Beelden van Willem II en Floris V in nissen boven Stadhuispoort Televisie-service Wit-Gele Kruis in Haarlem koopt tweede pand aan in Kenaupark W DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL II -■ Bedrag van f6000.-gevraagd vooreen opdracht aan Mari Andriessen TEMPO V Stichting medisch opvoedkundig bureau wordt binnenskamers voorbereid CENTRALE VERWARMING Anton Heyboer en Ema Postma exposeren bij Leffelaar Jongste werk is van minder impulsieve explosie B. EN W. STF.I.T.F.N DE HAARLEMSE RAAD VOOR: m Willem II en Hildebrand SLEUTEL WEG? Roofoverval in Wijde Wormer Oude mensen f 600.- afgeperst De diefstallen op Schiphol H. J. Maertens N. V. Meer nadruk op de preventieve zorg &r*L GROEN Co. ZATERDAG 29 JANUARI 1955 VOOR VERHUIZINGEN ZANDVOORT Installatie contactcommissie culturele belangen „DE SLEUTELSPECIALIST' Q NEDERLANDS ENGELS B FRANS B DUITS B SPAANS B IS nieuwe verdachten op 11 Februari voorgeleid HAARLEM—GOES AUTOMATISCH cnduc-h// Bijeenkomst Salesiaanse medewerkers Vergadering „Oud-Schoten" BLOEMENDAAL - TEL. 22143 ZONDAG H.H. MISSEN PAGliNA 3 Advertentie f Boven de poort van de ingang van het Haarlemse stadhuis treft men twee lege nissen aan. In de jaren voor de beeldenstorm, toen op deze plaats het klooster van de Dominicanen was gevestigd (het huidige stadhuis), hebben er in deze nissen waarschijnlijk beelden gestaan. Wat voor beelden het geweest zijn weet niemand, want er bestaat geen afbeelding van het stadhuis, waarop heelden zijn te vinden. 1 B. en W. hebben thans aan de raad voorgesteld, aan de Haarlemse beeld houwer Mari Andriessen de opdracht te geven om twee beelden te ver vaardigen, die in de nissen een plaats zullen krijgen: een afbeelding van Graaf Willem II en een voorstelling van Graaf Floris V van Holland. Voor het vervaardigen van het beeldhouwwerk is een bedrag no dig van f 6000.—; voor het plaat sen van de beelden in de nissen f 500. B. en W. vragen de raad dan ook om een crediet van f 6500.—. Er is gedacht aan Graaf Willem II, omdat hij omstreeks 1250 aan Haarlem de stadsrechten zou hebben geschon ken. Er wordt aangenomen, dat zijn zoon, Floris V, in 1287 de grond voor de bouw van het klooster zou hebben afgestaan. Zekerheid omtrent de juiste bemoeienissen van de gra ven niet de stad bestaat niet. Wat wij weten is meer legende dan van histo rische waarde. Aantrekkelijke opdracht Mari Andriessen heeft nog een andere beeldhouwkunstige bij drage aan het stadhuis geleverd: het in tuf gehakte reliëf op het bin- nenpTeintje on de grens van het oude en het nieuwe deel van het stadhuis, in welk reliëf die overgang van oud naar nieuw wordt verzinnebeeld. De eventuele opdracht tot het maken van de twee beelden boven de poort heeft hij eensdeels met een bezwaard hart aanvaard, omdat hij het bijzonder druk heeft, anderdeels vindt hij het een aantrekkelijke opdracht. Met vele andere, voor het stadsschoon gevoelige en aan traditie gehechte Haarlemmers heeft hij het namelijk altijd betreurd, dat de nissen boven de poort leeg wa- Advertentie GROOT EN KLEIN MEUBEL- EN FIANOTRANSPQRT door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Rozenstraat 13 - Telef. 20020 - 12525 „Met een maximum van genoegen in stalleer ik u als contactcommissie voor culturele belangen", aldus burgemees ter mr. H. M. van Fenema tijdens zijn Installatierede van genoemde commissie ten raadhuize van Zandvoort. Het raadsbesluit van 18 Januari j.l. tot instelling van deze commissie noem de de burgemeester een goed besluit aan het begin van het jaar. Spreker be schouwde dit tevens als kroon op het werk van de initiatiefnemer, het raads lid mr. H. M. Porrenga. Spreker meent, dat één der essenties van de cultuur is, de vrijheid van de geest. Deze miste hij b.v. in een Pools blad, dat hem dezer dagen onder ogen kwam. Dit blad trachtte o.m. een op wekkend beeld te geven van de Poolse cultuur, do'ch er sprak tevens een ze kere benauwing uit. Bij