.ampioen schap pa tennis te Utrecht amma van ruiter wedstrij den Chefarine 4- zweer van Don KNZB wil het Ui JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI s Werelds meest uurwerk Grote zege van Jong Leven 'iscaa verplicht stellen Griep? Chefarine „4" doei wonderen! Verkouden kinderen? N.O.C.-dubbelt je WOENSDAG 26 JANUARI 1955 PAGINA 7 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET een Zwitsal preparaat Van 1624 April a.s. 55 landen nemen er aan deel BONDSELFTALLEN OEFENEN Dillen en Van Roessel naar Enschede? Geertje Wielema beste sportvrouw van 1954 Sportflitsen Beperking cadeaustelsel Elk tablet Cheiarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Maureen Connolly naar Wimbledon Om de Davis-Cup Nederland in de eerste ronde tegen Zwitserland door i Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers Bezwaren tegen het wetsontwerp VACANTIESPREIDING Minister-president van Geylon naar ons land „N.B.V.B. IS NIET OPGEHEVEN" Verklaring van oud- bestuurslid len zij uitmaken wie officiéél afgevaar digd zullen worden. Reeds wordt er volop getraind, waar bij zowel aan de techniek als aan de lichamelijke conditie aandacht wordt besteed. De belangstelling in het buitenland is bijzonder groot. Ten behoeve van de supporters zal dagelijks een auto bus van Düsseldorf naar Utrecht rijden; er hebben zich reeds 500 liefhebbers voor gemeld. De West-Duitse spoor wegen geven bovendien 50 pet reduc tie. Engeland en België hebben reeds voor enige honderden supporters onder dak gevraagd. De finale van de landenwedstrijd niet meer dan aan twee tafels tege lijk wordt op de avond van 20 April gespeeld; de individuele finale op Zon dagavond 24 April. Radio en televisie zullen enige uitzendingen verzorgen. De wereldkampioenschappen tafelten nis, die van 16 tot en met 24 April a.s. in Utrecht gehouden zullen worden, stellen de organisatoren voor gevarieer de problemen, zelfs politieke. Onder de 55 deelnemende landen bevindt zich namelijk ook Duitsland. Niet Oost- of West-Duitsland, maar heel Duitsland zal door één équipe vertegenwoordigd worden. Op de wedstrijden, wel te ver staan. Op het congres van de Interna tionale Tafeltennisfederatie, dat tegelij kertijd gehouden wordt, verschijnen Oost en West met afzonderlijke delegaties Of Rusland ook van de partij zal zijn, is nog niet met zekerheid te zeggen. Maar ook zonder de Russen kan Utrecht in die dagen verzekerd zjjn van een bont internationaal gezelschap, dat met gratis kaarten ongetwijfeld druk gebruik zal maken van de stadsbussen. Er komen o.m. ploegen uit China, Li banon, Iran, Jamaica, Nepal, MaJakka Pakistan, Peru en Singapore. In totaal worden er 500 deelnemers verwacht, die samen 2000 partijen zuilen spelen in de grote Bernhardhal van de Kon. Ned. Jaarbeurs. De Nederlandse Tafeltennisbond, die reeds in 1947 de eerste stappen deed om de wereldkampioenschappen voor dit jaar toegewezen te krijgen, zal uit voerige voorbereidingen treffen. Op het beton van de hal zal een houten vloer van 1100 vierkante meter gelegd wor den. Er zal gespeeld worden aan twaalf tafels, opgesteld in vakken van 12 bij 6 meter. Dan blijft er nog ruimte ge noeg over om permanent vier- a zes duizend bezoekers te bergen. Men hoopt op grote belangstelling, want de kosten moeten er uit komen, die in totaal 88.000 gulden bedragen. Voor het risico heeft de bond echter 'n garantiebedrag van 25.000 gulden achter de hand, ter wijl de gemeente Utrecht een garantie bedrag van 30.000 gulden beschikbaar houdt. De gemeente doet nog meer. De stad wordt versierd en verlicht, de weg van het station naar de Bern hardhal wordt beplant met