1955 is het feestjaar voor het Haarlemse district Boeiende vertolking van César Franck's Symphonie Uit Kennemerland Katholieke Vrouwenbeweging viert 35-jarig bestaan wolf en de havik Boer en tuinder moeten op hun eigen benen kunnen staan „De Spaarnestad" Smaak van de consument beslissend Regering moet toezeggingen aan landbouw gestand doen WHITE CHRISTMAS Toelichting van prof. Thurlings Geen dirigisme van de overheid Visserijgolf Eis tegen K.R.O. afgewezen KRUISWOORDRAADSEL Minister Mans holt hoort ernstige critiek op melkbeleid AKKERTJES 25 JAAR KATHOLIEK VERKENNEN REMBBANDT Noordhollands Philharmonisch Orkest U HEEFT ER GEEN OMKIJKEN NAAR... Op den duur naar één broodsoort? VOORZITTER K.N.B.T.B. EIST: WOENSDAG 26 JANUARI 1955 PAGINA 5 Tentoonstelling Naar de Passiespelen K.R.O.-REVUE „DAAR ZIJN WE WEER" ZANDVOORT Jaarvergadering Oranjevereniging Herman Heyermansweg aanbesteed Tennisvereniging Bastione CASTR1CUM VELSEN AANRIJDING BEVERWIJK Sociaal-economisch beleidsprogramma KNBTB Bankwerker ernstig gewond Met pensioen Profiel H. Schuytstraat 50 JAAR GETROUWD VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Fr. Varkenmarkt <4IC IS FAILLISSEMENTEN Brand in de Zijlstraat Een bonzend hoofd van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee ...die helpen direct! J Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Arts schreef recepten voor zichzelf uit Ernstig morphinist 20.000 boete voor belastingontduiking De melkprijsverhoging Ministers confereren met Stichting van de Arbeid Ook de loon- en prijs politiek ter sprake Het was 'in 1930, dat een zestal jongens met een aalmoezenier en een hop man de stoute schoenen aantrokken en in katholiek verband het Spel van Verkennen gingen spelen. De eerste katholieke verkennerstroep in Haarlem was opgericht en de parochie van St. Jan in de Amsterdamstraathad de primeur. Van stoute schoenen gesproken: er was inderdaad wel moed voor nodig. Het was ongehoord, dat grote mensen met blote knieën gingen lopen en zo ook nog in de kerk kwamen. Maar het Spel van Verkennen bevatte zoveel moois, waarvan ook onze katholieke jeugd met succes zou kunnen profiteren, dat de moeilijkheden werden overwonnen en het Katholiek Verkennen een begin maakte. Rozenburg 19, Heemstede, waarna zü er meer van zullen horen. Sindsdien heeft het Verkennen onze katholieke jeugd gepakt en vele jonge mannen werden begeesterd om een taak als leider in deze jeugdbeweging te gaan vervullen. Langzamerhand breidde het getal verkennerstroepen zich uit zodat alle parochies van Haarlem en omgeving groepen ontston den. Thans is het 25 jaar geleden, dat de eerste stap werd gezet en met volle overtuiging kan worden gezegd, dat in die jaren vele katholieke jongens als welp, verkenner of voortrekker het Verkennersspel met succes hebben ge speeld en hierdoor voor hun verdere leven een uitstekende vorming hebben genoten. De vele oud-verkenners en oud-leiders denken met vreugde terug aan hun verkennerstijd en zij zouden deze niet graag hebben gemist. Nog altijd is het verkennen spring levend en ook nu zijn er honderden, die het verkennersuniform dragen en het Spel van Verkennen met enthou siasme spelen. Er is dan ook zeker alle reden voor om dit 25-jarig jubileum te vieren, niet alleen om nog eens terug te zien op de verstreken jaren, maar vooral om te laten zien wat bereikt kan wor den en wat het Spel van Verkennen nog kan betekenen voor de tegenwoordige en toekomstige katholieke jeugd. Het door de Haarlemse districtslei ding samengestelde feestprogramma betrekt niet alleen de jongens in de jubileumviering maar wil ook naar bui ten tonen wat het Katholieke Verken nen de jeugd kan bieden als hulpmid del voor de ouders bij de vorming van hun zoons. Op het feest van Sint Joris, 23 April wordt het jubileumjaar offi ciéél geopend tijdens de vlaggenparade op de Grote Markt. De feestviering bereikt op 28 Augus tus een hoogtepunt met een plechtige H. Mis van dankbaarheid en een groot kampvuur voor alle jongens met hun ouders en belangstellenden. Met mu ziek, slaande trom en vliegende vaan dels zullen de