BONN geeft aan Moskou enige Vrij ie verkiezingen. krijg. richtlijnen vredes verdrag en vrijlating van \sgevangenen ALS EEN RASECHTE ZEEMAN DUITSE RADIO'S worden met 20 pet. korting verkocht m Zuil en doorbraak Blunder van N V V A.N.M.B. wil de strijd niet opgeven Vis spartelend over de weg Frankrijk en Engeland verwerpen Sovjet-nota over Parijse verdragen Amerikaans student vraagt asyl Twee Britse treilers bij IJsland vergaan Amsterdamse handelaar15 tot 20 pet. winst is mij genoeg BRITSE SCHOOLJUFFROUW DANSTE 3000 JAAR GELEDEN VOOR DE PHARAO'S Maand verlof om oude herinneringen in Egypte te gaan ophalen Ju HUKKI0 MjoteifMm! Het weer Ministerraad weer bijeen Bedenkingen bij andere vakbonden VOOR NORMALE BETREKKINGEN VEREIST DONDERDAG 27 JANUARI 1955 78ste JAARGANG No. 26205 In Oost-Duitsland HET RAADSEL VAN DE „DUIVELSZEE" Tien Japanse schepen spoorloos verdwenen „PRAVDA" VALT EISENHOWER AAN „Agressie tegen Chinese volksrepubliek Matyas Rakosi: Hongaren moeten harder werken BRITSE GENIE ZOEKT KONINKLIJK HORLOGE Op één dag Drie Nederlandse schepen gestrand Dienstmeisjes stelen voor 30.000 gulden ■W Onbetrouwbaar ijs Twee jeugdige slacht offers te Leeuwarden BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 I WARME SP0RTKLEDING Huren en belastingen in discussie „Vlaggetjesdag" op 21 Mei Duitse mijnwerkers eisen hogere lonen WERK BIJ HENSEN HERVAT Een sigaret op de collecteschaal BURfcAU SMEDESTRAAI 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Omulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrlgter en Mr W A M van der Kallen Hoofdredactie: Dr» H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENilfclARIk-t- 28 cents per millimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. f 2.13 per maand. I 640 per Kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 3.30 uur avonds tel. 21544 De West-Duitse bondsregering gaf gisteren een verklaring uit, waarin zij het Russische besluit, om de staat van oorlog te beëindigen, toejuicht. Maar zij tekent daarbij aan, dat het pas een practische stap naar normale betrek kingen zal zijn als Rusland tevens bereid is in te stemmen met vrije verkie zingen en een vredesverdrag door vrije onderhandelingen. Frankrijk en Engeland hebben gisteren de Sovjet-beschuldigingen, dat de Parijse overeenkomsten, welke onder meer in bewapening van West-Duits- land voorzien, in strijd zouden zijn met de Frans-Russische en Brits-Russi sche vriendschapsverdragen, respectievelijk van 1944 en 1942, van de hand gewezen. De verwerping was vervat in afzonderlijke antwoorden op Sovjet nota's van 16 en 20 December j.l., waarin de Sovjet-regering dreigde deze verdragen op te zeggen, indien de Parijse verdragen worden geratificeerd. Van Oost-Duitse zijde is vandaag medegedeeld, dat de 23-jarige Gary Shemmerling, een student uit de Ame rikaanse stad Jersey City, asyl heeft g - vraagd in de Sovjet-zone van Duitsland om aan de militaire dienst in de Ver enigde Staten te ontkomen. De voorlichtingsdienst van de Oost- Duitse regering heeft cjfJm* bliceerd van een brief, die doör Shem merling zou zijn geschreven. Deze deelt daarin mede, dat hij met naar de Ver enigde Staten zal terugkeren zolang Eisenhower president is. Amerikaanse autoriteiten verklaarden, dat zij nimmer gehoord hadden van iemand, die de naam Shemmerling droeg. Volgens de Oost-Duitse mededeling zou hij op 18 Januari om asyl hebben verzocht. (U.P.) Veertig Britse visserlieden hebben naar men vreest een zeemansgraf ge vonden in het water van de Noordelijke Atlantische Oceaannadat hun schepen door een orkaan waren overvallen. De treilers „Rodrige" en „Lorella kwamen gisteren ter hoogte van de kust van IJsland tijdens zware storm m de gevreesde „Black Frost" terecht. Zij meldden dat