Veiligheidsraad bespreekt kwestie Formosa Ondersoek naar mogelijkheid van een Maakt het vuren DE HELICOPTER IS EEN HONGAARSE UITVINDING Voorstel tot hervatting eenheidsgesprek „SIBAJAK" anderhalf uur te laat vertrokken Gezond materialisme ROOD-CHINA ZAL WORDEN UITGENODIGD Senaat laat Eisen hower de vrije hand Slag ontweken 1 Volgens radio-Boedapest: Twee doden bij aanrijding K.V.P. geeft uitstel maar handhaaft basis IJmuidens emigrantengezin onvolledig naar Australië Drie Nederlanders in België gepakt weer ZATERDAG 29 JANUARI 1955 o 78ste JAARGANG No. 26207 Amendement-Langer verworpen Pauselijk hulpwerk en de Franse overstroming mmmmm mc "AN-:, Personenauto gemangeld tussen vrachtwagens Vanaf Maandag Telefonisch weerbericht uitgebreid Faure daagt Frans journalist uit Adenauer houdt vast aan Parijse verdragen Ratificatiedebat van 24 tot 26 Februari Na overval te Antwerpen Toen zij bij politie naar logies vroegen Bij pont Hembrug VIER AUTO'S IN BOTSING Eén zwaar gewonde MINISTER CALS WEER AAN HET WERK Sociaal commentaar VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRAGEN Scheerrecord gebroken Nu 10,7 seconde Vlammenwerpers zullen „olietapijt" opruimen Belgrado houdt zaakge lastigden in het oog BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 7162 FALCON GABARDINEJASSEN BUREAU SMEDESTRAAI 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J W Boerrigter en Mi W. A" M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. HAARLEMSCHE COURANT ADVERT tN I It IARIEP 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544 Maandagmiddag om vijf uur, Nederlandse tijd, komt in New York de Veiligheidsraad der Verenigde Naties bijeen om de mogelijkheid van een „staakt het vuren" in het gebied rondom Formosa te hespreken. De raad is bijeengeroepen door de voorzitter voor de maand Januari, de Nieuw-Zee- landse afgevaardigde Sir Leslie Knox Munroe. Hij zal ook een voorstel ter tafel brengen, dat de steun heeft zowel van Groot-Brittannië als de Ver enigde Staten, n.l. om de regering van communistisch China uit te nodigen een vertegenwoordiger naar New York te sturen, die aan de besprekingen van de Veiligheidsraad zal deelnemen. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir William Hayter, is op zijn verzoek ontvangen door de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotov. Hij stelde de minister op de hoogte van het Nieuw-Zeelandse initiatief en sprak de hoop uit, dat de Sovjet-Unie er bij Peking op zal aandringen een zodanige uitnodiging van de Veiligheids raad aan te nemen. Ook zeide Sir William te hopen, dat de Sovjet-Unie bij de regering van communistisch China zal aandringen op zelfbeheersing en op het vermijden van incidenten, die tot algemene vijandelijkheden kunnen leiden. Minister Molotov zegde toe het Britse verzoek in overweging te zul len nemen. De Britse zaakgelastigde te Peking, Humphrey Trevelyan, heeft soortgelijke stappen ondernomen bij de regering van communistisch China. Hoewel Molotov toezegde het Britse verzoek te zullen overwegen, wees hij er Sir William Hayter toch op, dat deze, naar zijn mening althans, de wa re oorzaken van de spanning rond For mosa had verzwegen. Tot die oorzaken behoorde volgens Molotov in de eerste plaats de agressieve inmenging, die de Verenigde Staten zich in de Chinese zaken veroorloven. In zoverre Enge land zich achter dit Amerikaanse op treden schaart, is het mede verant woordelijk voor de spanningen in dat gebied, aldus de Sovjet-minister. In de tweede plaats herhaalde Mo lotov, dat de bepalingen van de over- eenkomsten van Cairo en Potsdam, die betrekking hebben op de status van rormosa, de communistische aanspra ken op dat eiland naar zijn mening ten volle rechtvaardigen. De Amerikaanse Senaat heeft gister avond met 83 tegen 3 stemmen het amendement