om dat, waar de wetgever nu eenmaal in gevallen als deze ter bereiking van het beoogde doel een bepaalde procedure heeft aangegeven, het geboden is die procedure te volgen. Wie dit niet doet, maakt zich schuldig aan eigenrichting en handelt onrechtmatig, zeker wanneer er sprake is van een materie, waarbij het vereiste van samenwerking en be grip voor elkanders inzichten van pri mair belang is. Nu de instelling van ondernemings raden nog geheel nieuw is en daarmede nog weinig ondervinding is opgedaan, moet de totstandkoming van die licha men plaatsvinden in een sfeer van goe de verstandhouding, van onderling be grijpen en waarderen en bovenal van rustig overleg. Het kan niet aan twjjfel onderhevig zijn, dat een staking juist elk rustig overleg en elke goede ver standhouding bederft, aldus wordt in de overwegingen gezegd. De Franse ontdekkingsreiziger Michel Perrin is gisteren aan boord van het schip „Lavoisier" naar Brazilië ver trokken. Tot de pers verklaarde Per rin: „Ik zal opnieuw het pad volgen dat mijn expeditie van 1953 bjj het zoeken naar de oorsprong van de Ama zone genomen heeft." „Ik hoop alleen, dat deze nieuwe po ging om de plaats te vinden, waar de ze machtige rivier ontspringt, niet weer op onoverkomelijke moeilijkheden stuit." Op zijn expeditie in 1953 werd Perrin vergezeld door een Peruaans meisje, dat echter in de Amazone verdronk. Perrin werd er destijds van beschul digd, dat hij niet al het nodige gedaan zou hebben om het meisje te redden, maar hij wist getuigen naar voren te brengen, die deze geruchten tegenspra ken. Spanje is gemachtigd een permanen te waarnemer bij de Verenigde Naties te hebben, zo wordt van de Spaanse ambassade te Washington vernomen. Verwacht wordt, dat de Spaanse am bassadeur te Washington als zodanig zal optreden. (AFP) Advertentie (tot Donderdagavond) Zwaar bewolkt met enkele versprei de opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Temperatuur om het vriespunt. Zon: 8.31—17.19 Maan: 9.27—21.59 Gisteren is in Lübeck vonnis geveld in een geruchtmakende zaak van schil derijenvervalsing. Na een proces, dat 65 dagen heeft geduurd, veroordeelde de rechtbank de schilder Lothar Mals- kat tot anderhalf jaar gevangenisstraf en zijn opdrachtgever, de restaurateur Lothar Fey, tot een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden. Aan beiden werd bovendien uitoefening van hun beroep ontzegd voor de tijd van drie jaar. De rechtbank bevond beiden aan vervalsing schuldig. Malskat en Fey wisten drie jaar ge leden het land te overbluffen met de aankondiging dat zij een aantal origi nele Gotische muurschilderingen in de Mariakerk van Lübeck nauwkeurig hadden gerestaureerd. Bij de herope ning van de beschadigde kerk in 1952, werden de „kunstschatten" voor het eerst in hun nieuwe vorm aan het pu bliek getoond. De plechtigheid, die samenviel met het 700-jarig bestaan van de vermaarde kerk, werd bijge woond door bondskanselier Adenauer en tal van prominente figuren op ker kelijk en politiek gebied. Malskat heeft toegegeven dat hij de schilderstukken in de stijl der oude meesters had vervalst en van de naam der oorspronkelijke kunstenaars voor zien. Ook heeft hij toegegeven na de oorlog werken van Franse en Duitse moderne impressionisten te hebben ver valst. Malskat heeft verklaard dat hij in de periode tussen 1945 en 1952 „honder den" valse schilderijen heeft vervaar digd. De rechtbank heeft bevel tot in beslagneming van een aantal dezer wer ken gegeven. Een klacht tegen de assistent van Malskat, Bernhard Theo Dietrich-Dir- schau, werd ingetrokken. De architect dr. Bruno Fendrich, die beschuldigd was van medeplichtigheid, werd vrij gesproken. Bjjna 100 getuigen zijn tijdens het langdurig proces gehoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1