Haarlemse politie te paard - Prof. S. POSTHUMA over economische integratie Een middag lang werd vergaderd over toekenning van subsidies Pastoor F. van der Meer 85 jaar Wederopbouw van Zandvoort nadert voltooiing PresidentVargas" bijna gereed Vanmorgen eerste tocht door de stad W achtverboden vastgesteld De koopavond in Haarlem AGENDA Regeling voor middelbaar onderwijs aanvaard onder voorwaarde BLOEMENDAALSE GEMEENTERAAD STELT BEGROTING VAST WOENSDAG 26 JANUARI 1955 PAGINA 2 - ZILVEREN JUBILEUM Bij de Spaarnestad Burgerlijke Stand Haarlemse woninginrichters verklaren zich tegen MAATSCHAPPIJ NIJVERHEID EN HANDEL 25 JAAR BIJ N.Z.H. De Haagsche Comedie met „De Derde" KA.V. Noord CURSUS VOOR BROMFIETSERS A.C.H. streeft naar „Veilig Brommen" Bedrijfsklaverjassen Programma voor Haarlemse wandelaafs tf p Ongeval bij „Dreef- zicht" H.F.C. tegen U.V.S. BLOEMENDAAL Begroting Bloemendaal HEEMSTEDE Subsidie-varia Afgewezen „De Volharding" is weer open Toneelgroep „Berkenrode" Beurs van Amsterdam Beurs van New York s'i. Voor het eerst is de Haarlemse po litie te paard vanmorgen in totaal zeven man de stad ingetrokken om de paarden aan het verkeer te laten wennen. Zoals bekend, is men van politiewege reeds geruime tijd geleden begonnen enkele leden van het corps in het paardrijden te laten bekwamen en de mannen tevens te instrueren, hoe zij later in het verkeer te werk moe ten gaan. De rijvaardigheid was thans uitstekend en vanmorgen trokken de mannen, met inspecteur G. J. Endlich aan het hoofd, de stad in van het rij- centrum „Te Paard" te Heemstede, waar zij zich geoefend hebben. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar de politie-te-paard op drukke dagen in de stad in te schakelen en het ver moeden is niet ongegrond, dat met Ko ninginnedag deze politiemensen voor het eerst in him rijdende functie dienst zullen doen. Daarmede is dan een oude en ook in deze tijd doeltreffende traditie in ere hersteld, want in vroegere jaren was een politieman te. paard ook in Haarlem geen ongewoon beeld. Het corps beschikte destijds over acht paarden, maar het aantal slonk gelei delijk, totdat er in 1946 nog twee over waren, die in dat jaar de straat moes ten ruimen. Niettemin voelde men be hoefte om de paarden opnieuw hun rechten te geven in de stad, doch de politie moet het echter nu slechts met huurpaarden doen, hetgeen verschillen de nadelen heeft. De zeven politieagenten hebben van morgen een tocht gemaakt van onge- In Maart 1951 besloten B. en W. van Haarlem een wachtverbod vast te stel len voor het gedeelte van de Anegang tussen de Grote Houtstraat en de Schagchelstraat. Het Anegang-comité heeft thans verzocht dit verbod te be perken tot 18 uur om tegemoet te komen aan de moeilijkheden welke de bewoners ondervinden. B. en W. heb ben besloten aan het verzoek te vol doen en ter plaatse nu een wachtver bod ingesteld uitsluitend geldende op werkdagen van 8 tot 18 uur. B. en W. hebben eveneens wachtver- boden vastgesteld voor de westelijke weghelft van het gedeelte van het Groot Heiligland tussen de Raveling- steeg en de Gasthuisvest en voor de rijbaan van het gedeelte van het Spaarne tussen de Korte Veerstraat en de Ged. Oude Gracht. In het fabrieksgebouw van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad klonk Zater dag 22 Januari feestmuziek ter ere van de heer J. Mollema, die op deze dag een kwart eeuw in dienst van dit be drijf werkzaam was. Om half 11 ont ving de directie de zilveren jubilaris in haar appartementen om hem geluk te wensen. Als blijk van erkentelijk heid voor de ijver en werkkracht, die de heer Mollema in de loop van 25 jaar aan de dag heeft gelegd, werd hem een fraaie portefeuille met inhoud over handigd. In de bedrijfscantine had zich inmid dels een grote kring van vrienden en collega's verzameld om de jubilaris har telijk te huldigen. Om 11 uur opende de ceremoniemeester, de heer A. de Rooy, de rij van sprekers, door 't woord te geven aan de bedrijfsleider, de heer L. Herber. Deze was verheugd de eer ste zilveren jubilaris van het jaar 1955 geluk te mogen wensen en memoreerde in het bijzonder het persoonlijk karak ter van een dergelijk feest. De heer