hun schepen slagzij maak ten, maar nadien zwegen hun radioappa raten. De Japanse waterpolitie heeft op dracht gekregen het geheim op te los sen van de „Duivelszee", die ongeveer honderd kilometer ten Oosten van het Japanse hoofdeiland ligt. In de laatste vijf jaren zijn daar niet minder dan tien schepen spoorloos verdwenen. Weersinvloeden kunnen hier geen rol hebben gespeeld, want op de dagen, dat de schepen verdwenen, was de zee kalm en de lucht helder. Het laatste schip, dat in de „Duivelszee" is ver dwenen, is de 144 ton metende „Shrnyo Maroe" Ongeveer twee weken geleden heeft men met dat schip, aan boord waarvan zich veertien personen bevon den, voor het laatst contact genad. In totaal heeft de Duivelszee gedurende de afgelopen vijf jaren *15 mensenle vens geëist. Het officiële orgaan van de Russische communistische partij, de „Pravd a heeft gisteren in een scherp gesteld ar- til :l president Eisenhower's boodschap aan het Congres inzake de verdedi ging van Formosa en de Pescadores een „onbeschaamde inmenging- in de bin nenlandse aangelegenheden van China en een poging tot voorbereiding van een inval op het Chinese vasteland ge noemd. De auteur van het artikel, W. Bo- rovski, schrijft o.m.: „Deze politieke actie vormt een nieuwe schakel in de keten van agressieve stappen, die de heersende kringen in de Verenigde Sta ten tegen de Chinese volksrepubliek genomen hebben". Hij wijst er op, dat Eisenhower's boodschap voorafgegaan werd door het zenden van drie Amerikaanse vliegdek schepen naar de wateren rond Formosa en een aantal oorlogsbodems der Ze vende Amerikaanse vloot naar de kust van de provincie Tsjekiang. Hij concludeert uit een en ander, dat Washington via een open gewapende interventie de „Tsjiang Kai Sjek-ban- dieten" wil redden. Matyas Rakosi, de secretaris-generaal Van de Hongaarse communistische par tij, heeft gisteren in een toespraak tot mijnwerkers gezegd, dat er harder ge- Werkt moet worden, opdat Hongarije kan blijven doorgaan met industrialise ren. De waarde van de Russische stap wordt aanzienlijk beperkt, aldus de ver klaring van de West-Duitse regering, door het feit, dat de Sovjet-Unie, in tegenstelling tot al de andere verkla ringen die tot dusver zijn gedaan door voormalige vijandelijke landen, zich al le rechten voorbehoudt die voortvloeien uit viermogendheden-overeenkornsten, in het bijzonder die van Jalta en Potsdam. In de Franse nota, wordt gezegd, dat de gehele verantwoordelijkheid op de Sovjet-Unie rust, indien dit land be sluit zijn dreiging om het vriendschaps verdrag op te zeggen, uitvoert. Een der gelijke daad zou de spanning, die door geen enkel land wordt gewenst, niet verminderen. De Russische regering, aldus de nota, heeft sedert de ondertekening van het vriendschapsverdrag herhaalde malen maatregelen genomen, die noch met de geest, noch met de letterlijke tekst van het verdrag in overeenstemming waren. „De politiek, welke de Russische re gering sedert 1945 heeft gevolgd, heeft in feite als eerste resultaat de verde ling van Europa en Duitsland gehad. De verdeling, die dit land werd opge legd, werd gevaarlijk geaccentueerd, toen gewapende land-, zee- en lucht strijdkrachten van 1950 af in Oost-Duits land werden opgericht." De Franse regering is vastbesloten voort te gaan met haar pogingen om de vrede in Europa te versterken en de gelegenheid aan te grijpen om jaar bestaan. De nota herinnert er vervolgens aan, dat premier Mendès- France een conferentie van vier in Mei a.s. heeft voorgesteld. In de Britse nota wordt gezegd, dat het vriendschapsverdrag met Rusland nog een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren tot een goede verstandhouding tussen Engeland en de Sovjet-Unie, maar de Britse regering laat zich door geen