vlaggen en voor het congres wordt de raad zaal in het stadhuis beschikbaar ge steld. Iedere dag misschien moet we gens de grote deelname reeds op 15 April begonnen worden wordt er van 's morgens 9 uur tot 's avonds laat gespeeld. De deelnemers mogen nog kiezen tussen een normaal en een sponsrubber bat; op het congres wordt ondertussen uitgemaakt welk soort bat in de toekomst verplicht zal worden voorgeschreven. Voor de Nederlandse équipe zijn in ie dere afdeling twee dames en twee heren aangewezen; in 'n voorronde zul- (Van onze tafeltennis-medewerker) In de hoofdklasse valt een groot aantal verrassingen te noteren, die echter Voor een belangrijk deel voor rekening komen van de afwezigheid van Cor du Buy en Cor Pelser. Sparta, zonder zijn sterkste man, leed een onver wachte nederlaag tegen Luck Raek met 64. Ook Nedlloyd kon het in zijn gehavende opstelling niet tot winst brengen en ging met de zelfde cijfers ten onder tegen Treffers. Voorts verraste Quick Wifra, door een gelijk spel te bevechten, terwijl Sparta 2 dezelfde opvallende prestatie boekte tegen Wibo. Niet anders dan verrassingen dus, die vrijwel alle winst opleverden voor de zwakkere teams. In groep E van de overgangsklasse boekte Jong Leven een grote 91 overwinning op Hilversum 2, terwijl Achilles in D zeer verdienstelijk werk deed door Barna 2, een van de andere teams in de ge vaarlijke hoek, met 7—3 te verslaan. Voor het overige bleven de R.K.-teams ditmaal zonder winst. Leuven in de beslissende game een 19 17 voorsprong liet glippen. Hoofdklasse: Sparta 1 10 9 1 18 7129 Wifra 11 1 1 3 15 70-40 Luck Raek 11 6 2 3 14 61—49 Povac 10 4 3 3 11 5545 Quick 11 4 2 5 10 49—61 Nedlloyd 11 4 2 5 10 45—46 Wibo 11 3 2 6 8 55-55 Treffers 10 3 1 6 7 37—63 Sparta 2 11 1 2 8 4 39—61 Groep C: Heemstede 1 12 10 2 - 22 81—39 Disnie 1 12 8 2 2 18 71—49 Sparta 4 12 8 2 2 18 78—42 Nedlloyd 2 12 8 1 3 17 63—52 GTTC 12 6 1 5 13 65—55 TOG 12 5 2 5 12 65—55 HBC 12 4 2 6 10 57—63 Disnie 2 12 2 2 8 6 52—68 Bempa 11 1 1 9 3 4265 Heemstede 2 11 - - 11 - 11—99 In groep D zakte Smash een plaats op de rang-lijst door een overigens Hoewel het ongetwijfeld vaststaat, dat het niet meespelen van Cor du Buy van grote invloed is geweest op de uitslag van de ontmoeting Sparta Luck Raeck, moet toch vastgesteld worden, dat de gastheren, ook met hun grote man, er danig moeite mee gehad zouden hebben. De 13-jarige Gimbel n.l., die als invaller optrad, won twee wedstrijden, en deed het hiermede heel wat beter dan Goudsmit en Onnes, die in dit team hun nlaats hebben. Gimbel klopte Coumans en Alberts, Goudsmit versloeg Alberts en Onnes bleef ver on der zijn kunnen door alleen Saarmans te slaan. NedLloyd. ook al gehandicapt door de afwezigheid van Pelser, was niet opgewassen tegen het met de moed der wanhoop strijdende Treffers. Wout Heemskerk was bij de gasten de grote man met drie overwinningen, Nico Heemskerck verloor alleen van Den Breejen, maar won van Klinkenberg en Lankhorst, terwijl v. d. Zwet alleen van Lankhorst kon winnen. Ook de Sparta-reserves boekten winst, al raak ten zij door het gelijk spel tegen Wibo toch nog weer verder achterop. Vrees en Cogh wonnen van Jacobs, terwijl Loek Stoop een uitstekende beurt maakte door drie maal te winnen. De tweede plaats van Wifra wordt de laatste weken ernstiger bedreigd, door dat de Rotterdammers nogal eens een steekje laten vallen en Luck Raeck met bijzondere moed in de aanval blijft. Deze week kwamen Wim Stoop c.s. tegen Quick niet verder dan de halve winst. Bij de gastheren klopten Broné en Scheffer Willemstein en Voor molen en brachten ook het dubbel op hun naam. Hieruit blijkt