MOTORAMA, droomwereld op vier wielen Wat goed is voor Amerika is het kennelijk ook voor G.M. Geen prijsverhoging betekent extra subsidie van 45 millioen Herziening van het Rituaal Saneringsvraagstukken van de middenstand Televisie in achterbank MINISTER MANSHOLT OVER MELKPRIJS Totale overheidssubsidie op melk sou dan 150 millioen bedragen BIJ Hl JWEL1IK, DOOPSEL, BEDIENING ENZ. Zoveel mogelijk invoering van de landstaal Weet U een ander woord voor... SLA UW SLAG/ Vestigingsbeleid en kartelpolitiek AUSTRALISCH TEGENBEZOEK Wrijf Kou en Pijn 5006 prijzen w.o. 6 woonhuizen EEN KWART MILLIOEN GULDEN WOENSDAG 26 JANUARI 1955 PAGINA 3 MENZIES IJl IJ ANISETTE SUPER FINE f 9.20 PER FLES VOOR HOGE RAAD N.E.S.B.-LEIDERS Salesianen 25 jaar in Nederland Voor parate troepen OPNEEMPLAATSEN OPGEHEVEN Regina Strassburger heeft auto-ongeval Na Suurhoff Menzies als chaperon weq met DAMP© Stichting Pius XII Schaalcollecte op 27 Februari Pater van Eekeren overleden Rector St. Halvardsklooster te Sylling Noorwegen wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt. Gemaskerde man in Utrechts hotel De versiering op 5 Mei Suggesties aan gemeente besturen Fireflies naar Nieuw- Guinea Ook vacantiereizen op afbetaling? Jongen onder vrachtwagen gedood Nog maar 4 nachtjes s/apen 1e Trekking 30 Januari (K.R.O.) leder lot trekt 5 x mee, Prijs per lot f. 1.- Nü kunt U nog bestellen: Giro 4028 of Postbus 601, EHBO, Rotterdam In de balzaal van Waldorf Astoria stelt General Motors zijn nieuwe modellen ten toon. Er heerst een gewijde stilte rond de Chevrolets, de stalen afgoden van deze tijd. (Van onze correspondente in New York) NEW YORK, 20 Januari. II herinnert zich toch nog die nu beroemd geworden uitspraak van de voormalige President van General Motors en de huidige minister van Deten- sie Wilson: „Wat goed is voor General Motors, is goed voor Amerika. Wel de kolossale autotentoonstelling in New York „Motorama van General Motors (G.M.), met de auto-modellen van 1955, bewijst m ieder geval het tegendeel van bovenvermelde verklaring, n.l. dat wat goed voor Amerika is, blijkbaar bijzonder goed voor G.M. uitwerkt. Met een half millioen em ploye's, met een verkoop van G.M.-producten in 1954 voor meer dan 10 mil liard dollar en met een reeds bereikte productie van 50 millioen auto s, vormt G.M. een aspect van Amerika's industriële glorie. Die glorie was on miskenbaar bij de opening van Motorama, voor bijwoning waarvan slechts speciale invitaties waren uitgereikt. General Motors is een naam met een magnetische aantrekkingskracht in Amerika, en wie in tijd van enkele mi nuten een macht van sterren uit film- en theaterwereld wilde zien, gecom bineerd met millionnairs en dragers van aristocratische namen (al of niet gekocht of gehuwd) tezamen met giganten uit de industriële wereld, die hoefde bij de opening van Motorama slechts een paar bescheiden blikken over zijn schouder te werpen. Advertentie Voof de handel: N.V. levert Co. Amsterdam-C De Hoge Raad heeft Dinsdag opnieuw behandeld de zaak tegen de NESB-Iei- ders Paul van Tienen en mr. J. Wolt huis. Indertijd verwees de Hoge Raad deze zaak naar het Haagse gerechtshof, dat de N.E.S.B. als een voortzetting van de N.S.B. en dus als een verboden vereniging beschouwde en de beide leiders veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf, overeenkomstig de tijd, welke zij in 1953 reeds in voorarrest hebben doorgebracht. Mr Willems betoogde, namens Wolt huis,'dat deze zaak het grondrecht van vereniging en vergadering raakt. Men heeft wel eens betoogd, dat deze rechten niet zouden mogen genieten degenen, die streven naar een staat, waarin geen plaats meer is voor