enkele dreiging afhouden van de weg, die zij gekozen heeft, namelijk de con solidatie van de verdediging en veilig heid van West-Europa. Genietroepen van het Britse leger, uit gerust met mijnenzoekers, zijn op het ogenblik rondom het koninklijk kasteel in Sandringham op zoek naar een van de kleinste horloges ter wereld. Het horloge is begin Januari door ko ningin Elizabeth op een wandeling in de omgeving van het kasteel verloren. Het horloge werd vele jaren geleden door de vroegere president van Frank rijk, Albert Lebrun, geschonken aan het kleine kroonprinsesje Elizabeth, die nu koningin is. (A.F.P.) Voor een drietal Nederlandse kust vaarders is Woensdag geen fortuinlij ke dag geweest. Op de kust van Zuid- Ierland, nabij Cahorê Point liep de 250 ton metende Groningse kustvaarder „Minorca" op de rotsen. De „Old- ambt", eveneens een (200 ton grote) Groningse coaster, liep ten Noord-Wes ten van het Deense eiland Seeland aan de grond, terwijl de 500 ton metende „Erasinus" uit Rotterdam nabij het Deense Funen aan de grond liep. De „Minorca" strandde tijdens een hevige storm. Nadat men een tijdlang tevergeefs getracht had het schip vlot te krijgen, waadden de vijf opvarenden bij laag water naar de kust om enigs zins op verhaal te komen. Later werden de pogingen voortgezet. Een Deens bergingsvaartuig heeft, tot Woensdagavond laat, tot dusver ver geefse pogingen in het werk gesteld om de „Oldambt" los te krijgen. Twee Oostenrijkse meisjes zijn giste ren in Wenen veroordeeld tot gevan genisstraf wegens diefstal in Londen van juwelen en sieraden ter waarde van 30.000 gulden in de woning van Lord Rendlesham waar zij werkten als dienstmeisjes. Margit Schoeb kreeg twee jaar en acht maanden en haar onderhandelingen te beginnen ter re- zuster Leopoldine twee jaar gevanee- geling van problemen, die reeds tien nisstraf. (UP) De Zweedse Kroonprins Karei Gustaaf aan de periscoop van een onderzee boot op een tentoonstelling, die in Stockholm wordt gehouden ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de onderzeedienst van de Zweedse Marine. Naast de jonge Kroonprins commandeur Harald Schulze, intendant van de tentoonstelling. (Van onze verslaggever) Er is storing in de vaderlandse radio wereld. Een detail-handelaar uit de hoofdstad, de heer P., verkoopt zijn Duitse radiotoestellen op het. ogenblik met twintig procent korting. Hiermede is hij in disharmonie met de Nederland se importeur van een zeker merk radio toestellen en enige leden van de Neder landse Vereniging van Radio-Detailhan delaren (N.V.R.D.), die dezelfde toestel len verkopen voor een hogere prijs. De N.V.R.D. wenst zich over deze si tuatie nog niet uit te laten: „De heer P. is geen lid van onze vereniging. Hoe hij het klaar speelt zijn toestellen bui ten de importeur om in Nederland te krijgen en dan voor een lage prijs te verkopen, weten wij niet. Ook P. moet bij de grens 42 tot 45 procent invoer rechten betalen". Over deze kwestie zegt de heer P. het volgende: „Als ik vijftien tot twintig pro cent op een toestel verdien, dan begrijp ik niet waarom andere radiohandelaren ruim dertig procent moeten winnen. Tk heb een importvergunning van de Cen trale Dienst voor In- en Uitvoer. De Duitse handelaren willen maar al te graag op eigen gelegenheid, dus buiten de fabrikant om, toestellen exporteren. Zij komen dan aan een bepaalde om- *'s Woensdagmorgen brak op de Rijksweg HengetoUldenzaal het chassis van een vrachtwagen met vis van de N.V. Oost ende Transport Maatschappij op weg naar Cuxhaven in D uitstand. De vrachtwagen was geladen met tien ton haring, die al spoedig over de weg ,jzwom". Urenlang heeft men er over gedaan, om de duizenden haringen over te laden in een andere Belgische wagen, die juist leeg uit Cuxhaven