dus dat Jan Scheffer er toch weei wat beter in •chijnt te komen; Wim Stoop won drie maal. In groep C van ae overgangs klasse nederlagen voor GTTC en HBC. GTTC deed bet tegen koplo pers Heemstede beslist niet slecht, de gastheren waren met hun 64 overwinning dan ook dubbel en dwars tevreden. Theo Blom was in prachtige vorm en bracht drie over winningen op zijn naam. Zelfs de zo gevreesde George Oudt trok aan het kortste eind en wel met spre kende cijfers 1421 en 1121. Jam mer voor de groen-witten was het, dat de andere spelers, Spee en Sle per, ditmaal geheel zonder winst bleven. Overigens scheelde dit enkele malen maar erg weinig. Zo verloor Spee in de derde game van Hazelhoff met 22 20 en ging deze zelfde speler tegen Brandse met 2119 eveneens in de be slissende game fen onder. Sleper was met drie twee-gam.s nederlagen erg zwak. HBC liep tegen Disnie 1 met over winningen van Frans Smit en J. v. d. Dries, resp. op Reukmans en Wevers, bijzonder hard van stapel. Hiermede- hadden zij echter het overgrote deel van het kruit verschoten J. v. d. Dries smaakte nog het oijzondere genoegen van Visser te winnen, daarmede de stand °P 3 3 brengend. Voor het overige echter voor de gecombineerden geen winst, ondanks narde tegenstand. Voor al de partij van Leuven tegen Wevers stond op zeer goed peil. Jammer dat 's Werelds meest precieze uurwerk is deze atoomklok, ontworpen op de Co- lumbia-Universiteit in New York, V.S., door professor Charles H. Townes llinks) met de medewerking van dr. J. P. Gordon (rechts). Het nieuwe uur werk, dat de „M. A. S. E. R." genoemd wordt, een afkorting van „Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiationmaakt een direct gebruik van de energie, welke door de moleculen van het gas ammonia wordt uitge straald. Deze nieuwe tijdmeter zal zeker belangrijke toepassingen vinden, zoals b.v. het spectroscopisch onderzoek van de structuur van de moleculen, atomen en atoomkernen; de meting van de frequentie van radio- en televisie zenders om deze op peil te houden enz. De schrijver van de rubriek „Leven met het atoom" heeft onlangs de werking van de atoomklok uitvoerig in ons blad besproken. Woensdagavond 2 Febr. a.s. zullen in het Olympisch Stadion te Amster- i dam twee bondselftalien van spelers uit de Nederlands elftalclub een oefen wedstrijd spelen. Deze wedstrijd is een onderdeel van de voorbereidingen voor de landenwedstrijd NederlandDene marken op 13 Maart a.s. De ploegen zullen in de volgende opstellingen tegen elkaar uitkomen: Elftal A: Doel: De Munck (Fortuna); achter: Wiersma (Donar) en Mesman (A'dam); midden: Klaassens (VVV), Van der Hart (Fortuna) en Van Schijndel (SW), aanvoerder; voor: Dillen (PSV). Timmermans (ADO), Roosenburg (Sneek), Lenstra (Heeren veen) en De Harder (Flamingo's). Elftal B: Doel: Van der Land (HBS); achter: Odenthal (Enschede) en Oster- holt (Flamingo's): midden: Steenbergen (Feyenoord), Van der Hoek (Feyen- oord), aanvoerder, en Schaap CtGooii; voor: Toennaar (MVV), De Bruyckere (Willem II), Cor van der Gijp (Emma), j Toom Smit (Alkmaar) cn Ravensteijn (Fortuna). I De reserves zullen later worden aan gewezen. (Van onze sportcorrespondent) Met betrekking tot de geruchten over een overgang van de P.S.V.-er Koen Dil len en van de Willem li-er Jan van Roessel naar Sportclub Enschede kun nen wij berichten, dat deze sterk over dreven zijn. De Eindhovense „kanonnier" heeft zelfs geen enkel direct contact gehad met de Enschedese club. Wel heeft Odenthal enkele weken geleden tijdens de centrale training van de Ne derlandse elftalclub in Amsterdam de P.S.V.