het schetsen van de taak der com missie legde spreker vooral de nadruk op het woord „contact". Deze commissie is contactorgaan tussen gemeente en culturele verenigingen. Voorts zal zij ook het contact en de samenwerking tussen de verschillende Verenigingen moeten helpen bevorderen Waarvoor het opwerpen van verschil lende ideeën nodig zal zijn, terwijl zij tenslotte vooral stimulerend werkzaam kan zijn. Spreker ziet daarom belang rijke arbeid voor deze commissie weg gelegd in het cultureel welzijn van Zandvoort. Het lid de heer mr. H. M. Porenga gracht de burgemeester dank voor de bereidheid om deze commissie te in stalleren. Spreker ziet de taak dezer commissie *eker niet beperkt tot een enkel ver- pelen van de z.g. „subsidiepot"; deze beeft uiteindelijk wijder strekking n.l. culturele verheffing van Zandvoort. v Tot voorzitter, resp. plaatsvervangend °orzitter der commissie worden hierna ®hoemd de heren mr. H. M. Porrenga do Leeflang. Als secretaris is aan r® commissie toegevoegd de heer P. wune, commies ter secretarie. ren en eigenlijk op een storend gemis wezen. Hij betreurt het echter ook, dat het verkeer bij die nauwe doorgang tus- sen. f-*r°te Markt en Koningstraat zo weinig gelegenheid laat tot het rustig beschouwen van wat dan ook. De heerAndriessen deelde ons nog mede, dat hij de beelden, die hem voor de geest stonden als voorstellend Graaf Willem II en diens gemalin (volgens het voorstel aan de raad zal het niet de gemalin, maar de zoon van Willem H met name Graaf Floris V een plaats boven de poort krijgen) in steen zou uitvoeren en dat zij 90 cm. hoog zouden worden. (Welke oppervlak kige beschouwer zou denken, dat de anwege Monumentenzorg wer den bovenstaande foto's ver vaardigd. Links de poort van het stadhuis met daarbcmen de lege nissen, die herinneren aan een vroegere bestemming, namelijk toen het stadhuis nog een klooster was voor de Predik heren (Dominicanen). Indien de raad Woensdag accoord gaat met het voorstel van B. en W., zal aan de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen opdracht worden ver leend beelden te houwen van Graaf Willem II en zijn zoon Flo ris V. De foto rechts brengt het einde van de poort in beeld, waar even eens nog een lege nis te „bewon deren" valt. Deze nis zal voorlopig nog haar leegte demonstreren, maar het zou niettemin te wensen zijn, dat ook hiervoor te zijner tijd een verantwoorde oplossing gevonden wordt. Aavertentla LANGE VEERSTRAAT 10 JCEL. 11493 lege nissen zo hoog waren?) De beelden zullen aangepast moeten zijn aan het aanwezige architectonische décor, dat op die plaats nog zuiver go- thisch is. Wanneer de beelden klaar kunnen zijn, als de opdracht definitief zal zijn gegeven? Het was moeilijk voor de heer Andriessen daarop te antwoorden, want hij kampt voortdurend met de schaduwzijde van de gelukkig ook Van overheidswege herleefde belangstelling voor de beeldhouwkunst. Maar zijn tijdsbepaling was toch niet zo vaag, of wij hebben daaruit de conclusie getrokken, dat wij minder lang zullen hoeven te wachten op Graaf Willem II en gemalin (c.q. Graaf Flo ris V), dan wij reeds hebben gewacht op de beelden van schrijver en figuren van de Camera Obscura. LEERT Grammatica - Handelscorrespondentie Stenografie - Conversatie Aanvang iedere week. Kon. Erk. PITMANSCHOOL WILHELMINASTRAAT 47, Tel. 18441 Donderdagavond kort voor midder nacht hebben twee gemaskerde mannen een roofoverval gepleegd in de woning van de 70-jarige H. Heudikhuizen en zijn 65-jarige zuster, wonende aan de Noorderweg te Wijde Wormer. De mannen persten beide bejaarde mensen onder bedreiging van vuurwapenen 600 gulden af. Voordat de mannen de wo ning verlieten zeiden zij tegen beide bejaarden, dat zij de woning niet mochten verlaten, daar zij dan aan groot gevaar zouden bloot staan. Niet eerder dan Vrijdagmorgen werd daarom melding van deze roofoverval gemaakt. De K.L.M. diefstalaffaire is nog steeds niet