Judas als hoogmoedige idealist Nieuw plan voor monumentaal raad huis te Bloemendaal Raadsleden laten zich voorlichten over Bescherming Burgerbevolking Controle tegen opdrijving van melkprijs gevraagd Festiviteiten in Haarlem tijdens de zomer In Haarlemse Vleeshal zal het er Spaans toegaan Een nieuw toneelstuk oüer de mens uit Karioth Zaterdag 5 Februari in Haarlem Grote burgersaal als represen tatief centrum Mobiele teamstelsel door provincie goedgekeurd i Gymnastiek voor heren op leeftijd WÊmm Architect dient tweede ontwerp in Bijzondere vergadering van Bloemendaalse raad Plechtige uitvaartdienst te Bennebroek i Voor tweede piloot „Bontekoe" POORT ONTDEKT MELKDEBAT IN TWEEDE KAMER DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 PAGINA 2 HULDIGING P. J. T. DAMAVE EERSTE CURSUS „VEILIG BROMMEN" UITVAART A. J. LIPS Burgerlijke Stand Leonidas actief llflIIÏHl Inleiding Einde van lijdensweg In muur van stadhuis Expositie Anton Heyboer en Erna Postma F. W. van der Ploeg jubileert bij N.Z.H. Ridder M.W.O. overleden Beurs van Amsterdam De Stichting: „Haarlems Bloei" zal in 't komende bloembollenseizoen in over leg en in samenwerking met de plaat selijke verenigingen voor vreemdelingen verkeer van Zandvoort en Hillegom weer voor de nodige evenementen zor gen. Zaterdag 16 April verschijnen in de Spaarnestad de muzikanten van de Ko ninklijke Luchtmachtkapel in gala-uni form: een week later op de dag van het bloemencorso in de Bollenstreek komen de maRnen van de Koninklijke Militaire Kapel naar Haarlem. Beide militaire kapellen zullen een mars door de stad maken en op de Grote Markt een taptoe blazen. Een andere gebeur tenis op muzikaal gebied is het muziek festival van de Haarlemse Postfanfare, dat op 7 en 8 Mei plaats vindt op een terrein nabij restaurant „Dreefzicht". Op de Grote Markt zullen de deelne mende corpsen en men verwacht er ongeveer dertig gezamenlijk een con coursmars blazen, terwijl de taptoe voor rekening komt van de IJmuider Har moniekapel. Dit laatste festijn kunnen de Haarlemmers op 7 Mei meemaken. De volgende dag geeft de winnaar \an Europa Kerkrade 1954, de Felton's Worksband uit Engeland, een concert in „Dreefzicht". Gedurende de zomerweken is ook het gebouw van de Vleeshal weer bestemd voor bijzondere attracties. Het Zuid- Amerikaanse orkest „Los Companeros" zal zorgen voor een beetje „tropen"- sfeer met zamba's en andere ba's. De bezoekers aan „Bienvenito" de tijde lijke naam van de historische Vleeshal krijgen volop gelegenheid tot dansen, want er zullen niet minder dan twee vloeren worden gelegd. De leden van Dinsdag was de heer P. J. T. Damave 25 jaar bij de Sociale Verzekering. In 1930 kwam hij bij de Centrale Onder linge Verzekeringsmaatschappij in Den Haag, waar hij tot 1937 bleef. In dat jaar werd hij overgeplaatst naar Am sterdam. Drie jaar geleden, bij de fusie van C.B. en C.O., verkreeg de nu 53- jarige het directeurschap van het dis trictskantoor in Haarlem. Als eerste van een zestal sprekers huldigde dr. P. Beyer, lid van de directie van het hoofdkantoor, de heer Damave. Hij liet deze gelukwens gepaard gaan met een oorkonde en een geschenk on der couvert. De heer M. J. van der Weele, chef van de Algemene Dienst, sloot zich bij de woorden van de heer Beyer aan. De directeur van het districtskantoor in Alkmaar, de heer A. van de Berg, sprak zijn bewondering uit over de prachtige staat van dienst van zijn col lega. Namens het personeel spraken verder de heren J. Ek en A. J. van Harn, waarbij de eerste een gedenkboek over reikte. De heer Damave dankte voor de sympathieke hulde, die hem was ge bracht. In een gratis door de gemeente be schikbaar gestelde lokaliteit in de HBS A aan de Zijlvest werd gisteravond een begin gemaakt met de eerste van de drie cursussen „Veilig brommen", die vijl lesavonden en een n^ddag omvatten. De burgemeester van Haarlem was helaas verhinderd de officiële opening te verrichten. De voorzitter van de ver eniging voor Veilig Verkeer in Haarlem en Omstreken, de heer A. M. M. van Loon, verwelkomde de ongeveer 50 aan wezigen, die gewapend met pen en