terugkeerde. i Een gedecideerde Engelse schooljuf frouw, die in het vaste geloof leeft dat zij een 3.000 jaar geleden in het paleis van de Egyptische pharao's heeft ge danst, zal terugvliegen naar de plaats, waar zü eens haar triomfen vierde, zo heeft een spiritistische collega verteld. Deze zegsman, Frederick Wood, zal eind Februari met de onderwijzeres, miss Ivy Beaumont, en nog vtff andere personen van Londen naar Cairo vlie gen, waarna men zich naar Karnak in de buurt van het oude Thebe zal be geven. De expeditie van de zeven spiritisten kwam aan het licht toen het gemeente bestuur miss Beaumont een maand ver lof van eind Februari tot eind Maart verleende om haar in staat te stel len deze alleszins merkwaardige reis te maken. Waarschijnlijk hebben de vroede vaderen van Blackpool hierbij de overweging laten gelden, dat de eens van bijzonder belang kan blijken reis in wetenschappelijk opzicht wel te zijn. De heer Wood verklaarde na melijk tegenover de pers, dat hij met de hulp van miss Beaumont's „be schermgeest" in staat was geweest „een zeer uitgebreide dictionnaire van de oude Egyptische taal op te stellen". Bijzonder belangrijk was volgens hem, dat hij door middel van zijn medium, welke geleid werd door haar „gids uit de andere wereld" een prinses aan het hof van een pharao ook de klinkers uit de oud-Egyptische taal te horen gekre gen had. Miss Beaumont spreekt namelijk, wanneer zij in trance is, oud-Egyptisch, een taal, waarvan de huidige egyptologen en oudheidkun digen slechts de medeklinkers en de grammatica kennen. Wood, een man met spierwit haar, die naast auteur van boeken over spiritisme ook nog muziekleraar en kerkorganist is, verklaarde dat miss Beaumont, een vrouw van in de veer tig, in zijn spiritistische werken „Rose mary" genoemd wordt, maar dat zij in haar andere „leven" prinses Ta Leekhat Ventioe heet. Het medium zelf vertelde, dat zij nog geen plaats bewijs voor het vliegtuig had gekocht, maar dat zij zeker naar Egypte zou reizen. „Het enige, wat ik kan zeg gen, is dat wij hopen nieuwe bevin dingen te krijgen", aldus de onderwij zeres, die al 20 jaar lang voor de klas van een lagere school in de badplaats staat. Noch miss Beaumont, die op school geen enkel telefoontje wilde beant woorden, noch de heer Wood wilden zich er over uitlaten wie de réis naar Egypte „organiseert". Maar Wood, die al 15 jaar lang een studie maakt van het oud-Egyptisch, vertelde op zake lijke toon aan de verslaggevers, dat hij ervan overtuigd was, dat de reis zowel spiritistisch als wetenschappe lijk gezien een groot succes zou wor den. (UP), zet, waaraan voordelen zijn verbonden. De Duitse fabrikant kan daartegen wei nig uitrichten. Ten hoogste zijn leveran ties aan de handelaren staken. De radio toestellen zijn in Duitsland ongeveer één derde goedkoper dan in Nederland. Bo vendien krijg ik van de grossiers een korting van omstreeks veertig procent. Slechts deze korting wordt bij wijze van spreken door de douane ingeslikt. Daar om ben ik in staat een lage verkoopprijs vast te stellen en een redelijke winst te maken". De importeur in Nederland heeft de deurwaarder naar deze radiohandelaar gestuurd met de sommatie niet meer in te voeren en de verkoop stop te zetten. Drie dagen later heeft de rechtskundige adviseur van de importeur een schrifte lijke toelichting van dit exploit gezon den. Bovendien verzochten zij P. zijn beslissing kenbaar te maken. De Amster damse radiohandelaar heeft geantwoord, dat hij aan de sommatie geen gevolg wilde geven. „Als ik een invoervergunning heb, is er voorlopig niemand die mij het invoe ren en het verkopen kan beletten", zegt P. Ook een aanbod namens de importeur alle betreffende Duitse radio's aan hem van de hand te doen voor de verkoop