Verhaart, chef van de feest vierende afdeling, zei dat noch de ju bilaris noch hijzelf ooit te veel woorden hadden gebruikt en toonde zich niet bereid met deze gewoonte te breken. Met een veelzeggende blik drukte hij de heer Mollema hartelijk de hand en gaf diens echtgenote een prachtige plant. Namens het jubileumfonds overhan digde de heer A. de Rooy de jubilaris een enveloppe met inhoud, waarna de feestelijke bijeenkomst werd besloten met een kort dankwoord van de jubi laris. GEBOREN: A. M. van Koten Snoeks, z; A. Rozenhartvan Veenen- daal, z; J. B. van HonschootenVer- wer, z; A. C. F. van EwijkBooms, d; A. Verzeilbergvan Scherpenzeel, d; M. E. van der PuttenVerheijen, d; K. van der MostMulder, d. ONDERTROUWD: J. H. den Braber en A. E. Wajer. GETROUWD: H. E. Wagter en G. C. Metselaar. OVERLEDEN: A. VermeulenBrou wer, 61 jaar, Hazepaterslaan; W. H. C. van Keulen, 86 jaar, Westerhoutpark; S. H. OomSchroevers, 70 jaar, Berck- heijdestraat; L. van Hasselt, 40 jaar, Hazepaterslaan; L. J. PoolScheepma ker, 82 jaar, 2e Theemstraat; W. H. Homburg, 70 jaar, Leidsevaart; S. J. BackerHollaart, 77 jaar, Duvenvoor- destraat; H. Claudius, 70 j., Obistraat; A. VisVerbeek, 91 jaar, Westerhout park; A. Verduijn, 59 jaar, Betje Wolff- straat; G. van der Heulen, 63 jaar, Vo- gelkoopsteeg; J. J. Lijnzaat, 76 jaar, Ge neraal de Wetstraat; H. Berends Ipenburg, 78 jaar, Zijlweg; D. Stout- jesdijk, 50 jaar, Kampei-laan; J. N. Bakker, 86 jaar, Juiianapark; J. van den Bosch, 88 jaar, Kenaupark; M. W. Koertsvan Langendonck, 64 jaar, Flo- resstraat; M. van Bruggen, 80 jaar, Maerten van Heemskerkstraat. veer twee uur, waarbij zij het drukke centrum niet ontreden. Voor velen in de Grote Houtstraat en op de Grote Markt was het een verrassing het ver trouwde beeld van vroeger weer te zien. Inspecteur Endlich, gevraagd naar zijn ervaringen op de tocht, deelde ons mede, dat de tocht uitstekend was verlopen en in ieder geval aan de ver- wachingen had voldaan. Op het gehouden diner ter gelegen heid van de naamdag van schutspatroon St. Reinoldus, waar o.m. aanwezig wa ren vertegenwoordigers van de Haar lemse Vakschool voor de woninginrich- ,ing alsmede de heer Fr. van Reyssen, oorzitter van de R.K. Middenstands vereniging en de heer Jac. Haan na mens de Nederlandse Bond voor meu- bileringsbedrijven, sprak de heer A. J. A. Vos, voorzitter der Haarlemse Wo ninginrichters over de plannen een koopavond in te stellen. Ten zeerste twijfelde hjj aan de noodzaak van zulk een avond. Ook trok hij zeer in twijfel of men met één avond in de toekomst tevreden zal zijn. Wil men van Haarlem een levendige stad maken, dan zijn er mogelijkheden genoeg, want ook Amsterdam schijnt geen koopavond nodig te hebben. Reeds vroeg in de ochtend vertrok ken drie bussen met meer dan honderd belangstellenden voor een excursie naar de Balatumfabrieken te Huizen. In een gezellige stemming werden tal van interessante fabrieken bezichtigd, waarna een lunch werd aangeboden. Tegen acht uur werd in restaurant Oud-St. Jan gedineerd, waar o.m. het woord werd gevoerd door de heer van Reyssen over de belangen van de standsorganisatie, alsmede door de nieuwe geestelijk adviseur, kapelaan van Dijk, die het prettig vond op deze avond met de Haarlemse Woninginrich ters te kunnen kennismaken. De heer Haan sprak namens de fe deratie over het vele werk wat ge zamenlijk tot stand is gebracht. Het was al laat, toen de heer Boot namens de leden voor de prettige en leerzame dag een dankwoord sprak. Voor Zaterdag 29 en Zondag 30 Ja nuari a.s. heeft de Competitieleider van de HVB het reeds gepubliceerde programma van 15 en 16 Januari j.l. vastgesteld. Voor het departement Haarlem van de „Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel" sprak gistermiddag in restaurant Brinkmann prof. dr. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank N.V., over het thema - „Integratie". Prof. Posthuma toonde in zijn betoog de problemen aan, die op 1 van '\an Re*-èl. Dit stuk, dat elders de weg liggen naar een economische samenwerking in de Westerse wereld. A" Onder de Westerse wereld wilde hij verstaan, niet alleen het Europees con tinent, maar ook het Brits Gemenebest en de V.S. De causerie van prof. Posthuma werd met de grootste aandacht gevolgd. De bijeenkomst stond onder presidium van de voorzitter mr. A. E. C. de Groot van Embden. FILMS: REMBRANDT: „The High and the Mighty", 14 jaar. Tijden: 2.30, 6.30 en 9.15 uur. CINEMA: „Broken Lance", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Het grote spel", str. volw. Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. STUDIO: „Mensen zoals jij en ik" 14 j. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Wo.: „Het balboekje", 8.15, 18 j. Do.: „Boefje", 8.15 uur, 14 jaar. ROXY„De schat van de Amazone", 18 jaar. Tijden: 2.30 en 8 u. FRANS HALS: „Fanfan La Tulipe". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 u. Vanavond een voor stelling om 8 uur. Woensdag 26 Januari Stadsschouwburg: Interscholair jeugd- tournooi, 2 en 7.30 uur. Donderdag 27 Januari Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap. Cilli Wang, dansparodiste met begeleiding aan cfe vleugel, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1615 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Huis van Looy: Reproducties naar wer ken van klassieke moderne meesters. Geopend van 912.30 en van 13.3017 u. Zo. 14—17 uur. CruquiusmuseumGrote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 113 uur. Zo. van 1—3 uur. Leffelaar: Aquarellen, tekeningen en gra fiek van Ton Heyboer en Erna Postma. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. Donderdag 27 Januari zal de heer C. J. Lemmers 25 jaar als wegwerker bij de NZH in dienst zijn. Op 1 Februari 1930 kwam de nu 50-jarige op de lijn AmsterdamZandvoort, nadat hij sinds het jaar 1930 zijn verantwoordelijke taak in Hillegom vervulde. Daar 5 jaar geleden de tram op de route Haarlem Leiden verdween, ging de jubilaris naar een andere standplaats, waar hij nog vele jaren prettige arbeid hoopt te verrichten. Zaterdag 29 en Zondag 30 Januari zal De Haagsche Comedie wederom een tweetal voorstellingen in de Stads schouwburg geven. Op Zaterdag 29 Ja nuari zal de eerste voorstelling wor den gegeven van „De Derde" van An drew Rosenthal dezelfde auteur als van „Een Feestelijke Dag" onder re- Prof. P. Lieftinck heeft de term in tegratie na wereldoorlog 2 in de eco nomische wetenschap ingevoerd. Alvo rens van dit begrip een nadere ver klaring te geven schetste prof. Posthu ma in korte trekken de economische samenwerking tussen de Staten in de periode van vóór 1940. Een samenwer king, die steunde op de liberale ge dachten uit de 19e eeuw. In de der tiger jaren deed het begrip der inte gratie zijn intrede in de economische, litteratuur. Men wilde daarmee de' verbrokkeling aangeven, zoals die zich had geopenbaard in bijv. de vorm van een goudhiok (.landen met de gouden standaard) en een clearingblok. Na wereldoorlog 2 verdween de term des integratie en werd een pleidooi gevoerd voor integratie. Daaronder kan men verstaan, in negatieve zin, het streven om de handelsbelemmeringen tussen de verschillende landen weg te nemen, maar ook het plan om in een wijd ver band de ganse Westerse wereld tot een gelijke gerichtheid in de eco nomische samenwerking te geraken. Een exponent van de eerste gedachte vindt men terug in de oprichting van het Internationale Monetaire Fonds. Spr. was van oorddel, dat dit instituut weinig tot stand had gebracht,, omdat de deelnemende landen ieder voor zich geen algemene regeling aan alle staten hun zeggensmacht hebben behouden en kon worden opgelegd. Een uiting van het verwezenlijken van een gelijk richten is alleen bereikt op kleine schaal. Het bewijs levert de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, evenals de OEEC. Een andere uiting is het streven naar een Europees federatief verband in politiek en economisch op zicht. Het is nodig, aldus de inleider, dat men zich bezint op de vraag, welke de meeste gewenste vorm is van politie ke en economische samenwerking in de Westerse wereld? In dit verband herinnerdé prof. Post huma aan de vele problemen die hü elk pogen de revue passeren. Bij het uit de weg ruimen van de handelsbe lemmeringen dient men te erkennen, dat elke overhaasting schade toebrengt. Het bepalen van het tempo is