schrift de gebeurtenissen afwachtten. Spreker bedankte de Avaros Club Haarlem voor haar initiatief, het vei lig brommen te propageren. Tevens bracht hij hulde aan de politie, die in samenwerking met de V.V.V.V. de organisatie en uitvoering van de cur sussen op zich heeft genomen. Als afgevaardigde van de Neder landse bromfiets bond, waarbij de A.C.H. aangesloten is, sprak de heer van Vlaanderen. Tenslotte was het woord aan de heer J. G. van Gennip, voorzitter van de Avaros Club Haarlem. Spreker zette het belang uiteen van deze cursus, die eigenlijk iedereen aangaat, omdat in dit kader ieders leven er mee gemoeid kan zijn. „Men maakt zich immuun tegen ziekten door inenting en andere preventieve maatregelen. Men beseft echter niet, dat de dood veel sneller en onverwachter op de straat toeslaat. Betrekkelijke immuniteit is daartegen te verkrijgen door voorzorgsmaatre gelen, waarvan deze cursus er een is". „Wij zullen een elitekoor van bromfietsers gaan vormen, dat zich in goede zin van andere weggebruikers zal onderscheiden". De heer van Gen- nip toonde een insigne met de woor den „Veilig brommen", dat men na goed doorlopen van de zes lessen en proefnemingen krijgt uitgereikt en men op de brommer kan monteren. Daarna betrad adjudant J. van Zijl het podium om met de eerste les te be ginnen. Hij oehandelde uitvoerig ver schillende onderdelen van de bromfiets, de snelheid en de beschaving van de „puf'-berijder in het verkeer. Tot en met 28 Februari staan nog op het programma: 2 avonden verkeerson- derricht, 1 schriftelijke verkeerstest, een practische rijvaardigheidstest en een technische voorlichtingsavond. Vanmorgen om half 10 heeft in de Paterskerk op de Groenmarkt pastoor Th. F. Roorda O.F.M. met assistentie de H. Requimmis opgedragen voor de zielerust van wijlen de heer A. J. Lips. In de kerk waren familieleden, vrien den, kennissen en zeer vele andere be langstellenden aanwezig. Een groot aantal leden van de R.K. Bond van Be jaarden woonde de plechtigheid bij. Ook op het kerkhof was de belang stelling groot. GEBOREN: W. G. Smit—de Leth, z; A. J. LansLeijer, z; H. C. de Ruijter Buijs, z; A. M. KroonSarink, z; J. van der MeulenVerkade, z; A. A. van de WeteringDonkers, z; S. Kales— Visser, z; J. KaestnerBerg, z; G. E. WoelingaKroese, d; L. Repkovan Royen, d; B. Leendertsede Vries, d; S. Neyndorf—de Ceuninck van Capelle, d; M. E. A. Huijbensvan Kleeff, d; G. M. LemlijnZoomers, d; M. C. Raat gever—Rottier, d. ONDERTROUWD: Th. I. F. Grup- ping—Dresens. OVERLEDEN: A. J. Lips, 70 jaar, Burgemeester Sandbergstraat; J. M. GraalHendriks. 97 jaar, Gedempte Voldersgracht; F. H. J. Leeners, 79 j., Zijlweg; J. D. WolfVroesom de Haan, 86 jaar, Kleine Houtweg; P. Leemans, 59 jaar, Zaanenlaan; J. Damsma, 54 j., Maasstraat; G. HageBom, 50 j., Flo- resstraat; A. G. Boeree. 64 jaar, Rijks straatweg; J. P. SnelNiesten, 84 jaar, Tetterodestraat: J. C. Mentink, 57 jaar, Zonnebloemstraat. het orkest hebben zich gespecialiseerd op het produceren van Spaanse en Por tugese muziek, doch de pianist van „Los Companeros" heeft ook enkele klassieke nummers op zijn repertoire, die even eens uitgevoerd zullen worden. Tenslotte zjj medegedeeld, dat zich naar aanleiding van 'n vergadering met de straatverenigingen van Haarlem een commissie heeft gevormd, welke on derzoekt in hoeverre 'n gezamenlijk op treden van de Haarlemse straatvereni gingen tijdens de zomer tot de mogelijk heden behoort. FILMS: CINEMA PALACE: „Het dagboek van een verliefde vrouw". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Volw. FRANS HALS: „Onteerde meisjes". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag: 2.30 en 8 u„ 18 jaar. LIDO: „Onteerde meisjes". Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. LUXOR: „Het grote spel". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Strikt volw. MINERVA: „The stars are singing". Tij den: dag, 7 en 9.15 u., a. 1. REMBRANDT: „White Christmas". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. ROXY: „De piraat van Jamaica", in alle avondvoorstellingen. Tot en met Donder dag. Tijden: 2.30 u. 14 jaar. STUDIO: „Mensen zoals jij en ik". Tijden: 2.15, 7 en 9.14 uur, 14 jaar. Dinsdag 1 Februari Concertgebouw: K.R.O.