deze rechten. Een voorwaardelijke werking van deze rechten echter zou die rechten geneei teniet doen. Mr. Willems stelde drie cassatiemid delen voor. Van het strijdig zijn met de openbare orde en mitsdien verboden zijn van de vereniging is krachtens arrest van de Hoge Raad van 18 Mei 1954 niet slechts de doelstelling be slissend, maar ook de feitelijke werk zaamheid. Het Hof heeft echter niets ten aanzien van die feitelijke werkzaam heid overwogen. Mr. M. C. van der Poel pleitte na mens requirant Van Tienen in dezelfde geest. De advocaat-generaal, mr. s'Ja- cob zal 22 Februari conclusie nemen. Ook in de zaak betreffe.ide de grens overschrijding van mr. Wolthuis zal die dag conclusie worden genomen. Daar de Paters Salesianen zich 25 jaar geleden voor het eerst in Neder land vestigden en in Lauradorp onder de gemeente Ubach over Worms het eerste klooster in gebruik namen, zul len van 18 tot en met 25 Mei in deze Zuid-Limburgse mijnwerkersgemeente Rrote feesten worden gehouden. Het zal een dubbel jubileum zijn, want het rec toraat Lauradorp bestaat thans even eens een kwart eeuw. Het staat reeds ^ast, dat de Pauselijk Internuntius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe, tijdens de feestweek een bezoek aan Lauradorp *81 brengen. Mgr. van Heusden, de Salesiaanse missiebisschop van de Bel gische Congo, zal alle festiviteiten bij- Wonen. Het hoogtepunt van deze festiviteiten *81 een grote internationale jeugddag Worden, welke op 19 Mei, Hemelvaarts dag, zal plaats vinden en waaraan ka- 1» ieke jeugdverenigingen uit diverse enden zullen deelnemen. De bedoeling an deze jeugddag is de H. Don Bosco d" katholieke jongens en meisjes v °r°P te stellen als de grote opvoeder n deze tijd, als ,,de vader, leraar en Schermer Van de jeugd", zoals Paus heeft genoemd.blJ Z"n heiligverklaring GM van zijn kant had dit sterrendom echter ook wat te bieden. Zijn automo dellen van 1955 waren al enige maan den uit, maar in de omgebouwde grote balzaal van Waldorf Astoria was een afdeling waar de zeven ,,dream-cars" van de toekomst stonden: de Chevro let „Biscayne", de Pontiac „Strato-Star", Buick's „Wildcat", de „88 Delta" van Oldsmobile en Cadillac's „Eldorado Brougham", plus twee „La Salle II" GM auto's. Het woord auto is echter nau welijks meer van toepassing, want dat woord wekt associaties aan een stevig staal geval op wielen, maar zes van de zeven auto's waren gemaakt van plas tiek materiaal en voor het overige had den ze het uitzien van aetherische ra ketten. Een bijzonder geïnteresseerde dame, die hoorde vertellen, dat zes van de auto's niet van staal waren, wendde zich daarop tot een perschef van GM en vroeg waarom auto's eigenlijk niet van rubber konden worden gemaakt. Zou de vering in dat materiaal niet de dodelijke afloop bij auto-ongelukken helpen reduceren? De perschef keek de fantasierijke dame, die ook nog een zeer gedetermineerd vooruitstekende veer als een zwaard op haar hoed droeg, onthutst aan, deinsde achter uit vanwege de veer of de opmer king en mompelde dat GM van rubber-auto's nooit gehoord had. „Vogelen op wielen" phoon en een tape-recorder... Dus de grote zakenman verliest geen tijd on derweg, wanneer hij brieven wil dicte ren, of om andere redenen zijn gespro ken woord wil vastleggen. Al dit heerlijks diende GM op in echt Amerikaanse stijl. Met de mooiste vrou welijke modellen van New York in spe ciaal bij dè auto's ontworpen japonnen. Auto's en modellen zweefden mysteri eus neer uit de lucht op een draaibaar toneel. Een niet draaibaar orkest speelde op een platform boven het to neel; dan ging het gordijn open, en op een plateau, dat door een geweldige me chanische arm