van de Republikeinse se nator Langer verworpen, dat aan pre sident Eisenhower's plan voor verdedi ging van Formosa wilde toevoegen, dat het Congres geen machtiging verleent voor verdediging van eilanden op een afstand van 18 km. van de Chinese kust of gebruik van Amerikaanse strijd krachten op het Chinese vasteland. Voor het amendement stemden slechts senator Langer zelf, de Demo cratische senator Lehman en de onaf hankelijke Wayne Morse. De president heeft het Congres ge vraagd hem te machtigen tot elke mi litaire actie die hij nodig oordeelt om Formosa, de Pescadores en „belenden de" nationalistische eilanden te behoe^ den voor verovering door de communis ten. De leider van de Republikeinse se. naatsfractie, Knowland, verklaarde voor de stemming, dat de Senaat, als het amendement werd aangenomen, moreel de handen van de president zou binden en een nieuwe „vrijplaats' voor de communisten zou scheppen. De Democratische voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, George, zei, dat het amendement alle nationalistische ei. landen voor de Chinese kust aan de communisten zou uitleveren. (Reuter) De H. Vader heeft aan mgr. Baldelli opdracht gegeven het Pauselijk Hulp werk geheel ter beschikking te stellen van de Secours Catholique te Parijs voor hulp aan de slachtoffers in de overstromingsgebieden van Frankrijk. Mgr. Baldelli heeft vervolgens aan de Secours Catholique medegedeeld, dat het Pauselijk Hulpwerk de vacantie- oorden l;ngs de Adriatische Zee open stelt voor kinderen uit de getroffen ge bieden. Voor de tweede maal heeft mgr. Baldelli een som gelds aan de Secours Catholique doen toekomen voor hulp verlening (K.N.P.). Egypte Volgens radio-Cairo zullen begin Februari zes Joden, van wie vier de Franse nationaliteit bezitten, terecht staan voor het Hoge Militaire Gerechts hof wegens „verboden communistische activiteiten." In het kabinet schijnt een compromis te zijn bereikt. Geen grote huurverho ging met huurbelasting en huuregali satiefonds, maar een kleine huurverho ging zonder huurbelasting en zonder fonds. De vraag, wat nu een redelijke ver goeding voor de huiseigenaren zou zijn, is daarbij nauwelijks aan de orde ge weest. Weliswaar maakten de socialis ten zich op om te bewijzen, dat een grote huurverhoging onredelijke win sten zou verschaffen aan de huiseigena ren, doch zover zijn zij niet gekomen. Het was ook niet het beslissende punt. Minister Witte had aan het einde van de serie huurverhogingen een vrije wo ningmarkt voor ogen. De huren van oude woningen moesten omhoog, om het bouwen van nieuwe woningen ooit tot een rendabele onderneming te kunnen maken. Daarentegen wensten de socia listen een gecentraliseerde financiering ■van de nieuwbouw via een huuregali- satiefonds, gevoed door een bestem mingsheffing, de huurbelasting. Een grote huurverhoging zonder huurbelas ting zou dit dirigistisch ideaal hebben verijdeld. Een kleine huurverhoging echter houdt de vrije woningmarkt op voldoende af stand. Op die basis is nu, naar de be lichten luiden, een compromis bereikt. °als bjj elk compromis kunnen beide hartijen op behaald voordeel wijzen, «och eveneens op gebrachte offers. De ereikte oplossing is een voorlopige. De •"'genlijke slag is ontweken. Een troost 's gelegen In de gedachte, dat wij er- °or gespaard zijn gebleven stelling te oeten nemen tegen een verdienstelijk katholiek minister. Sir William Hayter zette zijnerzijds uiteen, dat de regeringen van Nieuw- Zeeland, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten van oordeel zijn, dat het technische feit van gevechtshandelingen rond Formosa een bedreiging vormt voor de internationale vrede en veilig heid, conform art. 34 van het Hand vest van de Verenigde Naties. Een poging van de Veiligheidsraad om aan deze gevechtshandelingen een einde te