-revue „Daar zijn we weer", 20 uur. Woensdag 2 Februari Stadsschouwburg: „Het Rotterdams To neel" met „Fanny". Ab. D 19.45 u. Interscholair jeugdtournooi: 2 uur. Zaterdag 5 Februari geeft de to neelgroep „Theater" in de Haarlemse Stadsschouwburg een voorstelling van een merkwaardig to neelstuk, waarvoor wij de bijzondere belangstelling van volwassenen kunnen vragen. Het is: „Een man ge naamd Judas" (Un nommé Judas) van Claude-André Puget en Pierre Bost, een stuk, dat „onweerstaanbaar onze belangstelling wekt," volgens een Pa rijs criticus, „wellicht discussie zal uit lokken en de toeschouwer sterk aan spreekt door zijn simpele, mooie con structie". Bü lezing frappeert het dade lijk door de ongewone visie van de schrijvers op Judas, die niet getekend wordt als de afschuwwekkend laag ge zonken mens, die voor een handvol geld Christus wilde verraden. De figuur van de verrader wijkt bijna geheel en maakt plaats voor een man, die zowel door eerzucht als door idealisme gedre ven wordt. Ongewoon is ten eerste de manier, waarop Judas in het eerste bedrijf ver telt, dat hij de intocht van Christus op Palmzondag heeft gezien. Uit zijn woorden moet men opmaken, dat hij de Apostelen kent, maar de Meester niet. Na zijn beschrijving van „een Ga- lileër, die op een ezel ae stad binnen reed," zegt Jacobus: „Dat is Jezus," waarop Judas antwoordt: „Pardon...?" Jacobus: „De man die je gezien hebt, heet Jezus. Wij zijn z'n volgelingen," en Judas: „O ja...?" Hij kan Christus trouwens niet lang gevolgd hebben, want Judas heeft dan juist twee jaar in de gevangenis door gebracht. „Om niets," volgens de woor den van Lea, die uit hartstochtelijke liefde tot Judas haar leven als publie ke vrouw heeft opgegeven. „Judas haalde des avonds altijd graag een paar vrienden bij elkaar om wat te praten... zij vonden dat zij de wereld moesten verbeteren. Ik vond het on voorzichtig, maar het is toch niet ver boden om zich te verbeelden, dat men het goede met de mensen voor heeft?" Ten tweede wordt Judas dus voor gesteld als een idealist, die verder kijkt dan zijn eigen kringetje en op plannen voor verbetering en hervorming zint; voor de Romeinen is dat voldoende om hem als revolutionnair in de gevange nis te zetten. Hij ziet de dingen scher per en groter dan de Apostelen, die wel alles verlaten hebben om Christus te volgen, maar zeer menselijk in hun reacties zijn en zich er een beetje op laten voorstaan, dat zij omwille van Christus toch maar alles hebben opge geven. Na Palmzondag zijn zij kinder lijk opgewonden... nu zal er toch wel iets gewéldigs gaan gebeuren!... maar in het tweede bedrijf, onmiddellijk na het Laatste Avondmaal, blijven zij kleintjes en zenuwachtig achter. „Een uwer zal mij verraden". Wat betekent dat? Andreas wil zelfs vluchten, hij vertrouwt zichzelf niet. „Ik ken mezelf, ik sta niet voor mezelf in. Ik zal alles zeggen, als ze me maar niet slaan. Ja, ik zal Hem wel verraden". Judas moet de Apostelen dan voorhouden, dat zij alles te menselijk zien, dat zij te sterk aan de aarde gebonden zijn en daardoor ook Christus naar de aarde omlaag halen. „En dat is verraad". Hij, Judas, die nu ook spreekt over „wij, alle twaalf", ziet het beter en zal Hem dus niet verraden. Hij heeft Hem begrepen. Daarmede komt een andere karak tertrek naar voren: hoogmoed, de zelfverzekerde houding van de man, die alles in het juiste licht ziet. Hij meent te begrijpen, dat God in Chris tus door de mens wordt verdrongen en hij, Judas, moet zorgen, dat de God verlost wordt van de mens. Hij ziet daartoe geen ander middel dan Christus over te leveren aan Zijn vij anden; wanneer zij Hem willen do den, zal Hij immers wel moeten in grijpen, Zichzelf van de mens in Hem verlossen en tonen, dat Hij God is. Ten vierde is er dus in de visie van Puget en Bost geen sprake van heb zucht. Alleen om zijn ware motief voor de hogepriesters te verbergen, veinst hij hebzucht en pakt de zilverlingen aan; het zou hun anders verdacht voorkomen en het plan