werd opgehouden, dreef letterlijk een auto zoetjes door de lucht, daalde lager en lager tot hij be landde bij een vijver, waar het fraaie model met uitgestrekte arm op toeliep. Daarna verdween het wonder door een als gordijn neerhangende lange franje en zweefde een nieuwe wagen het pu bliek tegemoet. Een regelrecht variété vond tussen de bedrijven plaats: met Liane Dayde, de prima ballerina van de Parljse Opera, die GM had laten overkomen om het hoogtepunt van die bonte presentatie te vormen; met acrobaten, met een in yeel goud en rood fluweel geklede koning, die in een microphQon zong, met de on vermijdelijke cowboys, etc. etc. Met uit zondering van de Parijse prima balle rina allemaal pure Amerikaanse glans en glorie. Doch wie, na een laatste blik op de auto-modellen van 1955, naar huis ging, kreeg ongewild het visioen van hoofd schuddende verkeerspolitie: sleeën van auto's, die 1955-modellen, comfortabel en wat u maar wiltmaar zij zijn op nieuw enorm in de lengte gegroeid, en aan de droomwagens komt bij wijze van spreken geen einde Droom en reali teit zullen op verkeerswegen onherroe pelijk met elkaar in botsing moeten ko men. En het parkeerprobleem en fin, dromen kennen geen parkeerproble men. De Nederlandse territoriale bevelheb ber heeft bepaald, dat de aangewezen opneemplaatsen voor de parate eenhe den zijn opgeheven. Voor de overige eenheden blijven de opneemplaatsen ge handhaafd voor de Vrijdag, Zaterdag en Zondag. Ten aanzien van de Kon. Marine zijn overeenkomstige maatregelen uitge vaardigd. In een Dinsdag gehouden conferen tie tussen de minister van Oorlog en van Marine, de staatssecretaris van Oorlog, vertegenwoordigers van de ANWB, de KNAC en het R-K. Thuis front en de Ned. territoriale bevelheb ber was men tot de conclusie gekomen dat, gezien het toekennen van vervoer van rijkswege eenmaal per 14 dagen, het handhaven van opneemplaatsen ten behoeve van de parate eenheden voors hands niet meer noodzakelijk is. Wat andere dan parate troepen be treft zullen de drie genoemde organi saties zich beraden op welke wijze aan de vervoersbehoefte van militairen nog zou kunnen worden tegemoetgeko men. De vertegenwoordigers der drie organisaties bleken van oordeel dat de ze regeling zich voorshands zou kunnen beperken tot de weekeinden. (Van onze verslaggever) Toen Dinsdagavond het programma van Circus Strassburger in Theater Carré te Amsterdam door de KRO-tele- visie werd uitgezonden, ontbrak bij de finale mevrouw Regina Strassburger, zo dat mejuffrouw Elly Strassburger al leen het directorium van het circus ver tegenwoordigde. Naar wij vernemen is mevrouw Strassburger in Hilversum met de auto tegen een boom gereden en uit de wagen geslingerd. Het ongeval is nog betrekkelijk goed afgelopen. Me vrouw Strassburger heeft een lichte hersenschudding opgelopen en moet voor korte tijd rust houden. Wanneer de regering de drie cent, waarmee de melk thans verhoogd is, voor haar rekening zou nemen, dan betekent dit een extra subsidie van 45 millioen gulden en dan zou de totale overheidssubsidie alleen op het pro duct melk bij de huidige zuivelwaarde reeds 150 millioen gulden bedragen. Dit deelde de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, Dinsdag middag mede op de buitengewone algemene vergadering van de Katholieke Boeren- en Tuindersbond, welke in Utrecht werd gehouden. De minister zei, dat het doorbereke- I keliik geweest zijn om enerzijds wel nen van de kostprijs in de consumen tenprijs een moeilijk punt is geweest. Het zou voor de regering heel gemak- Advertentie Kon een toeschouwer staande tegen over de droom-auto's, die groenglazen langgerekte vogelen op wielen wer