maken kan naar het oordeel van de Britse regering geschieden zon der dat enige afbreuk wordt gedaan aan de gerechtvaardigde eisen van de ze of gene partij in het geschil. Is het vuren eenmaal gestaakt, dan kan over deze kwesties betrekkelijk eenvou dig en snel overeenstemming worden bereikt. Sir William wees er nog op, dat de Britse regering beseft, dat er verschil bestaat tussen de status van Formosa en die van de Pescadores. Het zou echter uiterst gevaarlijk zijn, zo meende de Britse ambassadeur, in dien de Chinese regering uit zou gaan van de veronderstelling, dat de strijd krachten van de Verenigde Staten hun nationalistische bondgenoten in het ge1 bied van deze eilanden onder geen en kele voorwaarde te hulp zouden komen. Kort na het onderhoud tussen minister Molotov en Sir William kreeg de laat ste van Molotov's secretaris de tele fonische mededeling, dat de Sovjet regering de inhoud van het besprokene vandaag in de kranten zou laten pu bliceren. Radio-Moskou maakte gister avond deze gedachtenwisseling reeds bekend. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, heeft gister avond tijdens een redevoering, die hij in Warwick hield, gezegd, dat de Chi nezen niet behoeven te vrezen, dat 4j in de Veiligheidsraad zullen verschij nen als de partjj, die haar veroorde ling door de vrije wereld tegemoet gaat. Zjj behoeven niet te denken, aldus Eden dat hun, omdat zij met de Verenigde Naties een geschil over Korea hebben gehad, gevraagd zal worden alles op te geven, wat zij als hun rechten be- schquwen. Het is evenzeer in hun be lang als in dat van ieder ander, dat de strijd ophoudt en dat er een pauze komt om na te denken. De leider van de Republikeinse frac tie in de Amerikaanse Senaat, William Knowland, heeft gisteren verklaard, dat hij zich zal keren tegen elke uit nodiging aan communistisch China om in de Veiligheidsraad te verschijnen, voor en aleer Peking alle Amerikaanse gevangenen heeft vrijgelaten. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelt mee, dat minis ter Dulles vandaag uit Washington ver trekt voor een visvacantie van een week op de Bahama-eilanden. In Londen is men van mening, dat indien het Nieuwzeelandse initiatief in de Veiligheidsraad geen succes heeft, de premiers van het Britse Gemene best nieuwe middelen zullen beramen om tot een oplossing van de Formo- saanse kwestie te komen. Premier Neh- roe van Indië komt naar Londen met een boodschap van Tsjoe En Lai, de premier van communistisch China. Wat de inhoud van die boodschap is, is onbekend. (AFP-Reuter-UP) Hoewel dc winter de wijk heeft genomen, ligt de Afsluitdijk nog steeds in de ban van sneeuw en ijs. In de omgeving van Kom- werderzand liggen reusachtige brokken ijs hoog opgetast tegen het talud van de dijk. De Hongaarse aeronautische federatie i pen van plannen voor de eerste heli- heeft gisteren beweerd, dat het hef- copter". In de uitzending heette het, dat de helicopter van Asboth de eerste ter wereld was, die verticaal kon opstijgen en in de lucht kon blijven hangen. „Zonder overheidssteun wist de emi nente Hongaarse ingenieur geheel al leen in de zomer van 1928 zijn machine te bouwen. Het door hem gebouwde R?!® hefsschroefvliegtuig maakte in to- pest vluchten", aldus radio-Boeda- Encyclopaedia Brittannica ver meldt in het artikel over hefschroef- y heg tuigen de naam van Asboth niet. In hot artikel staat wel, dat er „in de eeuwenoude literatuur over vliegen" talloze ontwerpen voor helicopters voorkomen. Maar pas nadat men in 1930 opnieuw was begonnen te experi menteren in Engeland, Frankrijk de Verenigde Staten, Italië en Duitsland, werden er tenminste vier toestellen ge construeerd, die inderdaad vluchten hebben gemaakt, aldus deze beroemde Encyclopaedie. „Tot 1939 was veruit het beste toestel, dat geconstrueerd werd, de