van Judas zou mislukken. Ofschoon ook sommige Bij belverklaarders geneigd zijn, bij Judas hoogmoed te veronderstellen en teleur gestelde verwachtingen omtrent zijn ei gen positie in het Messiaanse rijk, staat het buiten twijfel, dat de visie van de schrijvers van het toneelstuk ingrijpend afwijkt van het Evangelie, waar de geldzucht van Judas als mo tief wordt genoemd. Johannes (12,6) noemt hem letterlijk een dief; „daar hij de beurs droeg stal hij weg, wat daarin was". Ondanks zijn zekerheid De R.K. turnvereniging Leonidas heeft, zoals bekend, een bloeiende af deling gymnastiek voor gehuwde dames. Het bevalt deze damesleden uitstekend. Kennelijk door dit vrouwelijk enthousi asme geïnspireerd lopen nu enige he ren rond met het idee, ook de sterken der schepping van de turnsport te la ten genieten. Daarom heeft het bestuur van Leonidas het ogenblik gunstig ge acht om tot oprichting van een afdeling gymnastiek voor heren over te gaan. Heren, die graag nog actief sport wil len beoefenen, maar er tot nu toe door omstandigheden niet voor in de gele genheid waren, kunnen zich opgeven by het secretariaat van Leonidas: Juno- plantsoen 51, Haarlem. De leeftijd is geen bezwaar, corpu lentie of neiging daartoe nog minder. De oefeningen staan onder de deskun dige leiding van de heer v.d. Meij. De oefentijden worden nog bekend ge maakt. omtrent zijn juiste inzicht ondergaat Ju das in het derde bedrijf folterende spanningen, wanneer hij hoort dat Christus doodsangst lijdt in de Hof van Olijven, gegeseld wordt en ter dood veroordeeld. Toch blijft hij vertrouwen, maar wanneer hij in een visioen reeds deelt in de glorieuze victorie van Chris tus, komt als fel sprekende tegenstel ling, welke stelling prachtig toneel zal maken, het bericht dat Hij op Calva- rië is gestorven. Hij ziet dan geen an dere uitweg dan de strop. „Arme Jezus, ge zijt gestorven... ik zal mezelf het leven ontnemen. Er blijft mij niets an ders over. Het is onvergeeflijk van mij, doch schuldig ben ik jiièt... maar wie zal dat begrijpen? Iedereen zal mij be schouwen als een monster." Verdwijnend en opkomend licht sug gereert de tijd tussen Goede Vrijdag en Pasen, en dan vormt de komst .van Lea een andere prachtige climax. „Ju das!" roept zij, „je had gelijk. Hij is verrezen!!". In het aangrenzende ver trek ziet zij echter het lijk aan de strop, en als een vloek klinkt dan haar: „Dat is niet rechtvaardig!" Zo gaat in dit belangwekkende to neelstuk judas ten onder aan een gru welijke dwaling. Hij meent in zijn eer zuchtige hoogmoed alles te begrijpen en neemt eigenlijk min of meer de uitvoe ring van Gods raadsbesluit in eigen handen. Hij vertrouwde te veel op ei gen inzicht en had te weinig geloof. Hk. A. De plannen voor een nieuw raadhuis in Bloemendaal hebben thans een stadium bereikt, dat wel het verst gevorderd mag heten, vergeleken bij alle vorige stadia. Ongeveer een maand geleden is een maquette gearriveerd, waarvan de raadsleden gisteravond kennis hebben mogen nemen, nadat het ontwerp eerst door het gemeentebestuur was bestudeerd. Het nieuwe plan van architect ir. A. M. de Rouvilie de Meux uit Den Haag is een verkleind ontwerp van zijn vorige conceptie in overeenstemming met het voorstel van de heer Smidt wan Gelder (V.V.D.), dat hij in de vergadering van 1 April 1954 indiende. De architect is derhalve bij het uitwerken van zijn ontwerp uitgegaan van het bestaande Buiten Bloemenheuvel, dat als zodanig zal blijven voortbestaan. Achter Bloemenheuvel en aansluitend aan het Buiten is thans een nieuw gebouw ontworpen, dat aan beide zijden buiten het hui dige Bloemenheuvel uitsteekt en geheel in dezelfde trant zal worden opge trokken, zodat een architectonische eenheid zal worden bereikt. Het nieuwe raadhuis zal volgens het recente ontwerp, dat veel kans van sla gen heeft, gevat worden in groen, be staande uit bomen en laag gewas, ter wijl het omgeven zal zijn door een reeks lanen. Rechts achter Bloemenheuvel wordt een groot parkeerterrein aange- m Deze foto toont de West- en Noordgevel van het nieuwe Bloemendaalse raadhuis, gezien ongeveer vanaf