opgelost. De laatste weken is de justitie naarstig bezig geweest met voorgeleidingen en verhoren, die mo menteel voor een groot deel zijn be ëindigd. Uit de vele verdachten, die werden gehoord, is tenslotte een 15 tal overgebleven, dat op Vrijdag 11 Februari zal voorkomen. Dinsdag 1 Februari 1955, bij de aan vang van de dienst, zal de azz-koppe- ling (d.w.z. automatisch verkeer op Maandag t/m Vrijdag van 17.00 uur tot 09.00 uur de volgende morgen en van Zaterdag 13.00 uur tot Maandag 09.00 uur) van Haarlem naar Goes, in een normale abonné-koppeling worden om gezet. De aangeslotenen in het district Haarlem kunnen dan alle nummers in de geautomatiseerde netten van het technisch district Goes doorlopend rechtstreeks kiezen. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Het Wit-Gelc Kruis, reeds een der meest prominente afdelingen in den lande, heeft opnieuw een enorme pas voorwaarts gemaakt, waar door het eerst recht voorbeeldig is ge worden. Gistermorgen is namelijk het pand Kenaupark 17, een kapitaal ge bouw, belendend aan het huidige bu reau, aan het bestuur van de Haarlemse afdeling overgedragen. De aanwinst zal uiterlijk in September vrijkomen, waar na het nog wel een aantal weken zal duren, voordat het pand geheel naar wens is ingericht. Er zal o.a. een nieuwe tak van gezondheidszorg in worden gehuisvest: een Medisch Op voedkundig Bureau, dat in een grote behoefte zal gaan voorzien. Naar uitbreiding van de bestaande ruimte werd reeds lang gezocht. Archi tect Jacq. van Velsen had al een vol ledig plan klaar voor een nieuw ge bouw in de tuin, maar onverwachts deed zich de mogelijkheid voor het pand Kenaupark 17 aan te kopen, waar in thans nog de districtspsychiatrische dienst van het arrondissement Haar lem is gevestigd. Gisteren is het ge bouw overgedragen. Nu is het wachten tot uitelijk September, wanneer het riante pand voor het Wit-Gele Kruis vrijkomt. Door de aankoop wordt het Wit-Gele Kruis in een unieke gelegen heid gesteld om de takken van volks gezondheid, die aan de kruisverenigin gen zijn toevertrouwd, uit t breiden. Een sinds lang gekoesterde wens be looft aldus in vervulling te gaan; de stichting van een Medisch Opvoedkun dig Bureau, die warm wordt voorge staan door artsen, onderwijsinstellin gen en geestelijkheid. -Dit bureau zal de eerste verdieping van het nieuwe ge bouw in beslag nemen. Aan het bureau zullen een psycholoog, een psychiater en een kinderarts ver bonden worden, alsmede enkele psycho- werksters. Elk hunner behoeft een apart vertrek, terwijl bovendien nodig zijn een wachtgelegenheid en een speel kamer voor de te onderzoeken kleuters en kinderen. De zorg voor de geestelijke volksge zondheid, waaronder ook het M.O.B. ressorteert, heeft het bestuur van het Wit-Gele Kruis doen besluiten in het nieuwe gebouw een bureau voor huwe lijksvoorlichting en een bureau voor al coholisten onderkomen te verzekeren. De tweede verdieping van het ge bouw gaat dienen als woonruimte van een aantal zusters, terwijl parterre een bestemming krijgt, waar wel bijzonder intensief en dankbaar gebruik van zal worden gemaakt: een zaal voor cur sussen, lezingen en filmvoorstellingen. Het Wit-Gele Kruis gaat namelijk hoe langer hoe meer de nadruk leggen op het belang van de preventieve gezond heidszorg. De lezingen en filmvoorstellingen zul len gratis voor de leden toegankelijk zijn. Voor de cursussen wordt een klei ne vergoeding gevraagd. Zij bestaan o. a. uit moedercursussen, een cursus in ziekenverpleging in huis, grootmoeder- einige evenementen zijn vaak zo on-interessant als het vaststellen van een begro ting. Bij ons thuis is tenminste met algemene stemmen besloten geen begroting meer op te stellen, ten eerste omdat zo'n theoretisch pro duct toch nooit sluitend is te ma ken en ten tweede omdat je jezelf dan zovele brokjes geluk moet bntzeggen. Ik ken mensen, die wél in hun huishouding er een begro ting op na houden; die er