helicopter van ï'ocke-Wulf in Duitsland, welke door de pilote Hanna Reitsch ingevlogen werd", zo kan men in deze Encyclopaedie lezen. (U.P.). schroefvliegtuig een Hongaarse vinding is. In een uitzending van radio-Boeda pest werd gezegd, dat de federatie Woensdag een onderscheiding heeft uitgereikt aan de Hongaar Oszkar Asboth, die „de uitvinder van het hefschroefvliegtuig" werd genoemd. As both ontving deze onderscheiding „we gens zijn pioniersarbeid bij het ontwer- t (Van onze correspondent) Ter hoogte van café Buitenhuis te Teuge is Vrijdagavond omstreeks half zeven een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen het leven heb ben verloren. Uit de richting Apeldoorn naderde op dat punt een tankauto en uit tegenovergestelde richting kwam een met betonblokken geladen vracht auto met aanhangwagen. Juist op het moment dat de twee wagens elkaar ge naderd waren schoot vanachter de tank auto een personenwagen naar voren om te passeren. Het gevolg was dat deze auto volkomen werd gemangeld, waar- b:' de twee inzittenden, het echtpaar J. H. zur Kleinsmiede uit Diepenveen, op slag werden gedood. Zij waren res pectievelijk 67 en 65 jaar oud. De tank auto werd tengevolge van de botsing omvergeworpen, terwijl de andere vrachtwagen geheel van de weg werd gedrukt. Met ingang van Maandag zullen en kele belangrijke wijzigingen in het tele fonisch weerbericht worden aange bracht. Gezien de grote behoefte waar in dit bericht blijkt te voorzien, zal in het vervolg op werkdagen tussen 's mor gens 7 en 's avonds 6 uur vrijwel iede re twee uur een nieuw bericht op de band worden vastgelegd. De berichten zullen in het algemeen bevatten weerrapporten van enkele Ne derlandse stations en een weersver wachting. De weerrapporten hebben steeds betrekking op de waarnemingen van het laatste uur voor het vastleg gen van de tekst. Bij bijzondere weers omstandigheden zullen bovendien aan vullende gegevens worden opgenomen als bijv. waarschuwingen voor het ver keer. De berichten, welke desavonds en des nachts op de band staan, bevatten in plaats van de weerrapporten een korte beschrijving van de weerstoestand. De tijden, waarop de berichten zul len worden vernieuwd, zijn in het ver volg: Van Maandag tot en met Vrijdag: 7, 8.30, 10.30, 12.30, 14.30, 16.30, 18.30 en 23.00 uur. Zaterdag: 7, 8.30, 10.30, 12.30, 18.30 en 23.00 uur. Zondag: 7, 10.30, 12.30, 18.30 en 23.00 uur. (Van onze parlementaire redacteur) De delegatie van de K. V. F. heeft de beide partners in het ge sprek over de politieke eenheid der katholieken uitgenodigd om het ge sprek, dat in 1954 werd afgebroken, op 28 Februari weer op te nemen. In deze uitnodiging worden nogmaals de verklaring van Kardinaal De Jong en het bisschoppelijk mandement als basis voor het gesprek aangegeven. Het is, naar wij vernemen, zeer de vraag of de onderhandelingen werkelijk zullen worden hervat en zo ja, of ze niet zeer spoedig definitief zullen mis lukken. In het schrijven van de dele gatie der Katholieke Werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid werd onlangs met even duidelijke woorden een heel andere basis aangegeven, na melijk, dat het een „open" gesprek zou blijven. Dit betekent, dat men de woorden van de Kardinaal daar geheel anders blijft interpreteren en van eenheid in één politieke partij niets wil weten. Deze interpretatie is reeds het on derwerp geweest van vele bijeenkom sten. Ook de Katholieke Nationale Partij kan met dit schrijven van de K. V. P. maar matig zijn ingenomen. Van die zijde had men uitdrukkelijk gevraagd om het gesprek niet wederom enige weken uit te stellen. De werkge meenschap van katholieken in de Partij van de Arbeid had hierom verzocht in verband met het intern beraad over het mandement, dat in Februari nog zijn beslag zou krijgen. Men vraagt zich nu