een be langrijke factor. Wat bij overhaasting aan de ene kant wordt gewonnen bete kent op een ander front verlies, men denke aan de Benelux. Bij een gemeenschappelijk richten van bijv. de kapitaalsinvesteringen dreigt het gevaar steeds dat kapitaal krachtige landen de zwakkere partners gaan overheersen. Voor zover men het zoekt in het in het leven roepen van nieuwe instellingen, als internationale lichamen, bedenke men terdege, dat er een wezenlijk verschil bestaat tussen een juridische vormgeving en de eco nomische realiteit. Aan het slot van zijn betoog kwam de inleider tot de conclusie, dat men dient uit te gaan van de gedachte dat de Westerse wereld (de Westerse cul tuur) een eenheid in verscheidenheid is. Vele leden van de K.A.V. kring Noord hebben de jaarvergadering mee gemaakt, welke Dinsdagavond is ge houden in het K.A.J.-gebouw aan de Lingestraat. De voorzitster, mevrouw Oudendijk, zag gaarne een massale me dewerking aan de fancy-fair, welke het bouwfonds voor parochiehuis en kleu terschool in de Paasweek voornemens is te houden. Een der leden aanvaardde een afvaardiging in de K.A.B. Het jaarverslag van de secretaresse, waarin opgesomd de activiteiten van het afge lopen verenigingsjaar, ontlokte een krachtig applaus, evenals trouwens dat van de penningmeesteresse, mevr. v. Laar, die een voor de afdeling niet on belangrijk saldo kon laten horen, waar mee het steeds duurder wordende kop je koffie nog korte tijd veilig is ge steld. De afdeling bleek in ledental niet zo sterk gegroeid als men gaarne had ge zien. Ze telt thans 123 leden. Na de af werking van de agenda werd er vol gens traditie gekiend. De opbrengst werd bestemd voor de vluchtelingen- actie, waaraan de K.A.V. met alle ge organiseerde vrouwenbewegingen zal deelnemen en waarvoor tevens aller medewerking werd ingeroepen. Van de hiervoor vervaardigde werkstukjes zal op een nader te bepalen datum een tentoonstelling worden gehouden De voorzitster en secretaresse, die aan de beurt waren om af te treden, werden op een enkele stem na herkozen. De inleider wilde het nut van een eco nomische integratie niet ontkennen. Daarbij stond hij enigszins sceptisch tegenover de vormen "an integratie op kleiner gebied. Het z.g. Klein Europa (Duitsland, Frankrijk, Italië en de Be nelux) is slechts een klein onderdeel van de Westerse wereld. Aan de pogin gen te geraken tot het Europese fede ralisme doen bijv. de Scandinavische landen niet mee. Zo blijft de kans op groepsvorming nog bestaan. De Avaros Club Haarlem (A.C.H.) heeft gemeend de verkeersveiligheid te vergroten door cursussen te gaan geven voor bromfietsers. In samenwerking met de gemeente en een aantal politie autoriteiten is de organisatie tot stand gekomen. Er zullen drie cursussen worden gehouden o.l.v. de heer J. van Zijl, adjudant bij de Haarlemse politie. Per cursus kunnen 50 deelnemers ge noteerd worden. De inschrijving staat open voor alle bromfietsberijders uit Haarlem en omgeving. De lessen, gege ven in de aula van de H.B.S. A aan de Zijlvest, ingang poort Raaks, beginnen Maandag 31 Januari des avonds 8 uur en duren tot c.a. 9.30 uur. Men kan zich aanmelden bij de vol gende adressen: P. Baas, Wilgenstraat 39; Joh. G. van Gennip, Zd. Buiten Spaarne 122, tel. 13318; C. Jansen, Pleia- denstraat 66 rd.; J. de Reus, Pleiadenstr. 56 rd.; fa. de Graaf, Kleverparkweg 24 en fa Viefs, Zijlweg 39. In de afgelopen week waren de uitslagen in de Haarlemse Bedrijfsklaverjascompeti- tie als volgt: Hoofdklasse: S.A.C. IllF.T.T. 116124- G.E.B.—O.W. 142—96; D.K.C.—D.S.H. 100 124. Ie Klasse A: Nederland—L. Coster II 126 —134, Stork—Union 132—112. Ie Klasse B: P.T.T. IIJohez II 136—112; H.S.M.—Stork II 140—106; Figee—G.E.B. III 128—114. 2e Klasse A: O.W. II—D.K.C. II 122—126; V.W.B.—H.S.M. II 134—108; C.P.T.T.—P.T.T. III 112—132; D.S.H. III—Figee II 128—134. 2e Klasse B: P.T.T. IV—Boru II 144—106; M. Zicht—S.A.C. III 128—130; H.S.M. III— Union II 128—96; D.K.C. IV—Figee III 130—112. 3e Klasse A: S.A.C. IV—H. en Plants. 120—128; Stork III—H.A.C. 130—122; Johez III M. Zicht II 118—128; D.K.C.V.