een aan te leggen parkeerplaats. Rondom het raadhuis zal groen worden aangebracht, bestaande uit bomen en laag gewas. Het mobiele teamstelsel van de Bescherming Burgerbevolking, zoals dat voor Bloemendaal is ontworpen, is door de provincie goedgekeurd, zo kon de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, gisteravond mededelen op een bijzondere vergadering van de gemeenteraad, waarop het woord werd gevoerd door de heer P. G. van Zwieten uit Haarlemmer meer, plaatsvervangend kringhoofd van de B.B. en de heer J. Buiter, direc teur van het Gas- en Waterbedrijf, tevens hoofd van de Zelfbescherming in Bloemendaal. De heer Van Zwieten schetste 't ontstaan van de B.B., terwijl de heer Buiter interessante bijzonderheden onthulde over de stand van zaken te dien aanzien in Bloemendaal. Na afloop van hun uiteenzettingen ging de raad over tot een besloten zitting ter bespreking van de nieuwe raadhuis plannen, waarover elders op deze pagina meer staat vermeld. Nadat de burgemeester had medege deeld van plan te zijn meerdere bijeen komsten van raadsleden te willen hou den met een voornamelijk informatief karakter, gaf hij het woord aan de heer Van Zwieten, die uiteenzette, hoe de re gering ongeveer 5 jaar geleden er toe was gekomen een organisatie in het le ven te roepen ter beveiliging van de burgerij, die door oorlogen vooral wordt getroffen Maar ook in vredestijd moet deze organisatie benut kunnen wo. den, zoals is gebleken tijdens de Februari- ramp van 1953. Toen werd de noodzaak van een goed functionnerende bescher ming van de bevolking duidelijk inge zien en van toen af werd de zaak gron dig aangepakt. Het land werd verdeeld in twee gebieden: A-gebieden en B-ge bieden. A-gebieden bevatten voor de vij and aantrekkelijke objecten. Deze ge bieden zijn onderverdeeld in kringen. Bloemendaal behoort tot een B-gebied. Met nog acht andere gemeenten vormt Bloemendaal tezamen één kring. De zo genaamde kringraad bestaat uit de ne gen burgemeesters dier gemeenten. Namens de kringraad treedt een kring hoofd op, dat weer kringcommandanten onder zich heeft. Heemstede, Benne- broek, Zandvoort en Bloemendaal zijn vier gemeenten, die elkaar in tijd van nood het eerst heipen De kring, waartoe ook Bloemendaal behoort, is met zijn 150.000 inwoners en door zijn ligging een der belangrijkste in Nederland. Op verschillende plaatsen in ons land zijn of worden Rijks mobiele colonnes opgesteld, bestaande uit 48 grote brand spuiten, elk met een capaciteit van 130.000 liter per minuut. Men wil 12 van dergelijke colonnes formeren. In elke gemeente dienen blokploegen te komen. De heer Van Zwieten besloot zijn toe spraak met de woorden: beter B.B. zonder oorlog, dan oorlog zonder B.B. In Bloemendaal De situatie in Bloemendaal werd be licht door de heer Buiter, die zich eerst gunstig uitliet over de mentaliteit van de Bloemendaalse bevolking, voorzover het de beoefening van de naastenliefde betrof. Hij wekte daarom elke ingeze tene op om mee te werken aan de B.B., de georganiseerde burenhulp in blok- verband. Omdat de werving in Bloemendaal niet zo vlot verliep, is het oorspronke lijke plan om 10 blokploegen te forme ren opgegeven. Voorgesteld werd om het aantal tot 5 te reduceren. De bur gemeester kon de aanvullende medede ling doen, dat van de provinciale in stanties de toestemming voor het nieu we teamstelsel was afgekomen. Nu was het nog wachten op de beschik king van het ministerie van Binnen landse Zaken. Het nieuwe stelsel verdeelde Bloe- mendaal-Noord in twee blokken, het dorp Bloemendaal, de wijken Overveen en Aerdenhout en Vogelenzang in elk één. In Bloemendaal-Noord hebben zich tot nu toe 11 mensen gemeld, in Bloe- mendaal-dorp 20, in Overveen 4, in Aer denhout 3 en in Vogelenzang 16. Thans is 55 pet van het benodigde aantal le den bereikt. De heer Buiter deelde mede, dat thans was aangeschaft een blokwagen, 800 meter slang, kleding voor 55 >?r- sonen, een aantal EHBO-tassert en laarzen en bijna 100 pet van het red dinggereedschap. Donderdagavond be gint in het jeugdhuis een nieuwe oplei ding. De heer Buiter deed tot