af, of het ge sprek, zoals de K. V. P. het wil hervatten, nog enige kans op slagen Gerda Prinsse uit IJmuiden, die er zo tegen opzag, om met haar ouders mee te gaan emigreren naar Australië, dat zij Donderdagavond van huis wegliep en zich verborg, doch op het laatste moment door de kinderpolitie werd achterhaald. Edgar Faure, de 47-jarige Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren een 3I-jarige Parijse journa list, Schreiber genaamd, tot een uuel uitgedaagd. Schreiber is hoofdredacteur van het linkse Parijse weekblad „Ex press". Faure acht zich in zijn eer aangetast door een artikel van Schreiber over een inmiddels ingetrokken wetsontwerp voor de belasting op renpaarden. Schrei ber heeft de uitdaging aangenomen. Duelleren is in Frankrijk verboden en het komt dan ook zelden tot een werkelijk duel. In de wandelgangen van de Nationale Vergadering wedde men gisteren tien tegen een, dat ook deze kwestie wel weer zo geregeld zou worden, dat de minister en de jonge journalist de pistolen in de foudralen kunnen laten of de degens aan de muur kunnen laten hangen. (Reuter/U.P.). De „Sibajak" is Vrijdagmiddag uit Rotterdam met emigranten naar Australië vertrokken, anderhalf uur la ter dan in het reisschema was voor zien. En desondanks is er nu aan boord één gezin, waarvan momenteel een der kinderen nog spoorloos is, de familie P uit IJmuiden, waarvan aanvankelijk Vrijdagmorgen een minderjarige doch ter en een minderjarige zoon verdwe nen waren, dochwaarvan het irieisje Gerda nog tijdig kon worden opge spoord. Om twee uur gistermiddag was het kind terecht en op verzoek van de Velscnse politie heeft de kapitein van de „Sibajak" toen het vertrek anderhalf uur uitgesteld opdat zij nog aan boord kon komen. Er heerste grote ontsteltenis op de Tussenbeeksweg te IJmuiden-Oost, waar de familie P. woonde, toen Vrijdag morgen de. buren tot de ontdekking kwamen dat de agitatie op nummer 43 niet haar oorzaak vond in het afscheid nemen van ai het bekende, maar in het feut dat Gerda en Wim, twee kin deren uit het gez.n onvindbaar wa ren. De politie werd in de arm genomen en deze had binnen vijf uur de verblijf plaats van het meisje opgespoord. Toen de recherche eenmaal de zeker heid kon geven lat het meisje terecht zou komen, spoedden de overige leden van het gezin, met uitzondering van de 20-jarige zoon Wim, zich met een taxi naar Rotterdam, waar de „Sibajak" ge reed lag. De oudste zoon, die meerder jarig is, bleef eveneens achter, omdat zijn ouders nem niet toe hadden kunnen bewegen met hen te emigreren. Vergezeld van haar werkgever en on der de hoede van de inspectrice der kinderpolitie is Gerda 's middags nog in allerijl naar Rotterdam gebracht. Snel nog een afscheid van haar „baas" op de kade en even iater maakte het schip zich los van de kademuur. De emigra tie, die zij gehoopt had te kunnen ont gaan, was ook voor haar een feit ge worden. Over de verblijfplaats van de 20-jange Wim was Vrijdagavond nog niets be kend. De politie vermoedt, dat deze wel ergens in Beverwijk zal zijn, waar ook zijn verloofde woont. Reeds drie maanden geleden had hij duidelijk laten weten niets voor emigratie te voelen. Zijn ouders hebben met klem verzocht hun zoon, zo deze gevonden mocht wor den voordat hij meerderjarig is, op de een of andere wijze te doen overbren gen. Het is echter zeer de vraag of dit uitvoerbaar is. i De twintigjarige zoon van de familie Prinsse uit IJmuiden, die liever niet mee ging naar Australië en daarom onderdook. Terwijl de tegenstanders der bewa pening in West-Duitsland zich opmaken om vanmiddag in de historische Paulus- kerk van Frankfort alarm te blazen te gen de verdragen van Parijs, heeft dr. Adenauer in Bonn zijn regeringscoali tie er toe bewogen onwrikbaar vast te 1 ouden .an de voor de tweede ronde der