welpen, verkenners en voortrekkers naar dit grootse kamp vuur trekken. In de loop van het jaar wordt voorts een moderne, frisse en boeiende ten toonstelling gehouden. De voortrekkers maken zich gereed om een grote .voor trekkersdag" te houden, terwijl op net programma staan vermeld een zwem wedstrijd, een fiets-rallye en een wan- deinafi'gen kring zijn de groepen reeds bezie me? een „Priesteractie" waarbij gesproken wordt over het Priesterschap en eelden worden verdiend om de op leiding van priesterstudenten mogelijk te maken. Ook de oud-leidsters en leiders wor den in het feest betrokken, want het zal voor hen een genoegen zijn nog eens contact met ,,hun" verkenners beweging te hebben. Zij worden ver zocht zich zo spoedig te melden bij de distr. comm. B. Nooy, Laan van In het kader voor het jubileum 25 jaar Kath. Verkennen wordt op Zondag 5 Juni een tocht naar Tegelen georganiseerd ter bijwoning van de Passiespelen. Hieraan kunnen deelne men, leidsters en leiders van gidsen en verkenners, pioniersters en voor trekkers. Het wordt een prachtige tocht met besproken plaatsen bjj de Passie spelen, bezoek aan Kasteel Well, diner enz. tegen de prijs van 13.50 alles inbegrepen. Deze tocht wordt georganiseerd door de dr. Paul Juliën-Stam. Opgaven vóór 1 Februari a.s. aan het adres van Wickevoort Crommelinstraat 11, Haar lem, waar ook alle gewenste inlichtin gen kunnen worden verkregen. De KRO-revue „Daar zijn we weer" wordt in Haarlem 1 Februari in het Concertgebouw opgevoerd. Aan de re vue werken mee Berry Kievits, Ge rard Walden, Harry Boda, het KRO- theaterorkest o.l.v. Johnny Ombach, Christine Spierenburg, Henk Dorel, het Hongaarse danspaar Frances Capy, Harry Woodson en Fred Johnson. De Oranjevereniging „Zandvoort" houdt -haar jaarvergadering op Donder dag 27 Januari des avonds 8 uur in „Zomerlust". De agenda vermeldt het jaarverslag van de secretaris en van de penningmeester en bestuursverkiezing. Het gehele bestuur treedt af, doch ter vergadering zal worden bekend gemaakt, welke der bestuursleden zich herkies baar stellen. De gemeente Zandvoort heeft aanbe steed de aanleg van de Herman Heyer mansweg (de weg, die van de Zand- voortselaan langs het „Huis in de dui nen" loopt). Ingeschreven werd door Van Vemde te Beest voor f15.600, door de firma A. M. Schelvis te Zandvoort voor f 15.745 en door Gebr. Bruisschaart te IJmuiden voor f 17.200. Het werk was begroot op f16.900. De gunning is aan gehouden. De uitgestelde feestavond voor de le den van de R. K. Tennisvereniging „Bastione" zal gehouden worden op Za terdag 5 Februari. Advertentie verwacht Vrijdag: Irving Berlin's met BING CROSBY - DANNY KAYE ROSEMARY CLOONEY - VERA ELLEN in Vista Vision-Technicolor Vóór de pauze hoorde men op het concert van het Philharmonisch Orkest het brillante en virtuoze Vioolconcert van Tschaikowsky, voorgedragen door de Amerikaanse violist Ruggiero Ricci, na de pauze de meer bezonken en diep zinnige Symphonie van César Franck. Twee werken, zeer verschillend van karakter en inhoud, alhoewel in de zelfde eeuw gecomponeerd en met als grondslag de oude klassieke vorm. Met genoemde nadere qualificatie van beide werken bedoelen wij nog niet, dat het vioolconcert louter uiterlijkheid is en de symphonie elke uiterlijke glans mist. Niet alle werken van Tschaikowsky zijn geheel of gedeel telijk pessimistisch, melancholisch en pathetisch van aard. Juist de solo concerten van deze componist bevat ten, veelal meer dan zijn sympho- nieën, mooie, licht aansprekende lyri sche fragmenten. Wat Franck's Symphonie aangaat, hoe transparant het klankvolume tot in De afd. Castricum van de Ned. Kath. Vrouwenbewegng behoort wel tot die verenigingen in onze gemeente welke weinig te kampen hebben met gebrek aan belangstelling, want was zij voor de oorlog als Katholieke Vrouwenbond al een der grootste verenigingen in btize gemeente, na de oorlog is zij als afdeling van de Kath. Vrouwenbewe ging nog gestadig in ledental gestegen. En niet alleen een ledental op papier, daarvan getuigden de vele druk bezoch te avonden welke georganiseerd wer den, het vele goede