besluit van zijn uiteenzetting een beroep op de raadsleden om mede te werken aan de personeelsvoorziening. Hij mocht al di rect succes oogsten, want wethouder A. van Geluk meldde zich, nadat hij op enkele vragen een bevredigend ant woord had gekregen, spontaan als eer ste aan. Navolging ondervond zijn voor beeld nog niet onmiddellijk, maar de raad toonde zijn belangstelling wel de gelijk door verschillende vragen te stel len. In antwoord daarop deelde de heer Van Zwieten o.a. mede, dat de kring, waartoe Bloemendaal behoort, beschikt over 23 grote brandspuiten. Binnenkort hoopt men de kringcommandopost in Hoofddorp te openen. De heer Buiter verklaarde, dat men verwacht over zes weken 80 pet van het benodigde aantal leden in Over veen en Aerdenhout te hebben gewor ven. legd, dat van diverse kanten te berei ken is. Om goed tot uitdrukking te la ten komen, dat het raadhuis voor ge heel de burgerij is bestemd, is slechts één ingang geprojecteerd, de monu mentale ingang aan de voorzijde, zoals die thans bestaat. Het eerste plan be vatte een zijingang, maar de raad achtte deze minder wenselijk. Een belangrijk element in het nieuwe raadhuis zal de grote, monumentale burgerzaal vor men, die kan worden gebruikt voor recepties en bijzondere gelegenheden. De zaal is bedoeld als het representa tieve centrum van het raadhuis. Een glazen dak over de volle lengte en breedte van de cour (13 bij 16 meter) zal voor een rijkelijke lichttoevoer zorg dragen. Rondom deze overdekte binnenplaats, aan het eind waarvan een bordes is geprojecteerd, worden de overige ver trekken gerangschikt. Op de begane grond zijn aan de linkerzijde en ach terzijde de werkvertrekken gedacht en rechts de representatieve vertrek ken. De linker voorzijde, in het hui dige Bloemenheuvel dus, zal geheel worden ingenomen door de kamer van de burgemeester, terwijl in de rechter voorzijde een kamer voor B. en W. zal worden ingericht. Daartussen komt de (enige) ingang, die uitkomt op een ves tibule met links een wachtkamer en rechts een bodekamer. Daarachter is de hal geprojecteerd. Rechts van de hal is de hoofdtrap gedacht, die voert naar de eerste verdieping. Te beginnen met de linkerzijde van het nieuwe gebouw zijn achtereenvolgens geprojecteerd de vertrekken van de secretaris, het ont- gangerskantoor, de ontvanger, een spreekkamer voor de afdeling Soc. Za ken, de kamer van de chef dezer af deling en de afdeling Soc. Zaken zelf. Aan de achterzijde van de uitbreiding zijn dan gelegen de vertrekken voor de chef van de afdeling Huisvesting, de afd. Huisvesting, de afd. Bevolking, een vestibule, toiletten, een dienkamer en een koffiekamer Rechts van de burgerzaal zijn als re presentatieve vertrekken ontworpen, te beginnen met de -echter voorzijde een wethouderskamer, een reservevertrek, de trouwkamer en een felicitatiekamer met daarachter de garderobe. Op de bovenverdieping is o.a. de raadzaal ge projecteerd. Als tegemoetkoming aan het (zel den aanwezige) publiek en de (altijd presente) pers zullen de raadsleden zo op hun zetels plaats nemen, dat hun edelachtbare aangezichten niet langer verhuld zullen worden. Op deze verdieping, die dus niet zal uitsteken boven Bloemenheuvel, zijn verder de vertrekken gedacht voor de afdelingen Interne Zaken, Algemene Zaken, Onderwijs en Financiën en die van de respectievelijke chefs der af delingen. Voorts zijn in het plan nog commissie- en vergaderzalen vervat. De afdelingen, die het drukst door het pu bliek worden bezocht, zijn, zoals uit dit overzicht wel gebleken is, op de bega ne grond ontworpen. Onder het gehele complex zal een kelderverdieping worden gebouwd, waarin o.m. ruimten voor archieven en rijwielbergplaatsen zijn geprojecteerd. De ingang voor rijwielen zal waarschijn lijk aan de voorzijde van het gebouw worden aangebracht. De afstand tussen de voor- en achter gevel zal volgens het plan ongeveer 41 meter bedragen, terwijl de breedte van het te bouwen gedeelte 35 meter zal worden. Door dit plan wordt de architectuur van Bloemenheuvel, de schepping van architect Zocher, volledig gehonoreerd. Zoals men zich zal