-er gevraagd of deze er iets voor voelde lid te worden van Sportclub Enschede; er was voor hem uiteraard een plaats beschikbaar; in Enschede zou Dillen een schilderszaak kunnen over nemen. (Dillen is als schilder werkzaam bij Philips). Met een nietszeggend „Ik zal er wel eens over denken" heeft Dil len daarop gereageerd. En daar is het bij gebleven. Jan van Roessel is inderdaad door En schede benaderd. Reagerend op een brief is Van Roessel in bespreking ge weest met het bestuur van Enschede, dat hem o.a. een sigarenwinkel in het voor uitzicht kon stellen. Dat wil echter geenszins zeggen, dat nu ook van een transfer sprake is. Want Willem II voelt er niets voor Van Roessel te laten gaan; het bestuur der tricolores prepareert een transferbedrag van een dergelijke hoog te, dat het Enschede te zwaar op de fi nanciële maag komt te liggen. Geertje Wielema is gisteravond in het programma van de A.V.R.O. uit geroepen tot de beste sportvrouw van het jaar 1954. Zij verwierf 8942 stemmen van de 43.835 luisteraars. De tweede plaats was voor Wagtmans, de derde voor Van Klaveren. De Zuidslavische ploeg Beogradski heeft te Paramaribo met 42 gewonnen van een elftal van de Surinaamse voet balbond. De ruststand was 4—1. Op 19 en 20 Maart a.s. wordt ln Amsterdam een tenniswedstrijd ge speeld tussen de Internationale Club van Nederland en de Racing Club de Bruxelles. In de leeftijd van 81 jaar is te Deven ter overleden de heer W. F. M. de Rooy, die gedurende 33 jaar, van 1918 tot 1951, voorzitter van Go Ahead is geweest. 79—31 73—27 6535 64—36 42—68 43—57 38—52 32—78 27—73 Jong Leven Barna A VGA AMVJ Sparta 5 Chefana Povec 3 H'sum 2 Tuindorp Advertentie Maureen Connolly, die zoals gemeld, on langs weer in training is gegaan nadat zij, ten gevolge van een val van haar paard, waarbij zij haar rechterbeen brak, gerui me tijd niet had kunnen spelen, heeft ver klaard, dat zij deze zomer haar titel van Wimbledon kampioene enkelspel zou ver dedigen. Zij is eveneens van plan deel te nemen aan de internationale kampioen schappen van Frankrijk. 'n Ijedoet wonderen' De loting voor de eerste ronde van de Europese zone van het Davisbeker- tournooi 1955 heeft hel volgende resul taat gehad: MonacoArgentinië. ZwitserlandNe derland, Zuid-Slavië—Chili, Portugal— Tsjechoslowakije, FimandOostenrijk, EgypteTurkije, DuitslandIerland, Zuid-Afrika—Noorwegen. Frankrijk, Zweden Hongarije, België, Groot-Brittannië, Jndië. Italië, Dene marken zijn vrijgesteld van de eerste ronde. Nederland heeft voor de eerste ronde dus een uitwedstrijd tegen Zwitserland. Mocht deze ontmoeting worden gewon nen, dan komt Nederland in de tweede ronde in eigen land tegen Zweden. De winnaar van de Europese zone zal uitkomen tegen de winnaar uit de wed strijd der finalisten van de Noord- Amerikaanse zone en de zone van het Verre Oosten. Advertentie Genezende warmte door wrijven met: Op de buitengewone algemene verga dering van de K.N.Z.B., welke 26 Fe bruari waarschijnlijk te Amsterdam wordt gehouden ter behandeling van het reorganisatie-rapport, zal een voor stel van het bondsbestuur ter tafel ko men, om met ingang van 1 Januari 1956, het z.g. NOC-dubbeltje voor de leden van de zwembond verplicht te stellen. Tot nu toe was het zo dat de KNZB aan het Nederlandsch Olympisch Co mité het dubbeltje voor alle leden van deze bond van achttien jaar en ouder betaalde. Daarmee was jaarlijks een bedrag van ongeveer 1500,- gemoeid. Wanneer het voorstel van het bondsbe stuur zou worden aangenomen, dan zou dit geld vrijkomen, zo stelt het bestuur van de KNZB zich voor, voor de aan zienlijke kosten, welke de reorganisatie van de bond met zich meebrengt. Met het oog op de komende be