werk wat de onderafdelingen als naaikrans en we- duwenfonds verrichtten, terwijl ook buiten de vereniging dikwijls spontaan medewerking werd verleend aan even tuele hulpacties en dergelijke bijv. als de Februari-ramp in 1953. Met een zekere trots kan deze afde ling dan ook haar 35-jarig bestaan vie ren, wat Zondag op kerkelijke wijze plaats vond en Dinsdagavond met een feestavond in hotel Borst te Bakkum. Het heeft hierbij niet aan belangstel ling ontbroken Er komen bloemstuk ken binntn van de R.K. Middenstands- vereniging, de KAB, en de Ned. Huis vrouwenver., alle te Castricum, de afd. van de NKVB te Limmen - n te Alkmaar. De huidige presidente, mevrouw Ver- hoef-Defourny, die deze avond opende en daarbij welkom heette burgemeester C. F. Smeets en bestuurders van de .nf delingen Limmen—Heiloo— Alkmaar en Egmond en van de afd. Op de Parkweg te Velsen is een per sonen-auto in aanrijding gekomen met een vrachtauto. De laatste, een wagen van het bedrijf Openbare Werken te Velsen, kwam uit de uitrit bij het pomp station. De bestuurder verklaarde niet gezien te hebben, dat uit de richting IJmuiden een auto naderde. De chauf feur van laatstgenoemde wagen, de hoofduitvoerder W. H. Z. uit Dordrecht, zag door de bosjes langs de wegde vrachtauto te laat. De voorzijde van de personen-auto werd ingedrukt en de be stuurder kwam enigszins klem te zit ten. Met een gebroken knieschijf, in wendige kneuzingen en hoofdwonden is hij per ziekenauto, die uit Haarlem ee- requireerd moest worden omdat Vel- sen's ambulancewagen uitstedig was, naar het Antonius-ziekenhuis te IJmui- den-Oost overgebracht. Castricuum van de Ned.. Ver. vor Huis vrouwen kon uiteraard over de tijd tussen de oprichting in 1920 en tot en met de oorlog '40—'45 weinig vertellen, daar door oorlogsomstandigheden veel verloren is gegaan. Wel kon ze zich echter herinneren, dat mevrouw Lom- men-Maury de echtgenote van wijlen burgemeester Lommen een der oprich ters was geweest en ook dat mevrouw van Buren-Spaans vele jaren een ac tief secretaresse was. Hulde bracht ze daarna aan mevr. Brakenhoff - v.d. Pavoord de eerste presidente na de oorlog die ontzettend veel voor de vereninging heeft gedaan alsook aan de eerste geestelijk ..dvi- seur, de weleerw. heer kapelaan Sau- lena en aan alle dames, die op welke wijze dan ook actief waren. Een uitzondering maakte ze hierbij voor mevrouw Heinsbergen, die vanaf de oprichting lid en vele jaren bestuurs lid is geweest, waar zij haar met enige hartelijke woorden voor dankte en haar namens de afdeling ook een cadeautje overhandigd. Namens de leden van de afdeling dankte mevrouw Heinsbergen het bestuur en overhandig de de presidente een fraaie vergade ringshamer. De geestelijk adviseur, kapelaan Heemskerk wees er daarna in een feestelijk gestemde toespraak op welk een waardevol bezit een dergelijke bloeiende vereniging in onze gemeente is. Veel genoegen beleefde de feestvie rende dames daarna aan het optreden van het Zaandams toneelgezelschap, dat een voortreffelijke opvoering gaf van het toneelspel „Familieproblemen". Het zou geen echte feestavond geweest zpn als de koffie met gebak ontbroken had. --IVK ,1, s- ♦5£»V?!" ■nw 5. Nadat de boot stevig is vastgelegd en de gewonde scheepsbouwer voorzichtig van boord gedragen, wijst Eric een drietal mannen aan, om het scheepje te bewaken, waarna hij met de troep op weg gaat naar zijn burcht. De zon brandt, de weg is stoffig en daar de oude scheepsbouwer op een draagbaar vervoerd moet worden, komen ze slechts langzaam vooruit. Hoewel Eric weet, dat deze landstreek schaars bevolkt is, doet de omgeving hem nu bepaald verlaten aan. De heirbaan is overwoekerd met onkruid, een bewijs, dat er in lang geen gebruik van gemaakt is; de akkers zien er verwaarloosd uit en vele landerijen liggen braak. Bovendien en dit vindt Eric wel het meest onrustbarende wemelt het van roofwild, dat zich gemeenlijk toch niet zo dicht bij bewoonde streken ophoudt. De enkele boe- renhofsteden, welke zij passeren, liggen verlaten; de gebouwen zijn ver vallen en hier en daar zelfs grondig vernield; al met