kelijk nog méér subtiliteit in materiaal, lijn en comfort verlangen? De Chevro let „Biscayne" vertoont een voorruit die niet alleen doorloopt in de zijra men, zodat de blik nergens hindernis ondervindt; maar die voorruit loopt ook rondend door tot in het dak, bijzonder mooi om te zien. Als men tegen de zon in rijdt, die dan niet alleen op ogen, maar met deze ruit ook op het hoofd schijnt, ziet men de oplossing in de diep donker groen getinte kleur aan de bovenkant van de ruit. Al deze droom-auto's zijn een stuk lager gebouwd dan de 1955- modellen, maar opdat men nooit zijn hoofd bij het instappen stoot, zijn bij sommige modellen de zittingen draai baar geworden. Men keert bp het in stappen dus de zitting naar zich toe, glpdt erin en draait de stoel met zich zelf om naar het wiel. De grootste aandacht bp deze droom wagens is aan de raamwpdte gege ven. Ook van achterruiten zpn soms pa norama-vensters gemaakt, zodat zpra- men doorlopen in de achterruit zonder enige constructie daartussen. De Pon tiac „Strato-Star" voor zes personen heeft een nieuw ingenieus middel voor directe verse luchttoevoer: Een smal zij stuk van het dak kan als een soort dak raam worden omhooggedraaid, en geeft een verkoelende, doch relatief indirec te tocht. Als de deuren van deze auto gesloten worden, vallen twee panelen automatisch uit het dak, zodat openra- ken van de deuren onderweg niet moge lijk is, en wanneer de deuren geopend worden, gaan deze panelen automatisch omhoog. Bp Cadillac's „Brougham" komt -verse lucht door ruimten boven de frontbumpers binnen en ontsnapt weer door de achterdeuren. De „8 Delta" Oldsmobile vertoont ingenieus ingebouw de spatborden, doordat de stalen bekle ding om de wielen eenvoudig in gesti leerde vorm naar binnen wordt gebo gen en zo de spatten opvangt. Het hele voorwiel wordt daardoor zichtbaar. Autotelevisie Binnenin is met de ruimte van de droomwagens elegant gewoekerd. Ach ter in de Pontiac „Strato-Star" vindt men een diepe wijde bergruimte ais men de „deksel" die over de hele wpdte van de wagen loopt, opslaat. Een Cadillac vertoont voor achter in de wagen zit tende passagiers, die zich mochten ver- i velen, een televisie-toestel, een tele- de nieuwe Cadillac een tele- haar tevens op een er naast gebouwde wire-recorder brieven dicteren en met een links ingebouwd tele foontoestel kunnen belangrijke zakengesprekken gevoerd worden. Deze De secretaresse kan achter visietoestel aanzetten. Haar directeur kan joontoestel ■rijdende huiskamer, annex directiekantoor, staat op New York gehouden wordt. de Motorama, die Reeds geruime tijd geleden heeft het Hoogwaardig Episcopaat opdracht gege ven het rituaal van de Nederlandse Kerkprovincie te herzien. Het is niet alleen de bedoeling om waar het moge lijk en passend is bij huwelpkssluiting, doopsel, bediening, begrafenis enz de Nederlandse taal in te voeren. Tevens wordt de mogelpkhcid bezien om met zo groot mogelijke aansluiting aan het Romeinse rituaal de ceremoniën en de tekst van genoemde plechtigheden een een vorm te geven, die de gelovigen de betekenissen van deze sacrale gebeur tenissen des te beter zal doen begrijpen en des te dieper zal doen beleven. De theologische en religieuze zin van de plechtigheden zal in de ritus een gestalte moeten vinden die de inhoud juist weergeeft en de gelovigen aan spreekt. Er zal zorgvuldig moeten wor den afgewogen, wat men zal wijzigen en hoe, wat men in het Nederlands zal stellen en hoe men het zal doen. Met een veelzijdige deskundigheid op het gebied van de liturgische geschiedenis, op het terrein van de liturgische taal en de te gebruiken landstaal zal moeteu worden afgewogen hoe het nieuwe