herinneren, werd reeds in September 1951 Bloemen heuvel werd in April 1950 door de ge meente aangekocht aan architect De Rouvilie de Meux opdracht verstrekt tot het ontwerpen van een raadhuis plan. Dit ontwerp stuitte echter op ern stige bezwaren van de raad en besloten werd aan diezelfde architect op te dragen, om een nieuw plan uit te wer ken, dat in de bouw van een raadhuis van iets kleiner afmetingen voorzag. Dit plan nu ligt geheel uitgewerkt ter visie van de raad. We kunnen mededelen, dat men zich in de besloten zitting van gisteravond in eerste instantie gunstig uitliet over de nieuwe conceptie van architect De Rouvilie de Meux, zodat het er naar uit ziet, dat het eind in zicht komt van een lange lijdensweg. Wordt het plan verwezenlijkt, dan kunnen de Bloemendaalse ingezetenen bogen op een in alle opzichten representatief raadhuis, dat door zijn grootse en mo numentale allure in overeenstemming zal zijn met het karakter van de ge meente. Op de begroting voor het jaar 1955 Zoï het nieuwe raadhuis van Bloemen daal er zo uit komen te zien? De ma quette, die thans ook de raad in beslo ten zitting heeft bestudeerd de open bare behandeling van het nieuwe raad huisplan -wordt in Maart verwacht toont de Oost- en Zuidgevel van Bloe menheuvel, zoals deze door architect de Rouvilie de Meux is ontworpen. Het huidige Bloemenheuvel zal geheel in tact worden gelaten. Het belooft een waarlijk riant gemeentelijk centrum te worden, indien de raad zich met dit zoveelsteraadhuisplan kan verenigen. is een bedrag van 900.000 gulden uitge trokken voor de bouw van het raadhuis. Dit bedrag zal wel aanzienlijk moeten worden verhoogd vanwege de gestegen bouwkosten en andere factoren. Hedenmorgen te tien uur werd in de St. Jozefkerk te Bennebroek een plechtige H. Mis van Requiem opgedra gen ter nagedachtenis voor wijlen de heer A. J. de Wolf, tweede piloot van het K.L.M.-vliegtuig „Bontekoe", dat in Augusts 1954 in zee is gestort. Er was vc.or deze plechtige dienst veel belang stelling, ook van de zijde der K.L.M., en verschillende niet-katholieken gaven door hun aanwezigheid in de kerk blijk van medeleven. De H. Mis werd op gedragen door de pastoor L. J. Jans- sen-Schmidt met assistentie van pastoor H. A. J. Drost als diaken en rector H. J. van den Heuvel als subdiaken. Het zangkoor bracht de gewone uitvaart gezangen ten gehore. Bij de verbouwingswerkzaamheden van het vroeger kantoor van de ge meente-ontvanger in het stadhuis is bij het weghakken van een muur een oudere muur ontdekt met een dichtge metselde kant. De gemeente-secretaris van Haarlem, mr. H. E. Phaff, ziet hierin een bevestiging van zijn eerder geuite veronderstelling, dat tegen het grafelijk slot de oudste kern van het stadhuis een kloosterkerk was ge bouw^. De poort is waarschijnlijk een toegang geweest van het slot naar de kerk. In de recensie in ons blad van Zater dag 25 Januari over de tentoongestelde werken van Anton Heyboer en Erna Postma bij de kunsthandel Leffelaar is een storende fout geslopen. Er stond vermeld: „Terzijde van hem exposeert in de bovenzaal Erna Post ma een ruim dozijn kleurstemmingen, waarbij men vooral niet moet denken, dat er voor de rede niets aan te bele ven valt". Waar „dat" werd geschre ven werd bedoeld „omdat". De zin geeft dan de tegenovergestel de beroering weer. (Van onze parlementaire redacteur) In een na de brand weer fris geverfd interieur is de Tweede Kamer van middag aan het melkdebat begonnen: een van de vele onderwerpen die in de afgelopen maand tijdens het reces van de vertegenwoordigers des volks het volk zelve hebben bezig gehouden en die ten nauwste met het algemene beeld van Ionen en prijzen samenhangen. De Limburger dr. ir. W. J. Droesen had de voorzitter in zijn vacantieverblijf duidelijk gemaakt, dat het Neder landse volk wilde weten waar het aan toe is met de beslissingen en ingewik kelde regelingen die ook in de landbouwsector na de jongste loonronde zijn genomen en die met name het probleem van de consumptiemelkprijs en de positie van de zandboeren betreffen. Zijn telegrafisch contact heeft tot gevolg gehad, dat de heer Droesen voor de K. V. P.