al voelt Eric de Noor man zich hoe langer hoe meer onbehaaglijker worden en de vrees in hem wakker, dat er iets ernstigs gebeurd moet zijn. Zoveel mogelijk voert hij het tempo van de mars op en de heirbaan wordt vaarwel gezegd, om een veel kortere weg door de heuvelen te volgen. Het is echter niet alleen om de weg te bekorten, dat de Noorman deze route neemt. Hij weet, dat zich op een der hoogste punten van het pad een plek bevindt, vanwaar men een schitterend uitzicht over de bossen rond de burcht heeft; daar kan men ook de torens van Wogram's burcht boven de boomtoppen zien uitsteken. Eric en Erwin kunnen hun ongeduld nauwelijks bedwingen en als om zich zelf gerust te stellen, loopt de Noorman de anderen snel vooruit. Maar dan staat hij als aan de grond genageld en Erwin slaakt een verschrikte kreet. Aan het landschap is ogenschijnlijk niets veranderd; alleen.... de torens van zijn burcht zijn verdwenen het forte-spel is gehouden en fijne klanktimbres worden verkregen, hoe weloverwogen en logisch de keuze en het cyclisch verband van de thema's ook mogen zijn, de indruk is daarom nog niet voortdurend uiterst ingetogen en stemmingsvol. Waar echter Franck in zijn muziek hoogtepunten bereikt, blijft het innerlijk karakter sterk spreken. Er is aldaar geen sprake van enig effectbejag, eerder van een majes tueuze, indrukwekkende klankont plooiing, waaraan de componist be hoefte heeft om zich geheel vrij uit te leven. De uitvoering van het Vioolconcert viel tegen. Ricci is technisch zeer knap, zijn toonvorming bevredigde daarente gen niet. In het passagespel deed de klank vlak en enigermate koud aan en het lyrisch element kwam niet bijzon der tot zijn recht. Niet dat wij daar een overgevoelige toon verlangen, maar toch minstens een mooi gevormde, fijne klank. Dit hadden wij zeker in het Andante verwacht. Daar bleef het ech ter bij een zeer gereserveerde, bijna ietwat vage verklanking van de toch zo aantrekkelijke melodiek. Door het mooie, klankrijke orkestspel de be geleiding in het Andante en zelfs bij het passage-solospel in de hoekdelen viel bijzonder op en vergoedde veel werd toch nog een betrekkelijk goed geheel verkregen. Een over de gehele linie beslist klankschone, intens muzikale, technisch en vooral qua ensemble-spel eerbied afdwingende uitvoering verkreeg de Symphonie. Men moge de tutti-klank van het koper iets te overheersend vinden tegenover die van het hout en strijk, alsmede tegenover de zaal, die klank is zo glansrijk, dat men er toch maar genoegen mede neemt. Bij het meer afzonderlijk optreden van de houtblazers en strijkers kon men beter van het zeer fraaie spel dezer groepen genieten. Boven alles blonk eigenlijk nog uit het muzikale element van het spel. On danks de van elkander gescheiden de len bereikte dirigent Verhey toch een hechte eenheid. Hij wist de spanning tot het einde te behouden. Het audito rium werd geboeid, na elk deel bleef het ademloos stil! Dirigent en orkest hebben als het ware opnieuw een warm pleidooi ge houden voor Franck's onvolprezen, ech ter nog te weinig gekende en begre pen Symphonie. Het succes voor de solist was groot, de aanwezigen betoonden zich uiterst voldaan over het orkestspell O. K. Het sociaal-economische beleidspro gramma van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond is samenge steld door een commissie in en bui ten de organisatie onder voorzitter schap van prof. dr. Th. L. M. Thurlings uit Wageningtn die er Dinsdagmiddag tij dens de vergadering in Utrecht een toe lichting op gaf. Men heeft gestreefd naar een wetenschappelijk en practisch verantwoord programma, gebaseerd op een verleden jaar gereed gekomen con cept-plan, dat kan dienen als bijdrage aan de besprekingen, die momenteel ge voerd worden over de samenstelling van een breed katholiek sociaal programma, waarop het Episcopaat in zijn Mande ment 1954 sterk heeft aangedrongen. Het programma is niet gedetailleerd; diverse hoofdstukken zullen in de loop van het jaar nog nader uitgewerkt worden. Prof. Thurlings stelde enige domine rende vraagstukken aan de orde en bracht deze met het