prijs van P. wees hij af. In ruil daarvoor zou hij dan de verdere import en ver koop staken. Wij hebben voorts de importeur naar zijn mening gevraagd. Hij liet ons we ten dat hij zich na de weigering van de heer P. waarschijnlijk genoodzaakt zal zien een proces aanhangig te ma ken. „Ik moet het zakendoen van P. wel als vrijhandel beschouwen, die berust op een wanprestatie van de Duitse grossier. De Duitse grossier is namelijk niet gerechtigd zijn toestellen aan het buitenland te verkopen. Bovendien maakt P. zich schuldig aan deloyale concurrentie. Hoewel hij er niet om gevraagd heeft, profiteert hij ook van de reclame, die wij collectief voor het Duitse merk maken". De importeur schrijft de prijzen voor die de detaillisten moeten rekenen. Hij schenkt hun een bruto winstmarge van maximaal 40 procent, hetgeen volgens de importeur een nettowinst van 5 procent betekent. De importeur zelf rekent een winstmarge van 10 pet. Naar zijn mening ligt de prijs die het Nederlandse publiek voor de Duitse radio betaalt, zeker niet te hoog. Rest ons nog mede te delen dat amb tenaren van het ministerie voor Eco nomische Zaken bij de importeur de periodieke inzage hebben genomen van zijn boeken, waarbij ook de calculaties van de winstmarges zijn bestudeerd. (Van onze correspondent) Twee jongens van negen jaar zijn Woensdag in Leeuwarden het slachtof fer geworden van het onbetrouwbaar ijs. De 9-jarige Aaldert Bouma en zijn vriendje Reinder Zwerver, die Vrijdag negen jaar zou worden, zakten door het ijs van de Wirdumervaart en kwa men jammerlijk om. Een kameraadje, dat bij het ongeluk op de wal stond, probeerde nog wel hen te helpen bij hun pogingen om uit het water te ko men, maar het ijs brokkelde verder af en de jongens verdwenen in de diepte. Het vriendje vertelde later thuis wel een onduidelijk verbaal over een onge luk, maar zijn ouders begrepen er het juiste niet van. De zaak werd pas dui delijk nadat de vader van een van de jongens bij hen kwam informeren of zij wisten waar zijn zoon was. Advertentie b IHOIilNUIX'IViIVJSBiiamM (tot Vrijdagavond) Nu en dan opklaringen maar in de nacht en ochtend plaatseljfk r .ist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 8.30-17.21. Maan: 9.44-23.18. (Van onze parlementaire redacteur) Er zijn wederom aanwijzingen, dat het voorbereidend wets-technische werk, dat met name de staatssecretaris van Financiën dr. Van den Berge op zich heeft genomen bij de samenstelling van de wetsontwerpen inzake huurver hoging en belastingverlaging, niet zon der moeilijkheden verloopt. Het feit, dat het kabinet gisteren wederom bijeen is geweest, nadat men Maandag reeds tot diep in de avond had vergaderd, wijst wel in die rich ting. Wanneer onze informaties juist zijn, dan blijft men de moeilijkheden niet onoverkomelijk achten. Nu het er echter op aan gaat komen terzake van de huurverhoging, de compensatie daar op en het veel omstreden huuregali- satiefonds tot een definitieve beslis sing te komen, lijkt enige spanning toch wel onvermijdelijk. „Vlaggetjesdag" zal dit jaar, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, worden gevierd op Zaterdag 21 Mei. Op deze dag zal in de visserijplaatsen o.a. 't traditionele hijsen van de bedrijfschaps wimpel geschieden. Nu zou dit jaar aan Vlaardingen de eer te beurt vallen als hoofdplaats te fungeren; dit gebeurt im mers steeds bij toerbeurt. Als gevolg echter van het feit, dat Scheveningen het vijftigjarig bestaan van de vissers haven zal vieren, heeft het comité Vlag getjesdag van Vlaardingen aan het Scheveningse comité voorgesteld te rui len en dit jaar Scheveningen in het mid delpunt van de belangstelling te plaat sen. De West-Duitse mijnwerkers hebben een nieuwe loonstrijd aangekondigd. De leiding van hun