zelfs op durven rekenen, dat er plotseling een belasting-aanslag in de bus komt. Maar ik beklaag dezulken, want als zij op de Grote Markt lopen en ineens smoor verliefd wor den op een stevig kop koffie met slagroom, dan dienen zij het res- taürant met opgeheven hoofd voor bij te lopen; hun begroting, die de zakelijkheid in het leven wil be trachten, houdt geen rekening met koffie-verliefdheid. Misschien vindt u mij een dwaas, als ik vertel, dat ik me toch de koning te rijk voel, als ik in de derde week van de maand mijn laatste twee kwartjes verlekker in een restaurant, mij op dat moment nog geen zorgen makend, hoe ik een gulden, die ik een week tevo ren van een collega geleend heb, ooit terug moet betalen. Natuurlijk, die gulden komt terug, plus een sigaret rente, doch dat betekent te vens dat een begroting voor de vol gende maand al niet meer sluitend is te maken. Nu zal het u ook wel duidelijk zijn, waarom ik niet bepaald met enthousiasme de begrotingszittin gen bijwoon, die her en der in stad en streek ieder jaar worden gehou den. Deze week hebben de provin ciale staten van Noord-Holland er zich mee bezig gehouden en ook in de gemeenten Bloemendaal, Be verwijk en Velsen werd een derge lijk feest gevierd. Ik ben traditie-getrouw naar het statige gebouw van de Staten ge trokken, naar het wondere Pavil joen is er wel een schonere naam te bedenken? in Den Hout, waar in de joyeuse hal van Ko- ning Lodewijk's vroegere lustoord de mannen en vrouwen uit de pro vincie plegen te vergaderen. U bent vermoedelijk nog nooit de debatten van zo'n illuster gezel schap gaan beluisteren. In geweten kan ik u ook niet adviseren dat ooit te gaan doen, want al de il lusies, die u zich bij het opgaan van de majesteitelijke trappen naar de statenzaal maakt, zullen ijdel blijken te zijn. De debatten steunen natuurlijk op zuilen evenals de ge welven van de zaal, die hun witte rust vinden op fraaie kapitelen. En het zal zoals mij overkomen dat u meer aandacht hebt voor die ka pitelen dan voor de kapitalen, waarmede gegoocheld wordt en nog meer gejongleerd in redevoe ringen, die wel kapitaal schijnen maar in wezen niet imposant zijn. Ik weet het wel, het is mijn taak niet om statenleden te kapittelen, maar het moet mij van het hart, dat de stfjl van het gesproken woord vaak allerminst in overeen stemming is met de stijl van het Paviljoen: woorden worden inge slikt, zinnen komen ten halve vol tooid ergens in de ruimte te han gen en het gebaar, dat het woord moet illustreren, is reeds gestor ven, voordat het geboren is. Daar is nog slechts een enkeling en met pleizier luister ik nog naar onze anti-revolutionnaire Baas die met zwier en met het effect van de frisse rhetorica zijn woord weet te doen, handig en met als scherpste wapen: de humor. De tijd is vergleden, dat de Sta ten meer van zulke mannen telden en het debat een speels gevecht werd. Nu wordt vrijwel alles for meel zonder allure afgedaan, be krachtigd slechts door een bonte verzameling woorden. Wat mij tij dens die zittingen wél verheugd heeft, is een manmoedig woord van de Commissaris der Koningin, die gelukkig begrepen had te ver toeven in een luisterrijk paviljoen. Was er destijds niet besloten het MOT A nieuwe gebouw voor de Provinciale Waterstaat op te trekken in de vorstelijke tuin van het Paviljoen? Dank zij het ingrijpen van de Com missaris zal daarvan vermoedelijk niets terecht komen. De tuin zal behouden blijven, want haar op te offeren aldus het kordate -en af doende woord van de Commissaris „is zonder meer een misdaad". Kijk, dat stemt hoopvol en zal ons niet zo gauw de woorden in de mond leggen: de commissaris kan me nog meer vertellen! Misschien krijgen de Staten haar oude glans terug. Heel misschien... Ik heb het er nog niet op begroot., Herinneringen zijn een kost baar goed en wij kunnen er niet zuinig genoeg op zijn. Ze stemmen ons misschien wee moedig als ze op ons afstormen als