programma in ver band. Op de eerste plaats het vraagstuk van ondernemersschap en marktrisico in de Nederlandse landbouw, ten aanzien waarvan spr. pleitte voor een reële structuurverandering, bestaande uit over schakeling van arbeidskrachten uit de landbouw op andere bedrijfstakken en vervanging van het gangbare type land bouwbedrijf door meer arbeidsinten sieve bedrijfstypen, zoals b.v. de tuin bouw. Vervolgens behandelde prof. Thur lings het vraagstuk van de kostprijs- verschillen in verband met de garantie- politiek. Spr. ziet in een reële pachtprijsver laging geen middel om tot kostprijsver laging te komen. In beginsel laten zich drie andere wegen wijzen: opvoering van de productiviteit, o.m. door betere voorlichting en opheffing van ondoel matige ruilverkaveling, overgang naar andere vormen van landbouw, die zeer Advertentie Maandagavond was de bankwerker J. Broekhuyzen uit IJmuiden-Oost in de plakkenoven van de warmbandwalserij van Breedband bezig met het aanbren gen van een nieuwe rail. Door nog niet opgehelderde oorzaak is hij hierbij in een gat dat zich in de bodem van de oven bevond terecht gekomen en een hoofdwonde is hij naar het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk overgebracht en daar opgenomen De heer J. Slegt opperwachtmeester bij de Rijkspolitie alhier zal op 31 Ja nuari a.s. de dienst verlaten wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Hij zal op die dag op het bureau van de Rijkspolitie aan de Dorpsstraat afscheid van het corps ne men. Zoals bekend, bestaan er bij de be woners van de percelen aan de Oost zijde van de Henri Schuytstraat be zwaren tegen het tegenwoordig profiel van de straat. De voor de huizen lig gende eigen-stoepen worden door voet gangers als trottoir gebruikt omdat die oostzijde in de looprichting ligt. Dit is voor die bewoners in hoge mate onvrij. B. en W. hebben daarom door de stedebouwkundige een wijziging van het profiel doen ontwerpen. Over het ontwerp hebben B. en W. de commissie, die de bewoners verte genwoordigt, gehoord. De commissie kon zich er volkomen mede verenigen. B. en W. stellen nu voor het profiel van de straat overeenkomstig dat ont werp te doen wijzigen. Het echtpaar J. KorsmanAdmiraal zal Woensdag 9 Februari a.s. zijn gou den huwelijksfeest vieren. Een kit je van onze niet te over treffen WALES ANTHRACIET en de haard of kachel suddert rustig door. (Super kwal.) Afm. 20/30 11.15 p. H.L. (le kwal.) Afm. 20/30 10.65 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP Brandsloffenhanrïel (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 In een van de ochtendbladen is de suggestie gedaan, dat het volkswitte brood geleidelijk zal gaan verdwij nen. Men schrijft wel van „in de toekomst" verdwijnen, maar het blad meent, dat die toekomst bezig is zich reeds snel te voltrekken. De prijs voor het patent-wittebrood is bijna overal met één cent verlaagd en het verbruik van dit brood is tot zestig procent van het totale verbruik toe genomen, Wanneer nu de prijs voor het volksbrood nog wat meer alge meen omhoog komt, zou het voor de hand liggen, aldus het blad, dat er één broodsoort gaat komen. Men kan dan het minder gevraagde volksbrood zonder bezwaar afschaffen. Tot zover de redenering van het blad in kwes tie. Wij hebben deze suggestie eens ge toetst aan het oordeel van een be voegde zegsman uit de bakkerijwereld, die meende, dat het verhaal in ieder geval voorbarig is. De ontwikkeling van vraag en aanbod is nog niet zoda nig te overzien, dat men nu reeds kan bepalen wat het publiek zal willen eten, ook wanneer de prijzen der beide broodsoorten inderdaad naar elkaar toekomen. De vraag naar een bepaald soort brood wordt ook door andere factoren dan alleen de prijs beïnvloed. De smaak kan een rol spelen en te vens de overweging, dat het puur wit tebrood gebakken is van een meel, dat door zijn heldere kleur wei bekoort, maar dat door zijn hoog uitmalings- percentage ook niet onbeduidend aar voedingswaarde heeft verloren. In ieder geval zal de consument beslissen, aldus onze zegsman. Hij liet uitkomen, dat ook de bakkers wel