vakbond heeft giste ren in Essen besloten een loonsverho ging van twaalf procent te verlangen en zij wil daardoor de mijnwerkers weer aan de top van alle Ioonklassen brengen. De vakbond is van mening, dat de mijnwerkers bjj de grote toonbewegin gen van het afgelopen jaar relatief te kort gekomen zijn, omdat in enkele an dere bedrijfstakken thans hogere lonen worden betaald dan in de mijnen. De thans geldende looncontracten lopen tot 28 Februari en zijn tegen die da tum door de vakbond opgezegd. (ANP) Twee jongens uit Williamsfort in Amerika, Michael en George Hiras, werden zó enthousiast, toen zij een foto onder ogen kregen van de 200-inch Mount Palcmar sterrekijker, dat zij besloten zelf een miniatuur-sterrekijker te bouwen, om de sterren en hemel lichamen te bestuderen. Met een hoe veelheid materiaal ter waarde van 300 dollar begonnen zij aan de bouw in de garage van hun ouderlijk huis. Hoewel de sterrekijker nog niet ge heel voltooid is, is hij goed bruikbaar en hij vormt dan ook een attractie voor de gehele omgeving. In Amsterdam-Oost zal eerlang een fraai, monumentaal gebouw verrijzen voor ouden van dagen: het „Willem Dreeshuis". Hoewel men wist uit welke richting de wind woei, verleende de Amsterdamse gemeenteraad vorig jaar aan de Algemene Woningbouwver eniging een crediet van ruim een mil- lioen voor de bcuw, inrichting enz en het is thans zover, dat zeer spoedig de eerste paal in de grond zal worden geslagen. Reeds loopt het aantal aanvragen om in dit tehuis te worden opgenomen in de honderden, maar hier beginnen voor ve len de moeilijkheden. Het bestuur van de stichting stelt namelijk als eis aan de gegadigden dat zij leven of geleefd hebben in de democratisch-socialisti- sche sfeer. Men eist weliswaar geen diploma's of iidmaatschapsbewijzen,, maar in de practijk zal. dit wel hierop neerkomen dat men lid is van de P.v.d.A., van het N.V.V., de V.A.R.A. of abonné van Het Vrije Volk. Van ver schillende zijden is thans hiertegen ver zet gerezen, 'n verzet, dat wjj niet goed begrijpen. Naar het ons toeschijnt te recht stelt het bestuur der stichting zich op het volgende standpunt: in een tehuis, waarin 150 mensen tezamen wo nen is 'n gemeenschappelijke basis van grote betekenis. Men kan mensen van eenzelfde godsdienstige overtuiging sa menbrengen en daarvoor zijn dan de katholieke en protestants-christelijke huizen, fn het Willem Drees Huis zal de maatschappijbeschouwing de band tussen de bewoners zjjn. Hoewel het begrip maatschappijbe schouwing enigszins vaag is, begrijpen wij uit het bovenstaande voldoende, wat de stichting hier onder verstaat. Intussen zal men moeilijk kunnen ont kennen, dat hier duidelijk van een so cialistische verzuiling sprake is. Het „Willem Dreeshuis" is een socialistische zuil. Wij vinden dat best. Bij de V.A.R.A. kan men hetzelfde constateren. Toen onlangs het ontwerp-radiowet verscheen ontstond er in socialistische kring een felle discussie over de vraag of wij een nationale omroep of een zuilen-omroep moesten hebben. Schermerhorn c.s. ver dedigden een nationale omroep, de se cretaris van de V.A.R.A., de heer Broeksz, verdedigde op zeer felle wijze de eigen socialistische omroep: de V.A. R.A. Men accepteerde ook hier de ver zuiling. Accoord. Wij zouden door kun nen gaan met het opnoemen van soort gelijke gevallen, die alle een opmerkens waardige tweeslachtigheid laten zien ifi de houding der socialisten. Want nietwaar, de Partij van de Arbeid is doorbraak partij. Weg met die katholieke - en protestantse zuilen wordt alom door haar verkondigd. Als men maar zieltjes kan winnen. Over de prak tijk moet men liever niet praten. Oh, heerlijke inconsequentie! Het stakingsconflict bjj de N.V. Ma chinefabriek Hensen te Rotterdam is in kort geding