tuimelende meeuwen op een stuk brood in de winterkou. Maar zc maken je gelukkig, als ze weer levende werkelijkheid schijnen te worden. Deze week hebben we dat beleefd, toen in de Grote Hout straat de rustige en voorname stap pen klonken van de politie-paarden. Het paard dreigt steeds meer uit het stadsleven te verdwijnen, een enkele groenten- of melkboer houdt het nog op 1 p k. en soms signa leer ik nog een vrachtwagen waar voor een paard is gespannen in glanzend tuig. Bij de Sint Anna-kerk op het Nieuwe Kerksplein, in die gekleurde sfeer van de dagen van weleer, zag ik laatst nog een struis paard, waarop het koper van leid- selringen in de winterzon stonden te glinsteren. Dat was een feest apart en ik moest terugdenken aan de tijd, dat ik dagelijks mijn ver tier zocht in een zadelmakerij, waar de geur van pekdraad als profane wierook in je kleren drong. En was het voor ons allen vroeger geen attractie, als de paarden bij Hogenbirk in de Zijlstraat beslagen werden. Het gloeiende ijzer vrat zich sissend in het eelt en met for se slagen dreef de hoefsmid de na gels in de rauwe hoeven. Wij moeten zuinig zijn op onze stadspaarden en het meisje, dat overal suikerklontjes vergaart voor het paard van de melkboer, doet méér dan flirten met een dier; zij houdt nog ergens de idylle vast van de trouw aan het verleden. In dat verleden was een politie man te paard een gewoon ver schijnsel in de stad. De martiale figuur, die boven de massa uitstak, dwingt respect af bij jong en oud, en bij festiviteiten gaf dat alles aan het feestgewoel een eigen cachet. In zijn goede tijd beschikte Haar lem over tien politie-paarden, maar van die trouwe beestjes heeft er geen zich kunnen handhaven. De tijden kunnen echter nog zo ver keren, of er is altijd nog wel een man, wie de liefde van het paard een schone passie wordt. Inspec teur Endlich is zo'n man, jong en met glanzende slagen in zijn blond haar. Hij kent het klappen van de zweep, figuurlijk althans, en slijt zijn dagen niet alleen met het door geven van ongeluk-kige en misdaad- ige berichtjes aan de pers. Deze week hebben wij hem te paard zien rijden met zes fikse collega's, rus tig en zonder veel bravour, maar met de straffe blik, die een poli tieman op zo'n gewichtig ogenblik in zijn leven eigen moet zijn. Helaas is het wel zo, dat de paar den nog maar huurlingen zijn; van daag berijdt de politie ze, morgen zijn het jongelui, die hun eerste lessen nemen. Waarom koopt de gemeente geen eigen paarden? La ten tien paarden samen nou maxi maal 10.000.- kosten, wat kan dat feitelijk op een toch niet sluitende begroting uitmaken? De Haarlemse gemeenteraad gaat binnen afzienbare tijd op zijn beurt de begroting aansnijden en zou men dan niet eens kunnen af stappen van de stokpaardjes? Mej. Bolsius en mevrouw Scheltema lij ken mij het hart van amazones te bezitten en de heren Schippers en Fibbe zou het werk van piqueur niet vreemd moeten zijn. En och, is ieder gemeenteraadslid niet een jockey, als hij of zij doordraaft? Daarom, vroede vrouwen en va deren, begroot eens wat voor echte Haarlemse politie-paarden. Niet terwille van de romantiek alleen die is toch met geen goud te be talen maar ook terwille van het practisch nut en de waardigheid van onze stad. Permitteer u bij de begroting gerust een paardenmop, maar lach niet om paarden in de stad, die ook de uwe is. Amen. In cursussen (die elders in Nederland reeds worden gehouden en groot suc ces oogsten) en cursussen in kleuter- zor£- u J Als onderwerpen voor een lezing had het bestuur gedacht: bejaardenzorg, rheumabestrjjding, kankerbestrijding, tbc-bestrijding, gebrekkigenzorg, prae- natale zorg, moeilijk opvoedbare kinde ren, en voedingsraad. Een kleine foyer zal cursisten, luis teraars of toeschouwers in de pauze kunnen opvangen. Het einde van de zaal zal bestaan uit een rond balcon, waaronder een glazen rotonde tot wachtgelegenheid zal dienen. Het behoort ook