—P.T.T. V 112—140 3e Klasse B: PT.T. VI—M. Zicht III 140— 112, H. en Plants. II—Johez II 98—144; Fi gee IV—O.W. III 102—138. reeds met groot enthousiasme is ont vangen, werd vertaald door Bets Ra- nucci-Beckman. Op Zondagavond 30 Januari speelt de Haagsche Comedie op veler verzoek nogeens „Het uur der verrukking", blijspel van Anna Bonac- ci onder regie van Cees Laseur, die te vens de vertaling heeft verzorgd. Hieraan werken o.a. mede: Paul Steenbergen en Elisabeth Andersen. De wandeltochten voor 1955 zijn voor Haarlem en omgeving: 5 en 6 Maart Propagandatochten van 10 en 20 K.M. 2 en 3 April Wandeltochten in Halfweg van 10 tot 25 K.M. 16 en 17 April Wan deltochten in Hillegom van 10 tot 30 K.M. 23 April in Bloemendaal Politie- sportclub van 10 tot 25 K.M. 4 ën 5 Juli te Santpoort van 10 tot 50 K.M. 15 tot en met 18 Juni de bekende Avond vierdaagse. 2 Juli Jeugdwandeltocht te Hoofddorp. 3 en 4 September Aalsmeer 10 tot 40 K.M. 10 en 11 September IJmuiden 10 tot 30 K.M. 8 en 9 Octo ber Haarlem 10 tot 25 K.M. Omstreeks kwart over vijf was gistermiddag de begroting van Bloemen daal voor het jaar 1955 vastgesteld. De morgenzitting was geheel gewijd aan de algemene beschouwingen en de beantwoording daarvan, terwijl in de middagzitting de verschillende posten van de begroting werden behan deld. Vooral de subsidiepolitiek van de gemeente stond in de aandacht. Uit de voorstellen, die door de raad werden ingediend, resulteerde o.a., dat het subsidie aan de R.K. E.H.B.O. te Vogelenzang werd gehandhaafd op f 200, dat de f 10, die was voorgesteld voor het Humanistisch Thuisfront, werd af gewezen en dat het subsidie aan de plaatselijke V.V.V. van f 100 op f 200 werd gebracht, echter onder bepaalde voorwaarden. eerste klasse zal worden geplaatst, kwam zij te spreken over het vraag stuk van de boventallige onderwijzers. Voor deze categorie had tevoren o.a. de heer Van Holten (WD) een lans gebroken. De wethouder zou ook van haar kant geen voorstel indienen om deze groep af te schaffen omwille van het hoge beschavingspeil, dat in de Bioemendaalse scholen heerste. Aan het probleem van de buitenleerlingen kan weinig worden gedaan, zo deelde zij mede. Vervolgens nam de burgemeester weer het woord om op de eerste plaats mede te delen, dat de klacht over de lage gasdruk in 5erdenhout in onder zoek is. Voorts lag het in de bedoeling om, zodra de situatie rond de Haring- buys bekend is, daar een politiepost te doen verrijzen. De burgemeester liet vervolgens ho ren, hoeveel de kosten bedragen per Bioemendaalse ingezetene per jaar: 175.25 (Heemstede ƒ153.19). De vaste lasten per inwoner per jaar bedragen 134,-. Aan de gelijktrekking van de water tarieven voor heel de gemeente wordt gewerkt. De burgemeester deelde me de, dat er spoedig een bespreking zou komen over de nieuwe raadhuisplan nen. Aan het eind van de zitting werd deze bespreking vastgesteld op Maan dag 31Januari om 8 uur 's avonds. In tweede instantie verklaarde de heer Pinxter (KVP) zich geen voor stander van de bouw van bejaarden woningen, omdat deze wel moeilijk te verhuren zouden blijken. Hij voelde meer voor een verzorgingshuis. Daarom zou hij met genoegen een spoedige ont ruiming zien van het Marinehospitaal teneinde aan het gebouw de oorspron kelijke bestemming terug te geven. Nogmaals liet de heer Pinxter zijn be zwaren horen tegen de duplexwoningen die zijns inziens niet geschikt waren voor jonge gezinnen. Ten antwoord op vragen van enk-Ie raadsleden Kon de burgemeester mede- Voortgetrokken door drie sleepbootjes van de firma D. Goedkoop uit Am sterdam, glijdt de „Presidente Vargas", de vracht- en passagiersboot, welke in Augustus van het vorig jaar op de werf van de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij te water is gelaten, naar een dok in Amsterdam, om daar geverfd te worden en onder de waterlijn gereinigd te worden. Het schip wordt begin volgende week terugverwacht, terwijl de eerste technische proefvaart is gepland op 5 of 6 Februari. De „Presidente Vargas" is bestemd voor een Braziliaanse scheepvaartmaatschappij, is bijna 80 meter lang en kan een snelheid van 18 knopen bereiken. De foto is genomen in zijkanaal C bij Spaarndam. Pastoor J. F. van der Meer laten wij hem maar geen „emeritus" noemen, want