door de rechtbank beslist ten gunste van deze machinefabriek en ten nadele van de met instemming van het N.V.V. stakende socialistische Alge mene Nederlandse Metaalbedrijfsbond. De stakers, die niet wilden berusten in een wettelijk geoorloofd uitstel van het oprichten van een ondernemingsraad bij de machinefabriek, meenden op nu niet bepaald democratische wijze deze op richting met het machtsmiddel van een staking te kunnen en te mogen afdwin gen. Alle bemiddelingspogingen van de Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid baatten niet. De Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond wilde niet naar rede luisteren. Er zijn nog rechters in Nederland. De socialistische arbeidersorganisaties mogen wel mach tig zijn, oppermachtig zijn ze nog niet. De Katholieke en Christelijke vak bonden hebben zich van den beginne af van deze staking gedistancieerd, omdat zij terecht onmiddellijk inzagen, dat wat uit vrijwillige samenwerking en samenspreking tussen werkgevers en werknemers moet worden tot stand ge bracht, wil het in de practijk bevredi gend functionneren, niet moet worden afgeperst. Uit het conflict in Rotterdam blijkt weer eens, hoe gelukkig het is, dat onze maatschappelijke organisaties op de zo vaak gesmade zuilen berusten. De afd. Rotterdam van de A.N.M.B., de bij het N.V.V. aangesloten Bond van Metaalbewerkers, heeft in Het Vrije Volk van 25 Januari een de volledige pagina bestaande advertentie gewijd aan het publiceren van een open brief aan alle werknemers. Zij deelt hierbij in strijdvaardige termen mede, dat zij zich na liet verliezen van de procedure in het confüct-Hensen zal beraden op middelen om het doel, waarvoor ge streden werd, alsnog te bereiken. In de brief wordt gezegd: „Wij hopen, dat dit geval-Hensen geen reprise bij andere ondernemingen zal krijgen, doch spreken eveneens de wens uit, dat het niet nodig zal zijn!" Verder wordt nog gezegd, dat het rechtsgevoel van de werknemers niet bevredigd is. Een vol ledige opening van zaken wordt in het vooruitzicht gesteld door een deze week verschijnende brochure, waarbij de strijd in „zijn voorgeschiedenis en zijn bijna dramatische ontwikkeling" zal worden weergegeven. Na nadere informatie hebben wij het vermoeden gekregen, dat de A.N.M.B. met deze uitingen van een standpunt blijk geeft, dat door andere werkne merskringen niet gedeeld doch zelfs betreurd zal worden. Deze prestigekwes tie dreigt tot verhoudingen te leiden, welke de zaak van de ondernemings raden geen goed zullen doen. Wij hebben niet de indruk gekregen, dat de andere vakbonden zich zullen kunnen verenigen met de welhaast onbedekte dreigemen- De staking bij de N.V. Machinefabriek Hensen te Rotterdam is geëindigd. Woensdag heeft het gehele personeel het werk hervat. IIIIIIIIIUIIIIIIIIII ten aan het adres van de ondernemingen. Aan de eriteria, welke deze vakbonden voor een rechtvaardige staking plegen aan te leggen, is niet voldaan; zolang de zaak bovendien nog hangende is in de bedrijfscommissie, het toporgaan van de ondernemingsraden, kan men niet zeg gen dat het rechtsgevoel van de arbei ders niet bevredigd is. De pastoor /an de parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Enschede wekte in een Zondagspre- dicatie zijn aan traditie gehechte paro chianen op in deze dure tijden te bre ken met de oude gewoonte een cent op de collecteschalen te werpen. Hij vergeleek daarbij de Zondagscent van vóór de oorlog met de prijs van de na oorlogse sigaret. „Werp een sigaret op de schaal", zeide de pastoor tot zijn pa rochianen. Hij was niet weinig ver rast, toen hij na afloop van de H. Mis ontdekte, dat enkele van zijn parochi anen zijn raad al te letterlijk hadder. opgevat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1