tot de plannen in het nieuwe pand een bureau voor praenata- le zorg op te richten, zulks op drin gend verzoek van de Vereniging van R.K. Vroedvrouwen. Men wil daar een onderzoekcentrum inrichten voor kraam vrouwen, waarvan mogelijk ook huis artsen gebruik kunnen maken. Grootse plannen inderdaad. Wan neer de Haarlemse afdeling van het Wit-Gele Kruis er in slaagt ze alle te verwezenlijken, kan van een uniek centrum in Nederland gesproken wor den. Relatief vormt Haarlem met haar 11.800 leden een der grootste afde lingen. De onderafdeling Bloemen daal elt nog eens 520 leden. In de Nederlandse Staatscou rant staat te lezen, dat het Wit-Gele- Kruis zich ten doel stelt de maatschap pelijke gezondheidszorg in de ruimste zin des woords te behartigen volgens de katholieke beginselen. De Haarlem se afdeling, die in 1932 met practisch niets startte, heeft nu een fraaie (voor lopige) afronding van haar taak in het vooruitzicht. Met vier wijkzusters (er zijn er ne gen) werd ruim 20 jaar geleden be gonnen. Eerst werd de wijkverpleging ter hand genomen, daarna de bakerop leiding, waaruit de opleiding voor kraamverzorgster is gegroeid. Het pand Parklaan 75 vormde toen de „baker mat". Enkele jaren na de oorlog kon, nadat enorme moeilijkheden waren overwonnen, het huidige bureau betrok ken worden Geleidelijk aan breidde de gezondheidszorg zich uit. In 1950 werd de zuigelingenzorg, en in 1954 de kleu terzorg ter hand genomen. Voor de zuigelingenzorg beschikt men thans al over vier bureaux, namelijk in de Amsterdamstraat, de Wester gracht, de Eemstraat en een in het zie kenhui van St. Joannes de Deo, waar thans ook het kleuterbureau is geves tigd. Het ligt in de bedoeling het aantal bureaux voor zuigelingenzorg tot acht Uit te breiden, terwijl het bureau kleu terzorg in het pand Kenaupark 17 wordt ondergebracht. In het bureau van het Wit-Gele Kruis aan het Kenaupark zijn thans geves- Een tweede pand aan het Kenaupark is thans het eigendom geworden van het Wit-Gele Kruis in Haarlem, be lendend aan het huidige bureau op de hoek van de Kenaustraat. De front- breedte van de twee panden is bepaald indrukwekkend. De Katholieke Ge zondheidszorg in Haarlem bezit in de beide gebouwen een (benijdens)waar- dig centrum. tigd, het administratiekantoor, het be middelingsbureau voor kraamzorg en ziekenverpleging, het magazijn voor verpleegstersartikelen, waar de leden gratis de meest uiteenlopende zaken kunnen verkrijgen, een leslokaal voor de 15 leerlingen kraamverzorgsters, een aantal slaapzalen voor deze leer lingen, een gezellige huiskamer en vertrekken voor de leidster van de de kraamverzorgsters, zuster W. Loh- man, en de leidster en van de zieken verpleging en de preventieve gezond heidszorg, zuster L. Kamphyus. Met ingang van 1 Januari is de con tributie verhoogd tot 65 cent per maand tengevolge van de loonronden en de voortdurende prijsstijgingen. Maandag 31 Januari, feestdag van Don Bosco, zal er in de kapel van het St. Jacobsgodshuis, Hagestraat 10 een bijeenkomst plaats hebben van de Sa lesiaanse medewerkers. Bij het plechtig lof. dat te half 8 uur aanvangt, wor den alle Salesiaanse medewerkers van Haarlem en omgeving verwacht. Eventuele intenties kunnen ingezon den worden aan Centrale Don Bosco- werk te Ugchelen-Apeldoorn en even tueel ook aan het tijdelijk adres van de pater Salesiaan die bovengenoem de bijeenkomst leidt (p/a Hagedoorn- straat 10, Haarlem). Het wijkcomité Oud-Schoten zal op 7 Februari, des avonds om acht uur in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat in het openbaar vergaderen. Op deze bijeenkomst zal de heer Heijers spreken over de gymnastiek lokalen, die in Noord zullen worden ge bouwd en over wat er te verwachten valt van de sportvelden in Akendam. AdvertmOe Toen Heyboer een jaar of vijf ge leden debuteerde in ,,'t Luifel- tje" beperkte hij zich tot rhyth- mische composities van uitvoerend houtskool. Hij hield zich bezig