rusten doet hij fei telijk niet is op de prachtige leeftijd gekomen, dat hij het ene jubileum na het andere mag vieren. En steeds als er weer zo'n bijzondere dag op komst is, zeggen wij ter redactie: kom, laten wij weer eens een huldezang aanheffen. Pastoor Van der Meer is dus bij wijze van spreken een steeds terugkerende gast in onze kolommen, en hij is welkom, want hij zelf is ook een voortreffelijk gastheer in zijn kamer iri de pastorie aan de Jansstraat, waar hij met een jong hart zijn oude dag beleeft. Die oude dag betekent in dit geval, dat hij Maan dag 31 Januari vijf en tachtig jaar wordt, een respectabele leeftijd voor de priester, die nog met hart en ziel aan het dagelijks leven deelneemt, vol be langstelling ook voor wat het leven in stad, land en in de wereld te ervaren geeft en omringd door vrienden van iedere leeftijd, die rond hem een stevige slagorde vormen. Wellicht is daf de reden, waarom men de „jongste kapelaan" van de Sint Josephparochie zijn vijf en tachtig jaren niet aanziet, vooral niet als ge hem met nog forse en vaste stem 's Zondags de Hoogmis hoort zingen. Te verwachten is, dat velen (en niet in het minst zijn vroegere parochianen uit Driehuis en Santpoort) Maandag weer van hun belangstelling en vriend schap willen laten blijken, zoals dat ook op zo'n hartelijke wijze is geschied bij het zestigjarig priesterfeest van pastoor Van der' Meer op 15 Augustus van het vorig jaar, toen hij tevens tot ridder in de Órde van Oranje Nassau werd be noemd. Pastoor Van der Meer heeft ons ech ter laten weten, dat hij zijn vitaliteit graag een poosje bewaart en dat hij. derhalve genoodzaakt is van een recep tie of een andere vorm van ontvangst af te zien. Aan deze pastorale wens wil natuurlijk iedereen gehoor geven, en bij onze persoonlijke gelukwens voegen wij natuurlijktot een volgende jubel dag! Dinsdag heeft zich een verkeersonge val voorgedaan bij restaurant „Dreef- zicht". De 35-jarige boekhouder C. B. uit Zandvoort reed met zijn bromfiets de achteruitgang van het restaurant uit, doch kwam bij het nemen van de bocht naar de Paulinalaan door slippen te val len. De onfortuinlijke bromfietser werd met een diepe vleeswond aan zijn rech- terbovenbeen het restaurant binnenge dragen, waar hem de eerste hulp werd verleend door de Ongevallendienst. Het slachtoffer, dat tevens een shock had be komen, is per ziekenauto overgebracht naar het Diaconessenhuis en daar ter verpleging opgenomen. Het HFC-terrein verkeert in een zo danige toestand, dat het bestuur beslo ten heeft a.s. Zondag een wedstrijd te arrangeren tegen UVS uit Leiden. Deze vriendschappelijke ontmoeting begint om 2 uur. In ons verslag over de begrotingszit ting van de Bioemendaalse gemeente raad wordt de indruk gewekt dat vooral het gemeentebeleid ten aanzien van de financiën nogal dictatoriaal wordt gevoerd. Mr. De Jong Schou wenburg spreekt tenminste van een terreur, die daar heerst. Het geachte raadslid heeft dit woord echter niet in de mond gehad. Bedoeld werd „teneur", zoals de lezer wel zal hebben begre pen. delen, dat van het streekplan voor Zuid- kennemerland niets vaststaat, omdat ook het rapport Ter Veen in grote trekken nog in voorbereiding is. Een duplexwoning moet altijd gezien worden als een tijdelijke noodbehuizing, zo antwoordde de burgemeester op de opmerking van de heer Pinxter. Wethouder Van Geluk kon de raad mededelen, dat een blauwe straatver lichting in het vervolg niet meer zou worden toegepast. Wethouder Hjjsze- ler meende, dat er aan de Noord laan een flink aantal woningen zal kunnen worden gebouwd. De planolo gische dienst was volledig gewonnen voor de Bioemendaalse plannen. Ten aanzien van het culturele cen trum van Bloemendaal merkte de bur gemeester nog op, dat het hier aller eerst een vorm van particulier initia tief betrof, waarbij de gemeente wel de helpende hand mocht bieden. Voor de verwezenlijking van het centrum was reeds een einddatum vastgesteld. Voor het jaar 1955 was als subsidie aan de plaatselijke V.V.V. een bedrag uitgetrokken van 100,-, terwijl 500,- was gevraagd. De heer Daams (VVD) deelde mede, dat het in de bedoeling lag dit jaar te beginnen met de ver