gaarne naar een enkele brood soort terug willen, omdat dit hun pro ductiekosten omlaag zal brengen. Zij hoeven dan voortaan immers maar één deeg te maken. Tevens zijn de belangen van de meelfabrieken en de kleine molenaars hiermede ge moeid. De eerste kunnen het uitma len van bloem tot een zuiver witte kleur technisch beter aan dan de laatsten, die dus bij één enkele soort puur wittebrood aan debiet zouden verliezen. Zij zouden dan nog slechts tarwemeei kunnen malen, zoals ook voor de oorlog het geval was. Het ministerie van Landbouw deelde ons terzake nog het volgende mede: Het verbruik van wittebrood en volks wittebrood loopt streeksgewijze sterk uiteen. In een stad als Amsterdam wordt op negen wittebroden één volksbrood verkocht. Op het platteland is het vaak: één volksbrood tegen twee wittebro den. In ieder geval zullen de bakkers rekening moeten houden met de vraag. Als het publiek nu maar vasthoudt aan de bestaande gebruiken om het volks brood te blijven eten, dan blijft het wel in omloop, ook al is onlangs de verplichting afgeschaft, om het in voorraad te hebben. Van enig dirigisme van de overheid is in deze geen sprake. Hoogstens kan men constateren, dat de grotere vrijheid, die de overheid heeft gegeven, tot andere situaties en wijzi gingen in het verbruik kan leiden. arbeidsintensief zijn. en vermindering van het aantal ocdrijven, waardoor de bedrijfsomvang kan toenemen en het aantal arbeidsuren per hectare kan af nemen. Het programma wijst mantpulering van de kostprijscaiculaties impliciet van de hand: „Wijzigingen in het loonni veau dienen gelijktijdig en volledig doorberekend te worden in de vaste en garantieprijzen van landbouwproduc ten". Daarentegen is de teneur van het programma, aldus prof. Thurlings, dat men moet streven naar een goede econo mische structuur in land- en tuinbouw, opdat boer en tuinder op eigen benen kunnen staan. Het streven is er echter allerminst op gericht de Nederlandse landbouw op de duur nog slechts uit zeer grote bedrijven te doen bestaan. Integendeel is de K.N.B.T.B. ten zeerste overtuigd van de sociale betekenis van het gezinsbedrijf, zoals hij er eveneens van overtuigd is, dat een verscheiden heid van bedrijfsgrootten waarbij aan de kleinere een ruime plaats moet worden ingeruimd ook economisch bezien bestaansrecht heeft. Zes vaartuigen, waarvan vier loggers en twee kotters zorgden er Dinsdag voor, dat de visafslag van IJmuiden werd voorzien van een totaal aanvoer van 605 kisten verse vis, 110 stijve ka beljauwen en 7.500 kilo tong. Er waren 60 kisten, schelvis, 300 kisten schol, 45 kisten wijting, 15 kisten kabeljauw en gul en 40 kisten stokkebit. De aanvoer was tamelijk klein. Hoe wel de Dinsdagmarkt zelden goed voor zien is van vissoorten. Deze markt heeft bij de vissers geen goede naam: de prijzen zijn meestal laag. De prijzen vielen nu echter niet tegen. Tarbot deed 2,- tot 1,80, grote tong 2,28 tot 2,24, groot middel 2,08 tot 2,20, klein middel 2,30 tot 2,25, tong X 2,38 tot 2,20 en tong II 2,18 tot 2,12 per kilo. Braad werd ver kocht voor 26,- tot 24,-, wijting voor f 22.- tot f 17.- en grote schot voor 28,- tot 25,-, groot middel deed 27,- tot 25,-, klein middel 48,- tot 42,-, schol I 44,- tot 42,- en schol II 27,- tot 25,-. Grote regels kabeljauw de den 100,- en grote kisten 132,-. Voor de Woénsdagmarkt waren drie trawlers thuisstomend. De Postboy IJM 35 met 700 kisten verse vis en 100 stijve kabeljauwen, waarvan 225 kisten schelvis, 220 kisten kabeljauw en kool- vis, 60 kisten wijting, 15 kisten haring en 5 kisten makreel. De Haarlem IJM 9 met 800 kisten ver^e vis en 40 stijve kabeljauwen, waarvan 210 kisten schel vis, 110 kisten kabeljauw, koolvis en gul, 180 kisten zwarte koolvis, 150 kis ten wijting, 40 kisten diversen en 60 kisten haring. De Gelria IJM 21 met 610 kisten verse vis en 200 stijve ka beljauwen, waarvan 280 kisten schelvis, 190 kisten gul en koolvis, 20 kisten ha ring, 50 kisten wijting en 70 kisten di versen. De logger KW 76 is voorlopig uit de vaart genomen. Schipper Kees Plug en zijn mannen genieten van een gedwon gen vacantie, omdat de machine nodig moest worden nagezien. Om de Noord was de visserij goed. De sc.iepen meldden dagvangsten van 150 tot 160 manden hoops. Gisteravond was het echter weer eens stormweer. De Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 25 Januari 1955 failliet ver klaard: H. van der Wel, kantoorbediende te Heemskerk. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. A. M. M. Leesberg te Beverwijk. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam van 11 Januari 1955 is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem van 21 December 1954, waar bij A. de Jongh, acquisiteur te Haarlem, in staat van faillissement is verklaard met benoeming van mr. G. H. Veenho- ven te Haarlem tot curator. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 22 Januari 1955 geëindigd het faillissement van A. Reehorst, grossier in groenten en fruit te Beverwijk. Rechter-commissa ris mr. N. Smits. Curator mr. J. O. Ba ron te Beverwijk. Maandagavond omstreeks half 7 brak er een kleine binnenbrand uit in een kantoor in de Zijlstraat. Een plaat hard board, welke bij de haard stond, had vlam gevat. Met een paar emmers wa ter wist de bewoner de brand te blus sen. De brandweer, die inmiddels was gewaarschuwd, behoefde slechts met een kleine straal bij te springen. -De oor zaak van de brand moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat men in het kantoor de oliekraan heeft openge draaid, waardoor het board door over verhitting in brand vloog. Enkele meu belen en de betimmering zijn verbrand De schade bedraagt ongeveer f 30U. De brandweer ontdekte bij nadere in spectie een fout in de schoorsteencon structie. Advertentie In het korte geding van de Blari- cumse tekstschrijver Karseboom tegen de K. R. O. over een door hem voor gestelde reeks uitzendingen „Adres Onbekend", die wel geadopteerd, maar niet tot tevredenheid gehonoreerd zou zijn, heeft de president van de Am sterdamse rechtbank ook de vordering wegens onrechtmatige daad (gebruik maken van het voorstel in strijd met een overeenkomst) afgewezen. De president overwoog daarbij, dat uit getuigenverklaringen voldoende was gebleken, dat de getroffen rege- ling in overeenstemming was met de afspraak. Zoals bekend, heeft de pre sident al eerder het verzoek van eiser, om tot stopzetting van de uitzendin gen, afgewezen, daar hij meende, dat er geen inbreuk op het in dit geval door hem erkende auteursrecht was ge pleegd. De raadsman van de heer Karseboom, mr. P J. Willems, heeft medegedeeld van deze uitspraak in hoger beroep te zullen gaan. Horizontaal: 2 spil; 4. muziekterm; 7. pl. in Limburg; 9. kon. hoofdbedek king; 12 telwoord; 16. ontkenning; 17. berg op Kreta; 18. cijferen; 24. koningin (Fr.); 26. pl. in Friesland; 29. de lezer heil; 30. gewicht. Verticaal: 1. als volgt; 2. meisjesnaam; 3 wintervoertuig; 4. groente; 5. rivier in Italië: 6. voorzetsel; 8. stofmaat; 10. herkauwer; 11 de oudere; 12. verwij derd; 13. boom; 14. inhoudsmaat; 15. drank; 19. bijwoord van tijd; 20. vogel product; 21. vogel; 22. lidwoord; 23. lid woord (Fr.); 24. zangnoot; 25. pers. vnw. (Fr.); 27. landbouwwerktuig; 28. vogel. Horizontaal: 2. prettig; 8. Thea; 9 16. eenling; 10 12 15. spaar zaam; 13. N.L.S.; 14. nar; 18. gr. m.; 20 21 22. vreselijke; 23. mot; 24. Ike; 26 28. seiner; 29 31. sintel; 33. imme; 35 34 vert. bijbels; 36. erf stuk. Verticaal: 1. standvastig; 2 23. pes simisme; 3 5. rapier; 4 27. hor. trens; 6 25. gezamenlijk; 7. plom- beersel; 11. angsten; 12. arglist; 17. neo; 19. rijk; 30. Ier; 32. E.B.U. „Om meer dan één reden is de beslis sing omtrent de nieuwe melkprijs voor de georganiseerde landbouw een grote teleurstelling geweest. Geheel tegen de verwachtingen in werd zonder nader overleg het door de Stichting van de Landbouw ingediende voorstel niet overgenomen. De regering is gekomen met een geheel ande. systeem, waar tegen van de zijde van de georgani seerde landbouw terecht grote bezwaren bestaan, die zowel tegen het systeem ingaan als tegen de hoogte van de ga rantieprijs, welke vooral voor de vee houders in de zandstreken onbillijk genoemd moet