-fractie dit probleem kon aansnijden. Hij heeft vanmiddag, zoals bij een interpellatie gebruikelijk is, een rede gehouden ter inleiding van enkele vragen, die in de kern op het volgende neerkomen. Ir. Droesen vroeg op de eerste plaats inlichtingen over de redenen tot. verhoging van de consumptie melkprijs, waarbij hij het betreurde, dat het gebruikelijke overleg met het bedrijfsleven inzake de kwestie van looneisen achterwege is geble ven. Dit is des te opvallender, omdat tegelijkertijd een verlaging van het consumentensubsidie op de melk werd toegepast. Hij wenste de verzekering te ontvangen, dat de kosten van melkinrichtingen en slijters zorg vuldig gecontroleerd zullen worden om te voorkomen, dat uit dien hoofde de melk duurder wordt dan strikt noodzakelijk is. Vervolgens stelde de heer Droesen een aantal vragen, die betrekking heb ben op de productiekosten van de boer. Is de voor het melkprijsjaar 1955 gegarandeerde minimumprijs, voor de zandgronden aangevuld met de be loofde toeslag, wel voldoende voor de instandhouding van de bedrijven. Met klem stelde het Kamerlid de vraag, of de minister niet mede van mening is, dat in de landbouw grote onzekerheid en onrust is veroorzaakt, doordat telkenjare de garantieprijs volgens een andere methode_ wordt be paald. Met name wenste hij te weten waarom nu wederom is afgeweken van de garantiebasis van het vorige jaar, welke toen berustte op de naar boven afgeronde kale kostprijs op het zand. Waarom toch heeft de minister het voorstel van het landbouwschap niet overgenomen, dat een hogere financiële uitkomst voor de boer verzekerde en beter uitvoerbaar was dan de methode die de minister thans heeft gekozen. De vraagsteller vreesde, dat dit laatste systeem onoverkomelijke administratie ve moeilijkheden met zich mede zal brengen. Trouwens, de heer Droesen betwijfelde ook of het uitgangspunt van de door de minister toegezegde toeslagen voor minder vruchtbare grond, berekend op basis van de gemid delde pachtprijzen, wel een juist beeld geeft van de redelijkheid der pachten. Reeds thans zijn de pachtprijzen op het zand nauwelijks voldoende, om de bedrijfsgebouwen in beijooNijke staat te houden. Tenslotte vroeg ir. Droesen of de minister voornemens is maatregelen is nemen, die kunnen leiden tot een vermindering van het verschil in de kostprijzen van de melk in de verschil lende delen van het land en weike maatregelen hij dan wei op het oog heeft. De heer F. W. van der Ploeg viert vandaag zijn zilveren jubileum bij de N. Z. H. Vanmorgen bezocht de direc teur van de vervoermaatschappij, de heer J. J. Jurrissen, de bureaureferent en stelde hem in het bezit van het ge tuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, en de daarbij behorende medaille. Mr. J. H. Bremmers, secretaris van de directie, overhandigde een enve loppe met inhoud. Hedenmiddag toonden vele collega's hun grote waardering voor de jubilaris. In de ouderdom van 84 jaar is te Haarlem overleden de heer C. K. Göll- ner, oud-officier van gezondheid eerste klasse van het Koninklijk Nederlands- Indisch leger. Hij was ridder in de Mi litaire Willemsorde derde klasse. 3% Ned. 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1948 i% pCt Ned (Niet officiële Koersen) Vorig slot 102 102 100 99» 99U 99% 100 101 991/, 215 276% 160 277% 264% 272% 365% 242 318% 309% 529% 114% 188 180% 163% 140% 132% 1950 3% Ned 1954 31% Ned. 1955 3-31/2 Nea 1941 3 Ned. 62-64 oei tac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt Nea. Handel Mii eert. A.K.U. Van BerKel's Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijd Kon Ned. Stoomb. Mij. Ned.Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. Cert. Opening 1/2 100ft 283 370% 323% 314% 535% 116 182 165 140% 135 Ans Blaas uit Haarlem is het eerste meisje in het land, dat het diploma Brand- wachte bij de Bescherming Bevolking heeft behaald. De Haarlemse B. B. i» zeer blij met dit actieve meisje, dat binnenkort in het maar toch bij de B. B. blijft. huwelijk zal treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2