handeling van het wetsontwerp beper king cadeaustelsel heeft de stichting „Het Merkartikel", waarbij vele merk artikelfabrikanten in de kruideniers- branche zijn aangesloten, in een adres aan de leden van de Tweede Kamer met klem verzocht het ontwerp in zijn hui dige vorm niet te aanvaarden. De voor naamste bezwaren van de stichting zijn de volgende: Het ontwerp verbiedt slechts het ca deaugeven van z.g. „branchevreemde" goederen en laat met name korting- en geldzegelsystemen ongemoeid. Dit komt neer op een grove onbillijkheid jegens de fabrikanten en dus ook jegens de zelfstandige tussenhandel, omdat deze systemen zich niet voor toepassing door de fabrikant met zijn uiteraard be perkte producten-assortiment lenen. Al leen wanneer de korting wekelijks aan de huisvrouw b.v. over alle kruide nierswaren wordt verleend, is zij aan trekkelijk. De bepaling, dat alleen die goederen als cadeau mogen worden gegeven, die gelijksoortig zijn aan de in het betrok ken bedrijf tegen betaling verstrekte goederen, betekent een scherpe achter stelling van de fabrikant bij de groot- en kleinhandel, die uiteraard uit een veel ruimer assortiment de keus hebben. Naar aanleiding van een onjuiste nummering der sectoren in het dezer dagen geplaatst bericht betredende het advies aan het bedrijfsleven voor va- cantiespreiding, verzoekt men ons er nog even de aandacht op te vestigen, dat er in de bestaande indeling van de sectoren geen wijziging is gebracht De minister-president van Ceylon, Sir John Kotawala, zal 12 en 13 Februari een beleefdheidsbezoek aan ons land brengen. in het Stadhuis en aan de deur van zijn hotel, waar in hij erop wees dat wie hem kwam spreken over een aspirant, zijn tijd verspilde, maar alles te vergeefs. Ze besprongen hem bij het verlaten van zijn hotel. Zondags bij de kerkdeur. Ze wachtten hem op, in eengedoken op de trapjes van de kade, op de hoe ken van de straten schoten ze op hem af, ze spraken hem aan op het hotelterras en op het plein. Hij putte zich uit in klachten, gejammer en verwensingen, maar de grote schelm werd door dit alles gevleid. „Gaat U maar naar de commissie, laat de com missie het talent van Uw kind maar wegen er. als hij het vastgestelde gewicht haalt, vooruit dan ik kan niets doen." „En als hij het gewicht met haalt? Want er zijn weegschalen en weegschalen en we hebben gehoord van domme kinderen, oliedomme kinderen die het ge wicht gehaald hebben of die de commissie het gewicht heeft laten halenen onze kinderen mogen niet achterblijven." „Het gewicht, het gewicht alleen!U moet bij mij niet met verhaaltjes aankomenen wie het gewicht niet haalt, die moet dan maar een tijdje wachten om te zien of zijn hersens wat zwaarder wor denen dan nog maar eens gewogen worden Het wegen was heel gecompliceerd. De heren van de commissie ploeterden wat af. Maar Don Lucas had een actief en opgetogen leven in die bouillon. Hij ont ving aanbevelingsbrieven van de bisschop van het diocees, van de voorzitter van de Provinciale Staten, van de kapitein-generaal van het gewest, van presi denten-commissarissen van de grote banken. Kort om van de hoogste lui. En hij was hun graag ter wil le. Dat diende hem om relaties te krijgen met alles wat groot en deftig was in den lande. Het is waar dat in Spanje gunst en recommandatie niets uitmaken en dat in ons ontredderde land alles door verdienste wordt verkregen. Maar toch, er is geen sport waaraan de Spanjaarden van alle ge slachten en standen zich met meer genot overgeven dan aan dezevanaf de eerste bewoners van het Schiereiland. „Aanbevelingen worden niet geaccepteerd! Ik heb toch gezegd dat ik geen enkele