ratificatiedebatten vastgestelde data van 24 tot 26 Februari. De derde en beslissende lezing is echter nog niet vastgesteld. Dr. Adenauer heeft zijn coalitie gis teren bovendien aangekondigd, dat hij perioonlijk de leiding zal nemen bij de tegenaanval op de tegenstanders van de bewapening in de Pauluskerk. Ade nauer wil op drie massabetogingen vóór de Westelijke verdragen pleiten in Hannover, Dortmund en Frankfort, drie onbetwiste socialistische bolwerken. biedt. Steeds duidelijker wordt het ge mis aan een gezamenlijk platform, waarop men in deze tripartite verhou ding bereid is te gaan staan, om tot za ken te komen. De enige basis, die nog te bekennen valt, is, dat men formeel zijn goede wil zou tonen, om weer aan de conferentietafel te gaan zitten. In Charleroi zijn in de nacht van Donderdag op Vrijdag drie Nederlan ders aangehouden, die sedert Maandag avond uit Eindhoven waren verdwenen en wier opsporing door de Nederlandse politie was verzocht. De 19-jarige A. B., de 33-jarige A. van O. en de 45-jarige P. Z. uit Eindhoven informeerden bij een politiepost in Charleroi naar het adres van een goedkope Iogiesgelegen- heid. Daar hoefden ze niet lang meer naar te zoeken, v/ant de politiemannen hadden juist hun signalement ontvan gen, zodat de drie mannen meteen in de kraag werden gepakt. Bij het verhoor bleek, dat het drietal in de nacht van Woensdag op Donder dag in Antwerpen een taxichauffeur met een fles op het hoofd had ge slagen, hem daarna had beroofd en vervolgens met de taxi op de vlucht was gegaan. Ze reden er mee naar Marchienne-au-Pont, lieten daar de taxi staan en gingen naar Charleroi om daar de bloemetjes eens buiten te zet ten. De 19-jarige A. B. was Maandag uit de ouderlijke woning te Eindhoven ver dwenen met medeneming van zeshon derd gulden. Maandagavond hebben de ouders via de politie om zijn opsporing en terugbrenging verzocht. (Van onzé correspondent) Op de Provinciale Weg nabij de Houthaven te Zaandam vond gister avond een serie verkeersongelukken plaats, waarbij vier personenwagens be trokken werden. Eén persoon werd daarbij ernstig gewond. Volgens ooggetuigen wilde een brom fietsberijder, nog vóór de van de pont komende file auto's langs de weg over steken, waarbij de man echter niet lette op het verkeer, komende uit de richting Alkmaar. Door de onverwachte manoeuvre van de bromfietser moest de Rotterdammer W. plotseling krach tig remmen. De daarop volgende wa gen, bestuurd door de heer S. de Wit uit Zaandam, botste tegen de eerste aan, die van het wegdek werd ge stoten en op het fietspad terecht kwam. De bestuurder moest met zwarever wondingen. in het ziekenhuis worden opgenomen. Achter de wagen van de heer de Wit reden nog twee wagens, resp. bestuurd door de heer R. K. en de heer G. H., beiden uit Koog aan de Zaan. Beide wagens botsten tegen el kander op, waardoor een enorme ra vage ontstond. Het verkeer werd een uur lang gestremd en moest worden omgelegd. Twee kraanwagens haalden de wrakstukken der auto's weg. De politie heeft de Dromfietser W. v. D. uit Zaandam aangehouden. Minister Cals h'eeft vandaag zijn werkzaamheden ten departemente her vat. Minister Beel, die sedert 24 Octo- bèr ad interim belast was met de porte feuille van O.. K. en W. heeft Vrijdag middag afscheid genomen van de hoof den der afdelingen van het .ministerie. (Van een bijzondere medewerker) Er wordt veel geklaagd over gebrek aan belangstelling voor de poli tiek, speciaal onder katholieke ar beiders. Toch menen we dat er steeds minder reden voor deze klacht is. Als bewijs voor deze opinie geldt onze ei gen ervaring en die van vele collega's, die dag in dag uit met plaatselijke ar beidersleiders en ook wel met grotere gröepen in contact komen. Aan al de genen, die we daarnaar vroegen is het opgevallen, dat de belangstelling voor