werkelijking van een verkeerhuis of inlichtingenbureau in Bloemendaal. Daarvoor was een subsidie van 100,- toch wel weinig. Hij stelde daarom voor het subsidie op 500,- te brengen. Alvorens tot een verhoging van de bij drage over te gaan wilde de burge meester echter -erst wei eens iets we ten van de plannen van de V.V.V. Hier op verklaarde de heer Daams, dat het in het voornemen lag een betaalde kracht in dienst te nemen, omdat het werk zich zo uitbreidde. Nadat er over en weer nog argumenten en tegenar gumenten waren aangevoerd, werd ten slotte een voorstel van de heer De Jong Schouwenburg aangenomen om het subsidie tot 2Ö0,- te verhogen en tot 500,-, indien het gemeentebestuur daartoe aanleiding zag aan de hand van de plannen, waarmee de V.V.V. op tafel zal moeten komen. De heer Pinxter vetreurde de voor gestelde verlaging van het subsidie aan de Katholieke E.H.B.O.-vereniging ,,Ca- millus" te Vogelenzang. Nu was 175,- voorgesteld tegen het jaar daarvoor 200,-. Wethouder Hijszeler verklaarde, dat eerst in eigen kring de donaties maar werden opgevoerd. Daartegen verhieven de heren Schulz (P.v.d.A.) en Van Haaster (KVP) hun stemmen en het slot was, dat het voorstel van de heer Pinxter om het subsidie op 200,- te stellen werd aangenomen met (formeel) de wethouders Van Geluk en Hijszeler tegen. De ijsbaan De Volharding is, gezien de uitstekende toestand, vanmiddag om 2 uur geopend. Ook vanavond zal de baan, zo het weer geen spelbreker is, voor iedereen toegankelijk zijn. De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" geeft op Dinsdag 15 Februari in het Minerva-theater een opvoering van „Pygmalion", een blijspel in 5 bedrijven door Bern. Shaw. De regie is in han den van de heer J. H. W. Kraay. De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, is Zaterdag j.l., in gezelschap van ziin echtgenote, met de „Noordam" naar de V. S. vertrok ken. Hij maakt deze reis in het kader van een tentoonstellingstournée van oude Hollandse meesters (uit Nederlandse musea), resp. in New York, Toledo en Toronto (Can.). De heer Baard heeft de supervisie ov het transport van de kunstwerken van Toledo naar Torcmto en is tevens belast met de inrich ting van de tentoonstelling in Toronto. Deze tentoonstelling gaat uit van enkele Amerikaanse musea. Collega's van de heer Baard in de ,V. S. hebben hem verzocht naar Amerika te komen. Op de foto de heer en mevrouw Baard aan boord van de „Noordam". Men is in Zandvoort thans bezig met het bebouwen van de laatste bouwter reinen welke nog beschikbaar zijn in het centrale gedeelte van het wederop- bouwgebied. Het wederopbouwplan- Zuid is geheel voltooid en aan de Bou levard de Favauge en de Brederode- straat zijn talrijke villa's verrezen, welke in een afwisselend aspect een overzicht geven van de hedendaagse architectuur. Niet elk bouwwerk kan wat de uitwendige vormen betrelt even geslaagd worden genoemd, maar als geheel genomen is deze woonwijk in het meer rustige deel van de bad plaats, onder supervisie van Ir. G. Fried- hoff, op harmonische wijze herbouwd. Het wederopbouwplan-Centrum, dat beheerst wordt door hotel „Bouwes" (architect Jan Wils) en de flatgebou wen, ontworpen door de architect Kom- ter, nadert reeds zijn voltooiing. De drie hoek aan de Boulevard Paulus Loot hoek Thorbeckestraat zal worden be bouwd met een café-restaurant annex 14 flat-woningen. Op het open terrein tussen de hotels „Zuiderbad" en „Bou wes" zal een hotel-pension verrijzen. De winkelgalerij aan de Thorbecke straat tegenover hotel „Bouwes" is vol tooid en aansluitend daaraan is men op de hoek van de Kerkstraat begonnen met de bouw van een café-restaurant. Op de andere bouwterreinen aan de „kop" van de Kerkstraat zullen nog zes winkels worden gebouwd. Op enkele terreinen na, waarvoor zich al gegadig den hebben gemeld, zal de wederop bouw dan het grote Boulevard-centrum en de sector „Noord" hebben be reikt. De terreinen van het Boulevard centrum zijn tot 1 Januari 1956 gere serveerd voor de combinatie-Derks, welke haar plannen met voortvarend heid concretiseert en nader uitwerkt. De omvang van dit project maakt een lange periode van voorbereiding nodig. Het laat