ri tueel een uiteindelpke vorm zal vinden, die geslachten lang de gelovigen kan stichten en kan leren bidden. Het is be zwaarlijk om iedere generatie opnieuw een herziening van de liturgie te be werkstelligen. Het behoeft dan ook geen verbazing dat de herziening van het ritueel tijd vraagt, wanneer het be zonnen en verantwoord wil geschieden. Thans is men zo ver gevorderd dat het rit.uee 1 van de huwelijksplechtigheid gereed is en dat het ter goedkeuring aan de H. Riten-congregatie te Rome kan worden aangeboden. Het Hoogwaardig Episcopaat heeft op verzoek van de Nederlandse afdeling van de Stichting Pius XII bepaald, dat op de eerste Zondag van de Vasten, 27 Februari, in alle kerken van ons land een schaalcollecte voor de Stichting Pius XII, en dus voor het Internatio nale Katholieke Lekenapostolaat zal worden gehouden. Er zal slechts eenmaal op deze wijze een beroep op katholiek Nederland worden gedaan voor dit doel. kehjk geweest zpn om de garantieprijs te doen stijgen en de consequenties hiervan voor haar reke ning te nemen, maar, zo zei de mi nister, dan zouden er geen grenzen meer zijn. Het vorige jaar werd reeds op het artikel melk een subsidie ver leend van 80 millioen gulden en we staan thans voor de noodzaak, door de toeslag op de zandgrondbedrpven deze subsidie te verhogen tot 105 millioen gulden. Een te ver doorgevoerd garantiebe- leid zou de stimulans tot opvoering van de productie kunnen aantasten en aldus leiden tot irrationele bedrijfsvoering. De overheid doet op agrarisch gebied zeer veel, meer dan ooit tevoren. Maar er zijn nu eenmaal bepaalde gebieden die bij de algemene ontwikkeling ten ach ter gebleven zpn. De regering trekt zich in deze gevallen niet terug, maar ziet zich gesteld voor onopgeloste pro blemen. In principe is zp echter altijd tot beïnvloeding van de markt bereid. Zij blijft streven naar een garantie voor het sociaal en economisch verantwoord bedrpf. Hier bestaat, aldus de minister, geen tegenstelling met de andere pro ductiesectoren. Ook industrie en handel hebben hun beschermende maatregelen. De grote vraag voor de landbouw is hoe men het prpsbeleid moet realiseren. Een constant beleid sluit immers wis selende uitvoeringsmaatregelen niet uit. Een al te starre vastlegging in wetten zou tot moeilpkheden leiden. Men moet steeds voor ogen houden dat men de behoeftevoorziening zo goed mogelpk dient, dat men de productie zoveel mo gelpk doet geschieden waar dit op de meest efficiënte wpze mogelpk is, dat men de vrpheid zo weinig mogelpk moet beknotten en dat men geen gro tere bescherming mag bieden dan strikt noodzakelpk is. Over de systemen die men hierbij kan volgen zei de minister dat men kan kiezen tussen twee uitgangspun ten of een combinatie van deze twee, namelpk het opvoeren van het prps- niveau boven de wereldmarktprijs of het verstrekken van toeslagen waar dit nodig is. Het eerste systeem houdt een gevaar in voor de exportmogelijkheden van de verwerkende industrieën. Bo vendien kan men de afstand tussen deze prpzen niet te groot laten worden, daar men anders in de termen voor dumping valt, hetgeen moeilpkheden met de GATT zou veroorzaken. Het systeem van toeslagen verdient daarom wel de voorkeur. Het gaat steeds meer die richting uit. Hoe hoog moet nu het beschermingsniveau liggen? Volgens de minister moeten een doelmatige arbeid en alle overige kosten vergoed worden in de garantieprps. Te Oslo is Dinsdagmiddag overleden pater Leo van Eekcren O.F.M., rector van het Sint Halvardsklooster te Syl ling. De laatste jaren moest pater Van Eekeren zich zeer in acht nemen van wege een suikerziekte; later kwam daarbij nog een hartaandoening. Onge veer