worden". Deze critiek werd Dinsdagmiddag in aanwezigheid van minister Mansholt geuit door de heer C. G. A. Mertens, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinderbond, op een te Utrecht ge houden buitengewone ulgemene verga dering, belegd om het onlangs gereed gekomen sociaal-economische beleids programma van de K. N B. T. B. te bespreken. Door deze beslissing en haar gevol gen is het vertrouwen van de georga niseerde landbouw in de regering vrij ernstig geschokt, aldus de heer Mer- De Alkmaarse rechtbank heeft de 40- jarige S, C. de M. te Purmerend we gens het uitschrijven en aanbieden van valse recepten veroordeeld tot een boe te van f 300 onvoorwaardelijk of 30 dagen hechtenis en f 700 voorwaarde lijk of 70 dagen. De proeftijd, gedu rende welke de arts zich onder toezicht zal dienen te stellen van de Dr. F. A. Meyersvereniging te Utrecht, werd be paald op drie jaar. De heer De M. schreef ten name van zijn patiënten recepten uit voor ampullen morphine en wel zo veelvuldig, dat de apotheker, die deze recepten bereidde, achterdocht kreeg en de zaak aanhangig maakte. Gebleken is, dat de arts de verdovende middelen zelf gebruikte en als een ernstig morphinist beschouwd diende te worden. De Roermondse rechtbank heeft de 71- jarige G. H. S. ter zake van onjuiste aangiften van vermogensbelasting, niet- inlevering van effecten bij de effecten registratie van de raad voor rechtsher stel en het naar België overbrengen en overdragen van een hoeveelheid dezer binnenlandse effecten veroordeeld tot een boete van 20.000,of 6 maanden hechtenis. De officier van justitie had een boete van 20.000 of 6 maanden hechtenis en een gevangenisstraf van 6 maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. tens. „Het lijkt wel of de regering de consequenties niet aandurft, die toch eigenlijk het gevolg zijn van het tot nu toe gevoerde landbouwbeleid, waarbij een redelijk bestaan werd gegaran deerd aan de werkers op de goedgelei- de, sociaal-economisch verantwoorde bedrijven. In de loop der jaren is in dit kader door de regering in nauw overleg met de georganiseerde land bouw een beleid gevoerd, dat daarop was afgestemd. Nu er echter gerede kans bestaat, dat de verhoging van de melkprijs geld zal kosten aan de regering, toont deze zich plotseling niet daar toe bereid in de mate, waarin dit redelijkerwijs door de landbouw verwacht mocht worden" Jarenlang heeft de consument niet gemerkt, dat de melk duurder was dan wat hij er voor betaalde De re gering heeft in het verleden de consu- ,.ient gesteund door vrij hoge subsi dies. Nu de verhogingen niet meer door subsidies worden opgevangen, valt het scherm weg en ziet de consu ment plotseling de werkelijkheid. We mogen verwachten, dat de consument bereid zal zijn de kosten en een rede lijke ondernemingswinst te betalen. De landbouw moet de kostprijs zo laag mogelijk houden en de kwaliteit zo hoog mogelijk opvoeren. Van de regering moeten wij eisen, om de vroeger gedane toezeggingen in voor de landbouw moeilijke tijden gestand te doen. Dinsdagochtend hebben de ministers Zijlstra en Mansholt en staatssecretaris Van Rhijn enerzijds en de Stichting van de Arbeid anderzijds een langdurige be spreking gevoerd naar aanleiding van de melkprijsverhoging. Tal van economische en sociale ge zichtspunten werden daarbij besproken. Het overleg zal binnenkort worden voortgezet. Onze Haagse redacteur verneemt nader, dat men bij het overleg van hedenmorgen vrij spoedig van de melkprijskwestie is afgestapt en meer in het algemeen van gedachten heeft gewisseld over loon- en prijs vraagstukken. Concrete punten zijn nierbij niei di rect aan de orde gekomen; het ging veeleer om een algemene gedachten- wisseling over hetgeen de regering denkt te doen ter handhaving van de stabiliteit in het economisch leven. Het voortzetten van het overleg duidt er op, dat de regering en de vertegenwoordigers van hei georga niseerde bedrijfsleven over en weer er prijs op te stellen elkanders mer g te blijven peilen over de te voeren pn sociale nn1'"-*-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5