zich echter aanzien, dat de her bouw van Zandvoort intussen niet zal stagneren. Er zullen zeker nieuwe gega digden komen die bouwplannen in de sector „Noord" (ongeveer ten Noor den van het tijdelijke paviljoen-Krefer) willen realiseren. De gemeenteraad ver kocht reeds grond voor een daar te stichten flatgebouw met 36 woningen. Er liggen te Zandvoort nog uitge strekte bouwterreinen aan de kust en er zal nog geruime tijd mee gemoeid zijn voor men zal kunnen zeggen dat de wederopbouw van Zandvoort is vol tooid. In dit verband zij herinnerd aan een mededeling van de burgemeester in een openbare raadsvergadering, dat omstreeks 1960 le omvangrijke plan nen voor het Boulevard-centrum kun nen voltooid zijn. Op voorstel van de heer Smidt van Gelder zal het subsidie aan de Oran jevereniging van Bloemendaal van 1500,- op 2500,- worden gebracht. Het voorstel om een subsidie van 10,- toe te kennen aan het Humanistisch Thuis front stuitte op ernstige principiële be zwaren van de heer De Jong Schou wenburg. Het was zijns inziens beslist onjuist, en hierin ging hij mede met het_ bisschoppelijk mandement, een fei telijk godloze verzorging te stimuleren. De heer Schulz (PvdA) kwam daar tegen op. De staat heeft de plicht, zo zei hij, om voor alle groepen van de bevolking, ook voor niet-religieuzen, te zorgen. De heer De Jong Schouwen burg zag in het humanisme slechts af braak van christelijke beginselen. Wet houder Nolte echter achtte het een eis van goede democratie, dat het huma nistisch thuisfront, dat iets anders ia dan het humanistisch verbond, gesteund werd. Het voorstel van de Leer De Jong Schouwenburg om het voorgestelde subsidie te schrappen, werd daarna goedgekeurd met 8 tegen 7 stemmen. Voor het voorstel stemden vier van de vijf WD-leden, een KVP-lid en, met de wethouder mee, drie Prot. Christelijken. Nadat de begroting aldus was vast gesteld, kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot de vaststelling van een regeling voor bijdragen in de kos ten van het middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs aan de gemeente Haarlem. De heer Van Holten kon zich met het voorstel niet verenigen. Hij wilde de kwestie liever aanhouden en nog eens bespreken in de onderwijscommis sie. Mr. Vliegen (PvdA )kon in het voorstel toch wel billijkheid ontdekken, terwijl mr. De Jong Schouwenburg de regeling wilde aanvaarden, maar onder de voorwaarde, dat de regeling van het kleuteronderwijs ook in kannen en kruiken komt. Het voorstel van de heer Van Holten werd met negen tegen vijf stemmen afgewezen, terwijl het voorstel van de heer De Jong Schouwenburg met al gemene stemmen werd aanvaard. Van de rondvraag maakte de heer Van Holten gebruik door de aandacht te vragen voor de folder over de doorlichting, die huis aan huis in Bloemendaal verspreid is of nog wordt. Hij achtte 't niet juist, dat daar in de naam van een firma voorkomt. Wethouder Hijszeler verklaarde even eens de uitgave van de folder in deze vorm te betreuren. Hij zegde toe een eventueel volgende folder anders te redigeren. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3% Ned 1953 3(4 Med. 1948 3(4 put. Ned 1950 3(4 Ned 1954 31/4 Ned. 1955 3-31/2 Nea 1947 3 Ned 62-64 nei tac, inschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned Handel Mii cert. A.K.U. Van Berkel s Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert. Unilever cert Ned Kabel Philips Nieuwe Philips' Kon Peti oleum .Amsterdam Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mil Ned Scheepv Unie Vorig slot 102(4 102,4 100% 100(4 100 99% 100 A 101 a 99 ft 215% 283(/, 160(4 258 264% 274 370% 241% 319% 311% 527% 111% 187% 186% 164% Opening 26/1 100 A 287 372 320(4 314 529% 111 187% 164% H.V.A. 138% 138% Deli Mij Cert. 129% 128% 24/1 25/1 Anaconda Copper 50% 51 Bethlehem Steel 109(4 110 Chrysler Corp 67(4 66% General Electric. 48% 48% General Motors 97% 97% Kennecott Copper 104% 105% Montgomery Ward 81% 81 Radio Corp 39(4 38% Republic Steel 78% 78(4 Roval Dutch 69% 69% Shell Union oil 58(4 58% Southern Pacific 52% 52% Southern Railway 75% 77 Tidewater 25% 24% U.S Steel 72 72(4 Stemming: onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2