een week geleden is hij overge bracht naar de Noorse hoofdstad, waar hij Dinsdagmiddag in het O. L. Vrouwe hospitaal vrij plotseling is overleden. Pater van Eekeren is op 13 Augus tus 1899 geboren te Maasbommel. Op 22 Maart 1925 priester gewijd, vertrok hij in November 1927 naar de missie van Noorwegen. De laatste vijftien ja ren was hij rector van het Sint Hal vardsklooster te Sylling, waar het noviciaat is gevestigd van de zusters van Sint Franciscus Xaverius uit Bus- sum. Zijn vrpe tijd wijdde pater Van Eeke ren aan studie en journalistieke arbeid. Geregeld schreef hij korte artikelen over godsdienstige onderwerpen in dag bladen en tpdschriften. De begrafenis geschiedt op 31 Januari te Oslo. Advertentie Een gemaskerde man, die niet omvang rijk moet zijn en over acrobatische kwali teiten moet beschikken, is vannacht bin nengedrongen in een hotel aan het Utrecht se Stationsplein. De nachtportier die op geschrikt was door gestommel in de keuken zag daar plotseling de gemaskerde voor zich staan. Hij riep ijlings de hulp in van enkele logeergasten, doch toen dezen be neden kwamen was de vogel gevlogen. De indringer had een deur weten te force ren en was gevlucht. De man had zich tot de keuken toegang verschaft door een luchtkoker van 45 cm. doorsnede. Advertentie een zindelijk roofdier Dat is een was beer. Nu heeft een wasbeer in de werkelijk heid niets met de was te maken. Maar U wel. En wat ziet U om U heen, als U op wasdag rondkijkt? Overal, overal ziet U nu Castella Parels gebruiken, nu de nieuwe prijs (slechts 42 ct per pak) dit modernste aller wasmiddelen letterlijk onder ieders bereik brengt! Wassen met Castella Parels verschilt hemelsbreed van wassen met gewone was middelen. Millioenen kleine pareltjes, stuk voor stuk geladen met onbeperkte waskracht, geven bij aanraking met het waswater direct een snelreinigend sop. Vlekken vluchten voor uw ogen uit het goed. Eenmaal spoelen is genoeg. Profiteer toch ook van deze enorme stap vooruit, van het beste wasmiddel, dat in Nederland te koop is! Haal nog vandaag Castella Parels in huis! Het Nationaalcomité viering bevrij dingsdag 5 Mei 1955 zal, met geldelijke steun van het Prins Bernhard Fonds, aan alle Nederlandse gemeentebesturen vier werkbladen over versieringskunst toezenden. Deze werkbladen, uitgaven van de Vereniging voor Handenarbeid in samen werking met de Werkgemeenschap voor vernieuwing in handenarbeid, worden getekend en geschreven door mej. Hii Bottema en bevatten een groot aantal voorbeelden en suggesties voor straat- en ge vel versiering. Veel aandacht is be steed aan werkstukken, die door school kinderen, leden der jeugdorganisaties en ook door zieken en invaliden met zeer goedkoop materiaal kunnen worden uit gevoerd, opdat in elke gemeente zo veel mogelijk plaatselijke krachten in de voorbereidingen tot het feest worden betrokken. Een aantal Fireflies van de Marine- Luchtvaartdienst zal binnenkort naar Nieuw-Guinea vertrekken en ingescha keld worden in de verdediging tegen infiltratiepogingen, zo is van de zijde van de Kon. Marine medegedeeld. De Fireflies zijn, zoals bekend, van oorsprong vliegtuigen, die bestemd zijn om te opereren van vliegkampschepen. De Karei Doorman zal echter niet naar Nieuw-Guinea gaan, zodat de Fireflies aangewezen zullen zijn op de vliegvel den Hollandia, Biak en eventueel So- rong. De vliegtuigen zullen naar de Oost vertrekken als overbrugging voor de tijd dat de Martin Mariner-vliegboten, die de Kon. Marine in Amerika heeft besteld, naar dit gebiedsdeel zullen kun nen worden gezonden. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Reis Vereniging heeft besloten zijn standpunt inzake het afbetalingssysteem voor vacantiereizen eerst na een uitge breid onderzoek definitief te bepalen. Het heeft daarom aan het NIPO opge dragen bij het Nederlandse publiek een onderzoek hiernaar in te stellen. Ook zal het hoofdbestuur de mening inwinnen van vooraanstaande personen uit het maatschappelijk leven. Te Oerle is de 8-jarige J. Mennen on der de aanhangwagen van een tractor geraakt en op slag gedood. De jongen probeerde met enkele andere knapen op de aanhangwagen te klimmen. Hij viel daarbij met het hoofd voor het achter wiel. De bestuurder van de tractor be merkte niets van het ongeluk en reed door. Advertentie wdd rd Q gek. d. Min.v.Jult dd. 30-10-'54. 2-Aid. A l.O. 540/108 (Van onze correspondent) In de reeks voordrachten over mid denstandseconomie sprak gistermiddag in de aula van de Kath. Econ. Hoge school in Tilburg mr. dr. A. F. H. C. Schrijvers, directeur van de N.V. bouw- kas „Rohyp" te Amsterdam, over sane ringsvraagstukken welke zich in het midden- en kleinbedrijf kunnen voor doen met name over het vestigingsbe leid, de kartelpolitiek en de prysvor- ming. Mr. dr. Schrijvers concludeerde dat het vestigingsbeleid en de kartelpolitiek en de daarmee samenhangende prijs vorming geen onderdeel meer zijn van de sanering van het midden- en klein bedrijf. Spreker kwam tot deze con clusie op grond van de overweging, dat de regeling van de vestiging van bedrijven beschouwd moet worden als een middel ter bevordering van een ge zonde ontwikkeling en uitbouw van de diverse branches in hun onderlinge verhouding, alsmede tot het scheppen van voorwaarden, die zoveel mogelijk garantie geven voor de totstandkoming van verantwoorde vestiging van be drijven in de verschillende bedrijfstak ken. Het vestigingsbeleid kan niet passief zijn. In verband met de technische ont wikkeling en de evolutie van de con sumptiegewoonten en de behoeften van de uiteindelijke consument zfin steeds verschuivingen noodzakelijk. De evolutie dient nauwgezet te worden ge volgd en een juist vestigingsbeleid moet hieraan leiding weten te geven, wil men althans het bevriezen van ge groeide verhoudingen en situaties voorkomen. Dit stelt ongetwijfeld zwa re eisen aan het georganiseerde be drijfsleven en de overheid. De overheid met name heeft tot taak om nauwgezet de structurele en conjuncturele ontwikkeling der diverse bedrijfstakken te volgen en zonodig maatregelen te treffen, o.a. door intrekking van het vestigings- besluit, resp. door wijziging van de branche-omschrijving om ruimte te laten aan de zich manifesterende tendenzen opdat zo veel mogelijk op timale branche-structuren worden gerealiseerd. Sprekend over de kartelpolitiek wees mr. dr. Schrijvers op het feit dat het offensieve karakter van de kartels in de jaren na 1930 gericht tegen desas treuze concurrentie van „outsiders" nu heeft plaats gemaakt voor een meer defensief en praeventief karakter van de kartels. Men tracht eens en voor altijd maatregelen te stellen, ter voor koming van ruïneuze concurrentie, en voorwaarden te scheppen, die 'n juiste concurrentie en dus een verantwoorde prijsvorming bevorderen. Degenen, die met de leiding van de kartellering be last zijn, moeten elke regeling toetsen aan het bedrijfsbelang en het algemeen belang. Bovendien mogen de voorge stane regelingen een juiste conjunctu rele en structurele ontwikkeling van de branche niet belemmeren. Daar waar geen verantwoorde concurrentie mogelijk is, gezien de aard en de struc tuur van grote delen van het midden- en kleinbedrijf, heeft de overheid tot taak de kartellering te bevorderen; al dus besloot mr. dr. Schrijvers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3