politieke discussieavonden in verblijden de mate toeneemt. De discussies rond het Mandement hebben hiertoe het no dige bijgedragen. Voor zover wij kon den nagaan kan datzelfde beeld ook getekend worden van andere maat schappelijke groepen. Dat wij het in het bijzonder wensen te constateren ten aanzien van de groep arbeiders, vindt zijn oorzaak in het merkwaardig samengaan van twee fei ten. Ten eerste de nog steeds voortdu rende ontkerkelijking speciaal van de arbeidersbevolking en op de tweede plaats het feit, dat bij de verkiezingen van 1952 vele tienduizenden katholieke arbeiders hun stem hebben uitgebracht op de Partij van de Arbeid. Enige sa menhang tussen deze beide feiten is indertijd met verontwaardiging van de hand gewezen, vooral door die katho lieken, die hun christelijk-sociale wen selijkheden het best menen te kunnen bereiken via het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid. Er kan ge- vraagd worden waarom we nu op deze aangele genheid willen terugkomen. De Statenverkiezin gen van 1954 immers maakten de KVP weer tot de grootste politieke groep van ons land. de KNP werd gehalveerd en zeer vele kath. PvdA stemmers bleken van de dwaling huns weegs te zijn teruggekomen. Maar het benadruk ken van deze feiten lijkt ons belang rijk om te bevorderen dat een opnieuw terugvallen in staatkundige lusteloos heid en onverschilligheid wordt voorko men. Een van de grootste verdiensten van het Mandement 1954 zal het blijven dat niet minder dan 3 paragrafen van het eerste hoofdstuk zijn gewijd aan het thema: godsdienst en leven. Het is juist deze behandeling van een zo ge wichtige levensvraag geweest, die de arbeiders als het ware schokkend het hoofd deed heffen met de vraag: wat is dat? We dachten tot nog toe, dat godsdienst slechts in het algemeen iets te maken had met mijn portemonnaie- belangen. Nu wordt zo duidelijk ge steld, dat elke scheiding tussen godsdienst en lev. als een dwaling dient te worden verworpen, dat geen twijfel meer over de bedoelingen van de bisschoppen kan bestaan. Prachtig is ook het citaat, dat de bisschoppen aanhalen van een rede van de Paus uit 1947 en van diens hartstochtelijke bede om maatschappelijke verantwoor delijkheidszin uit 1941. (Vervolg op pagina 11) Een kapper in Roermond, de heer Henri Passage is er Vrijdagavond in geslaagd het record snelscheren, dat met 11 sec., op naam stond van een col lega in Heerlen de 18-jarige Peter Heidens, te verbeteren met 0.3 seconde en dus te brengen op 10.7 sec. De Roermondse kapper is al twee maal recordhouder geweest, nl. op 25 Augustus 1954 met 25 sec., en op 24 September met 12 sec. Tijdens de trai ning voor de recordverbetering heeft hij gemiddeld 10.4 sec. nodig gehad om iemand te scheren. Vlammenwerpers zullen worden ge bruikt om het „tapijt" ruwe olie van 50 km. lang en 8 km. breed, dat af komstig is van het Deense schip „Gerd Maersk", op te ruimen. De olie, 6000 ton, drijft langzaam naar de kust van West- Jutland. Tienduizenden vogels zijn er al in omgekomen. (Reuter). Buitenlandse zaakgelastigden in Joe goslavië is verzocht het departement van defensie op de hoogte te stellen van hun reizen in Joegoslavië buiten Belgrado, aldus is van gewoonlijk be trouwbare zijde te Belgrado vernomen. Tot nu toe bestond er voor deze functionarissen geen verplichting ver slag uit te brengen over hun bewegin gen. De Oost-Europese landen hebben se dert zij een half jaar geleden begonnen met het aanknopen van normale be trekkingen met Joegoslavië, militaire zaakgelastigden in Belgrado benoemd. (Reuter) Advert entte (tot Zondagavond) Toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid west. Aanhoudend zacht. Zondag: Zon: 8.2717.24. Maan: 10.25—0.39. Maandag: Zon: 8.2517.26. Maan: 1C.53—2.02.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1