aanbeveling toelaat!" bulderde Don Lucas voor de schijn. (Wordt vervolgd.) en zich tot een monopolie ontwikkeld. Zijn rijkdom nam toe in een meetkundige reeks. Hij was een mul- timillionnair voor multi-donaties. Uit het geld dat hij nu bezat had hij de betrekking van Indiaan kunnen vervullen in een veel belangrijkere stad dan Alde- aalta. Hij had het de laatste tijd al gemerkt dat de stad te klein voor hem wasmaar hij had het aan niemand gezegd. Hij was een te grote Indiaan voor zo'n kleine stadMaar juist daarom wilde hij dat het de stad aan niets zou ontbreken. Ze had nu een model Ziekenhuis-Asyl. De nieuwe waterleiding, die was stilgelegd toen er wat armen moesten gefabriceerd worden voor de bedeling, was nu zowat voltooid. De nieuwe scholen waren de per fectie in hun soort. De bedeling werd nergens aan de oude Golf van Biskaye zo voedzaam verstrekt; er was een fonds voor kleding, maar er waren winters ge weest dat de Gemeente koude lucht in de huizen moest toevoeren door leidingen, nadat er honderden sponzige Zamoraanse wollen dekens waren uitge deeld. Waaraan ontbrak het Adeaalta of wat kon het zich nog wensen op het punt van liefdadigheid?Ja toch jr. toch, er was nog één ding te doen op het gebied van de cultuuren Don Lucas die niet sloom was, had het dadelijk in de gaten. Hij had graag zijn geld gegeven om de roeping voor priesters te bevorderen, maar het was nog juister dat dit gebeurde om alle soorten van aanleg tegemoet te komen. Derhalve besloot hij de school Ambacht en Nijverheid die de stad in embryonale vorm bezat uit te breiden en stelde een commissie in voor het wegen van talenten die opdracht had om de aanleg vast te stellen van degenen die naar studiebeurzen van de Stichting don gen. Elke jongen en elk meisje kon, op grond van het blote feit dat zij tot de burgerij behoorden en dat hun ouders niet konden voorzien in de kosten van hun op leiding, de studie voor een beroep, een vak of een ambacht verlangen, binnen de Stichting, als ze een zekere aanleg daarvoor konden aantonen. Daarvoor was dan deze commissie van talentenwegers, een bre de commissie waarin de beste koppen van de streek zitting hadden. Met aanbevelingen werd geen reke ning gehouden, maar aangezien alle jongelui van een voudige familie wensten te studeren en uit de stad we-; wilden komen en de ouders die hun kinderen niet konden laten studeren heel talrijk waren, was het wegen op de waag zeer omvangrijk en moeilijk. Don Lucas, als noofd-accoucheur van talenten, zag zich belegerd door alle vaders die een genie in huis meenden te hebben. Hij plakte waarschuwingen aan Namens een groep van vijf personen heeft de vroegere secretaris van de voormalige NBVB, de heer S. Bruin- velds, tijdens een persbijeenkomst te Amsterdam de volgende verklaring voorgelezen: „De NBVB is naar ons standpunt niet opgeheven. Daarom hebben wij het plan opgevat de NBVB weer actief naar buiten te laten treden, aangezien de resultaten na de zogenaamde l'usie van dien aard zijn, dat het in Neder land op deze wijze niet mogelijk is tot beter voetbal binnen afzienbare tijd te geraken. De ervaring, opgedaan in de vóór- Periode van beroepsvoetbal, is van dien aard, dat wij de toekomst gerust tege moet kunnen zien". Op gestelde vragen antwoordde de neer Bruinvelds, dat het in de bedoe ling ligt tot volledig beroepsvoetbal te geraken, hetgeen, naar zijn zeggen, ook het uiteindelijk streven van de NBVB was. Het liefst wil de heer ■Bruinvelds komen tot een competitie Van twintig elftallen. In het Sp. een woordspeling met asi y no asao (zo en niet gebraden).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7