met een afgezonderd element, een deel, losge maakt uit het veelzijdiger totaal der „beeldende" kunst. Het was niet de bedoeling te getuigen van het door U en one waargenomene, maar uitslui tend gericht op het expressioneren van Heyboer's persoonlijke gevoelens. En de taal die hij gebruikte om zich uit te drukken onderhield zulk een mini male verhouding tot de gemeenschap pelijke verstaanbaarheid dat 't „beeld" slechts bestond bij de verbeelding, de interpretatie van de beschouwer. Nadien heeft Heyboer in Groeps-ver- band etsen laten zien waarbij als sum mier beeldmiddel de menselijke figuur optrad. Ook deze grafiek is in de eerste plaats persoonlijk-zielkundige notitie. In de collectie die hij tot 9 Februari bij Leffelaar exposeert komen nog eni ge dezer etsen voor het meeste echter is van jongere datum en beeldend is het in een meer algemeen verstaanba re trant gesteld. Het zijn geen toespelingen meer op zielservaringen of filosofische verbeel dingen maar het algemene onderwerp is een weergave van het menselijk be drijf, i.e. het leven in en om de IJmui- dense haven. Er heeft dus een duidelijke verschui ving van het accent plaatsgevonden; een andere intentie is de bezielende kracht van zijn werkzaamheid gewor den. Nochtans blijft ook dit beelden in een primair stadium van behande ling kc men anders verwachten? Het rhythme van het lijnenspel is de hoofdzakelijke kracht van al deze schetsmatige tekeningen, waaraan dé tail en afwerking achterwege zijn gela ten. De reeks wordt gebonden, door de gespannen emotie waarmee elke teke ning is gedaan. Zoals bij de houtskool- rhythmen van weleer is er ook thans een fraaie mise en page. Wij noemen: Sluizen in IJmuiden en Haringhaven als voorbeelden daarvan. Van de meeste betekenis voor ons in dit weerzien van Heyboer zijn echter de IJmuidense etsen, die, over het schetsmatige heen, in een beeldend eindstadium verkeren. De langere adem, de voldragenheid is ons een nieuw element in Heyboer's ontwikke ling in vergelijking tot zijn impulsieve explosies. Terzijde van hem exposeert in de bovenzaal Erna Postma een ruim dozijn kleurstemmingen waarbij men vooral niet moet denken, dat er voor de rede niets aan te beleven valt. Drij vend op haar gevoel heeft zij een aan tal aquarellen uit het penseel doen vloei en, die soms qua kleur gevoelig en qua opbouw soms fraai zijn. Het is een aesthetisch spel met vormen die deels grafische tekens, deels fragmen ten uit de natuur zijn, dat de ontroe ring schenkt zoals de kindertekening die geven kan. Heel consequent heeft zij zich onthouden van enigerlei naam- duiding, zodat, als wij iets willen aan wijzen dat ons heeft geïnteresseerd, wij omschrijvend moeten verwijzen naar „de compositie direct rechts naast de schoorsteen." LT. H. Bavo, (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) II en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30, (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9.15, (Hoogmis) en 11 u. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6, 7.30, 9 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. EI. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30. 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat): 6.30, 7.45, 9, (Hoogmis) en 11 uur. ft. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30. 7.30. 8Ü0, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg) 6.30, 7.30. 8.45. (Hoogmis) 10.15 en 11.30 uur. 18.00 Avondmis. H.H. Petrus en paulus (Tesselschade straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 11 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 u. H. Agatha, Zandvoort: 7.30, 9, (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo, (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart, (Heemstede): 7, 8.15, (Hoogmis) 9.45, 10.45 en 11.45 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout)7.30, 9, (Hoogmis) en 11 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3